ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.846 μέλη

    Η Τσανακλίδου στο Ζυγό μαζί με Μαχαιρίτσα, Ζουγανέλη, Μπουλά

    maspa
    30.09.2006, 14:59
    Παράθεση:

    Το μέλος vasiloukos στις 30-09-2006 στις 11:47 έγραψε...

    Πολύ καλό σχήμα..... Τσανακλίδου - ΘΕΑ (όπως θέλει και να την αποκαλούν ), Ζουγανέλης - Μπουλάς - πολύ καλοί και με πολύ γέλιο (τους είχα δει το '99 με τον Παπακωνσταντίνου και ήταν κ αυτοί άπαιχτοι), Μαχαιρίτσας.... ντάξει, δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα, μπορεί να μη μου αρέσει η φωνή του πολύ, αλλά τον είχα ακούσει σε μια συναυλία live στη ΚΝΕ και γενικά είχε κέφι ο άνθρωπος που δεν το περίμενα......

    Ωραία η διασκευή του Σουλτάνου της Βαβυλώνας!!




    Να κι ο 8ος!!.....Να αρχίσω να ανησυχώ?? (για μένα λέω που τρελαινομαι για Μαχαιρίτσα)
    Marianthi24
    07.12.2006, 10:44

    ΤΑ...ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ!!

    ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ

    Τι συμβαίνει όταν η ανατρεπτική Τάνια μπλέκει με μια ανδροπαρέα αποτελούμενη από έναν ροκ Τερμίτη, έναν ανατρεπόμενο ηθοποιό-τραγουδιστή κι έναν πολυπράγμονα φαλακρό Μακρυμάλλη;
    Τι μέλλει γενέσθαι όταν τέσσερις έφηβοι στο άνθος της ηλικίας τους, που σφύζουν από νιάτα και ζωντάνια -Τάνια Τσανακλίδου, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Σάκης Μπουλάς, Γιάννης Ζουγανέλης- ενώνουν την τρέλλα τους;

    Τέσσερα «Μπουμπούκια» της σύγχρονης ελληνικής μουσικής σκηνής, συναντιούνται σ'ένα πρόγραμμα-πεμπτουσία του αυτοσαρκασμού, με fool διάθεση να περάσουν καλά, ανταλλάσουν αστεία και πειράγματα, κοροϊδεύουν αλλήλους και κλείνουν πονηρά το μάτι στα τριάντα χρόνια που μας χωρίζουν από το «Αχ Μαρία», τον ιστορικό χώρο των Εξαρχείων όπου μεγάλωσε η πιο ηλεκτρική πλευρά του ελληνικού τραγουδιού. Χιούμορ, σάτιρα, ευφυή σκετς που προβάλλονται σε οθόνες και επί σκηνής «αλληλοκαρφώματα», συναίσθημα και παρεΐστικο κλίμα, απογυμνωμένο από κάθε είδους special effect. Τέσσερις απρόβλεπτοι ερμηνευτές σκαρώνουν μια καλοστημένη μουσική φάρσα, τραβώντας απότομα το χαλί ο ένας κάτω από τα πόδια του άλλου και συνεχίζοντας να ονειρεύονται με τον ίδιο προκλητικό και ασυμβίβαστο τρόπο, όπως και τότε που ήταν έφηβοι. Σε ένα κλίμα παντελούς έλλειψης παρελθοντικής νοσταλγίας, η Τάνια, ο Λαυρέντης, ο Σάκης και ο Γιάννης αφήνονται να οδηγηθούν από το attitude και την διάθεση αυτοσχεδιασμού της μπάντας, κάνουν τραμπάλα στους ρυθμούς των τραγουδιών του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα από τον νέο του δίσκο «Ήρωες με Καρμπόν» (όπου η Τάνια ερμηνεύει το "Κάτι σαν έρωτας") και τραγουδούν στο φως μιας ηλιόλουστης νύχτας τραγούδια από το προσωπικό τους ρεπερτόριο που αγαπήσαμε αλλά και από την εποχή των «ΤΕΡΜΙΤΩΝ» με τη συμμετοχή του Αντώνη Μιτζέλου και του Φίλιππα Σπυρόπουλου. Στο δεύτερο μέρος της παράστασης, κοινό, ερμηνευτές και μουσικοί αλληλοδιαπλέκουν φωνές και μουσικές σε μια χαρούμενη χορωδιακή αναδρομή στις καλύτερες στιγμές του ελληνικού τραγουδιού.

    Συνένοχοι στην φάρσα επί σκηνής μια επίλεκτη ομάδα μουσικών Νίκος Καλαντζάκος (πλήκτρα), Δημήτρης Καρασούλος (κιθάρες), Βαγγέλης Κοντόπουλος (μπάσο), Άλκης Κωνσταντόπουλος (βιολί, τρομπόνι), Σπύρος Παναγιωτόπουλος (τύμπανα), Φίλιππος Σπυρόπουλος (κρουστά), Τάκης Φαραζής (πιάνο) και ο Κώστας Κιμούλης, σκηνοθέτης του οπτικού υλικού της παράστασης. Την επιμέλεια του ήχου έχει ο Γιώργος Καραγιαννίδης και ο Αργύρης Λιανός.

    ΣΤΟ ΖΥΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΣΑΒΒΑΤΟ & ΚΥΡΙΑΚΗ

    ΖΥΓΟΣ Κυδαθηναίων 22- Πλάκα Τηλ: 210/3241610



    Ο έρωτας,όνομα ουσιαστικόν,πολύ ουσιαστικόν,ενικού αριθμού,γένους ούτε θηλυκού ούτε αρσενικού,γένους ανυπεράσπιστου.
    Πληθυντικός αριθμός οι ανυπεράσπιστοι έρωτες.

    Ο πληθυντικός αριθμός (απόσπασμα)- Κική Δημουλά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Marianthi24 στις 07-12-2006 10:45 ]





    επισυναπτόμενα: Bouboukia-poster.jpg 
    spery
    07.12.2006, 19:36
    Παιδιά,έκλεισα κι εγώ για αυτή την Κυριακή με την παρέα μου
    να πάμε στα ''Μπουμπούκια"! Θα πρέπει να είναι πολύ καλά..
    Ανυπομονώ να δω την Τάνια και να "λυθώ" στα γέλια με τους
    υπόλοιπους! Θα στείλω την Δευτέρα για σχόλια-εντυπώσεις..

    XeniaRodo
    08.12.2006, 10:43
    Ki εμένα με χαλάει ο Mαχαιρίτσας αλλά θα πάω -3η φορά φέτος στο Zυγό-.
    Nομίζω ότι θα είναι πολύ ωραία....
    antreas_dr
    08.12.2006, 10:59
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 08-12-2006 στις 10:43 έγραψε...

    Ki εμένα με χαλάει ο Mαχαιρίτσας αλλά θα πάω -3η φορά φέτος στο Zυγό-.
    Nομίζω ότι θα είναι πολύ ωραία....



    Υπάρχει περίπτωση να μπείς τσάμπα......
    Yperoptis
    08.12.2006, 11:21
    Ωραίο σχήμα παιδιά. Εμένα με χαλάει ο Μπουλάς αλλά τι να κάνουμε. Το σύνολο όμως είναι πολύ καλό...
    jorge
    08.12.2006, 11:44
    Χμμμμ... Έντονες προσωπικότητες και οι 4, ωραίο και το μαγαζί...

    Ξέρουμε αν θα κρατήσει και μετά τα Χριστούγεννα;
    aggeliki
    08.12.2006, 11:51
    Ναι καλό είναι να ξέρουμε μέχρι πότε θα είναι...
    Marianthi24
    08.12.2006, 12:12
    Σε συνέντευξή της η Τσανακλίδου στο Έθνος είπε οτι θα παίζουν στο Ζυγό μέχρι τέλος Γενάρη περίπου και απο τον Φλεβάρη θα ανέβουν Θεσσαλονίκη.
    mousikofilh
    08.12.2006, 12:58
    Εμένα ο Mπουλάς μου γυρίσει τα αντερα.Για πολλούς λόγους..
    Το σχήμα πάντως ακούγεται πολύ καλό!

    Melissanthi
    09.12.2006, 14:00
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 30-09-2006 στις 14:59 έγραψε...

    Να κι ο 8ος!!.....Να αρχίσω να ανησυχώ?? (για μένα λέω που τρελαινομαι για Μαχαιρίτσα)



    Κι εμένα maspa μου κάνει εντύπωση!Αν και δεν είμαι fan του Μαχαιρίτσα,νόμιζα ότι ήταν γενικά συμπαθής...
    Πάντως,το σχήμα σε συνδυασμό με τον χώρο(Ζυγός-Πλάκα)πρέπει να είναι εγγύηση για όμορφες βραδιές με πολύ γέλιο!
    Εμένα πάλι μου προκαλεί μια σχετική αποστροφή ο Μπουλάς(κυρίως ως ηθοποιός)αλλά όταν τον είχα δει μαζι με Τσανακλίδου,Μαχαιρίτσα,Ζουγανέλη και Σταρόβα(νομίζω)στο "Στη Υγειά μας" πέρυσι μου είχε αρέσει πολύ!

    Aiolos_m
    09.12.2006, 15:01
    Θα είμαι κι εγώ εκεί την Κυριακή!
    Ας είναι καλά ο ΔΙΕΣΗ...
    eneni
    09.12.2006, 21:09
    η Τσανακλιδου ειναι τωρα καλεσμενη στην εκπομπή του Λευτέρη Παπαδόπουλου στην Ετ1

    eneni
    09.12.2006, 22:22
    ειναι σπουδαία!
    ανυπομονώ να τη δω και φετος! και να είναι η παράσταση τόσο καλή οσο όλες οι δικές της των τελευταίων χρόνων!

    Melissanthi
    10.12.2006, 01:24
    Παιδιά,στην εκπομπή αυτή η Τσανακλίδου ήταν απίστευτη...Τι έλεγε ο άνθρωπος!
    mousikofilh
    11.12.2006, 21:42
    Η Tάνια είναι φοβερή...
    Aiolos_m
    11.12.2006, 22:44
    Το πρόγραμμα ήταν πολύ καλό. Αλλά...
    ο Μαχαιρίτσας ήτανα απαράδεκτος! Με το ζόρι τον κράτησαν να κανει encore και μάλιστα είχε ήδη φορέσει την καπαρντίνα του και ήταν ετοιμος να την κανει λέγοντας όλη την ωρα "Σπίτια δεν έχετε ρε εσείς;"!

    Το τραγούδι που είπε ήταν ο Τιτανικός και μόλις τελείωσαν τα λόγια είπε καληνύχτα κι εφυγε από την πόρτα του μαγαζιού ενώ οι μουσικοί συνέχιζα να παίζουν.

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!
    Amelie
    11.12.2006, 23:31
    Ε, μπορεί να τον περίμεναν το παιδί και η γυναίκα του!

    ...Κι αναρωτιέμαι συχνά αν στ'αλήθεια το'ξέραν κι οι δυο ότι την ίδια στιγμή απ'τα δίχτυα του κόσμου είχαν βγει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Amelie στις 11-12-2006 23:32 ]


    XeniaRodo
    12.12.2006, 09:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 11-12-2006 στις 22:44 έγραψε...

    Το πρόγραμμα ήταν πολύ καλό. Αλλά...
    ο Μαχαιρίτσας ήτανα απαράδεκτος! Με το ζόρι τον κράτησαν να κανει encore και μάλιστα είχε ήδη φορέσει την καπαρντίνα του και ήταν ετοιμος να την κανει λέγοντας όλη την ωρα "Σπίτια δεν έχετε ρε εσείς;"!

    Το τραγούδι που είπε ήταν ο Τιτανικός και μόλις τελείωσαν τα λόγια είπε καληνύχτα κι εφυγε από την πόρτα του μαγαζιού ενώ οι μουσικοί συνέχιζα να παίζουν.

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!



    Σοβαρά?
    XeniaRodo
    20.12.2006, 12:50
    Kανείς άλλος πήγε να μας πει?