ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.826 μέλη

    Οι καλύτεροι Ψάλτες

    osalonikios
    31.10.2007, 04:28
    πετυχα το θεματακι σας και ειπα να γραφτω να πω την γνωμη μου διοτι νομιζω ξεχασατε καποιον που θεωρω καλυτερο.
    εχω ακουσει πολλους..ο κυριος ταλιαδωρος πιθανοτατα ηταν πολυ καλος πιο νεος...το ιδιο και καποιοι αλλοι που αναφερθηκαν..δεν τους προλαβα δεν ξερω..για την ωρα απο οσους εχω ακουσει ειναι μακραν ο κορυφαιος ψαλτης ο κυριος παραστατιδης που ειναι και προεδρος στον δαμασκηνο...
    βασικα εγω ιδιατερη σχεση με ολα αυτα δεν εχω..απλα οταν παω στις εκκλησιες ακουω και καμια φορα παρακολουθω συναυλιες που γινονται ποτε ποτε...
    και απο οσους εχω ακουσει παντως αυτος μου εκανε εντυπωση...
    φανταζομαι στα παλια τα χρονια ο αθανασιος καραμανης με τον χρυσανθο τον πρωτοψαλτη του αγιου δημητριου ηταν οι κορυφες του ειδους...αυτα ομως τα διαβασα τα ξερω απο τριτους δενε χω εμπειρια σχετικη..
    τελος παντων η ψαλτικη πρεπει να εχει μεσα της και την ταπεινωση δεν ειναι μουσικη οπως οι αλλες..γι αυτο δεν πρεπει να μπαινει στο ζυγι..αλλα οκ τα εγραψα τα παραπανω αφου ανοιχτηκε κουβεντουλα σχετικη..

    σημ.και ενας ακομα μου εχει κανει εντυπωση αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του..και αυτος νομιζω στον δαμασκηνο ειναι. :confused::

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : osalonikios στις 31-10-2007 04:31 ]


    ilias-nekt
    12.11.2007, 00:23
    Ψηφιζω 1ον.Αρχοντες Πρωτοψαλτες του Οικ. Πατριαρχειου οπως:
    Πριγγο,Στανιτσα-Αφθαστες μουσικες εκτελεσεις!
    2ον.Διακεκριμενους Πρωτοψαλτες της Ελλαδικης Εκκλησιας οπως:
    Χρ.Θεοδοσοπουλο,Αθ.Καραμανη,Μ.Χατζημαρκο,Γ.Χατζηχρονογλου,Κυρ.Δασκαλουδη,Δ.Σουρλαντζη.

    Pris
    14.11.2007, 12:33
    Απορώ τι συζητάτε...

    Καλύτερη φωνή ψάλτη προφανώς ψάχνετε να βρείτε, κι όχι τον καλύτερο ψάλτη.

    Ο καλύτερος ψάλτης είναι αυτός που την ώρα της διακονίας του στο αναλόγιο μπορεί και εκπροσωπεί το πλήρωμα του λαού στην Θ.Λειτουργία. Κι ας μην μπορεί να πει, όχι μία, αλλά ούτε μισή νότα σωστή!

    Αυτός είναι ο καλύτερος ψάλτης!

    Η ψαλτική είναι λειτουργική τέχνη. Πρώτα λειτουργική και μετά τέχνη. Και συνήθως το ξεχνάμε αυτό και νομίζουμε ότι είναι μόνο τέχνη. Είναι φυσικά ΚΑΙ τέχνη ΚΑΙ επιστήμη.

    Σωστοί εκτελεστές υπήρχαν και υπάρχουν πολλοί. Και δόξα τω Θεώ δηλαδή για εμάς τους νεώτερους. Θα αναφέρω μόνο ένα όνομα το οποίο δεν είδα να αναφέρεται και νομίζω είναι σοβαρή παράληψη.

    Ιάκωβος Ναυπλιώτης.

    Μπορείτε να ακούσετε όλες τις μέχρι στιγμής γνωστές ηχογραφήσεις του εδώ.
    kostaeri1
    14.11.2007, 22:32
    δεν ψαχνουμε να βρουμε καλυτερη φωνη ψαλτη.
    λεμε ποιος ψαλτης μας εκφραζει περισσότερο γενικοτερα, οσον αφορα και στη φωνη και στην τεχνικη και στο υφος κτλ, ποιον θα μπορουσαμε να ακουμε με περισσοτερη ευχαριστηση και ισως, οπως και συ λες, ποιος μας βοηθαει να παρακολουθησουμε τη θ λειτουργια...
    εξεταζουμε το θεμα κυριως απο τη μουσικη του πλευρα ομως.
    σχετικα με το ναυπλιωτη, συμφωνω μαζι σου
    nikospata
    14.12.2008, 15:11

    Για εμένα κάποιοι από τους καλύτερους ψάλτες του προηγούμενου(μερικοί και αυτού εδώ) είναι:

    ο Αθανάσιος Βουρλής

    ο Θρασύβουλος Στανίτσας

    ο Κωνσταντίνος Πρίγγος

    ο Δημήτριος Σουρλαντζής

    ο Γεώργιος Σύρκας


    nowaveband
    16.12.2008, 02:47

    Στάθης Ψάλτης!Innocent


    998
    16.12.2008, 11:10

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:17 ]


    vaggelissallonika
    16.12.2008, 13:13

    Το καλοκαίρι στην χαλκηδηκή,που πήγαμε οικογενειακώς διακοπές, πήγαμε στο ξωχικό του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΗ!Μας έψαλλε τα εγκώμια της Μ.Εβδομάδας.Η εκφραστικότητα,ο τρόπος αλλά και η πείρα που έχει, με έκανε να ανατριχιάσω,ο άνθρωπος είναι απίστευτος...Είναι 95 ετών και ψάλλει σαν 30ρης!Μεγάλη μου τιμή που τον γνώρισα από κοντα!!!!!!