ελληνική μουσική
    511 online   ·  210.826 μέλη

    Υπήρξε συγκεκριμένο περιστατικό στη ζωή σας που να σας έπεισε για τον Θεό?

    rory166
    17.09.2006, 16:52
    Το μέλος nalpha στις 16-09-2006 στις 00:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    Επειδή ο τίτλος δε το χώραγε εννοώ για την ύπαρξη του.

    Πέρα από τις θεωρίες και όσα μάθαμε μεγαλώνοντας,είχατε προσωπικά κάποιο γεγονός που να σας βεβαίωσε για την υπαρξή του??





    Οχι να σου πω την αληθεια...γενικα πιστευω οτι οχι μονο ο χριστιανισμος,αλλα ολες
    οι θρησκειες ειναι δημιουργηματα του ανθρωπου,εξαιτιας της αναγκης του
    να πιστευει σε καποια ανωτερη δυναμη ετσι ωστε να νιωθει καποια "ασφαλεια" να το πω.Ασχετα με το αν πιστευω η οχι οτι υπαρχει Θεος κλπ κλπ,πιστευω οτι η θρησκεια
    ειναι ενα θετικο στοιχειο μεσα σε μια κοινωνια...
    Να σας πω την αληθεια δεν πολυ πιστευω..κι αμα κανω λαθος,ας παω στην κολαση.
    Αμα τολμησω να φαω σουβλακι τη Μεγαλη Παρασκευη επισης ας παω στην κολαση.
    Επισης δεν πιστευω και στη μεταθανατον ζωη..
    Οσοι πιστευουν σε αυτη,θα με θεωρησουν μιζερο,απαισιοδοξο κλπ.
    Εγω θα με αυτοαποκαλουσα ρεαλιστη
    (τα ειπα...!!)
    santourman
    17.09.2006, 16:56
    Παύλο, σύμφωνα με την ορθόδοξη πίστη μας (που φυσικά όποιος θέλει την αποδέχεται), άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου. Κανείς δεν ξέρει τον τρόπο που σκέφτεται ο Θεός. Ο Θεός φέρνει έναν θάνατο (ή έναν ομαδικό θάνατο) για διάφορους σκοπούς. Πού ξέρεις, μπορεί με έναν τέτοιο φρικτό θάνατο όπως το τσουνάμι, να τους άνοιξε τον Παράδεισο. Πού ξέρεις, μπορεί να ήθελε να συνετίσει κάποιους άλλους. Σημασία για τον Θεό δεν έχει αν θα πεθάνει ένας ή ένα εκατομμύριο, αλλά η μετά θάνατον ζωή.
    Φέρνει μια αρρώστεια, ακόμα και σε ένα μικρό παιδί. Εχει το σκοπό του. Η οικογένειά του θα έρθει πιο κοντά στο Θεό κάνοντας προσευχή. Αν γιατρευτεί, πιθανόν να πρόκειται για ένα θαύμα του. Αν όχι, και πάλι θα έχει το σκοπό του. Ενας θάνατος με πόνους και αρρώστειες είναι διαβατήριο για τον παράδεισο λένε οι Πατέρες. Αρα μην στεκόμαστε σε αυτή τη λογική.

    Και για να πω και κάτι σχετικό επί του θέματος. Δεν μου έχει τύχει κάποιο τρανταχτό στοιχείο της παρουσίας του Θεού στην προσωπική μου ζωή. Ισως δε χρειάστηκε ακόμα. Απλά θα αναφέρω ένα θαύμα που συντελείται καθημερινά μπροστά στα μάτια μου και μπροστά στα μάτια χιλιάδων πιστών. Στο τέλος κάθε Θείας Λειτουργίας, κοινωνούν από την ίδια λαβίδα ( = το κουταλάκι θα λέγαμε της Θ.Κοινωνίας) δεκάδες μικρά παιδιά και δεκάδες ηλικιωμένοι, που μπορεί να έχουν την κάθε λογής αρρώστεια. Ποτέ, μα ποτέ δεν αναφέρθηκε κάποια μετάδοση ασθένειας με αυτόν τον τρόπο. Και μη νομίζετε πως αν γινόταν κάτι τέτοιο δε θα γινόταν σούσουρο... Το πρώτο θέμα θα ήταν σε όλα τα ΜΜΕ για πολλούς μήνες!!! Αν αυτό δεν είναι θαύμα, τότε τι είναι; Εδώ σιχαινόμαστε να φάμε από το ίδιο πιάτο από τον αδερφό μας... Φανταστείτε το γεγονός της Θ.Κοινωνίας!

    Κλείνοντας, θα υπενθυμίσω πως ό,τι γράφω, είναι με βάση την ορθόδοξη πίστη μας. Οποιος δεν την αποδέχεται, με γεια του με χαρά του!
    alexia-vicky
    17.09.2006, 17:07
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 16:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παύλο, σύμφωνα με την ορθόδοξη πίστη μας (που φυσικά όποιος θέλει την αποδέχεται), άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου. Κανείς δεν ξέρει τον τρόπο που σκέφτεται ο Θεός. Ο Θεός φέρνει έναν θάνατο (ή έναν ομαδικό θάνατο) για διάφορους σκοπούς. Πού ξέρεις, μπορεί με έναν τέτοιο φρικτό θάνατο όπως το τσουνάμι, να τους άνοιξε τον Παράδεισο. Πού ξέρεις, μπορεί να ήθελε να συνετίσει κάποιους άλλους. Σημασία για τον Θεό δεν έχει αν θα πεθάνει ένας ή ένα εκατομμύριο, αλλά η μετά θάνατον ζωή.
    Φέρνει μια αρρώστεια, ακόμα και σε ένα μικρό παιδί. Εχει το σκοπό του. Η οικογένειά του θα έρθει πιο κοντά στο Θεό κάνοντας προσευχή. Αν γιατρευτεί, πιθανόν να πρόκειται για ένα θαύμα του. Αν όχι, και πάλι θα έχει το σκοπό του. Ενας θάνατος με πόνους και αρρώστειες είναι διαβατήριο για τον παράδεισο λένε οι Πατέρες. Αρα μην στεκόμαστε σε αυτή τη λογική.
    Και για να πω και κάτι σχετικό επί του θέματος. Δεν μου έχει τύχει κάποιο τρανταχτό στοιχείο της παρουσίας του Θεού στην προσωπική μου ζωή. Ισως δε χρειάστηκε ακόμα. Απλά θα αναφέρω ένα θαύμα που συντελείται καθημερινά μπροστά στα μάτια μου και μπροστά στα μάτια χιλιάδων πιστών. Στο τέλος κάθε Θείας Λειτουργίας, κοινωνούν από την ίδια λαβίδα ( = το κουταλάκι θα λέγαμε της Θ.Κοινωνίας) δεκάδες μικρά παιδιά και δεκάδες ηλικιωμένοι, που μπορεί να έχουν την κάθε λογής αρρώστεια. Ποτέ, μα ποτέ δεν αναφέρθηκε κάποια μετάδοση ασθένειας με αυτόν τον τρόπο. Και μη νομίζετε πως αν γινόταν κάτι τέτοιο δε θα γινόταν σούσουρο... Το πρώτο θέμα θα ήταν σε όλα τα ΜΜΕ για πολλούς μήνες!!! Αν αυτό δεν είναι θαύμα, τότε τι είναι; Εδώ σιχαινόμαστε να φάμε από το ίδιο πιάτο από τον αδερφό μας... Φανταστείτε το γεγονός της Θ.Κοινωνίας!

    Κλείνοντας, θα υπενθυμίσω πως ό,τι γράφω, είναι με βάση την ορθόδοξη πίστη μας. Οποιος δεν την αποδέχεται, με γεια του με χαρά του!



    Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω .....και να πω, πως όσον αφορά εμένα τουλαχιστον, δεν περιμενα καποιο σημαδι για να πιστεψω στην Υπαρξη Του, απλα αυτο με εφερε ακομα πιο κοντα του, με εκανε να νιωσω πως ειναι διπλα μου σε μια τετοια στιγμη... Ο Θεος βρισκεται τοσο στις ασχημες οσο και στις ομορφες στιγμες. Και καθετι που συμβαινει , εχει το λογο του. Δε θα κρινω εγω τις αποφασεις της μεγαλοσυνης του. Δεν ειναι μοιρολατρικο, απλα το θεωρω ανοητο να μπω σε μια τετοια διαδικασια!Απο εκει και περα, καθενας εχει την αποψη του και φυσικα ειναι σεβαστη...
    rory166
    17.09.2006, 17:11
    εισαι της αποψης "πιστευε και μη ερευνα?"
    alexia-vicky
    17.09.2006, 17:16
    όχι ,είμαι της άποψης πίστευε και ερεύνα και θα βρεις όλες τις απαντήσεις, αρκεί να μην είσαι προκατειλλημενος!
    rory166
    17.09.2006, 17:26
    καλα μην ερευνας και πολυ...δεν χρειαζεται αλλωστε.αφου το λενε οι αλλοι..θα ισχυει,δεν μπορει..
    Orfeus
    17.09.2006, 17:42
    Πολύ μοιρολατρικός όμως ο τρόπος αυτός σκέψης Μπάμπη.

    Όλα εκ θεού (κλασικά ορθόδοξο) που έχει το σκοπό του γι' αυτό μην ασχοληθείτε καθόλου. Ούτε καν να τολμήσετε να το σκεφθείτε. Έχει το σκοπό του.
    Γιατί όμως περιορίζεις το θέμα στην ορθοδοξία;

    Ο θεός είναι Συμπαντική Έννοια και (με την προϋπόθεση ότι υπάρχει), δεν έχει καμία σημασία ούτε ποιος είναι, ούτε πως τον λένε!!!

    Άλλωστε (πάντα με την προϋπόθεση ότι υπάρχει), είναι κοινός για όλους!!!!
    Δεν μπορώ δηλαδή να φανταστώ ότι υπάρχουν 4-5-6-7 θεοί που έχουν χωρίσει τον ....Παράδεισο σε στυλ "από δω οι Χριστιανοί από κει οι Μωαμεθανοί, στο άλλο τετράγωνο οι Βουδιστές, δίπλα οι Ινδουιστές κλπ...."

    Να εκλάβουμε δηλαδή το περιστατικό της "αποστολής" των 230.000 στη μεταθανάτια ζωή σαν θαύμα προκειμένου να πετύχει (ο θεός) το συνετισμό κάποιων άλλων;

    Όπως και να τον λένε αυτόν το θεό, είναι πάρα πολύ σκληρός . Και σε υπερθετικό βαθμό μάλιστα.

    Ευχαριστώ δεν θα πάρω.....




    maspa
    17.09.2006, 17:45
    Το μέλος rory166 στις 17-09-2006 στις 16:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 16-09-2006 στις 00:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    Επειδή ο τίτλος δε το χώραγε εννοώ για την ύπαρξη του.

    Πέρα από τις θεωρίες και όσα μάθαμε μεγαλώνοντας,είχατε προσωπικά κάποιο γεγονός που να σας βεβαίωσε για την υπαρξή του??





    Οχι να σου πω την αληθεια...γενικα πιστευω οτι οχι μονο ο χριστιανισμος,αλλα ολες
    οι θρησκειες ειναι δημιουργηματα του ανθρωπου,εξαιτιας της αναγκης του
    να πιστευει σε καποια ανωτερη δυναμη ετσι ωστε να νιωθει καποια "ασφαλεια" να το πω.Ασχετα με το αν πιστευω η οχι οτι υπαρχει Θεος κλπ κλπ,πιστευω οτι η θρησκεια
    ειναι ενα θετικο στοιχειο μεσα σε μια κοινωνια...
    Να σας πω την αληθεια δεν πολυ πιστευω..κι αμα κανω λαθος,ας παω στην κολαση.
    Αμα τολμησω να φαω σουβλακι τη Μεγαλη Παρασκευη επισης ας παω στην κολαση.
    Επισης δεν πιστευω και στη μεταθανατον ζωη..
    Οσοι πιστευουν σε αυτη,θα με θεωρησουν μιζερο,απαισιοδοξο κλπ.
    Εγω θα με αυτοαποκαλουσα ρεαλιστη
    (τα ειπα...!!)




    Βασικά την αποψή σου την έχω ακούσει κι από άλλα άτομα.Βέβαια δε σε κατακρίνω, και κανένας άλλος δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό.Είναι η άποψη σου και είναι σεβαστή. Λες όμως πως είσαι ρεαλιστής..Ο ρεαλισμός όμως αφορά τον αισθητό μας κόσμο,την κοινωνια των ανθρώπων. Σε θέματα θρησκείας,και πόσο μάλλον χριστιανισμού, δεν υπάρχει ρεαλισμός. Γιατί απλά δε μπορούμε να κατανοήσουμε το Θεό με τη λογική. Είναι αδύνατον ανθρώπινος νούς να καταλάβει και περισσότερο να ερμηνεύσει την παρουσία Του και τα θαυματά Του. Υπάρχει το αρχαίο ρητό που λέει αυτό που αναφέρεις παρακάτω"πίστευε και μη, ερεύνα".Η εκκλησία μας πάλι υποστηρίζει το αντίθετο. "πίστευε και μη ερευνα".Εγώ πάλι είμαι της πρώτης άποψης. Όχι επειδή πάω κόντρα στην εκκλησία,αλλά γιατί κάποιος που δεν πιστεύει είναι ένας τρόπος να πάρει μια κατεύθυνση(κι αν είναι θέλημα Θεού,τη σωστή).Κάποιος πάλι που πιστεύει μπορεί να ενισχύσει τη πίστη του με αυτό το τρόπο,κι έτσι μπορεί να προφυλαχτεί απόα μέτρητες "παγίδες". Τώρα όπως λες δε πιστεύεις....Θα 'ρθει όμως μια στιγμή που ο Θεός θα σου στείλει ένα Του σημάδι.Αυτό δεν το λέω με σιγουριά,αλλά ξέρετε πόσες ιστορίες(πραγματικές) ανθρώπων που δε πίστευαν κι ένα περιστατικό τους έπεισε έχω ακούσει;Και πρώτα πρώτα οι Άγιοι της εκκλησίας μας.Πόσοι απ'αυτούς δε πίστευαν πρίν πειστούν για την παρουσία του Θεού και θυσιαστούν για Εκείνον;


    maspa
    17.09.2006, 17:49
    Το μέλος Orfeus στις 17-09-2006 στις 17:42 έγραψε...
    Παράθεση:



    Όπως και να τον λένε αυτόν το θεό, είναι πάρα πολύ σκληρός . Και σε υπερθετικό βαθμό μάλιστα.

    Ευχαριστώ δεν θα πάρω.....








    Αν κοιτάξεις παραπάνω θα δείς ένα κείμενο που έχω γράψει(όχι το πρώτο το δεύτερο)....έχει σχέση με αυτό που είπες.
    sunwing
    17.09.2006, 18:18
    Το μέλος Astron στις 17-09-2006 στις 16:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Καθημερινά υπάρχουν περιστατικά στην ζωή μου που με πείθουν για τον Θεό. Συγκεκριμένα, με πείθουν για την ανυπαρξία του.

    Αλήθεια είναι άξιο απορίας το πώς ο Θεός επεμβαίνει στην φυσική τάξη των πραγμάτων για να κάνει πχ. ένα κερί να σταθεί όρθιο ή ένα σχοινί να δεθεί σε ένα καροτσάκι, ενώ δεν έδωσε δεκάρα για τους 230.000 ΑΘΩΟΥΣ ανθρώπους που σκοτώθηκαν απ' το Tsunami τον Δεκέμβρη του 2004. Τον αντιλαμβάνεστε τον αριθμό; 230.000! Και χωρίς ανθρώπινη υπαιτιότητα.

    Κι όμως! Επέλεξε με την θεία του χάρη να επέμβει για να κάνει ένα κουρτινόξυλο να πέσει λίγο πιο πέρα ή να διορθώσει μια περίπτωση οξείας σκωληκοειδίτιδας ή σηψαιμίας... Βέβαια ακόμα και σε τόσο σοβαρές περιπτώσεις υγείας πολύ επιλεκτικά αποδίδεται στον Θεό μονάχα η ίαση της ασθένειας και όχι η ίδια η ασθένεια. Για παράδειγμα τί έφταιγε ένα μικρό παιδί να πάθει σηψαιμία; Ή γιατί μια απλή περίπτωση σκωληκοειδίτιδας να καταλήξει να ταλαιπωρεί τόσο πολύ έναν άνθρωπο; Εδώ δεν βλέπετε πουθενά Θεό, παρά μόνο ένα τυχαίο γεγονός. Στην ίαση όμως αυτόματα μπαίνει ο Θεός, που έτσι από πείσμα επιλέγει να αγνοήσει τα εκατομμύρια που πεθαίνουν απ' την πείνα και τις ασθένειες στην Αφρική και την Ασία και επεμβαίνει κάπου στην Ελλάδα για να δέσει σχοινιά, να μετακινήσει κουρτινόξυλα, να κάνει εικόνες να δακρύσουν ή να γιατρέψει ασθένειες (που όσο δύσκολες περιπτώσεις κι αν είναι ούτως ή άλλως τις παλεύουν οι γιατροί).

    Ίσως η ανυπαρξία του Θεού να αποδεικνύεται και απ' την υπερβολική ευπιστία μας. Μπορεί να αποδώσουμε την κάθε ασήμαντη λεπτομέρεια στον Θεό, λες κι έχουμε μια τεράστια ανάγκη να πιστέψουμε ντε και καλά ακόμα κι όταν τα στοιχεία δεν είναι αρκετά. Και πράγματι έτσι είναι, έχουμε ανάγκη να πιστέψουμε για να κατανικήσουμε τον φόβο του θανάτου και να δώσουμε στην ζωή μας την αίσθηση ότι είμαστε κάτι ξεχωριστό (σίγουρα πιο ξεχωριστό απ' τους 230.000 που αφανίστηκαν χωρίς καμία Θεία επέμβαση).
    Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που σχεδόν όλοι ως απόδειξη για την ύπαρξη του Θεού θεωρείτε κάποιο γεγονός που γλιτώσατε απ' τον θάνατο.

    Σέβομαι την ευαισθησία και την πίστη σας.
    Όμως μην ξεχνάμε ότι το topic ανήκει στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις και καλό είναι να ακούγεται και η αντίθετη πλευρά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 17-09-2006 16:16 ]





    Έχεις δίκιο να προβληματίζεσαι αλλά να πούμε και το άλλο:
    Σκεφτήκαμε ποτέ πόσο οι άνθρωποι φταίμε για τόσες δυστυχίες του κόσμου μας; Δεν μπορούμε να ρίχνουμε την ευθύνη του όποιου κακού στον κόσμο στο Θεό όταν ο ανθρώπινος παράγοντας υπεισέρχεται τόσο μα τόσο πολύ με την υπέρογκη , υπερ-εκμετάλλευση της γης, με τη μόλυνση και όλα τα όμοια. Άσε που δεν είναι θέμα της πρόνοιας του Θεού αν εμείς επιλέγουμε να μπαζώνουμε τα ρέματα για να γίνουν πολυκατοικίες ούτε αν φτιάχνουμε ψεύτικους παραδείσους -ξενοδοχεία στα σημεία που βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο με τη θάλασσα. Αυτο δε σημαίνει ότι αρνούμαι ότι ερχόμαστε απέναντι στο φυσικό κακό σαφώς και όχι... εξάλλου το αντιμετώπισα και προσωπικά όπως είπα παραπανω. Από την άλλη χωρίς να ζητάς να βιάσεις το θέλημα του Θεού σε μια ασθένεια, είναι εμφανές ότι με την ίαση σου δείχνει πιο άμεσα και χειροπιαστά την πρόνοιά Του την οποία τη δείχνει με τον τρόπο που Εκείνος ξέρει χωρίς να βιάζει την ελευθερία μας . Εμείς βιάζουμε τα όρια της φύσης καθημερινά...

    Για πού το ΄βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά , για ποια πέλαγα ουράνια , άστρα μαγικά..
    (Ορφέας Περίδης)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 17-09-2006 18:19 ]


    santourman
    17.09.2006, 18:35
    Το μέλος Orfeus στις 17-09-2006 στις 17:42 έγραψε...
    Παράθεση:


    Να εκλάβουμε δηλαδή το περιστατικό της "αποστολής" των 230.000 στη μεταθανάτια ζωή σαν θαύμα προκειμένου να πετύχει (ο θεός) το συνετισμό κάποιων άλλων;

    Όπως και να τον λένε αυτόν το θεό, είναι πάρα πολύ σκληρός . Και σε υπερθετικό βαθμό μάλιστα.

    Ευχαριστώ δεν θα πάρω.....





    Γιώργο, ένας ρεαλιστής θα σκεφτεί αυτό που μόλις είπες. Το δέχομαι. Τι θα πει ένας ρεαλιστής όμως για κάποιο από τα πολλά θαύματα που γίνονται; Ασφαλώς δε θα μπορεί να πει τίποτα. Επομένως, θα μου πεις (και με το δίκιο σου), τι στο καλό, ο Θεός είναι επιλεκτικός; Κάνει θαύματα όπου του καπνίσει; Είναι τόσο σκληρός από τη μια, και από την άλλη χαρίζει ζωές με θαύματα; Αρα πάλι καταλήγω στο ότι ο Θεός κάτι παραπάνω ξέρει από μένα και από σένα και από όλους μας...

    Astron
    17.09.2006, 18:46
    Το μέλος sunwing στις 17-09-2006 στις 18:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έχεις δίκιο να προβληματίζεσαι αλλά να πούμε και το άλλο:
    Σκεφτήκαμε ποτέ πόσο οι άνθρωποι φταίμε για τόσες δυστυχίες του κόσμου μας; Δεν μπορούμε να ρίχνουμε την ευθύνη του όποιου κακού στον κόσμο στο Θεό όταν ο ανθρώπινος παράγοντας υπεισέρχεται τόσο μα τόσο πολύ με την υπέρογκη , υπερ-εκμετάλλευση της γης, με τη μόλυνση και όλα τα όμοια.


    Μα εγώ μίλησα για ανυπαρξία Θεού και όχι για ευθύνη του. Αυτό που λέω στο προηγούμενο post μου είναι ότι δεν γίνεται -κατά την δική μου φιλοσοφία- να υπάρχει Θεός που να νοιάζεται να κάνει εικόνες να δακρύζουν και την ίδια στιγμή να αφήνει τόσο κόσμο να υποφέρει και να πεθαίνει. Είναι ένας σκληρός κακός Θεός που τελοσπάντων για τα δικά μου δεδομένα δεν έχει να μου προσφέρει τίποτα. Και αυτό που λέω δεν είναι ότι υπάρχει αλλα τον απορρίπτω, αντίθετα, τον θεωρώ εντελώς ανθρωπόμορφο- ένα ανθρώπινο δημιούργημα.

    Τώρα όσο για το "άγνωστες αι βουλαί του κυρίου" που αναφέρει ο Μπάμπης... Παύουν να είναι τόσο άγνωστες όταν μας συμβαίνει κάτι καλό και ξαφνικά λέμε "α θαύμα, ο Θεός με βοήθησε". Ενώ για τα κακά και τα παράξενα που συμβαίνουν αμέσως ακούμε "άγνωστες αι βουλαί του κυρίου".
    Αυτή η φράση στην ουσία σημαίνει ότι η Εκκλησία είναι ανίκανη να εξηγήσει τον κόσμο και αυτά που συμβαίνουν με βάση τον Θεό που έφτιαξε.
    Και ακόμα και αν δεχόμασταν αυτή τη φράση, τότε γιατί να λατρεύεις έναν Θεό που δεν γνωρίζεις τί θέλει; Επειδή είναι Θεός κι εσύ είσαι θνητός; Αυτό μοιάζει πιο πολύ με σχέση δούλου-αφέντη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 17-09-2006 18:49 ]


    Orfeus
    17.09.2006, 18:51
    Το μέλος Astron στις 17-09-2006 στις 18:46 έγραψε...
    Παράθεση:

    ......... γιατί να λατρεύεις έναν Θεό που δεν γνωρίζεις τί θέλει; Επειδή είναι Θεός κι εσύ είσαι θνητός; Αυτό μοιάζει πιο με σχέση δούλου-αφέντη.



    Σωστό!!!!
    Εξ άλλου στα "ιερά" χριστιανικά βιβλία, η λέξη "δούλος του θεού" είναι σε πρώτη διάταξη!!!


    maspa
    17.09.2006, 18:51
    "Πρίν σου στείλεί ο Θεός τον Σταυρό που σηκώνεις τον κοίταξε με τα πάνσοφα μάτια Του, τον έξέτασε με τη Θεία λογική Του,τον έκλεξε με την ατέλειωτη δικαιοσύνη Του, τον θέρμανε στη γεμάτη αγάπη καρδιά Του,, τον ζύγισε καλά με τα στοργικά Του χέρια μη τυχόν και πέσει βαρύτερος απ'όσο μπορείς να σηκώσεις και αφού υπελόγισε το θάρρος σου τον ευλόγισε και τον απέθεσε στους ώμους σου. Μπορείς να τον σηκώσεις κράτησέ τον και ανέβαινε τον Γολγοθά πρός την ανάσταση."
    Κανείς δεν το πρόσεξε αυτό; Παιδιά ο Θεός δεν είναι τιμωρός!
    Orfeus
    17.09.2006, 18:56
    Το μέλος maspa στις 17-09-2006 στις 18:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παιδιά ο Θεός δεν είναι τιμωρός!



    (ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Η')
    6:Αυτά έχοντες υπ'όψει, θα φυλάξετε τας εντολάς του Κυρίου του Θεού σας, ώστε να πορεύεσθε την οδόν των εντολών του και να φοβείσθε αυτόν.
    19:Εάν όμως λησμονήσετε Κύριον τον Θεόν σας, σας διαβεβαιώνω οτι θα υποστείτε πανωλεθρίαν.
    20:Οπως Κύριος ο Θεός σας καταστρέφει σήμερον απο εμπρός σας άλλα έθνη, έτσι και σεις θα καταστραφείτε.

    santourman
    17.09.2006, 19:05
    maspa πολύ καλό αυτό που παραθέτεις αλλά δε νομίζω να έχει σχέση με το θέμα μας.

    Γιώργο, εσύ νομίζεις πως η φράση 'δούλος του Θεού' έχει την έννοια τη σημερινή; Ο Θεός σε έφτιαξε εντελώς ελεύθερο στη γη.

    Παύλο δεν καταλαβαίνω, γιατί ΔΕΝ κολλάει το ΄άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου' όταν μας συμβεί ένα θαύμα;

    Τώρα, δεν ξέρω κατά πόσον ο Θεός είναι τιμωρός. Δε μπορώ να ανταπαντήσω στις παραθέσεις του Γιώργου από την Π.Διαθήκη, δεν έχω τις πολλές γνώσεις. Αντίστοιχα όμως μπορώ να πω : Γιώργο (και κάθε Γιώργο), αν το παιδί σου βλέπεις ότι παρεκτρέπεται, δε θα του ρίξεις και καμιά σφαλιάρα; Δε θα κάνεις κάτι να το φοβίσεις αν το θέλεις μαζί σου; Δε θα πεις και καμιά απειλή; Αλλά και πάλι ελεύθερο θα είναι να κάνει αυτό που θέλει.
    maspa
    17.09.2006, 19:05
    Το μέλος Orfeus στις 17-09-2006 στις 18:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 17-09-2006 στις 18:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παιδιά ο Θεός δεν είναι τιμωρός!



