ελληνική μουσική
    680 online   ·  210.851 μέλη

    Γνώμη για όλα:σωστό ή λάθος??

    thank
    28.09.2006, 01:29
    @ Αντώνη .... ε ..... ναι ... εχεις δίκιο. Δεν ειναι αντιδιαμετρικά προφίλ ο ξερόλας με τον άλλον... ο ξερόλας ισως ειναι προέκταση του άλλου που δεν "κατέχει" .. Καπως έτσι. Για τα άλλα που γράφεις .. ε .. δεν χρειάζεται σχολιασμός ¨

    @ Χορχε, νομίζω το θέτεις πολύ σωστά. Αλλά ειναι τοσα τα θέματα που μας κατακλύζουν που δεν μπορούμε να έχουμε επαρκή γνώση για όλα. Βεβαια, άλλο το να λεει κάποιος "πιστευω ότι, με όσα ξέρω .. κλπ" και άλλο να λέει ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ενώ δεν ξέρει. Το δευτερο ειναι φάουλ. Τελικά ειναι και θέμα σεμνότητας. Αν και ο "ξερόλας", καλύπτει ολες τις κατηγορίες. Και όσους έχουν επαρκή γνώση και όσους δεν έχουν. Ειναι θέμα ύφους και ηθους. Τελος πάντων.
    maspa
    28.09.2006, 01:30
    Το μέλος jorge στις 28-09-2006 στις 01:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος πρέπει να έχει άποψη για κάτι που δεν γνωρίζει. Η λέξη και μόνο "άποψη" σημαίνει έναν τρόπο θεώρησης των πραγμάτων. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει γνώση (αυτό είναι το δεδομένο μας, σωστά;), δε μπορεί να υπάρχει και θεώρηση. Άρα άποψη χωρίς θεώρηση, δηλαδή χωρίς γνώση, είναι κάτι ανυπόστατο.






    jorge
    28.09.2006, 01:36
    Το μέλος thank στις 28-09-2006 στις 01:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    @ Χορχε, νομίζω το θέτεις πολύ σωστά. Αλλά ειναι τοσα τα θέματα που μας κατακλύζουν που δεν μπορούμε να έχουμε επαρκή γνώση για όλα. Βεβαια, άλλο το να λεει κάποιος "πιστευω ότι, με όσα ξέρω .. κλπ" και άλλο να λέει ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ενώ δεν ξέρει. Το δευτερο ειναι φάουλ.


    Σαφώς. Σε αυτό και μόνο αναφέρομαι. Το πρώτο που αναφέρεις όχι μόνο είναι σωστό αλλά και απαραίτητο στοιχείο επικοινωνίας.
    Kkandral
    28.09.2006, 12:01
    Παιδιά
    Καταρχάς θα έπρεπε να είμαστε υπερήφανοι που ζούμε σε μία χώρα όπου μαζί μας ζουν και άλλοι 11 εκατ. πυρινικοί επιστήμονες , γιατροί , διδακτορικοί επιστήμονες , μουσικοί , κριτικοί θεάτρου , πολιτικοί , οικονομολόγοι , προπονητές , ειδικοί σε όλα τα θέματα και επί παντώς θέματος.
    Παραδείγματα :
    Δεν είναι τυχαίο που η φίλη της μάνας μου 80 ετών συμβουλέυει και κουράρει τον πατέρα μου και του συνταγογραφεί φάρμακα θεωρώντας ότι ο γιατρός καρδιολόγος του Λαϊκού 45χρ. είναι παιδαρέλι και δεν ξέρει τίποτα.

    Αν πας σε ένα καφενείο θα συνταντήσεις τους μεγαλύτερους ιστορικούς μελετητές , πολιτικούς αναλυτές , οικονομολόγους , προπονητές ποδοσφαιρικών ομάδων.

    Πόσοι και πόσοι ειδικοί δεν έχουν εξυψώσει την τέχνη και δεν την χειραγωγούν επειδή τυχαίνει να εργάζονται σε κάποιο έντυπο ως κριτικοί , χωρίς να έχουν τη παραμικρή σχέση με τη τέχνη είτε μουσική , θέατρο , ποίηση κλπ.

    ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ...
    sintorin
    28.09.2006, 13:04
    Το μέλος jorge στις 28-09-2006 στις 01:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος πρέπει να έχει άποψη για κάτι που δεν γνωρίζει. Η λέξη και μόνο "άποψη" σημαίνει έναν τρόπο θεώρησης των πραγμάτων. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει γνώση (αυτό είναι το δεδομένο μας, σωστά;), δε μπορεί να υπάρχει και θεώρηση. Άρα άποψη χωρίς θεώρηση, δηλαδή χωρίς γνώση, είναι κάτι ανυπόστατο.


    Den mou aresei opos to theteis.....einai san na les se ena anapiro, esu den exeis oles tis ikanotites sou, ara den mporeis na sumetasxeis stin koinonia opos ego mporo.....

    kai prepei episis na skefteis oti oi gnoseis den paei na pei oti panta einai sostes......uparxei megali parapliroforisi sumera stin pagkosmia koinonia pou zoume.....opou kai poles diaforetikes apopseis.....opou kai i pithanotita gia ena na nomizei oti kserei kati, to opio fainetai gia kapio alo oti o protos den kserei tipota......

    jorge
    28.09.2006, 14:13
    Το μέλος sintorin στις 28-09-2006 στις 13:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Den mou aresei opos to theteis.....einai san na les se ena anapiro, esu den exeis oles tis ikanotites sou, ara den mporeis na sumetasxeis stin koinonia opos ego mporo.....


    Καμία σχέση. Δε με κατάλαβες. Αν δε γνωρίζεις κάτι, δεν είσαι "ανάπηρος". Είσαι νορμάλ.
    sintorin
    28.09.2006, 14:54
    Tora den thelo na mpo se alo topic, giati auto pou tora molis eipes einai terastio lathos......telos panton ean einai 'normal' opos to les giati afaireis to dikaioma se kapion na pei tin apopsi tou se ena dialogo, kai esto na min kserei pola pragmata.....
    mariza18
    28.09.2006, 15:35
    μα τοτε sintorin,εφοσον δν θα γνωριζει αρκετα για ενα γεγονος ,θα βασιζεται σε αερολογιες και θα χρησιμοποιει επιχειρηματα που δεν θα ξερει αν ευσταθουν.Ειναι προτιμοτερο να δηλωσει εξ αρχης''Δεν ξερω πολλα γιαυτο''απτο να επιμενει σε κατι που δεν γνωριζει..Δεν χανει το δικαιωμα της ελευθεριας του λογου ετσι!!
    sintorin
    28.09.2006, 15:55
    auto pou exo diskolia na katalavo, einai giati prepei na mpei mia tampela epano se opion thelei na mpei se ena dialogo, asxeta me posa kserei i den kserei.....ean o anthropos xrisimopiei epixeirimata pou den eustathoun, giati xanei to dikaioma logou;.....

    o anthropos mporei na min kserei na diavasei i na grapsei, kai gia auto to logo na min kserei kai pola.........oi aloi pou tha kseroun tosa pola perissotera apo autoun, den exoun ithiki upoxreosi na ton afisoun na milisei kai autos;

    oti stravo kai na pei o anthropos, oi aloi pou einai pio fotismenoi, ean kseroun tosa pola perissotero apo auton, kata tin gnomi mou tha eprepe na ton afisoun auto ton anthropo na milisei, kai na tou deiksoun kati to kainourgio to opio o idios thelei na mathei, ala den ton afinoun oi aloi tou dialogou na mathei......

    o enas pou kserei liga apo tin mia meria deixnei endiaferon na milisei kai na mathei, oi aloi apo tin ali meria, pou kseroun tosa pola den ton dexontai giati, den kserei osa kseroun autoi..........

    mou fainetai auto adiko....kai gia ton anthropo pou kserei liga, kai gia autous pou kseroun pola, giati exoun xasei to noima tou dialogou, kai dexontai mono tis apopseis pou sumfonoun metaksi tous. Etsi pisteuoun oti theloun metaksi tous, diavazontas ta idia pragmata, kserontas ta idia pragmata, kai vasikos gurizontas se kuklous opou oloi exoun pano kato tis idies idees kai idia sumperifora.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 28-09-2006 16:01 ]


    mariza18
    28.09.2006, 16:06
    μα δεν χανει κανενα δικαιωμα!!κατσε,με το να υποστηριζει μια αποψη δεν σημαινει οτι θελει να μαθει μεσα απο το διαλογο!ειναι εντελως διαφορετικο αυτο!μπορει να μαθει ακριβως τα ιδια και με το να μη συμμετεχει σε μια συζητηση,να ναι απλος ακροατης.
    Kkandral
    28.09.2006, 16:37
    Το πρόβλημα ξεκινάει από ένα και μόνον γεγονός.

    Ότι οι περισσότεροι άνθρωποι προβάλλουν μια ανεξήγητη βλακεία και ένα άμετρο εγωισμό όταν εκφέρουν μία άποψη.
    Θεωρώ ότι :

    α) δεν ακούν ή δεν διαβάζουν τι λέει ο άλλος (βασικό!!!)

    β) αν ακούσουν κάτι εστιάζονται στο πως να εναντιωθούν στην άποψη. Ακόμα κι αν η άποψη εκφράζεται από κάποιον που αποδεδειγμένα ξέρει κάτι παραπάνω από αυτούς.

    γ) Δεν θέλουν μέσα από ένα διάλογο να αλλάξουν άποψη ή να τη μεταβάλλουν ή έστω να την επαναδιατυπώσουν.

    δ) Οπως λέει και η Μαρίζα 18(only) δεν κρατάνε έστω μια πισινή να πουν " ρε παιδιά , δεν ξέρω πολλά , αλλά πιστεύω αυτό ...". Οπότε να πουν την άποψη και ίσως βγει κάτι.

    ε) Κανένας μα κανένας , δεν παραδέχεται ( τουλάχιστον φανερά) , ότι είχε μια άποψη Α αλλά με βάση τη κουβέντα και το διάλογο που είχε με το συνομιλητή του , διαμορφώθηκε η άποψη τους σε Β , διότι απλά ο δεύτερος είχε δίκιο με τα επιχειρήματα του και τις γνώσεις του ... ΤΟΝ ΕΠΕΙΣΑΝ και πολύ απλά άλλαξε τη άποψη του.

    Δηλαδή αν δεν συνέβαιναν τα παραπάνω και είχαμε τα αυτιά μας τεντωμένα στο τι λέει ο άλλος , δεν είμασταν δογματικοί στις απόψεις μας και ρίχναμε και λίγο τον εγωισμό μας σε ένα διάλογο ...

    ΝΑΙ , τότε θα μπορούσαμε να μιλάμε , να εκφράζουμε απόψεις , ακόμα κι αν δεν είμαστε ειδικοί ... γιατί δείχνουμε έτσι ότι είμαστε ανοιχτοί στη γνώση και σεβόμαστε τους συναθρώπους μας.

    ΟΧΙ ΣΤΗ ΦΑΥΛΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΚΟΥΦΩΝ ... ΟΧΙ ΣΤΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ "ΣΟΦΩΝ" ... ΟΧΙ ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΧΑΖΩΝ


    Κι επειδή θεωρώ ότι έχω δίκιο ... μην ακούσω καμμία άλλη άποψη απο κανέναν. Εσεις δεν ξέρετε .-


    sintorin
    28.09.2006, 16:42
    den mporeis na apofasiseis esu, i o kathenas pou sumetexei sto dialogo, gia to pos prepei na uperaspizetai o kathenas tin apopsi tou mesa se ena dialogo......ektos fusika ean eisai se kanena dikastirio kai o proedros apofasizei pios milaei kai ti leei...
    auto prospatho na se kano na katalaveis, kai einai ta idia pragmata.......etsi ginontai ta pragmata stin dimokratia kai stous anoixtous dialogous metaksi anthropon......kai sto kato kato, otan oi perissoteroi den sumfonoun mazi tou, den sumfonoun...telos.....ala kanis den mporei na tou pei na katsei kato kai na akouei tous alous pou kseroun gia na mathei.......auto prepei na to apofasizei o kathenas apo monos tou kai oxi na apofasizoun oi aloi gia auton.....kai ean sunexizei na uperaspizetai oti thelei, einai dikaioma tou, opos oi aloi exoun to dikaioma na uperaspizontai auto pou theloun....
    kai min anusuxeis o dialogos panta kataligei kapou, se ena sumperasma, eite epi, i meta to dialogo...
    jorge
    28.09.2006, 16:57
    Βρε sintorin, δε λέμε οτι θα βάλουμε φίμωτρο. Απλά πχ αν εγώ βρεθώ σε μια παρέα όπου μια κοπελιά (τις οποίας ξέρω τα ενδιαφέροντα), αρχίσει και μου μιλάει για ποδόσφαιρο ενώ γνωρίζει μόνο τη γκόμενα του Ζαγοράκη, ε απλά θα αδιαφορήσω. Δε θα την πλακώσω στις μάπες. Εννοείται αυτό.
    sintorin
    28.09.2006, 16:59
    Το μέλος Kkandral στις 28-09-2006 στις 16:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το πρόβλημα ξεκινάει από ένα και μόνον γεγονός.

    Ότι οι περισσότεροι άνθρωποι προβάλλουν μια ανεξήγητη βλακεία και ένα άμετρο εγωισμό όταν εκφέρουν μία άποψη.
    Θεωρώ ότι :

    α) δεν ακούν ή δεν διαβάζουν τι λέει ο άλλος (βασικό!!!)

    β) αν ακούσουν κάτι εστιάζονται στο πως να εναντιωθούν στην άποψη. Ακόμα κι αν η άποψη εκφράζεται από κάποιον που αποδεδειγμένα ξέρει κάτι παραπάνω από αυτούς.

    γ) Δεν θέλουν μέσα από ένα διάλογο να αλλάξουν άποψη ή να τη μεταβάλλουν ή έστω να την επαναδιατυπώσουν.

    δ) Οπως λέει και η Μαρίζα 18(only) δεν κρατάνε έστω μια πισινή να πουν " ρε παιδιά , δεν ξέρω πολλά , αλλά πιστεύω αυτό ...". Οπότε να πουν την άποψη και ίσως βγει κάτι.

    ε) Κανένας μα κανένας , δεν παραδέχεται ( τουλάχιστον φανερά) , ότι είχε μια άποψη Α αλλά με βάση τη κουβέντα και το διάλογο που είχε με το συνομιλητή του , διαμορφώθηκε η άποψη τους σε Β , διότι απλά ο δεύτερος είχε δίκιο με τα επιχειρήματα του και τις γνώσεις του ... ΤΟΝ ΕΠΕΙΣΑΝ και πολύ απλά άλλαξε τη άποψη του.

    Δηλαδή αν δεν συνέβαιναν τα παραπάνω και είχαμε τα αυτιά μας τεντωμένα στο τι λέει ο άλλος , δεν είμασταν δογματικοί στις απόψεις μας και ρίχναμε και λίγο τον εγωισμό μας σε ένα διάλογο ...

    ΝΑΙ , τότε θα μπορούσαμε να μιλάμε , να εκφράζουμε απόψεις , ακόμα κι αν δεν είμαστε ειδικοί ... γιατί δείχνουμε έτσι ότι είμαστε ανοιχτοί στη γνώση και σεβόμαστε τους συναθρώπους μας.

    ΟΧΙ ΣΤΗ ΦΑΥΛΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΚΟΥΦΩΝ ... ΟΧΙ ΣΤΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ "ΣΟΦΩΝ" ... ΟΧΙ ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΧΑΖΩΝ


    Κι επειδή θεωρώ ότι έχω δίκιο ... μην ακούσω καμμία άλλη άποψη απο κανέναν. Εσεις δεν ξέρετε .-




    kai idou i apodiksi apo enan anthropo pou vrisketai sto dialogo, xoris na katalavainei pola....ala exei polu kala to dikaioma na pei oti thelei....
    sintorin
    28.09.2006, 17:03
    Το μέλος jorge στις 28-09-2006 στις 16:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    Βρε sintorin, δε λέμε οτι θα βάλουμε φίμωτρο. Απλά πχ αν εγώ βρεθώ σε μια παρέα όπου μια κοπελιά (τις οποίας ξέρω τα ενδιαφέροντα), αρχίσει και μου μιλάει για ποδόσφαιρο ενώ γνωρίζει μόνο τη γκόμενα του Ζαγοράκη, ε απλά θα αδιαφορήσω. Δε θα την πλακώσω στις μάπες. Εννοείται αυτό.


    telos panton, kai ego den milousa gia auto sigoura.............isos to peiga pio vathia apo oti eprepe to thema, kai kapioi edo pareksigithikan....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 28-09-2006 17:05 ]


    uNick
    28.09.2006, 17:06
    Θα πω τις σκέψεις μου με ένα παράδειγμα για να καταλάβουμε όλοι:

    Εγώ βρίσκομαι σε μια παρέα που συζητάει κάποιο θέμα, πχ ζωγράφοι της Αναγέννησης. Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από το θέμα, πέρα από 3-4 ονόματα ζωγράφων που τυχαία έχω ακούσει παλαιότερα. Οι άλλοι είναι γνώστες του αντικειμένου, και κάποιοι μάλιστα το έχουν σπουδάσει. Οι επιλογές μου είναι δύο: ή κάθομαι και ακούω, ή συμμετέχω στη συζήτηση.

    Στην πρώτη περίπτωση δεν μιλάω για διάφορους λόγους, από το να μην ενδιαφέρομαι και να περιμένω πότε θα μιλήσουμε για μπάλα, μέχρι το να φοβάμαι μην "πετάξω" κανένα "τούβλο" και γίνω ρεζίλι. Στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα έχω μάθει κάτι παραπάνω από τα ελάχιστα που ήξερα. Μπορεί και να βαριέμαι, και να σκέφτομαι τη δουλειά μου, την γυναίκα μου, το ISS-PRO στο PS2, το MusicHeaven... Στην χειρότερη των περιπτώσεων, βυθίζομαι στην καρέκλα μου και μοιάζω με "φτωχός συγγενής", κοκκινίζω από ντροπή αλλά και νεύρα γιατί δεν μπορώ να συμμετάσχω.

    Στην περίπτωση που αποφασίσω να συμμετάσχω στην συζήτηση, ρισκάρω να εκτεθώ λέγοντας πράγματα που ενδεχομένως δεν ευσταθούν. Βέβαια, αν δεν μπω σε λεπτομέρειες και πω κάποια γενικά σχόλια και κάποια υποκειμενική γνώμη για τα έργα του τάδε ζωγράφου, ίσως να γλιτώσω τον "διασυρμό"...

    Το "ζουμί" της ιστορίας είναι ότι και στις 2 περιπτώσεις μπορεί να εκτεθώ ή να βγω "λάδι"... Το σημαντικό όμως είναι ότι και στις 2 περιπτώσεις, είτε συμμετάσχω είτε όχι, είτε πω τη γνώμη μου είτε όχι, η απόφασή μου είναι αποδεκτή. Κανείς δεν θα μου πει "μα γιατί δεν λες κι εσύ κάτι?" ή "εσύ τώρα γιατί μιλάς αφού δεν ξέρεις?"... Στο κάτω-κάτω, επιλογή μου είναι, και όλοι οφείλουν, αν μή τί άλλο, να την σεβαστούν.

    Πολλά είπα... Με 2 λόγια, νομίζω πως καλό είναι να εκφράζεται η γνώμη του καθενός, ακόμα κι αν κάνει λάθος. Αυτή άλλωστε είναι η πεμπτουσία του διαλόγου. Αν, βέβαια, δεν είναι σίγουρος για αυτό που σκέφτεται να πει, ίσως θα ήταν καλύτερα για αυτόν - χωρίς να του επιβάλλεται ή να του απαγορεύεται κάτι - να μην ρισκάρει και γίνει ρεζίλι... Επιλογή δική του...

    Ελπίζω να βοήθησα...
    Φιλικά,
    Νίκος.
    maspa
    28.09.2006, 17:46
    Ναι,αλλά όταν αποδεικνύεται πως κάτι κάνεις λάθος στη συζήτηση να μην επιμένεις κιόλας...Ξέρετε πόσες φορές μου έχει τύχει αυτό;Άπειρες!
    Kkandral
    28.09.2006, 17:53
    Το μέλος sintorin στις 28-09-2006 στις 16:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    kai idou i apodiksi apo enan anthropo pou vrisketai sto dialogo, xoris na katalavainei pola....ala exei polu kala to dikaioma na pei oti thelei....



    Φίλε /η sintorin είσαι κι εσύ άθελα σου ένα παράδειγμα που αντί να διαβάσεις και να αντιπαρέρθεις ή και να αδιαφορήσεις (jorge) για την όποια άσχετη άποψη μου ...

    Εβαλες τον εγωισμό σου και την εξυπνάδα σου , πάνω απ όλα , για να μειώσεις τον συνομιλητή σου, θεωρώντας ότι έχει μειωμένη ικανότητα αντίληψης.

    Μπράβο σου ... έκανες ακριβώς ότι έλεγα πριν


    sintorin
    28.09.2006, 18:06
    Το μέλος Kkandral στις 28-09-2006 στις 17:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 28-09-2006 στις 16:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    kai idou i apodiksi apo enan anthropo pou vrisketai sto dialogo, xoris na katalavainei pola....ala exei polu kala to dikaioma na pei oti thelei....



    Φίλε /η sintorin είσαι κι εσύ άθελα σου ένα παράδειγμα που αντί να διαβάσεις και να αντιπαρέρθεις ή και να αδιαφορήσεις (jorge) για την όποια άσχετη άποψη μου ...

    Εβαλες τον εγωισμό σου και την εξυπνάδα σου , πάνω απ όλα , για να μειώσεις τον συνομιλητή σου, θεωρώντας ότι έχει μειωμένη ικανότητα αντίληψης.

    Μπράβο σου ... έκανες ακριβώς ότι έλεγα πριν




    les na min ksero ti ekana;......ala auto pou exo na sou po, einai oti oi anthropoi mporei na exoun zusei tin zoi diaforetika apo opos tin exeis zusei esu, kai na antilamvanontai kapia pragmata diaforetika.....omologo oti peiga makria me auta pou egrapsa, giati to thema den eitan toso sovaro oso to ethesa.....ala den eithela me kanena tropo na mioso ton sunomiliti mou......auto einai sigouro...aplos eithela na deikso oti uparxoun periptosis pou to kapios na menei apo ekso den usxiei kai den einai sosto......den anaferomoun se apla themata tis kathimerinotitas, opos pisteuo oi perissoteroi to eixan antilifthei........
    uNick
    28.09.2006, 18:39
    Το μέλος maspa στις 28-09-2006 στις 17:46 έγραψε...
    Παράθεση:
    Ναι, αλλά όταν αποδεικνύεται πως κάτι κάνεις λάθος στη συζήτηση να μην επιμένεις κιόλας... Ξέρετε πόσες φορές μου έχει τύχει αυτό; Άπειρες!

    ...και θα σου συμβεί άλλες τόσες, δυστυχώς! Είναι αρκετά δύσκολο να παραδεχτεί κάποιος ότι έκανε λάθος και τον διόρθωσες... Συνήθως ένας άνθρωπος βάζει - άθελά του ίσως - τον εγωισμό του πάνω από τη λογική. Από τη μεριά σου, μπορείς απλώς να δείξεις κατανόηση, απλώς γιατί είναι αυτή η γνώμη του και δεν "θέλει" να την αλλάξει, και να πας παρακάτω... Έχει άλλωστε κι εκείνος το δικαίωμα να έχει την άποψή του.