ελληνική μουσική
    710 online   ·  210.832 μέλη

    Μακεδόνας-Μπεγνής μαζί στο studio

    ageras
    18.09.2006, 08:32
    O Κώστας Μακεδόνας και Μέμος Μπεγνής συνεργάζονται για μια διασκευή στο κομμάτι "Liberi D' Anoi" του Gigi D' Alessio, με τον Μέμο να τραγουδάει -για πρώτη φορά- στα ιταλικά και τον Κώστα Μακεδόνα να ερμηνεύει τους ελληνικούς στίχους που έχει γράψει ο ίδιος.



    To "Liberi D' Anoi/Σα Μπλουζ Κομμάτι" θα περιλαμβάνεται στο νέο album του Κώστα Μακεδόνα, που θα έχει τίτλο "Πάμε Μπροστά" και θα περιλαμβάνει τραγούδια που έχουν γράψει, μεταξύ άλλων, οι Γιάννης Σπανός, Λάκης Παπαδόπουλος, Χριστόφορος Γερμενής, Βίκυ Γεροθόδωρου αλλά και ο Μιχάλης Χατζηγιάννης και ο Νίκος Μωραΐτης, που υπογράφουν το -ήδη γνωστό- πρώτο single, "Ακίνητη".

    Πηγή:mad


    uNick
    18.09.2006, 17:00
    Θυμάμαι τον Μέμο Μπεγνή να κάνει κάποιες κινήσεις "αυτοπροβολής" στην τηλεοπτική σειρά του ΑΝΤ1 "Άκρως Οικογενειακό" (ή κάπως έτσι...), παίζοντας πιάνο και τραγουδώντας. Θυμάμαι ότι μου είχε φανεί αρκετά καλός τότε... Ας δούμε τί θα παρουσιάσει με τον Μακεδόνα...

    Aiolos_m
    18.09.2006, 19:15
    Είδες τι καλλιτέχνες βγάζει η Σαλαμίνα μας;
    Ολοκληρωμένους...
    tolaruba
    18.09.2006, 19:56
    Το μέλος uNick στις 18-09-2006 στις 17:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    "Άκρως Οικογενειακό" ή κάπως έτσι...,


    ετσι..ετσι..
    αν και δε με πολυενθουσιαζει η ιδεα μιας τετοιας συνεργασιας και επειδη ο μπεγνης οπως ανεφερες και εσυ δεν ειχε ασκημη φωνη δεν αποκλειετε καθολου να ναι κατι πολυ καλο
    meltica
    18.09.2006, 19:59
    Είχα δει αποσπάσματα (από τις ''έγκυρες'' ειδήσεις του star) από την ηχογράφηση του συγκεκριμένου τραγουδιού. Και η φωνή του Μπεγνή μου φάνηκε ιδιαιτέρως καλή... (ομολογουμένως έχει κάποια μουσική παιδεία, το πιάνο που έπαιζε στην σειρά δεν πρέπει να ήταν μόνο μόστρα)

    Καμιά σχέση με Τσιμιτσέλη ας πούμε στο lipstick- καλά τι ήταν και αυτό το άκυρο...;;

    Πάντως αν και τον Μπεγνή δεν τον θαυμάζω ιδιαίτερα ούτε ως ηθοποιό ούτε ως άντρα- Μέμοοοοο ένα αυτόγραφο, ένα αυτόγραφο!- δεν νομίζω ότι στο ''άκρως οικογενειακόν'' έκανε κάποιου είδους αυτοπροβολή. Άλλωστε το σενάριο δεν το έγραφε ο ίδιος... βέβαια αυτό είναι εκτός τόπικ, αλλά κουβέντα να γίνεται.
    black_devil
    18.09.2006, 22:07
    Και εγω ειδα το αποσπασμα στις "εγκυρες" ειδησεις του star και εχω ακριβως την ιδια αποψη με τη meltica. Παντως ο Μπεγνης εχει πολυ καλη φωνη. Εγω τον προτιμω σαν τραγουδιστη.
    alexia-vicky
    18.09.2006, 22:34
    Eγώ τον προτιμώ γενικώς, οπότε θα περιμένω με μεγάλη απορία...
    poison_girl
    18.09.2006, 23:51
    δεν του φτανει που ναι ηθοποιος??????ΕΛΕΟΣ γιατι ολοι θελουν να τα κανουν ολα?????????????
    rory166
    18.09.2006, 23:55
    εγω πιστευω οτι πιο βαθεια μουσικη κουλτουρα (να το πω!! )
    απο αρκετους που βρισκονται αυτη τη στιγμη στο.....καλλιτεχνικο στερεωμα..
    στο τραγουδι συγκεκριμενα
    poison_girl
    19.09.2006, 00:05
    Το μέλος rory166 στις 18-09-2006 στις 23:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    εγω πιστευω οτι πιο βαθεια μουσικη κουλτουρα (να το πω!! )
    απο αρκετους που βρισκονται αυτη τη στιγμη στο.....καλλιτεχνικο στερεωμα..
    στο τραγουδι συγκεκριμενα




    απο ποτε??????Αλλη Τζουλια μας βρηκε!!!
    rory166
    19.09.2006, 00:17
    λιγα τα λογια σου για την πρωην μου.....
    Hastaroth
    19.09.2006, 00:19
    Το μέλος poison_girl στις 18-09-2006 στις 23:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    δεν του φτανει που ναι ηθοποιος??????ΕΛΕΟΣ γιατι ολοι θελουν να τα κανουν ολα?????????????



    Γιατί νά μήν τά κάνουν,άν μπορούν;

    Τόν συγκεκριμένο καλλιτέχνη τόν είχα δεί στό σίριαλ αυτό στο οποίο έπαιζε επίσης πιάνο (καί έπαιζε πραγματικά,όχι ώς μόστρα) και τραγουδούσε.Εχει όντως καλή φωνή.

    Αλλά και πόσοι άλλοι ηθοποιοί έχουν τραγουδήσει,υπήρξαν μουσικοί καί χορευτές ακόμη;Παράδειγμα (ξένο βέβαια αλλά ταιριάζει στο ερώτημά σου) ο Peter Sellers που μόλις διάβασα σχετικά τό άρθρο τού dver (φαντάζομαι το είδες κι'εσύ).Καί από Ελληνες επίσης πάρα πολλοί-σχεδόν όλη η γενιά που έπαιζε στίς ταινίες τών '50 καί '60 είχαν καλές φωνές καί σέ πολλές ταινίες τραγουδούσαν.

    Ας αφήσουμε λοιπόν την γκρίνια και άς δούμε το αποτέλεσμα...
    rory166
    19.09.2006, 00:19
    Το μέλος Hastaroth στις 19-09-2006 στις 00:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 18-09-2006 στις 23:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    δεν του φτανει που ναι ηθοποιος??????ΕΛΕΟΣ γιατι ολοι θελουν να τα κανουν ολα?????????????



    Γιατί νά μήν τά κάνουν,άν μπορούν;

    Τόν συγκεκριμένο καλλιτέχνη τόν είχα δεί στό σίριαλ αυτό στο οποίο έπαιζε επίσης πιάνο (καί έπαιζε πραγματικά,όχι ώς μόστρα) και τραγουδούσε.Εχει όντως καλή φωνή.

    Αλλά και πόσοι άλλοι ηθοποιοί έχουν τραγουδήσει,υπήρξαν μουσικοί καί χορευτές ακόμη;Παράδειγμα (ξένο βέβαια αλλά ταιριάζει στο ερώτημά σου) ο Peter Sellers που μόλις διάβασα σχετικά τό άρθρο τού dver (φαντάζομαι το είδες κι'εσύ).Καί από Ελληνες επίσης πάρα πολλοί-σχεδόν όλη η γενιά που έπαιζε στίς ταινίες τών '50 καί '60 είχαν καλές φωνές καί σέ πολλές ταινίες τραγουδούσαν.

    Ας αφήσουμε λοιπόν την γκρίνια και άς δούμε το αποτέλεσμα...





    maspa
    19.09.2006, 04:30
    Το μέλος poison_girl στις 18-09-2006 στις 23:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    δεν του φτανει που ναι ηθοποιος??????ΕΛΕΟΣ γιατι ολοι θελουν να τα κανουν ολα?????????????



    Τουλάχιστον ο Μπεγνής έχει και κάποια μουσική παιδεία...Γι άλλους να τα λέμε αυτά....
    poison_girl
    19.09.2006, 12:34
    Το μέλος Hastaroth στις 19-09-2006 στις 00:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 18-09-2006 στις 23:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    δεν του φτανει που ναι ηθοποιος??????ΕΛΕΟΣ γιατι ολοι θελουν να τα κανουν ολα?????????????



    Γιατί νά μήν τά κάνουν,άν μπορούν;

    Τόν συγκεκριμένο καλλιτέχνη τόν είχα δεί στό σίριαλ αυτό στο οποίο έπαιζε επίσης πιάνο (καί έπαιζε πραγματικά,όχι ώς μόστρα) και τραγουδούσε.Εχει όντως καλή φωνή.

