ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.848 μέλη

    Οι καλύτεροι Ψάλτες

    Giorgos_arazei
    09.10.2006, 21:54
    Ας μην συκρινουμε ομως την...Καλομοιρα με τον Γαιτανο,δεν ειναι λιγο υπερβολικο? Το θεμα του "λειτουργηματος" οπως και συ καλα ειπες φιλε μου θελει μεγαααλη συζητηση...
    prosilios
    11.10.2006, 17:53
    ψαλτάδες υπάρχουν πολλοί και καλοί


    προσωπικά μου αρεσουν ιδιαιτερα οι χορωδίες απο τις οποιες θα αναφερω δυο που ακουω με πολυ μεγαλη χαρά και είναι η Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία του Λυκουργου Αγγελόπουλου και οι Μαίστορες της Ψαλτικής Τέχνης του καθηγητή Στάθη.


    Σε ατομικό επίπεδο ο Ταλιαδωρος,οι Νταραβάνογλου,ο Θρασύβουλος Στανίτσας,ο Καραμάνης.


    Αφήνω εκτός συναγωνισμού τον μακαριστο διακο Διονυσιο Φιρφιρή τον αγιορείτη ,που οι ηχογραφησεις του ειναι από αλλο πλανητη καθως και την συνοδεία των Δανιηλαίων με τον π.Δανιήλ και τον π.Ακάκιο που οταν τους ακους ανατριχιάζεις.

    δε μπορω να μη σχολιασω τα "ταγκο" της Σιμωνόπετρας και της Ορμύλιας που μετα το Αγιον Ορος βάλθηκαν να εκσυγχρονίσουν και το βυζαντινό μέλος.....
    kostaeri1
    03.07.2007, 00:08

    απορω ρε παιδια πώς σας αρέσει όλους ο Ταλιαδώρος...

    Στανίτσας
    Τσαμκιράνης
    Δανιηλαίοι

    Αυτοί ειναι πραγματικοί ψάλτες!
    Οχι ο Γαϊτάνος!
    Φιλε αραζει πως σε λενε, θα στο εξηγήσω απλά! Ο Γαιτάνος ανήκει στην κατηγορία των εξυπνων ανθρώπων που επειδή έχουν ωραία φωνή νομίζουν ότι μπορούν να τα κάνουν όλα καλά! Ο Γαιτάνος είναι τραγουδιστής όχι ψάλτης.
    Κ εσύ αν κάτσεις κ μάθεις 10 ή 20 ή 30 τροπάρια δε σημαίνει ότι έγινες αυτόματα ψάλτης.
    Ψάλτης λέγεται τυπικά αυτός που ψάλλει σε εκκλησία ή που γνωρίζει βυζαντινή μουσική αυτό όμως δε σημαινει ότι ειναι και Ψάλτης!!!!! Σωστός???? ίσως κάποια μερα καταλαβεις...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kostaeri1, 28-08-2023 10:09 ]


    Giorgos_arazei
    03.07.2007, 14:56
    Παράθεση:

    Το μέλος kostaeri1 στις 03-07-2007 στις 00:08 έγραψε...

    απορω ρε παιδια πώς σας αρέσει όλους ο Ταλιαδώρος...

    Στανίτσας
    Τσαμκιράνης
    Δανιηλαίοι

    Αυτοί ειναι πραγματικοί ψάλτες!
    Οχι ο Γαϊτάνος!
    Φιλε αραζει πως σε λενε, θα στο εξηγήσω απλά! Ο Γαιτάνος ανήκει στην κατηγορία των εξυπνων ανθρώπων που επειδή έχουν ωραία φωνή νομίζουν ότι μπορούν να τα κάνουν όλα καλά! Ο Γαιτάνος είναι τραγουδιστής όχι ψάλτης.
    Κ εσύ αν κάτσεις κ μάθεις 10 ή 20 ή 30 τροπάρια δε σημαίνει ότι έγινες αυτόματα ψάλτης.
    Ψάλτης λέγεται τυπικά αυτός που ψάλλει σε εκκλησία ή που γνωρίζει βυζαντινή μουσική αυτό όμως δε σημαινει ότι ειναι και Ψάλτης!!!!! Σωστός???? ίσως κάποια μερα καταλαβεις...



    Ειναι ο μονος ανθρωπος που με κανει να δινω σημασια στον "λογο" που απαγγελει και να προσεχω τα τροπαρια της Εκκλησιας. Επιπλεον, ο Π.Γαιτανος εχει τελειωσει με "αριστα" τις σπουδες του στην Ευρωπαικη και Βυζαντινη Μουσικη με δασκαλο τον Μ.Χατζημαρκο. Δηλαδη πως καποιος χαρακτηριζεται ως ψαλτης? Ο Γαιτανος δεν ειναι μονο ψαλτης αλλα και ψαλτης. Καποια μερα θα καταλαβεις και συ...

    kostaeri1
    03.07.2007, 20:31
    εχεις ακουσει χατζημαρκο?
    εχεις ακουσει αλλους ψαλτες γνωστους βυζαντινους κτλ?
    αν ακουσεις πραγματικα καλους ψαλτες θα καταλαβεις τη διαφορα τους με το γαιτάνο.
    στη βυζαντινή το διπλωμα το παιρνει δυστυχως κι η κουτση μαρία, δεν ειναι οπως τα πτυχια της ευρωπαικής.
    κ το θεμα δεν ειναι μονο να καταλαβαινεις τα λογια, να μιλησουμε κ μουσικά. τα λογια μπορει να τα καταλαβαινεις κ απο ψαλτη πρακτικό που δεν ξερει βυζαντινή κ παρόλ αυτά μπορεί να ειναι πολύ καλός ψάλτης επειδή εχει ακούσματα κ βυζαντινό "ύφος" όπως το λέμε.
    ο Γαιτάνος δεν εχει βυζαντινό ύφος, έχει τραγουδιστικό ύφος.
    όποιον ψάλτη και να ρωτήσεις αυτό θα σου πει.
    ωραία φωνή, συμφωνώ, καλός αλλά για τραγουδι όχι για βυζαντινή. κι ας πηρε το διπλωμα με αριστα.


    vouliakis
    08.07.2007, 13:32
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 08-10-2006 στις 18:13 έγραψε...

    Εγώ, μπορεί να μην είμαι θρήσκος, αλλά γνωρίζω πως ο τίτλος ιεροψάλτης είναι οφφίκιο, λειτούργημα (ρώτα τον πνευματικό σου να σου πει).
    Τώρα, αν εσύ θέλεις να τους κάνεις καλλιστεία, πρόβλημά σου...

    Δεν με απασχολεί, λοιπόν, ποιος είναι ο καλύτερος ψάλτης, όπως δεν με απασχόλησε ποτέ ο -για μερικούς- πιο cult Ψάλτης.








    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 09-10-2006 στις 12:41 έγραψε...

    Για την ορθογραφία: έχω δηλώσει πολλές φορές εδώ στο MusicHeaven πως δεν με ενοχλεί αν κάποιος είναι ανορθόγραφος. Τα περί ντανταϊστικού ποιήματος που έγραψα δεν ήταν ειρωνεία. Αυτό ένοιωσα, αυτό έγραψα.

    Για τον χριστιανισμό: ποτέ δεν με ενόχλησαν απόψεις σωστά διατυπωμένες, όπως στα γλυκύτατα κείμενα της Νεκταρίας ή πολλών άλλων φίλων. Αυτό που με ενοχλεί είναι ο φανατισμός και -σε κάποια topics- κάποια υφέρπουσα βλακεία που θεωρώ ύποπτη.

    Για τους ψάλτες: ο τίτλος του topic θα μπορούσε να είχε διαφορετική διατύπωση. Στα posts της Νεκταρίας και του Γιάννη, ευτυχώς, γίνεται κάποια τεκμηρίωση για τους λόγους που τους “αγγίζουν” κάποιοι ιεροψάλτες και δεν παρατίθενται, απλά, ονόματα εν είδει καλλιστείων ή top ten.
    Θεωρώ πως τέτοιες τοποθετήσεις προσεγγίζουν σωστά μια Τέχνη που δεν είναι κοσμική.






    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 08-07-2007 στις 11:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 08-10-2006 στις 18:13 έγραψε...
    Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω πως εννοείτε τη χριστιανοσύνη μερικοί εδώ μέσα. (Άσε που τον τελευταίο καιρό μπαίνω και νομίζω πως έχω μπει σε site κάποιας παραεκκλησιαστικής οργάνωσης ή κάποιας αίρεσης.



    Μωρε παιδι μου, συγγνωμη που σχολιαζω ενα τοσο παληο μηνυμα, αλλα τωρα το ειδα και μου εκανε εντυπωση.

    Ειναι ποτε δυνατον, ανθρωπος που ασχολειται με τη μουσικη ν'αγνοει οτι η ψαλτικη ειναι μουσικη και μαλιστα παλαιωτατη και πολυτιμωτατη ????
    Οτι ειναι το απανθισμα της πολιτιστικης εκφρασης αυτου του λαου για μια ολοκληρη χιλιετια ??

    Να πεταξουμε 1000 χρονια ιστορια επειδη δε σ'αρεσουν εσενα?

    Δηλαδη μ'αυτη τη λογικη θα 'πρεπε να πεταξουμε ολη τη μεσαιωνικη μουσικη στα σκουπιδια (και τη δυτικη βεβαια, η μηπως οχι, αυτη παιρνει συχωροχαρτι?) και γιατι οχι και την δημοτικη και οτι ειναι ανω των 100? 50? 10? ετων????????????????????????


    Γιατι τοσο μενος ???
    Ρε συ, μηπως εισαι δαιμονισμενος και παθαινει αμοκ ο δαιμων?
    Το'χεις ψαξει?

    ΥΓ. ασε που το δευτερο μηνυμα θυμιζει Παπαδοπουλο που θελει να μας βαλει ολους στο γυψο, τι θα λεμε, πως θα το λεμε, αν επιτρεπεις να το λεμε...!..
    Αλλη πονεμενη ιστορια.....



    "ού τοις άρχειν βουλομένοις μέμφομαι, αλλά τοις υπακούειν ετοιμοτέροις ούσιν" Θουκυδιδης


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 08-07-2007 11:50 ]






    mnk, κάνω παράθεση, επειδή συνηθίζεις να επεξεργάζεσαι εκ των υστέρων κάποια σχόλιά σου, με στόχο να εκθέσεις περισσότερο όσους σου απαντούν.
    Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.




    RoCkLiViN2
    08.07.2007, 14:45
    Den kserw an exete akou sei to White Metal sugrotima Stryper... Oi tupoi se ola tous ta tragoudia grafoun gia ton Kurio. Oloi tous oi stixoi periexoun edafia apo tin Kaini Diathiki. Prin ftiaksoun to sugrotima itan oloi psaltes se katholiki ekklisia. An akousete kapoio trgoudi tous tha deite oti ta xwrodiaka tous meri einai katapliktika
    edelweiss
    08.07.2007, 17:41
    Ο Χατζημάρκος ήταν στην επιτροπή που με εξέτασε για το δίπλωμα (ανώτερο πτυχίο) της Βυζαντινής μουσικής φέτος!!!
    Ο Στανίτσας είναι για μένα ένας από τους κορυφαίους και η πλάκα είναι πως όταν ψέλνω καμιά φορά κάνω αυτά τα περίπλοκα ποικίλματα... :) ένας Θεός μόνο ξέρει το γιατί και το πως :)

    Μέτρησα τ' άστρα τ' ουρανού
    και λείπει ένα ζευγάρι
    χαμήλωσε τα μάτια σου
    μην έρθει και στα πάρει!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : edelweiss στις 08-07-2007 17:45 ]


    kostaeri1
    08.07.2007, 22:18
    ωραίος!
    τα κανεις όλα τα ποικίλματα ή τα μισά?
    χαίρομαι που υπάρχουν πολλοί στανιτσικοί στο forum!


    φίλε VOULIAKIS δεν ειναι θεμα καλλιστείων και top ten.
    εννοούμε ποιος ψάλτης μας αρέσει περισσότερο από απόψεως μουσικής και όχι μόνο. εννοείται όχι ποιος ειναι ομορφότερος και πιο cool!!
    Μπορεί να σε εκφράζει ένας ψάλτης που εχει πολύ ωραία φωνή κ δεν ξέρει καλή μουσική αλλά ψάλλει σωστά, ταπεινά κτλ... έτσι το εννοούμε οι ψάλτες μεταξύ μας όταν λέμε ποιος είναι ο καλύτερος.
    αυτός που σου αρέσει πιο πολύ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣ!!
    αυτό εννοούσε κ ο φίλος που εισήγαγε το θέμα.

    nektarios_pi
    09.07.2007, 18:38
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 09-07-2007 στις 04:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 08-07-2007 στις 13:32 έγραψε...


    Μηπως θα επρεπε κι εγω να κανω παραθεση της παραθεσης, για να μην κανεις εσυ διορθωση ??
    Αλλα ομως εχω δει καποιες υποδειξεις για αποφυγη περιττων παραθεσεων και για σεβασμο των πορων του συστηματος, πραμα που θεωρω πολυ λογικο.

    Βεβαιως και κανω διορθωσεις και βεβαια δεν ειμαι η μονη, γι'αυτο δεν υπαρχει η επιλογη "επεξεργασια" ?
    Οταν σκεφτω και κατι αλλο που θελω να συμπληρωσω, η να εκφρασω με περισσοτερη σαφηνια τι πρεπει να κανω ? καινουργιο post? μα αυτο ακριβως δεν ειναι το ?? Περιεργη προτροπη απο Συντονιστη !
    Ασε που κανω και πολλα ορθογραφικα λαθη και οποτε μπορω τα διορθωνω. Κακο ειναι κι αυτο ?

    Αν νομιζεις οτι γραφω για να σε εκθεσω, σε διαβεβαιω οτι εχω καλλιτερους τροπους
    να διαθεσω το χρονο μου, απο το να εκθετω παντελως αγνωστους, σε μενα ανθρωπους. Μηπως εισαι και εγωκεντρικος? Το'χεις ψαξει?

    Το ζητημα ειναι οτι εχω δει σε πολλα τοπικς, να πεταγεσαι για να ειρωνευτεις και να ακυρωσεις πολλα θεματα που δεν ειναι του γουστου σου -- ενα απ'αυτα που σε κανουν να εκρηγνυσαι ειναι ο,τιδηποτε, νομιζεις (πολλες φορες λανθασμενα), οτι εχει σχεση με χριστιανισμο.
    Επισης εχω δει να προσπαθεις να ακυρωσεις και να γελοιοποιησεις οχι μονο τα θεματα, αλλα και τους ανθρωπους που τα θετουν, χρησιμοποιοντας ιδιαιτερα αγενεις χαρακτηρισμους, ανυποστατες κατηγοριες και υπονοουμενα.

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 08-10-2006 στις 16:04 έγραψε...
    Οι καλύτερη Ψάλτες
    Τρομερή ορθογραφία.


    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 08-10-2006 στις 18:13 έγραψε...
    Μάλλον μας είδατε πολλούς και βρήκατε ευκαιρία για κήρυγμα...
    .........................................................................................
    Τώρα, αν εσύ θέλεις να τους κάνεις καλλιστεία, πρόβλημά σου...


    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 09-10-2006 στις 12:41 έγραψε...
    Αυτό που με ενοχλεί είναι ο φανατισμός και -σε κάποια topics- κάποια υφέρπουσα βλακεία που θεωρώ ύποπτη.


    Ακομα διαχωριζεις τους χρηστες, σ'αυτους που δικαιουνται να γραφουν για καποια θεματα, επειδη ειναι "γλυκυτατοι" και "τεκμηριωμενοι" και σ'αυτους που δεν δικαιουνται, επειδη...... ισως διακατεχονται απο "υποπτη, υφερπουσα βλακεια"?

