ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.833 μέλη

    Υπήρξε συγκεκριμένο περιστατικό στη ζωή σας που να σας έπεισε για τον Θεό?

    koini_maria
    17.09.2006, 21:56
    Το ρητό λέει : ''Πίστευε και μη , ερεύνα'' , δηλαδή να μην πιστεύεις τα πάντα , να ερευνάς αλλά έχει εκκούσια παρερμηνευθεί για να μπορούν να ορίζουν ορισμένοι που έχουν εξουσία στους θρησκευτικούς κόλπους - που ακούστηκε , μέχρι και στην θρησκεία , στην πίστη , να υπάρχει εξουσία και όχι διδασκαλια - το ''σωστό'' τους .

    Πάντως , θα συμφωνήσω απόλυτα με την Νεκταρία μας !

    Και θα προσθέσω και κάτι ακόμα : κατα την άποψή μου - με τα γνωστά ενδεχόμενα λάθους - την ζωή κάθε ανθρώπου την ορίζουν δυο δυνάμεις : ο Θεός και η ελευθερία του ίδιου του ατόμου. Όχι η μοίρα , ούτε η τύχη . Εσύ μαζί με τον Θεό σου .
    Orfeus
    17.09.2006, 22:04
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 21:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γιώργο πραγματικά συγνώμη αν σε έθιξα. Ομως ένιωσα οτι και εσύ με ειρωνεύτηκες παραπάνω.


    Λάθος κάνεις. Δεν σε ειρωνεύτηκα.
    Δανείστηκα τη λογική σου στο παράδειγμα για τα 230.000 θύματα του τσουνάμι, αλλά δεν το έπιασες.

    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 21:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γιώργο



    Δεκτή!!!



    nalpha
    17.09.2006, 22:06
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 21:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα προτιμήσω να σταματήσω γιατί όπως λέει και η Νεκταρία, δεν καταλήγουμε πουθενά. Εχουν γίνει κι άλλες συζητήσεις για το ίδιο ακριβώς θέμα... Γιώργο πραγματικά συγνώμη αν σε έθιξα. Ομως ένιωσα οτι και εσύ με ειρωνεύτηκες παραπάνω.
    Nalpha είμαι πιστός, όχι φανατικός. Μπορούν να σε διαβεβαιώσουν πολλά μέλη που με γνωρίζουν προσωπικά. Ακόμα κι ο Ορφέας (πιστεύω), με τον οποίο έχουμε βρεθεί μαζί, έχουμε γελάσει, έχουμε πικάρει ο ένας τον άλλον, έχουμε βγει φωτογραφίες. Γι'αυτό είχα το θάρρος και είπα κάτι παραπάνω για αυτόν.
    Γιώργο



    ΟΚ.ΔΕΚΤΟ

    ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΛΛΟΣ ΠΙΟ ΗΡΕΜΑ,ΑΛΛΟΣ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ...ΜΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΙ ΑΥΤΑ...ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ!!




    sunwing
    17.09.2006, 22:11
    Το μέλος Orfeus στις 17-09-2006 στις 19:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πάρε κι αυτό:

    (ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ Ζ')
    10: Αλλά είναι και Θεός δίκαιος ο οποίος ανταποδίδει προσωπικώς εις τους μισούντας αυτόν και εξολοθρεύει αυτούς.

    Τιμωρεί και......προσωπικά!!!





    Aυτά είναι παλαιοδιαθηκικά , εκεί είμαστε ακόμη;
    Ουκ ήλθεν καταλύσαι τον Νόμον μεν αλλά ...εντούτοις έφερε τα πάνω κάτω..
    Δεν τιμωρεί , αυτοτιμωρούμαστε συνήθως ...αλλά έλα που δεν είναι εύκολο να το καταλάβουμε αυτο..

    Για πού το ΄βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά , για ποια πέλαγα ουράνια , άστρα μαγικά..
    (Ορφέας Περίδης)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 17-09-2006 22:12 ]


