ελληνική μουσική
    795 online   ·  210.833 μέλη

    Μάριος Φραγκούλης

    megaloserwtikos
    17.09.2006, 23:56
    Μάριος Φραγκούλης

    Γεννημένος το 66, με σπουδές επί 12 χρόνια βιολί, με πολλά χρόνια σπουδές στο Λονδίνο, στην Ιταλία, αλλά και στην Νέα Υόρκη.
    Πάρα πολλές εμφανίσεις σαν τραγουδιστής, αλλά και σαν ηθοποιός.
    Τον χειμώνα 97-98 κάνει εντύπωση, στο μιούζικαλ ''grease'' στο θέατρο Βέμπο, αλλά και με τις εμφανίσεις του δίπλα στον Γ. Νταλάρα.
    Οι δίσκοι του ''φεγγάρι ερωτευμένο'', ''Ωδείο Ηρώδου του Αττικού'', ''sometimes i dream'', ''κήπος των ευχών'', ιδιαίτερα προσεγμένοι.
    Οι καλές πωλήσεις τους δείχνουν και την αγάπη του κοινού.

    Προσωπικά η στιγμή που μου έκανε εντύπωση για πρώτη φορά, είναι όταν πρωτοάκουσα το ''όταν ήμουν παιδί''. Ακόμα πιο πολύ όταν είδα στο ένθετο του cd ''sometimes i dream'', ότι είναι δική του σύνθεση, με στίχους Π. Καρασούλου.
    Αλλά και ''ο κήπος των ευχών'' αποτελείται από πολύ καλά τραγούδια... αγαπημένο ''το θαύμα'', ''χρώματα πήρα και καμβά'', ''νησιά'' ''γκρίζα σύνεφα'' ''μικρή λυπημένη μου θάλασσα''... και άλλα.

    Ποιά είναι η γνώμη σας για τον Μάριο Φραγκούλη;
    aggeliki
    18.09.2006, 00:03
    Έχω σχεδόν όλους τους δίσκους του...
    Τα τελευταία χρόνια τον παρακολουθώ στενα σε ζωντανές εμφανίσεις...
    Αν και δεν έχω σχέση με το κλασσικό τργούδι,θεωρώ ότι είναι εξαιρετικός...
    Το "όταν ήμουν παιδί" είναι τραγούδι που αφορά τα παιδικά του χρόνια!
    vero
    18.09.2006, 00:03
    Οχι και πολυ καλη αλλα μου αρεσει δηλαδη ετσι και ετσι
    megaloserwtikos
    18.09.2006, 00:11
    Το μέλος aggeliki στις 18-09-2006 στις 00:03 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έχω σχεδόν όλους τους δίσκους του...
    Τα τελευταία χρόνια τον παρακολουθώ στενα σε ζωντανές εμφανίσεις...
    Αν και δεν έχω σχέση με το κλασσικό τργούδι,θεωρώ ότι είναι εξαιρετικός...
    Το "όταν ήμουν παιδί" είναι τραγούδι που αφορά τα παιδικά του χρόνια!



    Οπως και το ''Χρώματα πήρα και καμβά'' που το έχει γράψει για την μητέρα του. Υπέροχο... το έβαλα τώρα και το ακούω... και κατα σύμπτωση (μα δεν είναι όμορφο;) έξω ρίχνει την πρώτη βροχή του φθινοπώρου...
    αντε και καλό χειμώνα να 'χουμε...
    aggeliki
    18.09.2006, 00:18
    Το μέλος megaloserwtikos στις 18-09-2006 στις 00:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οπως και το ''Χρώματα πήρα και καμβά'' που το έχει γράψει για την μητέρα του. Υπέροχο... το έβαλα τώρα και το ακούω... και κατα σύμπτωση (μα δεν είναι όμορφο;) έξω ρίχνει την πρώτη βροχή του φθινοπώρου...
    αντε και καλό χειμώνα να 'χουμε...



    Βασικά θεία του είναι...Απλά τον έχει μεγαλώσει!

    Καλό χειμώνα...
    elpis27
    18.09.2006, 13:07
    Αξιόλογες και ζηλευτές σπουδές, αξιόλογη φωνή μα όχι μοναδική... στις αίθουσες κλασσικού τραγουδιού των ελληνικών ωδείων υπάρχουν πολλά παιδιά ίσως και με καλύτερη φωνή. Απλά έχω την αίσθηση ότι έπιασε το "νόημα" και σταμάτησε να είναι κολλημένος με το κλασσικό, κάτι που οι πιο πολλοί κλασσικοί εδώ το έχουν σε πολύ μεγάλο βαθμό.
    Επίσης έχω την εντύπωση ότι υπήρχαν και οι κατάλληλες γνωριμίες για εκείνον ώστε να κάνει τα βήματα του επιτυχημένα.
    Ταπεινή μου γνώμη πάντα...

    Κατα τα άλλα, μακάρι να υπήρχαν και άλλοι τραγουδιστές στην Ελλάδα με τις δικές του σπουδές.
    Tziamourani
    18.09.2006, 14:22
    Συμφωνώ με τον megaloserwtiko (για μια ακόμη φορά) σε ότι αφορά τον Μάριο Φραγκούλη και τη δουλειά του. Τον περασμένο Ιούνιο έωσε μια καταπληκτική συναυλία και πραγματικά κέρδισε το κοινό του στη Βοστώνη. Ακόμα τη συζητάνε αυτή τη συναυλία.

    Αγαπάει το κλασικό τραγούδι και αυτό φαίνεται!!!

    Ελένη
    SPURIDOULA
    24.09.2006, 15:29
    Την προηγούμενη βδομάδα είχαμε συναυλία με τον Μ.Φραγκούλη στην Μάνδρα ήταν τέλειος!!!! Μου αρέσει πάρα πολύ, όχι μόνο σαν καλλιτέχνης που είναι άψογος αλλά και σαν άνθρωπος. Ήταν καταπληκτικός, μας μάγεψε με την φωνή του!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SPURIDOULA στις 24-09-2006 15:54 ]





    επισυναπτόμενα: mariofrangoulis03robapress.jpg