ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.848 μέλη

    Υπήρξε συγκεκριμένο περιστατικό στη ζωή σας που να σας έπεισε για τον Θεό?

    Astron
    11.10.2006, 16:48
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-10-2006 στις 16:01 έγραψε...
    Μια ερώτηση.
    Το ότι ο συγκεκριμένος φυσικός διδάσκει σε γυμνάσιο μειώνει σε κάτι την όποια θεωρία του?Δεν είναι επιστήμονας?


    Όχι βέβαια, δεν μειώνει την θεωρία του, επιστήμονας είναι κι αυτός.
    Βεβαίως δεν μιλάμε για κάποιον άνθρωπο που πρωτοστατεί στις μελέτες της εξελικτικής βιολογίας, και για αυτό έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να τον δούμε ως αυθεντία. Άλλωστε όπως είπα, το ζήτημα των κενών της εξελικτικής θεωρίας είναι γνωστό.

    Απ' την άλλη το αν ο συγκεκριμένος φυσικός στα κενά της επιστήμης τοποθετεί τον Θεό, είναι καθαρά προσωπική του άποψη και πίστη, και δεν έχει καμία σχέση με την ιδιότητά του ως φυσικού.
    Άλλωστε υπάρχουν χιλιάδες θρήσκοι και άθρησκοι επιστήμονες, πράγμα που αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ επιστήμης και θρησκείας. Η πίστη είναι κάτι εντελώς ανεξάρτητο και δεν πρέπει να μπλέκεται με τις επιστημονικές θεωρίες. Την στιγμή που θα μπει η θρησκεία μέσα σε μια επιστημονική θεωρία, η θεωρία παύει να είναι επιστημονική.

    Τώρα σχετικά με τις παραθέσεις, όσους επιστήμονες βρείτε να υποστηρίζουν την ύπαρξη Θεού, άλλους τόσους θα σας βρω που να μην την υποστηρίζουν. Νομίζω λοιπόν ότι δεν έχει νόημα να μπούμε σε copy-paste, δεν συμφωνείτε; Άλλωστε ο φίλος μου ο semplice μισεί τις παραθέσεις.


    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 11-10-2006 στις 14:37 έγραψε...
    Τα διαλλείματα τα κάνω και τείνω να τα κάνω :

    Πρωτα πρωτα για να ξεκουραζόμαστε από τα αναρίθμητα posts,επιχειρήματα,παραθέσεις κλπ κλπ

    Δεύτερον ,μας ηρεμούν και βοηθάνε να εκφράζουμε πιο ήπια και με μεγαλύτερη μετριοφροσύνη τις απόψεις μας.

    Τρίτον μπορεί να μην υπάρχει συγκεκριμένος "λόγος¨" που το έκανα(ειδικά το τελευταίο) απλά έτσι μου βγήκε.


    1)όποιος κουράζεται από τα posts και την κουβέντα μπορεί κάλλιστα να κλείσει τον explorer ή να πιει ένα καφεδάκι ή να διαβάσει κάτι άλλο, δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε κουδουνάκι για να ξεκουραζόμαστε, λες και είμαστε στο σχολείο! Η συμμετοχή είναι προαιρετική!
    2)Πιο ήπια εκφραζόμαστε όταν υπάρχει μία ροή στην κουβέντα χωρίς να διακόπτεται από τελείως άσχετα σχόλια. Άλλωστε ο αναγνώστης χάνεται μέσα σε ένα τόσο μεγάλο τόπικ εάν υπάρχουν κι αυτά τα διαλείμματα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 11-10-2006 16:54 ]


    semplice
    11.10.2006, 17:15
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 11-10-2006 στις 15:53 έγραψε...

    ΟΚ



    Astron όπως βλέπεις ήπια ΚΑΙ μπύρα στο διάλλειμα,όχι σκέτο καφέ (για το οποίο είχα το απίστευτο θράσος να χτυπήσω "κουδουνάκι" όπως είπες!!!)




