ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Βιβλίο-cd από τον Λευτέρη Παπαδόπουλο!

    ageras
    05.10.2006, 07:00
    Δεκατρία νέα τραγούδια του Λευτέρη Παπαδόπουλου πρόκειται να κυκλοφορήσουν στο τέλος Οκτωβρίου!
    Το βιβλίο-CD έχει τον τίτλο "Σπάει το Ρόδι" κι είναι το πρώτο από μια σειρά όπου πρωταγωνιστές είναι μερικοί από τους σημαντικότερους έλληνες στιχουργούς.


    Ο Γιώργος Νταλάρας, ο Πασχάλης Τερζής και ο Δημήτρης Μητροπάνος
    μοιράζονται ένα τραγούδι στο βιβλίο - CD!


    Στη φωτογραφία, οι παραγωγοί του δίσκου Γιώργος Νταλάρας και Μιχάλης Κουμπιός, με τον κορυφαίο έλληνα στιχουργό Λευτέρη Παπαδόπουλο.

    Οι στίχοι του Λ. Παπαδόπουλου, αυτή τη φορά μελοποιήθηκαν από μια ομάδα σημαντικών συνθετών της νεότερης γενιάς.

    Ανάμεσα στους τραγουδιστές που συμμετέχουν είναι οι: Χάρις Αλεξίου, Γιώργος Νταλάρας, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Δημήτρης Μητροπάνος, Πασχάλης Τερζής, Μπάμπης Στόκας, Δημήτρης Μπάσης κ.ά.



    Ο δίσκος αναμένεται με πολύ ενδιαφέρον και πρόκειται να κυκλοφορήσει στο τέλος Οκτωβρίου. Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου κι ο Γιώργος Νταλάρας (φωτό) τραγουδούν και πάλι μαζί, τον επίκαιρο και πάντα διαχρονικό λόγο του Λευτέρη Παπαδόπουλου.

    "Συνθηματολόγοι στις οθόνες
    και πυροτεχνήματα σωρό
    Λόγια, μόνο λόγια, δυο αιώνες
    κι ύστερα μια τρύπα στο νερό"


    Πηγή:musiccorner

    Αυτά κι αν είναι νέα.Μάλλον την ημέρα της κυκλοφορίας θα στηθώ από τα χαράματα έξω από το δισκοπωλείο για να το αγοράσω!!!!!



    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 05-10-2006 07:06 ]


    Aiolos_m
    05.10.2006, 12:02
    Αυτό περίμενα...
    Mesoxoritis
    05.10.2006, 14:28
    Νταλάρας, Παπαδόπουλος, Παπακωνσταντίνου, Αλεξίου.... Μόνο αυτά το ονόματα αποδεικνύουν περί τίνος πρόκειται η παραπάνω δουλειά!
    melkat06
    05.10.2006, 17:18
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 05-10-2006 στις 07:00 έγραψε...

    Αυτά κι αν είναι νέα.Μάλλον την ημέρα της κυκλοφορίας θα στηθώ από τα χαράματα έξω από το δισκοπωλείο για να το αγοράσω!!!!!






    Το πιθανότερο είναι να συναντηθούμε...

    pastella
    05.10.2006, 17:20
    να και κατι καινουριο κι ευχαριστο...
    aggeliki
    05.10.2006, 18:55

    semplice
    05.10.2006, 19:17


    Πολύ ωραία νέα!!!!!!!!!!!!!
    Ανυπομονώ ΠΟΛΥ να ακούσω τις ΜΕΛΩΔΙΕΣ που έχει γράψει ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΟΥΜΠΙΟΣ!!!!
    Μετά το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ "Οταν πέφτει το βράδυ " απο την Εστουδιαντίνα και το "Δάκρυ στο γυαλί" πρέπει να περιμένουμε μαγικά πράγματα από αυτόν!!Δεν έχω δίκαιο?



    Marianthi24
    05.10.2006, 22:36
    Φανταστικά νέα! Ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσει?

    Άκουσα οτι ο Μελωδία παίζει σε αποκλειστικότητα κάποια κομμάτια...
    tzouv
    05.10.2006, 23:59
    Επιτελους κατι καλο ξανα στα μουσικα δρομενα.Πιστευω ολοι πρεπει να το αποκτησουμε αυτο το σιντι.Ο Λευτερης ειναι φανταστικος ανθρωπος οπως και τα τραγουδια του....
    margo
    06.10.2006, 21:49
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 05-10-2006 στις 19:17 έγραψε...



    Πολύ ωραία νέα!!!!!!!!!!!!!
    Ανυπομονώ ΠΟΛΥ να ακούσω τις ΜΕΛΩΔΙΕΣ που έχει γράψει ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΟΥΜΠΙΟΣ!!!!
    Μετά το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ "Οταν πέφτει το βράδυ " απο την Εστουδιαντίνα και το "Δάκρυ στο γυαλί" πρέπει να περιμένουμε μαγικά πράγματα από αυτόν!!Δεν έχω δίκαιο?










    Αν έχεις λέει.......!!!
    maraki24
    07.10.2006, 00:25
    Απο χθες, σε πολλές εκπομπές του Δευτέρου προγράμματος έχουν προαναγγείλει αυτόν το αναμενόμενο δίσκο ως εξής: "Επιτέλους θα έχουμε νέα τραγούδια με στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου, και είμαστε πολύ χαρούμενοι γι' αυτό..." Το έχουν πει ως τώρα τρεις διαφορετικές παραγωγοί, μαζί και η διευθύντρια...Προσοχή, δε λένε ότι θα έχουμε τραγούδια με την Αλεξίου, τον Παπακωνσταντίνου, τον Νταλάρα και τους άλλους, λένε για νέα τραγούδια με στίχο του Λευτέρη...
    Έχω μία απορία...αυτός ο ίδιος Λευτέρης, ο Παπαδόπουλος, ο σπουδαίος δημοσιογράφος, ο κορυφαίος στιχουργός, ο μεγαλύτερος εν ζωή (μαζί με τον Ελευθερίου), με τα χιλιάδες υπέροχα και πασίγνωστα τραγούδια, στις 19 Ιανουαρίου του 2006 κυκλοφόρησε έναν δίσκο με 12 τραγούδια σε στίχους του, μιλώ για το δίσκο Ερημιά...Αυτόν τον δίσκο, ΟΛΟΙ, τον αγνόησαν με τρόπο ανεξήγητο...Εκτός από έναν παραγωγό του Δευτέρου και δύο του Μελωδία που έβαλαν 1-2 τραγούδια την πρώτη μέρα, ΌΛΟΙ οι υπόλοιποι, μαζί και οι διευθυντές των δύο σταθμών, έκαναν σαν να μην υπήρξε καθόλου...Όχι απλά δεν έπαιξαν τραγούδια, ούτε καν είπαν ότι βγήκε ο δίσκος αυτός...Η Μαργαρίτα Μυτιληναίου τον ανέφερε για πρώτη φορά και έβαλε για πρώτη και τελευταία φορά κάτι απ' εκεί, την 1η Ιουνίου, όταν θα γινόταν το αφιέρωμα στο Μέγαρο...Όσες φορές κι αν ζήτησα τραγούδι απ' εκεί, ούτε απάντησαν...Λεπτομέρεια ότι η μουσική του δίσκου ανήκει στον Μίκη Θεοδωράκη...τον γνωστό....τον ίδιον ακριβώς συνθέτη για τον οποίον γράφονται παντού διθύραμβοι, και που κάθε τόσο γίνεται επίκληση του ονόματός του για να ανέβουν κι άλλο διάφοροι τραγουδιστές....Τραγουδούν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ, η Φαραντούρη και ο Μητσιάς...Οι μελωδίες είναι αρκετά ωραίες, φυσικά ο Μίκης έχει γράψει και ωραιότερες...Αλλά ειδικά από άποψη στιχουργικής, πρόκειται για 12 ερωτικά διαμάντια...
    Και ερωτώ: όταν εκείνα τα 12 τραγούδια όλοι τα αντιμετώπισαν ως μη υπάρχοντα, απ' την πρώτη τους μέρα, πώς γίνεται τώρα να πανηγυρίζουν που θα έχουμε νέους στίχους του Λευτέρη??? Διότι αν είχαν ακούσει όλοι οι παραγωγοί αμέσως το δίσκο και είχαν βγάλει το συμπέρασμα ότι ο Λευτέρης στιχουργικώς έχει τελειώσει και θα πρέπει να κάτσει σπίτι του, τότε βέβαια δεν θα είχαν κανένα λόγο να χαίρονται για τον επερχόμενο δίσκο...
    Και αφού ο Παπαδόπουλος γκρίνιαξε 3 φορές απ' τη στήλη του στα Νέα και μία απ' το Δίφωνο για την απαράδεκτη συμπεριφορά των ραδιοφώνων...τώρα θα τα πάρει σβάρνα να διαφημίζει μες στην καλή χαρά το νέο του δίσκο???
    Ας μου πει κάποιος, τί δεν έχω καταλάβει??? πού το χάνω??? Είμαι τελείως τρελή που το σκέφτομαι όλο αυτό??????????????????
    aggeliki
    07.10.2006, 00:34
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 07-10-2006 στις 00:25 έγραψε...

    Απο χθες, σε πολλές εκπομπές του Δευτέρου προγράμματος έχουν προαναγγείλει αυτόν το αναμενόμενο δίσκο ως εξής: "Επιτέλους θα έχουμε νέα τραγούδια με στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου, και είμαστε πολύ χαρούμενοι γι' αυτό..." Το έχουν πει ως τώρα τρεις διαφορετικές παραγωγοί, μαζί και η διευθύντρια...Προσοχή, δε λένε ότι θα έχουμε τραγούδια με την Αλεξίου, τον Παπακωνσταντίνου, τον Νταλάρα και τους άλλους, λένε για νέα τραγούδια με στίχο του Λευτέρη...
    Έχω μία απορία...αυτός ο ίδιος Λευτέρης, ο Παπαδόπουλος, ο σπουδαίος δημοσιογράφος, ο κορυφαίος στιχουργός, ο μεγαλύτερος εν ζωή (μαζί με τον Ελευθερίου), με τα χιλιάδες υπέροχα και πασίγνωστα τραγούδια, στις 19 Ιανουαρίου του 2006 κυκλοφόρησε έναν δίσκο με 12 τραγούδια σε στίχους του, μιλώ για το δίσκο Ερημιά...Αυτόν τον δίσκο, ΟΛΟΙ, τον αγνόησαν με τρόπο ανεξήγητο...Εκτός από έναν παραγωγό του Δευτέρου και δύο του Μελωδία που έβαλαν 1-2 τραγούδια την πρώτη μέρα, ΌΛΟΙ οι υπόλοιποι, μαζί και οι διευθυντές των δύο σταθμών, έκαναν σαν να μην υπήρξε καθόλου...Όχι απλά δεν έπαιξαν τραγούδια, ούτε καν είπαν ότι βγήκε ο δίσκος αυτός...Η Μαργαρίτα Μυτιληναίου τον ανέφερε για πρώτη φορά και έβαλε για πρώτη και τελευταία φορά κάτι απ' εκεί, την 1η Ιουνίου, όταν θα γινόταν το αφιέρωμα στο Μέγαρο...Όσες φορές κι αν ζήτησα τραγούδι απ' εκεί, ούτε απάντησαν...Λεπτομέρεια ότι η μουσική του δίσκου ανήκει στον Μίκη Θεοδωράκη...τον γνωστό....τον ίδιον ακριβώς συνθέτη για τον οποίον γράφονται παντού διθύραμβοι, και που κάθε τόσο γίνεται επίκληση του ονόματός του για να ανέβουν κι άλλο διάφοροι τραγουδιστές....Τραγουδούν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ, η Φαραντούρη και ο Μητσιάς...Οι μελωδίες είναι αρκετά ωραίες, φυσικά ο Μίκης έχει γράψει και ωραιότερες...Αλλά ειδικά από άποψη στιχουργικής, πρόκειται για 12 ερωτικά διαμάντια...
    Και ερωτώ: όταν εκείνα τα 12 τραγούδια όλοι τα αντιμετώπισαν ως μη υπάρχοντα, απ' την πρώτη τους μέρα, πώς γίνεται τώρα να πανηγυρίζουν που θα έχουμε νέους στίχους του Λευτέρη??? Διότι αν είχαν ακούσει όλοι οι παραγωγοί αμέσως το δίσκο και είχαν βγάλει το συμπέρασμα ότι ο Λευτέρης στιχουργικώς έχει τελειώσει και θα πρέπει να κάτσει σπίτι του, τότε βέβαια δεν θα είχαν κανένα λόγο να χαίρονται για τον επερχόμενο δίσκο...
    Και αφού ο Παπαδόπουλος γκρίνιαξε 3 φορές απ' τη στήλη του στα Νέα και μία απ' το Δίφωνο για την απαράδεκτη συμπεριφορά των ραδιοφώνων...τώρα θα τα πάρει σβάρνα να διαφημίζει μες στην καλή χαρά το νέο του δίσκο???
    Ας μου πει κάποιος, τί δεν έχω καταλάβει??? πού το χάνω??? Είμαι τελείως τρελή που το σκέφτομαι όλο αυτό??????????????????




    Ναι σωστά,αλλά κάτσε να δούμε αν θα παίξουν και αυτά τα τραγούδια πρώτα...
    Αν και νομίζω ότι θα τα παίξουν γιατί οι τραγουδιστες που συμμετέχουν "πουλάνε".Τώρα θα μου πεις δεν πουλάει ο Θεοδωράκης???Τι να σου πω!Τα έχω χάσει...
    karelia
    07.10.2006, 02:04
    Να πω ότι άκουσα από το καινούριο δίσκο του Λευτέρη Παπαδόπουλου,
    το τραγούδι '12 φεγγάρια" που ερμηνεύει η Χαρούλα Αλεξίου.
    Προσωπικά,σαν ύφος τραγουδιου μου φέρνει στο νου τραγούδια της Χαρούλας Αλεξίου από το παράξενο φως...!
    Ωραίο!
    pokopik
    15.10.2006, 11:37
    Se auti tin summazoxi tis ethnikis elladas ton ermineuton ,ti douleia ehi o Pashalis Terzis??? Imarton pia me tous skyllades!!
    jorge
    15.10.2006, 12:21
    Πες τα...
    antreas_dr
    15.10.2006, 12:36
    Γιατι ρε παιδιά? ο Πασχάλης Τερζής είναι μεγάλος Τραγουδιστής... Απλά έχει κάνει μερικά λάθη....
    aggeliki
    15.10.2006, 13:44
    O Τερζής είναι πολύ καλός τραγουδιστής...Κακά τα ψέματα!
    Mesoxoritis
    15.10.2006, 16:07
    Καλούς τραγουδιστές εγώ θεωρώ αυτούς που τραγουδάνε ωραία τραγούδια... Ο Τερζής δεν μου αρέσει καθόλου γενικά.. Πόσο μάλλον στη συγκεκριμένη παραγωγή, στην οποία είναι τελείως άσχετος...
    pokopik
    15.10.2006, 16:19
    Ontos einai san tin myga mes to gala o Terzis...kai sto kato kato {giati exei uperektimithei } poly kales fones sto emporiko skulopop tragoudi yparhoun ki alles,pou kata kairous hleyazontai..Giati oxi o Antoniadis ,o Valantis,o Adamantidis ktl ktl.
    Ti na kanoume o kathenas einai oi epiloges tou! Ki en'teli allo to laiko tragoudi ki allo to skylladiko!
    Syggnomi pou ginomai kakos ,alla....

    antreas_dr
    15.10.2006, 16:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesoxoritis στις 15-10-2006 στις 16:07 έγραψε...

    Καλούς τραγουδιστές εγώ θεωρώ αυτούς που τραγουδάνε ωραία τραγούδια... Ο Τερζής δεν μου αρέσει καθόλου γενικά.. Πόσο μάλλον στη συγκεκριμένη παραγωγή, στην οποία είναι τελείως άσχετος...



    Δηλαδή αν η Μπεζαντάκου έλεγε ωραία τραγούδια θα ήταν για σένα καλή τραγουδίστρια? θα ειχε ωραια φωνή μόνο και μόνο επειδη τα τραγουδια που λέει είναι καλά?

    άλλο το αν είσαι καλός τραγουδιστής και άλλο το τι επιλέγεις να τραγουδίσεις. Αντικειμενικά μιλώντας ο Πασχάλης Τερζής ειναι ένας πάρα πολυ καλός λαικός τραγουδιστής!