ελληνική μουσική
    529 online   ·  210.826 μέλη

    Οι αδικημένοι δίσκοι

    Lansetris
    24.09.2006, 11:53
    Υπάρχουν κάποια δισκάκια που, προσωπικά, τα θεωρώ αριστουργήματα αλλά στην πορεία ανακάλυψα πως μόνο εγώ τα χαρακτηρίζω έτσι. Δίσκοι που νομίζω πως αδικήθηκαν είτε από το κοινό είτε από την κριτική και κάποιοι από αυτούς έμειναν στα αζήτητα και ξεχάστηκαν. Σίγουρα όμως τους άξιζε κάτι παραπάνω.
    Κάποιες περιπτώσεις που μου έρχονται στο μυαλό είναι:
    "halloweed ground" - VIOLENT FEMMES (ο δεύτερος δίσκος τους)
    "The blind leading the naked" VIOLENT FEMMES (ο τρίτος δίσκος τους)
    "It's a beautifull day" - IT' S A BEAUTIFULL DAY (απίστευτο χαρμ΄'ανι ονειρικής μπαλάντας και σκληρού ροκ)
    Caravanserai" - CARLOS SANTANA (κιθαριστική πανδαισία)

    Και από ελληνικά:
    "Κατάσταση πολιορκίας" - ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ (όλοι προτιμούν οτιδήποτε άλλο δικό του...)
    Ερωτόκριτος και Αρετή" - ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ (Όπερα σε δύο πράξεις - πέρασε απαρατήρητη)
    "Κρυφτό" - ΝΙΚΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΓΛΟΥ (ο κόσμος προτίμησε Μπραζιλέρο και Παιχνίδια με το Διάβολο)

    Γράψτε, αν θέλετε τις ανάλογες "τραυματικές" εμεπιρίες σας
    "

    semplice
    24.09.2006, 12:23
    Να πω μόνο για την ώρα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για αυτό το τόπικ .
    Πραγματικά είναι πολύ ωραία ιδέα να προσπαθήσουμε εμείς στο ΜΗ
    να προτείνουμε,να αναδείξουμε,όσο μπορούμε, τέτοιους δίσκους που τους αξίζε και τους αξίζει κάτι παραπάνω.
    Δεν είναι όλα marketing παιδιά..Ας μιλήσουμε για Μουσική!
    Επανέρχομαι λοιπόν με τη δική μου λίστα!
    Μπράβο και πάλι Lansetris!



    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 24-09-2006 12:25 ]


    Lansetris
    24.09.2006, 12:36
    Σ' ευχαριστώ πολύ semplice !!!
    gate
    24.09.2006, 13:45
    τι να λέμε...Θανάση...
    Σχεδόν όλοι (κι αν όχι όλοι η πλειοψηφία) των καλών δίσκων παραδοσιακής και βυζαντινής μουσικής είναι εντελώς αδικημένοι... Κι αυτό ασφαλώς λόγω ελλειπούς γνώσης περί των μουσικών αυτών ειδών, λόγω της γνωστής μας νοοτροπίας να θεωρούμε τέτοιες μουσικές ξεπερασμένες και ανούσιες, λόγω της αδιαφορίας μας να ασχοληθούμε με πιο "δύσκολες" για τ' αυτιά μας μελωδίες, αφού έχουμε μάθει πια σε όλα τα ...εύκολα και πρόχειρα και λόγω της άρνησής μας να ψάχνουμε για "αξίες" εκεί που ΔΕΝ μας υποδεικνύει η τηλεόραση

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 24-09-2006 13:46 ]


    megaloserwtikos
    24.09.2006, 13:55
    Εντελώς αδικημένος ο δίσκος ''υάκινθος'' (1998) του Μάνου Αχαλινωτόπουλου, για μένα ίσως στην πεντάδα των καλύτερων δίσκων της δεκαετίας του 90.
    Ο Αχαλινωτόπουλος δεν ξανάβγαλε κάτι προσωπικό, ελπίζω να μην είναι από την παραγκώνιση του δίσκου του...


    Stam_23
    24.09.2006, 15:08
    Το μέλος Lansetris στις 24-09-2006 στις 11:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    Υπάρχουν κάποια δισκάκια που, προσωπικά, τα θεωρώ αριστουργήματα αλλά στην πορεία ανακάλυψα πως μόνο εγώ τα χαρακτηρίζω έτσι. Δίσκοι που νομίζω πως αδικήθηκαν είτε από το κοινό είτε από την κριτική και κάποιοι από αυτούς έμειναν στα αζήτητα και ξεχάστηκαν. Σίγουρα όμως τους άξιζε κάτι παραπάνω.
    Κάποιες περιπτώσεις που μου έρχονται στο μυαλό είναι:
    "halloweed ground" - VIOLENT FEMMES (ο δεύτερος δίσκος τους)
    "The blind leading the naked" VIOLENT FEMMES (ο τρίτος δίσκος τους)
    "It's a beautifull day" - IT' S A BEAUTIFULL DAY (απίστευτο χαρμ΄'ανι ονειρικής μπαλάντας και σκληρού ροκ)
    Caravanserai" - CARLOS SANTANA (κιθαριστική πανδαισία)

    Και από ελληνικά:
    "Κατάσταση πολιορκίας" - ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ (όλοι προτιμούν οτιδήποτε άλλο δικό του...)
    Ερωτόκριτος και Αρετή" - ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ (Όπερα σε δύο πράξεις - πέρασε απαρατήρητη)
    "Κρυφτό" - ΝΙΚΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΓΛΟΥ (ο κόσμος προτίμησε Μπραζιλέρο και Παιχνίδια με το Διάβολο)

    Γράψτε, αν θέλετε τις ανάλογες "τραυματικές" εμεπιρίες σας
    "





    Θα ήθελα να προσθέσω ακόμα δυο έργα του Μ.Θεοδωράκη που θεωρώ οτι είναι
    αδικημένα και οτι αξίζουν περισσότερο τη προσοχή μας:

    -Ο "Ήλιος και ο χρόνος" και οι υπέροχοι "Χαιρετισμοί".
    ageras
    24.09.2006, 15:14
    Αυτός ο δίσκος που μου έρχεται πρώτος στο μυαλό είναι ο "Όσο κρατάει ένας καφές" σε μουσική Θάνου Μικρούτσικου,στίχους Άλκη Αλκαίου και ερμηνεία Διονύση Θεοδόση.
    Πιστεύω πως αυτό το LP είναι πραγματικά ένα διαμάντι.
    Νομίζω πως δεν είχε την απήχηση που θα έπρεπε να έχει καθώς η ερμηνείες του αδικοχαμένου ερμηνευτή έιναι μαγευτικές,καθώς και οι στίχοι όπως και η μουσική!!



    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 24-09-2006 15:15 ]


    beatlus
    24.09.2006, 15:31
    Το μέλος megaloserwtikos στις 24-09-2006 στις 13:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εντελώς αδικημένος ο δίσκος ''υάκινθος'' (1998) του Μάνου Αχαλινωτόπουλου, για μένα ίσως στην πεντάδα των καλύτερων δίσκων της δεκαετίας του 90.
    Ο Αχαλινωτόπουλος δεν ξανάβγαλε κάτι προσωπικό, ελπίζω να μην είναι από την παραγκώνιση του δίσκου του...





