ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη
    Aiolos_m
    19.09.2006, 01:10
    Ο άνθρωπος με τα μαύρα…

    Γεννήθηκε στο Αρκάνσας στις 26 Φεβρουαρίου 1932. Οι γονείς του αγωνίζονταν να τα βγάλουν πέρα, καλλιεργώντας βαμβάκι και το 1935 μετακόμισαν στην αποικία Dyess κοντά στον Μισισιπή. Ο Τζόνι μεγάλωσε ακούγοντας τα πάντα στο ραδιόφωνο, με αποτέλεσμα να ερωτευτεί τη μουσική από μικρός και να εμπνευστεί από αυτά τα ακούσματά του στους στίχους των τραγουδιών που έγραφε αργότερα. Σε ηλικία μόλις 12 ετών ο μεγαλύτερος αδελφός του, τον οποίο λάτρευε, πέθανε από ατύχημα με πριόνι. Το γεγονός αυτό ήταν η πιο «σκοτεινή» εμπειρία της ζωής του. Τα επόμενα χρόνια εργάστηκε ως ασυρματιστής στο Λάντσμπεργκ της δυτικής Γερμανίας, ενώ ξεκίνησε να ηχογραφεί κάποιες δικές του συνθέσεις. Βλέποντας το φιλμ «Inside the Walls of Folsom», εμπνεύστηκε για να γράψει τη μελλοντική επιτυχία του «Folsom Prison Blues».

    Το 1954, επέστρεψε στις Η.Π.Α. και παντρεύτηκε τον πρώτο του μεγάλο έρωτα, τη Βίβιαν Λίμπερτο. Μετακόμισαν στο Μέμφις, όπου και ξεκίνησε τα πρώτα του βήματα στο χώρο της μουσικής, σχηματίζοντας ένα συγκρότημα μαζί με δύο μηχανικούς αυτοκινήτων, τους Μονρόε Πέρκινς και Μάρσαλ Γκραντ, που έγιναν γνωστοί ως «Tennessee Two». Ο Τζόνι προσέγγισε τον δισκογραφικό παραγωγό Σαμ Φίλιπς, που είχε την εταιρεία Sun Studios, ώστε να ακούσει την μπάντα του. Το πέτυχε το 1954, οπότε και υπέγραψαν συμβόλαιο και το όνομα της μπάντας άλλαξε σε «Johnny Cash and Tennessee Two». Το ντεμπούτο άλμπουμ του Κας στη Sun ήταν το «With His Hot and Blue Guitar» του 1957, ενώ παράλληλα έγραφε τραγούδια για τους νέους τότε Ρόι Όρμπισον και Έλβις Πρίσλεϊ.

    Τα τραγούδια του μίλησαν στις καρδιές πολλών ανθρώπων στην Αμερική, καθώς έμοιαζε να μιλά μέσω αυτών για όλους εκείνους που μέχρι τότε δεν μπορούσαν να εκφραστούν με κάποιον τρόπο: τους καταπιεσμένους, τους παραμελημένους και τους ερωτοχτυπημένους. Ο Κας έκανε περίπου 300 συναυλίες το χρόνο, με την έντονη πίεση που ένιωθε να τον ωθεί σε εξαρτήσεις από ουσίες, όπως αμφεταμίνες και βαρβιτουρικά.

    Η γνωριμία του με τη Τζουν Κάρτερ ήταν καθοριστικής σημασίας για την προσωπική και επαγγελματική του ζωή. Η Τζουν είχε μεγαλώσει μέσα στη μουσική κάντρι και, βασιζόμενη στη ζωηρή προσωπικότητα και την εξυπνάδα της, έγινε κωμικός. Είχε μεγάλο ταλέντο και μάλιστα φημολογούνταν ότι είχε κάποιο ειδύλλιο με τον Τζέιμς Ντιν. Όταν γνώρισε τον Κας, ήταν παντρεμένη με τον τραγουδιστή της κάντρι Καρλ Σμιθ και, αφού πήρε διαζύγιο, παντρεύτηκε τον Έντγουιν 'Ριπ' Νιξ. Αλλά και αυτός ο γάμος δεν κράτησε πολύ. Περιοδεύοντας με τον Κας, ανέπτυξε μια στενή σχέση μαζί του, παρόλο που η ερωτική τους σχέση ξεκίνησε ουσιαστικά ύστερα από μια δεκαετία.

