ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.848 μέλη

    Νέος δίσκος από Θανάση Παπακων/νου!

    Just-a-Burn
    13.12.2006, 14:31
    εμένα δε με χάλασε και πολύ η πειραματικότητα του "βροχή από κάτω" , άκουσα χθες το καινούργιο και μπορώ να πω ότι γουστάρισα αρκετά!

    Το "πες μου κάτι" παίζει ξανά και ξανά ...
    πάντα θα υπάρχει ένα τραγούδι που ξεχωρίζεις με την πρώτη ακρόαση ενός δίσκου και θα κολλάς αρχικά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Just-a-Burn στις 13-12-2006 14:32 ]


    koini_maria
    14.12.2006, 11:38
    Ούτε εμένα με ενόχλησε ''Η βροχή από κάτω'' ... Κάθε άλλο !
    Ούτε που ξέρω πόσες φορές άκουσα τα ''Ορυχεία'' για παράδειγμα ...

    Και ο ''Διάφανος'' μου αρέσει πολύ !
    Προσωπικά , έχω ακούσει λίγο παραπάνω από τα άλλα τραγούδια του δίσκου την ''Περσεφόνη;'' , τον ''Διάφανο'' και την ''Κοιλάδα των Τεμπών'' ...

    Γενικότερα μπορώ να πω οτι από τον Θανάση Ππαπακωνσταντίνου δεν έχω ''απογοητευθεί'' ούτε στο ελάχιστο τόσα χρόνια ...
    Κάθε τι που εκδίδει μου φαίνεται αξιόλογο όπως και σε κάθε συναυλία του χαίρομαι ιδιαιτέρως για το γεγονός πως γεννήθηκα και μεγάλωσα σε μια εποχή που μου έδωσε την ευκαιρία να τον ακούω ζωντάνα , αυτόν και ορισμένους ακόμα που εκτιμώ και σέβομαι βαθύτατα ...

    Αυτά τα .. ολίγα .
    Lansetris
    14.12.2006, 16:31
    Και σε μένα άρεσε η "βροχή από κάτω". Και ο "Διάφανος", που είναι πιο "συμβατικός" μ' αρέσει επίσης πολύ. Έχω κολλήσει με το ομώνυμο τραγούδι, "στην Αμερική" και τα "360 χλμ". Συμφωνώ με τη Μαρία, τόσοι δίσκοι από το Θανάση, ούτε μία απογοήτευση. Μόνο η συσκευασία του "Διάφανου" είναι χάλια αλλά εκεί θα κολλάμε τώρα;

    Nafpaktos___
    14.12.2006, 20:32
    Εχω αγορασει τον δισκο απο την 2η μερα κυκλοφοριας και
    πραγματικα τον εχω λιωσει!
    Για αλλη μια φορα ο Θανασης μας προσεφερα ενα διαμαντι.
    Κορυφαιες στιγμες τα 360 χλμ.,Κομμωτριακη,Διαφανος.Περσεφονη,Η μοσχαροκεφαλη.

    (το 'χω πει και θα το ξαναπω.
    Η βροχη ειναι ο κορυφαιος δισκος του Θαναση μετα τον βραχνο προφητη κατ'εμε.
    Ενας δισκος που θα δικαιωθει περισσοτερο στο χρονο)


    maroulaki_321
    15.12.2006, 14:12
    Δεν τον περίμενα τόσο γρήγορα ένα νέο δίσκο του. Και να σας πω και την αλήθεια, ξαφνιάστηκα λίγο, βλέποντας τα κομμάτια, λέω τι παίχτηκε τώρα έβγαλε καινούργιο δίσκο ο Μάλαμας??

    Ο δίσκος είναι ΑΨΟΓΟΣ, και πολλά συγχαρητήρια γι αυτη την κοπέλα τη Φριτζήλα, που αισθαντικότερη φωνή απο την δική της δεν εχω ακουσει.

    Μετά την βροχή απο κάτω που επίσης μου άρεσε παρα πολυ, είναι τα καλυτερα νεα του μήνα...
    giorth
    05.01.2007, 17:57
    εμένα πάλι μου το έκαναν δώρο οι πνευματικοί μου γονείς...Δεν υπήρχε τραγούδι που να μην μου άρεσε...ακόμα και το "οι μύγες βαλσαμώνονται μόνο με βαλς" μου αρέσει καθώς έχει -τουλάχιστον για μένα- πολλά κωμικά στοιχεία μέσα του....Το κορυφαίο για μένα είναι το "πες μου κάτι"
    Αυτά...τιτατιτιτιταριτααααα...
    spathasref
    05.01.2007, 18:10
    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 05-01-2007 στις 17:57 έγραψε...

    εμένα πάλι μου το έκαναν δώρο οι πνευματικοί μου γονείς...Δεν υπήρχε τραγούδι που να μην μου άρεσε...ακόμα και το "οι μύγες βαλσαμώνονται μόνο με βαλς" μου αρέσει καθώς έχει -τουλάχιστον για μένα- πολλά κωμικά στοιχεία μέσα του....Το κορυφαίο για μένα είναι το "πες μου κάτι"
    Αυτά...τιτατιτιτιταριτααααα...


    Όπως επίσης και το 14ο κομμάτι . "Ήταν κάποτε ένας νέος..." χαχαχαχαχ
    Ο Θανάσης και ο Σωκράτης δεν παίζονται!!!
    beatlus
    05.01.2007, 19:13
    Το κρυφό track είναι καταπληκτικό!!! Πραγματικά! Οσοι δεν το έχετε πάρει χαμπάρι, αξίζει να αφήσετε να παίζει το cd και μετά τη "Μοσχαροκεφαλή"
    Enas_alla_lewn
    06.01.2007, 03:25
    Δηλώνω κι εγώ κολλημένος τον τελευταίο καιρό με αυτόν τον δίσκο. Ο προηγούμενος δίσκος δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα και έτσι χάρικα την επιστροφή στον κλασικό του ήχο. Για την ώρα ξεχωρίζω το "Στην Αμερική" και "Τα Παξιμάδια" αλλά δεν νομίζω ότι τα υπόλοιπα υστερούν.

    Raindrop
    06.01.2007, 03:36
    Μου άρεσε,πολύ!!!
    Αδυναμίες,''Διάφανος'',''Πες μου κάτι'',''Τα παξιμάδια'', ''Βασιλιάς''.....