    Συμφωνώ! Η "Ηλιογέννητη", ας πούμε, είναι κορυφαία στιγμή
    megaloserwtikos
    24.09.2006, 17:24
    Νομίζω ότι αρκετά αδικημένοι είναι και οι δίσκοι της Βενετσάνου, σε άλλη χώρα μπορεί και να ήταν από τις πιο αναγνωρισμένες τραγουδίστιές τους.
    dimko
    24.09.2006, 20:52
    Σπανός - Χατζηνάσιος "Μουσική Πρόκληση" Ζωντανή Ηχογράφηση από το Michel - 1984
    WildCat
    25.09.2006, 11:54
    Το μέλος Lansetris στις 24-09-2006 στις 11:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    Υπάρχουν κάποια δισκάκια που, προσωπικά, τα θεωρώ αριστουργήματα αλλά στην πορεία ανακάλυψα πως μόνο εγώ τα χαρακτηρίζω έτσι. Δίσκοι που νομίζω πως αδικήθηκαν είτε από το κοινό είτε από την κριτική και κάποιοι από αυτούς έμειναν στα αζήτητα και ξεχάστηκαν. Σίγουρα όμως τους άξιζε κάτι παραπάνω.
    Κάποιες περιπτώσεις που μου έρχονται στο μυαλό είναι:
    "halloweed ground" - VIOLENT FEMMES (ο δεύτερος δίσκος τους)
    "The blind leading the naked" VIOLENT FEMMES (ο τρίτος δίσκος τους)
    "It's a beautifull day" - IT' S A BEAUTIFULL DAY (απίστευτο χαρμ΄'ανι ονειρικής μπαλάντας και σκληρού ροκ)
    Caravanserai" - CARLOS SANTANA (κιθαριστική πανδαισία)



    Ωραίο θέμα Lansetris, οι It's a beautifull day είναι και στη δική μου λίστα, και προσθέτω ακόμη
    Lucifer's fiend - BANQUET
    Spooky Tooth- MIRROR
    Esperanto - LAST TANGO
    alterhoh
    27.09.2006, 16:59
    Έλληνες:
    01. Acid Death - "Pieces of Mankind"
    02. Acid Death - "Random's Manifest"
    03. Fragile Vastness - "Excerpts..."
    04. Fragile Vastness - "A Tribute to Life"
    05. ROT - "Provocativ"
    06. IntraVenus - "IntraVenus"
    07. Sphinx - "Sphinx"
    08. Sphinx - "Επτά Διαστάσεις"

    Αμερικανοί:
    09. Atheist - "Piece of Time"
    10. Atheist - "Unquestionable Precense"
    11. Atheist - "Elements"
    12. Cynic - "Focus"

    Ελβετοί:
    13. Coroner - "R.I.P."
    14. Coroner - "Punishment for Decadence"
    15. Coroner - "No More Color"
    16. Coroner - "Mental Vortex"
    17. Coroner - "Grin"

    Οι παραπάνω δίσκοι είναι μόνο ένα 0,0000000000000000000000000000001% από το σύνολο των δίσκων που έμειναν στη γνώση ενός πολύ-πολύ-πολύ μικρού κοινού ακροατών. Υπάρχουν εκατομμύρια εκατομμυρίων συγκροτήματα τα οποία έμειναν και θα μείνουν στην αφάνεια και τα οποία έβγαλαν και βγάζουν ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ. Ένα τέτοιο συγκρότημα μπορεί να κρύβεται στη διπλανή σας γειτονιά και στις πρόβες του να δημιουργεί εξαιρετικές συνθέσεις οι οποίες είτε θα παρατηθούν κάποια στιγμή, είτε θα ηχογραφηθούν και θα ζήσουν ως άλλο ένα demo στη δισκοθήκη 50-100 ατόμων ανά την ανθρωπότητα.
    Επομένως, θεωρώ την παραπάνω ερώτηση ψιλοάκυρη διότι όσα και να γράψουμε, δε θα καλύψουμε ποτέ τη γκάμα των αδικημένων δίσκων.
    ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΖΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ. Είτε αυτά τα σκουπίδια είναι οι "άνθρωποι" των δισκογραφικών, είτε είναι οι "δίσκοι" που κυκλοφορούν. Ο κόσμος σήμερα έχει ΚΑΕΙ από την άγνοια του τί πάει να πει γνήσια μορφή μουσικής έκφρασης, από το κηνύγι του εύκολου χρήματος και πάει λέγοντας... Όσοι αγοράσετε τους παραπάνω 17 δίσκους, έχετε κάνει την αρχή για να καταλάβετε τί εννοώ. Αλλά και αν δε τους βρείτε, προσπαθήστε να καταλάβετε γιατί θα έπρεπε όλα τα σκουπίδια που προανέφερα, να έχουν ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ από καιρό.
    Τιμή και δόξα στον άσημο μα, καταπληκτικό μουσικό που δημιουργεί μέσα από την καρδιά του και όχι μέσα από τα ζωώδη ένστικτά του για αρπαχτές και καταράκωση των μουσικών αξιών.
    Τιμή και δόξα σε μουσικούς όπως οι TOOL υπό τους ήχους των οποίων ("Aenima"), γράφτηκαν τα παραπάνω.



    semplice
    28.09.2006, 12:01
    ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ : ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΔΕΣ ΜΕ ΠΥΞΙΔΕΣ






    επισυναπτόμενα: MPOUZOUXHDES 1.jpg 
    semplice
    28.09.2006, 12:02
    ....