    Η Τζουν ήταν εκείνη που έγραψε (μαζί με την Μέρλ Κίλγκορ) ένα από τα πιο γνωστά τραγούδια του Κας, το «The Ring of Fire», ένα τραγούδι αγάπης το οποίο εξέφραζε ακριβώς αυτά που αισθανόταν εκείνη την εποχή για τη σχέση τους. Ο εθισμός του Κας στα ναρκωτικά κατέληξε στην περίφημη σύλληψή του στο Ελ Πάσο το 1965 με την κατηγορία ότι προσπάθησε να περάσει από τα σύνορα αμφεταμίνες κρυμμένες μέσα στη θήκη της κιθάρας του. Με την καριέρα και το μέλλον του να είναι δυσοίωνα, η Τζουν τον βοήθησε αρκετά να ξεπεράσει την εξάρτησή του. Κατόπιν εκείνος χώρισε από τη σύζυγό του Βίβιαν το 1968. Τότε ακριβώς έκανε ένα δυναμικό comeback με τη συναυλία που έδωσε στο Folsom Prison, ενώ το live άλμπουμ που ακολούθησε ξεπέρασε τις 90 εβδομάδες παραμονής του στα charts. Ο Κας κέρδισε 10 βραβεία Γκράμι, συμπεριλαμβανομένου ενός βραβείου για τη συνολική προσφορά του στη μουσική, ενώ εισήχθη στο Rock and Roll Hall of Fame και στο Country Hall of Fame. Τη δεκαετία του '90, ηχογράφησε αρκετά τραγούδια εναλλακτικής ροκ με συγκροτήματα, όπως οι Soundgarden και Beck. Η Τζουν Κάρτερ κέρδισε 3 Γκράμι. Πέθανε το Μάιο του 2003, ενώ ο Κας το Σεπτέμβριο του ίδιου χρόνου.
    Ο Τζόνι Κας έφυγε από τη ζωή στα 71 του χρόνια.

    (πηγή: Μελωδία)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 19-09-2006 01:11 ]


    ageras
    19.09.2006, 07:42
    Μοναδικός στο είδος του καλλιτέχνης....Απίστευτος!!
    Όλως τυχαίως μόλις είδα την ταινία Walk the line που αναφέρεται στην ζωή του...Η ταίνία είναι πολύ κοντά στον Johnny Cash!!
    Anthos
    19.09.2006, 10:53
    Παιδιά θα ομολογήσω ότι δεν ήξερα για τον JC μέχρι που είδα την πολύ ωραία ταινία. Πάντως θα κοιτάξω γύρω για τραγούδια του...
    pastella
    19.09.2006, 11:06
    Κι εγώ μέσω της ταινίας έμαθα για τον Τζονυ Κας. Παρεπιπτοντως η ταινια ειναι πολυ καλη, και οταν τη δειτε θα εκπλαγειτε, διοτι το πρωταγωνιστικο διδυμο ερμηνευει οχι μονο με επιτυχια την Τζουν Καρτερ και τον Τζονυ Κας αλλα και ολα τα τραγουδια που ακουγονται (πολυ υψηλο ρισκο) και τα καταφερνουν μια χαρα! Την συνιστω και μου εκανε εκπληξη που στα βιντεοκλαμπ ΔΕΝ ειχαν πολλες κοπιες και δεν τη νοικιαζει ο κοσμος... Και πηρε και Οσκαρ Α' Γυναικειου ρολου.

    Τελευταια εχω ακουσει να παιζουν σε ραδιοφωνικους σταθμους(και μαλιστα και καποιους εμπορικους και επαθα πλακα) ολο και πιο συχνα το εκπληκτικο κομματι "The man comes around" με τη σκοτεινη φωνη του Κας...
    Aiolos_m
    19.09.2006, 11:12
    Εγώ βασικά πρωτα έμαθα την κόρη του (Ροζάν) και μετά εκείνον. Μέσω του Νίκου Γκαραβέλα βασικά στον Love radio. Έπειτα μπαίνοντας να κατεβάσω κανένα κομμάτι του (ξέρω ξέρω η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική) έπεσα επάνω στο Hurt (διαφήμιση της nike). Μετά ήρθε η ταινία και οι παραγγελιές στο ραδιόφωνο...


    Aiolos_m
    21.09.2006, 09:23
    Δεν ήξερα ότι αυτό το τραγούδι το είχε γράψει ο Neil Diamond για τον Johnny Cash...
    Ομολογώ πως εγώ το έμαθα από τους ΗΙΜ...


