ελληνική μουσική
    632 online   ·  210.830 μέλη

    Υπήρξε συγκεκριμένο περιστατικό στη ζωή σας που να σας έπεισε για τον Θεό?

    movflower
    08.06.2007, 01:46
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 17-09-2006 στις 17:11 έγραψε...

    εισαι της αποψης "πιστευε και μη ερευνα?"



    Πολύ μου τη δίνει που αυτή η φράση είναι τόσο διαδεμοένη και πολλοί την χρησιμοποιούν για χάρη της θρησκευτικής τους τεμπελιάς. (Δεν απευθύνομαι σε σένα rory166, γενικά μιλάω) Η Αλήθεια είναι πως η συγκεκριμένη φράση δεν ανήκει στον χώρο της Ορθοδοξίας.Το "πίστευε και μή ερεύνα" ανήκει στον χώρο των Καθολικών, μάλλον περισσότερο πολιτικά παρά θρησκολογικά. Τον καιρό που ο κόσμος στο κέντρο της Ευρώπης ήταν αγράμματος και γονατισμένος στη μοίρα που επέβαλλαν οι φεουδάρχες, οι πολιτικοποιημένοι ιερείς κλπ. ήταν πολύ βολικό για τους δυνατούς να καταπιέζουν τους αδύναμους, χρησιμοποιώντας ακριβώς την συνέχεια της άγνοιάς των δεύτερων.
    Στην Ορθοδοξία, διδασκόματε ακριβώς το αντίθετο! Δηλαδή "μελετάτε τας γραφάς!" Και ο καθένας έχει την ελευθερία να το κάνει...............................................

    Ειρήνη μου, χρειάζεται πολλή δύναμη για ένα κορίτσι να ζήσει χωρίς τον πατέρα του και να είναι τόσο ήρεμο. Σε θαυμάζω, πραγματικά. Εγώ δεν ξέρω ακόμα πως θα ένιωθα αν έπρεπε να αποχαιρετίσω τον πατέρα μου τόσο νωρίς στη ζωή μου. Μακάρι να έχεις πάντα τόση δύναμη.



    blacksheep
    09.06.2007, 18:02
    Υπηρξαν περιστατικα που με επεισε πως δεν υπαρχει θεος.Μια θεια μου ειχε καρκινο και πηγενε στο νοσοκομειο για ακτινοβολιες εκει συναντουσαμε παιδια δεκα χρονων με ογκο στο κεφαλι και να χουν αγκαζε το θανατο.Βλεπω παιδια στην αφρικη να πεθαινουν απο ελειψη νερου και φαρμακων.Αν υπαχει θεος γιατι δεν κανει κατι για ολα αυτα.Δεν πιστευω στην υπαρξη του αλλα ανυπαρχει ειναι και πολυ...ανωριμος
    busted
    10.06.2007, 12:38
    Παράθεση:

    Το μέλος blacksheep στις 09-06-2007 στις 18:02 έγραψε...

    Υπηρξαν περιστατικα που με επεισε πως δεν υπαρχει θεος.Μια θεια μου ειχε καρκινο και πηγενε στο νοσοκομειο για ακτινοβολιες εκει συναντουσαμε παιδια δεκα χρονων με ογκο στο κεφαλι και να χουν αγκαζε το θανατο.Βλεπω παιδια στην αφρικη να πεθαινουν απο ελειψη νερου και φαρμακων.Αν υπαχει θεος γιατι δεν κανει κατι για ολα αυτα.Δεν πιστευω στην υπαρξη του αλλα ανυπαρχει ειναι και πολυ...ανωριμος



    Διαφωνω μαζι σου γιατι ο Θεος δεν μπορει να επεμβει στις ζωες μας. Μας εδωσε την ελευθερη βουληση και μας αφηνει να επιλεγουμε. Μας διδαξε τον σωστο δρομο και απο κει και περα ολα εξαρτωνται απο μας. Αφου επιλεξαμε να ζουμε ετσι... Αν ολοι πιστευαν πραγματικα στο Θεο τοτε μπορει και να μην υπηρχαν τοσο σοβαρα προβληματα στην κοινωνια μας σημερα!
    tina15
    10.06.2007, 12:53
    Παράθεση:

    Το μέλος busted στις 10-06-2007 στις 12:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος blacksheep στις 09-06-2007 στις 18:02 έγραψε...

    Υπηρξαν περιστατικα που με επεισε πως δεν υπαρχει θεος.Μια θεια μου ειχε καρκινο και πηγενε στο νοσοκομειο για ακτινοβολιες εκει συναντουσαμε παιδια δεκα χρονων με ογκο στο κεφαλι και να χουν αγκαζε το θανατο.Βλεπω παιδια στην αφρικη να πεθαινουν απο ελειψη νερου και φαρμακων.Αν υπαχει θεος γιατι δεν κανει κατι για ολα αυτα.Δεν πιστευω στην υπαρξη του αλλα ανυπαρχει ειναι και πολυ...ανωριμος



    Διαφωνω μαζι σου γιατι ο Θεος δεν μπορει να επεμβει στις ζωες μας. Μας εδωσε την ελευθερη βουληση και μας αφηνει να επιλεγουμε. Μας διδαξε τον σωστο δρομο και απο κει και περα ολα εξαρτωνται απο μας. Αφου επιλεξαμε να ζουμε ετσι... Αν ολοι πιστευαν πραγματικα στο Θεο τοτε μπορει και να μην υπηρχαν τοσο σοβαρα προβληματα στην κοινωνια μας σημερα!

    Αν μας έδωσε ελεύθερη βούληση όπως λες τότε γιατί δε μας ρώτησε αν θέλουμε να ζήσουμε;Ή ακομη τι ελεύθερη βούληση είναι αυτή από τη στιγμή που είναι παντογνώστης και γνωρίζει τι θα συμβεί;;;;!!!!
    GEORB
    10.06.2007, 20:49
    Εγω θα απαντησω με ερωτηση

    Πιστευω πως υπαρχει θεος αλλα το θεμα ειναι
    Σε ολες τις θρησκειες γινονται θαυματα αλλα ο θεος ειναι ενας?
    ιδιος για ολους?
    Πολλοι απαντησατε με θαυματα τα οποια εχουν γινει οχι απο το θεο αλλα απο προφητες και αγιους της θρησκειας μας.
    Ομως θαυματα γινονται και στις αλλες θρησκειες.
    Γιατι λεμε οτι αυτοι πιστευουν σε ενα αλλο θεο?


    jorge συγνωμη για την παρεμβαση αλλα η ερωτηση επρεπε να ηταν κατα την γνωμη μου
    αν πιστευεται στα θαυματα.


    Liza32
    10.06.2007, 22:07
    Τρείς φορές γλύτωσα απο βέβαιο θάνατο. Νεογέννητη στη θερμοκοιτίδα, είπαν στους γονείς μου οτι δεν υπήρχε ελπίδα να ζήσω. ήμουν ενα κιλό και πρόωρη. Στην πορεία παρουσίασα και ίκτερο. Μου άλλαξαν τρεις φορές το αίμα. Και όμως έζησα. Δεύτερο περιστατικό, μια οικογενειακή φίλη, ήταν έγκυος στο πρώτο της παιδάκι, το οποίο πέθανε μέσα της απο άγνωστη αιτία. Παραλίγο να πάθει σηψαιμία, τη γλύτωσαν στο παραπέντε. Τρίτο περιστατικό, βγήκα ζωντανή απο το σεισμό του ΄99! Όχι μόνο υπάρχει Θεός, αλλά είναι ο μόνος που μας βλέπει, μας ακούει και ο μόνος που πρέπει να μας κρίνει!
    blacksheep
    11.06.2007, 01:02
    LIZA32 αυτα τα περιστατικα δεν αποδυκνιουν την υπαρξη θεου αλλα την εστω υποσεινυδητη διαθεση για ζωη.Και αγαπητο μελος busted ο θεος απ την αρχη μας την επαιξε ασχημα (αδαμ και ευα).Απ ολους τους καρπους απεκλεισε αυτων της γνωσης γιατι?Επισεις αναφερεις πως ολα εξαρτονται απο μας.Πιστευεις πως ειναι καποιου επιλογη να πεθαινει απο καρκινο υποφεροντας απο απιστευτους πονους και ειδικα παιδια κοντα στις δικες μας ηλικιες η ακομα και μικροτερα?Πιστευει οτι ακομα και αυτα ειναι αξια της μοιρας (που τους επεβαλαν οι πρωτοπλαστοι αν βεβαια υπηρξαν ποτε)?Φιλτατη tina15 συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!
    busted
    11.06.2007, 08:51
    Παράθεση:

    Το μέλος blacksheep στις 11-06-2007 στις 01:02 έγραψε...

    Και αγαπητο μελος busted ο θεος απ την αρχη μας την επαιξε ασχημα (αδαμ και ευα).Απ ολους τους καρπους απεκλεισε αυτων της γνωσης γιατι?Επισεις αναφερεις πως ολα εξαρτονται απο μας.Πιστευεις πως ειναι καποιου επιλογη να πεθαινει απο καρκινο υποφεροντας απο απιστευτους πονους και ειδικα παιδια κοντα στις δικες μας ηλικιες η ακομα και μικροτερα?Πιστευει οτι ακομα και αυτα ειναι αξια της μοιρας (που τους επεβαλαν οι πρωτοπλαστοι αν βεβαια υπηρξαν ποτε)?



    Απεκλεισε τους καρπους της γνωσης γιατι δεν ηθελε να αποκτησουμε τη γνωση με τετοιο τροπο. Αν καποιος ανθρωπος μπορεσει να αποκτησει καποιο μερος της γνωσης τοτε αυτο θα γινει μονο αν καταφερει να φτασει στην ομοιωση (να γινει αγιος με λιγα λογια - "κατ' εικονα και καθ' ομοίωσιν") που υποτιθεται οτι ειναι ο απωτερος σκοπος ολων μας... Με κανεναν αλλο τροπο δεν μπορεις να την αποκτησεις, και οσοι το επιχειρουν κατι τους συμβαινει. Η γνωση προστατευεται απο το Θεο τωρα γιατι δεν μπορω να σου απαντησω...

    Οσο για την επιλογη δεν το ειχα σκεφτει ετσι αλλα και αυτο που λες σωστο ειναι. Εγω ειπα απλως οτι αν ολοι εκαναν κατι παραπανω για να γινουν καλυτεροι ανθρωποι τοτε ολοι θα ζουσαμε πολυ καλυτερα... Δεν μιλησα για ασθενειες αυτο ειναι αλλο θεμα...
    Fwfw
    11.06.2007, 17:12
    οχι αλλα μπορω να πω πολλα που με επεισαν οτι δεν υπαρχει
    και οπως γραφει καπου ο Αρκας "πιστευω σε μια ανωτερη αδυναμια"