ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.830 μέλη

    Ξεκίνησαν τα Blogs του MusicHeaven !

    jorge
    01.11.2006, 19:50
    Το "Σωστή" πήγαινε στην αναζήτηση. Το άλλο δεν το βρίσκω χρήσιμο, αλλά αφού το θες... Θα δω και την Επεξεργασία...
    antreas_dr
    02.11.2006, 12:24
    Ρε σεις...
    Αυτά το Blogs πάνε τόσο καλά που μέχρι και ο Jimi Hendrix έφτιαξε ένα!

    Όπως πάμε σε λίγο θα φτιάξει και ο Μπετόβεν...
    jorge
    02.11.2006, 13:02
    Βρε ολόκληρος Καπηλίδης έφτιαξε blog κι εσύ ασχολείσαι με τους πεθαμένους;
    jorge
    09.11.2006, 14:27
    (από το in.gr)

    Εκατό χιλιάδες νέα ιστολόγια δημοσιεύονται κάθε μέρα στο Διαδίκτυο

    Κάθε ημέρα εμφανίζονται στο Διαδίκτυο περίπου 100.000 νέα ιστολόγια, δείχνει η τελευταία τριμηνιαία έρευνα του δικτυακού τόπου Technorati που παρακολουθεί τα blogs σε όλο τον κόσμο.

    Τα υπάρχοντα ιστολόγια -προσωπικές ιστοσελίδες σαν ημερολόγια, οποιασδήποτε θεματολογίας- ενημερώνονται με 1,3 εκατομμύρια νέες καταχωρήσεις κάθε ημέρα.

    Το Technorati παρακολουθεί πλέον 57 εκατ. ιστολόγια, από τα οποία το 55% είναι «ενεργά», δηλαδή ενημερώνονται τουλάχιστον μία φορά το τρίμηνο.

    Όσον αφορά τη θεματολογία της διογκούμενης «μπλογκόσφαιρας», όλο και περισσότερες καταχωρήσεις αφορούν θέματα της παγκόσμιας επικαιρότητας, όπως ο πόλεμος Ισραήλ-Λιβάνου το καλοκαίρι.

    Τα φαρσί, η περσική γλώσσα που χρησιμοποιείται στο Ιράν και το Αφγανιστάν, περιλαμβάνονται πλέον στη λίστα των δέκα πλέον χρησιμοποιούμενων γλωσσών στα ιστολόγια όλου του κόσμου, παρά τις διώξεις που αντιμετωπίζουν οι bloggers στο εσωτερικό του Ιράν.

    «Αυτό δείχνει ότι τα ιστολόγια συνεχίζουν να παίζουν κρίσιμο ρόλο στις συζητήσεις για τα σημαντικά θέματα του καιρού μας» σχολιάζει στο BBC ο Ντέιβιντ Σάιφρι, ιδρυτής του Technorati.


    Περισσότερα...
    megaloserwtikos
    13.11.2006, 15:13
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 31-10-2006 στις 16:53 έγραψε...

    Γιατί να έχουν επισκεψιμότητα blogs που ούτε ανανεώνονται συχνά, ενώ παράλληλα δεν έχουν καλά καλά ξεκινήσει; Δεν αξίζουν επισκέψεις τέτοια blogs.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 31-10-2006 16:54 ]






    Επειδή συνεχίζω να πιστεύω ότι η ποιότητα δεν έχει καμία σχέση με την ποσότητα, στα φιλικά μου blogs από εδώ και μπρος θα έχω όσα (από αυτά που θα βρω βέβαια, δεν μπορώ να τα επισκεφτώ όλα, σιγά- σιγά) έχουν ενδιαφέρον, κάτα την ταπεινή μου γνώμη, αλλά δεν έχουν 6 ποστς.

