ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Σε ποια τοποθεσία θα αγοράζατε/κτίζατε το ιδανικό σας σπίτι?

    poison_girl
    03.10.2006, 19:15
    ενα σπιτι σ ενα νησι(νησι να ναι κ οποιο να ναι)
    κ ενα σπιτι στην Πλακα!!!!!!(αχ που θα παει)
    theotita
    03.10.2006, 19:15
    Έβλεπα όταν πέρναγα με το τραμ ένα πολύ ωραίο αρχοντικό κοντά στην παραλία Γλυφάδας, που τώρα του έχτησαν έναν ακόμα όροφο (που κατά τη γνώμη μου το χάλασε). Αυτό θα ήθελα.

    Θα ήθελα κι ένα ακόμα σπίτι σε κάποιο νησί ή μάλλον 2, ένα σε νησί του Αιγαίου κι ένα στου Ιονίου! Δεν έχω αποφασίσει σε ποια γιατί δεν έχω πάει σε πολλά! Βασική προυπόθεση: να είναι πάνω στη θάλασσα!

    Ένα ακόμα σπίτι για χειμερινές διακοπές, από πέτρα και με τζάκι (ναι σε αρχοντικό αναφέρομαι), να βρήσκετε προς πήλιο μεριά και αν μπορεί να είναι σε πλαγιά βουνού που να βλέπει θάλασσα, θα ήταν εξαιρετικό (ποια περιοχη είναι αυτή δε θυμάμαι)!

    Τέλος μια μονοκατοικία στην παραλία της Τάμπα στη Φλόριντα με όλα τα κομφόρ, για να μπορώ να πηγαίνω όσο συχνά θέλω και να βλέπω τον βαφτιστήρα μου!!!

    Αυτά! Δε ζητάω πολλά, ε?!



    Ωραίο θέμα!! Να κάνεις κι ένα θέμα με το ΠΩΣ φανταζόμαστε να είναι το σπίτι των ονείρων μας!!

    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 03-10-2006 19:17 ]


    koini_maria
    03.10.2006, 20:21
    Τώρα μου ήρθε στο νου ένας σχετικός με το topic στίχος του Οδυσσέα Ελύτη μα δεν τον λέω γιατί ντρέπομαι , όχι για τον στίχο μα για το θράσος μου να το ξεστομίσω...

    Λοιπόν , επανέρχομαι στο θέμα...
    Που θα ήθελα σπίτι , ε ;
    Χμμμ...
    Δεν γελιέμαι , αν δεν αλλάξω η ίδια ακόμα και όλη την ομορφιά του κόσμου να προσφέρουν στα μάτια μου πάλι κάτι θα βρω να γκρινιάξω ....
    Πάλι ξέφυγα !
    Ένα σπίτι από πέτρα και ξύλο στα Κύθηρα ονειρεύομαι και ιδιαίτερα στην Σκάνδεια των Κυθήρων . Τι ηρεμία , τι ομορφιά Θεέ μου !
    Σκέφτομαι να διοριστώ καθηγήτρια εκεί για να απολαύσω λιγουλάκι , μια σταγόνα μονάχα , από το όνειρο ...
    Πάω να δω καμιά φωτογραφία για το ονειρευτώ το βράδυ ...
    rouli726
    03.10.2006, 21:15
    ε μαλλον κι εγω σε νησι..
    αν και θα ηθελα να εχω ενα σπιτι στη θαλασσα κ ενα στο βουνο...ονειρα!!!!!
    vero
    03.10.2006, 21:32
    Σε ενα βουνο με πολυ πρασινο!!!!!
    thank
    04.10.2006, 00:04
    Λοιπον, χωρις ενοχές για τους άστεγους,

    - Πλάκα. Εκ των ούκ άνευ.
    - Σούνιο
    - Παλιά πόλη της Ξάνθης.
    - Σταυρούπολη
    - Παλία πόλη Ιωαννίνων (κάστρο)
    - Χανιά.
    - Ορεινη Αρκαδία.
    - Δελφοί.
    - Ολυμπος (στους προποδες, γιατι πιο ψηλά δεν αφήνουν νομίζω)
    - Κανένα νησάκι οκ, Φολέγανδρο - πούντα - και κάποιο σε παραλία, για να έχουμε να λεμε κατι.
    - Παρίσι, ΝΥ κ.α. (αυτά τελευταία γιατι ... που να βρεις χρονο !!!!)

    prochatz
    04.10.2006, 00:33
    Θα αγόραζα ένα σπίτι σε εκείνα τα προάστια των Η.Π.Α., με προσωπικό γκαράζ, τεράστια αυλή με γκαζόν, το οποίο θα βρίσκεται πέντε τετράγωνα μακριά από το ασφάλτινο γηπεδάκι μπάσκετ, στη γειτονιά θα έρχεται εκείνο το κλασικό παιδάκι με το ποδήλατο να μου πετάει την εφημερίδα κάθε πρωί...κοκ
    dver17
    04.10.2006, 02:27
    Home is where your heart is!
    Εναλλακτικά... στη Νάξο ή στα Κύθηρα!
    Emilia_
    04.10.2006, 02:43
    Τώρα που το ξανά σκέφτομαι,αναιρώ το σπίτι στις Αλπεις..Χάθηκε ένα
    kadmilos
    04.10.2006, 02:48
    1)Στη Δαδιά Έβρου.- πουθενα αλλού

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kadmilos στις 04-10-2006 02:51 ]


    Emilia_
    04.10.2006, 03:21
    Τώρα που το ξανά σκέφτομαι,αναιρώ το σπίτι στις Αλπεις..Χάθηκε 1σπιτάκι παρόμοιο αλλά κάπου χωμενο σε ένα παραδώσιακο ορεινό χωριό της Ελλάδας...Να ανοίγεις τα παράθυρα το πρωί+να μπαίνει αυτή η φρέσκια χειμωνιάτικη δροσιά...Άντε ξεσηκώθηκα τώρα! (Γιωργάκη κάποιος μου σφύριξε ότι έχεις εφεδρικα sleeping bag.. Χο χο.. ;-p)
    augustina
    04.10.2006, 20:02
    Ένα σπιτάκι στην Πάρο αν γινόταν θα μου ερχόταν κουτί! Αλλιώς, αν χρειαζόταν να μείνω Αθήνα, θα επέλεγα κάπου προς Φιλοθέη...Κάπου απο εκεί....Ασύμφορη είμαι τελικά!!!Κατα τα άλλα ενα δεύτερο (ή τρίτο δεν έχω πρόβλημα.. ) σπιτάκι κάπου σε κανένα Πήλιο...ετσι με το χιονάκι...και αυτό καλοδεχούμενο!!! Έλα λοιπόν!!! Ακούω προτάσεις!!!
    poison_girl
    05.10.2006, 21:55
    ενα σπιτι πανω σ ενα δεντροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!αχ that s my dreaaaaaam
    sindy-windy
    08.10.2006, 23:50
    Παράθεση:

    Το μέλος tolaruba στις 03-10-2006 στις 16:15 έγραψε...

    1-στη χιο ακριβως πανω στα μαυρα βολια





    θα συμφωνησω με τη φιλη μου, αν εχτιζα ενα σπιτι στη περιοχη αυτη με θεα τα γαλαζοπρασινα νερα της παραλιας γνωστη ως μαυρα βολια αλλα και την ησυχια της περιοχης αυτης θα ηταν μια ονειρεμμενη κατοικια
    lianameladaki
    11.10.2006, 16:27
    εγω,θα ηθελα ενα σπιτι στην κορυφη ενος βραχου που θα εβλεπε μονο τον ωκεανο...μονο αυτο...δεν με νιαζει που θα ηταν...
    nalpha
    11.10.2006, 21:48
    1/ ενα σπιτι στους προποδες του Ολύμπου, στο ΛΙΤΟΧΩΡΟ.

    2/ ένα σπίτι στο κέντρο του Παρισιού.

    ZeNiA
    25.10.2006, 17:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 03-10-2006 στις 13:39 έγραψε...

    Στη Ζάκυνθο ή στην Παναγία την Κανάλα της Κύθνου...



    Μία σοφή παροιμία λέει: "Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει"
    Γι'αυτό κι εγώ θα συμφωνήσω με την Παναγία την Κανάλα... Πατρίδα βλέπετε... Μεγάλη υπόθεση...
    Σίγουρα θα ήθελα ένα σπιτάκι και στην παλιά πόλη της Ξάνθης, αλλά και ένα στο ανατολικό Βερολίνο...
    Πολλά ζητάω, ε;
    Δεν απαγορεύονται τα όνειρα όμως! Ευτυχώς!



    επισυναπτόμενα: kanala.JPG 
    PAPAZOGLOUFAN
    25.10.2006, 18:25
    χαλαρα ενα σπιτι στη πλακα.ειναι τελεια.διχωσ αμαξια διχωσ τπτ.στα αναφιωτικα κιολασ.ολη η γειτονια εκει μυριζει παλια αθηνα.αληθεια εζετε κανει ποτε τη διαδρομη για ακροπολη που περνασ μεσα απο τισ αυλεσ των σπιτιων?μια μερα περναγα,σε μια υλη εξω ψηνανε.χωρισ να με ξεροθν μου λενε καλωσ τον.κατσε να παρεισ ενα μεζε.για λιγο νομιζα οτι βρισκομουν αλλου κι οχι δεκα λεπτα με τα ποδια απ τη πλ συνταγματοσ.γι υτο πλακα δαγκωτο.
    airflow
    26.10.2006, 02:06
    ΕΛΛΑΔΑ
    1)Ενα σπιτι στην Ανω Βουλα.
    2)Ενα σπιτι στην παραλια της Γλυφαδας ή στον Λαιμό.
    3)Ενα σπιτι στην Καστελλα του Πειραια.
    4)Ενα εξοχικο στην Σαντορινη.Καλντερα please.
    5)Eνα εξοχικο στην Υδρα ή στις Σπετσες.

    ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
    1)Ενα σπιτι σαν αυτα του Sex and the City στη Νεα Υορκη.
    2)Ενα διαμερισμα στη ζωνη 1 του Λονδινου.
    3)Ενα παλατσο στη Βενετια.
    4)Ενα σπιτι στη Ζηριχη.
    5)Ενα σπιτι καπου στο Βελγιο.

    ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΕΤΟΙΜΑ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 26-10-2006 02:11 ]


    airflow
    26.10.2006, 02:12
    Παράθεση:


    3) Στην Πειραική

    Ξυνεις πληγες!