ελληνική μουσική
    841 online   ·  210.833 μέλη

    Πρέσβης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες ο Γιώργος Νταλάρας

    Astron
    06.10.2006, 22:10
    Αφού συμφωνήσω με όσα λέει παραπάνω ο Σπύρος, θα ήθελα να θέσω ένα απλό ερώτημα στην Κατερίνα αλλά και σε όλους εκείνους που είναι παθιασμένοι κατά του Νταλάρα...

    Τί θα έπρεπε να κάνει (σήμερα) ο Νταλάρας ώστε να τον εκτιμήσετε; Τί είναι αυτό δηλαδή που θα άλλαζε την εικόνα σας για εκείνον;
    (Προσέξτε, αν απαντήσετε "τίποτα" τότε μάλλον πέφτουμε στον ορισμό του φανατισμού και κατ' επέκτασιν η εκφορά της γνώμης σας είναι εξ ορισμού απόλυτη)

    Mesoxoritis
    06.10.2006, 23:02
    Δεν ξέρω αν όλοι αυτοί που μιλάνε κατά του Νταλάρα έχουν παρακολουθήσει ζωντανά συναυλία του! Γιατί το λέω αυτό; Γιατί όσοι το έχουν κάνει, δεν μπορούν να βάζουν τη λέξη 'εγωισμός' δίπλα στο όνομα 'Νταλάρας'! Η πιο πρόσφατη εμπειρία μου είναι η συναυλία στο Κατράκειο, στην οποία συμμετείχαν η Μελίνα Ασλανίδου, η Δέσποινα Ολυμπίου και ο Μιχάλης Τζουγανάκης! Λοιπόν, χωρίς υπερβολή, το κοινό έμεινε με μια αίσθηση ότι δεν χόρτασε Νταλάρα! Γιατί; Γιατί την περισσότερη ώρα στη σκηνή βρίσκονταν ή οι άλλοι ή όλοι μαζί! Δεν μπορούμε να μιλάμε λοιπόν για έναν εγωιστή άνθρωπο από τη στιγμή που αφήνει ονόματα πολύ κατώτερα από το δικό του να προβάλλονται για τόση ώρα στη σκηνή! Όπως προαναφέρθηκε, ο άνθρωπος αυτός, που είναι κοινά αποδεκτό ότι αποτελεί ίσως τον κορυφαίο εν ζωή Έλληνα καλλιτέχνη, σαν ιστορία, σαν ρεπερτόριο, σαν φωνητικές ικανότητες και σαν προσφορά, μετά από 38 χρόνια στο τραγούδι, κάνει δεύτερες φωνές στη Ζουγανέλη... Κι όσον αφορά το πώς βρίσκεται εκεί που βρίσκεται, θεωρώ ότι αυτό είναι θέμα γνωριμιών στην αρχή της καριέρας του, καθώς ο πατέρας του (Λουκάς Νταράλας) ήταν από τους πιο γνωστούς του τότε καλλιτεχνικού χώρου, και από εκεί και πέρα, θέμα εργατικότητας, σωστών επιλογών και ταλέντου! Τίποτα άλλο! Το ότι τον βοηθάει και η κυρία Νταλάρα, είναι γεγονός, αλλά όχι να λέμε ότι χωρίς αυτήν ο Νταλάρας δεν θα ήταν τίποτα! Αυτό είναι απαράδεκτο!
    Hastaroth
    07.10.2006, 00:44
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 05-10-2006 στις 17:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 04-10-2006 στις 22:12 έγραψε...

    Η Μαριάννα Βαρδινογιάννη π.χ. που είναι και αυτή πρέσβειρα καλής θέλησης,μάς ενοχλεί;

    Αν γινόταν πρέσβης καλής θέλησης ο Σαββόπουλος,θα μάς ενοχλούσε;










    Φυσικα και θα μας ενοχλουσε και μας ενοχλει.