    Solitary Man


    Melinda was mine
    til the time
    That I found her
    Holding jim
    Loving him

    Then sue came along
    Loved me strong
    Thats what I thought
    Me and sue
    But that died too

    Dont know that I will
    But until I can find me
    A girl wholl stay
    And wont play games behind me
    Ill be what I am
    A solitary man
    Solitary man

    Ive had it to here
    Bein where
    Loves a small world
    Part-time thing
    Paper ring

    I know its been done
    Having one
    Girl wholl love me
    Right or wrong
    Weak or strong

    Dont know that I will
    But until I can find me
    The girl wholl stay
    And wont play games behind me
    Ill be what I am
    A solitary man
    Solitary man

    Aiolos_m
    25.09.2006, 11:09
    THE RING OF FIRE

    Love Is A Burning Thing
    And It Makes A Firery Ring
    Bound By Wild Desire
    I Fell Into A Ring Of Fire

    I Fell Into A Burning Ring Of Fire
    I Went Down, Down, Down
    And The Flames Went Higher
    And It Burns, Burns, Burns
    The Ring Of Fire
    The Ring Of Fire

    The Taste Of Love Is Sweet
    When Hearts Like Ours Meet
    I Fell For You Like A Child
    Ohh, But The Fire Went Wild

    And It Burns, Burns, Burns
    The Ring Of Fire
    The Ring Of Fire



    Ακούστε το στην ακουστική εκτέλεση με την June Carter. Αξίζει τα μέγιστα.

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 25-09-2006 11:24 ]


    Aiolos_m
    24.11.2006, 15:17


    Είναι στα γεράματα βέβαια...


    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 24-11-2006 15:18 ]


    capone69
    24.11.2006, 15:34
    Ενας απο τους κορυφαιους τραγουδοποιους που φυσικα εγινε γνωστος μετα θανατο.΅Εχει τραγουδησει χριστουγενιατικα ινδιανικα κομματια οτι μπορειτε να φανταστιτε,παντα βεβεα με τον δικο του ιδιεταιρο τροπο.εχω την τυχει να εχω 65 αλμπουμ του σε mp3 πρωσοπικα και μη και υπαρχουν κι αλλα. aiolos πολυ καλο μας εκανες νομιζω που μας το θυμισες. thanks.



    ageras
    24.11.2006, 15:37
    Παράθεση:

    Το μέλος capone69 στις 24-11-2006 στις 15:34 έγραψε...

    Εεχω την τυχει να εχω 65 αλμπουμ του σε mp3 πρωσοπικα και μη και υπαρχουν κι αλλα.




    Χμ....ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟς ΡΕ!!!!!!!!!!!!!

    Τα θέλω.....


    Aiolos_m
    24.11.2006, 15:57
    Είσαι και δικός μου φίλος Καπόνε αλλά....τα θέλω σε δίσκους

    Να ζητήσω άλλο ένα δώρο άπό τον Αη Βασίλη ή θα με στείλει στο δι@ολο...;

    Γιε μου στο επόμενο λάιβ να μου ετοιμάσεις ένα τραγούδι τους Κας...είναι παραγγελιά

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 24-11-2006 15:58 ]


    ageras
    24.11.2006, 16:03
    Παράθεση:



    Γιε μου στο επόμενο λάιβ να μου ετοιμάσεις ένα τραγούδι τους Κας...είναι παραγγελιά



    Οτι πείτε πατέρα!!!!!!
    SmileyCentral.com
    Ecrew
    24.11.2006, 16:21
    Ωραία κομμάτια επίσης...Folsom Prison Blues, One (U2cover), Further on up the road...To Hurt είναι ( εκπληκτική...) διασκευή απο Nine Inch Nails και νομίζω ήταν η τελευταία επιτυχία του!

    Νιce topic !
    capone69
    24.11.2006, 16:31
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 24-11-2006 στις 15:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος capone69 στις 24-11-2006 στις 15:34 έγραψε...

    Εεχω την τυχει να εχω 65 αλμπουμ του σε mp3 πρωσοπικα και μη και υπαρχουν κι αλλα.




    Χμ....ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟς ΡΕ!!!!!!!!!!!!!

    Τα θέλω.....


    θα στα γραπσω ρε αλητη και 8α στα φερω το σαββατο στο blue





    capone69
    24.11.2006, 16:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 24-11-2006 στις 15:57 έγραψε...

    Είσαι και δικός μου φίλος Καπόνε αλλά....τα θέλω σε δίσκους

    Να ζητήσω άλλο ένα δώρο άπό τον Αη Βασίλη ή θα με στείλει στο δι@ολο...;

    Γιε μου στο επόμενο λάιβ να μου ετοιμάσεις ένα τραγούδι τους Κας...είναι παραγγελιά

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 24-11-2006 15:58 ]





    μακαρι να μπορουσα να τα εχω βινυλια
    πιστεψεμε οτι βρισκω 8α το περνω
    αααα και 8α σε ενημερωνω χαχαχαχααχα