    Ηδη χτες αργά ανακάλυψα το blog της Αλίκης και θα συνεχίσω την προσπαθειά μου με την πρώτη ευκαιρία μου.(θέλει κάποιο ψάξιμο)
    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βρίσκω ενδιαφέρον σε πολλά και άλλα. Απλά ελπίζω στην κατανόηση του προβλημματισμού μου από άτομα που εκτιμώ,
    (αγέρας, δέος, νεκταρία, ξένια, ανδρέας, μελτίκα, αλεξία, γιώργο-αράζει, κιντ, θεότητα, δήμητρα,μασπα, αίολος, ορφέας κ.α ) αλλά μπορεί κανείς να βρει την σελίδα τους στα 6, αλλά και στα φιλικά πολλών άλλων.
    Οταν κάποιος θα ανοίγει την σελίδα μου επιθυμώ να βρίσκει κάποια μη προβεβλημμένα παιδιά που κάτα την ταπεινή -και πιθανό αδιάφορη- γνώμη μου, αξίζει τον κόπο να τα επισκεφτεί. Πιθανό να έχω και κάποια μπλογκς που θα νομίζω πως αξίζουν περισσότερης προσοχής. Είναι δηλαδή χαμηλά στην λίστα των 6 ποστς.
    Ετσι από την τέταρτη σειρά που βλέπω συνήθως τον εαυτό μου, μπορώ να γίνω ένα μέσο για να νιώσουν - πιθανό - γλυκύτερα οι ευαισθησίες κάποιων μελών.

    Ετσι δημόσια θέλω να ζητήσω συγνώμη που θα αφαιρέσω το πραγματικά καλογραμμένο μπλογκ της Νεκταρίας μας. Το κάνω με μεγάλη λύπη... αλλά πολύ μεγάλη λύπη.
    Αλλά πρέπει να είμαι συνεπής στην αποφασή μου.

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 13-11-2006 15:40 ]


    XeniaRodo
    21.11.2006, 10:24
    Θα ήθελα να πω ένα μπράβο στον Αντμίν μας που στα πλάγια των Μπλογκς βάζει λινκς από φιλανθρωπικές οργανώσεις.
    EffieKakaflika
    21.11.2006, 16:27
    Να ρωτήσω κάτι;
    Κάθε φορά που γράφω ένα κείμενο στο word και το κάνω copy paste στο παράθυρο της δημιουργίας κειμένου στην διαμόρφωση blog, όταν κάνω προεπισκόπηση χάνει όλα τα enter και χαλάει η στοίχιση και πρέπει να τα ξανα στοιχίσω και να προσθέσω πάλι τις κενές γραμμές που θέλω. Υπάρχει τρόπος να το αποφεύγω;
    Προτιμώ να γράφω στο word γιατί έχει περισσότερο χώρο από το παράθυρο της διαμόρφωσης.
    Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!



    jorge
    21.11.2006, 16:47
    Έφη δοκίμασε να γράφεις τα κείμενα, όχι στο Word, αλλά στο Wordpad ή στο Notepad. Σε αυτή την περίπτωση λογικά δε θα έχεις πρόβλημα στο paste. Αν πάλι έχεις, πες μου να δω αν μπορώ να βάλω μηχανισμό που να μην χαλάει την επικόλληση από το Word.
    maspa
    21.11.2006, 18:33
    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 21-11-2006 στις 16:27 έγραψε...

    Να ρωτήσω κάτι;
    Κάθε φορά που γράφω ένα κείμενο στο word και το κάνω copy paste στο παράθυρο της δημιουργίας κειμένου στην διαμόρφωση blog, όταν κάνω προεπισκόπηση χάνει όλα τα enter και χαλάει η στοίχιση και πρέπει να τα ξανα στοιχίσω και να προσθέσω πάλι τις κενές γραμμές που θέλω. Υπάρχει τρόπος να το αποφεύγω;
    Προτιμώ να γράφω στο word γιατί έχει περισσότερο χώρο από το παράθυρο της διαμόρφωσης.
    Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!






    Κι εγώ γράφω στο word κι έχω το ίδιο πρόβλημα.....
    yokor
    21.11.2006, 19:35
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 21-11-2006 στις 10:24 έγραψε...

    Θα ήθελα να πω ένα μπράβο στον Αντμίν μας που στα πλάγια των Μπλογκς βάζει λινκς από φιλανθρωπικές οργανώσεις.




    jorge
    21.11.2006, 20:13
    Να 'στε καλά. Ετοιμαστείτε για την καθιερωμένη χριστουγεννιάτικη προσφορά που κάνουμε κάθε χρόνο. Λεπτομέρειες σύντομα σε άλλο topic.
    EffieKakaflika
    22.11.2006, 10:31
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-11-2006 στις 16:47 έγραψε...

    Έφη δοκίμασε να γράφεις τα κείμενα, όχι στο Word, αλλά στο Wordpad ή στο Notepad. Σε αυτή την περίπτωση λογικά δε θα έχεις πρόβλημα στο paste. Αν πάλι έχεις, πες μου να δω αν μπορώ να βάλω μηχανισμό που να μην χαλάει την επικόλληση από το Word.


    οκ θα το δοκιμάσω

    vouliakis
    19.01.2007, 15:49
    Προβληματάκι:

    Σήμερα ήρθαν στο email μου κάποιες ειδοποιήσεις για νέα σχόλια στο μπλογκ μου, τα οποία εγώ δυστυχώς δεν "βλέπω".

    Για παράδειγμα, σε αυτό το post, φαίνεται να υπάρχουν 4 σχόλια. Εγώ όμως, διαβάζω μόνο ένα...

    Είναι δικό μου το πρόβλημα, jorge ή γενικό?







    jorge
    19.01.2007, 16:01
    Διορθώθηκε Παναγιώτη, τα σχόλια που ισχύουν είναι 1, όχι 4. Τα άλλα ήταν απόπειρες spam που ναι μεν δεν εμφανίζονταν, αλλά έμπαιναν στη βάση.
    vouliakis
    19.01.2007, 16:04
    Ok!

    Φάνηκε σαν κάποιος, νωρίς το πρωί, να προσπαθούσε να ανεβάσει σχόλιο σε κάποια posts και να μην τα κατάφερνε...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 19-01-2007 16:06 ]


    Shakti_
    19.01.2007, 16:45
    Είναι δύο μέρες τώρα που δεν μπορώ με κανένα τρόπο να μπώ στο
    μπλογκ της Ξένιας, ενώ μέχρι προχθές δεν είχα πρόβλημα και ούτε
    έχω με άλλο μπλογκ.
    Μήπως μπορείτε να μου πήτε τι μπορεί να συμβαίνει;
    jorge
    19.01.2007, 17:05
    Είναι ΟΚ τώρα. Είναι κάποια sites που δεν αφήνουν να πάρεις τις διαστάσεις των φωτογραφιών που "τραβάς" και εκεί "κολλούσε"... Τώρα δε θα ξαναϋπάρξει αυτό το πρόβλημα γιατί οι φωτογραφίες από τα άλλα sites θα εμφανίζονται στις κανονικές τους διαστάσεις, χωρίς να γίνεται έλεγχος υπερβολικού μεγέθους...
    Shakti_
    19.01.2007, 17:10
    Σε ευχαριστώ jorge!!!


    jorge
    25.01.2007, 00:16
    Όσοι κάνατε τα κείμενά σας copy-paste από το Word, μερικές φορές εμφανίζονταν κάποια ενοχλητικά συμβολάκια. Αυτά τώρα αυτόματα αφαιρούνται και δεν χαλάνε την εμφάνιση του κειμένου σας. Όμως καλό είναι τα κείμενα να τα γράφετε όχι στο Word, αλλά στο Wordpad. Το έχουν όλα τα Windows και δεν παρουσιάζει προβλήματα κατά το copy-paste μέσα στο blog σας.
    XeniaRodo
    06.02.2007, 15:23
    Θα μου άρεσε πολύ αν
    γινόταν τελικά να μπορούμε να
    δημοσιεύουμε κατ' ευθείαν τα βιντεάκια από
    το youtube στο μπλογκ μας...
    Yπαρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο τελικά?

    Nομίζω ότι θα είναι πολύ εδιαφέρον να ανεβάζει
    ο καθένας τα βίντεό του με τραγούδια ή λόγια ή
    οτιδήποτε στο μπλογκ του...