ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη

    Δεν μπορώ ή... δεν θέλω???

    koukli
    30.11.2007, 21:15
    Και τα δύο, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις το "δε θέλω".

    Σχετικά με το " δεν μπορώ": Στη φύση υπάρχει νομοτέλεια. Κάτι λοιπόν που δεν είναι προορισμένο για να γίνει από κάποιους (μπουρδολογώ αλλά δεν πειράζει) δεν μπορεί να γίνει. Π.χ. Ένας σκύλος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να πετάξει, όσο και να το θέλει...


    absurdus_delirium
    01.12.2007, 06:21
    Παράθεση:

    Το μέλος MISangie στις 27-10-2007 στις 13:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 27-10-2007 στις 13:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MISangie στις 27-10-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 27-10-2007 στις 12:59 έγραψε...

    ''και να το πάρουμε τελειωτικά
    απόφαση:
    η σάρκα –ναι– είν’ πρόθυμη
    όμως το πνεύμα
    φορές φορές
    είν’ ασθενές [...] ''

    -Νίκος Εγγονόπουλος


    Νομίζω απάντησε καλύτερα από εμένα...





    Νικο μου..αν οδηγομασταν μονο απο την σαρκα..δεν θα λεγομασταν ανθρωποι.δεν θα υπηρχε διαχωρισμος μας απο τα ζωα..




    Δεν εννοούσα αυτό....

    Εννοούσα ότι όσο και να θέλουμε, αν το μυαλό μας μας βάζει περιορισμούς, τότε δεν πετυχαίνουμε τίποτα....

    ...με λίγα λόγια, πιστεύω ότι μπορούμε να φτάσουμε τόσο μακρυά όσο φτάνει η επιθυμία μας.



    δυστηχως ομως η ευτυχως..εχουμε μυαλο..και μας εχει δοθει για αυτον ακριβως τον σκοπο..να βαζει περιορισμους..
    Και να θελουμε να το παρακαμψουμε αυτο ειναι πολυ δυσκολο...
    πως μπορουμε να πορευθουμε μονο απο την επιθυμια...?
    που οδηγει αυτος ο δρομος..?



    με το μπαρδόν, αλλά θα διαφωνήξω! το μυαλό το έχουμε για να λυνόμαστε. κοίτα που ήμαστε και που ήρθαμε. δεν υποστηριζω ότι οφείλει να μας οδηγεί μονο η επιθυμία αλλά μέχρι και το βάσανο της επιδίωξης αυτών που "δεν μπορούμε" να πετύχουμε (γαβ, γαβ) να πετύχουμε, λέω, είναι αυτό που μας πάει παραπέρα/
    parisA
    14.12.2007, 18:02
    Όταν δεν θέλω δεν θα μπορέσω ποτέ
    Αν θέλω πολύ θα τα καταφέρω


    Brokenchord
    14.12.2007, 20:20
    Όλα τα μπορεί κάποιος όταν τα θέλει γιατί τα πάντα είναι πιθανά και τίποτα δεν είναι αδύνατο εκτός και αν η διανοητική μας στάση το καθιστά τέτοιο.
    Και για του λόγου το αληθές δείτε εδώ
    catherine91
    15.12.2007, 22:04
    Εγώ δύο πράγματα ξέρω...
    α) "Where there is a will, there is a way"
    β) "Όταν θες κάτι πάρα πολύ, ολόκληρο το σύμπαν συνομοτεί υπέρ σου για να συμβεί" (Πάολο Κοέλιο)
    Και τα δύο ισχύουν... ε;
    marakiasteraki
    08.01.2008, 21:10
    Αναλόγως....!
    kamelia8
    17.02.2008, 17:19
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 23-09-2006 στις 12:23 έγραψε...

    Είμαι της άποψης ότι υπάρχει τόσο το "δε μπορώ" όσο και το "δε θέλω".Απλά, σε μερικές περιπτώσεις, είναι γεγονός πως αν δείξεις λίγη παραπάνω θέληση (μακριά από εγωισμούς κτλ) , πολλά μπορούν να γίνουν και να αλλάξουν.
    Μερικές φορές όμως για να γίνει κάτι δεν εξαρτάται μόνο από εμάς, οπότε και να θέλουμε...δε μπορούμε.

    Είναι καθαρά θέμα περιστάσεων.