ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.826 μέλη

    Γνώμη για όλα:σωστό ή λάθος??

    maspa
    27.09.2006, 18:33
    Τώρα πια οι περισσότεροι άνθρωποι "ψάχνονται".....Δεν θεωρώ πως είναι κακό αντιθέτως.Αλλά είναι κι ένας λόγος που μας ωθεί να έχουμε γνώμη για όλα.....Ακόμα και για θέματα που αγνοούμε πολλά πράγματα σχετικά με αυτά...Μήπως δεν είναι σωστό να εκφράζουμε πάντα άποψη?

    (Μη παρεξηγηθώ....δεν είμαι απόγονος του χίτλερ!!)
    uNick
    27.09.2006, 19:03
    Πιστεύω πως ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη-άποψή του πάνω σε οτιδήποτε (αρκεί βέβαια να προσέχει να μην εκτεθεί από την άποψη που εκφράζει). Ακόμα και αν η γνώμη του είναι λανθασμένη, αυτό θα έχει (σε ιδανικές συνθήκες) ως αποτέλεσμα έναν εκτενή διάλογο, από τον οποίο όλο και κάτι θα αποκομίσουν οι εμπλεκόμενοι αλλά και όσοι τον παρακολουθούν...



    Υ.Γ. Με χιουμοριστική διάθεση και πρόθεση, θα σας θυμίσω αυτό που είχε πει ο Λάρρυ Φλυντ (εκδότης του πορνοπεριοδικού Hustler) στον δικαστή την ώρα της καταδίκης του: "Κανένα πρόβλημα, κύριε Δικαστά! Άλλωστε, η γνώμη είναι σαν τον..... πρωκτό! Όλοι έχουν από μια!"

    sintorin
    27.09.2006, 19:21
    polu kako na exeis apopsi kai na min tin ekfrazeis, lanthasmeni i oxi........
    kalo einai omos i apopsi na einai vasismeni se prosopikes empeiries i gnossis.......tha exei pio endiaferon se ena dialogo.....
    maspa
    27.09.2006, 19:23

    Το μέλος Unick έγραψε...
    Παράθεση:

    Υ.Γ. Με χιουμοριστική διάθεση και πρόθεση, θα σας θυμίσω αυτό που είχε πει ο Λάρρυ Φλυντ (εκδότης του πορνοπεριοδικού Hustler) στον δικαστή την ώρα της καταδίκης του: "Κανένα πρόβλημα, κύριε Δικαστά! Άλλωστε, η γνώμη είναι σαν τον..... πρωκτό! Όλοι έχουν από μια!"






    Το μέτρο δεν είναι η μετριότητα,είναι η κορύφωση

    (Από το βιβλίο "Η μοναξιά είναι από χώμα" της Μάρως Βαμβουνάκη)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 27-09-2006 19:26 ]


    megaloserwtikos
    27.09.2006, 19:30
    Σίγουρα είναι καλό να έχουμε άποψη, απλώς εγω εκτιμώ περισσότερο τους ανθρώπους που αν δεν ξέρουν κάτι, λένε ''δεν ξέρω'' και δεν έχουν γνώμη επί παντός επιστητού.
    Αυτά τα ολίγα.
    meltica
    27.09.2006, 19:39
    Ως άνθρωπος μου που αρέσει να λέω την γνώμη μου, σε πράγματα για τα οποία έχω πραγματικά σχηματίσει κάποια άποψη, αλλά και σε πράγματα τα οποία ακούω για πρώτη φορά- δοκιμάζω την τύχη μου- πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να λέει την γνώμη του όπου του αρέσει. Ακόμα και αν δεν ξέρει τι λέει. Γιατί έτσι και με τις παρεμβάσεις των άλλων μπορεί να βγει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το θέμα- το οποίο λέει την γνώμη του.

    Ωστόσο πρέπει να προσέχουμε να μην εκτιθόμαστε. Να είμαστε ευγενικοί και να μην εκφράζουμε διαφορετικές απόψεις με άλλους μόνο και μόνο για να πηγαίνουμε ''κόντρα'' και να ''ανάβουν τα αίματα''. Να εκφράζουμε την αποψή μας μόνο όταν είμαστε σίγουροι γι' αυτήν- σίγουροι με την έννοια ότι δεν θα ξυπνήσουμε το άλλο πρωί και θα λέμε άλλα... αν ξυπνήσουμε σε 1 χρόνο και λέμε άλλα, αυτό κατά την γνώμη μου είναι μες τα όρια. Να εκφραζόμαστε με σύνεση και να μην είμαστε απόλυτοι στις απόψεις μας τουλάχιστον να μην το δείχνουμε... αν είμαστε απόλυτοι και διγματικοί κανείς δεν θα μας πάρει στα σοβαρά.

    Ε, και να μην ξεχνάμε πως s c r i p ta manent ... ακόμα και αν εδώ έχουμε την ικανότητα τροποποίησης του κειμένου μας, δεν θα ήταν πιο όμορφο να μην μετανιώνουμε για τον τρόπο που εκφραζόμαστε;
    meltica
    27.09.2006, 19:43
    Ε... δογματικοί ήθελα να πω... αλλά δεν ήθελα να κάνω τροποποίηση μην αναιρέσω την ιδέα μου περί s c r i p ta manent στο ίδιο μου το post...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : meltica στις 27-09-2006 19:44 ]


    maspa
    27.09.2006, 19:54
    Έχω συναντήσει κι έχω συνιομιλήσει με άτομα που εκφέρουν άποψη για θέματα χωρίς να έχουν καν ολοκληρωμένη άποψη ή η γνώμη τους να μην έχει κάποια βάση κι όταν καταφέρνεις με επιχειρήματα και συγκεκριμένες θέσεις να τους αναιρέσεις τη γνώμη εκείνοι επιμένουν με αποτέλεσμα να μη βγάζει άκρη κανείς με τη συζήτηση...Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ισχύει αυτό που λέμε ....καλύτερα να μασας παρά να μιλάς?
    ageras
    27.09.2006, 20:27
    Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο..αν δεν ξέρω κάτι απλά λέω δεν ξέρω...Δεν εχω την διάθεση να προβαίνω σε αερολογίες..
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια....
    PHILIPPOSSM
    27.09.2006, 20:50
    Το μέλος ageras στις 27-09-2006 στις 20:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο..αν δεν ξέρω κάτι απλά λέω δεν ξέρω...Δεν εχω την διάθεση να προβαίνω σε αερολογίες..
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια....



    Καμια φορα συναντας ανθρωπους που μαζευουν συνεχως καθε ειδους πληροφοριες και αυτο τους δινη την δυνατοτητα να μπορουν να εκφερουν την αποψη τους ακομα και οταν αυτο δεν ειναι αρεστο απο αρκετους συνομηλιτες τους... Ακομα και αν η συζητιση αναπτυσεται κανονικα.Φτανει μονο να μην ειναι ισχυρογνωμονες.
    melkat06
    27.09.2006, 20:55
    Θα συμφωνήσω με τον megaloserwtiko και τον agera..
    Όχι ότι το έχω τηρήσει απόλυτα, αλλά το προσπαθώ..
    Το σίγουρο είναι ότι δεν λέω κάτι απλά για να το πω, απλά κάποιες φορές αποδεικνύεται πως δεν το ήξερα τόσο καλά όσο νόμιζα..
    ageras
    27.09.2006, 21:10
    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 27-09-2006 στις 20:50 έγραψε...
    Παράθεση:


    Καμια φορα συναντας ανθρωπους που μαζευουν συνεχως καθε ειδους πληροφοριες και αυτο τους δινη την δυνατοτητα να μπορουν να εκφερουν την αποψη τους ακομα και οταν αυτο δεν ειναι αρεστο απο αρκετους συνομηλιτες τους... Ακομα και αν η συζητιση αναπτυσεται κανονικα.Φτανει μονο να μην ειναι ισχυρογνωμονες.


    Συμφωνώ μαζί σου!!Ανήκω σε αυτούς που συνεχως μαζεύουν πληροφορίες,χωρίς φυσικά να είμαι ισχυρογνώμων.
    Απλά νομίζω πως υπάρχουν και θέματα που δεν έχουμε πληροφορίες...εκεί δεν έχω καμία ανάμιξη.
    Εδώ λοιπόν εμφανίζονται οι γνωστοί σε όλους μας ξερόλες..


