ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.849 μέλη

    Δεν μπορώ ή... δεν θέλω???

    sintorin
    02.10.2006, 17:21
    otan den thelo kati einai giati den to mporo.............kai otan den mporo einai giati den to thelo...............
    KAKOFONIKS
    07.10.2006, 12:57
    Πολύ καλό αυτό μου άρεσε πολύ.Πολύ εύστοχο !
    nightwhisper
    07.10.2006, 14:17
    εεεετσι ετσι
    sindy-windy
    08.10.2006, 21:23
    ενα πραγμα ακουω οταν λεω σε καποιον οτι δεν μπορω να κανω κατι
    " δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω"
    Tziamourani
    16.10.2006, 15:04
    Ναι καλά είναι όλα αυτά.....

    Αν όμως κάποιος παραγματικά ΘΕΛΕΙ αλλά πραγματικά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ???? Τι θα γίνει τότε? Θα πούμε πάλι ότι μπορεί αλλά δεν θέλει?
    margo
    16.10.2006, 15:10
    Αν νομίζεις ότι μπορείς έχεις δίκιο.
    Αν νομίζεις ότι δεν μπορείς,πάλι έχεις δίκιο!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 16-10-2006 15:10 ]


    sintorin
    16.10.2006, 15:21
    otan vazeis periorismo ston eauto sou, oti den mporeis, einai giati pragmatika den to theleis gia diaforous logous, pou mporei na einai logoi goustou, doulias, endiaferontos, upoxreoseon klp....den theleis na kaneis tis thusies pou poles fores xreiazontai gia auto pou theleis....ara den mporeis.....

    pisteuo oti otan pragmatika den mporoume kati, einai epeidi den to theloume.....as poume ean den katalavaineis ta mathematika oso kai na prospathiseis, einai giati den ta theleis, den sou aresoun....
    dustuxos oloi to kanoume auto se mia stigmi tis zois mas.....

    Emaki
    16.10.2006, 15:28
    Και το Δεν Μπορώ και το Δεν θέλω μπορούν άνετα να μη συνδιάζονται και να είναι ανεξάρτητα το ένα με το άλλο!
    Πολλές φορές ισχύει το " δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω" , αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση κάποιος λόγος θα κρύβεται από πίσω!

    Δεν μας καταλαβαίνω...Τα πράγματα είναι από μόνα τους δύσκολα , γιατι πρέπει να τα δυσκολέυουμε περρισότερο!

    Και τέλος θα συμφωνήσω με την margo!




    Όλες οι μάχες στη ζωή, μας μαθαίνουν κάτι , ακόμη κι εκείνες που χάνουμε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emaki στις 16-10-2006 15:31 ]


    sintorin
    16.10.2006, 16:44
    den einai thema pios exei dikio kai pios adiko......aplos apopseis dinoume, kanenas den milise gia dikio i adiko......
    rigas
    16.10.2006, 16:49
    Σε λογικά πλαίσια πάντα ο άνθρωπος μπορεί να κάνει τα πάντα.
    Tziamourani
    16.10.2006, 18:42
    Καλά είπαμε όοολα αυτά...και τα "λογικά πλαίσια".....κλπ.Αλλά δε σας έχει τυχει να θελετε κάτι ή και να ΜΗΝ μπορείτε να το κάνετε .....???


    punkster
    04.11.2006, 19:05
    Δεν υπαρχει δεν θελω, υπαρχει δεν μπορω!


    lookylouk
    15.12.2006, 19:22
    Συμφωνώ πως με θέληση και προσπάθεια επιτυγχάνονται πράγματα δύσκολα.
    Δεν είναι όμως τα πάντα στο χέρι μας. Και αυτά τα ''λογικά πλαίσια '' είναι λίγο απροσδιόριστο. Δεν έχουμε όλοι την ίδια αίσθηση για το τι είναι λογικό να επιθυμούμε.
    Και επιπλέον, πρέπει να δεχτούμε πως ανεξάρτητα από τη θέληση, δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες ικανότητες και δυνατότητες. Και αν κοιτάξουμε λίγο γύρω μας, θα δούμε πολλούς ανθρώπους που θέλουν ή θέλησαν πολύ κάτι, αλλά δε μπόρεσαν ποτέ να το κατορθώσουν στη ζωή τους.
    Δυστυχώς υπάρχει τόσο ''δε μπορώ'' όσο και ''δε θέλω''.
    gala_ria
    15.12.2006, 19:47
    Πόσο ψιλά βάζουμε τον πήχη;
    Αν τον βάζουμε ψιλά σίγουρα δεν μπορούμε αν τον βάζουμε χαμηλά σίγουρα δεν θέλουμε
    Η επιλογή είναι δική μας

    vero
    15.12.2006, 22:50
    ωραια και ευστοχη αυτη η φραση
    thank
    16.12.2006, 00:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Tziamourani στις 16-10-2006 στις 18:42 έγραψε...

    Καλά είπαμε όοολα αυτά...και τα "λογικά πλαίσια".....κλπ.Αλλά δε σας έχει τυχει να θελετε κάτι ή και να ΜΗΝ μπορείτε να το κάνετε .....???





    ναι μου έχει τύχει καμμια 1000000 φορές. Αλλά, κάθομαι και γράφω τιμωρία, 100 φορές, "δεν το κάνω επειδή δεν το θέλω".
    gate
    16.12.2006, 01:13
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 16-12-2006 στις 00:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tziamourani στις 16-10-2006 στις 18:42 έγραψε...

    Καλά είπαμε όοολα αυτά...και τα "λογικά πλαίσια".....κλπ.Αλλά δε σας έχει τυχει να θελετε κάτι ή και να ΜΗΝ μπορείτε να το κάνετε .....???





    ναι μου έχει τύχει καμμια 1000000 φορές. Αλλά, κάθομαι και γράφω τιμωρία, 100 φορές, "δεν το κάνω επειδή δεν το θέλω".





    Βοηθάει καθόλου....;
    thank
    16.12.2006, 10:20
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 16-12-2006 στις 01:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 16-12-2006 στις 00:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tziamourani στις 16-10-2006 στις 18:42 έγραψε...

    Καλά είπαμε όοολα αυτά...και τα "λογικά πλαίσια".....κλπ.Αλλά δε σας έχει τυχει να θελετε κάτι ή και να ΜΗΝ μπορείτε να το κάνετε .....???





    ναι μου έχει τύχει καμμια 1000000 φορές. Αλλά, κάθομαι και γράφω τιμωρία, 100 φορές, "δεν το κάνω επειδή δεν το θέλω".





    Βοηθάει καθόλου....;



    Δεν νομίζω. Ειδικά αν γράψεις την τιμωρία στο πισί με copy paste
    pastella
    16.12.2006, 10:45
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 16-12-2006 στις 10:20 έγραψε...

    Δεν νομίζω. Ειδικά αν γράψεις την τιμωρία στο πισί με copy paste





    τι το κακο εχει το copy paste????
    Melissanthi
    28.12.2006, 23:24
    Παράθεση:

    Το μέλος prochatz στις 23-09-2006 στις 23:04 έγραψε...

    @thank
    Παράθεση:

    Και ένα τελευταίο. Η θέληση του ανθρώπου ειναι όντως απεριόριστη δύναμη. Και όντως μπορείς να τρέξεις 100 χλμ αν το βάλεις πείσμα.


    !!! !!!
    Προσωπικά, όσο και να παλέψω, όσο και να προσπαθήσω, να τρέξω 100 χλμ δε θα τα καταφέρω. Ακόμα και αυτός που θα το καταφέρει, θα είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.

    Αν κατάλαβα καλά, πιστεύεις ότι όλα είναι θέμα θέλησης. Όπως είπα και πιο πάνω, ο αιώνιος δεύτερος σε κατάταξη αθλητής, π.χ. στα 100 μ, είναι δεύτερος διότι έχει λιγότερη θέληση από τον πρώτο? Δεν υπάρχει η περίπτωση ο οργανισμός του δεύτερου να είναι χειρότερος από τον οργανισμό του πρωταθλητή? Αυτό είναι πάνω και πέρα από τα όρια που βάζει ο καθένας για τον εαυτό του. Ανήκει στα όρια που βάζει η φύση για σένα. Δεν είναι θέμα επιλογών, αφού εχουμε ξεφύγει από τα προσωπικά πλαίσια του κάθενος.

    Διότι καλά, να συγχέουμε τις έννοιες "δε μπορώ" και "δε θέλω" στο πλαίσιο που μπορεί να υπάρξει μονοσήμαντη υποκατάσταση. Τι γίνεται, όμως, όταν δε μπορεί να επιτευχθεί υποκατάσταση?

    Για παράδειγμα:
    Μου λέει ένας φίλος μου: "Πάμε για καφέ?", κι εγώ του απαντάω "Δε μπορώ γιατί έχω να λύσω ασκήσεις και δε θα προλάβω να τις κάνω", ενώ στην πραγματικότητα ξέρω ότι μπορώ να τις τελειώσω γρήγορα αλλά δε θέλω να πάω για καφέ. Αυτή είναι μία λανθασμένη υποκατάσταση του "δε θέλω" με το "δε μπορώ".

    Δεν ισχύουν, όμως, τα ίδια στην περίπτωση που η γιαγιά μου θέλει να βάλει καλάθι από 50 μέτρα! Είναι αδύνατο, διότι η υποκατάσταση απαγορεύεται από την ίδια τη φύση. Όσο και να θέλει η γιαγιά μου να σκοράρει από 50 μέτρα ( ), δε θα το πετύχει.



    prochatz, έγραψες!