    alexia-vicky
    17.09.2006, 22:15
    Το μέλος gate στις 17-09-2006 στις 21:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παιδιά, εγώ θα πρότεινα να μην αναλωθούμε σε μία τέτοια συζήτηση. Όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί πιστεύω ότι ο Θεός είναι μια "εμπειρία" που τη ζει καθένας εντελώς προσωπικά. Όταν κάποιος δεν την έχει ζήσει αυτήν την εμπειρία, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε για αποδείξεις, προκειμένου να ισχυροποιήσουμε τη δική μας εμπειρία απέναντι στα μάτια του άλλου. Είναι ανώφελο κι είναι και "εγωιστικό" ως έναν βαθμό...!
    Ο Παύλος όπως και άλλοι άνθρωποι είναι για 'μένα από τα πρόσωπα που απολαμβάνω τη σκέψη τους. Ακόμα και στο θέμα της ύπαρξης ή ανυπαρξίας του Θεού, παρότι εγώ έχω σαφή "εμπειρία" για την ύπαρξη (η οποία όπως κάθε εμπειρία δεν είναι δυνατόν να γίνει απόδειξη για τους άλλους, άρα την φυλάω για 'μένα...), τη σκέψη του την εκτιμώ και την παρακολουθώ με τη λογική μου απόλυτα. Και συμφωνώ εν μέρει, ειδικά ως προς το ότι απόδειξη του Θεού δεν είναι το "θαύμα", το υπέρλογο περιστατικό που συμβαίνει μπροστά στα μάτια μας. Ίσως είναι μια ένδειξη, ναι. Ίσως είναι ένα "σημείο", όπως λέμε, ...ναι. Αλλά ο Θεός έχει ήδη πιο σπουδαίους τρόπους από αυτόν να αποκαλύπτεται. Αποκαλύπτεται απευθείας στην ψυχή, με έναν τρόπο τόσο δυνατό που δεν βρίσκεις ποτέ λόγια να τον περιγράψεις. Κι αυτό είναι, για 'μένα το πιο μεγάλο "θαύμα" Του..., η ίδια του η παρουσία.

    Πάντως, ένα ακόμη θα πω, που το πιστεύω απόλυτα... Αν ο Παύλος και άλλοι άνθρωποι σαν τον Παύλο ζήσουν πραγματικά την εμπειρία του Θεού, τότε η αγάπη τους γι' Αυτόν θα έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη απ' ό,τι άλλων που ζουν τον Θεό από νωρίς... Κι εύχομαι [γιατί το θεωρώ "καλό", Παύλο...-ευχόμαστε ό,τι νομίζουμε καλό για τους άλλους κι αυτό κάνω κι εγώ τώρα] ...εύχομαι πραγματικά να αποκτήσεις εσύ ο ίδιος εμπειρία Θεού, για να καταλάβεις όλα όσα έχω στην ψυχή μου τώρα αλλά μου είναι αδύνατο να σου τα κλείσω σε λέξεις...





    sunwing
    17.09.2006, 22:35
    Σωστό...
    maspa
    17.09.2006, 22:41
    Το μέλος nalpha στις 17-09-2006 στις 20:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 17-09-2006 στις 16:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Καθημερινά υπάρχουν περιστατικά στην ζωή μου που με πείθουν για τον Θεό. Συγκεκριμένα, με πείθουν για την ανυπαρξία του.

    Αλήθεια είναι άξιο απορίας το πώς ο Θεός επεμβαίνει στην φυσική τάξη των πραγμάτων για να κάνει πχ. ένα κερί να σταθεί όρθιο ή ένα σχοινί να δεθεί σε ένα καροτσάκι, ενώ δεν έδωσε δεκάρα για τους 230.000 ΑΘΩΟΥΣ ανθρώπους που σκοτώθηκαν απ' το Tsunami τον Δεκέμβρη του 2004. Τον αντιλαμβάνεστε τον αριθμό; 230.000! Και χωρίς ανθρώπινη υπαιτιότητα.

    Κι όμως! Επέλεξε με την θεία του χάρη να επέμβει για να κάνει ένα κουρτινόξυλο να πέσει λίγο πιο πέρα ή να διορθώσει μια περίπτωση οξείας σκωληκοειδίτιδας ή σηψαιμίας... Βέβαια ακόμα και σε τόσο σοβαρές περιπτώσεις υγείας πολύ επιλεκτικά αποδίδεται στον Θεό μονάχα η ίαση της ασθένειας και όχι η ίδια η ασθένεια. Για παράδειγμα τί έφταιγε ένα μικρό παιδί να πάθει σηψαιμία; Ή γιατί μια απλή περίπτωση σκωληκοειδίτιδας να καταλήξει να ταλαιπωρεί τόσο πολύ έναν άνθρωπο; Εδώ δεν βλέπετε πουθενά Θεό, παρά μόνο ένα τυχαίο γεγονός. Στην ίαση όμως αυτόματα μπαίνει ο Θεός, που έτσι από πείσμα επιλέγει να αγνοήσει τα εκατομμύρια που πεθαίνουν απ' την πείνα και τις ασθένειες στην Αφρική και την Ασία και επεμβαίνει κάπου στην Ελλάδα για να δέσει σχοινιά, να μετακινήσει κουρτινόξυλα, να κάνει εικόνες να δακρύσουν ή να γιατρέψει ασθένειες (που όσο δύσκολες περιπτώσεις κι αν είναι ούτως ή άλλως τις παλεύουν οι γιατροί).

