ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.831 μέλη

    Συμμετέχετε στη συνέντευξη του Στάθη Δρογώση!

    beatlus
    02.10.2006, 19:06
    Μόλις σήμερα εξασφάλισα την συγκατάθεση του Στάθη Δρογώση για μια συνέντευξη προς τον διαδικτυακό μας τόπο, με αφορμή την καινούργια του δουλειά, που είναι έτοιμη και θα κυκλοφορήσει στις 16 Οκτωβρίου.
    Εκτός της αφορμής, ωστόσο, θεωρώ πως υπάρχουν και πιο ουσιαστικοί λόγοι για μια συζήτηση εφ' όλης της ύλης με έναν ιδιαίτερα δραστήριο τραγουδοποιό -πάνω απ' όλα- της νεότερης γενιάς...
    Παρότι, λοιπόν, πήρα την πρωτοβουλία, θα ήθελα να διευρύνω τη συμμετοχή σε αυτή την συνέντευξη και έτσι ζητώ από όποιον το επιθυμεί, να καταθέσει εδώ σε αυτό το τόπικ μια ερώτηση που θα ήθελε να κάνει στον Στάθη Δρογώση.
    Αλλωστε, το όλο αποτέλεσμα θα ανήκει στο musicheaven και θα παραμείνει στην "βιβλιοθήκη" μας. Αρα, το βρίσκω ωραίο και ουσιαστικό να έχει κάτι απ' όλους μας...
    Να διευκρινίσω, ότι για πρακτικούς λόγους, θα γίνει στο τέλος, μια επιλογή των ερωτήσεων, ώστε να καταρτιστεί ο "σκελετός" της συνέντευξης...
    Παρομοίως, για ανάλογους λόγους ας περιοριστούμε στη μία ερώτηση ο καθένας, ενώ το χρονικό όριο ας είναι η Τετάρτη 11 Οκτωβρίου, αφού το ραντεβού μας με τον Στάθη Δρογώση ορίστηκε -καταρχήν- για την επόμενη Παρασκευή
    Λοιπόν, τί λέτε; Σας αρέσει η ιδέα;
    Γράψτε την ερώτησή σας!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-10-2006 00:05 ]


    jorge
    03.10.2006, 00:06
    Καλή επιτυχία σε όσους συμμετέχετε Beatlus και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία.
    Aiolos_m
    03.10.2006, 01:48
    Ποιός είναι αυτός ο σκύλος ο Κανέλος; Ας μας πει την ιστορία γιατι έχω που το ακούω τωρα μέρες...Πώς του ήρθε η ιδέα για ένα τέτοιο τραγούδι;
    Giorgos_arazei
    03.10.2006, 04:14
    Τι προτεινει στα νεα παιδια που θελουν να βγαλουν δισκους αφου τα reality κατακρινονται απο παντου(και δικαίως!)? Με ποιο τροπο? Απ οτι ξερω ο ιδιος εγινε γνωστος μεσω του Μ.Φαμελου.
    CHE
    03.10.2006, 11:02
    Εγώ θα ήθελα να τον ρωτήσω το εξής:
    Πέρυσι συμμετείχε στο Φεστιβάλ Τραγουδιού της Θεσσαλονίκης. Για ποιον λόγο δεν συμμετείχε με τους υπόλοιπους γνωστούς καλλιτέχνες αλλά συμμετείχε στο διαγωνισμό με τους άγνωστους; Κι επιπλέον (επειδή αφορά το ίδιο θέμα) δεν ήτανε ‘‘φάουλ’’ το γεγονός ότι ήταν διαγωνιζόμενος ενώ στην επιτροπή συμμετείχε ο Γιάννης Κότσιρας με τον οποίο είχανε συνεργαστεί δισκογραφικά;

    Υ.Γ. Η ερώτησή μου φυσικά δεν είναι προβοκατόρικη ούτε κρύβει κάποιο είδος εμπάθειας (το αντίθετο συμβαίνει). Απλά είναι μια απορία που έχω και θα ήθελα μια απάντηση. Στο κάτω-κάτω ας κάνουμε και καμιά ερώτηση που να τον ‘‘στριμώξει’’.
    beatlus
    03.10.2006, 14:27
    Πάρα πολύ ωραία! Οι ερωτήσεις -πιστεύω- ότι είναι ήδη πολύ αξιόλογες και σοβαρές... Συνεχίζουμε
    EffieKakaflika
    03.10.2006, 15:26
    Καλή επιτυχία Σωτήρη μας!!!