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει








    Γράφει ο συνθέτης"...Ηθελα να γράψω κάτι πιο ευχάριστο,πιο τρυφερό και έτσι μου βγήκε αυτό το δροσερό τσιφτετελάκι.Αστα να πάνε ..δε μου βγαίνουν και συχνά χαρούμενα τραγούδια.Ενα στα εκατό."


    Ενα στα εκατό ...έτσι είναι τα ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ Βαγγέλη !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 28-09-2006 12:11 ]


    επισυναπτόμενα: MPOUZOUXHDES 5ep.JPG vagel_kor.JPG 
    theotita
    02.10.2006, 00:10
    Εμένα πάλι με το που είδα το θέμα μου ήρθαν στο μυαλό οι Θαρσείν Χρει...
    llorona
    02.10.2006, 14:46
    Για το "μπουζουξήδες με πυξίδες" συμφωνώ απόλυτα!
    Τι ωραια τραγούδια.

    Να συμπληρώσω το δίσκο του Βαγγέλη Γιαννάκη "Ιχνογραφίες" με τη φωνή του Ανδρέα Καρακότα..(αλήθεια το ξέρεις ότι Γιαννάκης-Κορακάκης είχαν κάνει στη μαγιοπούλα τριήμερο με τίτλο "μπουζουξήδες με πυξίδες";)


    Το δίσκο του Αντώνη Απέργη "Βγάλε φτερά και πέτα". Μαγική η φωνή του Κώστα Παυλίδη..

    Τα "τραγούδια της αμαρτίας "του Μάνου Χατζιδάκι σε ποίηση Ντίνου Χριστιανόπουλου.
    "Αιγαίο" του Μανώλη Πάππου
    "Ραδιοπειρατής Κωστής Μαραβέγιας
    "Πρώτες Γιορτές"Γιάννης Μιχαηλίδης και οι πρώτες γιορτές
    "Για φωνή και ακορντεόν" Ηρακλής Βαβάτσικας-Μόρφω Τσαιρέλη
    "Εμπάργκο"Θάνος Μικρούτσικος-Άλκης Αλκαίος
    "Φράγμα"Δήμος Μούτσης-Κώστας Τριπολίτης
    "Το πράσινο μουσκαριο"Εύα Ιεροπούλου (παιδικό)
    είναι κι άλλα πολλά...Σιγά σιγά..!






    Lansetris
    02.10.2006, 23:27
    Παράθεση:

    Το μέλος llorona στις 02-10-2006 στις 14:46 έγραψε...

    Για το "μπουζουξήδες με πυξίδες" συμφωνώ απόλυτα!
    Τι ωραια τραγούδια.

    Να συμπληρώσω το δίσκο του Βαγγέλη Γιαννάκη "Ιχνογραφίες" με τη φωνή του Ανδρέα Καρακότα..(αλήθεια το ξέρεις ότι Γιαννάκης-Κορακάκης είχαν κάνει στη μαγιοπούλα τριήμερο με τίτλο "μπουζουξήδες με πυξίδες";)


    Το δίσκο του Αντώνη Απέργη "Βγάλε φτερά και πέτα". Μαγική η φωνή του Κώστα Παυλίδη..

    Τα "τραγούδια της αμαρτίας "του Μάνου Χατζιδάκι σε ποίηση Ντίνου Χριστιανόπουλου.
    "Αιγαίο" του Μανώλη Πάππου
    "Ραδιοπειρατής Κωστής Μαραβέγιας
    "Πρώτες Γιορτές"Γιάννης Μιχαηλίδης και οι πρώτες γιορτές
    "Για φωνή και ακορντεόν" Ηρακλής Βαβάτσικας-Μόρφω Τσαιρέλη
    "Εμπάργκο"Θάνος Μικρούτσικος-Άλκης Αλκαίος
    "Φράγμα"Δήμος Μούτσης-Κώστας Τριπολίτης
    "Το πράσινο μουσκαριο"Εύα Ιεροπούλου (παιδικό)
    είναι κι άλλα πολλά...Σιγά σιγά..!


    Νομίζω ότι ούτε το Εμπάργκο ούτε το Φράγμα είναι αδικημένοι δίσκοι. Ακούστηκαν και πούλησαν πολύ, ακούγονται ακόμη και πολύ καλά κάνουν.
    Τα τραγούδια της αμαρτίας ήταν όντως ένα αδικημένο αριστούργημα.
    Stam_23
    03.10.2006, 00:18
    Παράθεση:

    Το μέλος llorona στις 02-10-2006 στις 14:46 έγραψε...

    Για το "μπουζουξήδες με πυξίδες" συμφωνώ απόλυτα!
    Τι ωραια τραγούδια.

    Να συμπληρώσω το δίσκο του Βαγγέλη Γιαννάκη "Ιχνογραφίες" με τη φωνή του Ανδρέα Καρακότα..(αλήθεια το ξέρεις ότι Γιαννάκης-Κορακάκης είχαν κάνει στη μαγιοπούλα τριήμερο με τίτλο "μπουζουξήδες με πυξίδες";)


    Το δίσκο του Αντώνη Απέργη "Βγάλε φτερά και πέτα". Μαγική η φωνή του Κώστα Παυλίδη..

    Τα "τραγούδια της αμαρτίας "του Μάνου Χατζιδάκι σε ποίηση Ντίνου Χριστιανόπουλου.
    "Αιγαίο" του Μανώλη Πάππου
    "Ραδιοπειρατής Κωστής Μαραβέγιας
    "Πρώτες Γιορτές"Γιάννης Μιχαηλίδης και οι πρώτες γιορτές
    "Για φωνή και ακορντεόν" Ηρακλής Βαβάτσικας-Μόρφω Τσαιρέλη
    "Εμπάργκο"Θάνος Μικρούτσικος-Άλκης Αλκαίος
    "Φράγμα"Δήμος Μούτσης-Κώστας Τριπολίτης
    "Το πράσινο μουσκαριο"Εύα Ιεροπούλου (παιδικό)
    είναι κι άλλα πολλά...Σιγά σιγά..!








    \
    Υποθέτω πως αναφέρεσαι στο "Εμπαργκο" σαν σύνολο γιατί,αν θυμάμαι καλά,σε αυτό το δίσκο πρωτοακούστηκε το κορυφαίο και διαχρονικότατο "Ερωτικό" με το Μανώλη Μητσιά.
    maraki24
    08.10.2006, 16:45
    Ο χειμωνιάτιος ήλιος του Χατζιδάκι...

    Τα τραγούδια του Καραγκιόζη, του Κραουνάκη...

    Η Ερημιά του Θεοδωράκη και του Παπαδόπουλου...
    kalouka
    09.10.2006, 10:36
    PLJ Band - Armageddon - 1982
    1. Intro
    Paul Kikrilis, Lavrendis Macheritsas
    2. I see people
    Paul Kikrilis
    3. Ezekiel
    Lavrendis Macheritsas
    4. Oye
    Lavrendis Mmacheritsas, Antony Mitzelos
    5. Armageddon I
    PLJ Band
    6. Armageddon II
    Lavrendis Macheritsas, Antony Mitzelos
    7. The Void
    Lavrendis Macheritsas
    8. Theme
    Lavrendis Macheritsas, Paul Kikrilis
    9. Star wish
    Paul Kikrilis

    " When a star it's falling down
    close your eyes and make a wish
    and you may be a starman
    or you may be a lucky man..."
    - star wish

    Το ARMAGEDDON είναι βασισμένο στην Παλαιά Διαθήκη και η συνθετική ιδέα έχει τη βάση της στην Αποκάλυψη του Ιωάννη.






    επισυναπτόμενα: 7421_b.jpg