ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.830 μέλη

    Ανάδειξη Νέου Αρχιεπισκόπου Κύπρου

    Stelios_cy
    22.09.2006, 22:01
    Αγαπητοί Φίλοι,

    Θα ήθελα να αναφερθώ στις Αρχιεπισκοπικές Εκλογές για ανάδειξη Νέου Αρχιεπισκόπου Κύπρου που θα διεξαχθούν αυτή την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου.

    Είναι ένα θέμα που δεν έχει σχέση με την μουσική όμως αφορά νομίζω όλους τους ανθρώπους με ευαισθησίες, όπως είναι οι πραγματικοί μουσικόφιλοι.

    Ξέροντας πως το Music Heaven έχει πολλά μέλη από την Κύπρο και παρακολουθώντας τη προεκλογική πορεία των Αρχιεπισκοπικών Εκλογών, ιδιαίτερα τις τελευταίες μέρες, ένιωσα πραγματικά την ανάγκη και την υποχρέωση να απευθυνθώ μέσα από αυτό το forum στους συμπατριώτες μου και να εκφράσω κάποιες προσωπικές σκέψεις και προβληματισμούς γι’ αυτή την πάρα πολύ σημαντική στιγμή της Εκκλησίας.

    Στη σύγχρονη κοινωνία που ζούμε όπου τα ιδανικά και οι αξίες έχουν δυστυχώς αλλάξει και έχουν ως βασική κατεύθυνση την ύλη, μια κατεύθυνση που οι χαρές που μπορεί να προσφέρει είναι λίγες και στιγμιαίες και πλέον τίποτε δεν είναι αρκετό για τον καθένα από εμάς αφού διαμέσου είτε του οικογενειακού ή του φιλικού ή και του εργασιακού μας περιβάλλοντος δημιουργούνται συνεχώς νέες προκλήσεις και νέοι στόχοι που πρέπει οι άνθρωποι να καλύψουν για να είναι τουλάχιστον ίσοι ή καλύτεροι από τους άλλους. Δυστυχώς αυτή είναι και η κατεύθυνση που το σύστημα οδηγεί τους σύγχρονους γονείς ως προς τα εφόδια που πρέπει να προσφέρουν στα παιδιά τους για να είναι ίσα, σε εισαγωγικά, με τους άλλους και φθάνουμε στο σημείο ένα παιδί να είναι συνεχώς στην πρίζα ξεκινώντας τα φροντιστήρια από το Δημοτικό, καράτε, μπαλέτο, κολύμπι, χορό, ζωγραφική και τόσα άλλα.

    Αυτή η τρελή πορεία που είναι από τα πολλά αρνητικά της παγκοσμιοποίησης, για να αλλάξει η να δώσει ανακούφιση πρέπει όλοι μας να ψάξουμε τρόπους που να μπορούν να μας προσφέρουν πραγματική ηρεμία, ηρεμία που μόνο ο Θεός μπορεί να μας προσφέρει. Γιατί όσο και αν η σύγχρονη κοινωνία και τα αρνητικά μηνύματα που απορρέουν από ορισμένους Ιερείς ή και Ιεράρχες οδηγούν πολλούς από εμάς στην απομάκρυνση από την εκκλησία, είμαστε όλοι παιδία ΕΝΟΣ Θεού που για τη σωτηρία μας έστειλε τον Υιό του στη γη για να γεννηθεί όπως εμείς, να διδάξει το λόγο του Θεού να σταυρωθεί από τον άνθρωπο σαν εγκληματίας, να συγχωρέσει, να αναστηθεί και να φανερωθεί στους μαθητές του ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ στον άνθρωπο ότι υπάρχει πορεία και μέλλον για όλους. Πολλοί από εμάς λέμε ότι δεν υπάρχει άλλη ζωή, δηλαδή τι πρέπει να κάμει ο Θεός να στέλνει το Υιό του κάθε 30 χρόνια στη γη για να μας υπενθυμίζει ότι υπάρχει Θεός και άλλη ζωή;

    ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΒΑΣΙΚΟ ΓΝΩΜΟΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ ΚΑΘΑΡΗ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ.

    Δεν ωφελούμε καμία κομματική παράταξη και κανέναν εκλέκτορα με τη ψήφο μας είτε αυτός είναι φίλος ή και αδελφός μας, απεναντίας με λανθασμένη επιλογή βλάπτουμε τη πορεία της εκκλησίας που όλοι μας τόσο πολύ προσδοκούμε στη βελτίωση της ως προς την πνευματική προσφορά, και την απαλλαγή της από την κοσμικότητα, την ανάμιξη της στην πολιτική, την αλόγιστη διαχείριση χρημάτων και άλλων πολλών ενεργειών που απομακρύνουν τον κάθε ένα από εμάς από το Θεό. ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΑΛΟΓΙΣΤΗ ΨΗΦΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΕΠΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΑΥΡΙΟ. ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΑΠΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ ΠΑΡΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΜΙΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ.

    Ο Χριστός καθόρισε τις παραμέτρους που πρέπει να πληρούν αυτοί που τον υπηρετούν και είναι αυτά καταγραμμένα στην Αγία Γραφή, αφού ζητά να ενεργούν κατ’ εικόνα Χριστού.
    ΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΨΑΞΟΥΜΕ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ, ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΣΜΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ, ΠΟΥ Η ΕΚΛΟΓΗ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Σ’ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ.

    ΕΧΟΥΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΤΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΛΕΜΕΣΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟ.
    vero
    22.09.2006, 22:09
    Που μενεις ?ασχετο αλλα ειμαι και μιση κυπρια γι αυτο ρωταω!!!!
    Astron
    22.09.2006, 22:34
    Στην Κύπρο τον αρχιεπίσκοπο τον ψηφίζει ο λαός;

    Stelios_cy
    22.09.2006, 23:08
    Από τη Λεμεσό είμαι.
    Ναι, στην Κύπρο ο λαός ψηφίζει τον Αρχιεπίσκοπο
    Astron
    22.09.2006, 23:31
    Φαντάζομαι μόνο οι χριστιανοί όμως, σωστά;

    gate
    22.09.2006, 23:35
    Στέλιο εύχομαι η Κύπρος να επιλέξει τον άνθρωπο που θα την ωφελήσει ουσιαστικά στον πνευματικό τομέα και δε θα παρασυρθεί από τα γνωστά "πάθη" της εξουσίας..., όπως, με άλλα λόγια, λες κι εσύ (Δυστυχώς είναι κι αυτό ένα από τα φαινόμενο του υψηλά ιστάμενου κλήρου σήμερα)...

    Πάντως πραγματικά, πολύ καλό το σύστημα αυτό, να ψηφίζει ο λαός τον Αρχιεπίσκοπο! Μπορεί να παρασύρει ίσως ορισμένους σε "προεκλογικές εκστρατείες", κάτι που θα ήταν απαράδεκτο ασφαλώς για έναν χώρο όπως η εκκλησία, ωστόσο το όφελος από μια τέτοια εκλογή απ' τον λαό είναι πολύ μεγαλύτερο από οποιοδήποτε μειονέκτημα της διαδικασίας...


    vero
    23.09.2006, 00:12
    Το μέλος Stelios_cy στις 22-09-2006 στις 23:08 έγραψε...
    Παράθεση:

    Από τη Λεμεσό είμαι.
    Ναι, στην Κύπρο ο λαός ψηφίζει τον Αρχιεπίσκοπο



    εγω απο την Παφο!!!
    movflower
    23.09.2006, 03:37
    ο καθένας θα κάνει την επιλογή του.
    παιδιά, μπορεί αν επιλέγει ο λαός τον αρχιεπίσκοπο αλλά δεν είναι τόσο άμεση η ψηφοφορία.
    ο λαός ψηφίζει αντιπροσώπους (υποστηρικτές των διάφορων υποψηφίων).

    διαπίστωσα όμως ότι αντί στα εκλογικά δελτία (έτσι λέγονται;) οι αντιπροσώποι δεν είναι χωρισμένοι στις ομάδες υποστήριξης που ανήκουν αλλά έχουν τοποθετηθεί αλφαβητικά και αριθμητικά. κάτι το οποίο, βρίσκω λανθασμένο, αν και νομίζω δικαιούνται οι πολίτες να πάρουνε μαζί τους ως βοήθημα την λίστα με τους υποψήφιους εκλέκτορες της επιλογής τους.

    όπως και να έχει, ας ελπίσουμε τουλάχιστον σε αυτές τις εκλογές να ψηφίσει ο κόσμος με οδηγό την ψυχή και την συνείδηση και όχι την πιθανότητα καλοβολέματος.


    houlina
    23.09.2006, 15:41
    εγώ πάντως θα έριχνα λευκό!
    georgianoua
    23.09.2006, 16:02
    Έχει γίνει τόσος ντόρος από τα Χριστούγεννα και μετά για τις Αρχιεπισκοπικές εκλογές που μπούχτησα να τους ακούω.

    Στην Πάφο που ήμουνα το καλοκαίρι ολόλκηρος σάλος..
    Βγάλανε άπλητα παπάδων στη φόρα για να ενοχοποιήσουν μητροπολίτες άλλων περιοχών και να στιγματίσουν αυτόν και την πόλη του ούτως ώστε να θεωρηθεί ανίκανος για να μπει μετά ως Αρχιεπίσκοπος.

    Κόντρες υπάρχουν μαζί αλλά τόσος φθόνος και μέσα στην εκκλησία δεν το περήμενα.. Λυπάμαι μ' όλα αυτά που βλέπω... Ευτυχώς που δεν είμαι Κύπρο να ψηφίσω
    Stelios_cy
    23.09.2006, 16:23
    Εγώ διαφωνώ houlina μου.
    Σαν βαπτισμένοι ορθόδοξοι χριστιανοί, άσχετο με το πόση επαφή έχουμε με την εκκλησία, πρέπει όλους να μας αφορά το θέμα και να ψηφίσουμε. Κουβέντες του τύπου «όλοι είναι ίδιοι» δεν τις δέχομαι. Αφού βλέπουμε γύρω μας τι γίνεται, ιεράρχες να έχουν καταντήσει επιχειρηματίες, γιατί να μη ψηφίσουμε κάποιον που βλέπουμε πως, αποδεδειγμένα, είναι ποιο πνευματικός άνθρωπος; Γιατί νομίζω πως, όλες αυτές τις μέρες, όσοι παρακολουθούν τις συνεντεύξεις των υποψηφίων αντιλαμβάνονται ποιος είναι πιο ανώτερος απ’ τους άλλους και ποιος έχει οπαδούς επειδή των σέβονται και τον αγαπούν και όχι οπαδούς που ζητούν να «βολευτούν».
    okanenas
    23.09.2006, 16:25
    Στέλιο πιστεύω πως θα βοηθήσει ο Π. Παίσιος
    να εκλεγεί ο Πατήρ Αθανάσιος.

    vero
    23.09.2006, 16:47
    Παιδια και εγω εχω την ιδια γνωμη οτι ειναι ολοι μεσα στη "βρομια"!!!! Τους εζησα το καλοκαιρι που ημουνα Κυπρο!!!! Γι αυτο ειναι ολοι ιδιοι!!!! απο οτι καταλαβα και ολοι τους ειναι για το συμφερον!!!!
    Shamriella_
    23.09.2006, 17:32
    Το μέλος Stelios_cy στις 22-09-2006 στις 22:01 έγραψε...
    Παράθεση:


    Στη σύγχρονη κοινωνία που ζούμε όπου τα ιδανικά και οι αξίες έχουν δυστυχώς αλλάξει και έχουν ως βασική κατεύθυνση την ύλη, μια κατεύθυνση που οι χαρές που μπορεί να προσφέρει είναι λίγες και στιγμιαίες και πλέον τίποτε δεν είναι αρκετό για τον καθένα από εμάς αφού διαμέσου είτε του οικογενειακού ή του φιλικού ή και του εργασιακού μας περιβάλλοντος δημιουργούνται συνεχώς νέες προκλήσεις και νέοι στόχοι που πρέπει οι άνθρωποι να καλύψουν για να είναι τουλάχιστον ίσοι ή καλύτεροι από τους άλλους. Δυστυχώς αυτή είναι και η κατεύθυνση που το σύστημα οδηγεί τους σύγχρονους γονείς ως προς τα εφόδια που πρέπει να προσφέρουν στα παιδιά τους για να είναι ίσα, σε εισαγωγικά, με τους άλλους και φθάνουμε στο σημείο ένα παιδί να είναι συνεχώς στην πρίζα ξεκινώντας τα φροντιστήρια από το Δημοτικό, καράτε, μπαλέτο, κολύμπι, χορό, ζωγραφική και τόσα άλλα.

    ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΑΛΟΓΙΣΤΗ ΨΗΦΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΕΠΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΑΥΡΙΟ. ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΑΠΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ ΠΑΡΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΜΙΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ.

    ΕΧΟΥΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΤΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΛΕΜΕΣΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟ.




    Θα κάνω μερικά σχόλια, καταρχάς αναφορικά με την πρώτη παράγραφο που παραθέτω (λίγο άσχετο με το θέμα αλλά παρακαλώ να ακουστεί και αυτή η άποψη). Έχεις δίκαιο Στέλιο ότι η σημερινή κοινωνία απαιτεί από τα παιδιά να είναι συνεχώς σε εγρήγορση για να ''επιβιώουν'', και αυτές οι απαιτήσεις περιλαμβάνουν χρόνο με τον χρόνο όλο και νεαρότερες ηλικίες. Θα διαφωνήσω μαζί σου μόνο στο σημείο που λες ότι αυτή η πίεση προέρχεται από το καράτε, τα ωδεία, τις τέχνες, τα θέατρα κλπ. Ναι μεν πρέπει να γίνονται με μέτρο ώστε να μένει χρόνος στα παιδιά και για παιχνίδι, θεωρώ όμως ότι είναι βασικότατα για την καλλιέργεια της προσωπικότητας τους. Ένας άνθρωπος πρέπει να έχει άποψη για μουσική, να έχει δοκιμάσει τα ταλέντα του στην τέχνη ή το θέατρο, να αθλείται. Έχοντας ζήσει τόσο σε Κύπρο όσο και σε Ελλάδα θεωρώ ότι το κυπριακό σχολικό σύστημα λαμβάνει περισσότερο υπόψη αυτές τις παραμέτρους οπότε δεν συμφωνώ με τις ''κατηγορίες'' σου έναντι του συστήματος αυτού.
    Αναφορικά τώρα με τις Αρχιεπισκοπικές εκλογές είναι αλήθεια ότι η όλη υπόθεση με τις ''προεκλογικές εκστρατείες'' και τις ανακύπτουσες αλληλοκατηγορίες έχει καταντήσει μια σκέτη κοροϊδία που δεν αρμόζει στους δογματισμούς και στις διακηρύξεις της Εκκλησίας. Έχεις απόλυτο δίκαιο ότι όποιος δεν γνωρίζει τι θα ψηφίσει κατά συνείδηση καλύτερα να μην ψηφίσει, κάτι που θα έκανα κι εγώ αν ήμουν Κύπρο. Προσωπικά έχω χάσει την πίστη μου στην Εκκλησία τόσο σαν θεσμό όσο και σαν σώμα εν έτει 2006. Αν κάποιος που εξακολουθεί να ασχολείται μ'αυτά έχει υπόψη του κάποιο υποψήφιο Αρχιεπίσκοπο που κατά τα φαινόμενα εξακολουθεί να είναι πνευματικός άνθρωπος, καλείται να τον ψηφίσει.
    Stelios_cy
    23.09.2006, 19:13
    Shamriella,

    έχεις δίκαιο ότι πρέπει να καλυεργούντε τα παιδιά σε πολλούς τομείς. Εγώ δεν είπα πως δεν είναι καλό τα παιδιά να πηγαίνουν, πιάνο, χορό, ζωγραφική, τένις, γυμναστική κ.λ.π. Φτάνει όμως να μην μένουμε μόνο σ’ αυτά. Να προσφέρουμε στα παιδιά κι άλλα εφόδια πνευματικά, όχι απλά να τρέχουμε τα παιδιά σε όλα αυτά για να μην υστερούν και να χάνουμε την ουσία.

    Λες ότι έχασες την πίστη σου στην Εκκλησία τόσο σαν θεσμό όσο και σαν σώμα εν έτει 2006. Μα η Εκκλησία δεν είναι απλά ένας ανθρώπινος θεσμός κι αν κάποιοι ψιλά ιστάμενοι ιεράρχες έχουν ξεπέσει δεν φταίει η Εκκλησία που ίδρυσε ο ίδιος ο Χριστός. Δεν πρέπει να μένουμε στους 3-4 ιερωμένους για τους οποίους αναφέρονται τα κανάλια. Ξέρετε πόσοι άξιοι ιερείς υπάρχουν που προσφέρουν ανιδιοτελώς με αγάπη στους πιστούς; Γι’ αυτούς όμως δεν μιλάνε τα κανάλια, ούτε αυτοπροβάλλονται.
    Είναι πολύ εύκολο να απορρίπτουμε. Δηλαδή επιδει κάποιοι γιατροί έχουν κάνει ακατονόμαστες πράξεις σημαίνει πως φταίει η ιατρική επιστήμη και πως θα σταματήσουμε να πηγαίνουμε στους γιατρούς;
    neerie
    23.09.2006, 20:27
    Στέλιο μου συμφωνώ με όσα έχεις πει. Έχοντας γνωρίσει το Μητροπολίτη Αθανάσιο από κοντά, και έχοντας ακούσει πολλές από τις ομιλίες του, είμαι πεπεισμένη ότι είναι ο καταλληλότερος για αρχιεπίσκοπος, λαμβάνοντας υπόψη αποκλειστικά και μόνο πνευματικά κριτήρια και το γενικότερο πνευματικό καλό της Κύπρου. Είναι υπεράνω κομματικών και άλλων παρατάξεων, είναι πνευματικός άνθρωπος και υπόδειγμα, έχει ωφελέσει πολλούς Κύπριους και ιδιαίτερα νέους και πιστεύω ότι έχει πολλά περισσότερα να προσφέρει ακόμα, η αγάπη με την οποία περιβάλλει τον κόσμο της Κύπρου είναι κάτι πέραν του συνηθισμένου.

    Θα είμαστε πολύ "τυχεροί" αν εκλεγεί, ο Θεός να βοηθήσει! Είναι ακριβώς ότι χρειαζόμαστε σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.


    polydoroslouca
    24.09.2006, 01:23
    Kαλο το θέμα που άνοιξες Στέλιο αλλά με ενοχλεί η προεκλογική εκστρατεία στο χώρο του Music Heaven.
    Stelios_cy
    24.09.2006, 13:13
    Μπορεί τα όσα έγραψα να φάνηκαν σαν λόγια προεκλογική εκστρατείας όμως εγώ απλά εξέφρασα τους προβληματισμούς και την προσωπική επιλογή μου. Σαν ένας άνθρωπος που παρακολουθώ τόσα χρόνια τα εκκλησιαστικά πράγματα της Κύπρου αισθάνομαι την ανάγκη να πω ποιο πιστεύω πως είναι καλύτερο πνευματικά για την Κύπρο μας. Το καλύτερο πνευματικά δε νομίζω να είναι η εκλογή ενός αρχιεπισκόπου που θα παίζει το ρόλο αυτοκράτορα-επιχειρηματία αλλά ενός πραγματικά πνευματικού πατέρα που θα γίνει αφορμή για στροφή του κόσμου στην πραγματική ουσία της σχέσης του ανθρώπου με τον Θεό.
    Όποιος έχει αντίθετη γνώμη είναι ελεύθερος να την γράψει κι αν είναι να το συζητήσουμε.
    Εδώ όμως δεν πρόκριτε για πολιτική σύγκρουση ιδεολογιών, πιστεύω ότι όποιος έχει μπει στο πραγματικό νόημα του χριστιανισμού μπορεί να διακρίνει από την στάση και το έργο του κάθε ιεράρχη ποιος πορεύετε με ανοιχτό πνεύμα προς τη σωστή, πνευματικά, κατεύθυνση.

    houlina
    24.09.2006, 19:28
    ίσως επειδή είμαι μικρή και δε καταλαβαίνω πολλά απ'αυτά...αλλά με τα δικά μου μάτια βλέπω συνέχεια αυτές τις κομματικές διακρίσεις που μέχρι και σ'αυτές τις εκλογές έχουν φτάσει, και επίσης βλέπω μελλοντικούς αρχιεπίσκοπους με προεκλογικές εκστρατείες...Δεν είμαι μόνο εγώ αλλά πολλοί στην ηλικία μου που δεν εχουν ιδέα τι γίνετε σ'αυτό το χώρο!
    Ας εκλεγεί ο καλύτερος λοιπόν!!!
    Shamriella_
    26.09.2006, 00:43
    Το μέλος Stelios_cy στις 23-09-2006 στις 19:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Shamriella...
    ...Λες ότι έχασες την πίστη σου στην Εκκλησία τόσο σαν θεσμό όσο και σαν σώμα εν έτει 2006. Μα η Εκκλησία δεν είναι απλά ένας ανθρώπινος θεσμός κι αν κάποιοι ψιλά ιστάμενοι ιεράρχες έχουν ξεπέσει δεν φταίει η Εκκλησία που ίδρυσε ο ίδιος ο Χριστός. Δεν πρέπει να μένουμε στους 3-4 ιερωμένους για τους οποίους αναφέρονται τα κανάλια. Ξέρετε πόσοι άξιοι ιερείς υπάρχουν που προσφέρουν ανιδιοτελώς με αγάπη στους πιστούς; Γι’ αυτούς όμως δεν μιλάνε τα κανάλια, ούτε αυτοπροβάλλονται.
    Είναι πολύ εύκολο να απορρίπτουμε. Δηλαδή επιδει κάποιοι γιατροί έχουν κάνει ακατονόμαστες πράξεις σημαίνει πως φταίει η ιατρική επιστήμη και πως θα σταματήσουμε να πηγαίνουμε στους γιατρούς;



    Σιγάαα...πήρες φόρα
    Πίστεψε με, το ότι επέλεξα να απορρίψω αυτή την θρησκεία δεν έχει καμία σχέση με τα όσα σκάνδαλα ξεσπούν από καιρού εις καιρόν αναφορικά με ανθρώπους της Εκκλησίας. Φυσικά και καταλαβαίνω ότι δεν είναι όλοι έτσι, φυσικά και δέχομαι ότι υπάρχουν πραγματικά πνευματικοί άνθρωποι, όπως και σε κάθε κλάδο άλλωστε. Κι εγώ σπουδάζω Νομική. Δεν σημαίνει ότι είμαι ''χαζοδικηγόρος χωρίς καμία ηθική αναστολή που με ενδιαφέρει μόνο το χρήμα'' επειδή τόσοι και τόσοι άλλοι δικηγόροι συμπεριφέρονται έτσι.
    Το γεγονός ότι δεν πιστεύω πλέον σ' αυτή τη θρησκεία δεν σημαίνει ότι δεν σέβομαι και τα όσα καλά πρεσβεύει. Μη χριστιανός δεν σημαίνει και ανήθικος. Εξακολουθώ να ζω τη ζωή μου με κάποιες αξίες και κάποια ιδεώδη, και όσο μπορώ με σκέψη τόσο στον λιγότερο τυχερό από μένα συνάνθρωπο όσο και στο περιβάλλον. Από εκεί και πέρα, δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω ότι αν κάνω 5 προσευχές θα γράψω καλά αύριο στις εξετάσεις μου ή η γειτόνισσα που είναι τόσο καλή γυναίκα θα πάψει να έχει καρκίνο ή ότι όταν πεθάνω η ψυχή μου περιμένει κρίση για να πάει στον παράδεισο. Sorry, όλα αυτά περί θαυμάτων, παιδιά του Θεού, πίστευε και μη ερεύνα και δεν συμμαζεύεται μου φαίνονται πολύ ανθρώπινο δημιούργημα, κάτι που ισχύει εξίσου και για όλες τις άλλες θρησκείες που έχω ακούσει. Και καλά του Αγίου Συμεών εγώ που είμαι έγκυος αν κάνω δουλειά θα βγάλω παιδί με σημάδι και η Ιαπωνέζα έγκυος δεν θα πάθει τίποτα γιατί δεν το ήξερε; Έτσι πάει; Λυπάμαι, αυτή είναι η άποψη μου, ανεξαρτήτως εκκλησιαστικών σκανδάλων και λαθών, και πιστεύω θα γίνει σεβαστή.

    Αρκετά όμως με αυτό το θέμα. Δεν έχει άμεση σχέση με το topic και είναι ίσως κουραστικό για τους άλλους να τα μπλέκουμε. Ελπίζω το αποτέλεσμα των εκλογών να σε βρει σύμφωνο, εφόσον έχεις ασχοληθεί τόσο με την όλη υπόθεση και έχεις κάποια ισχυρά πιστεύω σχετικά μ' αυτή.