ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.850 μέλη

    Σε δημοπρασία ζωγραφικά έργα του Χίτλερ

    movflower
    26.09.2006, 23:11
    (το κείμενο είναι δανεισμένο από μια ειδησειογραφική σελίδα)
    Υδατογραφίες που αποδίδονται στον Αδόλφο Χίτλερ, τις οποίες ζωγράφισε όταν υπηρετούσε στο γερμανικό στρατό κατά τη διάρκεια του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου και παρέμειναν κρυμμένες για περισσότερα από 60 χρόνια, θα εκτεθούν σε δημοπρασία αύριο στη νοτιοδυτική Αγγλία.

    Τα 21 έργα, πίνακες και σκίτσα, η μεγαλύτερη συλλογή έργων του Χίτλερ που διατίθεται προς πώληση τα τελευταία χρόνια και έχει προκαλέσει το εντονότατο ενδιαφέρον συλλεκτών από τη Ρωσία, τις ΗΠΑ και τη Νότια Αφρική θα διεξαχθεί αύριο στην ήσυχη πόλη Λοστουίθιελ της Κορνουάλης.

    " Καθημερινά καταγράφουμε μεγάλο αριθμό ενδιαφερομένων. Δεν είναι κάτι συνηθισμένο να έχεις τόσα πολλά έργα του Χίτλερ για δημοπρασία", δήλωσε ο Ιαν Μόρις ιδιοκτήτης του οίκου Τζέφερις που έχει αναλάβει τη διεξαγωγή της δημοπρασίας.

    Πολλά ερωτηματικά έχουν προκύψει για την προέλευση των έργων και κατά πόσο είναι σωστό να διατίθενται σε δημοπρασία έργα του εγκεφάλου του Ολοκαυτώματος.

    " Υπάρχει ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων που δεν είναι ευχαριστημένοι από αυτό το γεγονός", δήλωσε ο Μόρις και πρόσθεσε "Υπάρχουν πάντα κάποιοι άνθρωποι που έχουν επιφυλάξεις για τα είδη που διατίθενται προς πώληση".

    ............................................................................................................

    ποια είναι η δική σας γνώμη; ποια η αξία των έργων ως κομμάτια τέχνης; ή έχουν μόνο ιστορική αξία; ή πάλι καμία;





    dimitrapan
    26.09.2006, 23:20
    Ειλικρινά δεν ξέρω τι να απαντήσω στο ερώτημά σου... Όταν διάβασα αυτή την είδηση απλώς πάγωσα!
    movflower
    26.09.2006, 23:27
    Το μέλος dimitrapan στις 26-09-2006 στις 23:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ειλικρινά δεν ξέρω τι να απαντήσω στο ερώτημά σου... Όταν διάβασα αυτή την είδηση απλώς πάγωσα!




    γιατί πάγωσες; πολλοί λένε ότι αν ο Χίτλερ γινόταν αποδεκτός από τη Σχολή Καλών Τεχνών της Βιέννης, δεν θα λάμβανε ποτέ χώρα ο δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος....
    dimitrapan
    26.09.2006, 23:33
    Δεν αμφισβητώ την καλλιτεχνική του ευφυία, δεν έχω δει ποτέ έργο του κι εξάλλου δεν είμαι κι αρμόδια να κάνω κάτι τέτοιο, ούτε έχω τις σχετικές γνώσεις. Ωστόσο, όλο αυτό το ενδιαφέρον για τα έργα του Χίτλερ, με πάγωσε... Δηλ. μετά τον θάνατό του να τον αναγνωρίσουμε κι ως μεγάλο καλλιτέχνη? Δεν πάει πολύ?
    trooper_206
    26.09.2006, 23:38
    Ελα βρε Δημητρα, φραγκα θελουνε να παρουνε οι ανθρωποι (του οικου της δημοπρασιας)..., και εξ'αλλου λιγα ορνια υπαρχουν που θα ψωνιστουνε να λενε οτι εχουνε ενα Χιτλεροπινακα?
    movflower
    26.09.2006, 23:42
    όντως, δεν πρόκειται για την καλλιτεχνίκη του ευφυία!!!! μάλλον για την .... ικανοποίηση κάποιων συλλεκτών να προσθέσουν έργα του Χίτλερ στις συλλογές τους. εγώ είμαι περίεργη να δω την τελική τιμή στην οποία θα πωληθούν τα έργα αυτά.... και την μετέπειτα εξέλιξη της ιστορίας.


    dimitrapan
    26.09.2006, 23:49
    Ίσως έχετε δίκιο... Και μετά τίθεται το άλλο θέμα: Που πάνε τα φράγκα???
    trooper_206
    26.09.2006, 23:51
    .....Απλο...Στην τσεπη τους!
    alexia-vicky
    27.09.2006, 11:47
    Ο Χίτλερ δεν παύει να είναι μια ιστορική προσωπικότητα ...και το συγκεκριμένο κομμάτι της τέχνης δεν εξετάζει το τί μπορεί να είχε κάνει ή την προσωπικότητα του, αλλά τα έργα του...Μπορεί για κάποιον συλλέκτη να έχει αξία να έχει ένα εργο του...
    Aiolos_m
    27.09.2006, 12:02
    Το μέλος alexia-vicky στις 27-09-2006 στις 11:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο Χίτλερ δεν παύει να είναι μια ιστορική προσωπικότητα ...και το συγκεκριμένο κομμάτι της τέχνης δεν εξετάζει το τί μπορεί να είχε κάνει ή την προσωπικότητα του, αλλά τα έργα του...Μπορεί για κάποιον συλλέκτη να έχει αξία να έχει ένα εργο του...



    Τα έργα δεν αποδίδουν την προσωπικότητά του κάθε καλλιτέχνη; Είδικά στη ζωγραφική δε νομίζω πως θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει κάτι τελείως ασύμφωνο με την προσωπικότητά του για κάποιον άλλο σκοπό, όπως το χρήμα. Κατά συνέπεια τι άλλο θα μπορούσαν να αντικατοπτρίζουν έργα του Χίτλερ;
    sintorin
    27.09.2006, 12:13
    Το μέλος Aiolos_m στις 27-09-2006 στις 12:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 27-09-2006 στις 11:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο Χίτλερ δεν παύει να είναι μια ιστορική προσωπικότητα ...και το συγκεκριμένο κομμάτι της τέχνης δεν εξετάζει το τί μπορεί να είχε κάνει ή την προσωπικότητα του, αλλά τα έργα του...Μπορεί για κάποιον συλλέκτη να έχει αξία να έχει ένα εργο του...



    Τα έργα δεν αποδίδουν την προσωπικότητά του κάθε καλλιτέχνη; Είδικά στη ζωγραφική δε νομίζω πως θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει κάτι τελείως ασύμφωνο με την προσωπικότητά του για κάποιον άλλο σκοπό, όπως το χρήμα. Κατά συνέπεια τι άλλο θα μπορούσαν να αντικατοπτρίζουν έργα του Χίτλερ;


    diladi esu ti nomizeis oti antikatoptrizoun ta erga tou xitler, efoson eisai toso sigouros gia auto pou les................
    uNick
    27.09.2006, 12:18
    Για μια στιγμή βρε παιδιά... Ακόμα και αν τα έργα που αποδίδονται στον Χίτλερ πράγματι αντικατοπτρίζουν μέρος ή όλη την προσωπικότητά του... αυτό μειώνει την - όποια - αξία τους ως έργα τέχνης?

    Με την ίδια λογική, τα έργα του καλλιτέχνη (Μονέ ή Μανέ? πάντα τους μπερδεύω...) που είχε σεξουαλικές σχέσεις με την μητέρα του είναι αμφιβόλου αξίας?

    dimitrapan
    27.09.2006, 12:21
    Συγκρίνεις πράγματα τελείως ανόμοια Νίκο.


    heartbreak-kid
    27.09.2006, 12:21
    όχι ρε...μην τα βγαζετε σε δημοπρασία!!κάφτε τα να γίνεται ίσα κι όμοια με τους ΝΑΖΙ.αλλα,αν δεν σας αρεση μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι εθνικοσοσιαλιστές στην γη...έστω 2-3 που απέμειναν και να θέλουν να τα αγοράσουν.μόνο μην χρησιμοποιείτε ως δικαιολογία τα φράγκα.αν η είδησι ήταν,η έκθεσι τους σε οποιοδήποτε μερος παλι θα αντιδρούσατε.γιαυτο σας λεω...κάφτε τα να τελειώνετε
    dimitrapan
    27.09.2006, 12:29
    Μία έκθεση με τις φωτογραφίες -όσων είχαν- ή με τα προσωπικά αντικείμενα των θυμάτων της πολιτικής Χίτλερ ίσως παρουσίαζε μεγαλύτερο ιστορικό ενδιαφέρον Δημήτρη.

    Εξάλλου, αν διάβασα σωστά, δεν μίλησε κανείς για καταστροφή των έργων. Απλά ίσως τα ποσά που θα δαπανηθούν για την αγορά αυτών των έργων μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για καλύτερους σκοπούς νομίζω... Ίσως πάλι κάνω λάθος...

    Aiolos_m
    27.09.2006, 12:30
    Το μέλος sintorin στις 27-09-2006 στις 12:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 27-09-2006 στις 12:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 27-09-2006 στις 11:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο Χίτλερ δεν παύει να είναι μια ιστορική προσωπικότητα ...και το συγκεκριμένο κομμάτι της τέχνης δεν εξετάζει το τί μπορεί να είχε κάνει ή την προσωπικότητα του, αλλά τα έργα του...Μπορεί για κάποιον συλλέκτη να έχει αξία να έχει ένα εργο του...



    Τα έργα δεν αποδίδουν την προσωπικότητά του κάθε καλλιτέχνη; Είδικά στη ζωγραφική δε νομίζω πως θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει κάτι τελείως ασύμφωνο με την προσωπικότητά του για κάποιον άλλο σκοπό, όπως το χρήμα. Κατά συνέπεια τι άλλο θα μπορούσαν να αντικατοπτρίζουν έργα του Χίτλερ;


    diladi esu ti nomizeis oti antikatoptrizoun ta erga tou xitler, efoson eisai toso sigouros gia auto pou les................



    Αμφισβητείς ότι τα έργα αντικατοπτρίζουν την προσωπικότητα του καλλιτέχνη; Ποιό το νόημα της τέχνης τότε;
    Aiolos_m
    27.09.2006, 12:36
    Αν υπάρχει κάποιος ο οποιός να ταιριάζει με αυτά, να τα θαυμάζει και να τα θεωρεί σπουδαία ας τα αγοράσει. Εγώ δεν είπα ούτε ότι θα είναι βλακείες, ούτε έθιξα ιδεολογικά το θεμα. Απλά είπα τι πιστεύω για τα έργα-χωρις να τα έχω δει- γνωρίζοντας ένα στοιχείο της τέχνης...
    sintorin
    27.09.2006, 12:41
    aiolos_m den amfisvito katholou auto........ala den paei na pei oti efoson oloi ton kseroume san eglimatia, den eixe kai ala sunaisthimata oso paralogo kai na fainetai, ta opia ta eksefraze stin zografiki, giati den eiksere pos alios na ta ekfrasei.....poloi kseroun oti agapouse polu ta zoa paradeigmatos xari......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 27-09-2006 12:43 ]


    Aiolos_m
    27.09.2006, 12:46
    Ναι ρε συ το δέχομαι αυτό. Αλλά δεν μπορέι να λείπουν και στοιχεία της εγκληματικότητάς του ή στοιχεία της επιβολής του στους αδύναμους. Για τον Χίτλερ μιλάμε...
    sintorin
    27.09.2006, 12:53
    analoga me to ti exei zografisei.....exeis dei ti exei zografisei; oxi;....oute ego.....auto pou sou leo einai na min exeis amesos apospsi xoris na ksereis.....ego perimeno na do prin, kai ustera na exo apopsi.................hello!!!!!!....anybody home;