    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 11-10-2006 17:17 ]


    semplice
    11.10.2006, 17:16
    gazakas ανταποδίδω τις αφρίζουσες μπύρες--->

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 11-10-2006 17:47 ]


    margo
    11.10.2006, 17:25
    ok Παύλο.
    Απλώς δεν συμφωνώ ότι δεν συνδυάζονται επιστήμη και θρησκεία.
    Βλέπω οτι μπορούν να συνυπάρχουν και να βοηθηθούν και ίσως αυτό να έχει καλύτερα αποτελέσματα απο το να προσπαθούμε να τις απομακρύνουμε.
    Βεβαίως χρειάζεται να λαμβάνονται υπ όψιν και άλλες θρησκείες,καθώς και μιά βασική επιμόρφωση των ιερέων για τα θέματα αυτά της επιστήμης,ώστε να πάψουν να νομίζουν κάποιοι ιερείς οτι όλοι οι επιστήμονες είναι άθεοι ή προσπαθούν να εξαφανίσουν τη θρησκεία κλπ.
    Τις παραθέσεις τις έκανα γιατί εξέφραζαν αυτό που ήθελα να πω και αν το έλεγα με δικά μου λόγια σίγουρα θα το αμφισβητούσαν εδώ κάποιοι.
    Και επειδή οι επίκουροι δεν είναι του γυμνασίου,νόμιζα ότι θα συνεχιζόταν η κουβέντα.
    margo
    11.10.2006, 17:36
    Επίσης δεν μου απάντησες καθόλου και σε αυτό>

    Ο ίδιος είπες ότι μπροστά της η επιστήμη έχει έναν ολόκληρο ωκεανό άγνοιας.
    Αρα θεωρώ οτι στο ερώτημα που τίθεται αν υπάρχει Θεός, η επιστήμη αυτή τη στιγμή δεν απαντά"οχι,δεν έχει αποδεικτεί κάτι τέτοιο"ούτε"δεν αφορά αυτό την επιστήμη,είναι μεταφυσικό και δεν αποδυκνείεται επιστημονικά".
    Νομίζω ότι απαντά"Ίσως να υπάρχει,δεν έχει αποδειχτεί ακόμα κάτι τέτοιο".
    Συμφωνούμε σ αυτό?


    Astron
    11.10.2006, 17:44
    Μαργαρίτα ξέρεις καλά πόσο εκτιμώ τους καθηγητές μου Θεοδοσίου και Δανέζη.
    Όμως δεν κατάλαβα τί ακριβώς θες να συζητήσουμε επί των παραθέσεων...
    (το πρόβλημα με τις παραθέσεις αγαπητοί φίλοι δημιουργείται όταν δεν εξηγεί κανείς τί ακριβώς θέλει να δείξει με την παράθεση, αλλιώς δεν έχω προσωπικά καμία αντίρρηση...)

    Όσο για την άποψή σου ότι η θρησκεία και η επιστήμη μπορούν να αλληλοβοηθηθούν θα ήθελα να μου το εξηγήσεις. Εάν έχεις και κάποιο ιστορικό παράδειγμα θα ήθελα πολύ να το ακούσω.

    Υ.Γ. Περιπτώσεις που η θρησκεία μπήκε εμπόδιο στην επιστήμη πάντως είναι άπειρες και μάλιστα πρόκειται να γράψω ένα κείμενο στις Σκέψεις σχετικά με μία τέτοια περίπτωση.
    Astron
    11.10.2006, 17:47
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-10-2006 στις 17:36 έγραψε...

    Επίσης δεν μου απάντησες καθόλου και σε αυτό>

    Ο ίδιος είπες ότι μπροστά της η επιστήμη έχει έναν ολόκληρο ωκεανό άγνοιας.
    Αρα θεωρώ οτι στο ερώτημα που τίθεται αν υπάρχει Θεός, η επιστήμη αυτή τη στιγμή δεν απαντά"οχι,δεν έχει αποδεικτεί κάτι τέτοιο"ούτε"δεν αφορά αυτό την επιστήμη,είναι μεταφυσικό και δεν αποδυκνείεται επιστημονικά".
    Νομίζω ότι απαντά"Ίσως να υπάρχει,δεν έχει αποδειχτεί ακόμα κάτι τέτοιο".
    Συμφωνούμε σ αυτό?