    Ίσως η ανυπαρξία του Θεού να αποδεικνύεται και απ' την υπερβολική ευπιστία μας. Μπορεί να αποδώσουμε την κάθε ασήμαντη λεπτομέρεια στον Θεό, λες κι έχουμε μια τεράστια ανάγκη να πιστέψουμε ντε και καλά ακόμα κι όταν τα στοιχεία δεν είναι αρκετά. Και πράγματι έτσι είναι, έχουμε ανάγκη να πιστέψουμε για να κατανικήσουμε τον φόβο του θανάτου και να δώσουμε στην ζωή μας την αίσθηση ότι είμαστε κάτι ξεχωριστό (σίγουρα πιο ξεχωριστό απ' τους 230.000 που αφανίστηκαν χωρίς καμία Θεία επέμβαση).
    Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που σχεδόν όλοι ως απόδειξη για την ύπαρξη του Θεού θεωρείτε κάποιο γεγονός που γλιτώσατε απ' τον θάνατο.

    Σέβομαι την ευαισθησία και την πίστη σας.
    Όμως μην ξεχνάμε ότι το topic ανήκει στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις και καλό είναι να ακούγεται και η αντίθετη πλευρά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 17-09-2006 16:16 ]






    Λοιπόν η απάντηση του Astron είναι αυτή που με κάλυψε περισσότερο απ όλες.
    Εδώ και πολλά χρόνια όλα όσα διδάχτηκα σαν παιδί,ανατρέπονται το ένα κατόπιν του άλλου...

    Πάνω απ όλα διδαχτήκαμε τη δικαιοσύνη του..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??

    Αν δεχτώ ότι υπάρχει Θεός (που μέχρι αυτή την ηλικία δε με έχει πείσει κάτι γι αυτό)
    σε καμμία περίπτωση δε δέχομαι ότι είναι δίκαιος.
    η Maspa λέει ότι ο Θεός μας δοκιμάζει.

    Γιατί δοκιμάζει όλο τους ίδιους ρε παιδιά?
    Το ...όπου φτωχός κι η μοίρα του τυχαία βγήκε...?
    Γιατί κάποιοι μόνο απολαμβάνουν σ αυτή τη ζωή,ενώ αλλοι μόνο βασανίζονται?

    Τελικά έχω καταλήξει πως δεν υπάρχει τίποτα.Απλώς ο άνθρωπος έχει ανάγκη κάπου να πιστεύει για να αντλει ελπίδα..





    Είμαι αντίθετη όσον αφορά το συμπέρασμα που έβγαλες. Δε θα πω όμως τίποτα άλλο για να πειστείς. Ένα θα σου πω μόνο.Απόψεις υπάρχουν πολλές. Ένα δείγμα τους παρατίθεται σ'αυτό το forum. Ωστόσο μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα μόνο από ό,τι αναφέρεται εδώ. Ψάξε το θέμα....Κάνε υπομονή.....Ποιός ξέρει τι σχέδια έχει για σένα ο Θεός; Όπως και για όλους μας δηλαδή...
    maspa
    17.09.2006, 22:44
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 20:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ποιος σου είπε ότι δεν είναι δίκαιος; Βλέπεις τη δικαιοσύνη ή την αδικία του σε αυτή τη ζωή. Οπως έγραψα παραπάνω, για τον Θεό μετράει πολύ περισσότερο η μεταθανάτια ζωή και όχι αυτή εδώ. Αρα μη βιαστείς να κρίνεις τη δικαισύνη του ή όχι.

    Πού το ξέρεις ότι δοκιμάζει όλο τους ίδιους; Ον αγαπά Κύριος, παιδεύει αυτόν. Κι αν σου φέρει μια δοκιμασία, τη φέρνει για να εκτιμήσεις κάτι που το είχες και το έχασες (προσωρινά ή μόνιμα, όσο μηδαμινό κι αν μας φαίνεται). Π.χ. τον ευχαριστείς που έζησες άλλη μια μέρα; τον δοξάζεις που μπορείς και βλέπεις αυτά που γράφω εδώ, και δεν πάσχεις από κάποια μυωπία ή τύφλωση; Σκέψου ότι είσαι σε απείρως καλύτερη μοίρα από έναν κουτσό... μπορείς και περπατάς! Αρα μην παραπονιέσαι, κάποιοι άλλοι υποφέρουν πολύ περισσότερο από σένα.

    Λες : 'Γιατί κάποιοι μόνο απολαμβάνουν σ αυτή τη ζωή,ενώ αλλοι μόνο βασανίζονται? ' Θυμήσου την παραβολή του Λάζαρου και του πλουσίου.






    maspa
    17.09.2006, 22:54
    Το μέλος nalpha στις 17-09-2006 στις 21:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 20:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ποιος σου είπε ότι δεν είναι δίκαιος; Βλέπεις τη δικαιοσύνη ή την αδικία του σε αυτή τη ζωή. Οπως έγραψα παραπάνω, για τον Θεό μετράει πολύ περισσότερο η μεταθανάτια ζωή και όχι αυτή εδώ. Αρα μη βιαστείς να κρίνεις τη δικαισύνη του ή όχι.