    ginab
    03.10.2006, 15:49
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει νοιώσει ο Στάθης Δρογώσης ότι ίσως κάποια τραγούδια του έχουν "αδικηθεί" απ'τα ραδιόφωνα,δεν έχουν δηλαδή ακουστεί όσο θα ήθελε.και γενικά αν νοιώθει, στην παρουσία του στα καλλιτεχνικά δρώμενα ,να έχει στο πλευρό του τα ΜΜΕνα υποστηρίζουν το έργο του.Ευχαριστώ
    spiroos
    04.10.2006, 00:26
    Γιατί διαλύθηκαν τα Φώτα που Σβήνουν; (ως μέλος του συγκροτήματος είχε γράψει πολύ καλύτερα κομμάτια από ό,τι μετά στη σόλο καριέρα του
    kadmilos
    04.10.2006, 02:38
    Έχω και εγώ μια ερώτηση..Πιστευει οτι αν δεν ζουσε στην Ελλαδα αλλα σε καποια αλλη χωρα της Ευρωπης με διαφορετικα ηθη και εθιμα, με διαφορετικες παραδοσεις και με διαφορετικη αισθητικη θα ηταν απο τους εμπορικα επιτυχημένους τραγουδιστές???
    Aiolos_m
    04.10.2006, 07:50
    Κακή φώτο...
    stuff
    04.10.2006, 11:27
    Τι θα ηθελε να αλλαξει στο χωρο της μουσικης,οσον αφορα τον τροπο που προβαλλεται αυτη;Εφοσον υπαρχει ενα ειδος "εμπορικου" κατεστημενου,νοιωθει ο ιδιος πως εμπορευεται τον εαυτο του και κατ'επεκτασην,τα τραγουδια που γραφει;
    katd
    04.10.2006, 16:26
    Σ'έχω ακούσει μια φορά ζωντανά και είχες τραγουδήσει το creep των Radiohead. Γιατί? Mήπως νιώθεις λίγο creep(y) και ο ίδιος?
    beatlus
    04.10.2006, 23:07
    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 03-10-2006 στις 15:26 έγραψε...

    Καλή επιτυχία Σωτήρη μας!!!




    Εφη, αν θυμάμαι καλά έχεις ασχοληθεί με τη δημοσιογραφία... Δεν θα μας κάνεις την τιμή να προσθέσεις μία ερώτηση; Αλλωστε, γνωρίζεις πολύ καλά και το χώρο στον οποίο δραστηριοποιείται ο Δρογώσης...
    Λοιπόν;
    dimitrapan
    05.10.2006, 08:46
    Παρόλο που ο Δρογώσης μου αρέσει πολύ, αν έπρεπε να του κάνω κάποια ερώτηση θα ήταν αυτή που έθεσε παραπάνω ο Che...

    Καλή επιτυχία Σωτήρη!!!
    johnny_b
    05.10.2006, 14:11
    Τι μουσική και ποιούς καλλιτέχνες άκουγε παλαιότερα και ποιούς τώρα....
    Aiolos_m
    05.10.2006, 21:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 04-10-2006 στις 07:50 έγραψε...

    Κακή φώτο...



    Εισακούστηκα...;

    Vaszzz
    06.10.2006, 00:47
    Εγώ θα ήθελα να μάθω για τις εντυπώσεις του από το πέρασμά του από το Μαθηματικό, είτε θετικές, είτε αρνητικές.
    pokopik
    07.10.2006, 21:24
    Με ειχε ξαφνιασει θετικα το "Ηρθες αργα".

    1.Πως ξεκινησε η ιδεα της επιλογης του συγκεκριμενου τραγουδιου? [Πολυ εξυπνη η πρωτοτυπη ιδεα της ηχογραφησης του ρετρο ντοκουμεντου!!]

    2.Πιστευω οτι λειπουν απο την δισκογραφια αναλογης ατμοσφαιρας ερωτικα τραγουδια...δηλαδη με αμεσο στιχο αλλα συναμα αξιοπρεπεστατα..[Υπαρχει μια πλευρα με "κουλτουριαρικα","δυσβατα" κομματια και η αλλη με ευτελες,της πλακας ασματα..] ποια η γνωμη του?


    Ευχαριστω
    ilikon
    08.10.2006, 12:31
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΟΥ 2005 ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ.