ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Οι καλύτεροι Ψάλτες

    okanenas
    08.10.2006, 13:32
    Κυριακή σήμερα ας βάλουμε το θέμα οι καλύτερη Ψάλτες

    Για εμένα από τους καλύτερους είναι:
    ο Μανώλης Χατζημάρκος ιδιαίτερα στα Αναστάσιμα
    ο Θεόδωρος Βασιλικός για την μελωδικότητα του
    Χαρίλαος Ταλιαδώρος
    Λεωνίδας Αστέρης του Πατριαρχείου Κωνσταντινουπόλεως
    ο Αθανάσιο Καραμάνης
    ο Σιμών Καράς

    και πολύ άλλοι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 08-10-2006 17:26 ]


    vouliakis
    08.10.2006, 16:04
    Οι καλύτερη Ψάλτες

    Τρομερή ορθογραφία. Σαν ντανταϊστικό ποίημα φαίνεται... Φυσικά, δεν μου κάνει καρδιά να το διορθώσω...


    Orfeus
    08.10.2006, 16:29

    okanenas
    08.10.2006, 17:02


    Αν είναι να έρθει θε να ρθεί αλλιώς θα προσπεράσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 05-11-2006 16:47 ]


    Aiolos_m
    08.10.2006, 17:26
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 08-10-2006 στις 17:02 έγραψε...

    Όταν κουραστείς ναι διορθώνεις φώναξε τον Μπαμπινιώτη



    χωρίς τελεία... χμ...
    vouliakis
    08.10.2006, 18:13
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 08-10-2006 στις 17:02 έγραψε...

    Όταν κουραστείς ναι διορθώνεις φώναξε τον Μπαμπινιώτη



    Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω πως εννοείτε τη χριστιανοσύνη μερικοί εδώ μέσα. (Άσε που τον τελευταίο καιρό μπαίνω και νομίζω πως έχω μπει σε site κάποιας παραεκκλησιαστικής οργάνωσης ή κάποιας αίρεσης. Μάλλον μας είδατε πολλούς και βρήκατε ευκαιρία για κήρυγμα... Γιατί δεν ανοίγετε ένα δικό σας site, να έρθουμε εμείς να σας διαβάζουμε; Mε τόσο cult ορθογραφία, θα είμαστε πολλοί...)

    Εγώ, μπορεί να μην είμαι θρήσκος, αλλά γνωρίζω πως ο τίτλος ιεροψάλτης είναι οφφίκιο, λειτούργημα (ρώτα τον πνευματικό σου να σου πει).
    Τώρα, αν εσύ θέλεις να τους κάνεις καλλιστεία, πρόβλημά σου...

    Δεν με απασχολεί, λοιπόν, ποιος είναι ο καλύτερος ψάλτης, όπως δεν με απασχόλησε ποτέ ο -για μερικούς- πιο cult Ψάλτης.




    jorge
    08.10.2006, 19:58
    Η ψαλτική νομίζω πως έχει σχέση και με τη μουσική, όχι μόνο με τη θρησκεία. Επομένως γιατί να μη συζητήσουν - όσοι γνωρίζουν - το ποιός είναι ο καλύτερος;
    Giorgos_arazei
    08.10.2006, 20:37
    Η Βυζαντινη μουσικη ειναι υπεροχη και τη θεωρω ως σημαντικο "λιθαρακι" στη συγχρονη μουσικη που ακουμε. Εναν ξεχωριζω και μου ρχεται αυτη την ωρα στο μυαλο και αυτος ειναι ο Πετρος Γαιτάνος.
    gate
    08.10.2006, 22:16
    Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον Jorge παιδιά... Εξάλλου, έχουμε και στήλη ολόκληρη αφιέρωμα στη βυζαντινή μουσική, γιατί λοιπόν να μην ανοίξει και μια συζήτηση γύρω από αυτήν στο φόρουμ... Εξάλλου το θέμα: "ποιοί κατά τη γνώμη σας είναι οι καλύτεροι ψάλτες" δεν είναι απλά ερώτημα που μπορεί να σχετίζεται με πρόθεση "καλλιστειολόγησης" των ψαλτών... Οι ψάλτες σίγουρα δεν είναι τραγουδιστές για να έχουν fun, σκηνές ή πίστες και αυτόγραφα, αλλά όσοι γνωρίζουμε τον χώρο αυτόν από μέσα, έχουμε κάποια κριτήρια για να τους ακούμε. Και όλη η αξία μιας τέτοιας συζήτησης μπορεί να αναδειχθεί από το "γιατί" κάποιους τους θεωρούμε καλύτερους..., γιατί αυτό το "γιατί" σχετίζεται περαιτέρω με το "ποιός" τελίκά είναι ο σκοπός του ψάλτη και "πώς" αυτός επιτυγχάνεται.

    Για 'μένα εν προκειμένω, κριτήριό μου είναι ασφαλώς η άρτια απόδοση των διαστημάτων των ήχων αλλά κυρίως η αποφυγή οποιωνδήποτε περιττών μελισμάτων στη φωνή που οδηγούν σε ένα προκλητικά τραγουδιστικό ψάλσιμο, με πολλά περιττά πράγματα που γίνονται μόνο και μόνο για επίδειξη φωνητικών ικανοτήτων. Ως κριτήριο επίσης για να πω "καλό" έναν ψάλτη χρησιμοποιώ το στοιχείο της προσευχητικής διάθεσης, που έλεγε και ο Γέροντας Πορφύριος. Πόσο με κάνει δηλαδή εμένα, ως ακροατή, να αισθάνομαι ησυχία στην ψυχή μου και ανάταση και να νιώθω ότι παρακολουθώ όχι το αν θα βγάλει τη φωνή του στο τάδε σημείο ή τι λαρυγγισμό έκανε κάπου, αλλά τα λόγια του κειμένου που ψάλλει.

    Με αυτά τα κριτήρια, πρώτο στην λίστα θα έβαζα τον Περιστέρη μαζί με έναν ψάλτη, πολύ καλό φίλο και δάσκαλό μου που πέθανε πριν λίγο καιρό, τον Αντρέα Κουλουβάρη.

    Ο Στανίτσας μ' αρέσει σε ορισμένα του μέλη και ειδικά κάποια εωθινά όπως το "Φανερών σεαυτόν", χάρη σε κάποιους υπέροχους καλλωπισμούς των μελών...
    Ο Καραμάνης μ' αρέσει ακόμη περισσότερο γιατί διατηρεί μια πατριαρχική αρχοντιά στο γράψιμό του.
    Τον Ταλλιαδώρο τον λατρεύω για τα χερουβικά του και ειδικά για εκείνο του πλ. α΄που στην καλύτερη ερμηνεία του το έχω ακούσει από τον Κάρτσωνα
    Τον Πρίγγο πάλι, παρότι δεν μπορώ για ώρα να τον ακούω, εντυπωσιάζομαι από την έκταση της φωνής του και από τον σεβασμό του στα κείμενα. Ο παραδοσιακός τρόπος πατριαρχικού ψαλσίματος νομίζω πως τελείωσε με εκείνον. Ο Στανίτσας, παίρνοντας τη σκυτάλη στο αναλόγιο του Πατριαρχείου, ίδρυσε άλλη σχολή...
    Νομίζω πως προσωπικά, κλίνω πιο πολύ προς τον Στανίτσα πάντως...


    Stelios_cy
    09.10.2006, 10:46
    Είπα μην ανακατευτώ αλλά νιώθω ενοχλημένος από τα όσα έγραψε ο vouliakis για την ορθογραφία του okanenas και την επίθεση του κατά του χριστιανισμού…
    Δε νομίζω πως έχουμε δικαίωμα να κοροϊδεύουμε κάποιον επειδή έκανε κάποια ορθογραφικά λάθη. Είναι κάτι που σίγουρα δεν θέλουν οι δημιουργοί και διαχειριστές του site αυτού γιατί το musicheaven στοχεύει να είναι ένα ελεύθερο βήμα για οποιοδήποτε θέλει να πει τις απόψεις του ή να εκφράσει τα συναισθήματά του ανεξάρτητα από το μορφωτικό επίπεδο ή από τις ικανότητες του στην ορθογραφία. Παρακαλώ όλους να παραβλέπουν τα οποιαδήποτε ορθογραφικά ή συντακτικά λάθη και να μπαίνουν στην ουσία του τι λέει ο άλλος και προ παντώς να μην κοροϊδεύουμε.

    Το ίδιο ισχύει και για τον χριστιανισμό, δεν μπορούμε να κοροϊδεύουμε κάποιο για την πίστη του. Δεν έχουμε δικαίωμα να απορρίπτουμε κάτι που ίσως εμείς δεν έχουμε γνωρίσει γιατί ο χριστιανισμός είναι βίωμα και όχι ιδεολογία. Είναι εύκολο όταν δεν κατανοούμε κάτι, να το απορρίπτουμε.
    Εξάλλου και για τον χριστιανισμό να μιλήσουμε που είναι το πρόβλημα; Η χριστιανική ορθόδοξη πίστη εκφράζει ένα ολόκληρο λαό, τον λαό μας, δε νομίζω να μιλάμε για κάτι κακό ή κάτι επικίνδυνο ή εξτρεμιστικό που έχει στόχο να βλάψει οποιοδήποτε.

    yiannisyiannis
    09.10.2006, 12:22
    Θεωρώ τις όποιες ακραίες αντιδράσεις, γραφικές. Ας τις αντιπαρέλθουμε λοιπόν κι ας επιστρέψουμε στο θέμα μας.

    Κορυφαίος ψάλτης σήμερα -κατά τη γνώμη μου- είναι ο γέροντας Δανιήλ, από την αδελφότητα των Δανιηλαίων, στα Κατουνάκια του Αγίου Όρους. Τόσο για τις φωνητικές του δεξιότητες, όσο και για το έμφυτό του χάρισμα, να σου μεταγγίζει όχι μόνο τις ακουστικές αλλά και τις πνευματικές νότες των ύμνων που αποδίδει.

    Εξαιρετικός είναι επίσης ο π. Γεράσιμος, από την αδελφότητα των Σπυριδωναίων στην Μικρή Αγία Άννα, επίσης στο Άγιον Όρος.

    Ο Ταλιαδώρος κι ο Καραμάνης επίσης είναι από τους ψάλτες που θα αφήσουν ιστορία, τόσο για το ερμηνευτικό όσο και για το συνθετικό τους έργο. Τους θαυμάζω και τους δυο και τους αγαπώ ιδιαίτερα.

    Τέλος, μου αρέσει πάρα πολύ κι ο χορός των μοναζουσών στην Ι.Μ. Κοιμήσεως της Θεοτόκου, στο Πανόραμα Θεσ/νίκης. Ψάλουν λιτά και βυζαντινά, κατά το Αγιορείτικο τυπικό και γι’ αυτό το λόγο, συχνά προτιμώ να εκκλησιάζομαι στο μοναστήρι τους και να τις απολαμβάνω. Η απέριττη ψαλμωδία τους αποτελεί πραγματική όαση, ανάμεσα στις κοσμικές κορώνες ορισμένων ψαλτών, που σήμερα δυστυχώς πλαισιώνουν αρκετά αναλόγια.

    yiannisyiannis
    09.10.2006, 12:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 08-10-2006 στις 20:37 έγραψε...

    Η Βυζαντινη μουσικη ειναι υπεροχη και τη θεωρω ως σημαντικο "λιθαρακι" στη συγχρονη μουσικη που ακουμε. Εναν ξεχωριζω και μου ρχεται αυτη την ωρα στο μυαλο και αυτος ειναι ο Πετρος Γαιτάνος.



    Αγαπητέ φίλε Γιώργο συμφωνώ κι επαυξάνω. Οι ήχοι της βυζαντινής μουσικής, είναι η φυσική εξέλιξη των τρόπων της αρχαίας Ελληνικής μουσικής. Για τον λόγο αυτό άλλωστε, υπάρχει αντιστοιχία τρόπων και ήχων, αλλά ας μην επεκταθούμε εδώ περισσότερο.

    Οι κλίμακες στη δυτική μουσική, όπως τις γνωρίζουμε σήμερα, δεν είναι παρά ένα ελάχιστο υποσύνολο, από τον πλούτο της βυζαντινής μουσικής.

    Θα συμπλήρωνα λοιπόν, ότι η βυζαντινή μας μουσική, δεν είναι απλά λιθαράκι αλλά ένας ογκόλιθος.

    vouliakis
    09.10.2006, 12:41
    Για την ορθογραφία: έχω δηλώσει πολλές φορές εδώ στο MusicHeaven πως δεν με ενοχλεί αν κάποιος είναι ανορθόγραφος. Τα περί ντανταϊστικού ποιήματος που έγραψα δεν ήταν ειρωνεία. Αυτό ένοιωσα, αυτό έγραψα.

    Για τον χριστιανισμό: ποτέ δεν με ενόχλησαν απόψεις σωστά διατυπωμένες, όπως στα γλυκύτατα κείμενα της Νεκταρίας ή πολλών άλλων φίλων. Αυτό που με ενοχλεί είναι ο φανατισμός και -σε κάποια topics- κάποια υφέρπουσα βλακεία που θεωρώ ύποπτη.

    Για τους ψάλτες: ο τίτλος του topic θα μπορούσε να είχε διαφορετική διατύπωση. Στα posts της Νεκταρίας και του Γιάννη, ευτυχώς, γίνεται κάποια τεκμηρίωση για τους λόγους που τους “αγγίζουν” κάποιοι ιεροψάλτες και δεν παρατίθενται, απλά, ονόματα εν είδει καλλιστείων ή top ten.
    Θεωρώ πως τέτοιες τοποθετήσεις προσεγγίζουν σωστά μια Τέχνη που δεν είναι κοσμική.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 09-10-2006 12:45 ]


    okanenas
    09.10.2006, 13:33
    Πρώτον έβαλα αυτή την ερώτηση για να ακούσω γνώμες
    πιο ειδικών από εμένα σε αυτό το θέμα, γιατί το Music Heaven
    ασχολείται με όλα τα είδη μουσικής.
    Δεύτερον πιστεύω ότι ένα θέμα αν το πιστεύεις το αγαπάς και το
    πονάς, όπως και να είσαι και όπου και να είσαι πρέπει να μιλάς
    για αυτό.
    Τρίτον όταν κάποιος ανακαλύπτει νέους δρόμους επικοινωνίας
    ενθουσιάζεται περισσότερο από όσο πρέπει και κάνει λάθη.
    Όσο για τον vouliakis δεν με πείραξε για όσα είπε
    αλλά μην κρίνει τόσο εύκολα γιατί πίσω από μερικές
    γραμμές λέξεων έστω και ανορθόγραφων δεν μπορείς
    να ξερής τη κρύβεται.

    Συμφωνώ απολύτως με τον jorge την gate και τον Stelios_cy

    αυτά... τώρα ας συνεχίσει το θέμα κανονικά

    santourman
    09.10.2006, 14:08
    1. Χαρ. Ταλιαδώρος. Και ψάλτης και δάσκαλος, με όχι δύσκολες μουσικές γραμμές.
    2. Αθ. Καραμάνης. `Οχι τόσο ως ψάλτης καθώς δεν τον βοηθούσε η φωνή του, αλλά ως δάσκαλος. Η γραμμή του δεν είναι τόσο εύκολη καθώς πρέπει να μελετήσεις πρώτα εξοντωτικά τα μέλη του λόγω των πάρα πολλών αναλύσεων.
    3. Κων. Πρίγγος. Αρχων Πρωτοψάλτης του Πατριαρχείου. Ουδέν σχόλιον.
    4. Θρ. Στανίτσας. Ομοίως!

    Οι κατά τη γνώμη μου κορυφαίοι των ημερών μας, αν και θα μπορούσα να βάλω τουλάχιστον 10 ακόμα ονόματα ανάλογης βαρύτητας. Η αριθμητική κατάταξη δεν έχει καμιά (καλλιστειακή) σημασία. Η ψαλτική φυσικά είναι ένα λειτούργημα προς τον Θεό που δεν επιδέχεται σύγκριση με τίτλους άλλων τομέων (π.χ. καλλιστεία ή τραγουδιστές - αυτός πούλησε τόσες χιλιάδες cd's κλπ). Δεν είναι κακό όμως να αναφέρουμε μερικούς (από τους πάρα πολλούς) που έχουν προσφέρει τα μέγιστα στο χώρο της βυζαντινής μουσικής.

    Και μια φιλική παρατήρηση προς τον αραχτό Γιώργο :
    Ο Γαϊτάνος ΔΕΝ είναι ψάλτης, ούτε έχει προσφέρει στη βυζαντινή μουσική. Κάποτε μου άρεσε να ακούω τις κασέτες του με τα μεγαλοβδομαδιάτικα τροπάρια, αργότερα όμως, καθώς ασχολήθηκα όλο και περισσότερο με την ψαλτική, ούτε που ήθελα να τον ακούω! Απλά έχει καταφέρει να είναι αρεστός στους μη ειδήμονες περί βυζαντινής μουσικής και ψαλτικής.
    Stelios_cy
    09.10.2006, 15:14
    Δε θα συνεχίσω φίλε vouliakis γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου να δημιουργώ εντάσεις, δεν υπάρχει και λόγος εδώ μιλάμε για βυζαντινή μουσική.
    Απλά θα σταθώ σ’ αυτό που έγραψε okanenas “Όσο για τον vouliakis δεν με πείραξε για όσα είπε αλλά μην κρίνει τόσο εύκολα γιατί πίσω από μερικές γραμμές λέξεων έστω και ανορθόγραφων δεν μπορείς να ξερής τι κρύβεται”.
    Σέβομαι πολύ την Νεκταρία και τις τεκμηριωμένες απόψεις της, όμως πρέπει να ξέρεις πως δεν είμαστε όλοι ειδικοί. Αν βγήκε ο άνθρωπος και έγραψε ότι του αρέσει η βυζαντινή μουσική και παρέθεσε κάποια ονόματα ιεροψαλτών έπρεπε να κάνει και διατριβή γιατί του αρέσει ο καθένας από αυτούς;
    Συγνώμη παιδιά μα δεν κατάλαβα γιατί ενοχλήθηκε ο vouliakis μας. Δεν έχω τίποτα μαζί του αλλά, είδε το θέμα, αν δεν του άρεσε το topic απλά ας μην λάμβανε μέρος όχι να πιάνει απ’ το λαιμό τον άλλο επειδή απ’ τον ενθουσιασμό του έγραψε ποιοι ψάλτες του αρέσουν και να του καταλογίζει φανατισμό, βλακεία και ύποπτη συμπεριφορά.

    Τέλος πάντων

    Αν και δεν είμαι ειδικός στη βυζαντινή μουσική να πω ότι μου αρέσει πολύ ο Περιστέρης. Μου αρέσουν όμως πολύ, εκτός από τα σόλο και κάποιες βυζαντινές χορωδίες.
    Συμφωνώ απόλυτα με τη Νεκταρία, το Γιάννη και τον Γιώργο.

    Θα συμφωνήσω με τον santourman σχετικά με τον Γαϊτάνο ο οποίος κατά τη γνώμη μου ψάλλει με τραγουδιστικό τρόπο και με μια διάθεση επίδειξης.

    Giorgos_arazei
    09.10.2006, 20:31
    santourman@

    Ειναι ο μονος ανθρωπος που με κανει να δινω σημασια στον "λογο" που απαγγελει και να προσεχω τα τροπαρια της Εκκλησιας. Επιπλεον, ο Π.Γαιτανος εχει τελειωσει με "αριστα" τις σπουδες του στην Ευρωπαικη και Βυζαντινη Μουσικη με δασκαλο τον Μ.Χατζημαρκο. Δηλαδη πως καποιος χαρακτηριζεται ως ψαλτης? Ο Γαιτανος δεν ειναι μονο ψαλτης αλλα και ψαλτης.
    santourman
    09.10.2006, 21:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 09-10-2006 στις 20:31 έγραψε...

    Ειναι ο μονος ανθρωπος που με κανει να δινω σημασια στον "λογο" που απαγγελει και να προσεχω τα τροπαρια της Εκκλησιας.


    Ναι, ίσως είναι το μοναδικό ατού του, όσον αφορά το ψάλσιμο. Καταλαβαίνεις τι λέει ενώ υπάρχουν ψάλτες και 'ψάλτες' που δε βγάζεις λέξη...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 09-10-2006 στις 20:31 έγραψε...

    Επιπλεον, ο Π.Γαιτανος εχει τελειωσει με "αριστα" τις σπουδες του στην Ευρωπαικη και Βυζαντινη Μουσικη με δασκαλο τον Μ.Χατζημαρκο.


    Και τι έγινε; Χιλιάδες έχουν τελειώσει σπουδές στη Βυζαντινή Μουσική. Δεν πάει να πει ότι είναι και ψάλτες. Ούτε ότι έχουν προσφέρει κάτι. `Οπως υπάρχουν και ψάλτες χωρίς σπουδές αλλά χαίρεσαι να τους ακούς.

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 09-10-2006 στις 20:31 έγραψε...

    Δηλαδη πως καποιος χαρακτηριζεται ως ψαλτης? Ο Γαιτανος δεν ειναι μονο ψαλτης αλλα και ψαλτης.



    Ψάλτης είναι αυτός που ψέλνει μόνιμα (ή περιστασιακά) σε μια εκκλησία και έχει ψαλτική παιδεία (αυτό δε σημαίνει απαραίτητα σπουδές βυζ.μουσικής). Ο Γαϊτάνος πού είναι; Εχει πει (ή για να ακριβολογούμε : έχει τραγουδήσει) πέντε τροπάρια της Μ.Εβδομάδας κι αυτό ήταν όλο!

    Μπάμπης ο Σαντουρίστας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : santourman στις 09-10-2006 21:09 ]


    Giorgos_arazei
    09.10.2006, 21:13
    Το Πάσχα του 1995 κυκλοφορεί ένα άλμπουμ με τίτλο "Ώρα Ενάτη", το οποίο περιλαμβάνει ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδας. Το άλμπουμ αυτό σηματοδοτεί την αρχή μιας πορείας του καλλιτεχνική και καταγραφής από τη μεριά του, της βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής σε μια σειρά από CDs που περιέχουν βυζαντινούς ύμνους. Έτσι ακολουθούν τα άλμπουμ "Τα Θεία Πάθη", που είναι η ζωντανή ηχογράφηση της συναυλίας που έδωσε το Πάσχα του 1996 στη Μητρόπολη Αθηνών με ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδας. Το άλμπουμ περιλαμβάνει επίσης τον σπουδαίο ύμνο της Αγάπης του Απόστολου Παύλου Α' Επιστολή προς Κορινθίους. Μετά κυκλοφορεί το "Φως εκ φωτός" με ύμνους Χριστουγέννων, Πρωτοχρονιάς και Θεοφανίων και αργότερα μία τριπλή τρίγλωσση κασετίνα με τίτλο "Ψαλλώ τω Θεώ μου έως υπάρχω" η οποία περιλαμβάνει εκτός από τα άλμπουμ "Τα Θεία πάθη" και "Ώρα ενάτη", το "Πεντηκοστάριον" με ύμνους Αναστάσεως, Αναλήψεως, Πεντηκοστής, Αγίου Πνεύματος και Θαυμάτων Ιησού.
    Το 2000 κυκλοφορεί το CD "Η πηγή της Ζωής" με ύμνους της Παναγίας και αφηγητή τον Γιάννη Φέρτη, ενώ το 2003 κυκλοφορεί ξεχωριστά το CD "Πεντηκοστάριον". (αποσπασμα απ την προσωπικη του σελιδα)


    Αν κρινουμε εναν ψαλτη απ'το αν ψελνει συστηματικα στην εκκλησια τοτε ναι, δεν ειναι ψαλτης. Προφανως ο ορος "ψαλτης" χρησιμοποιηθηκε εδω γι αυτους που ψέλνουν και το κανουν ως επαγγελμα αν καταλαβα καλα. Αν οχι διορθωστε με!

    santourman
    09.10.2006, 21:31
    Ομολογώ πως δεν ασχολούμαι πολύ μαζί του, οπότε δεν είχα υπόψιν τη δισκογραφία του. Και πάλι όμως δε μου λέει κάτι αυτό. Και η Καλομοίρα έχει βγάλει cd... `Αρα;
    Υπάρχει λειτούργημα 'ψάλτης' και όχι επάγγελμα 'ψάλτης'. Δυστυχώς υπάρχουν όμως και σε αυτό τον χώρο οι εξαιρέσεις...