    Πού το ξέρεις ότι δοκιμάζει όλο τους ίδιους; Ον αγαπά Κύριος, παιδεύει αυτόν. Κι αν σου φέρει μια δοκιμασία, τη φέρνει για να εκτιμήσεις κάτι που το είχες και το έχασες (προσωρινά ή μόνιμα, όσο μηδαμινό κι αν μας φαίνεται). Π.χ. τον ευχαριστείς που έζησες άλλη μια μέρα; τον δοξάζεις που μπορείς και βλέπεις αυτά που γράφω εδώ, και δεν πάσχεις από κάποια μυωπία ή τύφλωση; Σκέψου ότι είσαι σε απείρως καλύτερη μοίρα από έναν κουτσό... μπορείς και περπατάς! Αρα μην παραπονιέσαι, κάποιοι άλλοι υποφέρουν πολύ περισσότερο από σένα.

    Λες : 'Γιατί κάποιοι μόνο απολαμβάνουν σ αυτή τη ζωή,ενώ αλλοι μόνο βασανίζονται? ' Θυμήσου την παραβολή του Λάζαρου και του πλουσίου.

    Ορφέα : Ε ναι, εκφοβισμός! Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω για τον πατέρα και το παιδί του. Αλλά μάλλον εσύ δεν κάνεις για πατέρας... με τα παραχαϊδέματα δε γίνεται δουλειά...



    Ον αγαπά Κύριος, παιδεύει αυτόν. AAA! TΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!
    ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΚΗ !

    Ελα που δε με πείθει...Και γιατί να τον παιδεύει?

    Αυτό ξέρεις που με παραπέμπει?Στο πίστευε και μη ερεύνα...
    Δηλαδή εκεί που η θρησκεία δε μπορεί να εξηγήσει τα ανεξήγητα σου λέει μη ρωτάς περισσότερα και σου πετάει και ένα π.χ....Ον αγαπά Κύριος, παιδεύει αυτόν...
    ώστε να μαζευτείς και να μη ρωτάς και πολλά!

    Και τέλος ξέρεις κάτι?Σε βρίσκω φανατικό και ο φανατισμος δε μου άρεσε ποτέ σε καμμία του μορφή...Δε σε αφήνει να σκεφτείς καθαρά.

    Και λύσε μου μία απορία:
    γιατί ο Θεός είπε η δε γυνή να φοβείτε τον ανδρα...βάζοντας ετσι τη γυναίκα σε κατώτερη μοίρα...?

    Γιατί απλώς ΠΟΤΕ κανένας Θεός δεν ειπε κατι τετοιο.Λόγια φτιαγμένα από ανδροκρατούμενες κοινωνίες.
    Να μη μιλήσω για το άβατο του Αγίου Όρους ,τις φούστες στην εκκλησία,την απαγόρευση εισόδου στο ιερό κ.τ.λ.
    Και μη μου πείς τη απίστευτη παπαριά ότι οι γυναίκες θεωρούμαστε ακαθαρτες λόγω περιόδου,γιατί η περίοδος αν δεχτούμε την υπαρξή του είναι δώρο ΔΙΚΟ ΤΟΥ.


    Που θα πει ότι κάπως στραβά τα έχουν καταλάβει οι παπάδες και στραβά τα μεταφέρουν στον κόσμο....

    Λες στο Ορφέα: Αλλά μάλλον εσύ δεν κάνεις για πατέρας...

    Πως εσύ θρήσκος άνθρωπος παραβλέπεις την εντολή του Κυρίου που λέει:

    MH KΡΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΡΙΘΕΙΣ??????

    Πως κρίνεις έτσι ελαφρά τη καρδία τον Ορφέα χωρίς να τον γνωρίζεις?Επειδή είπε την αποψή του δεν κάνει για πατέρας??






