ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη

    Θα ήθελα την γνώμη σας για τον Γιώργο Ζαμπέτα .

    zabetistas
    20.09.2006, 01:21
    τι σας έρχετε στο μυαλό οταν ακούτε το όνομα????????????????
    megaloserwtikos
    20.09.2006, 01:48
    Μου έρχεται στο νου, ένας δεξιοτέχνης του μπουζουκιού, με τραγούδια που σπάνια δεν έγιναν σουξέ και χαρακτήρα ιδιαίτερα ελληνικό.
    Μιά προσωπικότητα πολύ ξεχωριστή, με χιούμορ και έντονη σφραγίδα στα μουσικά πράγματα της δεκαετίας 65-75 κυρίως...
    Αυτά.
    antreas_dr
    20.09.2006, 11:20
    Μελωδία, ρυθμός, χαρά, όρεξη για ζωή....
    Μεγάλος μουσικός.

    Η φωτογραφία του κοσμεί το δωματιό μου!
    EffieKakaflika
    20.09.2006, 11:31
    Πρόσφατα τον ανακάλυψα πραγματικά:
    Κατά την γνώμη μου είναι ο πιο μεγάλος αλλά συγχρόνως οικείος συνθέτης της ελληνικής λαϊκής μουσικής. Απλός και σύνθετος, εμπορικός και όχι, λαϊκός και τζαζ... όλα την ίδια στιγμή.

    Μεγάλο κεφάλαιο!

    KAKOFONIKS
    20.09.2006, 11:50
    Θα δανειστώ μια ατάκα της Έφης (ελπίζω να μου επιτρέπεις).





    Μεγάλο κεφάλαιο στην ελληνική μουσική !
    Tziamourani
    20.09.2006, 17:51
    Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό ?

    ....Χιλια περιστέρια να σου φιλούν τα χέρια...και εγώ να σ' αγαπώ........



    Ελένη
    black_devil
    20.09.2006, 18:32
    Εμενα στο ακουσμα αυτου του ονοματος, σκευτομαι εναν ανθρωπο που διεκοπτε τις μισες ελληνικες ταινιες του '70 για να κανει vidoclip στα τραγουδια του. Τι σπασιμο κι αυτο!
    antreas_dr
    20.09.2006, 21:37
    Το μέλος black_devil στις 20-09-2006 στις 18:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εμενα στο ακουσμα αυτου του ονοματος, σκευτομαι εναν ανθρωπο που διεκοπτε τις μισες ελληνικες ταινιες του '70 για να κανει vidoclip στα τραγουδια του. Τι σπασιμο κι αυτο!



    Αν είναι ποτέ δυνατόν.....
    Απίστευτο το τι μπορεί να ακούσει κανείς εδω μέσα...
    megaloserwtikos
    21.09.2006, 00:33
    Ανδρέα, η κοπελιά είναι 14 χρ. όπως γράφει. Γεννήθηκε στο μεσουράνημα των βίντεο κλιπ και την παρουσία του Ζαμπέτα στις ταινίες κάπως έτσι την είδε...
    Δεν το βλέπω και εντελώς παράλογο...
    Αλλά σίγουρα διασκέδασα με το μηνυματάκι της φίλης μας από το χαιδάρι... (αλλά πολύ)
    Αλλά δεν ξέρω πως να της το εξηγήσω...
    Λοιπόν, στις ταινίες έβαζαν κάποια τραγούδια, τα οποία δεν είχαν την σημασία του σημερινού βίντεο κλιπ. Πήγαιναν στα μπουζούκια, στου Ζαμπέτα ας πούμε, για να διασκεδάσουν, επίσης εξυπηρετούσε και την ταινία, ήταν σαν ένα μουσικό διάλειμμα, σαν μια εύθυμη νότα... και σαν μια διασκέδαση και στον θεατή ας πούμε.
    Καμία σχέση με τα σημερινά βίντεο κλιπ...


    vouliakis
    21.09.2006, 01:14
    Το μέλος black_devil στις 20-09-2006 στις 18:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εμενα στο ακουσμα αυτου του ονοματος, σκευτομαι εναν ανθρωπο που διεκοπτε τις μισες ελληνικες ταινιες του '70 για να κανει vidoclip στα τραγουδια του. Τι σπασιμο κι αυτο!






    Το μέλος megaloserwtikos στις 21-09-2006 στις 00:33 έγραψε...
    Παράθεση:


    ...Λοιπόν, στις ταινίες έβαζαν κάποια τραγούδια, τα οποία δεν είχαν την σημασία του σημερινού βίντεο κλιπ. Πήγαιναν στα μπουζούκια, στου Ζαμπέτα ας πούμε, για να διασκεδάσουν, επίσης εξυπηρετούσε και την ταινία, ήταν σαν ένα μουσικό διάλειμμα, σαν μια εύθυμη νότα... και σαν μια διασκέδαση και στον θεατή ας πούμε.
    Καμία σχέση με τα σημερινά βίντεο κλιπ...





    Ε, δεν νομίζω πως δεν σκεφτόντουσαν καθόλου και το promotion του δίσκου... Από αυτή την άποψη, κάποια σχέση έχουν και με τα σημερινά βίντεο κλιπ.

    Στο θέμα μας, τώρα: θα συμφωνήσω με τον kakofoniks και την EffieKakaflika. Μεγάλο κεφάλαιο. Αν δεν υπήρχε...


    megaloserwtikos
    21.09.2006, 01:30
    Ποιό προμόσιον; Ποιού δίσκου;
    Τα περισσότερα από αυτά τα τραγούδια γραφόντουσαν ειδικά για τις ανάγκες τις ταινίας από τον συνθέτη της ταινίας. Πολλές φορές δεν κυκλοφορούσαν σε δίσκους, άλλες πάλι φορές είχαν στενή σχέση με το σενάριο της ταινίας, που δύσκολα μπορούσαν να ακουστούν σε άλλες στιγμές.
    Σίγουρα έγιναν μεγάλες επιτυχίες κάποια και βοηθούσε το ότι τα είχαν ακούσει και δει στην ταινία, αλλά δεν τα λες και βίντεο κλιπ, όπως και να έχει.
    zabetistas
    21.09.2006, 01:37
    Το μέλος vouliakis στις 21-09-2006 στις 01:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος black_devil στις 20-09-2006 στις 18:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εμενα στο ακουσμα αυτου του ονοματος, σκευτομαι εναν ανθρωπο που διεκοπτε τις μισες ελληνικες ταινιες του '70 για να κανει vidoclip στα τραγουδια του. Τι σπασιμο κι αυτο!






    Το μέλος megaloserwtikos στις 21-09-2006 στις 00:33 έγραψε...
    Παράθεση:


    ...Λοιπόν, στις ταινίες έβαζαν κάποια τραγούδια, τα οποία δεν είχαν την σημασία του σημερινού βίντεο κλιπ. Πήγαιναν στα μπουζούκια, στου Ζαμπέτα ας πούμε, για να διασκεδάσουν, επίσης εξυπηρετούσε και την ταινία, ήταν σαν ένα μουσικό διάλειμμα, σαν μια εύθυμη νότα... και σαν μια διασκέδαση και στον θεατή ας πούμε.
    Καμία σχέση με τα σημερινά βίντεο κλιπ...





    Ε, δεν νομίζω πως δεν σκεφτόντουσαν καθόλου και το promotion του δίσκου... Από αυτή την άποψη, κάποια σχέση έχουν και με τα σημερινά βίντεο κλιπ.

    Στο θέμα μας, τώρα: θα συμφωνήσω με τον kakofoniks και την EffieKakaflika. Μεγάλο κεφάλαιο. Αν δεν υπήρχε...





    για την ενημερωση σας θα ηθελα να πω πως ο Ζαμπετας τα τραγουδια που παιζουν στις ταινιες τα εγραψε πριν αρχισουν να βγαινουν οι δισκοι lp.
    επισης τα περισοτερα απο αυτα ηταν παραγγελιες των σκηνοθετων- σενα/φων και οι στιχοι ειχαν θεμα βασισμενο στο σεναριο (π.χ μιας πενταρας νιατα).
    οποτε μαλον το αντιθετο γινοταν , ο κιν/φος κερδιζε απο το ταλεντο ανθρωπων οπως ο Ζαμπετας ( αλλα και ο Χατζιδακις , ο Χιωτης κ.α )


    Ευχαριστω ολους για την σημετοχη....
    zabetistas
    21.09.2006, 01:40
    Επισης ο Ζαμπετας ποτε δεν πηρε Χρυσο δισκο παρα τις τοσες επιτυχιες....


    ΤΡΑΓΙΚΟ?????
    vouliakis
    21.09.2006, 01:40
    Το μέλος megaloserwtikos στις 21-09-2006 στις 01:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ποιό προμόσιον; Ποιού δίσκου;
    Τα περισσότερα από αυτά τα τραγούδια γραφόντουσαν ειδικά για τις ανάγκες τις ταινίας από τον συνθέτη της ταινίας. Πολλές φορές δεν κυκλοφορούσαν σε δίσκους...



    Mπα... Τα περισσότερα κυκλοφορούσαν σε δισκάκια 45 στροφών...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 21-09-2006 01:43 ]


    dimko
    21.09.2006, 09:33
    Και να συμπληρώσω ότι μάλλον καλό κάνανε στις περισσότερες ανεκδιήγητες ελληνικές ταινίες, ειδικά στην παρακμή του δεύτερου μισού της επταετίας...

    Κι η βρόχα έπεφτε...
    spiroos
    21.09.2006, 09:37
    Λατρεμένος συνθέτης, οι μελωδίες του κεντάνε, όπως και του Κουγιουμτζή, είναι σαν να ακούς μια μια νότα και ταυτόχρονα όλες μαζί σε ένα εξαιρετικό ρυθμό. Θέλω να τονίσω οτι ήταν και σπουδαίος στιχουργός, όχι από αυτούς που φιλοσοφούν ή κάνουν δύσκολα τα τραγούδια για να αποκτήσουν αξία, αλλά από τους άλλους που κάνουν το πιο δύσκολο:να γράφουν ουσιωδώς απλά...Συμπεριφερόταν το ίδιο είτε τραγουδούσε για το βασιλιά είτε για το ζητιάνο (κυριολεκτικά)
    Όλα αυτά ή απλά ΜΑΓΚΑΣ!!!!
    kalouka
    21.09.2006, 13:42
    τι μου έρχεται στο μυαλό χμμμμ
    μαγκας
    τα τραγούδια του που είπε η Μοσχολιού
    οι ατάκες του ΟΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    ο άραψ
    ο γιος του με το απίστευτο τραγούδι "Ο μπάρμπας μου ο Παναής"
    η Μανταλένα

    στο hall of fame του λαικού μας τραγουδιού

    gazakas
    21.09.2006, 15:16
    Τα έχετε πει σχεδόν όλα, αλλά εμένα όταν ακούω για το Ζαμπέτα μου έρχεται πάντα στο μυαλό μια φράση, αν δεν κάνω λάθος από το τρίτομο έργο του Μυλωνά για την ιστορία του ελληνικού τραγουδιού (όποιος ασχολείται με το ελληνικό τραγούδι, ιδιαίτερα με τα χρόνια 1950-1980, και δεν το έχει, να το διαβάσει οπωσδήποτε!) ότι ο Ζαμπέτας ήταν ο μοναδικός Έλληνας συνθέτης που κατόρθωσε να γράψει μελαγχολικά, θλιμμένα, λυπητερά τραγούδια σε ματζόρε κλίμακες (πράγμα που θεωρητικά είναι πιο δύσκολο από ότι σε μινόρε, αφού το ματζόρε είναι πιο δυναμικό, πιο ξεσηκωτικό)...
    black_devil
    21.09.2006, 20:03
    Βασικα δεν ηθελα να σταθω τοσο στο video clip αλλα στη διακοπη των ταινειων. Γενιακ το θεωρω παρα πολυ σπαστικο ολες οι ταινεις να κανουν μουσικο διαλειμμα. Και στην περιπτωση του Γιωργου Ζαμπετα θεωρω σπαστικο το να κανει στις μισες ταινιες αυτος το διαλειμμα.
    Οσο για τα video clip, ok, εσεις ξερετε καλυτερα! Εγω τη γνωμη μου ειπα.
    kalouka
    22.09.2006, 09:39
    καλά δεν είπες και τίποτα τρομερό για να απολογηθείς και εμένα στην ηλικία σου (αν και δεν μου αρέσει να μιλάω για ηλικίες) μου την έσπαγε όπως και τώρα αν και φανατικός των παλιών ελληνικών ταινιών όταν εχουν πολλά χορευτικά μου τη σπάει