ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.832 μέλη

    Αν ζούσατε χρόνια πρίν........

    maspa
    23.09.2006, 00:25
    Έχω μια απορία....Θα λυθεί όμως αν απαντήσετε στο εξής ερώτημα:
    "Σύμφωνα με τα δεδομένα της εποχής που διανύουμε,πως θα σας φαινόταν αν ζούσατε 40-50 χρόνια πριν....Σε μια,ίσως,πιο αγνή εποχή που δεν υπήρχαν βέβαια ούτε στο ελάχιστο οι σημερινές ανέσεις...."
    Πριν απαντήσετε,σκεφτείτε το λιγάκι.....ή μάλλον πολύ!!(Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή!!)
    megaloserwtikos
    23.09.2006, 01:52
    Εγώ θα σου απαντήσω αν ζούσαμε 45 χρόνια πριν...
    Το 1960
    Θα πηγαίναμε σινεμά να δουμε '' Μανταλένα'', η την Μερκούρη στο ''Ποτέ την κυριακή'' και θα γελάγαμε με τον Γκιωνάκη στα ''κίτρινα γάντια'' που έλεγε ''από πορτοκάλι;''
    Θα είχαμε ανοίξει τόπικ όπως...

    Σας αρέσει η Μαίρη Λίντα;
    Συμφωνείτε με την νίκη στο φεστιβάλ της Νάνας Μούσχουρη;
    Ο Θεοδωράκης μελοποίησε Ρίτσο
    Ευτελίζετε ο Χατζιδάκις με το ''νιάου βρε γατούλα'';
    Η νεοεμφανιζόμενη Τζένη Βάνου
    Χιώτης η Ζαμπέτας
    Ποιό τραγούδι της Βέμπο σας αρέσει περισσότερο και γιατί;
    Ψάχνω τραγούδι Τώνη Μαρούδα
    Ψάχνω 2 τραγούδια από Σπύρο Ζαγοραίο, επέιγον
    Το καινούριο δισκάκι της Καίτης Γκρέυ
    Θα ξανατραγουδήσει στην Ελλάδα η Κάλλας;
    Εφυγε ο Λογοθετίδης
    Είναι μελό η Βούλα Πάλα;

    Ενώ καβγάς μεγάλος μεταξύ των μελών θα ξέσπαγε στο τόπικ ''Καζαντζίδης η Μπιθικώτσης;''
    Αλλά και στο περί ανέμων και υδάτων στο τόπικ ''Ή Καρέζη μιμείται την Βουγιουκλάκη;''

    Κάποιοι θα σχολίαζαν τους πρωτοεμφανιζόμενους Μάνο Λοίζο και Σταύρο Κουγιουμτζή.

    Ενώ ο μικρός τότε orfeus, θα πήγαινε σε συναντήσεις των μελών του ΜΗ στο Τρίο Μπελκάντο... που θα οργάνωνε το μέλος xarxakos (που αργότερα θα έκανε και καριέρα ως συνθέτης) και θα οραματιζόταν ένα μικρό χώρο για συναντήσεις στο μέλλον που θα παίζουν και θα τραγουδούν όσα μέλη θέλουν...

    Αυτάααα...



    maspa
    23.09.2006, 02:00
    Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό.....αλλά είναι κι αυτό μια άποψη.....


    St_Anger
    23.09.2006, 10:58
    Εγώ θα ήθελα μόνο για μια στιγμή να γυρίσω "πίσω"! 1940, 800 μέτρα από το σπίτι του Χιτλερ με ελεύθερο οπτικό πεδίο και ένα όπλο ακροβολιστή (ελεύθερου σκοπευτή) και μπαμ "παιδιά ο πόλεμος τελείωσε! πάμε σπίτια μας τώρα"!

    lol

    Βασικά εγώ θα ήθελα να ζούσα στον μεσαίωνα και πιστεύω πως θα ήταν όλα όμορφα! Και αυτό γιατί τότε η ζωή και η σκέψη του ανθρώπου ήταν πιο αγνή...! Του απλού ανθρώπου πάντα....!
    jorge
    23.09.2006, 11:03
    Το μέλος megaloserwtikos στις 23-09-2006 στις 01:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ θα σου απαντήσω αν ζούσαμε 45 χρόνια πριν...
    Το 1960
    Θα πηγαίναμε σινεμά να δουμε '' Μανταλένα'', η την Μερκούρη στο ''Ποτέ την κυριακή'' και θα γελάγαμε με τον Γκιωνάκη στα ''κίτρινα γάντια'' που έλεγε ''από πορτοκάλι;''
    Θα είχαμε ανοίξει τόπικ όπως...

