ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη

    Κώστας Τριπολίτης

    kwstasagas
    16.04.2008, 01:43
    KOITA ΠΡΑΜΑΤΑ

    Μουσική : Γιώργος Χατζηνάσιος
    Στίχοι : ΚΩΣΤΑΣ ΤΡΙΠΟΛΙΤΗΣ
    Ερμηνεία : Δήμητρα Γαλάνη

    Σαν κλεμμένο ξωκλήσι
    έτσι μ΄ έχεις αφήσει
    και μού πήρες εικόνες και τάματα
    κοίτα πράματα!

    Και σφυρίζει ένας αγέρας στη ζωή μου
    παγωμένος και μού παίρνει την ψυχή μου
    κι έρχονται συννεφιασμένα τα χαράματα
    κοίτα πράματα!

    Σαν κλεμμένο ξωκλήσι
    έτσι μ΄ έχεις αφήσει
    και μού πήρες σταυρούς και μαλάματα
    κοίτα πράματα!

    Δεν μπόρεσα να μη θυμηθώ ένα από τα τραγούδια που συνόδευαν τα παιδικά μου χρόνια, εκεί στις αρχές των 80ς !!! Να συμπληρώσω, επίσης, ότι μία από τις κορυφαίες στιγμές του Τριπολίτη είναι το τραγούδι "ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡ", σε μουσική επίσης Γιώργου Χατζηνάσιου [που θυμίζει - τι άλλο - μουσική από πιάνο - μπαρ], το οποίο ερμηνεύει συγκλονιστικά η ΤΑΝΙΑ ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ.

    Φοβάμαι .....
    τα μάτια βραδυάζουν
    κι εμένα κοιτάζουν
    φοβάμαι ....
    οι άνθρωποι αλλάζουν
    την ώρα που σπάζουν
    φοβάμαι .....
    τα κόκκινα φώτα του μπαρ ......

    Ο κ. Τριπολίτης, με τις πλέον απλές - καθημερινές λέξεις, "κέντησε" ένα στιχουργικό αριστούργημα, δλδ τους παραπάνω στίχους. Και μάς θύμισε ότι τα πλέον συγκλονιστικά, σπουδαία και ανθρώπινα πράγματα φτιάχνονται με τα πιο απλά υλικά.........







    aris9
    04.09.2008, 23:09

    καλησπέρα διάβασα τη σελίδα σας πριν τρείς μήνες περίπου προσπαθώντας να βρώ περισσότερα στοιχεία για τον Κ.Τριπολίτη. σκοπός μου τότε η δημιουργία μιας εκδήλωσης αφιερωμένης  στο μεγάλο στιχουργο.δυσκολεύτηκα πολύ ιδίως για να βρώ βιογραφικά του στοιχεία που απο σεμνότητα και απο την ουσία του πραγματος επιμελώς σεν διοχετεύει .μετά απο καιρό έχω την ευτυχία με φίλους και την βοήθεια του δήμου μας να πραγματοποιησουμε την Τετάρτη 10 Σεπτεμβρη στις 8.30 στο οικολογικό πάρκο στο Ιλιον  μια συναυλια παράσταση με ενα εξαιρετικό τοπικό σχήμα και τον Δ.ΤΣΑΚΝΗ αφιερωμένη στον φίλο μας η είσοδος ειναι ελεύθερη και ειστε ολοι καλεσμενοί ελάτε να το συζητήσουμε απο κοντά


    StavmanR
    06.09.2008, 09:08
    Ο Τριπολίτης είναι ο κορυφαίος κατ' εμέ στιχουργός που ασχολείται με κοινωνικό στίχο, ανθρωποκεντρική φιλοσοφία. Ο στίχος του ενοχικός και κατηγορηματικός, μαχαιριά στην κοινωνική φαυλότητα και έκπτωση. Με τον Καρυωτάκη κάνουν ένα αχτύπητο δίδυμο περιγραφής της κυνικής πραγματικότητας.
    Chitarrista
    07.09.2008, 01:35

    Όντως ο Τριπολίτης είναι για μένα ένας από τους καλύτερους στιχουργούς και θα τον χαρακτήριζα ως τον πιο κοφτερό και "ενοχλητικό" στιχουργό που με τον ευθύ και σκληρά αληθινό του λόγο, νοιώθεις να δέχεσαι απανωτές σφαλιάρες.

     

    Και μαζί με την  δυάδα που παρέθεσε ο Spiroos κατεμέ έχει θέση και το Όλα απο χέρι καμένα

     

     

    Όλα απο χέρι καμένα


    Ήρωες, μίξερ, μανταλάκια, σερβιέτες,
    λάβαρα, κόμιξ, σούπερ-μάρκετ, ηγέτες,
    ρήτορες, μπλέντερ, βιταμίνες, μονώσεις,
    κι ότι σου τάζουνε για να καυλώσεις.

    Κίνημα, χάπια, σελοτέιπ, πτυχία,
    άγιοι, σέρβις, μπόντυ μπίλντινγκ, ηχεία,
    κάμερες, γκέι, φουστανέλες, ψυχώσεις,
    κι ότι σου δίνουνε για να καυλώσεις.

    Όλα από χέρι καμένα
    και τα σπίρτα μας βρεγμένα…

    Λείψανα ,κέικ, χορωδίες, μουστάρδες,
    βίζιτες, χύτρες, ινστιτούτα, κονκάρδες,
    κόλλυβα , πόστερ, after-shave, διαγνώσεις,
    κι ότι σου τάζουνε για να τα χώσεις.

    Κλύσματα, σέντρες, γκομενάκια, πακέτα,
    άγγελοι, telex, ανθοδέσμες, κουφέτα,
    πρόεδροι, κέτσαπ, βαλβολίνες, ενέσεις,
    κι ότι σου υπόσχονται για να την πέσεις.

    Όλα από χέρι καμένα
    και τα σπίρτα μας βρεγμένα…

    Έρανοι, άλμπουμ, ονειράκια, πατέντες,
    κάψουλες, μπόνους, φωτοκόπιες, κουβέντες,
    κίναιδοι, τίτλοι, wind-surfing, εκπλήξεις,
    κι' ότι σου δίνουνε για να πηδήξεις.


    Seirios
    31.01.2009, 10:51

    Ευχαριστούμε για αυτή την πραγματικά εύστοχη και τεκμηριωμένη ανάλυση. Προσωπικά πιστεύω ότι ο Τριπολίτης ανήκει στους ελάχιστους στιχουργούς-ποιητές που έχουν παραμείνει ασυμβίβαστοι με το κατεστημένο.

    Μια μικρή παρατήρηση: Οι στίχοι στο "Πως έφυγες" (Σκουριασμένα Χείλια) έχουν γραφτεί από τον Κραουνάκη. Ο αναλυτής φαίνεται αρκετά μυημένος στο στίχο του Τριπολίτη, έπρεπε να το είχε καταλάβει... 


    Japan88gr
    19.08.2010, 03:23

    και μια συνεργασία έκπληξη,

    ο Χαρι Κλιν τραγουδάει Τριπολίτη σε μουσικη του Γιώργου Κριμιζάκη

    στον δισκο του 1978 ''Για δεσιμο''

     


    Japan88gr
    19.08.2010, 03:25

    απο τον ίδιο δισκο του Χαρι Κλιν

    μια ομορφη ερωτικη ιστορία του Κωστα Τριπολίτη