ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.833 μέλη

    Νέα δουλειά από τα Μακρινά Ξαδέρφια

    beatlus
    03.10.2006, 17:10
    Στο στούντιο βρίσκονται, από τα μέσα καλοκαιριού, τα "Μακρινά Ξαδέρφια", όπου ετοιμάζουν το νέο τους cd, με τίτλο που θα μπορούμε να ανακοινώσουμε σε λίγο καιρό, με τραγούδια που δεν αποκόπτονται από το στυλ που έχουν ήδη καταθέσει στην "Αποδοχή Κληρονομιάς" και στο "Περιμένοντας το Θείο" και με χρονικό ορίζοντα κυκλοφορίας του, κοντά στα Χριστούγεννα...!
    Σαν κάποιες πληροφορίες, μπορούμε να... διαρρεύσουμε πως τα τραγούδια των παιδιών, χαρακτηρίζονται και από "ηλεκτρικές" πινελιές, εκτός από τη γνωστή τους μελωδικότητα και την ευρηματικότητα των στίχων...
    Αναμένουμε, λοιπόν!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-02-2007 22:17 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 13-10-2007 13:52 ]


    gate
    03.10.2006, 23:37
    Καλή επιτυχία, αν και νομίζω πως θα είναι βέβαιη, εφόσον ασφαλώς παραγωγοί φιλοτιμηθούν να ακούσουν το ...καινούριο, ώστε να φτάσει στα αυτιά και των ακροατών... (γιατί δυστυχώς οι επιλογές των ακροατών περνούν μέσα από τα αυτιά των παραγωγών... ακόμη...).
    Καλή επιτυχία ειδικότερα στον Θοδωρή μας, στον Θοδωρή Κοτονιά, την ψυχή του συγκροτήματος κι έναν από τους ελάχιστους, κατ' εμέ, σύγχρονους δημιουργούς που έχουν να προτείνουν όχι μόνο κάτι καινούριο αλλά κάτι ουσιώδες στη μουσική και στον στίχο...

    maspa
    04.10.2006, 01:57
    Α! τους έχω ακούσει! Πολύ καλοί...Έχουν έξυπνο στίχο!
    XeniaRodo
    04.10.2006, 11:15
    Kαι ήθελα να σε ρωτήσω Σωτήρη τι κάνουν τα Mακρινά Ξαδέρφια. Xαίρομαι που ακούω κάτι καινούριο και ευχάριστο. Eύχομαι να πάνε όλα καλά γιατί πραγματικά το αξίζουν.
    beatlus
    04.10.2006, 16:35
    Άν θέλεις να τους δεις, αύριο στο "Τριανόν", θα παίξουν στην επίσημη "πρώτη" του ντοκιμαντέρ του Αντώνη Μποσκοϊτη γαι τη μουσική σκηνή "Κύτταρο"... Η γενικότερη σύνθεση όσων θα συμμετέχουν στην παράλληλη, με την προβολή, συναυλία-αφιέρωμα είναι άκρως δελεαστική!
    Αλλά και το ίδιο το ντοκιμαντέρ Ξένια μου, πιστεύω πως ικανοποιεί κάθε φίλο της ελληνικής μουσικής...
    Αν λοιπόν, το θελήσεις, αύριο κατά τις 8 στο "Τριανόν" στην Κοδριγκτώνος μπορείς να συνδυάσεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα μαζί...
    dimitrapan
    04.10.2006, 17:37
    Πωπω, είναι μικρός ο κόσμος τελικά όντως... Ο Αντώνης ήταν συμμαθητής μου στη σχολή δημοσιογραφίας... Ελπίζω να μπορέσω να πάω...

    Όπως και να 'χει καλή επιτυχία τόσο στον Αντώνη όσο και στα Μακρινά Ξαδέλφια!!!
    vasilis23
    04.10.2006, 18:25
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 03-10-2006 στις 23:37 έγραψε...

    Καλή επιτυχία, αν και νομίζω πως θα είναι βέβαιη, εφόσον ασφαλώς παραγωγοί φιλοτιμηθούν να ακούσουν το ...καινούριο, ώστε να φτάσει στα αυτιά και των ακροατών... (γιατί δυστυχώς οι επιλογές των ακροατών περνούν μέσα από τα αυτιά των παραγωγών... ακόμη...).
    Καλή επιτυχία ειδικότερα στον Θοδωρή μας, στον Θοδωρή Κοτονιά, την ψυχή του συγκροτήματος κι έναν από τους ελάχιστους, κατ' εμέ, σύγχρονους δημιουργούς που έχουν να προτείνουν όχι μόνο κάτι καινούριο αλλά κάτι ουσιώδες στη μουσική και στον στίχο...




    Συμφωνω απολυτα Νεκταρια!!!Τα παιδια ειναι εξαιρετικα και στα live τους!
    semplice
    04.10.2006, 23:09
    Παιδιά εγώ δεν ήξερα για τα Μακρινά Ξαδέρφια μέχρι το.....3ο live του Music Heaven όπου ο Θοδωρής Κοτονιάς τελείως εκτός προγράμματος ερμήνευσε εκπληκτικά τήν ¨Ανοιξη" και έμεινε όλος ο κόσμος εκστατικός.
    Hταν μια από τις καλύτερες στιγμές στο live μας!
    Εψαξα μετά απο λίγο καιρό και κατάφερα να βρω μόνο το "Περιμένοντας το Θείο"
    και έτσι έχω ένα ωραίο δείγμα της δουλειάς τους
    Αύριο δεν θα μπορέσω αλλά με την πρωτη ευκαρία θα τους δω και από κοντα!
    Καλή επιτυχία λοιπόν στον Θοδωρή Κοτονιά και στα Μακρινά Ξαδέρφια
    Τo αξίζουν !



    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 04-10-2006 23:11 ]


    gate
    04.10.2006, 23:27
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 04-10-2006 στις 23:09 έγραψε...

    Παιδιά εγώ δεν ήξερα για τα Μακρινά Ξαδέρφια μέχρι το.....3ο live του Music Heaven όπου ο Θοδωρής Κοτονιάς τελείως εκτός προγράμματος ερμήνευσε εκπληκτικά τήν ¨Ανοιξη" και έμεινε όλος ο κόσμος εκστατικός.
    Hταν μια από τις καλύτερες στιγμές στο live μας!
    Εψαξα μετά απο λίγο καιρό και κατάφερα να βρω μόνο το "Περιμένοντας το Θείο"
    και έτσι έχω ένα ωραίο δείγμα της δουλειάς τους
    Αύριο δεν θα μπορέσω αλλά με την πρωτη ευκαρία θα τους δω και από κοντα!
    Καλή επιτυχία λοιπόν στον Θοδωρή Κοτονιά και στα Μακρινά Ξαδέρφια
    Τo αξίζουν !



    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 04-10-2006 23:11 ]





    εεεεέτσι... εεεεεέτσι
    XeniaRodo
    05.10.2006, 09:14
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 04-10-2006 στις 16:35 έγραψε...

    Άν θέλεις να τους δεις, αύριο στο "Τριανόν", θα παίξουν στην επίσημη "πρώτη" του ντοκιμαντέρ του Αντώνη Μποσκοϊτη γαι τη μουσική σκηνή "Κύτταρο"... Η γενικότερη σύνθεση όσων θα συμμετέχουν στην παράλληλη, με την προβολή, συναυλία-αφιέρωμα είναι άκρως δελεαστική!
    Αλλά και το ίδιο το ντοκιμαντέρ Ξένια μου, πιστεύω πως ικανοποιεί κάθε φίλο της ελληνικής μουσικής...
    Αν λοιπόν, το θελήσεις, αύριο κατά τις 8 στο "Τριανόν" στην Κοδριγκτώνος μπορείς να συνδυάσεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα μαζί...



    Σωτήρη εσύ θα πας;
    beatlus
    05.10.2006, 15:47
    Δυστυχώς δουλεύω έως πολύ αργά... Περίπου ως τα μεσάνυχτα και δεν θα μπορέσω...
    XeniaRodo
    05.10.2006, 16:24
    Γμτ θα ήθελα πολύ να πάω αλλά δε θα μπορέσω τελικά γιατί μου έτυχε μια δουλειά....
    beatlus
    07.11.2006, 18:19
    Μόλις ο Ιωάννου έπαιξε το πρώτο σινγκλ των παιδιών από τον καινούργιο δίσκο!!!!!!!!! Το "Καλό Ταξίδι"... Το άκουσε κανείς;
    Καλοτάξιδοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!
    tranzistoraki
    08.11.2006, 02:14
    Τι καλά νέα
    beatlus
    12.12.2006, 15:35
    Η πρώτη επίσημη παρουσίαση της νέας δουλειάς των παιδιών θα πραγματοποιηθεί σε λίγες ημέρες!!!
    Τετάρτη, 27 Δεκεμβρίου 2006 τα Μακρινά Ξαδέρφια μας περιμένουν μαζί με τη Μελίνα Κανά (!) στο Τσάι στη Σαχάρα (Λαοδικίας 18, Ιλίσια)!!!
    Επίσης, κάτι πήρε το... αυτί μου και για το "Μικρό Πολυτεχνείο"... Θα σας ενημερώσω εγκαίρως!
    beatlus
    21.12.2006, 16:07
    Λοιπόν... κατόπιν αδείας, μπορώ να μιλήσω πιο ελεύθερα
    Τα "Μακρινά Ξαδέρφια" στην καινούργια τους δουλειά φιλοξενούν σε δύο τραγούδια τη Μελίνα Κανά, σε ένα τον Ψαραντώνη, ενώ το ακροτελεύτιο έχει "άρωμα" από... Monty Python's!!!
    Επίσης, "μαγειρεύονται" και κρυφά tracks
    maspa
    21.12.2006, 22:58
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 21-12-2006 στις 16:07 έγραψε...
    Eπίσης, "μαγειρεύονται" και κρυφά tracks



    Αυτό με τα κρυφά tracks δεν το καταλαβαίνω γενικότερα. Ποιά η διαφορά να μην αναγράφονται οι τίτλοι κάποιων κομματιών(tracks) από το να αναφέρονται?
    beatlus
    21.12.2006, 23:11
    Ε, μα έχει το στοιχείο της έκπληξης... και πίστεψέ με, στη συγκεκριμένη περίπτωση, πρόκειται για μεγάλη έκπληξη!!!
    tranzistoraki
    27.12.2006, 02:52
    ενδιαφέροντα τα νέα που μας φέρνεις beatlus...
    Πότε υπολογίζεται η κυκλοφορία...?
    beatlus
    27.12.2006, 14:54
    Τέλη Ιανουαρίου με αρχές Φεβρουαρίου... Ετσι ξέρω