    Δε μπορώ να καταλάβω γιατί εξάπτεσαι! Αναφέρεσαι στον santurman και κανονικά δεν έπρεπε εγώ να σου απαντήσω. Το μόνο που θα πω είναι ότι δε διέκρινα καθόλου φανατισμό σε όσα είπε. Κι επίσης να αναφερθώ στα όσα είπε η gate, και πραγματικά τα εκτίμησα πολύ, ο Θεός είναι μια εμπειρία κι ο καθένας τη ζεί διαφορετικά.
    santourman
    17.09.2006, 22:59
    Βρε maspa μου, μην ξύνεις πάλι πληγές! Είπαμε να το αφήσουμε (με συγχωρείς κιόλας) γιατί θα τσακωνόμαστε for ever...
    Ας αφήσουμε το πεδίο ελεύθερο αν έχει κάποιος άλλος να εκθέσει την εμπειρία του γιατί αρκετά ξεφύγαμε!
    alexia-vicky
    17.09.2006, 23:04
    Οι βωμολοχίες επιτρέπονται κύριοι διαχειριστές....γιατί κάτι πήρε το μάτι μου και ειδικά σε τετοια θέματα, τί να πω??? Να βάλουμε κάποιυς φραγμούς μήπως?


    Επίσης, nalpha, πριν χαρακτηρισεις οπως σου κατέβει οτιδήποτε , ψάξε και μάθε κάτι παραπάνω από ότι μπορεί να λέει ένας παπάς ή η κάθε γιαγια στο κατσικοχώρι γιατί π.χ. η περίοδος δεν πειράζει, καθώς εκείνος την έδωσε όπως είπες και σε καμία περίπτωση αν προσκυνήσεις μια εικόνα τα γεννητικά σου όργανα και το τί αυτά κάνουν, δεν επηρεάζουν τον άγιο! Αυτά τα συνδέουν με τη θρησκεία μας δεδομένα της τουρκοκρατίας κτλ και η σημερινή εκκλησια φυσικά κα ιδεν τα υποστηρίζει!!! Όσο για το Α.Όρος, είναι αφιερωμενο στην Παναγία και για αυτο δε μπορούν να μπουν γυναίκες....Βάζεις στην ίδια μοίρα τον εαυτό σου με Εκείνη??? Είναι το μέρος της και δεν επιτρέπεται να μπει άλλη γυναίκα για να αξιωθεί όπως Εκείνη. Της κάναμε τόσα, φονεύσαμε το παιδί της και αυτή στέκεται δίπλα μας....θα της το στερήσουμε και αυτό???

    το πιστευε και μη ερευνα...θεωρείς πως μπορεις να τα εξηγησεις όλα???? Δε γίνεται αυτο και ο λογος που το λέει είναι για να μη γίνουμε όλοι αθεοι!

    " Κανενός ανθρώπου τύραννος, κανενός ανθρώπου δούλος... "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 17-09-2006 23:06 ]


    maspa
    17.09.2006, 23:11
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 22:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Βρε maspa μου, μην ξύνεις πάλι πληγές! Είπαμε να το αφήσουμε (με συγχωρείς κιόλας) γιατί θα τσακωνόμαστε for ever...
    Ας αφήσουμε το πεδίο ελεύθερο αν έχει κάποιος άλλος να εκθέσει την εμπειρία του γιατί αρκετά ξεφύγαμε!





    heartbreak-kid
    17.09.2006, 23:17
    αν και βγαίνουμε off topic αλήθεια...πού ακριβώς έχει γραφτή ή έχει ειπωθή ή αποτελεί στοιχείο της ορθοδοξης πίστης το πίστευε και μη,ερεύνα?δηλαδή μαυτήν την μορφή,κοτσάρωντας ενα κόμα εκεί που γουστάρουμε και ερμηνεύοντας το κατα το δοκούν...όλοι εσείς (ή αύτοι στο παρελθόν) που σκίζετε τα ρούχα σας με τους χρησμούς της Πυθείας και τους ψευδοχρησμούς τύπου "είπατε το βαλισει..." κλπ τώρα μεταχειρίζεστε ίδιους τρόπους για να πείσετε για τι "ελεύθερον" του δόγματος?? Οποίο σχήμα οξύμωρον...δόγμα και ελευθερία...πες πες κάτι θα μείνη και από την μία πλευρά και από την άλλη.και για να μπω μέσα στο τοπικ,αλήθεια,για ποιον θεό μιλαμε??διοτι αυτός που προτάσσει η ορθοδοξία φαίνεται ότι στην παλαια διαθήκη δρούσε ως έφηβος...με δυναμικές αντιδράσεις ενώ από την καινή και μετά ωρίμασε και εγινε σαν τον παππούλη που τρυφερος παέι βόλτα τα εγγονάκια του...επομένως διαλέξτε ποιον θέλετε και αναλόγως αποφασίστε και για τα περιστατικά...
    P.S: Ο ιησους χριστός θα διαφωνούσε μαζύ σας...αντίθετα με σας που λετε ότι κάποιο περιστατικό απέδειξε ότι ο θεός 'ακουσε και βοήθησε...ο ιησούς έλεγε...σε έσωσε η πίστη σου.και μίλαγε πάντα για πίστη.όχι για θεό για την χάρι του ή το μεγαλέιο του...στην τελική μήπως ο ιησούς είναι κομματάκι παρεξηγημένος...και κόντρα στο "πιστευε και μη ερεύνα" χωρίς κομμα ο ιησους έλεγε..."ερευνάτε τας γραφάς".( η όποια κατα το δοκούν ξανα ερμηνεια ότι με τον όρο "γραφας" εννοεί την παλαια διαθήκη την αντιμετωπίζω απλώς παιδικη...)
    maspa
    17.09.2006, 23:19
    Το μέλος alexia-vicky στις 17-09-2006 στις 23:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οι βωμολοχίες επιτρέπονται κύριοι διαχειριστές....γιατί κάτι πήρε το μάτι μου και ειδικά σε τετοια θέματα, τί να πω??? Να βάλουμε κάποιυς φραγμούς μήπως?