    Αλλά και πόσοι άλλοι ηθοποιοί έχουν τραγουδήσει,υπήρξαν μουσικοί καί χορευτές ακόμη;Παράδειγμα (ξένο βέβαια αλλά ταιριάζει στο ερώτημά σου) ο Peter Sellers που μόλις διάβασα σχετικά τό άρθρο τού dver (φαντάζομαι το είδες κι'εσύ).Καί από Ελληνες επίσης πάρα πολλοί-σχεδόν όλη η γενιά που έπαιζε στίς ταινίες τών '50 καί '60 είχαν καλές φωνές καί σέ πολλές ταινίες τραγουδούσαν.

    Ας αφήσουμε λοιπόν την γκρίνια και άς δούμε το αποτέλεσμα...





    Φιλτατε,
    δεν ειναι γκρινια προσωπικα δεν με αφορα αμα θελει ας γινει κ τραγουδιστης κ ηθοποιος και μοντελο και ο,τι αλλο θελει-αλλωστε δεν θα φαει τη δικη μου δουλεια-το θεμα ειναι οτι ετσι δεν βγαινουν καινουριοι στο χωρο κ ολα τα κανουν οι ηδη γνωστοι!!!
    ποσοι κ ποσοι ειναι πραγματικα ταλεντα κ παραμενουν στην αφανεια??????Δεν αμφισβητω το ταλεντο του αλλα αμαεισαι ηδη διασημος οτι και να θες να κανεις οι πορτες ειναι παντα ανοιχτες!!!!
    anyway ας περιμενουμε αποτελεσμα τοτε....

    take me down to the paradise city where the grass is....PINK and the boys are preety!!!I want you please take me home!!!!!!!!!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : poison_girl στις 19-09-2006 12:37 ]


    black_devil
    19.09.2006, 17:43
    Το μέλος maraki24 στις 18-09-2006 στις 22:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πέρσι στο Ζουμ ο Μακεδόνας έλεγε ένα εξαιρετικό τραγούδι στα Ιταλικά και είχε πει ότι θα περιλαμβάνεται στον επόμενο δίσκο του, με ελληνικό στίχο...Ελπίζω να μην είναι αυτό...το έλεγε τέλεια στα Ιταλικά, είχα τρελαθεί...Ας είναι κάποιο άλλο αυτό με τον Μέμο, και ας πει εκείνο τελικά στα Ιταλικά...



    Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα ειναι αυτο. Ειναι μισο ιταλικο και μισο ελληνικο αλλα δεν θυμαμαι ποιος τραγουδαει τι. Νομιζω ο Μπεγνης εχει το ιταλικο κομματι του τραγουδιου. Αλλα το λεει πολυ ωραια!
    Hastaroth
    19.09.2006, 22:05
    Το μέλος poison_girl στις 19-09-2006 στις 12:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 19-09-2006 στις 00:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 18-09-2006 στις 23:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    δεν του φτανει που ναι ηθοποιος??????ΕΛΕΟΣ γιατι ολοι θελουν να τα κανουν ολα?????????????



    Γιατί νά μήν τά κάνουν,άν μπορούν;

    Τόν συγκεκριμένο καλλιτέχνη τόν είχα δεί στό σίριαλ αυτό στο οποίο έπαιζε επίσης πιάνο (καί έπαιζε πραγματικά,όχι ώς μόστρα) και τραγουδούσε.Εχει όντως καλή φωνή.

    Αλλά και πόσοι άλλοι ηθοποιοί έχουν τραγουδήσει,υπήρξαν μουσικοί καί χορευτές ακόμη;Παράδειγμα (ξένο βέβαια αλλά ταιριάζει στο ερώτημά σου) ο Peter Sellers που μόλις διάβασα σχετικά τό άρθρο τού dver (φαντάζομαι το είδες κι'εσύ).Καί από Ελληνες επίσης πάρα πολλοί-σχεδόν όλη η γενιά που έπαιζε στίς ταινίες τών '50 καί '60 είχαν καλές φωνές καί σέ πολλές ταινίες τραγουδούσαν.

    Ας αφήσουμε λοιπόν την γκρίνια και άς δούμε το αποτέλεσμα...





    Φιλτατε,
    δεν ειναι γκρινια προσωπικα δεν με αφορα αμα θελει ας γινει κ τραγουδιστης κ ηθοποιος και μοντελο και ο,τι αλλο θελει-αλλωστε δεν θα φαει τη δικη μου δουλεια-το θεμα ειναι οτι ετσι δεν βγαινουν καινουριοι στο χωρο κ ολα τα κανουν οι ηδη γνωστοι!!!
    ποσοι κ ποσοι ειναι πραγματικα ταλεντα κ παραμενουν στην αφανεια??????Δεν αμφισβητω το ταλεντο του αλλα αμαεισαι ηδη διασημος οτι και να θες να κανεις οι πορτες ειναι παντα ανοιχτες!!!!
    anyway ας περιμενουμε αποτελεσμα τοτε....

    take me down to the paradise city where the grass is....PINK and the boys are preety!!!I want you please take me home!!!!!!!!!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : poison_girl στις 19-09-2006 12:37 ]





    Αγαπητό δηλητηριοκόριτσο

    Ο Μπεγνής δέν γεννήθηκε τραγουδώντας και παίζοντας σέ σήριαλ.Από κάπου ξεκίνησε κι'αυτός καί πρίν ξεκινήση δέν τον ήξερε κανείς.Δέν είπε σέ κανέναν καινούργιο "μήν τολμήσης νά ζητήσης δουλειά σέ σήριαλ ή σέ δισκογραφία γιατί θά σέ φάω εγώ που είμαι ήδη φτασμένος".

    Δέν αμφιβάλλω οτι σήμερα πιό πολύ από παλιότερα είναι δύσκολο γιά κάποιον ταλαντούχο και ικανό καλλιτέχνη να αναδειχθή.Δέν είναι όμως ακατόρθωτο.Πάντοτε υπήρξαν και ταλαντούχοι άνθρωποι που παρέμειναν στην αφάνεια καί ανακαλύφθηκαν μετά θάνατον όπως και πάντα σίγουρα υπήρχαν και υπάρχουν ταλέντα που δέν έρχονται στό προσκήνιο γιά πολλούς και διάφορους λόγους (καί ενδεχομένως και επειδή οι ίδιοι δέν θέλουν να μπούνε στην διαδικασία αυτή,εν γνώσει τών συνθηκών που επικρατούν στόν καλλιτεχνικό χώρο εν γένει).Ομως δέν υπάρχει κανένας νόμος που να απαγορεύη σ'όποιον θέλει να βγή στόν καλλιτεχνικό χώρο νά το κάνη.Αν έχη επιμονή και υπομονή,οι πιθανότητες νά διακριθή είναι πάρα πολλές.Αν μέ τά πρώτα σκούρα αποθαρρυνθή,τότε σίγουρα δέν θα πετύχη τίποτε.Επίσης παίζει ρόλο και το τί περιμένει κάποιος από την καλλιτεχνική του ενασχόληση,τί απαιτήσεις έχει από τον εαυτό του και από αυτούς που θέλει να τόν προσέξουν σάν καλλιτέχνη.

    Επομένως επανέρχομαι στο προηγούμενο συμπέρασμά μου να πάψουμε να γκρινιάζουμε καί να περιμένουμε να δούμε τί αποτέλεσμα θά έχη η συγκεκριμένη προσπάθεια τού Μπεγνή.Αν δέν έχη επιτυχία,φαντάζομαι οτι ο ίδιος θά την σταματήση εγκαίρως-αλλιώς εμείς που είμαστε το κοινό,θά έχουμε την ευκαιρία να απολαύσουμε ακόμα ένα αξιόλογο καλλιτεχνικό γεγονός.

    Αυτά
    Aiolos_m
    19.09.2006, 22:14
    Το μέλος rory166 στις 19-09-2006 στις 00:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    λιγα τα λογια σου για την πρωην μου.....



    χαχαχα...
    όταν σε παράτησε για μένα ήθελες να πεθάνεις και τώρα λες τέτοια;;;

    poison_girl
    19.09.2006, 23:50
    Το μέλος Hastaroth στις 19-09-2006 στις 22:05 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 19-09-2006 στις 12:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 19-09-2006 στις 00:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 18-09-2006 στις 23:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    δεν του φτανει που ναι ηθοποιος??????ΕΛΕΟΣ γιατι ολοι θελουν να τα κανουν ολα?????????????



    Γιατί νά μήν τά κάνουν,άν μπορούν;

    Τόν συγκεκριμένο καλλιτέχνη τόν είχα δεί στό σίριαλ αυτό στο οποίο έπαιζε επίσης πιάνο (καί έπαιζε πραγματικά,όχι ώς μόστρα) και τραγουδούσε.Εχει όντως καλή φωνή.

    Αλλά και πόσοι άλλοι ηθοποιοί έχουν τραγουδήσει,υπήρξαν μουσικοί καί χορευτές ακόμη;Παράδειγμα (ξένο βέβαια αλλά ταιριάζει στο ερώτημά σου) ο Peter Sellers που μόλις διάβασα σχετικά τό άρθρο τού dver (φαντάζομαι το είδες κι'εσύ).Καί από Ελληνες επίσης πάρα πολλοί-σχεδόν όλη η γενιά που έπαιζε στίς ταινίες τών '50 καί '60 είχαν καλές φωνές καί σέ πολλές ταινίες τραγουδούσαν.

    Ας αφήσουμε λοιπόν την γκρίνια και άς δούμε το αποτέλεσμα...





    Φιλτατε,
    δεν ειναι γκρινια προσωπικα δεν με αφορα αμα θελει ας γινει κ τραγουδιστης κ ηθοποιος και μοντελο και ο,τι αλλο θελει-αλλωστε δεν θα φαει τη δικη μου δουλεια-το θεμα ειναι οτι ετσι δεν βγαινουν καινουριοι στο χωρο κ ολα τα κανουν οι ηδη γνωστοι!!!
    ποσοι κ ποσοι ειναι πραγματικα ταλεντα κ παραμενουν στην αφανεια??????Δεν αμφισβητω το ταλεντο του αλλα αμαεισαι ηδη διασημος οτι και να θες να κανεις οι πορτες ειναι παντα ανοιχτες!!!!
    anyway ας περιμενουμε αποτελεσμα τοτε....

    take me down to the paradise city where the grass is....PINK and the boys are preety!!!I want you please take me home!!!!!!!!!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : poison_girl στις 19-09-2006 12:37 ]





    Αγαπητό δηλητηριοκόριτσο

    Ο Μπεγνής δέν γεννήθηκε τραγουδώντας και παίζοντας σέ σήριαλ.Από κάπου ξεκίνησε κι'αυτός καί πρίν ξεκινήση δέν τον ήξερε κανείς.Δέν είπε σέ κανέναν καινούργιο "μήν τολμήσης νά ζητήσης δουλειά σέ σήριαλ ή σέ δισκογραφία γιατί θά σέ φάω εγώ που είμαι ήδη φτασμένος".

    Δέν αμφιβάλλω οτι σήμερα πιό πολύ από παλιότερα είναι δύσκολο γιά κάποιον ταλαντούχο και ικανό καλλιτέχνη να αναδειχθή.Δέν είναι όμως ακατόρθωτο.Πάντοτε υπήρξαν και ταλαντούχοι άνθρωποι που παρέμειναν στην αφάνεια καί ανακαλύφθηκαν μετά θάνατον όπως και πάντα σίγουρα υπήρχαν και υπάρχουν ταλέντα που δέν έρχονται στό προσκήνιο γιά πολλούς και διάφορους λόγους (καί ενδεχομένως και επειδή οι ίδιοι δέν θέλουν να μπούνε στην διαδικασία αυτή,εν γνώσει τών συνθηκών που επικρατούν στόν καλλιτεχνικό χώρο εν γένει).Ομως δέν υπάρχει κανένας νόμος που να απαγορεύη σ'όποιον θέλει να βγή στόν καλλιτεχνικό χώρο νά το κάνη.Αν έχη επιμονή και υπομονή,οι πιθανότητες νά διακριθή είναι πάρα πολλές.Αν μέ τά πρώτα σκούρα αποθαρρυνθή,τότε σίγουρα δέν θα πετύχη τίποτε.Επίσης παίζει ρόλο και το τί περιμένει κάποιος από την καλλιτεχνική του ενασχόληση,τί απαιτήσεις έχει από τον εαυτό του και από αυτούς που θέλει να τόν προσέξουν σάν καλλιτέχνη.

    Επομένως επανέρχομαι στο προηγούμενο συμπέρασμά μου να πάψουμε να γκρινιάζουμε καί να περιμένουμε να δούμε τί αποτέλεσμα θά έχη η συγκεκριμένη προσπάθεια τού Μπεγνή.Αν δέν έχη επιτυχία,φαντάζομαι οτι ο ίδιος θά την σταματήση εγκαίρως-αλλιώς εμείς που είμαστε το κοινό,θά έχουμε την ευκαιρία να απολαύσουμε ακόμα ένα αξιόλογο καλλιτεχνικό γεγονός.

    Αυτά





    ok οτι εχεις δικιο εχεις αλλα εχω κ εγω!!Δεν γκρινιαζω απλα εκανα μια παρατηρηση-διαπιστωση!!!καταλαβαινω ειναι νωρις για να το πω!!!!!


    KAKOFONIKS
    20.09.2006, 12:14
    Ο μπεγνής είναι ένας απο τους καλλιτέχνες που μου αρέσει πάρα πολύ πραγματικά ολοκληρωμένος καλλιτέχνης. Πιστεύω οτι η δουλειά αυτή θα είναι φοβερή!