    Γιατι δεν προτεινεις στον Διαχειριστη να καθιερωσει test IQ, ψυχογραφικο test, προσκομιση τιτλου σπουδων και - γιατι οχι- πιστοποιητικο "κοινωνικων φρονηματων", ωστε να αποκλειωνται οι φανατικοι, οι βλακες, οι ανορθογραφοι, οι "υποπτοι" και να προκρινονται μονο οι "γλυκυτατοι", οι "τεκμηριωμενοι", οι ορθογραφοι και οι "ορθως σκεπτομενοι" ??

    Σχολιαζω και επιμενω γιατι, αν αυτη η συμπεριφορα απο οποιδηποτε χρηστη θα μου φαινοταν εξοχως ενοχλητικη, απο ενα Συντονιστη Forum μου φαινεται απαραδεκτη και ως κατ'εξοχην καταχρηση εξουσιας.

    Παρ'ολα αυτα, ευχαριστω που μου απαντησες, εστω και χωρις ν'απαντησεις..!

    --
    "ού τοις άρχειν βουλομένοις μέμφομαι, αλλά τοις υπακούειν ετοιμοτέροις ούσιν" Θουκυδιδης


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 09-07-2007 08:15 ]




    Συμφωνώ απολύτως με σένα Μαρια έχω παρατηρήσει αυτά π έχεις και εσύ είσαι πολύ σωστή

    Καρτερούμεν μέραν νύχταν να φυσήσει ένας αέρας σ'τουν'τον τόπο πο'ν καμένος τζιαι εν θωρεί ποτέ δροσιάν για να φέξει καρτερούμεν το φώς τζείνης της μέρας πο'ν να φέρει στον καθέναν τζιαι δροσιάν τζιαι ποσπασιάν. H ΡΩΜΑΝΙΑ ΚΙ' ΑΝ 'ΠΕΡΑΣΕΝ, ΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΦΕΡΕΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nektarios_pi στις 09-07-2007 22:04 ]


    chr-agr07
    20.07.2007, 16:22
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ "ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ" .ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ, ΕΙΜΑΙ 22 ΕΤΩΝ,ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΙΕΡΘΨΑΛΤΗΣ ΚΑΙ ΨΕΛΝΩ ΣΤΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 12 ΜΟΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΨΑΛΤΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ (ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ) ΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΤΗΣ Μ.Χ.Ε. ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟ ΣΤΑΝΙΤΣΑ, ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Α Ψ Ο Γ Ε Σ!ΑΣ ΑΚΟΥΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΚΑΣΣΕΤΑ ΤΟΥ 1960 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΠΡΙΓΚΗΠΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΑΜΕ!ΕΚΕΙ Ο ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΑΝΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ?ΤΙΣ ΑΣΥΓΚΡΙΤΕΣ ΑΡΓΕΣ ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ <<ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ>> Ή ΤΗΝ ΑΡΓΗ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΑΚΩΒΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ ΣΕ ΗΧΟ Β'?ΤΟ ΕΞΑΙΣΙΟ <<ΔΥΝΑΜΙΣ,ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ>> Ή ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ?ΕΠΕΙΤΑ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΝΗΜΟΝΕΥΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 2 ΕΤΕΡΟΥΣ ΚΟΛΟΣΣΟΥΣ,ΙΑΚΩΒΟ ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ ΚΑΙ ΚΩΝ/ΝΟ ΠΡΙΓΓΟ.ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ:Χ.ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ,ΑΘΑΝ.ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ,ΧΡΥΣ.ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΣ
    kostaeri1
    22.07.2007, 18:43
    φιλε σε βρισκω σωστο!
    Kinezes_trexoun_gimnes
    27.07.2007, 20:23
    Ζητάω συγνώμη που επαναφέρω το θέμα για συζήτηση τώρα αλλά ανειλημμένες υποχρεώσεις δεν μου επέτρεψαν να συμμετέχω νωρίτερα ... δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά αυτή τη συζήτηση αφού σχετικοί και άσχετοι με το θέμα μπορούν πολύ εύκολα να σας διαβεβαιώσουν ότι ο καλύτερος Ψάλτης είναι με διαφορά ο Στάθης Ψάλτης!!!

    Είναι μακράν ο γνωστότερος και πιο πετυχημένος από όλο το υπόλοιπο σόι του (από τους υπόλοιπους ψάλτες δηλαδή... ) αν και οι συμμετοχές του σε φτηνές βίντεο-ταινίες τον πήγαν λίγο πίσω επαγγελματικά....

    Τέλος πάντων ελπίζω να έδωσα ένα τέλος πια σε αυτό το θέμα αφού δεν πιστεύω να ξέρει κανείς από εσάς κανέναν καλύτερο Ψάλτη εκτός από το Στάθη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kinezes_trexoun_gimnes στις 27-07-2007 20:27 ]


    okanenas
    28.07.2007, 00:49
    χα...................χα...............χα

    Καλά και τόσος καιρός που πέρασε δεν βρήκες κάτι ποιο έξυπνο να πεις

    roubas
    28.07.2007, 16:19
    Χατζηχρονογλου
    kostaeri1
    01.08.2007, 17:38
    και ποιος σου ειπε οτι θελουμε να δωσεις τελος στο θεμα?
    koukou-tsa
    03.08.2007, 16:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 27-07-2007 στις 20:23 έγραψε...

    Ζητάω συγνώμη που επαναφέρω το θέμα για συζήτηση τώρα αλλά ανειλημμένες υποχρεώσεις δεν μου επέτρεψαν να συμμετέχω νωρίτερα ... δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά αυτή τη συζήτηση αφού σχετικοί και άσχετοι με το θέμα μπορούν πολύ εύκολα να σας διαβεβαιώσουν ότι ο καλύτερος Ψάλτης είναι με διαφορά ο Στάθης Ψάλτης!!!

    Είναι μακράν ο γνωστότερος και πιο πετυχημένος από όλο το υπόλοιπο σόι του (από τους υπόλοιπους ψάλτες δηλαδή... ) αν και οι συμμετοχές του σε φτηνές βίντεο-ταινίες τον πήγαν λίγο πίσω επαγγελματικά....

    Τέλος πάντων ελπίζω να έδωσα ένα τέλος πια σε αυτό το θέμα αφού δεν πιστεύω να ξέρει κανείς από εσάς κανέναν καλύτερο Ψάλτη εκτός από το Στάθη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kinezes_trexoun_gimnes στις 27-07-2007 20:27 ]




    Εγω εχω ακουσει και τον Σταματη Γαρδελη να (τα) ψελνει και ομολογω πως ηταν αρκετα καλος.......
    sakisarabatzis
    07.08.2007, 22:25
    Και αυτοι που αναφερεις αλλα και οι ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ,ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΣ,ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ,ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ,ΑΒΡΑΜ ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ υπήρξαν και δασκαλοι μου, Αλλα καλυτερα θεωρω οτι πρεπει να θιξουμε το θεμα της Εθνικης μας μουσικης που ειναι σαφως η Βυζαντινή μας μουσικη και το Δημοτικο τραγούδι.Πρεπει να τα διδασκονται τα παιδια μας στα σχολεια και το ΥΠ.Παιδειας να προβαινει στην προσληψη καθηγητων Βυζ.Μουσικης και Λαικης Παραδοσης και Χορων. Ειναι βλέπετε...οι ρίζες μας...και ομως τα διαγραψαμε...γιατι....
    alex2007
    24.10.2007, 15:22
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 28-07-2007 στις 16:19 έγραψε...

    Χατζηχρονογλου



    File Rouba symfwnw mazi sou!
    O kalyteros psalths gia mena ayti ti stigmi einai o Georgios Xatzixronoglou.Ayth i fwni tha minei stin istoria!Ton akousa se ena panigyri na pselnei otan egine diakopi revmatos kai nomizame oti eixe mikrofono.Milame gia fovera dynath kai katharh fwnh!Den einai kai tyxaio oti exei timithei kai apo to patriarxio ws Arxwn proyopsalths!
    Psifizw Xatzixronoglou!!!


    Syggnwmi gia ta greeklish alla eimai exwteriko kai den exw ellinika grammata!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex2007 στις 24-10-2007 15:24 ]


    okanenas
    24.10.2007, 20:09
    Φίλε alex2007 για να μετατρέπεις τα greeklish σε Ελληνικά μπες ΕΔΩ