    Επίσης, nalpha, πριν χαρακτηρισεις οπως σου κατέβει οτιδήποτε , ψάξε και μάθε κάτι παραπάνω από ότι μπορεί να λέει ένας παπάς ή η κάθε γιαγια στο κατσικοχώρι γιατί π.χ. η περίοδος δεν πειράζει, καθώς εκείνος την έδωσε όπως είπες και σε καμία περίπτωση αν προσκυνήσεις μια εικόνα τα γεννητικά σου όργανα και το τί αυτά κάνουν, δεν επηρεάζουν τον άγιο! Αυτά τα συνδέουν με τη θρησκεία μας δεδομένα της τουρκοκρατίας κτλ και η σημερινή εκκλησια φυσικά κα ιδεν τα υποστηρίζει!!! Όσο για το Α.Όρος, είναι αφιερωμενο στην Παναγία και για αυτο δε μπορούν να μπουν γυναίκες....Βάζεις στην ίδια μοίρα τον εαυτό σου με Εκείνη??? Είναι το μέρος της και δεν επιτρέπεται να μπει άλλη γυναίκα για να αξιωθεί όπως Εκείνη. Της κάναμε τόσα, φονεύσαμε το παιδί της και αυτή στέκεται δίπλα μας....θα της το στερήσουμε και αυτό???

    το πιστευε και μη ερευνα...θεωρείς πως μπορεις να τα εξηγησεις όλα???? Δε γίνεται αυτο και ο λογος που το λέει είναι για να μη γίνουμε όλοι αθεοι!

    " Κανενός ανθρώπου τύραννος, κανενός ανθρώπου δούλος... "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 17-09-2006 23:06 ]





    Καλά όσα λες αλεξία αλλά σου έχω μια μικρή ένσταση. Όσον αφορά την περίοδο δηλαδή! Να μπείς στην εκκλησία επιτρέπεται μέχρι τον πρόναο....Όχι επειδή είναι κακό... Το είχα ακούσει από έναν θεολόγο-παππα.Αν βέβαια θυμάμαι καλά, κάποιος που αιμοραγεί δεν είναι σωστό να βρίσκεται στην εκκλησίακαι να προσκυναει...Το γιατί μου διαφεύγει....
    Astron
    18.09.2006, 00:12
    Το μέλος gate στις 17-09-2006 στις 21:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Κι εύχομαι [γιατί το θεωρώ "καλό", Παύλο...-ευχόμαστε ό,τι νομίζουμε καλό για τους άλλους κι αυτό κάνω κι εγώ τώρα] ...εύχομαι πραγματικά να αποκτήσεις εσύ ο ίδιος εμπειρία Θεού, για να καταλάβεις όλα όσα έχω στην ψυχή μου τώρα αλλά μου είναι αδύνατο να σου τα κλείσω σε λέξεις...



    Ξέρω ότι το εννοείς καλοπροαίρετα και για αυτό σε ευχαριστώ, έστω κι αν διαφωνούμε εντελώς στη φιλοσοφία μας.



    assasinos
    18.09.2006, 00:57
    "Πίστευε και μη ερεύνα"
    "Πίστευε και μη, ερεύνα"

    Δεν είναι είναι απλά θέμα κόμματος;
    neerie
    18.09.2006, 15:01
    Το μέλος maspa στις 17-09-2006 στις 23:19 έγραψε...

    Παράθεση:


    Καλά όσα λες αλεξία αλλά σου έχω μια μικρή ένσταση. Όσον αφορά την περίοδο δηλαδή! Να μπείς στην εκκλησία επιτρέπεται μέχρι τον πρόναο....Όχι επειδή είναι κακό... Το είχα ακούσει από έναν θεολόγο-παππα.Αν βέβαια θυμάμαι καλά, κάποιος που αιμοραγεί δεν είναι σωστό να βρίσκεται στην εκκλησίακαι να προσκυναει...Το γιατί μου διαφεύγει....