    Σας αρέσει η Μαίρη Λίντα;
    Συμφωνείτε με την νίκη στο φεστιβάλ της Νάνας Μούσχουρη;
    Ο Θεοδωράκης μελοποίησε Ρίτσο
    Ευτελίζετε ο Χατζιδάκις με το ''νιάου βρε γατούλα'';
    Η νεοεμφανιζόμενη Τζένη Βάνου
    Χιώτης η Ζαμπέτας
    Ποιό τραγούδι της Βέμπο σας αρέσει περισσότερο και γιατί;
    Ψάχνω τραγούδι Τώνη Μαρούδα
    Ψάχνω 2 τραγούδια από Σπύρο Ζαγοραίο, επέιγον
    Το καινούριο δισκάκι της Καίτης Γκρέυ
    Θα ξανατραγουδήσει στην Ελλάδα η Κάλλας;
    Εφυγε ο Λογοθετίδης
    Είναι μελό η Βούλα Πάλα;

    Ενώ καβγάς μεγάλος μεταξύ των μελών θα ξέσπαγε στο τόπικ ''Καζαντζίδης η Μπιθικώτσης;''
    Αλλά και στο περί ανέμων και υδάτων στο τόπικ ''Ή Καρέζη μιμείται την Βουγιουκλάκη;''

    Κάποιοι θα σχολίαζαν τους πρωτοεμφανιζόμενους Μάνο Λοίζο και Σταύρο Κουγιουμτζή.

    Ενώ ο μικρός τότε orfeus, θα πήγαινε σε συναντήσεις των μελών του ΜΗ στο Τρίο Μπελκάντο... που θα οργάνωνε το μέλος xarxakos (που αργότερα θα έκανε και καριέρα ως συνθέτης) και θα οραματιζόταν ένα μικρό χώρο για συναντήσεις στο μέλλον που θα παίζουν και θα τραγουδούν όσα μέλη θέλουν...

    Αυτάααα...







    Καταπληκτικός!!
    pastella
    23.09.2006, 11:43
    Το μέλος St_Anger στις 23-09-2006 στις 10:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    Βασικά εγώ θα ήθελα να ζούσα στον μεσαίωνα και πιστεύω πως θα ήταν όλα όμορφα! Και αυτό γιατί τότε η ζωή και η σκέψη του ανθρώπου ήταν πιο αγνή...! Του απλού ανθρώπου πάντα....!



    Με τιποτα στο μεσαιωνα!
    Βασικα μου αρεσει η εποχη που ζουμε γιατι αν ζουσα πισω ποσα χρονια σαν γυναικα δεν θα απολαμβανα απολυτως τιποτα και η αισθηση ανελευθεριας με τρελαινει...
    KAKOFONIKS
    23.09.2006, 11:44
    Συμφωνώ !

