ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη
    Aiolos_m
    28.09.2006, 09:16
    Η Avril είναι το μεσαίο και το πιο ατίθασο παιδί της μικροαστικής οικογενείας Lavigne και γεννήθηκε στον Καναδά στις 27 Σεπτεμβρίου του 1984. Από πολύ μικρή ήθελε να γίνει τραγουδίστρια και να προσελκύει τα βλέμματα πάνω της. Και, πράγματι, όταν τραγουδούσε, όλοι την πρόσεχαν. Ήταν ένα αγοροκόριτσο που έκανε παρέα κυρίως με αγόρια και είχε μόνο τρεις στενές φίλες. Στο σχολείο ήταν το ίδιο ατίθαση. Δεν της άρεσε να παρακολουθεί τα μαθήματα και προτιμούσε να μένει σπίτι και να συνθέτει τραγούδια. Το πρώτο της τραγούδι το έγραψε όταν ήταν 12 χρονών. Σε εκείνη την ηλικία άρχισε επίσης να μαθαίνει μόνη της κιθάρα. Στα 17 της είχε επιβάλει τους δικούς της όρους, ντυνόταν και συμπεριφερόταν όπως εκείνη ήθελε, χωρίς να σκέφτεται τι θα πουν οι άλλοι.

    Ξεκίνησε το τραγούδι ερμηνεύοντας country επιτυχίες σε διάφορα φεστιβάλ. Κάποτε πήρε μέρος σε ένα διαγωνισμό ταλέντων όπου κέρδισε το πρώτο βραβείο. Κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού της στη Νέα Υόρκη, επισκέφθηκε ένα στούντιο. Εκεί προκάλεσε την προσοχή του Antonio "LA" Reid, ο οποίος αμέσως της πρότεινε συμβόλαιο με την Arista Records. Συνεργάστηκε με πολλούς ταλαντούχους ανθρώπους που είχαν να της προσφέρουν σημαντικές εμπειρίες. Εκείνη όμως ήθελε να δημιουργήσει τη δική της μουσική και η ευκαιρία αυτή της δόθηκε στο Los Angeles. Εκεί συνάντησε τον συνθέτη και παραγωγό Cliff Magness που την άφησε να κάνει αυτό που πραγματικά ήθελε.

    Η Avril ήταν 16 χρονών όταν άρχισε να ηχογραφεί την πρώτη της δισκογραφική δουλειά. Το ντεμπούτο της άλμπουμ είχε τον τίτλο “Let Go” και κυκλοφόρησε το καλοκαίρι του 2002. Ο πρώτος της δίσκος είναι ένα κομμάτι του εαυτού της. Μέσα από το άλμπουμ αυτό κατάφερε να πραγματοποιήσει το μεγάλο της όνειρό. Η Avril Lavigne έγινε γνωστή με το πρώτο της κιόλας single, Complicated, που μιλά για τη ζωή και τις ανθρώπινες σχέσεις. Ενα από τα αγαπημένα της τραγούδια είναι το “Losing Grip” που μιλά για μια εμπειρία που έζησε με έναν πρώην φίλο της. Οι περιοδείες την κάνουν να αισθάνεται άνετα γιατί μοιράζεται με το κοινό τις εμπειρίες και τα τραγούδια της.

    Για την Avril το τραγούδι και η κιθάρα είναι το φάρμακό της, ειδικά τις μέρες που έχει τις μαύρες της. Ο ατίθασος χαρακτήρας της την έκανε να έχει περισσότερους φίλους παρά φίλες, ωστόσο τα τραγούδια της αγγίζουν αγόρια και κορίτσια, μικρούς και μεγάλους. Η μουσική της είναι αληθινή, τίμια και ειλικρινής και, όπως λέει η ίδια, πηγάζει κατευθείαν από την καρδιά της. Πολλοί μάλιστα τη συγκρίνουν με την Alanis Morissette.

    Όταν φωτογραφίζεται στα περιοδικά προτιμά να φορά δικά της ρούχα γιατί θέλει να έχει το δικό της στυλ. Καθετί το συνηθισμένο την κάνει να βαριέται. Τα καλοκαίρια παίζει baseball, το φθινόπωρο και το χειμώνα hockey. Χόμπι της, το skateboard και το κυνήγι.

    (Πηγή:Galaxy)


    Την ερωτεύεσαι ή δεν την ερωτεύεσαι...;





    επισυναπτόμενα: Avril-Lavigne.gif 
    Aiolos_m
    28.09.2006, 13:08
    κανείς...;
    meltica
    28.09.2006, 13:11
    Για όλα τα ''ερωτεύσιμα'' στοιχεία του χαρακτήρα της δεν πιστεύω τίποτα αν δεν την κάνω φίλη μου να τα δω από κοντά...(δηλαδή επειδή αυτό δεν γίνεται δεν θα μάθουμε ποτέ). Και που ξέρω εγώ ότι δεν έχει βάλει το χεράκι του κανένας manager; Έτσι γίνεται συνήθως. Όχι ότι δηλαδή και αλήθεια να ήταν θα την ερωτευόμουν. Αλλά εκφράζω μια δυσπιστία...
    ageras
    28.09.2006, 13:14
    Βασικά είναι μια πολύ αξιόλογη παρουσία στην μουσική!!Είναι πανέμορφη..Φυσικά και την ερωτεύεσαι..
    Αλλά φίλε μου Aiole μας πρόλαβε άλλος....


    Aiolos_m
    28.09.2006, 13:20
    Ποιόοοοοοος
    (θέλω ενα emoticon που να πυροβολά ανεξέλεγκτο!)

    Btw πού βρισκω emoticons?
    sintorin
    28.09.2006, 13:27
    Το μέλος meltica στις 28-09-2006 στις 13:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Για όλα τα ''ερωτεύσιμα'' στοιχεία του χαρακτήρα της δεν πιστεύω τίποτα αν δεν την κάνω φίλη μου να τα δω από κοντά...(δηλαδή επειδή αυτό δεν γίνεται δεν θα μάθουμε ποτέ). Και που ξέρω εγώ ότι δεν έχει βάλει το χεράκι του κανένας manager; Έτσι γίνεται συνήθως. Όχι ότι δηλαδή και αλήθεια να ήταν θα την ερωτευόμουν. Αλλά εκφράζω μια δυσπιστία...


    Meltika ekei einai kanadas.........den einai ellada..........ta pragmata einai para polu diaforetika apo tin ellada............otan kapios exei talento ekei, tou dinontai oles oi eleutheries kai dunatotites na dimiourgisoun, oso apisteuto kai na sou fainetai..........kai oi kalitexnes ekei den xreiazontai fame story kai stixourgous, kai stylistes kai teties kitch mpourdes............oi kalitexnes einai olokliromenoi, apo ton stixo mexri erminia mexri synthesi mexri paragogi tou idiou tous cd.................
    vero
    28.09.2006, 13:40
    συμφωνω με την sintorin Γιατι οχι μονο στο Καναδα αλλα και σε ολοκληρη την Αμερικη εχεις πολλες ελευθεριες και δυνατοτητες να δημιουργησουν!!!! Α και η Avril Lavigne ειναι πολυ καλη και επισης το αγορι της ειναι πολυ ωραιος !!!!!
    Aiolos_m
    28.09.2006, 13:46
    Το μέλος vero στις 28-09-2006 στις 13:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    ... και επισης το αγορι της ειναι πολυ ωραιος !!!!!



    οκ πείτε μου ΤΩΡΑ ποιός είναι ο αλήτης...

    (ρε σεις ενα emoticon...)
    vero
    28.09.2006, 21:25
    Το αγορι της ειναι ενας απο την μπαντα Sum41 εαν ειμαι σιγουρη
    ageras
    28.09.2006, 21:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 28-09-2006 στις 13:46 έγραψε...



    οκ πείτε μου ΤΩΡΑ ποιός είναι ο αλήτης...

    (ρε σεις ενα emoticon...)



    Αίολε,πάμε να του σπάσουμε τα μούτρα!!!

    SmileyCentral.com


    vero
    28.09.2006, 21:33
    οκ αν θελετε δερτε τον!!!!! σας αφηνω!!!!! Αλλα εαν δερετε τον Anthony Kiedis δεν θα εχετε καλα ξεμπερδεματα μαζι μου!!!!!
    poison_girl
    28.09.2006, 22:27
    μη τον καημενο μην το δερνετε!!!!!!
    vero
    12.04.2007, 17:42
    Οσο αφορά με την αλλαγη της με απογοιτευσε παραπολυ (τωρα δεν θελω να της μοιαζω )
    the_mist
    12.04.2007, 23:38
    Παιδιά έλεος. Είδα το video στο θέμα που κλειδώθηκε και έμεινα άφωνη.
    Αν είναι δυνατόν ποια.. Οι στίχοι ήταν ελεεινοί και το μήνυμα του τραγουδιού ακόμα ποιο ελεεινό.
    Όσο για το video-clip δε μπαίνω καν στον κόπο να το σχολιάσω.....
    Μ’ αρέσει που το παίζει και punk…!!! Ντροπή…


    Eliza21
    12.04.2007, 23:39
    Εγώ πάντως δεν την γνώρισα με το καινούργιο look.....πολύ lolly girl

    Η ΛΗΣΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙ Η ΜΟΝΗ ΕΚΔΙΚΗΣΗ Η ΛΗΣΜΟΝΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Eliza21 στις 12-04-2007 23:40 ]


    Ashley
    13.04.2007, 14:15
    Είναι εντελώς καταστροφικο και απογοητευτικό το καινούργιο της στυλάκι εκεί που σου αρέσει και θες να πάρεις καποια στοιχεια απο αυτή τα καταστρέφει ολα ΟΧΙ αλλη Avril Lavigne Θελω το παλιο και αυθεντικό punk rocker girl
    rocketqueen
    13.04.2007, 14:34
    Συμφωνώ απόλυτα! Ποτέ δεν τρελαινόμουν για την avril, αλλά την προτιμούσα χίλιες φορές περισσότερο με το παλιό της στυλ. Επειδή μεγάλωσε, δε σημαίνει πως πρεπέι και να αλλάξει!Στο καινούριο της κλιπ μου θυμίζει τόσο πολύ τη lindsay.... Κρίμα...
    jacamar
    13.04.2007, 14:38
    δεν ξέρω ρε παιδία αλλά οτάν άκουσα live ηχογράφιση της ενλόγο κυρίας έφριξαν τα αυτιά μου είναι απογοητευτική...
    όσο για το καινούργιο στυλάκι που λανσάρει το αφήνω ασχολίαστο είναι πλέον μια ακόμα απο το κοπάδι των μετρίων τραγουδιστριών....
    mmmsss
    13.04.2007, 17:08
    Η Avril, με το παλιο στυλακι της μ'αρεσε αρκετα!! Οταν αλλαξε ομως το στυλ της γενικως δεν μ'αρεσε ποια!! Απο εκει που φοραγε τα All Starakia εβαλε τα τακουνια... Ελεος!!
    Ashley
    13.04.2007, 18:33
    Παιδιά.... εγώ σας δίνω συλλιπητίρια αλλη μια punk ροκ τραγουδίστρια χάθηκε στην προσπάθεια της να μοιάσει σε καποιαν άλλη Έπρεπε να συνεχίσει με το δικό της τρόπο ....