ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.840 μέλη

    Τραγούδι του Σταύρου Ξαρχάκου

    Sideline
    17.09.2006, 03:29
    Γειά σας, άκουσα πρόσφατα το "Από βυθό σ'άλλο βυθό" και μαγεύτηκα. Προσπάθησα να βρώ σε ποιό δίσκο ανήκει αλλά δεν μπόρεσα να βρω οποιαδήποτε στοιχεία εκτός απο το ότι είναι του Ξαρχάκου (και τραγουδά ο Μπιθικώτσης). Ξέρει κανείς περισσότερες πληροφορίες; Το έχει κανείς σε mp3;
    ageras
    17.09.2006, 14:20
    Αυτό το τραγούδι πρέπει να είναι στην μουσική επένδυνση μιας ταινίας του 1964 "Το ταξίδι"
    Ο Ξαρχάκος είχε γράψει μουσική για εκείνη την ταινία (σε στίχους Β.Γκούφα) και το έργο του εκείνο είχε ως τίτλο Βαρκαρόλα.Πρέπει να είναι από εκεί το τραγούδι που ζητάς.
    megaloserwtikos
    17.09.2006, 21:33
    Το είχε το περιοδικό Μετρό, τεύχος 17,(1997), σε ένα σι ντι με τίτλο ''Μια βαθιά υπόκλιση στον Γρηγόρη Μπιθικώτση'' και αυτό το σι ντι το έχω. Πολύ καλό τραγούδι, αν και το είχα ακούσει λίγο γιατί μου το είχε επισκιάσει το απίστευτο ''νανούρισμα'' που λέει μέσα... απλά μοναδικός.
    Θα σου το έστελνα αν ήξερα να στέλνω, αλλά δεν έχω τόσο καλή γνώση της τεχνολογίας.
    Αλλά θα σου γράψω τους στίχους...

    Σβήνουν κι ανάβουν οι φωτιές
    πέφτει θολό το βράδυ
    ορφανεμένες οι καρδιές
    καντήλια δίχως λάδι

    Από βυθό σ άλλο βυθό
    νυχτώνει ξημερώνει
    κι αν την ζωή μου απαρνηθώ
    δεν μ' απαρνιούνται οι πόνοι

    Πότε θα λείψουν οι καημοί
    ο νους να ξαστερώσει
    στα βάσανα και οι στεναγμοί
    πότε θα ξημερώσει.

    Από βυθό σ ' άλλο βυθό...
    aggeliki
    17.09.2006, 23:18
    To έχω το τραγούδι στείλε pm με το e-mail σου...
    Sideline
    18.09.2006, 18:07
    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την ανταπόκριση και την Αγγελική για το τραγούδι.Να'στε καλά!