    (ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Η')
    6:Αυτά έχοντες υπ'όψει, θα φυλάξετε τας εντολάς του Κυρίου του Θεού σας, ώστε να πορεύεσθε την οδόν των εντολών του και να φοβείσθε αυτόν.
    19:Εάν όμως λησμονήσετε Κύριον τον Θεόν σας, σας διαβεβαιώνω οτι θα υποστείτε πανωλεθρίαν.
    20:Οπως Κύριος ο Θεός σας καταστρέφει σήμερον απο εμπρός σας άλλα έθνη, έτσι και σεις θα καταστραφείτε.







    όπως έχω πεί (αλλά φαίνεται δεν τα διαβάζετε όλα) ο Θεός μας δοκιμάζει....Αν δεν υπήρχαν δυσκολίες στη ζωή, κι ήταν όλα ρόδινα τότε δε θα υπήρχε Θεός. Όσο πιο πολύ υποφέρει κάποιος σ'αυτή τη ζωή όι πιθανότητες να πάει στον παράδεισο στην άλλη είναι περισσότερες. Πάρτε για παράδειγμα τους βίους των Αγίων....Όσο για τις γραφές ποτέ δε ξέρετε πότε αναφέρονται αλληγορικά και πότε όχι.....Όπως είπα....Δε μπορούμε να κατανοήσουμε το Θεό με τη λογική.....
    Orfeus
    17.09.2006, 19:06
    Πάρε κι αυτό:

    (ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Ζ')
    10: Αλλά είναι και Θεός δίκαιος ο οποίος ανταποδίδει προσωπικώς εις τους μισούντας αυτόν και εξολοθρεύει αυτούς.

    Τιμωρεί και......προσωπικά!!!!

    maspa
    17.09.2006, 19:07
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 19:05 έγραψε...
    Παράθεση:

    maspa πολύ καλό αυτό που παραθέτεις αλλά δε νομίζω να έχει σχέση με το θέμα μας.

    Γιώργο, εσύ νομίζεις πως η φράση 'δούλος του Θεού' έχει την έννοια τη σημερινή; Ο Θεός σε έφτιαξε εντελώς ελεύθερο στη γη.

    Παύλο δεν καταλαβαίνω, γιατί ΔΕΝ κολλάει το ΄άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου' όταν μας συμβεί ένα θαύμα;

    Τώρα, δεν ξέρω κατά πόσον ο Θεός είναι τιμωρός. Δε μπορώ να ανταπαντήσω στις παραθέσεις του Γιώργου από την Π.Διαθήκη, δεν έχω τις πολλές γνώσεις. Αντίστοιχα όμως μπορώ να πω : Γιώργο (και κάθε Γιώργο), αν το παιδί σου βλέπεις ότι παρεκτρέπεται, δε θα του ρίξεις και καμιά σφαλιάρα; Δε θα κάνεις κάτι να το φοβίσεις αν το θέλεις μαζί σου; Δε θα πεις και καμιά απειλή; Αλλά και πάλι ελεύθερο θα είναι να κάνει αυτό που θέλει.



    Πως δεν έχει; Αφού λένε πως ο Θεός τιμωρεί...Έχει σχέση με την τροπή που πήρε η συζήτηση
    maspa
    17.09.2006, 19:11
    Το μέλος Orfeus στις 17-09-2006 στις 19:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πάρε κι αυτό:

    (ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Ζ')
    10: Αλλά είναι και Θεός δίκαιος ο οποίος ανταποδίδει προσωπικώς εις τους μισούντας αυτόν και εξολοθρεύει αυτούς.

    Τιμωρεί και......προσωπικά!!!!






    Τιμωρεί; Η τιμωρία (να το πούμε έτσι) ισχύει για την άλλη ζωή....Σ'αυτή μας δοκιμάζει μόνο.........