ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.851 μέλη

    Βιβλίο-cd από τον Λευτέρη Παπαδόπουλο!

    Giorgos
    20.11.2006, 06:45
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 19-11-2006 στις 01:12 έγραψε...

    Xιλιάδες δισκοκριτικές έχω διαβάσει....Δεν είμαι τόσο άσχετη δυστηχώς ή ευτυχώς...
    Γι'αυτό ακριβώς και έγραψα"φλυαρία"(που ίσως και η λέξη που χρησιμοποίησα να μην είναι σωστή)....Πραγματικά με το υστερόγραφό σου, για μένα, χάλασες όλη τη δισκοκριτική που είχες κάνει...Αυτό που μου βγήκε-ως αναγνώστρια- είναι ότι από την αρχή ήθελες να μας πεις αυτό(Το Υ.Γ) που πολύ απλά δεν ήξερες πως να το βάλεις μέσα στην δισκοκριτική σου ή απλά να μας το εκφράσεις.


    ΟΚ. Κατ' αρχάς, ο χαρακτηρισμός "φλυαρία" ναι, είναι ατυχής. Να διευκρινίσω λοιπόν κι εγώ κάτι. Το Υ.Γ. μου δεν αναφέρεται μόνο στον Παπαδόπουλο, τον Νταλάρα και την Αλεξίου. Αφορά και σε άλλους καλλιτέχνες που καθαρά λόγω μεγαλομανίας επιμένουν να θέλουν να πρωταγωνιστούν. Τα ίδια έγραψα και στο topic με τον Θεοδωράκη. Είναι λοιπόν μια γενικότερη αίσθηση που έχω από μια γενιά σπουδαίων καλλιτεχνών, που πλέον όμως οι δουλειές τους δεν τους τιμούν. Γι' αυτό και έγραψα: "Προς κάθε ενδιαφερόμενο" και γι' αυτό το έβαλα χωριστά, ως υστερόγραφο κι όχι μέσα στο κείμενο.


    Παράθεση:

    Παρ'όλη την αντίδρασή μου,όμως, θα σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα με το υστερόγραφό σου έστω και αν διαφωνώ για τα πρόσωπα που υπαινήσεσαι.Αν και αυτό το υστερόγραφο χωράει τεράστια συζήτηση.





    Παράθεση:

    Έτσι λοιπόν ένα τραγούδι που πιθανόν να γράφτηκε πριν από 20 χρόνια να μην είναι εύκολο να συμβαδίσει με την Ελλάδα του σήμερα.


    Συμφωνούμε και εδώ. Αυτό που λέω όμως είναι ότι και πριν 20 χρόνια να γράφονταν τα συγκεκριμένα τραγούδια, πάλι θα μιλούσα για φτωχή ποιότητα. Κι είμαι βέβαιος ότι δε θα άντεχαν στο χρόνο. Αντικειμενικά θεωρώ ότι οι στίχοι -εκτός από δυο ίσως τραγούδια- είναι κακοί στίχοι με πολλά κλισέ.


    Παράθεση:

    Και μην με ρωτήσεις γιατί ακούμε ακόμα τραγούδια του '70 για παράδειγμα,διότι πολύ απλά θα σου απάντήσω ότι αυτά τα τραγούδια εμπεριέχουν μέσα τους και την επόχή τους και την ιστορία τους....


    Δε θα σε ρωτούσα κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα. Μακάρι να γράφονταν στις μέρες μας τραγούδια αντίστοιχης αξίας με εκείνα που γράφονταν το '70, αλλά και το '60 και το '50 και παλαιότερα. Θα ήμασταν ευτυχείς αν η ποιότητα των σημερινών τραγουδιών ήταν παρόμοια με εκείνη των δεκαετιών που προανέφερα.


    Παράθεση:
    Δεν ξέρω αν τα κατάφερα να γίνω κατανοητή....


    Απόλυτα
    spiroos
    18.12.2006, 14:11
    Μεγάλη μου έκπληξη και εξαιρετικό τραγούδι, το τελευταίο του δίσκου, "Όλα γραφτήκανε για σένα". Έκπληξη γιατί η μουσική είναι του Νταλάρα
    Ο δίσκος έχει ΦΥΣΙΚΑ εξαίρετους στίχους (στο ύφος και στο κλίμα του Λ. Ππαδόπουλου, με άλλα λόγια γνήσια, ανεξαρτήτως αν στέκουν στην εποχή μας (ως προς το λεξιλόγιο και το δημοτικίζον τους)) και όλες τις αδυναμίες ενός πολυσυλλεκτικού δίσκου, δηλ. ανισοβαρή κομμάτια και φωνές. Είναι πάντως ευλογία που ζούμε ακόμη στην εποχή που γράφουν και τραγουδάνε τόσο μεγάλοι δημιουργοί.