    το θεμα εχει ξεφυγει, οπως παντα , και εχει γινει μια αντιπαραθεση σε φιλους η μη του Νταλαρα.
    ΟΧΙ...στον πρεσβη, ειναι το προβλημα , στον τιτλο , που το 2006, ακομη πωλειται απο τον Ο.Η.Ε. (Αλλη πονεμενη ιστορια) , και στους καθε επωνυμους που εναντι αμοιβης αγοραζουν τιτλους, για να συμπληρωσουν το μονο κενο που ισως τους εχει μεινει (κατα τη γνωμη τους) στην ανοδο τους για την κοινωνικη καταξιωση και αναγνωριση .
    ο Νταλαρας δεν αναγνωριζεται δυστηχως για το εργο , τη δουλεια του, αλλα για τα λεφτα του.
    αυριο μπορει ναι ειναι ο Τολης η η Αντζελα , ? ? ?







    Νέε μου,

    Δέν ξέρω άν ο τίτλος "Πρέσβης καλής θέλησης" πωλείται ή απονέμεται από τον ΟΗΕ καί μέ ποιές διαδικασίες γίνεται κάποιος πρέσβης καλής θέλησης γιά τους πρόσφυγες ή γιά τους αλιείς μαργαριταριών ή γιά ο,τιδήποτε άλλο.

    Εγώ είδα οτι τέθηκε ένα τόπικ μέ την είδηση οτι ο Νταλάρας έγινε πρέσβης καλής θέλησης,καί κάτω από αυτό το τόπικ διάφορα μηνύματα σέ στύλ "ελεος! ο ακατανόμαστος έγινε καί πρέσβης" κλπ κλπ.

    Υπάρχει καμμιά τεκμηρίωση γιά το οτι ο Νταλάρας αγόρασε τον εν λόγω τίτλο;Αν ναί,ποιά είναι αυτή;

    Υπάρχει καμμιά τεκμηρίωση οτι εν γένει οι επώνυμοι αγοράζουν αυτόν τον τίτλο -ή καί άλλους- από τον ΟΗΕ γιά να συμπληρώσουν κενά στην κοινωνική τους καταξίωση;

    Προσωπικά πιστεύω οτι δέν ισχύει κάτι τέτοιο,αλλά οτι ισχύει το λογικώτερον που λέει πως οι επώνυμοι,επειδή είναι γνωστοί στο κοινό και το επηρεάζουν,είναι πιό εύκολο νά προσφέρουν αυτό το κοινωνικό έργο από όσο είναι οποιοσδήποτε από εμάς τους μή επώνυμους καί γι'αυτό τους επιλέγει ο ΟΗΕ.Δηλαδή άν π.χ. ερχόταν ο Κόφι Ανάν και μού έλεγε "σέ διορίζω πρέσβη καλής θέλησης γιά τους πρόσφυγες" θά ήταν μέν μεγάλη τιμή γιά μένα αλλά δέν θα είχα το κύρος και την επιρροή που απαιτούνται γιά να φέρη κανείς εις πέρας ένα τέτοιο έργο,οπότε θά ήμουν ακατάλληλος να το αναλάβω.....
    proletarios
    07.10.2006, 10:50
    Παιδιά τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και νομίζω ότι υπάρχει μια βάση πάνω στην οποία μπορούμε όλοι να συμφωνήσουμε.
    Πρώτον ανακηρύχθηκε Πρέσβης Καλής Θέλησης του ΟΗΕ ένας Έλληνας και μάλιστα λαϊκός τραγουδιστής και με προσφυγική καταγωγή. Νομίζω πως αυτό είναι καλό και τιμή για τη χώρα. Τώρα, για το αν έχει προσφέρει, σας μετέφερα τα όσα γράφει(με αριθμούς) ο Λευτέρης Παπαδόπουλος. Εξάλλου, ο ίδιος ο Νταλάρας ΔΕΣΜΕΥΤΗΚΕ, ότι θα συνεχίζει να προσφέρει στους πρόσφυγες μέσα από τη θέση του αυτή.
    Δεύτερον, είναι καθαρά υποκειμενικό-και σεβαστό- να αρέσει ή να μην αρέσει σε κάποιον ένας τραγουδιστής, ηθοποιός, συγγραφέας κ.τ.λ. Είναι όμως καθαρά αντικειμενικό το αν κάποιος αποτελεί μια μεγάλη αξία στον χώρο της τέχνης του κι ως εκ τούτου πρέπει να τον σεβόμαστε ακόμα κι αν δεν μας αρέσει.
    Στο ελληνικό τραγούδι, όσον αφορά τους ερμηνευτές-τις αντρικές φωνές, υπάρχουν κάποιες μεγάλες αξίες όπως ο Καζαντζίδης, ο Μπιθικώτσης, ο Νταλάρας, ο Μητσιάς, ο Μητροπάνος, ο Πάριος, ο Παπακωνσταντίνου ... με πολλές δεκαετίες στο χώρο, με την αποδοχή από την πλειοψηφία του ελληνικού Λαού, με μεγάλο ρεπερτόριο όπου έχουν τραγουδήσει σχεδόν όλους τους μεγάλους δημιουργούς. Τι λέτε, δεν πρέπει να τους σεβόμαστε και να τους εκτιμάμε αυτούς τους μεγάλους καλλιτέχνες για το έργο τους; Λάθη όλοι τους έχουν κάνει, από τον μέγα Μίκη Θεοδωράκη μέχρι τον Σαββόπουλο. Και λοιπόν; Ακυρώνεται η μεγάλη προσφορά τους και το έργο τους σε σημείο να τους αντιπαθούμε; Εγώ προσωπικά δεν αισθάνομαι καμιά αντιπάθεια για κανέναν.
    Παιδιά μετρημένοι στα δάχτυλα είναι, οι μεγάλοι στο χώρο του τραγουδιού. Ας μη βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας, ειδικά σε μια εποχή που από παντού περικυκλωνόμαστε από σκουπίδια! Αλλού βρίσκεται το "κακό" παιδιά κι εμείς, για άλλη μια φορά, τρωγόμαστε...

    Πάρτο απόφαση βρε Στράτο να γραφτείς στο συνδικάτο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : proletarios στις 07-10-2006 10:53 ]


    jorge
    07.10.2006, 13:02
    Παράθεση:

    Το μέλος proletarios στις 07-10-2006 στις 10:50 έγραψε...

    Παιδιά μετρημένοι στα δάχτυλα είναι, οι μεγάλοι στο χώρο του τραγουδιού. Ας μη βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας, ειδικά σε μια εποχή που από παντού περικυκλωνόμαστε από σκουπίδια! Αλλού βρίσκεται το "κακό" παιδιά κι εμείς, για άλλη μια φορά, τρωγόμαστε...


    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.
    semplice
    07.10.2006, 14:37
    Παιδιά αν και διαβάζω συνήθως τα τόπικς αυτό ...ειχε ξεφυγει έως σήμερα....τέλωσπάντων σήμερα το πρωί το άνοιξα
    αφού πρώτα το"κουμπί" μου το πάτησει ο Πέτρος(megaloserwtikos) στο blog του.

    Επί της ουσίας έχω πολύ προβληματιστεί ,διάβασα προσεκτικά σχεδόν όλα
    όσα γράφτηκαν εδώ και έχω να πω πως πραγματικά είναι χαζό να αρπαζόμαστε για τέτοιο θέμα.Να πω αρχικά πως ΔΕΝ έχω καταλήξει πως ο Νταλάρας ότι κάνει το κάνει για χρήματα και προσωπική προβολή.Και κανείς επίσης δεν μπορείννα αμφισβητήσει (Κατερίνα μηντσαντιστείς με την έκφραση)καλλιτεχνική του αξία.
    Αν δεχτούμε όμως πως κάνει ότι κάνει και για τη δόξα αλλά και για τα χρήματα(εμείς αλήθεια δεν τα θέλουμε?)και ..ψάχνοντας λίγο πιο βαθιά στην ουσία, θα έλεγα πως θα καλμάρουμε κάπως σκεπτόμενοι πως υπάρχουν άνθρωποι που τους είναι πιο κοντά στην ψυχή τους το " ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" και άλλοι που δεν μπορούν καν να το διανοηθούν.
    Η πάλι το.. "κρίνω από τα αποτελέσματα" άλλοι δεν μπορούν να το δεχτούν και άλλοι δεν μπορούν.Πρέπει να βάζουμε στην κρεμάλα τον έναν ή τον άλλον?Γίνομαι λοιπόν πιο συγκεκριμένος:

    Συμφωνώ με την ευαισθησία της Κατερίνας και του Πέτρου και της Μαρίας (που δεν είναι τονίζω μόνο ευαισθησία αλλά και πολύτιμη γνώση για τα πράγματα).Προσωπικά χάρηκα πάρα πολύ που ο Νταλάρας εκανε την παραγωγή στην Εστουδιαντίνα (αν δεν ήταν αυτός θα είχε γίνει όμως αλήθεια?) όμως δεν μπορώ πως χαίρομαι (στεναχωριέμαι δηλαδή ) με το γεγονός πως τον Κατσιγιάννη (τον ιδρυτή της ορχήστρας Εστουδιαντίνα ) αλλά και αυτο το παλικάρι τον Μιχάλη τον Κουμπιό ίσως μόνο η μαμά τους και φίλοι τους γνωρίζουν άντε και ενα μικρό κομμάτι του κόσμου.Δεν θα έπρεπε η επιτυχία να χρεώνεται στον Νταλαρα γιατί αυτά τα παιδιά δούλεψαν και έβγαλαν αυτα τα όμορφα έργα.Θα μου πεις αυτό..δεν είναι έργο των Media?
    Θα ήθελα ο Νταλάρας να δουλέψει πιο αθόρυβα σε αυτό το θεμα (κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό ,το έχουμε ξεχάσει?)Δεν είναι "κάπως" άλλος να γράφει τις μελωδίες και τους στίχους και άλλος να απολαμβάνει τη δόξα???
    Δεν γίνομαι ούτε υποστηρικτής αλλά ούτε και επικριτής του.Απλά,άλλοι αυτοί οι άνθρωποι που κρίνουν ΑΠΟ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ και άλλοι αυτοί που κρίνουν από το ΣΚΟΠΌ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ .
    Και φυσικά πρέπει να ακούγονται και οι μεν και οι δε και χρειαζονται και οι μεν και οι δε αλλά πιο ήπια ρε παιδια.
    Μοιραία λοιπόν η διασταση απόψεων σε τέτοια θεματα ,δεν θα πρέπει όμως κατα την άποψημου να συνεχίσουμε την κόντρα διότι δεν προωθούμε τίποτα.
    Θα μου πεις...εσύ .."σεμπλις" που βρίσκεσαι....?
    Συναισθηματικά πιο κοντα στους πρώτους παιδιά...σε αυτους που δεν τους ενδιαφερέρει το ΤΙ εχει κάνει κάποιος παρά μόνο ο δρόμος του και τα κινητρα του..

    Να ηρεμήσουμε λοιπόν προτείνω και να υποχωρήσουν λίγο οι εγωισμοί διότι όσοι έχουν συμμετάσχει στο τόπικ είναι πολύ αξιόλογα μέλη και θέλω να συνεχίσω να τους διαβάζω.Ακόμα και αυτους με τους οποίους διαφωνω σε πολύ βασικά...

    Επίσης παρακαλώ να μην πιαστεί κάποιος από κάποια μεμονωμένη λέξη μου
    και περιμένει έτσι να μπω και εγω στην αντιπαράθεση.ΔΕν μπαινω για τους λόγους τους οποίους εξήγησα.Μια παράκληση ήθελα μόνο να κάνω και την έκανα




    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-10-2006 14:39 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-10-2006 14:45 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-10-2006 15:16 ]


    Astron
    07.10.2006, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 07-10-2006 στις 14:37 έγραψε...
    Συμφωνώ με την ευαισθησία της Κατερίνας και του Πέτρου και της Μαρίας (που δεν είναι τονίζω μόνο ευαισθησία αλλά και πολύτιμη γνώση για τα πράγματα).


    Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις σε ποια σημεία του συγκεκριμένου topic βρίσκεις ευαισθησία και γνώση από τα συγκεκριμένα μέλη (αν μπορείς παρακαλώ με παραθέσεις)

    Κι εγώ λυπήθηκα διαβάζοντας το blog του Πέτρου. Όμως όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα πουθενά τον διαχειριστή να τον "αδειάζει" όπως χαρακτηριστικά γράφει. Μάλιστα ο jorge απ' ότι βλέπω απαντά κατά κύριο λόγο στην Κατερίνα. Δηλαδή αν είναι να προσβληθούν όσοι ήταν αντίθετοι με τον Νταλάρα, τότε οι Νταλαρικοί τί θα έπρεπε να κάνουν διαβάζοντας την πρώτη και δεύτερη σελίδα; Επίσης δουλειά του διαχειριστή και των moderators δεν είναι να συμφωνούν ή να διαφωνούν ούτε να κρατούν ισορροπίες. Τη γνώμη τους λένε.
    Ο Αντώνης (gazakas) ήταν ευπρεπέστατος στα posts του και δεν βλέπω κανένα σημείο που να απαιτεί παρέμβαση του admin ή των moderators. Αδυνατώ λοιπόν να καταλάβω την απογοήτευση στο blog του Πέτρου (megaloserwtikos).

    Υ.Γ. Πλέον η κατάσταση με τον Νταλάρα έχει γίνει τραγελαφική. Θεωρείται ...ανώμαλο να τον υποστηρίζεις, και μάλιστα πρέπει κάθε ώρα και στιγμή να αποδεικνύουμε ότι τα κίνητρά του είναι καλά και αγαθά! Αναρωτήθηκε κανείς μήπως κι εμείς που τον εκτιμούμε έχουμε κάποια γνώση επί του θέματος; Λέτε να ξυπνήσαμε ένα πρωί και να αυτοανακηρυχθήκαμε "Νταλαρικοί"; Προφανώς έχουμε διαβάσει και ακούσει χιλιάδες συνεντεύξεις, κριτικές, έχουμε πάει σε άπειρες συναυλίες, και μερικοί από εμάς τον έχουμε γνωρίσει.
    semplice
    07.10.2006, 15:53
    Παύλο δεν θα κανω καμία παράθεση διότι πολυ απλά δεν περιμένω απο ενα τόπικ για να καταλάβω η να πειστω η να αφουγραστώ καποια πραγματα για ανθρώπους.
    Δεν είμαστε μόνο κύτταρα και συνάψεις και επιχειρήματα και λογική(ναι με μικρό το λάμδα) Παύλο,είμαστε πολλά παραπάνω.
    Δεν γίνεται η δουλειά λοιπόν με παραθέσεις αλλά ούτε με αντιπαραθέσεις


    Καλό απόγευμα

    Astron
    07.10.2006, 16:10
    Τί σχέση έχουν αυτά που λες; Για το συγκεκριμένο topic δεν μιλάμε;
    Είπες "Συμφωνώ με την ευαισθησία της Κατερίνας και του Πέτρου και της Μαρίας (που δεν είναι τονίζω μόνο ευαισθησία αλλά και πολύτιμη γνώση για τα πράγματα)"
    Στο θέμα του Νταλάρα δεν αναφερόσουν; Για να συμφωνείς με κάποιον, προφανώς αναφέρεσαι σε κάτι συγκεκριμένο, έτσι δεν είναι;
    Άλλωστε δεν έχω καμία αντίρρηση ότι είναι άνθρωποι αξιόλογοι και ευαίσθητοι, μην πας την κουβέντα σε άλλα μονοπάτια όταν δεν είπα κάτι τέτοιο.

    Τώρα τα υπόλοιπα περί κυττάρων, συνάψεων, λογικής και η φύση του ανθρώπου ειλικρινά δεν ξέρω τί σχέση έχουν με την κουβέντα μας και μάλλον μου έχεις φυλαγμένα από τις συζητήσεις μας περί πίστης. Καλό είναι όμως να μην τα μπλέκουμε, άλλο θέμα συζητάμε τώρα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 07-10-2006 16:12 ]


    Giorgos_arazei
    07.10.2006, 16:27
    Έλεος πια μ'αυτη την παντογνωσια και τον πολεμο ρε παιδιααα!
    semplice
    07.10.2006, 16:28
    Εγραψες ¨¨Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις σε ποια σημεία του συγκεκριμένου topic βρίσκεις ευαισθησία και γνώση από τα συγκεκριμένα μέλη (αν μπορείς παρακαλώ με παραθέσεις) "
    αλλα δεν το έκανα.. παράθεση(το παραπάνω δικό σου) γιατί γινόμαστε κουραστικοί με τις παραθέσεις.(έλεος δηλαδή)Και έδωσα μετά απάντηση.Επέτρεψε μου δηλαδή να με ενδιαφέρουν περισσότερο οι άνθρωποι παρά ο Νταλάρας και ο κάθε Νταλάρας.Πιστεύω έχει μεγαλύτερη σημασία και ας είναι εκτός τόπικ.Επίσης (δευτερεύον αυτό)εκτιμώ θα ήταν λάθος να νομίζεις πως όσοι δεν τον πάνε τον Νταλάρα ξυπνάνε το πρωί και σκέφτονται τι θα γράψουν γι αυτόν

    Δεν σου έχω φυσικά φυλαγμένο τίποτα ,έχει κλεισει εκείνο
    το θέμα και δεν έχει φυσικά νόημα να το επαναφέρουμε.


    Υ.Γ Η μπύρα ήταν πραγματική ,είχε και αφρό,αν θες
    μην την πίνεις ,δικαίωμα σου ,δεν παρεξηγούμαι


    Giorgos_arazei
    07.10.2006, 16:31
    Κωνσταντινε
    semplice
    07.10.2006, 16:40
    Γιώργο αραχτέ φίλε μου σε ευχαριστώ αλλά θα μου επιτρέψεις να μην την πιω, τωρα τουλαχιστον,γιατι μοιάζει σαν να δημιουργούνται στρατόπεδα.Και εδώ είναι
    ο στόχος μας να τα διαλύσουμε ,να τα αποδιοργανώσουμε


    Giorgos_arazei
    07.10.2006, 16:49
    Κωνσταντινε εξου και η μπυρα ντε. Να κανω μια προποση τοτε...Στην διαλυση στρατοπεδων!
    jorge
    07.10.2006, 17:28
    Γιατι αυτή η τάση μαζικοποίησης ρε παιδιά; Από πότε ο Αστρον ή εγώ ή ο gazakas χρειάζεται να γίνουμε στρατόπεδο για να υποστηρίξουμε μια γνώμη σε ένα forum;

    Αν διαφωνώ με τον Astron σε κάτι, να είστε σίγουροι οτι δε θα τον υπερασπιστώ επειδή τυχαίνει να συμφωνούμε σε κάτι άλλο. Καλώς ή κακώς δε με ενδιαφέρει τι γνώμη έχετε για τον κάθε Νταλάρα και επομένως δεν έχω καμία διάθεση να φτιάξω "στρατόπεδο" για να σας την αλλάξω.

    Με το να λέτε οτι είμαστε στρατόπεδο αυτόματα εννοείτε πως δεν έχουμε το θάρρος της γνώμης μας και θέλουμε ...υποστήριξη από άλλους.

    Μου αρέσει η αντιπαράθεση και πραγματικά δε θα ήθελα να σταματήσει η κουβέντα περί Νταλάρα, αρκεί βέβαια να κινείται σε κόσμια πλαίσια.
    thank
    08.10.2006, 03:35
    Τώρα κατάλαβα γιατι στα τοπικς για Νταλάρα γινεται χαμός !!!!

    1. Μπρεδεύτηκα με το θέμα των διλποεγγραφών, μετώπων κλπ κλπ. Δεν το κατάλαβα και αν αρχίσουμε υποθέσεις επι υποθέσεων .. αστα να πανε.

    2. Γνώμη για Νταλάρα δεν λέω. Σιγά μην ειμαι υποχρεωμένος όποτε τοποθετούμαι για θέματα κοινωνικού χαρακτήρα στα οποία εμπλέκονται καλλιτέχνες, να δηλώνω και στοιχεία ταυτότητας ή εγγραφής στο φαν κλάμπ τους.

    3. Οργανα του ΟΗΕ, Οργανα Εθνικά, ΜΚΟ και ο ρόλος τους. Σαφώς και ειναι ελλειπή, σαφώς και κάποια αμφισβητούνται, σαφώς και υπάρχουν κινήσεις λιγότερο "προβεβλημένες" και περισσότερο αποτελεσματικές. Και σαφώς τα όργανα αυτά δεν ειναι αμέτοχα πολιτικών και άλλων συσχετισμών κλπ. Ομως, κάτι κάνουν. Οποιος τα χαρακτηρίζει άνευ ουσίας, οπότε και πρέπει να κλείσουν, ας το πει.

    4. Διασημότητες και αποτελεσματικότητά τους. Ναι έχουν περισσοτερη εμβέλεια. Ναι ειναι marketing. Ναι, το πιο σωστό θα ήταν να μην χρειαζόταν η παρέμβαση του οποιουδήποτε Νταλάρα σε αυτά. Ομως, δυστυχώς αυτό γίνεται. Κατά κόρον. Σχεδόν οποιοσδήποτε θέλει να πετύχει έναν στόχο κοινωνικού χαρακτήρα, ζητάει τη σχτική υποστήριξη.

    5. Σκοπιμότητες. Σε όλες τις εκδηλώσεις, τις πρωτοβουλίες κλπ, εμφανίζονται καλλιτέχνες. Και ηθοποιοί και όχι μόνο. Εδώ, οι επιχειρήσεις που σαφώς έχουν ευτρύτερο επιχειρηματικό συμφέρον, γίνονται χορηγοί σε τέτοια θέματα. Κανείς όμως δεν λέει "Κακώς η τάδε επιχείρηση σπονσονάρει ένα πολιτιστικό γεγονός", "κακώς, στηρίζει μια κοινότητα επανένταξης κλπ". Ολοι το δέχονται. Οταν τα κίνητρα ειναι καθαρότατα. Η μήπως δεν ειναι ?

    Πάμε στους άλλους, τους πιο μικρούς τους καλλιτέχνες κλπ. Γιατί δηλαδή, όταν ένα συγκρότημα εμφανίζεται στο φεστιβάλ της ΚΝΕ, του Κοινωνικού Φόρουμ, η της Εκκλησίας της Ελλάδος .. ειμαστε σίγουροι πως έχει "αγαθά κίνητρα" ? Τόσο σίγουροι είμαστε ? Ενώ οι "γνωστοί" ειναι α priori, εκ του πονηρού ορμώμενοι ?

    6. Η Ελλάδα, τα Βαλκάνια, η Κύπρος και η ευρύτερη ζώνη μας στη Μεσόγειο, ειναι περιοχές διέλευσης, προορισμού αλλά και δημιουργίας προσφύγων. Ο Νταλάρας λοιπόν έχει δουλειά να κάνει ..... Αν δεν την κάνει, ας κριθεί.

    7. Αλήθεια βρε παιδία, ολοι εμείς, που καταλογίζουμε τα πονηρά κίνητρα στις διασημότητες (και είπαμε .. ναι μπορεί και να έχουν κίνητρα προσωπικής προβολής), τι στο καλό κάνουμε ? Μάλλον αραχτοί και ωραίοι και στη λογική του "εγω δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατό όλα ειναι συκέ, τα χώνουμε στους Νταλάρες. Αναφέρομαι στους περισσότερους και βέβαια γράφω μανηγυρικά στον Α' πληθυντικό (me included). Το αναφέρει και πολύ παραστατικά ο Παύλος (astron) σε ένα σχετικό άρθο του στο e- periodiko.

    Αρα, τοποθέτηση: Καλώς έγινε ο Νταλάρας πρέσβυς καλής θέλησης. Τώρα, αν το βλέπει επιχειρηματικά η όχι, το μόνο που ξέρω ειναι πως δεν διαφέρει σε τίποτα από τόσους άλλους, καλλιτέχνες, επιχειρήσεις κ.α. που τους δεχόμαστε σχεδόν άνευ όρων και μάλιστα σπεύδουμε να "στηρίζουμε" τις εκδηλώσεις, που ειναι υπό την αιγίδα του οποιουδήπτε. Αν ο Νταλάρας δεν αξιοποιήσει την ευκαιρία που έχει. Τότε ας του τα χώσουμε.

    (επίσης παρακαλώ μη με χαρακτηρίσει κανείς νταλαρικό ή σε μέτωπο με astron, gazakas, jorge κλπ ... γιατί θα εκνευριστώ, θα απαντήσω όποτε έχω κέφι, και ίσως με έντονο ύφος, ενώ το πιο ενδιαφέρον θα ειναι πως ενδεχομένως, όταν τα γράφω, να έχω λυθεί στο γέλιο ... και να περιμένω αντιδράσεις ... )

    Ευχαριστω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 08-10-2006 03:38 ]


    Orfeus
    08.10.2006, 05:42
    Ε ας γράψω κάτι κι εγώ για το θέμα (και είναι γνωστό ότι δεν είμαι -πλέον- φάν του Γιώργου. Αυτό μπορεί να σας το βεβαιώσει και ο Jorge και ο Astron. Άρα δεν είμαι σε μέτωπο μαζί τους).

    Λοιπόν για να τελειώνουμε:
    Ο Νταλάρας είναι για την Ελλάδα το Υπουργείο Πολιτισμού!!!

    Και δεν κάνω πλάκα βέβαια. Το γράφω πολύ σοβαρά αυτό. Αναλογιστείτε το!!!!


    eneni
    08.10.2006, 11:34
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-10-2006 στις 00:51 έγραψε...

    ... Εμφανώς συγκινημένος, ο Γιώργος Νταλάρας αποδέχθηκε το τίτλο του πρεσβευτή καλής θέλησης, όχι ως επιβράβευση -όπως είπε- αλλά ως δέσμευση γι’ αυτόν και την οικογένειά του.




    Σωστός!

    Giorgos_arazei
    08.10.2006, 14:54
    Χορχε τη λεξη "στρατοπεδα" τη χρησιμοποιησα γι εκεινους που προσπαθουν με νυχια και με δοντια να περασουν την αποψη τους στο φορουμ και εννοειται πως δεν δειχνω σε καμια περιπτωση ουτε εσενα ουτε τον Παυλο. Νομιζω πως ολοι ξερουμε ποιοι ειναι αυτοι. Τελοσπαντων, ο καθενας ας εκφραζει τη γνωμη του, αλλα χωρις φανατισμο.Ειναι πολυ ασχημο και χαλαει την ωραια μας διαθεση.

    αν παρεξηγηθηκα.
    Lansetris
    09.10.2006, 00:55
    Χαμός έγινε. Λίγο έλειψα και τσακωθήκατε, βλέπω. Λοιπόν, το περίμενα ότι κάτι τέτοιο θα γινόταν, την εκλογή του Νταλάρα εννοώ και δεν κάνω τον έξυπνο. Είχε φανεί ότι ο Γιώργος Νταλάρας ξεκινούσε για κάτι διαφορετικό. Και να που ήρθε, γιατί ο ίδιος έχει αποδείξει πως προσέχει και προετοιμάζει το κάθε του βήμα υπολογίζοντας και την όποια στήριξη μπορεί να έχει.

    Και βέβαια, χωρίς να τρελλαίνομαι κιόλας, νομίζω ότι έχει προσφέρει πολλά στην ελληνική μουσική ως τραγουδιστής. Επαναλαμβάνω: ως τραγουδιστής. Πράγμα που σησημαίνει ότι αν κάποιος άλλος τραγουδούσε στο "Σεργιάνι στον κόσμο" του Γιάννη Μαρκόπουλου θα έπαιρνε εκείνος τους πολύτιμους πόντους της συμμετοχής σε έναν κορυφαίο δίσκο. Τι να κάνουμε; Ο Νταλάρας τραγούδησε και ανέδειξε κάποιους σπουδαίους δίσκους παρόλο που κούρασε με τη σαρωτική διάθεσή του.

    Αυτό που με προβληματίζει είναι ο ίδιος ο θεσμός. Νομίζω κι εγω, ότι θα ήταν καλό να πορούσαμε να ξέρουμε ποιες αρμοδιότητες θα μπορεί να έχει, τι πρωτοβουλίες θα μπορεί να παίρνει και ακόμη ποιοι τον πρότειναν και ποιοι τον επέλεξαν. Είμαι επιφυλακτικός όχι τόσο προς τον καλλιτέχνη όσο στους ίδιους τους θεσμούς.

    Τέλος ,υπάρχει ένας γενικός "εμφύλιος" για το ζήτημα. Και στο καφέ που βρέθηκα το απόγευμα τα ίδια συζητούσαν. Μιλάμε, ο άνθρωπος έχει καταφέρει να έχει ορκισμένους φίλους και ορκισμένους εχθρούς που αλληλοσφάζονται. Κι αυτό κάτι δείχνει.

    Εύχομαι,τέλος, πραγματική μέριμνα και καλή θέληση από όλους μας για τους πρόσφυγες.



    οδήγησέ με στο τέλος του ονείρου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lansetris στις 09-10-2006 00:57 ]