    thank
    27.09.2006, 21:15
    1. Το να έχει κανείς γνώμη γιά όλα, ακόμα και αν δεν ειναι ειδικός, η δεν γνωριζει τα πράγματα σε βάθος δεν ειναι κακό. Ειναι δικαίωμα. Και δείγμα αναζήτησης. Συνήθως βέβαια οι άνθρωποι αυτοί φέρονται φυσιολογικά, συνδράμουν στις συζητήσεις εποικοδομητικά κλπ. Και κυρίως, λένε "δεν ξέρω"

    2. Το να ειναι κανείς ξερόλας - δεν χρειάζεται ανάλυση - ειναι ενοχλητικό και επικίνδυνο. Συνήθως δε οι ξερόλες, ειναι οπλισμένοι με υπομονή, ευελιξία στις τοποθετήσεις τους κλπ, με αποτέλεσμα να αποπλανούν. Οχι απλά δεν συμβάλλουν στις συζητήσεις, αλλά δημιουργούν πρόβλημα. Ειναι αλλαζόνες και δεν δέχονται την γνώμη των άλλων. Δεν ειναι τελικά θέμα ποσότητας στη γνώση, αλλά προσέγγισης της γνώσης. Ο ξερόλας, ακόμα και αν μάθει ένα ζήτημα εις βάθος, θα παραμένει αλλαζονικός, αποπροσανατολιστικός, ανταγωνιστικός. Δεν φαίνεται κατ' ανάγκην.

    Δύο οριακά και αντιδιαμετρικά προφίλ. Δεν αναφέρομαι στο νετ, υπάρχουν ιδιομορφίες.

    Προτιμώ το 1ο προφίλ. Απεχθάνομαι το 2ο. Ειτε εκφράζεται ακραία, ειτε οχι, είτε αλλαζονικά είτε με ευγένεια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 27-09-2006 21:18 ]


    Shamriella_
    27.09.2006, 21:36
    Εγώ πιστεύω ότι είναι βασικότατο ο καθένας να εκφράζει την άποψη του για το κάθε θέμα για το οποίο έχει άποψη. Ακόμα και να μην έχεις άποψη για κάτι δηλαδή, άποψη θεωρείται κι αυτό. Το σημαντικό όμως είναι να είσαι ανοιχτός και σε αντίλογο. Ακόμα κι αν η άποψη σου θεωρητικά είναι η ''σωστή'', πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα διαφωνεί μ'αυτή, δικαίωμα του είναι άλλωστε. Οπότε μην αποκλείουμε κανέναν από το να διαφωνήσει μαζί μας (Αυτή είναι η πλάκα της υπόθεσης στο κάτω κάτω... )
    sofiasim_00
    27.09.2006, 21:52
    Πιστεύω πως το να έχει γνώμη κάποιος είναι προταίρημα...Το να είναι δηλσδή μέσα στα πράγματα, να ξέρει τι γίνεται και γενικά να είναι διαβασμένος...για να μπορεί να δημιουργήσει γνώμη!!Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σωστό η κάτι λάθος στο να έχεις γνώμη για όλα.Το θέμα είναι αν εκφράζεις την γνώμη σου σε όλα και με τι τρόπο...Όλοι σίγουρα έχουμε άποψη για όλα η όπως είπε και η Shamriella_ ακόμα και να μην έχεις άποψη για κάτι, άποψη θεωρείται κι αυτό!!Αλλά η γνώμη είναι κάτι που ο κόσμος πάλεψε πολύ για να καταφέρει να την εκφέρει... Αυτή είναι η γνώμη μου..!!
    Giorgos_arazei
    27.09.2006, 22:50
    Γνωμη για κατι ο καθενας εχει,αλλιως ειναι φυτο. Το θεμα ομως ειναι να ξερεις ποτε να την εκφραζεις και να την "επικαλεισαι" μονο οταν εισαι βεβαιος οτι ειναι σωστη. Ας μη μιλαμε για πουμε οτι κατι ειπαμε.Αυτη ειναι η ταπεινη μου...γνωμη.
    sofiasim_00
    27.09.2006, 23:02
    Giorgos_arazei Τι θα πει να την επικαλείσαι μονο όταν είναι σωστή???Σωστή με βάση τι?Με βάση την δική σου γνώμη?Δηλαδή αν η δική μου γνώμη με κάτι είναι διαφορετική με την δική σου είναι λάθος?Και επειδή είναι λάθος δεν θα πρέπει να την εκφέρω???

    Giorgos_arazei
    28.09.2006, 00:50
    Ειπα πιο πανω και μαλλον δεν εδωσες βαση,δεν πρεπει να μιλαμε για λεμε οτι κατι ειπαμε.Και ανθρωπος που εκφερει γνωμη για ολα ειναι ημιμαθης.Αυτο.
    gazakas
    28.09.2006, 01:06
    @ thank

    Θάνο, αναφέρεις δύο προφίλ, τα οποία χαρακτηρίζεις "οριακά και αντιδιαμετρικά". όμως, το πρώτο που αναφέρεις δε βρίσκεται στο άλλο άκρο του "ξερόλα". Για να είναι και αυτό ακραίο θα έπρεπε να πούμε ότι και αυτοί που έχουν γνώμη για όλα πολλές φορές δε δέχονται μύγα στο σπαθί τους, δε λένε "δεν ξέρω" ή όταν λένε, συνεχίζουν "αλλά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο" κτλ. Διευκρινιστικά τελείως το λέω...



    Και άλλη μια διευκρίνιση: υπάρχουν ζητήματα στα οποία μπορούμε να έχουμε όλοι μας γνώμη και ζητήματα που δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο μια γνώμη -που τότε ονομάζεται γνώση- είναι η ορθή. Και για να μην αρχίσουν κάποιοι να λένε για δογματισμό κτλ. θα εξηγήσω με παραδείγματα τι εννοώ:
    Πρώτη περίπτωση:
    -πολιτική: ο καθένας μπορεί να υποστηρίζει όποιο κόμμα θέλει, όποιο σύστημα θέλει, όποιον πολιτικό θέλει και να λέει π.χ. "θεωρώ/έχω τη γνώμη/νομίζω ότι ο Ψωμιάδης θα βοηθήσει το νομό Θεσσαλονίκης"
    -ηθική: δεν ισχύει για όλους ο ίδιος ο ηθικός κώδικας και έτσι κάποιος μπορεί να λέει "θεωρώ/έχω τη γνώμη/νομίζω ότι η μοιχεία είναι/δεν είναι καλό πράγμα".
    -τέχνη-αισθητική: "Αυτό το βιβλίο/έργο/τραγούδι είναι ωραίο/άσχημο"
    -μεταφυσική: "Υπάρχουν φαντάσματα"


    Δεύτερη περίπτωση:
    -Επιστήμη: Δε μιλάω για ζητήματα που στα οποία ακόμα διεξάγεται συζήτηση στους κόλπους των επιστημόνων, αλλά για αυτά που θεωρεί -και εμείς μαζί της- ως δεδομένα. Τότε δεν τίθεται ζήτημα γνώμης. Π.χ. "Κατά την άποψη μου, ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη γη", "Ο άνθρωπος έχει 700 κόκαλα", "το νερό βράζει στους 50 βαθμούς κελσίου".




    Στον καθημερινό προφορικό και γραπτό λόγο έχουμε πολλές φορές συνδυασμό των παραπάνω. Ο καθένας φυσικά έχει το νομικό δικαίωμα να διατυπώσει όποια γνώμη/άποψη θέλει υπό την έννοια ότι δε θα τον βάλουμε φυλακή. Στα θέματα της πρώτης περίπτωσης που ανάφερα, ο καθένας που εκφράζει μια άποψη κρίνεται με βάση τις απόψεις των ακροατών/αναγνωστών του στο αντίστοιχο θέμα. Στη δεύτερη περίπτωση η εγκυρότητα της όποιας γνώμης ελέγχεται με βάση τη σχέση που έχει αυτή με την πραγματικότητα. Και όταν έχουμε συνδυασμό, θα πρέπει ο καθένας να μπορεί να διακρίνει σε μια άποψη τι αναφέρεται στην πραγματικότητα και μπορεί να ελεγχθεί και τι αποτελεί προσωπικό σχόλιο ή θέση.
    jorge
    28.09.2006, 01:09
    Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος πρέπει να έχει άποψη για κάτι που δεν γνωρίζει. Η λέξη και μόνο "άποψη" σημαίνει έναν τρόπο θεώρησης των πραγμάτων. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει γνώση (αυτό είναι το δεδομένο μας, σωστά;), δε μπορεί να υπάρχει και θεώρηση. Άρα άποψη χωρίς θεώρηση, δηλαδή χωρίς γνώση, είναι κάτι ανυπόστατο.