    +

    Δεν υπάρχει πρόβλημα να προσκυνήσει, δεν μπορεί όμως να κοινωνήσει το σώμα και το αίμα του Χριστού, όπως δεν είναι καλά να το κάνει και κάποιος που είναι άρρωστος και κάνει εμετούς κλπ (sorry) για το λόγο ότι χάνεται η Θεία Κοινωνία, φεύγει από το σώμα του πιστού και πάει στα άχρηστα...

    Όσο για το αν ο Θεός τιμωρεί, αυτό γινόταν στην Παλαιά Διαθήκη με τους Ισραηλίτες (όπου επιτρεπόταν και το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" διότι οι Ισραηλίτες ήταν σκληροί και σχεδόν αμετανόητοι) ενώ τώρα όχι διότι έχουμε την Καινή Διαθήκη όπου ο Χριστός μας δίδαξε να αγαπούμε πραγματικά και να μην εκδικούμαστε κάποιον που μας έβλαψε.

    Ο Θεός δεν εκδικείται... Ο Θεός ανταποδίδει σε όσους υπέφεραν εδώ στη γη, κρατώντας τους κοντά Του και στην αιώνια ζωή... Και σε όσους ήθελαν να ζήσουν μακριά του εδώ στη γη, το ίδιο τους δίνει και μετά το θάνατο... Δεν εκδικείται... Απλά μας δίνει αυτό που επιλέξαμε εδώ και στην αιώνια ζωή.

    Όσο για το θέμα που έχετε ανοίξει, θα πω κι εγώ ότι πράγματι η γνώση του Θεού γίνεται εμπειρικά κι ότι το ανθρώπινο μυαλό μας δε μπορεί πολλά να καταλάβει (όσο παντοδύναμο κι αν πιστεύουμε ότι είναι) διότι απλούστατα είναι ορισμένα πράγματα που δε χωράνε... Είναι πράγματα μεγαλύτερα από εμάς πως να το κάνουμε...

    Τον Θεό τον ζεις όπως είπε κι η Νεκταρία, και μετά μπορείς να εξηγήσεις όλα αυτά που γίνονται... Και ησυχάζεις, ηρεμείς, δε σου φταίνε όλα κι όλοι... Λες "γενηθήτω το θέλημα Σου". Οι μεγάλοι γέροντες και Άγιοι ήταν ήρεμοι κατά τη διάρκεια των πειρασμών και μαρτυρίων τους. Είχαν την εμπειρία του Θεού, πλήρη εμπιστοσύνη και δεν αγωνιούσαν, απλά προσεύχονταν για τη βοήθεια του... Και την έπαιρναν. Το ζητούμενο δεν είναι να ζήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε εδώ στη γη. Αν είναι έτσι, και μόνο το ότι θα πεθάνουμε κάποια στιγμή κι όλα τελειώνουν, αποτύχαμε.

    Όταν έχουμε κατά νου ότι είμαστε περαστικοί από τη ζωή αυτή τότε θα αναρωτηθούμε "μα καλά, αυτό είναι? δεν υπάρχει κάπου λίγη χαρά? Κάπου, κάποτε?" Εκεί έρχεται η απάντηση (που όποιος θέλει την δέχεται) ότι υπάρχει ζωή μετά το θάνατο (διότι όλοι είμαστε θνητοί). Κι εκεί βρίσκεται η δικαίωση, για όσους υπέφεραν εδώ. Κοντά στο Χριστό και στην αιώνια ευτυχία ή μακριά Του...

    Το Θεό τον έζησα, τον ζω σε κάθε πράξη και σκέψη μου, είναι εκεί, αν θέλω Τον βλέπω, αν δε θέλω όχι. Αν δεν Τον βλέπω εγώ δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Δε χρειάζομαι θαύματα. Θαύμα είναι το ελάχιστο που γίνεται κάθε μέρα. Όλα αυτά που γίνονται χωρίς να έχω βάλει εγώ η οποιοσδήποτε άλλος το χεράκι του (πόσο αρμονικά ζει ένα εξωτικό πουλί για παράδειγμα που κανείς άνθρωπος δεν έχει δει ποτέ του). Το πως ξημερώνει κάθε πρωί και βλέπω φως ενώ θα μπορούσα να μη βλέπω, ή θα μπορσούσε να μην υπάρχει καν φως!

    Για όλα αυτά, που δε χωράει το μυαλό μου κι όμως είναι εκεί, δε μπορώ παρά να Τον ευχαριστήσω. Όσο για τις τόσες αδικίες και θανάτους που βλέπουμε καθημερινά, δεν φταίει ο Θεός αλλά ο άνθρωπος που κάνει λάθη ή θεωρεί τον εαυτό του θεό (πχ ένας λάθος χειρισμός σε κάποιο αεροπλάνο, ή η αμερικάνικη κυβέρνηση που πιστεύει ότι πρέπει να σκοτώσει όλους τους "κακούς"). Ο Θεός μας έδωσε ελεύθερη βούληση, να κάνουμε και το κακό αν επιθυμούμε, παρεμβαίνει όμως όταν υπάρχει πολλή πίστη κι όταν αυτό θα μας βγει σε καλό μακροπρόθεσμα (και μετά το θάνατο μας, που αυτό στο κάτω κάτω είναι και αιώνιο).

    Κι όποιος θέλει πιστεύει...

    Ευχαριστώ




    Astron
    18.09.2006, 18:53
    Το μέλος neerie στις 18-09-2006 στις 15:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όσο για το αν ο Θεός τιμωρεί, αυτό γινόταν στην Παλαιά Διαθήκη με τους Ισραηλίτες (όπου επιτρεπόταν και το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" διότι οι Ισραηλίτες ήταν σκληροί και σχεδόν αμετανόητοι) ενώ τώρα όχι διότι έχουμε την Καινή Διαθήκη όπου ο Χριστός μας δίδαξε να αγαπούμε πραγματικά και να μην εκδικούμαστε κάποιον που μας έβλαψε.
    Ο Θεός δεν εκδικείται...


    Επειδή αυτό πίστευα και εγώ παλιότερα, το έψαξα (δηλαδή απλά διάβασα την καινή Διαθήκη και ειδικά το κατά Ματθαίον ευαγγέλιο) και έχω βρει πάρα πολλά στοιχεία Θεού τιμωρού και στην Καινή Διαθήκη. Υπάρχουν πολλά σημεία με φοβέρες, απειλές κλπ που δεν έχουν καμία σχέση με τον Θεό της αγάπης που μας λένε στα σχολεία. Εάν ενδιαφέρεσαι μπορώ να παραθέσω εδώ τα αποσπάσματα, αλλά προς το παρόν δεν θέλω να επιβαρύνω το topic.
    nalpha
    18.09.2006, 19:52
    Το μέλος alexia-vicky στις 17-09-2006 στις 23:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οι βωμολοχίες επιτρέπονται κύριοι διαχειριστές....γιατί κάτι πήρε το μάτι μου και ειδικά σε τετοια θέματα, τί να πω??? Να βάλουμε κάποιυς φραγμούς μήπως?


    Επίσης, nalpha, πριν χαρακτηρισεις οπως σου κατέβει οτιδήποτε , ψάξε και μάθε κάτι παραπάνω από ότι μπορεί να λέει ένας παπάς ή η κάθε γιαγια στο κατσικοχώρι γιατί π.χ. η περίοδος δεν πειράζει, καθώς εκείνος την έδωσε όπως είπες και σε καμία περίπτωση αν προσκυνήσεις μια εικόνα τα γεννητικά σου όργανα και το τί αυτά κάνουν, δεν επηρεάζουν τον άγιο! Αυτά τα συνδέουν με τη θρησκεία μας δεδομένα της τουρκοκρατίας κτλ και η σημερινή εκκλησια φυσικά κα ιδεν τα υποστηρίζει!!! Όσο για το Α.Όρος, είναι αφιερωμενο στην Παναγία και για αυτο δε μπορούν να μπουν γυναίκες....Βάζεις στην ίδια μοίρα τον εαυτό σου με Εκείνη??? Είναι το μέρος της και δεν επιτρέπεται να μπει άλλη γυναίκα για να αξιωθεί όπως Εκείνη. Της κάναμε τόσα, φονεύσαμε το παιδί της και αυτή στέκεται δίπλα μας....θα της το στερήσουμε και αυτό???

    το πιστευε και μη ερευνα...θεωρείς πως μπορεις να τα εξηγησεις όλα???? Δε γίνεται αυτο και ο λογος που το λέει είναι για να μη γίνουμε όλοι αθεοι!

    " Κανενός ανθρώπου τύραννος, κανενός ανθρώπου δούλος... "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 17-09-2006 23:06 ]






    AX...MIKΡΟΥΛΑ,ΝΕΑΡΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΡΙΑ..
    ΣΤΑ 18 ΜΟΥ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΤΡΟΠΟ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ

    ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ...
    nalpha
    18.09.2006, 19:58
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 22:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Βρε maspa μου, μην ξύνεις πάλι πληγές! Είπαμε να το αφήσουμε (με συγχωρείς κιόλας) γιατί θα τσακωνόμαστε for ever...
    Ας αφήσουμε το πεδίο ελεύθερο αν έχει κάποιος άλλος να εκθέσει την εμπειρία του γιατί αρκετά ξεφύγαμε!



    ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ?
    Η MASPA ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΦΩΝΩ,ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΕΙ...
    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ??