ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.842 μέλη

    Εντυπώσεις από το νέο ΔΙΦΩΝΟ

    Yperoptis
    20.11.2006, 14:47
    Καλησπέρα σε όλους. Το διάβασα το Δίφωνο. Δεν μου άλλαξε η άποψη που είχα. Ναι μεν κάνει μία προσπάθεια ανοίγματος γενικά αλλά κατά τη γνώμη μου συνεχίζει να είναι το κεντρικό υποκριτικό έντυπο της μουσικής. Ναι μεν αναφερόμαστε σε κάποιον με θετικά λόγια στη μία σελίδα αλλά στην επόμενη τον σκίζουμε και λίγο μην πάρουμε συγκεκριμένη θέση. Χρησιμοποιούμε και λίγο τους "κατακριτέους" εμπορικούς γιατί πουλάνε αλλά τους σνομπάρουμε κι όλας. Βέβαια τις πωλήσεις τους τις θέλουμε μπας και ξεκολήσουμε από τα 3000 τέυχη που πουλούσαμε. Γνωστή πολιτική των "δήθεν". Όσο για τον Σπύρο σαφώς είναι εξαίρετος στη δουλειά του. Αρκεί να μην αναπτύξει και αυτός τον εμπαθή προσανατολισμό του περιοδικού όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις. Άντε και καλές πωλήσεις παιδιά!!!
    Aiolos_m
    20.11.2006, 18:09
    Καταρχήν έγινε συγγώνευση Μετρό και Δίφωνο;;;
    Σπύρο πολύ καλή συνέντευξη και πρέπει ΄να νιώθεις πολύ καλά που 1ον πήγε καλά και 2ον ήταν σε δύο μεγάλα πρόσωπα του ελληνικού τραγουδιού!

    Μπράβο και στον...Παράδεισό μας!

    (αυτό το σχόλιο για τον "άλλο" χώρο με χάλασε λίγο να πω την αλήθεια...)
    Adespoti_nota
    21.11.2006, 16:38
    Κατ' αρχήν το Δίφωνο ποτε δεν πούλησε 3000 τεύχη (Για τον Υπερόπτη πιο πάνω) πουλάει γύρω στα 15.000! και παλιότερα υπήρχε εποχή που πουλούσε και 60.000 τεύχη. Το Μετρό δεν έγινε ένα με το Δίφωνο. Το Μετρό έκλεισε! (για τον Αίολο) Εμένα δεν μου άρεσε η επιθετικότητα στις απαντήσεις στα γράμματα των αναγνωστών. Φάνηκε ότι είναι άνθρωποι που δεν έχουν κακία για το περιοδικό απλά προσπαθούν να το κάνουν καλύτερο. Κάτι Πλούταρχοι και μένα δεν μου αρέσουν, αλλά απο τη στιγμή που βγάζει τέτοιο δίσκο ο Κότσιρας, του Πλόυταρχου είναι καλύτερος! Όσο για τον Σπύρο Αραβανή μπράβο του και Μπράβο στην Βλαχογιάννη που βάζει νέα παιδιά στο Δίφωνο. Ο Σπύρος Αραβανής (Συνεντεύξεις κυρίως, είχε κάνει και μια με τον Κατσούλη για εδώ πολύ καλή),ο Τάσος Μητσελής (25 και κάτω), ο Μιχάλης Γελασάκης (Κυρίως στα ένθετα πρέπει να ήταν και παλιότερα αυτός) είναι νέα παιδιά και πολύ αξιόλογα. Ο Αραβανής και ο Γελασάκης ήταν και στο φοιτητικό "Καλειδοσκόπιο". Ο δεύτερος γράφει και στο Υποβρύχιο.
    Εχεί βέβαια και σταθερά ονόματα (Τσάμπρας, Μπουρσινός, Αλλαγιάννης κ.α). Ο Ιωάννου γιατί γράφει τον Τελευταίο καιρό στο Δίφωνο; Όταν ύπηρχε το Μετρό δεν γινόταν κάτι τέτοιο. Νομίχω ότι τόσο τα κείμενά του όσο και της Μυτιληναίου είναι πατάτες με σως από πάνω. Βλέπουμε τι κάνουν στουσ σταθμούς που είναι διευθυντες τι γίνεται...
    Aiolos_m
    21.11.2006, 17:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Adespoti_nota στις 21-11-2006 στις 16:38 έγραψε...

    Ο Ιωάννου γιατί γράφει τον Τελευταίο καιρό στο Δίφωνο; Όταν ύπηρχε το Μετρό δεν γινόταν κάτι τέτοιο. Νομίχω ότι τόσο τα κείμενά του όσο και της Μυτιληναίου είναι πατάτες με σως από πάνω. Βλέπουμε τι κάνουν στουσ σταθμούς που είναι διευθυντες τι γίνεται...



    Στο Μετρό έγραφε. Είχε σταθερή στήλη σε κάθε τεύχος με τον τίτλο "Κέρματα". Έχει μάλιστα εκδόσει και βιβλίο με μια ενθολογία από κάποια κείμενα μέσ από το Μετρό με τον ίδιο τίτλο.
    maspa
    21.11.2006, 17:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Adespoti_nota στις 21-11-2006 στις 16:38 έγραψε...

    Κάτι Πλούταρχοι και μένα δεν μου αρέσουν, αλλά απο τη στιγμή που βγάζει τέτοιο δίσκο ο Κότσιρας, του Πλόυταρχου είναι καλύτερος!


    Κι εμένα μου έκανε τραγική εντύπωση μόλις το είδα, αλλά μετά συνειδητοποιήσα πως προσπαθεί να γενικεύσει το θέμα της μουσικής. Βεβαιά δε κολλούσε με το ύφος του περιοδικού και της μουσικής που το έχουμε συνηθίσει να στηρίζει.....Αν ήθελα να μάθω την πορεία του Πλούταρχου θα έπαιρνα το "music life".


    Yperoptis
    21.11.2006, 17:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Adespoti_nota στις 21-11-2006 στις 16:38 έγραψε...

    Κατ' αρχήν το Δίφωνο ποτε δεν πούλησε 3000 τεύχη (Για τον Υπερόπτη πιο πάνω) πουλάει γύρω στα 15.000! και παλιότερα υπήρχε εποχή που πουλούσε και 60.000 τεύχη. Το Μετρό δεν έγινε ένα με το Δίφωνο. Το Μετρό έκλεισε! (για τον Αίολο) Εμένα δεν μου άρεσε η επιθετικότητα στις απαντήσεις στα γράμματα των αναγνωστών. Φάνηκε ότι είναι άνθρωποι που δεν έχουν κακία για το περιοδικό απλά προσπαθούν να το κάνουν καλύτερο. Κάτι Πλούταρχοι και μένα δεν μου αρέσουν, αλλά απο τη στιγμή που βγάζει τέτοιο δίσκο ο Κότσιρας, του Πλόυταρχου είναι καλύτερος! Όσο για τον Σπύρο Αραβανή μπράβο του και Μπράβο στην Βλαχογιάννη που βάζει νέα παιδιά στο Δίφωνο. Ο Σπύρος Αραβανής (Συνεντεύξεις κυρίως, είχε κάνει και μια με τον Κατσούλη για εδώ πολύ καλή),ο Τάσος Μητσελής (25 και κάτω), ο Μιχάλης Γελασάκης (Κυρίως στα ένθετα πρέπει να ήταν και παλιότερα αυτός) είναι νέα παιδιά και πολύ αξιόλογα. Ο Αραβανής και ο Γελασάκης ήταν και στο φοιτητικό "Καλειδοσκόπιο". Ο δεύτερος γράφει και στο Υποβρύχιο.
    Εχεί βέβαια και σταθερά ονόματα (Τσάμπρας, Μπουρσινός, Αλλαγιάννης κ.α). Ο Ιωάννου γιατί γράφει τον Τελευταίο καιρό στο Δίφωνο; Όταν ύπηρχε το Μετρό δεν γινόταν κάτι τέτοιο. Νομίχω ότι τόσο τα κείμενά του όσο και της Μυτιληναίου είναι πατάτες με σως από πάνω. Βλέπουμε τι κάνουν στουσ σταθμούς που είναι διευθυντες τι γίνεται...

    Αγαπητή Adespoti_nota καταρχήν το δίφωνο έχει πέσει και στις 3.000 αν και αυτό λίγο με ενδιαφέρει πια. Άλλωστε κι εγώ υπήρξα κάποτε φανατικός αναγνώστης του μέχρι που είδα την τεράστια υποκρίσία που περιέγραψα πιο πάνω. Όσο για τον Πλούταρχο έχεις δίκιο. Τον φιλοξενεί γιατί έγινε έντεχνος αφού τραγούδησε Νίκο Αντύπα. Ίσως πρέπει να ψάξουμε τον Κότσιρα στο music life γιατί στο Δίφωνο αν δεν πουλήσει πολύ ο δίσκος του (όσο του Πλούταρχου δηλαδή) δεν τον βλέπω... Ετοιμάζει και μία μεγάλη συνέντευξη με την Έλενα Παπαρίζου γιατί τραγουδάει λέει Χατζιδάκη. Επίσης επειδή και ο Τσαλίκης τραγουδάει Χατζιδάκη ίσως τον δούμε και αυτόν στο Δίφωνο λόγω μουσικού πλουραλισμού φυσικά, με σκισμένο μπλουζάκι που θα γράφει πάνω "Οδός ονείρων"...Α ρε εντεχνίλα που μας χρειάζεται!!!
    maspa
    21.11.2006, 18:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 21-11-2006 στις 17:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Adespoti_nota στις 21-11-2006 στις 16:38 έγραψε...

    Κατ' αρχήν το Δίφωνο ποτε δεν πούλησε 3000 τεύχη (Για τον Υπερόπτη πιο πάνω) πουλάει γύρω στα 15.000! και παλιότερα υπήρχε εποχή που πουλούσε και 60.000 τεύχη. Το Μετρό δεν έγινε ένα με το Δίφωνο. Το Μετρό έκλεισε! (για τον Αίολο) Εμένα δεν μου άρεσε η επιθετικότητα στις απαντήσεις στα γράμματα των αναγνωστών. Φάνηκε ότι είναι άνθρωποι που δεν έχουν κακία για το περιοδικό απλά προσπαθούν να το κάνουν καλύτερο. Κάτι Πλούταρχοι και μένα δεν μου αρέσουν, αλλά απο τη στιγμή που βγάζει τέτοιο δίσκο ο Κότσιρας, του Πλόυταρχου είναι καλύτερος! Όσο για τον Σπύρο Αραβανή μπράβο του και Μπράβο στην Βλαχογιάννη που βάζει νέα παιδιά στο Δίφωνο. Ο Σπύρος Αραβανής (Συνεντεύξεις κυρίως, είχε κάνει και μια με τον Κατσούλη για εδώ πολύ καλή),ο Τάσος Μητσελής (25 και κάτω), ο Μιχάλης Γελασάκης (Κυρίως στα ένθετα πρέπει να ήταν και παλιότερα αυτός) είναι νέα παιδιά και πολύ αξιόλογα. Ο Αραβανής και ο Γελασάκης ήταν και στο φοιτητικό "Καλειδοσκόπιο". Ο δεύτερος γράφει και στο Υποβρύχιο.
    Εχεί βέβαια και σταθερά ονόματα (Τσάμπρας, Μπουρσινός, Αλλαγιάννης κ.α). Ο Ιωάννου γιατί γράφει τον Τελευταίο καιρό στο Δίφωνο; Όταν ύπηρχε το Μετρό δεν γινόταν κάτι τέτοιο. Νομίχω ότι τόσο τα κείμενά του όσο και της Μυτιληναίου είναι πατάτες με σως από πάνω. Βλέπουμε τι κάνουν στουσ σταθμούς που είναι διευθυντες τι γίνεται...

    Αγαπητή Adespoti_nota καταρχήν το δίφωνο έχει πέσει και στις 3.000 αν και αυτό λίγο με ενδιαφέρει πια. Άλλωστε κι εγώ υπήρξα κάποτε φανατικός αναγνώστης του μέχρι που είδα την τεράστια υποκρίσία που περιέγραψα πιο πάνω. Όσο για τον Πλούταρχο έχεις δίκιο. Τον φιλοξενεί γιατί έγινε έντεχνος αφού τραγούδησε Νίκο Αντύπα. Ίσως πρέπει να ψάξουμε τον Κότσιρα στο music life γιατί στο Δίφωνο αν δεν πουλήσει πολύ ο δίσκος του (όσο του Πλούταρχου δηλαδή) δεν τον βλέπω... Ετοιμάζει και μία μεγάλη συνέντευξη με την Έλενα Παπαρίζου γιατί τραγουδάει λέει Χατζιδάκη. Επίσης επειδή και ο Τσαλίκης τραγουδάει Χατζιδάκη ίσως τον δούμε και αυτόν στο Δίφωνο λόγω μουσικού πλουραλισμού φυσικά, με σκισμένο μπλουζάκι που θα γράφει πάνω "Οδός ονείρων"...Α ρε εντεχνίλα που μας χρειάζεται!!!




    Δε μπορώ να εκφέρω πλέον γνώμη με έχεις μπερδέψει.....::biggrin:Το λέω επειδή ήμουν έτοιμη να απαντήσω στο προηγούμενο σου post)
    Yperoptis
    21.11.2006, 18:32
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 21-11-2006 στις 18:10 έγραψε...

    Δε μπορώ να εκφέρω πλέον γνώμη με έχεις μπερδέψει.....::biggrin:Το λέω επειδή ήμουν έτοιμη να απαντήσω στο προηγούμενο σου post)

    Τι σε μπερδεύει maspa μου; Εγώ ή η υποκρισία κάποιων εντύπων; Η απόψή μου είναι πολύ συγκεκριμένη. Το Δίφωνο χλεύαζε την Τσαλιγοπούλου, τον Κότσιρα, την Αρβανιτάκη και μετά τους έκανε εξώφυλλα και τέτοια. Αν το επιχείρημα του ότι φιλοξενεί στις σελίδες του, την μεριά του τραγουδιού που επίσης υποτίθεται ότι χλεύαζε, είναι ότι ο Κότσιρας έκανε ένα δίσκο με δύο λαϊκά τραγούδια μέσα είμαστε για ξύλο. Και μάλιστα έντεχνο ξύλο για να ταιριάζουμε στα χνώτα του Διφώνου.
    jorge
    21.11.2006, 18:48
    Το οτι ένας αρθρογράφος μπορεί κάποια στιγμή να εκφράστηκε κατά της Αρβανιτάκη (προφανώς μέσω δισκοκριτικής), δε σημαίνει πως αυτό είναι στάση του περιοδικού, αλλά του αρθρογράφου. Γιατί να λέμε δηλαδή "το Δίφωνο χλεύαζε την Αρβανιτάκη" και όχι "ο συντάκτης Χ χλεύαζε τον Αρβανιτάκη";

    Άσε που δεν πιστεύω πως κάτι τέτοιο έγινε ποτέ. Σκληρή και καυστική κριτική ΟΚ, αλλά χλευασμός;

    ΥΓ Προσωπικά ορισμένα ΜΜΕ δεν τα βλέπω σαν ΕΝΑ, αλλά σαν ένα σύνολο ανθρώπων με διαφορετικά γούστα. Γιατί θα πρέπει ντε και καλά ένα έντυπο να έχει ΜΙΑ γραμμή και όχι 5 ή 6;
    maspa
    21.11.2006, 18:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 21-11-2006 στις 18:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 21-11-2006 στις 18:10 έγραψε...

    Δε μπορώ να εκφέρω πλέον γνώμη με έχεις μπερδέψει.....::biggrin:Το λέω επειδή ήμουν έτοιμη να απαντήσω στο προηγούμενο σου post)

    Τι σε μπερδεύει maspa μου; Εγώ ή η υποκρισία κάποιων εντύπων; Η απόψή μου είναι πολύ συγκεκριμένη. Το Δίφωνο χλεύαζε την Τσαλιγοπούλου, τον Κότσιρα, την Αρβανιτάκη και μετά τους έκανε εξώφυλλα και τέτοια. Αν το επιχείρημα του ότι φιλοξενεί στις σελίδες του, την μεριά του τραγουδιού που επίσης υποτίθεται ότι χλεύαζε, είναι ότι ο Κότσιρας έκανε ένα δίσκο με δύο λαϊκά τραγούδια μέσα είμαστε για ξύλο. Και μάλιστα έντεχνο ξύλο για να ταιριάζουμε στα χνώτα του Διφώνου.



    Κάτι τέτοιο ομολογώ πως δεν είχα προσέξει, γι αυτό.... Καλά το κράξιμο για τον Κότσιρα το διάβασα κι έφριξα, όχι επειδή συμφωνώ με τις πιο λαικες επιλογές του, αλλά ο τρόπος με τον οποίο εξέφραζε αρνητική άποψη, πλέον γινόταν ερριστική.

    Αλλά δε νομίζω πως έχουν κάποιο άδικο όταν υποστηρίζουν πως κάποιοι έντεχνοι καλλιτέχνες ξεφεύγουν προς το εμπορικό να το πω και να μη παρεξηγηθώ για πολλοστή φορά με τους όρους.... Θα χρησιμοποιήσω καλύτερα την έκφραση του ίδιου του περιοδιού, "σουξέ".... (Τεύχος 134, σελίδα 13!). Συγνώμη, αλλά το έχουν παραξιλώσει μ'αυτήν τη Χατζηγιαννομανία, τραγουδιστές και fans.... Άδικο έχουν; Αν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο άρθρο, μην το γενικεύεις τόσο.
    maspa
    21.11.2006, 18:51
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-11-2006 στις 18:48 έγραψε...

    Το οτι ένας αρθρογράφος μπορεί κάποια στιγμή να εκφράστηκε κατά της Αρβανιτάκη (προφανώς μέσω δισκοκριτικής), δε σημαίνει πως αυτό είναι στάση του περιοδικού, αλλά του αρθρογράφου. Γιατί να λέμε δηλαδή "το Δίφωνο χλεύαζε την Αρβανιτάκη" και όχι "ο συντάκτης Χ χλεύαζε τον Αρβανιτάκη";


    Ακριβώς!
    Yperoptis
    21.11.2006, 19:04
    Ο λόγος που το λέω είναι γιατί δεν ήτανε ένας συντάκτης αλλά πολλοί που το έκαναν αυτό. Και μάλιστα το χαρακτηριστικό ήταν η αντίθεση των απόψεων. Δηλαδή τη μία μέρα έθαβαν το δίσκο της Αρβανιτάκη όχι με καυστικότητα, ούτε με αυστηρότητα αλλά με εμπάθεια και τον επόμενο μήνα ο ίδιος συντάκτης αποθέωνε το δίσκο σε κείμενο εκτός δισκοκριτικών γιατί τύχαινε να την έχουν εξώφυλλο πχ. Είναι γνωστή τακτική του περιοδικού αυτή άλλωστε. Όσο για τα ΜΜΕ ούτε εγώ τα βλέπω ως ένα. Όμως πίστεψέ με το κάθε περιοδικό έχει έναν αρχισυντάκτη και όλα περνάνε από αυτόν. Αν διαφωνεί με αυτά που πάει να γράψει ο συντάκτης ή του αλλάζει γραμμή ή απλά του κόβει το κείμενο. Επίσης maspa δεν νομίζω πως οι εν λόγω τραγουδιστές αρνήθηκαν ποτέ την εμπορικότητα. Ευτυχώς δηλαδή που δεν κλείστηκαν και αυτοί στο καβούκι τους. Αντιθέτως ο συνδυασμός καλού τραγουδιού και εμπορικότητας ήταν πάντα η αφορμή να τους κάνουν εξώφυλλα. Γιατί βλέπεις όποτε το κάθε Δίφωνο επιχήρησε να κάνει μη εμπορικούς καλλιτέχνες εξώφυλλα την ίδια μοίρα είχε και το τεύχος. Και όσο για το σουξέ ευτυχώς που αραιά και που, υπάρχει και αυτό στην ευρύτερη μεριά της καλής μουσικής αν δεν υπήρχε και αυτό τότε δεν θα υπήρχε καλό τραγούδι. Θα το ακούγανε μόνο αυτοί που το γράφανε...
    maspa
    21.11.2006, 19:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 21-11-2006 στις 19:04 έγραψε...

    Επίσης maspa δεν νομίζω πως οι εν λόγω τραγουδιστές αρνήθηκαν ποτέ την εμπορικότητα. Ευτυχώς δηλαδή που δεν κλείστηκαν και αυτοί στο καβούκι τους. Αντιθέτως ο συνδυασμός καλού τραγουδιού και εμπορικότητας ήταν πάντα η αφορμή να τους κάνουν εξώφυλλα. Γιατί βλέπεις όποτε το κάθε Δίφωνο επιχήρησε να κάνει μη εμπορικούς καλλιτέχνες εξώφυλλα την ίδια μοίρα είχε και το τεύχος. Και όσο για το σουξέ ευτυχώς που αραιά και που, υπάρχει και αυτό στην ευρύτερη μεριά της καλής μουσικής αν δεν υπήρχε και αυτό τότε δεν θα υπήρχε καλό τραγούδι. Θα το ακούγανε μόνο αυτοί που το γράφανε...



    Να μου επιτρέψεις να κρατήσω ως απάντηση την υπογραφή σου!
    (την οποία μόλις πρόσεξα..... )
    mousikofilh
    21.11.2006, 22:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 21-11-2006 στις 19:04 έγραψε...

    Ο λόγος που το λέω είναι γιατί δεν ήτανε ένας συντάκτης αλλά πολλοί που το έκαναν αυτό. Και μάλιστα το χαρακτηριστικό ήταν η αντίθεση των απόψεων. Δηλαδή τη μία μέρα έθαβαν το δίσκο της Αρβανιτάκη όχι με καυστικότητα, ούτε με αυστηρότητα αλλά με εμπάθεια και τον επόμενο μήνα ο ίδιος συντάκτης αποθέωνε το δίσκο σε κείμενο εκτός δισκοκριτικών γιατί τύχαινε να την έχουν εξώφυλλο πχ. Είναι γνωστή τακτική του περιοδικού αυτή άλλωστε. Όσο για τα ΜΜΕ ούτε εγώ τα βλέπω ως ένα. Όμως πίστεψέ με το κάθε περιοδικό έχει έναν αρχισυντάκτη και όλα περνάνε από αυτόν. Αν διαφωνεί με αυτά που πάει να γράψει ο συντάκτης ή του αλλάζει γραμμή ή απλά του κόβει το κείμενο. Επίσης maspa δεν νομίζω πως οι εν λόγω τραγουδιστές αρνήθηκαν ποτέ την εμπορικότητα. Ευτυχώς δηλαδή που δεν κλείστηκαν και αυτοί στο καβούκι τους. Αντιθέτως ο συνδυασμός καλού τραγουδιού και εμπορικότητας ήταν πάντα η αφορμή να τους κάνουν εξώφυλλα. Γιατί βλέπεις όποτε το κάθε Δίφωνο επιχήρησε να κάνει μη εμπορικούς καλλιτέχνες εξώφυλλα την ίδια μοίρα είχε και το τεύχος. Και όσο για το σουξέ ευτυχώς που αραιά και που, υπάρχει και αυτό στην ευρύτερη μεριά της καλής μουσικής αν δεν υπήρχε και αυτό τότε δεν θα υπήρχε καλό τραγούδι. Θα το ακούγανε μόνο αυτοί που το γράφανε...



    ΠΕΣ ΤΑ ΠΕΣ ΤΑ...
    jorge
    21.11.2006, 22:15
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 21-11-2006 στις 21:09 έγραψε...

    Μα τόσο κακό ήταν πιά μια συνέντευξη του Πλουτάρχου?? Εντάξει μωρέ, δεν τρέχει και τίποτε....


    Δεν ήταν συνέντευξη, αλλά ένα ξεκάρφωτο αρθράκι δίχως νόημα κατά τη γνώμη μου. Και είμαι σίγουρος πως 9 στους 10 που έπεσαν επάνω του ξεροκατάπιαν. Είτε από απορία, είτε από προβληματισμό.
    mousikofilh
    21.11.2006, 22:34
    Δεν το είδα αυτό,καθώς έχω πάψει να διαβάζω διφωνο εδώ και 4-5 χρόνια.
    Πόση ψευτιά και υποκρισία μπορεί να αντέξει ένας άνθρωπος??Nομιζω είναι ασύλληπτα υποκριτές στο συγκεκριμένο έντυπο και θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του yperopti.
    Το ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που το διαβαζουν,αυτό είναι το ανησυχητικό για εμένα...!


    jorge
    21.11.2006, 22:40
    Παρακαλώ να αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς προς τους αρθρογράφους. Ας σχολιάζετε τις απόψεις τους. Αρκεί.
    koini_maria
    21.11.2006, 23:04
    Λοιπόν , αφού λέμε όλοι τις απόψεις μας επί του θέματος , λέω να τοποθετηθώ και εγώ ...

    Το Δίφωνο το παίρνω ανελλιπώς από το 2002 - δεν το έχω παρακολουθήσει από τα ''γεννοφάσκια'' του , δηλαδή - και η αλήθεια είναι πως πέρσυ είχα αρχίσει να κουράζομαι από μεγάλο αριθμό άρθρων του ... Πολλά μου φαίνονταν λιγουλάκι βαρετά αν και πραγματεύονταν σημαντικά θέματα .

    Όντως , τα τελευταία 2 τεύχη του αποτελούν μια πολύ ευχάριατη έκπληξη όσον αφορά την πορεία και το περιεχόμενο του και χαίρομαι ιδιαιτέρως για αυτή του την μεταστροφή !
    Συγχαρητήρια στην ομάδα σύνταξης και στην διεύθυνση του περιοδικού !

    Κάπου εδώ , όμως , να αναφερθώ σε κάτι που διάβασα στο συγκεκριμένο topic και με ψιλοπείραξε ...
    Δεν θεωρώ δόκιμο να αποκαλούμε ανθρώπους , ιδέες ή καταστάσεις ''υποκριτές'' , ''ψεύτες'' , ''κενούς'' κτλ πόσο μάλλον όταν έχουν και μια άλφα δημοτικότητα ...
    Είναι πολύ προτιμότερο - και πολύ πιο ορθό , κατά την άποψή μου - να πούμε ότι κάτι δεν μας εκφράζει ή δεν νιώθουμε να μας αφορά σύμφωνα με τον τρόπο που παρουσιάζεται ή δεν μας αρέσει τέλος πάντων ...
    Και αυτό γιατί η προσωπική - υποκειμενική γνώμη δεν ταυτίζεται συχνά με το αντικειμενικό , εκτός και αν μιλάμε για σοφούς ανθρώπους .
    Με αυτό θέλω να πω πως είναι εντελώς διαφορετικό να χαρακτηρίζεις κάτι ως μη αρεστό σε εσένα από το να το κατακρίνεις χρησιμοποιώντας βαρείς και άσχημους χαρακτηρισμούς και κάνοντας γενικεύσεις ...

    Βρε παιδιά , ας μην γελιόμαστε : όταν κάτι ''πουλάει'' κάποιους εκφράζει , δεν γίνεται να θεωρούμε τον εαυτό μας ως τον μόνο νοήμωνα άνθρωπο που κατάλαβε την ''ψευτιά'' και ξέφυγε ενώ οι υπόλοιποι σαν νομάδες το ακολουθούν λες και δεν έχουν βούληση ...
    Για παράδειγμα , ωραία , ούτε εμένα μου αρέσει ο Χατζηγιάννης αλλά όπως και να έχει εκφράζει μεγάλη μερίδα ανθρώπων πράγμα που οφείλω να σεβαστώ γιατί όταν κατηγορώ εκείνον για την μουσική του , έμμεσα κατηγορώ και εκείνους που τον ακούν , το ακροατήριό του ...

    Τέλος πάντων αυτά τα ''ολίγα'' είχα να πω σχετικά με το νέο Δίφωνο ...

    Υ.Γ.:Συμπαθέστατε Jorge , συγχώρεσέ μου που ξέφυγα λίγο από το θέμα ...
    qanun
    22.11.2006, 13:44
    Παράθεση:
    Βρε παιδιά , ας μην γελιόμαστε : όταν κάτι ''πουλάει'' κάποιους εκφράζει , δεν γίνεται να θεωρούμε τον εαυτό μας ως τον μόνο νοήμωνα άνθρωπο που κατάλαβε την ''ψευτιά'' και ξέφυγε ενώ οι υπόλοιποι σαν νομάδες το ακολουθούν λες και δεν έχουν βούληση ...
    Για παράδειγμα , ωραία , ούτε εμένα μου αρέσει ο Χατζηγιάννης αλλά όπως και να έχει εκφράζει μεγάλη μερίδα ανθρώπων πράγμα που οφείλω να σεβαστώ γιατί όταν κατηγορώ εκείνον για την μουσική του , έμμεσα κατηγορώ και εκείνους που τον ακούν , το ακροατήριό του ...


    SO FUCKING WHAT??? Δηλαδη θες να μου πεις πως οταν πουλαγε ο καθενας σκυλάς (πχ εποχη παντοκρατοριας Σφακιανακη) 150000-200000 δισκους, αυτοι που δεν τους αγοραζαν δεν ειχαν καταλαβει κατι??Πολυ επικινδυνη αποψη θα μου επιτρεψεις να σου πω. Και , ναι , οταν κατι ''πουλαει'', καποιους εκφραζει, και αν την κοινωνια μας την εκφραζουν οι συγκεκριμενοι τοτε κατι παει πολυ στραβα....
    gazakas
    22.11.2006, 14:37
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 21-11-2006 στις 22:34 έγραψε...
    Το ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που το διαβαζουν,αυτό είναι το ανησυχητικό για εμένα...!





    Βάσω (mousikofilh), θα ήθελα να σου ζητήσω να μου δώσεις την άδεια να χρησιμοποιήσω το παραπάνω απόσπασμα σε ένα κουίζ που θα ανεβάσω σε μια βιβλιοφιλική ιστοσελίδα. Η ερώτηση θα είναι η εξής: "Για ποιο έντυπο/βιβλίο έχουν γραφτεί τα παραπάνω;" :

    Α) "Ο Αγών μου" (Αδόλφος Χίτλερ)
    Β) "Τα Πρωτόκολλα των Επτά Σοφών της Σιών"
    Γ) Εσπρέσσο
    Δ) Η Κοκκινοσκουφίτσα
    Ε) Αστρολογία για Όλους
    ΣΤ) Δίφωνο

    Όποιος απαντήσει σωστά θα λάβει δώρο το βιβλίο του Νικολά Τραγκαούν "Ανησυχών Πολίτης". Όσοι τολμήσουν να απαντήσουν λάθος, θα λάβουν ταχυδρομικώς όλα τα τεύχη του βδελυρού Διφώνου που εκμαυλίζει παιδικές συνειδήσεις και χειραγωγεί το ελληνικό τραγούδι...