ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.830 μέλη

    Οι Beatles επιστρέφουν!

    ageras
    04.10.2006, 02:34


    Οι εναπομείναντες Beatles Paul McCartney και Ringo Starr μαζί με τις χήρες Yoko Ono και Olivia των John Lennon και George Harrison αντίστοιχα ζήτησαν από τον παραγωγό των Beatles Sir George Martin και τον γιο του Giles Martin να φτιάξουν πειραματικές μίξεις από τα αυθεντικά tapes.

    Και έτσι έγινε!

    Το νέο άλμπουμ των Beatles έχει το όνομα 'LOVE' και θα κυκλοφορήσει τον Νοέμβριο.

    Να θυμίσουμε ότι είναι το πρώτο νέο υλικό τους μετά από δέκα χρόνια.

    Το 1995 η μπάντα κυκλοφόρησε το 'Free As A Bird' και το 1996 το 'Real Love' στα πλαίσια της προώθησης των συλλογών 'Anthology 1' και 'Anthology 2'.

    Πηγή:avopolis
    uNick
    04.10.2006, 10:03


    yiannisyiannis
    04.10.2006, 10:59
    Εμένα όλη αυτή η ιστορία μου φαίνεται σαν μια προσπάθεια των κληρονόμων να τα αρπάξουν. Είμαι μπιτλάκιας και θεωρώ τα σκαθάρια ως το σημαντικότερο μουσικό σχήμα όλων των εποχών. Τα τραγούδια τους έγραψαν ιστορία και εξακολουθούμε να τα παίζουμε ακόμη με την ίδια φρεσκάδα. Τι περισσότερο θα προσθέσουν λοιπόν αυτές οι πειραματικές μίξεις, πέρα από κάποιες λίρες στα ήδη χοντρά πορτοφόλια των κληρονόμων; Άλλο οι εκτελέσεις των κομματιών των beatles από τρίτους, πολλές εκ των οποίων είναι ιδιαίτερα επιτυχημένες κι άλλο οι μίξεις. Τις οποίες μίξεις μάλιστα, θα τις ετοιμάσουν λέει οι παραγωγοί....Sorry Paul, δεν θα πάρω.
    uNick
    04.10.2006, 11:25
    Δεν έχεις άδικο ως προς το πιθανό (πιθανότατο) κίνητρο των εναπομείναντων και των κληρονόμων, yiannis-στο-τετράγωνο.

    Ωστόσο, οι μίξεις θα γίνουν με βάση τα original tapes, επομένως ας μην βιαστούμε να τις κρίνουμε πριν τις ακούσουμε τουλάχιστον. Γιατί, όπως και να'χει, Beatles θα ακούγονται πάλι... Ας ακούσουμε πρώτα...

    heartbreak-kid
    04.10.2006, 17:33
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 04-10-2006 στις 11:25 έγραψε...
    Γιατί, όπως και να'χει, Beatles θα ακούγονται πάλι... Ας ακούσουμε πρώτα...




    αυτό φοβάμαι κι εγώ!!!
    Hastaroth
    04.10.2006, 22:02
    Θά συμφωνήσω κι'εγώ ώς πρός το λιροπιπτικόν τής όλης υπόθεσης καί θα εκφράσω επίσης την απορία μου ως πρός το τί εννοούν λέγοντας "μίξεις".Δηλαδή θά κάνουν καινούργια remix στίς αρχικές πολυκάναλες ταινίες; (υποθέτω λοιπόν οτι οι αρχικές αυτές ταινίες δέν χρησιμοποιήθηκαν κάπου αλλού μόλις βγήκαν οι δουλειές από το στούντιο και πήραν την άγουσα γιά το..βινυλοκοπτείον).

    Καί θά προσθέση άραγε κάτι στον "'sixties/seventies" ήχο τών κομματιών αυτών η χρήση ψηφιακών effects τού 21ου αιώνα;(γιατί φαντάζομαι οτι περί αυτού κυρίως πρόκειται).....
    beatlus
    04.10.2006, 23:01
    Παιδιά, αν μου επιτρέπετε μια ένσταση...
    Μπορεί να έχετε και δίκιο στο σκεπτικό σας, ειλικρινά δεν το αποκλείω εντελώς...
    Ωστόσο, ας αναλογιστούμε το εξής...
    Οι ίδιοι οι Μπιτλς (οκ, ο λόγος πλέον για τους ΜακΚάρτνεϊ-Σταρ) είναι κυρίως καλλιτέχνες... Φέρτε τώρα στο νου σας, τον δημιουργικό πυρετό ενός καλλιτέχνη σε αυτό το μέγεθος... Ακόμη, κι αν είναι κοινώς αποδεκτό πως έχουν γράψει αριστουργήματα, δηλαδή, το απόλυτο στο είδος τους, η ανάγκη για κάτι νέο δεν σβήνει ποτέ... Και στην περίπτωσή τους, πιστεύω πως το νέο είναι και ο πειραματισμός... Το να δώσουν στα τραγούδια τους, μια νέα πνοή... Καλλιτέχνες είναι... εκτός κι αν αυτό το αμφισβητούμε... Αλλά πιστεύω για όποιον έχει ριζώσει μέσα του αυτό το ιδίωμα, γνωρίζει πολύ καλά πως αυτό το σαράκι δεν μερώνει όσα λεφτά κι αν κάνεις...
    Εκτός αυτού, οι διαστάσεις της περιουσίας τους είναι τέτοιες που θα ήταν ασύλληπτα άπληστο να λειτουργούν με γνώμονα τα κέρδη... Μια πραγματική πρόκληση...
    Σε αυτό, μάλιστα το σημείο, θα πρέπει να επισημάνω πως οι Μπιτλς, κυρίως μεμονομένα, έχουν προχωρήσει σε πράξεις που ανατρέπουν -έστω εν μέρει- τέτοιους ισχυρισμούς...
    Μην το ξεχνάτε παιδιά, είναι -κυρίως- καλλιτέχνες...
    Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
    Μιλάμε για τους Μπιτλς...
    nikostheater
    04.10.2006, 23:48
    Beatles δεν υπαρχουν πλεον.
    Υπαρχουν μονο 2 εναπομειναντα μελη και οι συγγενεις των υπολοιπων που θελουν να εκταμιευσουν την φημη και την ιστορια του συγκροτηματος.
    Αν θελουν να παραμεινουν καλλιτεχνες ας βγαλουν μια δουλεια με αλλο ονομα να δουμε τι ψαρια πιανουν ακομα..
    Οι Deep Purple δηλαδη γιατι βγαζουν ακομα δισκαρες;

    uNick
    05.10.2006, 00:05
    Μα κανείς τους δεν έχει οικονομική ανάγκη για να προσπαθήσει να "εκταμιεύσει" όπως λες... Πρέπει να είναι άλλοι οι λόγοι, πιο σημαντικοί από τα χρήματα, για μια τέτοια κίνηση. Αν θέλανε λεφτά, θα τα καταφέρνανε μια χαρά από μόνοι τους με ένα solo album έκαστος... Εσύ το αμφισβητείς αυτό, εγώ νομίζω πως θα πουλούσαν τρελά νούμερα... Anyway, ίσως το μάθουμε κάποια άλλη στιγμή.

    Πάντως, σχετικά με το topic... το είπε ο beatlus, το επαναλαμβάνω κι εγώ: ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

    megaloserwtikos
    05.10.2006, 02:59
    Εγώ είμαι σίγουρος ότι θα είναι κάτι καλό. Οπου ανακατεύονται χήρες, κάτι καλό προκύπτει...
    ageras
    05.10.2006, 07:13
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 04-10-2006 στις 23:01 έγραψε...

    Παιδιά, αν μου επιτρέπετε μια ένσταση...
    Μπορεί να έχετε και δίκιο στο σκεπτικό σας, ειλικρινά δεν το αποκλείω εντελώς...
    Ωστόσο, ας αναλογιστούμε το εξής...
    Οι ίδιοι οι Μπιτλς (οκ, ο λόγος πλέον για τους ΜακΚάρτνεϊ-Σταρ) είναι κυρίως καλλιτέχνες... Φέρτε τώρα στο νου σας, τον δημιουργικό πυρετό ενός καλλιτέχνη σε αυτό το μέγεθος... Ακόμη, κι αν είναι κοινώς αποδεκτό πως έχουν γράψει αριστουργήματα, δηλαδή, το απόλυτο στο είδος τους, η ανάγκη για κάτι νέο δεν σβήνει ποτέ... Και στην περίπτωσή τους, πιστεύω πως το νέο είναι και ο πειραματισμός... Το να δώσουν στα τραγούδια τους, μια νέα πνοή... Καλλιτέχνες είναι... εκτός κι αν αυτό το αμφισβητούμε... Αλλά πιστεύω για όποιον έχει ριζώσει μέσα του αυτό το ιδίωμα, γνωρίζει πολύ καλά πως αυτό το σαράκι δεν μερώνει όσα λεφτά κι αν κάνεις...
    Εκτός αυτού, οι διαστάσεις της περιουσίας τους είναι τέτοιες που θα ήταν ασύλληπτα άπληστο να λειτουργούν με γνώμονα τα κέρδη... Μια πραγματική πρόκληση...
    Σε αυτό, μάλιστα το σημείο, θα πρέπει να επισημάνω πως οι Μπιτλς, κυρίως μεμονομένα, έχουν προχωρήσει σε πράξεις που ανατρέπουν -έστω εν μέρει- τέτοιους ισχυρισμούς...
    Μην το ξεχνάτε παιδιά, είναι -κυρίως- καλλιτέχνες...
    Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
    Μιλάμε για τους Μπιτλς...



    kalouka
    05.10.2006, 11:55
    είμαι μπητλικός και ως τέτοιος περιμένω πως και πως αυτή τη κυκλοφόρια το κίνητρο δεν με ενδιαφέρειάλλωστε αν δεν υπήρχε και αυτό μπορεί και μη τα ακούγαμε ποτέ
    heartbreak-kid
    05.10.2006, 12:00
    σοβαρά ρε παιδιά τώρα...ποιός ρινγκο σταρ τώρα???να ζούσε ο χαρισον να το δεχτώ με βαριά καρδιά.αλλά ο ρίνγκο σταρ???ο ρίνγκο?????