ελληνική μουσική
    450 online   ·  210.833 μέλη

    Τι ήθελε να πει ο ποιητής;

    keinkei
    20.09.2006, 17:42
    το topic αναφέρεται στον "ποιητή" Νικόλα Άσιμο που συνβούλευε τη μαγιρική με βιταμ και αλλα παράδοξα πράγματα μέσα απο τα τραγούδια του το θέμα είναι ήταν τρελός η ιδιοφιήα;
    tolaruba
    20.09.2006, 17:52
    Δε νομιζω οτι ο ασιμος ηταν τρελος.Μαλλον πρωτοποριακος 8α το ελεγα...
    Οσον αφορα το ερωτημα σου τι ηθελα να πει...μονο αυτος ξερει!οπως και κα8ε καλλιτεχνης μεσα απο τα εργα του.Γενικα ομως να πω οτι οι ανθρωποι που προβληματιζονταν τελικα απο τους πολλους προβλιματισμους καντητησαν προβληματικοι.!!!!Ομως μη ξεχναμε οτι μεγαλες ιδιοφυηες ηταν λιγακι..παραξενες!!


    keinkei
    20.09.2006, 17:59
    αρα και λιγο τρελοι!!!ε
    Aiolos_m
    20.09.2006, 18:04
    Θεόμουρλος ήταν...
    αλλά δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει τη μουσική του αξία.
    keinkei
    20.09.2006, 18:08
    Το μέλος Aiolos_m στις 20-09-2006 στις 18:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θεόμουρλος ήταν...
    αλλά δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει τη μουσική του αξία.


    το θεμα οπως προανεφερα ειναι αν τελικα ηταν θεομουρλος η αν δημιουργουσε εσκεμενα ολο αυτο τον ντορο γυρο απ το ονομα του.ισως αν ηταν λογικος κανενας να μην τον θυμοταν τωρα
    Aiolos_m
    20.09.2006, 18:26
    αυτό δεν μπορώ να το υποθέσω από τη θέση μου.
    Αλλά..σύμφωνοι..μπορεί.
    rory166
    20.09.2006, 23:34
    Το μέλος Aiolos_m στις 20-09-2006 στις 18:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θεόμουρλος ήταν...
    αλλά δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει τη μουσική του αξία.



    συμφωνω..
    παντως πιστευω οτι πολυ λιγοι ανθρωποι εχουν καταλαβει τι ηθελε να πει ο ποιητης...εγω παντως δεν ειμαι μεσα σε αυτους!

    ποτε μη στηριζεις τα ονειρα σου στα αστερια...αφου αυτα δεν στηριζονται πουθενα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 20-09-2006 23:36 ]


    rigas
    21.09.2006, 00:17
    Ίσως το βιβλίο αυτό (πέρα από το έργο του), βοηθήσει πολλούς να αποκωδικοποιήσουν τον Άσιμο.

    ''Δίχως καβάτζα καμιά'' Νικόλας Άσιμος - Βίος και πολιτεία
    Γιώργος Αλαβανής - Νέα σύνορα
    kalouka
    21.09.2006, 09:32
    αν τα έκανε όλα αυτά εσκεμένα θα είχε κερδίσει απο όλα αυτά αλλά ο τρόπος που διαχειριζόταν αυτά που έκανε (αν έγραφα τη δουλειά του σίγουρα θα τα έπερνε στο κρανίο)δείχνει το αντίθετο.Σε καμμία περίπτωση δεν θα τον έλεγα ιδιοφυία αλλά βαθιά μέσα απο τη τρέλλα του τραγούδησε και αλήθειες
    KAKOFONIKS
    21.09.2006, 11:21
    Εγώ πιστεύω το εξής καλλιτέχνες σαςν τον Νικόλα Άσιμο είναι τόσο ευαίσθητοι(όπως και όλοι καλλιτέχνες ) που τους επηρεάζει πάρα πολυ το καθε τι που σημβαίνει και βλέπουν τα πράγματα πολυ διαφορετικά.

    Δεν θα το έλεγα τρέλα, αλλά "ιδιαιτερότητα" .


    Giorgos_arazei
    21.09.2006, 12:41
    Εγώ πάλι..δεν θα έλεγα ότι ο Ασιμος ηταν μουρλος.Καλυτερα θα το ελεγα...γεννημενος σε λαθος κοσμο. Προχθες πηγα στο 32ο φεστιβαλ βιβλιου και πηρα απο εκει το αυθεντικο βιβλιο που ειχε γραψει και εκδοσει ο ιδιος "Αναζητώντας τους Κροκανθρώπους". Το βιβλίο αν δεν το χαρακ/σω ως μοναδικο, ειναι αναμφιβολα συνταρακτικο,αφου σελιδα-σελιδα ξεδιπλωνει τον χαρακτηρα του. Ο Ασιμος ηταν απλα ασυμβιβαστος στα χρονια και στα "πρεπει" καθως χαρ/κα λέει, "Ουδεμιαν σχεση εχει ο Νομος με μενα και γω ουδεμιαν σχεσην εχω μαζι του" Ποσο θα θελα να τον γνωρισω...
    kalouka
    21.09.2006, 13:27
    δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη για τα πρώτα του χρόνια αλλά (όπως έχω γράψει και σε άλλο τόπικ με θέμα τον Ασιμο) το 1987 που τον γνώρισα ηταν αρκετά χαμένος δεν τον έπιανες πουθενά μπορούσες να μιλήσεις μαζί του σαν το καλυτερό σου φίλο και ξαφνικά να σε τρελλάνει ήταν σαν να ψυχανεμίζεται