    Η επιστήμη -σύμφωνα με την γνώμη μου- απαντά ότι ίσως να υπάρχει, αλλά δεν έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο.
    Το ίδιο βέβαια ισχύει και για το αόρατο μικρο φαντασματάκι που λέγεται Κάσπερ και πλανιέται πάνω απ' την Αθήνα. Ίσως να υπάρχει, αλλά δεν έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 11-10-2006 17:49 ]


    margo
    11.10.2006, 18:08
    Δεν έχω ακούσει ποτέ να πιστεύει κανείς στον Κάσπερ το φαντασματάκι..

    Για την παράθεση εξήγησα ακριβώς τι ήθελα να πω και σε ποιά σου παράγραφο αναφερόμουν.

    Εμπόδιο στην επιστήμη δεν αμφισβητώ ότι στάθηκε πολλές φορές η θρησκεία,ιδιαίτερα η καθολική εκκλησία,αλλά μιλούσα για το σύνολο των θρησκειών και όχι μόνο για το Χριστιανισμό.
    Επίσης δεν εννοώ να συνεργαστεί ο χριστόδουλος με τον Hawking π.χ.απλώς λέω ότι η πίστη σε κάτι ανώτερο που μπορεί να ήταν αιτία για τη δημιουργία του Σύμπαντος δεν αντιβαίνει με την αναζήτηση της Επιστήμης,(προσπάθεια για ενοποίηση θεωριών με σκοπό την ανακάλυψη της "μιας"μεγάλης θεωρίας κλπ).

    Περιμένω και το κείμενό σου στις "Σκέψεις"για να πούμε και περισσότερα.

    Εν τέλει,χαίρομαι που συμφωνείς οτι δεν αποκλείεται να υπάρχει Θεός κι ας τον λένε Θεό,κάσπερ ή όπως αλλιώς.

    Astron
    11.10.2006, 18:22
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-10-2006 στις 18:08 έγραψε...
    Δεν έχω ακούσει ποτέ να πιστεύει κανείς στον Κάσπερ το φαντασματάκι..




    Ναι, αλλά με το ίδιο σκεπτικό που χρησιμποίησες πριν, κανείς δεν έχει αποδείξει ότι δεν υπάρχει Άρα ίσως υπάρχει!

    Με τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ. Κάλλιστα ένας επιστήμονας μπορεί να είναι και θρήσκος αρκεί να μην μπαίνει η θρησκεία μπροστά στην επιστημονική του κρίση. Όσο ισχύει αυτό τότε η θρησκεία και η επιστήμη μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά και ανεξάρτητα η μία απ' την άλλη.
    Orfeus
    11.10.2006, 20:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 11-10-2006 στις 02:39 έγραψε...

    Θα διαφωνισω εδω, γιατι ασπαζομαι τη φραση που μας μαθαιναν στο σχολειο οτι η επιστημη θα πρεπε να συμπληρωνει την Εκκλησια αλλα και το αντιστροφο. Η θρησκεια μελετα το ποιος ενω η επιστημη το πως. Και αν θελετε, η φραση αυτη μου ακουγεται μια χαρα.



    Θα διαφωνήσω και εγώ!!!

    Η θρησκεία ΔΕΝ μελετά, αλλά ΔΕΧΕΤΑΙ a priori!!!!

    Αντίθετα, η επιστήμη και η φιλοσοφία μελετούν και ερευνούν!!!
    Εξ άλλου, η έρευνα για το θεό, δεν αφορά ούτε στην εκκλησία, ούτε στη θρησκεία. Αφορά στην επιστήμη και στη φιλοσοφία.

    Και κάτι άλλο...
    Το ότι "ο τάδε είδε όνειρο και έγινε καλά" συνιστά ....ύπαρξη θεού;
    Από πότε;
    Ύπαρξη πίστης συνιστά!!!
    Μην τα μπερδεύουμε. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

    Το ότι πιστεύω σε κάτι, δεν σημαίνει "σώνει και καλά" ότι αυτό υπάρχει!!!


    Giorgos_arazei
    11.10.2006, 21:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 11-10-2006 στις 20:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 11-10-2006 στις 02:39 έγραψε...

    Θα διαφωνισω εδω, γιατι ασπαζομαι τη φραση που μας μαθαιναν στο σχολειο οτι η επιστημη θα πρεπε να συμπληρωνει την Εκκλησια αλλα και το αντιστροφο. Η θρησκεια μελετα το ποιος ενω η επιστημη το πως. Και αν θελετε, η φραση αυτη μου ακουγεται μια χαρα.



    Θα διαφωνήσω και εγώ!!!

    Η θρησκεία ΔΕΝ μελετά, αλλά ΔΕΧΕΤΑΙ a priori!!!!

    Αντίθετα, η επιστήμη και η φιλοσοφία μελετούν και ερευνούν!!!
    Εξ άλλου, η έρευνα για το θεό, δεν αφορά ούτε στην εκκλησία, ούτε στη θρησκεία. Αφορά στην επιστήμη και στη φιλοσοφία.

    Και κάτι άλλο...
    Το ότι "ο τάδε είδε όνειρο και έγινε καλά" συνιστά ....ύπαρξη θεού;
    Από πότε;
    Ύπαρξη πίστης συνιστά!!!
    Μην τα μπερδεύουμε. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

    Το ότι πιστεύω σε κάτι, δεν σημαίνει "σώνει και καλά" ότι αυτό υπάρχει!!!






    Η θρησκεια δεχεται a priori?Δεν πιστευω να ισχυει κατι τετοιο Ορφεα. Ισα ισα δεν ακουσα ποτε την επιστημη να ανακατευεται με το θεμα του "ποιος". Ασε που απ'την αλλη δεν προκειται ποτε να αποδειξει την υπαρξη Θεου γιατί πολυ απλα και να το κανει,δεν θα το παραδεχτει.Ποιος επιστημονας θα θελε να πει πως το ατομο το εφτιαξε ο Θεος?Κανεις.Οι λογοι ειναι προφανεις βεβαια.
    Επισης, τι σημαινει οτι συνιστα υπαρξη πιστης???Προφανως συνιστα υπαρξη πιστης σε κατι. Και απ την αλλη, το οτι πιστευω σε κατι, το οτι με κανει καλα αυτο το κατι,το οτι το βλεπω στα ονειρα μου αυτο το κατι, ε για μενα ηδη υπαρχουν 3 αποδεικτικα στοιχεια οτι αυτο το κατι υπαρχει.
    jorge
    11.10.2006, 21:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 11-10-2006 στις 21:01 έγραψε...

    Ποιος επιστημονας θα θελε να πει πως το ατομο το εφτιαξε ο Θεος? Κανεις. Οι λογοι ειναι προφανεις βεβαια.


    Μα δεν είναι όλοι οι επιστήμονες άθεοι ή μη θρησκευόμενοι
    Giorgos_arazei
    11.10.2006, 21:15
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11-10-2006 στις 21:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 11-10-2006 στις 21:01 έγραψε...

    Ποιος επιστημονας θα θελε να πει πως το ατομο το εφτιαξε ο Θεος? Κανεις. Οι λογοι ειναι προφανεις βεβαια.


    Μα δεν είναι όλοι οι επιστήμονες άθεοι ή μη θρησκευόμενοι




    Και βεβαια δεν ειναι. Στην πλειοψηφια τους ομως(και ετσι πρεπει) οι επιστημονες λειτουργουν ορθολογικα και με αποδεικτικα στοιχεια. Αν αρχιζαν να δινουν απαντησεις "ο Θεος εκανε τελικα εκεινο, ο Θεος το αλλο" τι θα γινοταν Χορχε?Η απαντηση ποτε δεν θα ναι "ο Θεος" απο εναν επιστημονα. Και οταν γινονται πραγματα ανεξηγητα κανεις τους δεν μπορει να αγγιξει το "ποιος", πολυ απλα γιατι η απαντηση κανεναν δεν συμφερει. Ισως το "γιατι" ή το "πως"...
    Orfeus
    11.10.2006, 21:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 11-10-2006 στις 21:01 έγραψε...

    Η θρησκεια δεχεται a priori? Δεν πιστευω να ισχυει κατι τετοιο Ορφεα. Ισα ισα δεν ακουσα ποτε την επιστημη να ανακατευεται με το θεμα του "ποιος". Ασε που απ'την αλλη δεν προκειται ποτε να αποδειξει την υπαρξη Θεου γιατί πολυ απλα και να το κανει,δεν θα το παραδεχτει. Ποιος επιστημονας θα θελε να πει πως το ατομο το εφτιαξε ο Θεος? Κανεις. Οι λογοι ειναι προφανεις βεβαια.


    Στις 8 Απριλίου του 1546, οι Aγιοι Πατέρες της Συνόδου του Trento, έβγαλαν το ακόλουθο διάταγμα.

    “Η Αγία Οικουμενική και Γενική Σύνοδος του Trento, νομίμως συσταθείσα και υπό του Αγ. Πνεύματος εμπνευσθείσα, δηλώνει ότι αποδέχεται όλα τα κείμενα τόσο της Παλαιάς όσο και της Καινής Διαθήκης, διότι τόσο τα μεν όσο και τα δε, γράφτηκαν από τον ίδιο το Θεό. Εάν κάποιος δεν αναγνωρίζει και δεν αποδέχεται τα κείμενα αυτά στο σύνολό τους και με όλα τα μέρη τους ως άγια και κανονικά, έτσι όπως διαβάζονται και όπως είναι γραμμένα, όποιος τα περιφρονεί απειθέστατα, ας είναι αναθεματισμένος”.



    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 11-10-2006 στις 21:01 έγραψε...

    Επισης, τι σημαινει οτι συνιστα υπαρξη πιστης??? Προφανως συνιστα υπαρξη πιστης σε κατι. Και απ την αλλη, το οτι πιστευω σε κατι, το οτι με κανει καλα αυτο το κατι, το οτι το βλεπω στα ονειρα μου αυτο το κατι, ε για μενα ηδη υπαρχουν 3 αποδεικτικα στοιχεια οτι αυτο το κατι υπαρχει.



    Αυτό που χρειάζεται να αντιληφθείς, είναι ότι ΔΕΝ σε έκανε καλά αυτό το κάτι, αλλά η πίστη σου σ’ αυτό το κάτι. Νομίζεις δηλαδή!!!!




    www.Orfeus.musicheaven.eu & Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 11-10-2006 21:33 ]


    Giorgos_arazei
    11.10.2006, 21:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 11-10-2006 στις 21:29 έγραψε...


    Στις 8 Απριλίου του 1546, οι Aγιοι Πατέρες της Συνόδου του Trento, έβγαλαν το ακόλουθο διάταγμα.

    “Η Αγία Οικουμενική και Γενική Σύνοδος του Trento, νομίμως συσταθείσα και υπό του Αγ. Πνεύματος εμπνευσθείσα, δηλώνει ότι αποδέχεται όλα τα κείμενα τόσο της Παλαιάς όσο και της Καινής Διαθήκης, διότι τόσο τα μεν όσο και τα δε, γράφτηκαν από τον ίδιο το Θεό. Εάν κάποιος δεν αναγνωρίζει και δεν αποδέχεται τα κείμενα αυτά στο σύνολό τους και με όλα τα μέρη τους ως άγια και κανονικά, έτσι όπως διαβάζονται και όπως είναι γραμμένα, όποιος τα περιφρονεί απειθέστατα, ας είναι αναθεματισμένος”.





    Μιλας για την Οικουμενικη Συνοδο της "Ιερας Εξετασης"? Μα αυτη δεν ειναι η εκκλησια μας,αυτοι ειναι δολοφονοι κερδοσκοποι και απλουστατα δεν αποτελουν σε καμια περιπτωση τα σημερινα πιστευω του Ορθοδοξου Χριστιανισμου.
    Orfeus
    11.10.2006, 21:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 11-10-2006 στις 21:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 11-10-2006 στις 21:29 έγραψε...


    Στις 8 Απριλίου του 1546, οι Aγιοι Πατέρες της Συνόδου του Trento, έβγαλαν το ακόλουθο διάταγμα.

    “Η Αγία Οικουμενική και Γενική Σύνοδος του Trento, νομίμως συσταθείσα και υπό του Αγ. Πνεύματος εμπνευσθείσα, δηλώνει ότι αποδέχεται όλα τα κείμενα τόσο της Παλαιάς όσο και της Καινής Διαθήκης, διότι τόσο τα μεν όσο και τα δε, γράφτηκαν από τον ίδιο το Θεό. Εάν κάποιος δεν αναγνωρίζει και δεν αποδέχεται τα κείμενα αυτά στο σύνολό τους και με όλα τα μέρη τους ως άγια και κανονικά, έτσι όπως διαβάζονται και όπως είναι γραμμένα, όποιος τα περιφρονεί απειθέστατα, ας είναι αναθεματισμένος”.





    Μιλας για την Οικουμενικη Συνοδο της "Ιερας Εξετασης"? Μα αυτη δεν ειναι η εκκλησια μας, αυτοι ειναι δολοφονοι κερδοσκοποι και απλουστατα δεν αποτελουν σε καμια περιπτωση τα σημερινα πιστευω του Ορθοδοξου Χριστιανισμου.



    Κατ' αρχήν δεν εκφράζεσαι όπως αρμόζει σε ένα φόρουμ συζήτησης.
    Εκφράζεσαι με φανατισμό.

    Εάν εγώ π.χ. είμαι καθολικός;
    Τι γίνεται τώρα μου λες;

    Orfeus
    11.10.2006, 21:53
    Ασε δηλαδή που η σύνοδος ήταν Οικουμενική.

    Ξέρεις τι θα πει Οικουμενική;


    Astron
    11.10.2006, 22:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 11-10-2006 στις 21:42 έγραψε...
    Μιλας για την Οικουμενικη Συνοδο της "Ιερας Εξετασης"? Μα αυτη δεν ειναι η εκκλησια μας,αυτοι ειναι δολοφονοι κερδοσκοποι και απλουστατα δεν αποτελουν σε καμια περιπτωση τα σημερινα πιστευω του Ορθοδοξου Χριστιανισμου.



    Η ιερά εξέταση δεν ήταν κάποιοι συγκεκριμένοι κερδοσκόποι κακοποιοί. Ήταν το κατεστημένο της εκκλησίας σε όλη την καθολική Ευρώπη για αιώνες.
    Επίσης Οικουμενική σύνοδος είναι η σύνοδος στην οποία συμμετέχουν υποτίθεται όλα τα (κυρίαρχα) δόγματα του χριστιανισμού.
    Για την συγκεκριμένη δεν ήξερα, αλλά είτε συμμετείχαν οι ορθόδοξοι είτε όχι, η παλαιά διαθήκη θεωρείται θεόπνευστη απ' την ορθοδοξία και όποιος δεν το πιστεύει αυτό είναι είτε αιρετικός είτε μη χριστιανός.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 11-10-2006 22:46 ]


    Giorgos_arazei
    11.10.2006, 23:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 11-10-2006 στις 21:49 έγραψε...


    Κατ' αρχήν δεν εκφράζεσαι όπως αρμόζει σε ένα φόρουμ συζήτησης.
    Εκφράζεσαι με φανατισμό.



    Με φανατισμο?Μαλλον ειναι της μοδας αυτη η λεξη.Μεγαλη λεξη ρε Ορφεα,δεν νομιζεις?

    Επιπλεον δεν προσβαλα κανεναν καθολικο ή μη, αφου η Ιερα Εξεταση σ'ολα τα ιστορικα βιβλια περιγραφεται εντελει σαν θεσμος που ειχε κερδοσκοπικους και μη χριστιανικους σκοπους. Ο ιδιος ο Πάπας εχει ζητησει δημοσια συγγνωμη για τα εργα της Ι.Εξετασης,οποτε δεν τιθεται εδω καμια προσβολη κανενος θρησκευματος.
    prochatz
    11.10.2006, 23:57
    Ομολογώ ότι δεν έχω παρακολουθήσει ολόκληρη τη συζήτηση, συνεπώς θα περιόριστώ στην τελευταία σελίδα. Και η επιστήμη και η θρησκεία δέχονται πράγματα a priori. Αυτό, όμως, δεν είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ποιές προτάσεις μπορούν στην πραγματικότητα να θεωρηθούν ότι ισχύουν a priori.