    Θα ήθελα να ζω τότε ήταν αγνοί ακόμα και οι απατεώνες (που λέει ο λόγος)
    alexia-vicky
    23.09.2006, 12:33
    40-50 χρόνια πριν? Δε ξέρω...δύσκολη ερώτηση...Οι άνθρωποι τότε ζουσαν δύσκολες πολιτικές καταστάσεις και ήταν τραυματισμενοι από πολέμους και χαμους αγαπημένων προσώπων...Επισης, υπήρχαν πολλά ταμπού και η ελευθερία δεν ήταν και τόσο δεδομένη (κάτι που τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, δεν είναι απαραίτητα και τόσο κακό). Η θέση της γυναίκας και οι ρόλοι της ήταν πολύ διαφορετικοί και δε νομιζω πως θα μου άρεσε να ζω κάτω από αυτές τις συνθήκες.Ακόμα δε θα μπορύσα να βγαίνω και να διασκεδάζω τόσο ανετα χωρίς να μου βαζουν ταμπέλες.
    Από την άλλη πλεύρα, αν ήμουν παιδί θα ήμουν και πολύ πιο ξένοιαστη τότε, καθώς θα μπορούσα να παίζω στις αλάνες χωρίς να φοβάμαι τυχόν ότι θα με κλέψουν και θα με κάνουν "ανταλλακτικά" ή ότι οι συμμαθητές μου θα με σκοτώσουν επειδή θα είμαι διαφορετική. Θα διάβαζα κόμικς (καθώς tv δεν υπήρχε) που καμία σχέση δεν έχουν με τα τρομακτικα και αηδιαστικά digimon τερατάκια που υποτίθεται πως ψυχαγωγούν.
    Τελικά, νομίζω πως κάθε εποχή έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Το θέμα είναι εμείς να τα φιλτράρουμε. Όπως είπε κάποιος "Όλο μιλάμε για χαλεπούς καιρούς. Ας αλλάξουμε εμείς και θα αλλάξουν και οι καιροί".

    Υ.Γ. Πάντως θα μου άρεσε η ιδέα να υποστηρίξω τη Τζένη Καρέζη απέναντι στην Βουγιουκλάκη και ΦΥΣΙΚΑ να δω τον Ορφέα μικρούλη

    " Κανενός ανθρώπου τύραννος, κανενός ανθρώπου δούλος... "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 23-09-2006 12:48 ]


    thank
    23.09.2006, 12:41
    Θα ήταν ίσως το ταξίδι που έκανε ο Πέτρος (megaloserwtikos) kai προσέγγιση που έγραψε η Αλέξια (- Βίκυ). Και τα δύο μαζί. Υπάρχει και ένα άλλο σχετικό τόπικ που έχει ανοίξει η Εμυ (emaki) με βάση ένα κείμενο που αναφέρεται σε αυτά. Αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο (ούτε και ξέρω να το κανω λίνκ)
    Giorgos_arazei
    23.09.2006, 12:55
    Μαρινα μου την εποχη που περιγραφεις,δηλ γυρω στα 1950 αν δεν κανω λαθος, δεν θα θελα να τη ζησω με τιποτα...Περιοδος μεταπολεμου,εμφυλιοι,αρρωστειες,η πεινα σκοτωνε δεκαδες καθημερινα και η ζωη ηταν μεγαλος μα μεγαλος αγωνας για επιβιωση για το καθε λεπτο που περνουσε. Θα προτιμουσα να ζω το 40' παρα στο 50'...αλλα θα μου πειτε αν ζεις το 40...ζεις και το 50!Τι να κανουμε?νομοι της ζωης:"Θα περασεις απ ολα!"
    koini_maria
    23.09.2006, 13:04
    Εγώ από τα 10 μου περίπου σκεφτόμουν τι καλά που θα ήταν αν ζούσα την περίοδο της ευρωπαϊκής Αναγέννησης ...
    Αυτός ο πόθος μου γεννήθηκε όταν πρωτοάκουσα αναγεννησιακή μουσική , είδος που λατρεύω και σήμερα ... Λαούτα , βιόλες , φλογέρες ''ήχοι εαρινοί'' , ''ταξιδιάρικοι'' ...

    Τώρα όσον αφορά αν θα ήθελα να ζήσω 40-50 χρόνια πριν , ευχαριστώ μα δεν θα πάρω ...
    Ο παππούλης μου όταν ήμουν πιτσιρικάκι μου έλεγε ιστορίες από την κατοχή 1940-1944 αλλά και αυτά που επακολούθησαν μεταξύ των Ελλήνων τα επόμενα χρόνια που με έκαναν να αντιπαθήσω αυτήν την περίοδο ...
    Επίσης , νιώθω λίγο απογοητευμένη από την ''γενιά του Πολυτεχνείου'' γιατί μεγάλο μέρος αυτής ή μας κυβερνάει ή ψηφίζει αυτούς που μας κυβερνάνε πράγμα ιδιαιτέρως αποκαρδιωτικό και ανησυχιτικό.

