ελληνική μουσική
    1091 online   ·  210.851 μέλη

    Ακρόαση για μαθήματα συνοδείας

    annie_86
    20.09.2006, 00:36
    Εκανα πιάνο από τα 5 μου μέχρι τα 19 μου χρόνια, και πήρα και το πτυχίο του Εθνικού Ωδείου Κύπρου πριν δύο χρόνια. Τώρα είμαι 20, και βρίσκομαι στο Παρίσι εδώ και ένα χρόνο, μελετώντας κάτι ασχετο με τη μουσική. Τον τελευταίο χρόνο δεν έπαιρνα μαθήματα, για διάφορους λόγους. Δεν το έψαξα αρκετά και εγκαίρως, καθώς μου πήρε πολύ καιρό να προσαρμοστώ, δεν ήθελα να αλλάξω καθηγητή κτλ.. Συνέχισα να παίζω σχεδόν κάθε μέρα(γιατί η μουσική ειναι πρώτ'απ'όλα ανάγκη).Δεν αντέχω άλλο ομως..Και έτσι φέτος αποφάσισα να κάνω μαθήματα.

    Την Παρασκευή λοιπόν, έχω ακρόαση για να μπω στην τάξη της συνοδείας σε ένα κονσερβατόριο στο Παρίσι. Στην αρχή έκανα αίτηση για πιάνο, αλλα οι θέσεις γέμισαν και έτσι το γύρισα στη συνοδεία, που πάντα μου άρεσε πάρα πολύ. Μόλις μου είπαν από τι αποτελείται η ακρόαση. Θα παίξω ένα κομμάτι της επιλογής μου, μετά θα κάνω ένα prima vista και στο τέλος θα με βάλουν να παίξω πτώσεις(?). Έτοίμασα ένα πρελούδιο και φούγκα του Μπαχ, το δωδέκατο, και μια νοκτούρνα του Σοπέν. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο να παίξω. Το ένα δειχνει τεχνικη και το άλλο έκφραση και συναίσθημα...

    Ανησυχώ πολύ για τις πτώσεις, γιατί έχει τέσσερα χρόνια να κάνω αρμονία. Και επίσης, δεν καναμε εναρμονήσεις στο πιάνο γιατί δεν ήμουν στο ατομικό, αλλά στο ομαδικό μάθημα. Μονο γραπτά δηλαδή...Δεν ξέρω τι να κανω, θέλω πάρα πολύ να περάσω, το έχω ανάγκη. Από την άλλη, τι τους νοιάζει αυτούς αν έχει ένα χρόνο να κάνω πιανο και 4 χρόνια αρμονία? 'Ασε που δεν ξέρω την ορολογία στα γαλλικά...

    Ρεζίλι θα γίνω!!
    Spotlight_Dancer
    20.09.2006, 10:29
    Το μέλος annie_86 στις 20-09-2006 στις 00:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εκανα πιάνο από τα 5 μου μέχρι τα 19 μου χρόνια, και πήρα και το πτυχίο του Εθνικού Ωδείου Κύπρου πριν δύο χρόνια. Τώρα είμαι 20, και βρίσκομαι στο Παρίσι εδώ και ένα χρόνο, μελετώντας κάτι ασχετο με τη μουσική. Τον τελευταίο χρόνο δεν έπαιρνα μαθήματα, για διάφορους λόγους. Δεν το έψαξα αρκετά και εγκαίρως, καθώς μου πήρε πολύ καιρό να προσαρμοστώ, δεν ήθελα να αλλάξω καθηγητή κτλ.. Συνέχισα να παίζω σχεδόν κάθε μέρα(γιατί η μουσική ειναι πρώτ'απ'όλα ανάγκη).Δεν αντέχω άλλο ομως..Και έτσι φέτος αποφάσισα να κάνω μαθήματα.

    Την Παρασκευή λοιπόν, έχω ακρόαση για να μπω στην τάξη της συνοδείας σε ένα κονσερβατόριο στο Παρίσι. Στην αρχή έκανα αίτηση για πιάνο, αλλα οι θέσεις γέμισαν και έτσι το γύρισα στη συνοδεία, που πάντα μου άρεσε πάρα πολύ. Μόλις μου είπαν από τι αποτελείται η ακρόαση. Θα παίξω ένα κομμάτι της επιλογής μου, μετά θα κάνω ένα prima vista και στο τέλος θα με βάλουν να παίξω πτώσεις(?). Έτοίμασα ένα πρελούδιο και φούγκα του Μπαχ, το δωδέκατο, και μια νοκτούρνα του Σοπέν. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο να παίξω. Το ένα δειχνει τεχνικη και το άλλο έκφραση και συναίσθημα...

    Ανησυχώ πολύ για τις πτώσεις, γιατί έχει τέσσερα χρόνια να κάνω αρμονία. Και επίσης, δεν καναμε εναρμονήσεις στο πιάνο γιατί δεν ήμουν στο ατομικό, αλλά στο ομαδικό μάθημα. Μονο γραπτά δηλαδή...Δεν ξέρω τι να κανω, θέλω πάρα πολύ να περάσω, το έχω ανάγκη. Από την άλλη, τι τους νοιάζει αυτούς αν έχει ένα χρόνο να κάνω πιανο και 4 χρόνια αρμονία? 'Ασε που δεν ξέρω την ορολογία στα γαλλικά...

    Ρεζίλι θα γίνω!!



    To μονο σιγουρο ειναι οτι αν ΔΕΝ πας να διαγωνιστεις,δεν θα σε παρουν 100%.Επιπλεον, και να αποτυχεις θα εχεις αποκτησει μια πολυτιμη εμπειρια της ολης διαδικασιας που θα σου φανει χρησιμη για την επομενη φορα που θα διαγωνιστεις.Ειτε σε προσλαβουν ειτε οχι ,η συμμετοχη σου μονο κερδος θα σου δωσει.Καλη επιτυχια!

    Καθε Δευτερα 22.00-24.00 η on line ραδιοφωνικη εκπομπη Progressive rock παρουσιαζει νεες κυκλοφοριες απο ολο το φασμα του metal καθως και αγαπημενα τραγουδια του μεταλλικου μας παρελθοντος.

    Συντονιστειτε :

    http://listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spotlight_Dancer στις 20-09-2006 10:41 ]


    Jimy
    20.09.2006, 12:08
    τί θα ήθελες να ακούσει η επιτροπή απο σένα Μπάχ ή Σοπέν δηλαδή εσύ τι προτιμάς να ακούσουν?


    annie_86
    20.09.2006, 16:41
    Eμένα με εκφράζει πάρα πολύ ο Σοπέν-περισσότερο από κανένας. Και γενικά είμαι για τα ρομαντικά κομμάτια(με βασανίζουν οι δυναμικές σονάτες του Μπετόβεν για παράδειγμα). Και ο Μπαχ μου αρέσει πάρα πολύ, όμως δεν μπορώ να εκφραστώ όσο στον Σοπέν. Πιστεύω όμως ότι η συγκεκριμένη νοκτούρνα δεν δείχνει τίποτα από την τεχνική μου. Και γενικά ο Μπαχ είναι πάντα αποδεχτος...ή κάνω λάθος?
    Μακάρι να μπορούσα να παίξω και τα δύο!
    sintorin
    20.09.2006, 16:56
    Sto epipedo pou eisai, apo texniki sigoura tha eisai arketa kalu. Pisteuo oti se auto to epipedo, metraei polu perissotero i erminia para i texniki. Vasikos prepei na exeis kali texniki, gia na ermineuseis sosta ena komati opou xreiazetai polu sunaisthima. Kai episis pisteuo oti prepei na paizeis polu perissotero gia ta autia kai tin kardia ton akroatoun sou, para gia ta matia tous.

    kata tin diki mou gnomi........kai kali tuxi....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 20-09-2006 16:56 ]


    annie_86
    20.09.2006, 17:35
    Το μέλος sintorin στις 20-09-2006 στις 16:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Kai episis pisteuo oti prepei na paizeis polu perissotero gia ta autia kai tin kardia ton akroatoun sou, para gia ta matia tous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 20-09-2006 16:56 ]





    Συμφωνώ, και προσπαθώ πάντα να δίνω την ψυχή μου, ότι και να παίζω. Απλά δεν ξέρω αν το βλέπουν όλοι έτσι....
    sintorin
    20.09.2006, 17:39
    Το μέλος annie_86 στις 20-09-2006 στις 17:35 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 20-09-2006 στις 16:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Kai episis pisteuo oti prepei na paizeis polu perissotero gia ta autia kai tin kardia ton akroatoun sou, para gia ta matia tous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 20-09-2006 16:56 ]





    Συμφωνώ, και προσπαθώ πάντα να δίνω την ψυχή μου, ότι και να παίζω. Απλά δεν ξέρω αν το βλέπουν όλοι έτσι....


    Min anusuxeis, otan to aisthanese pragmatika esu, to metadideis kai stous alous xoris na to antilamvanese.....aplos koitakse esu na to paikseis prota gia ton eauto sou.....kai ta upoloipa mpainoun sti thesi tous apo mona tous.....
    Jimy
    21.09.2006, 08:22
    Το μέλος annie_86 στις 20-09-2006 στις 16:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Eμένα με εκφράζει πάρα πολύ ο Σοπέν-περισσότερο από κανένας. Και γενικά είμαι για τα ρομαντικά κομμάτια(με βασανίζουν οι δυναμικές σονάτες του Μπετόβεν για παράδειγμα). Και ο Μπαχ μου αρέσει πάρα πολύ, όμως δεν μπορώ να εκφραστώ όσο στον Σοπέν. Πιστεύω όμως ότι η συγκεκριμένη νοκτούρνα δεν δείχνει τίποτα από την τεχνική μου. Και γενικά ο Μπαχ είναι πάντα αποδεχτος...ή κάνω λάθος?
    Μακάρι να μπορούσα να παίξω και τα δύο!


    Εφόσον είσαι Γαλλία δηλαδή οχι στην Ελλάδα που τα μουσικά πράγματα είναι λίγο διαφορετικά προσωπικά θα σου έλεγα να παίξεις Μπάχ είναι κάτι που θα το εκτιμήσουν οι εξεταστές σου και επειδή η πρίμα βίστα απαιτεί γρήγορη απόφαση ο Μπάχ βοηθάει σε αυτό,Αν δουλέψεις στον Μπάχ που αξίζει και περισσότερο θα είναι περισσότερο ευχαριστημένοι οι εξεταστές σου και εσύ αλλά ίσως λίγο αργότερα με την έννοια της ανταμοιβής του να μπορείς να βγάζεις εύκολα τις πτώσεις και να εναρμονίζεις πρίμα βίστα.Η τεχνική ειδικά στον Σοπέν μετράει και εκεί στην Γαλλία θα στην αναγνωρίσουν νομίζω είναι πολύ ωραία τα νυκτερινά του
    Υ.γ ποιό κοντσέρτο έδωσες για πτυχίο? Εγώ είχα δώσει του Grieg το πρώτο μέρος
    annie_86
    21.09.2006, 09:52
    To KV 414(νομίζω ), σε λα μείζονα του Μότσαρτ!

    Μέσα σε αυτές τις μέρες μελέτησα και τα δύο κομμάτια και αποφάσισα να πάω εκεί και με τα δύο και να τους ζητήσω να διαλέξουν.
    Jimy
    21.09.2006, 10:51
    Νομίζω καλά κάνεις μπράβο σου
    θυμισέ μου σε τί τόνο είναι το 12ο πρελούδιο και η φούγκα του Μπάχ?

    XeniaRodo
    21.09.2006, 11:33
    Το μέλος annie_86 στις 21-09-2006 στις 09:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Mέσα σε αυτές τις μέρες μελέτησα και τα δύο κομμάτια και αποφάσισα να πάω εκεί και με τα δύο και να τους ζητήσω να διαλέξουν.



    Πολύ καλά έκανες, μπράβο σου...

    Nα μας πεις πως πήγε...
    annie_86
    21.09.2006, 18:18
    Το μέλος Jimy στις 21-09-2006 στις 10:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νομίζω καλά κάνεις μπράβο σου
    θυμισέ μου σε τί τόνο είναι το 12ο πρελούδιο και η φούγκα του Μπάχ?




    Παιδιά βλακείες σας έγραψα, είναι το 16 που θα παίξω, και είναι σε σολ ελάσσονα. Το πρελούδιο ξεκινάει με μια τρίλια στο δεξί που κρατάει ένα μέτρο. Και η φούγκα έχει ένα πολύ όμορφο θέμα, 2 μέτρα.ρε μι σολ φαααα σοοοολλ... λασιτντοοσιλασιιιι τώρα θα κατάλαβες σίγουρα χεχε...
    annie_86
    22.09.2006, 20:52
    Μόλις επέστεψα από την ακρόαση. Πέτυχα!!!Θα κάνω μαθήματα

    Τους έπαιξα το Σοπέν και μετά μου είπαν να παίξω και την φούγκα. Δεν πιστεύω ότι έπαιξα όσο καλά μπορούσα να παίξω. Ετρεμαν τα χέρια μου και δεν πατούσα καλά! Και νόμιζα ότι δεν ήμουν αγχωμένη...

    Τελοσπάντων, επειδή αυτό δεν πήγε πολύ καλά, προσπάθησα πολύ στην πρίμα βίστα, και τα πήγα πολύ καλά. Μου άρεσε και πολύ το κομμάτι...ήταν πολύ γλυκό..Χρησιμοποίησα και το πεντάλ, και γενικά το έπαιξα πολύ καλά.

    Στις πτώσεις ήταν πολύ εύκολα τα θέματα, και δεν έκανα λάθος.

    Ήμασταν 4 κοπέλες και πήραν τις 3.. παραξενεύτηκα πολύ που με πήραν εμένα και όχι μια κινεζούλα που έπαιξε καταπληχτικά τον Debussy της. Όμως δεν τα πήγε καθόλου καλά στο πρίμα βίστα. Οι άλλες πάντως έπαιξαν πολύ δύσκολα κομμάτια, και ένιωθα πολύ άσχημα πριν μπω μέσα. Τελικά όμως αυτό που έπαιξε τον περισσότερο ρόλο ήταν η καλή πρίμα βίστα.

    Αυτά! Είμαι πολύ χαρούμενη
    Shamriella_
    23.09.2006, 00:39
    Καλά είναι απίστευτο...μπαίνω από περιέργεια στο forum και από 27791 μέλη που έχει η ιστοσελίδα το πρώτο nickname που βλέπω είναι άτομο που ξέρω! Και δη από Κύπρο! Πηγαίνοντας στο ίδιο ωδείο και έχοντας συμμετάσχει σε διάφορες συναυλίες μαζί σου ξέρω τις μελωδίες που δημιουργείς όταν παίζεις πιάνο και σε διαβεβαιώ ότι οι κύριοι κριτικοί θα μείνουν πολύ ευχαριστημένοι μαζί σου μετά την ακρόαση ;)
    Καλή επιτυχία Annie μου!!!
    Α.Μ.
    Jimy
    03.10.2006, 08:39
    Παράθεση:

    Το μέλος annie_86 στις 22-09-2006 στις 20:52 έγραψε...

    Μόλις επέστεψα από την ακρόαση. Πέτυχα!!!Θα κάνω μαθήματα

    Τους έπαιξα το Σοπέν και μετά μου είπαν να παίξω και την φούγκα. Δεν πιστεύω ότι έπαιξα όσο καλά μπορούσα να παίξω. Ετρεμαν τα χέρια μου και δεν πατούσα καλά! Και νόμιζα ότι δεν ήμουν αγχωμένη...

    Τελοσπάντων, επειδή αυτό δεν πήγε πολύ καλά, προσπάθησα πολύ στην πρίμα βίστα, και τα πήγα πολύ καλά. Μου άρεσε και πολύ το κομμάτι...ήταν πολύ γλυκό..Χρησιμοποίησα και το πεντάλ, και γενικά το έπαιξα πολύ καλά.

    Στις πτώσεις ήταν πολύ εύκολα τα θέματα, και δεν έκανα λάθος.

    Ήμασταν 4 κοπέλες και πήραν τις 3.. παραξενεύτηκα πολύ που με πήραν εμένα και όχι μια κινεζούλα που έπαιξε καταπληχτικά τον Debussy της. Όμως δεν τα πήγε καθόλου καλά στο πρίμα βίστα. Οι άλλες πάντως έπαιξαν πολύ δύσκολα κομμάτια, και ένιωθα πολύ άσχημα πριν μπω μέσα. Τελικά όμως αυτό που έπαιξε τον περισσότερο ρόλο ήταν η καλή πρίμα βίστα.

    Αυτά! Είμαι πολύ χαρούμενη


    Εγώ έδωσα την 18η φούγκα και μάλιστα απο μέσα,στη Γαλλία είναι σίγουρο οτι θα υπολογίζαν την πρίμα βίστα αφού τους ενδιαφέρει ο μαθητής και περισσότερο ο σπουδαστής να ακούει,καλή επιτυχία μπράβο,βάζε στα κομμάτια αυτό που σε εκφράζει αυτό δηλαδή που σου έρχεται στο αυτί σαν πρώτη εντύπωση εννοώ στην εναρμόνιση βοηθάει και σου δίνει νέες ιδέες αφού είναι και πρώτη εντύπωση καλά να τα πάς καλή επιτυχία και μην ξεχανάς οτι χτίζεις συνέχεια

    XeniaRodo
    03.10.2006, 11:11
    Mπράβο, συγχαρητήρια που τα κατάφερες!
    vero
    29.11.2006, 15:18
    Το λοιπον καλα εκανες και μελετησες και τα δυο κομματια!!!! γιατι οι ανθρωποι θα το εκτιμησουν οτι μελετησες και τα δυο!!!!

    Οσο για την ερωτηση του ινανες !!! τι θα ηθελες πιο πολυ?
    να πληρωνεις ενα καθηγητη και θα σου μαθει τα βασικα?
    η καθισεις μονος σου? αν και πιστευω λιγο δυσκολο να τα μαθαινεις μονος(προσωπικη αποψη γιατι το εχω σαν εμπειρια) γιατι παντα πρεπει να σου λεει τη γνωμη του καποιος! αλλα οτι προτιμας


    ποσα χρονια παιζεις πιανο?
    εγω 10