    Δεν λέω οτι ζούμε σε ένδοξη εποχή , μα τουλάχιστον έχουμε την πολυτέλεια να μην γνωρίζουμε πως θα είμαστε σε 50 χρόνια , οπότε άνετα μπορούμε να ζήσουμε την ψευδαίσθησή μας οτι κάτι θα προσφέρουμε , οτι δεν θα νικηθούμε από τον κακό εαυτό μας ...

    Υ.Γ.:Ξέφυγα λιγουλάκι από τον χαρακτήρα του συγκεκριμένου topic , συγγνώμη .

    sea_like_eyes
    23.09.2006, 15:41
    Με τιποτα στο μεσαιωνα!
    Βασικα μου αρεσει η εποχη που ζουμε γιατι αν ζουσα πισω ποσα χρονια σαν γυναικα δεν θα απολαμβανα απολυτως τιποτα και η αισθηση ανελευθεριας με τρελαινει........
    ....κι αν ησουν...Βασίλισσα???????? ...σκεψου το...!
    pastella
    23.09.2006, 16:07
    Το μέλος sea_like_eyes στις 23-09-2006 στις 15:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    ....κι αν ησουν...Βασίλισσα???????? ...σκεψου το...!



    Δεν τα πηγα ποτε καλα με τους βασιλιαδες...
    sea_like_eyes
    23.09.2006, 17:07
    .....εχουμε και σε....Πριγκίπισσα.. ..ξανασκεψου το!
    gate
    23.09.2006, 17:12
    Το μέλος megaloserwtikos στις 23-09-2006 στις 01:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ θα σου απαντήσω αν ζούσαμε 45 χρόνια πριν...
    Το 1960
    Θα πηγαίναμε σινεμά να δουμε '' Μανταλένα'', η την Μερκούρη στο ''Ποτέ την κυριακή'' και θα γελάγαμε με τον Γκιωνάκη στα ''κίτρινα γάντια'' που έλεγε ''από πορτοκάλι;''
    Θα είχαμε ανοίξει τόπικ όπως...

    Σας αρέσει η Μαίρη Λίντα;
    Συμφωνείτε με την νίκη στο φεστιβάλ της Νάνας Μούσχουρη;
    Ο Θεοδωράκης μελοποίησε Ρίτσο
    Ευτελίζετε ο Χατζιδάκις με το ''νιάου βρε γατούλα'';
    Η νεοεμφανιζόμενη Τζένη Βάνου
    Χιώτης η Ζαμπέτας
    Ποιό τραγούδι της Βέμπο σας αρέσει περισσότερο και γιατί;
    Ψάχνω τραγούδι Τώνη Μαρούδα
    Ψάχνω 2 τραγούδια από Σπύρο Ζαγοραίο, επέιγον
    Το καινούριο δισκάκι της Καίτης Γκρέυ
    Θα ξανατραγουδήσει στην Ελλάδα η Κάλλας;
    Εφυγε ο Λογοθετίδης
    Είναι μελό η Βούλα Πάλα;

    Ενώ καβγάς μεγάλος μεταξύ των μελών θα ξέσπαγε στο τόπικ ''Καζαντζίδης η Μπιθικώτσης;''
    Αλλά και στο περί ανέμων και υδάτων στο τόπικ ''Ή Καρέζη μιμείται την Βουγιουκλάκη;''

    Κάποιοι θα σχολίαζαν τους πρωτοεμφανιζόμενους Μάνο Λοίζο και Σταύρο Κουγιουμτζή.

    Ενώ ο μικρός τότε orfeus, θα πήγαινε σε συναντήσεις των μελών του ΜΗ στο Τρίο Μπελκάντο... που θα οργάνωνε το μέλος xarxakos (που αργότερα θα έκανε και καριέρα ως συνθέτης) και θα οραματιζόταν ένα μικρό χώρο για συναντήσεις στο μέλλον που θα παίζουν και θα τραγουδούν όσα μέλη θέλουν...

    Αυτάααα...







    Εξαιρετικό!!
    maspa
    23.09.2006, 17:38
    Το μέλος alexia-vicky στις 23-09-2006 στις 12:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    40-50 χρόνια πριν? Δε ξέρω...δύσκολη ερώτηση...Οι άνθρωποι τότε ζουσαν δύσκολες πολιτικές καταστάσεις και ήταν τραυματισμενοι από πολέμους και χαμους αγαπημένων προσώπων...Επισης, υπήρχαν πολλά ταμπού και η ελευθερία δεν ήταν και τόσο δεδομένη (κάτι που τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, δεν είναι απαραίτητα και τόσο κακό). Η θέση της γυναίκας και οι ρόλοι της ήταν πολύ διαφορετικοί και δε νομιζω πως θα μου άρεσε να ζω κάτω από αυτές τις συνθήκες.Ακόμα δε θα μπορύσα να βγαίνω και να διασκεδάζω τόσο ανετα χωρίς να μου βαζουν ταμπέλες.
    Από την άλλη πλεύρα, αν ήμουν παιδί θα ήμουν και πολύ πιο ξένοιαστη τότε, καθώς θα μπορούσα να παίζω στις αλάνες χωρίς να φοβάμαι τυχόν ότι θα με κλέψουν και θα με κάνουν "ανταλλακτικά" ή ότι οι συμμαθητές μου θα με σκοτώσουν επειδή θα είμαι διαφορετική. Θα διάβαζα κόμικς (καθώς tv δεν υπήρχε) που καμία σχέση δεν έχουν με τα τρομακτικα και αηδιαστικά digimon τερατάκια που υποτίθεται πως ψυχαγωγούν.
    Τελικά, νομίζω πως κάθε εποχή έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Το θέμα είναι εμείς να τα φιλτράρουμε. Όπως είπε κάποιος "Όλο μιλάμε για χαλεπούς καιρούς. Ας αλλάξουμε εμείς και θα αλλάξουν και οι καιροί".

    Υ.Γ. Πάντως θα μου άρεσε η ιδέα να υποστηρίξω τη Τζένη Καρέζη απέναντι στην Βουγιουκλάκη και ΦΥΣΙΚΑ να δω τον Ορφέα μικρούλη

    " Κανενός ανθρώπου τύραννος, κανενός ανθρώπου δούλος... "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 23-09-2006 12:48 ]






    Πολύ ώριμη σκέψη αλεξία! Νομίζω πως η απάντησή σου προσεγγίζει περισσότερο αυτό που εννοούσα,ή μάλλον υπονοούσα,στην ερώτηση μου....

    Ωστόσο οι περισσότεροι σκέφτεστε τα τραγικά γεγονότα που συνέβησαν.....Μήπως ο σημερινός τρόπος ζωής μας παίρνει μια "α" κατεύθυνση χωρίς να το συνειδητοποιούμε.....που ίσως είναι χειρότερη από τότε?Να σκεφτούμε λίγο τα ακόμα πιο τραγικά που ενδέχεται να συμβούν....ή συμβαίνουν και τώρα?
    aggeliki
    24.09.2006, 14:24
    Το μέλος megaloserwtikos στις 23-09-2006 στις 01:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ θα σου απαντήσω αν ζούσαμε 45 χρόνια πριν...
    Το 1960
    Θα πηγαίναμε σινεμά να δουμε '' Μανταλένα'', η την Μερκούρη στο ''Ποτέ την κυριακή'' και θα γελάγαμε με τον Γκιωνάκη στα ''κίτρινα γάντια'' που έλεγε ''από πορτοκάλι;''
    Θα είχαμε ανοίξει τόπικ όπως...

    Σας αρέσει η Μαίρη Λίντα;
    Συμφωνείτε με την νίκη στο φεστιβάλ της Νάνας Μούσχουρη;
    Ο Θεοδωράκης μελοποίησε Ρίτσο
    Ευτελίζετε ο Χατζιδάκις με το ''νιάου βρε γατούλα'';
    Η νεοεμφανιζόμενη Τζένη Βάνου
    Χιώτης η Ζαμπέτας
    Ποιό τραγούδι της Βέμπο σας αρέσει περισσότερο και γιατί;
    Ψάχνω τραγούδι Τώνη Μαρούδα
    Ψάχνω 2 τραγούδια από Σπύρο Ζαγοραίο, επέιγον
    Το καινούριο δισκάκι της Καίτης Γκρέυ
    Θα ξανατραγουδήσει στην Ελλάδα η Κάλλας;
    Εφυγε ο Λογοθετίδης
    Είναι μελό η Βούλα Πάλα;

    Ενώ καβγάς μεγάλος μεταξύ των μελών θα ξέσπαγε στο τόπικ ''Καζαντζίδης η Μπιθικώτσης;''
    Αλλά και στο περί ανέμων και υδάτων στο τόπικ ''Ή Καρέζη μιμείται την Βουγιουκλάκη;''

    Κάποιοι θα σχολίαζαν τους πρωτοεμφανιζόμενους Μάνο Λοίζο και Σταύρο Κουγιουμτζή.

    Ενώ ο μικρός τότε orfeus, θα πήγαινε σε συναντήσεις των μελών του ΜΗ στο Τρίο Μπελκάντο... που θα οργάνωνε το μέλος xarxakos (που αργότερα θα έκανε και καριέρα ως συνθέτης) και θα οραματιζόταν ένα μικρό χώρο για συναντήσεις στο μέλλον που θα παίζουν και θα τραγουδούν όσα μέλη θέλουν...

    Αυτάααα...








    Μ'αρέσει....
    megaloserwtikos
    24.09.2006, 21:56

    okanenas
    26.09.2006, 17:48
    Είναι πολλά που μπορείς να πεις για 40 η 50 χρόνια πριν εγώ θα το πάω
    κάπου άλλου αν ζούσα 50 χρόνια πριν θα έβλεπα τις γυναίκες με ωραία ρούχα ντυμένες γιατί την σημερινή εποχή η καλαισθησία έχει σχεδόν χαθεί
    παράδειγμα :
    έχετε ακούσει το τραγούδι που λέει ο Γιάννης Πουλοπουλος
    σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου «Η Μυρσίνη βάζει τ' άσπρα»
    οι στίχοι λένε :

    Η Μυρσίνη βάζει τ' άσπρα
    και γιομίζ' η γειτονιά
    τριανταφυλλάκια κι άστρα
    κι ανοιξιάτικα κλωνιά
    Η Μυρσίνη τ΄άσπρα βάζει
    άσπρο κρίνο στο περβάζι
    και μεθάει η γειτονιά

    θα μπορούσαν σήμερα να γραφτούν τέτοια ωραία λόγια για μια
    σημερινή Μυρσίνη με τα ρούχα που φοράει σήμερα η νεολαία
    δεν το νομίζω.

    nalpha
    26.09.2006, 20:54
    ΓΙΑ 40-50 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΟΧΙ. ...(ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΖΕΡΗ, ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ,ΑΓΕΛΑΣΤΗ)...

    ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ-ΕΝΑΜΙΣΗ ΑΙΩΝΑ ΠΡΙΝ ΝΑΙ !
    ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΥ...

    ΝΑ ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ,ΜΕ ΟΙΚΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΟ LIBRO DORO.
    NA ΓΙΝΩ ΜΙΑ ΝΕΑ....ΠΟΠΟΛΑΡΑ.. ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΤΩ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ.

    ΝΑ ΕΜΠΝΕΥΣΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΕΕΣ ΙΔΕΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ..

    ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ...."Η ΚΟΝΤΕΣΣΑ ΝΑΝΤΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..."(ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ..ΧΑ ΧΑ).

    ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΠΟΧΗ ΕΤΣΙ ΠΙΟ ΣΦΑΙΡΙΚΑ...
    ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ ΦΟΥΣΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΧΤΕΝΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
    ΟΙ ΧΟΡΟΙ ΗΤΑΝ ΧΟΡΟΙ ΚΑΙ ΘΥΜΙΖΑΝ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑ...
    ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ,ΟΙ ΠΥΡΓΟΙ,ΤΑ ΚΑΣΤΡΑ...ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΚΙ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΕΠΟΧΗΣ...

    ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΠΑΜΕ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΙΩΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΛΑΟΥ...

    ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ Μ ΑΓΓΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΟΧΗ...
    ΞΕΡΩ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΥ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟ...ΜΠΟΡΕΙ...

    ....ΑΧ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑ...