ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    Σκυλάδικο τραγούδι...

    nalpha
    08.10.2006, 13:59
    Σκυλάδικο τραγούδι που σας ξεσηκώνει χωρίς να θέλετε,πράγμα εντελώς παράδοξο για τα γούστα σας..

    Ας πούμε εγώ αυτό το παθαίνω με τις "Αμπάρες" του Χριστοδουλόπουλου.
    Χωρίς να το θέλω μου έρχεται επιθυμία να σηκωθώ και να ξεβιδωθώ..

    ΠΑΡΑΛΟΓΟ ??????????


    nicchristie
    08.10.2006, 14:13
    Δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα που να με ξεσηκώνει.

    Με εκνευρίζει όμως αφάνταστα η ''Απόλαυση'' του Διονύση Τσακνή (νομίζω πως έτσι τον λένε).

    heartbreak-kid
    08.10.2006, 14:32
    Παράθεση:

    Το μέλος nicchristie στις 08-10-2006 στις 14:13 έγραψε...

    Δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα που να με ξεσηκώνει.

    Με εκνευρίζει όμως αφάνταστα η ''Απόλαυση'' του Διονύση Τσακνή (νομίζω πως έτσι τον λένε).




    Τσακνή???ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Ήμαρτον!!!
    Μακρής λέγεται
    Fler
    08.10.2006, 16:19
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 08-10-2006 στις 14:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nicchristie στις 08-10-2006 στις 14:13 έγραψε...

    Δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα που να με ξεσηκώνει.

    Με εκνευρίζει όμως αφάνταστα η ''Απόλαυση'' του Διονύση Τσακνή (νομίζω πως έτσι τον λένε).




    Τσακνή???ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Ήμαρτον!!!
    Μακρής λέγεται





    Ε, όχι και Τσακνής..!!!Το μόνο κοινό που έχουν αυτοί οι δύο είναι ότι τυχαίνει να φέρουν το ίδιο όνομα..Το επίθετο πάει πολύ για να το μοιράζονται..!!!
    Τι γέλιο αυτό και σήμερα!Νομίζω ότι θα αρχίσω να χτυπιέμαι με το "Ήταν η ζωή μου κόλαση και την έκανες απόλαυση" και μάλιστα θα το αφιερώνω στη nicchristie (με όλο το θάρρος) εννοώντας την κάθε μου λέξη!!Μου έφτιαξε τη διάθεση!!

    Hey you, would you help me to carry the stone..?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 08-10-2006 16:43 ]


    nicchristie
    08.10.2006, 16:20
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 08-10-2006 στις 14:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nicchristie στις 08-10-2006 στις 14:13 έγραψε...

    Δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα που να με ξεσηκώνει.

    Με εκνευρίζει όμως αφάνταστα η ''Απόλαυση'' του Διονύση Τσακνή (νομίζω πως έτσι τον λένε).




    Τσακνή???ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Ήμαρτον!!!
    Μακρής λέγεται



    Απολογούμαι! Δεν ήμουν καθόλου σίγουρη για το όνομα.
    Λάθος μου!
    sea_like_eyes
    08.10.2006, 16:39
    Παράθεση:

    Το μέλος nicchristie στις 08-10-2006 στις 16:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 08-10-2006 στις 14:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nicchristie στις 08-10-2006 στις 14:13 έγραψε...

    Δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα που να με ξεσηκώνει.

    Με εκνευρίζει όμως αφάνταστα η ''Απόλαυση'' του Διονύση Τσακνή (νομίζω πως έτσι τον λένε).




    Τσακνή???ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Ήμαρτον!!!
    Μακρής λέγεται



    Απολογούμαι! Δεν ήμουν καθόλου σίγουρη για το όνομα.
    Λάθος μου!



    αχ αυτο το διαβασμα...

    Μη μιλάς…προσπάθησε ν’ακούσεις την σιωπή..
    Φωνή που κρύβεται πίσω από ένα χαμόγελο πικρό..
    Νοήματα που μπλέκουν το ’’θα’’ με το ‘’γιατί’’..
    Χαμένος σ’ένα κόσμο που το κάθε τι φαίνεται μικρό..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 08-10-2006 16:51 ]


    poison_girl
    08.10.2006, 18:21
    ηταν η ζωη μου κολαση κ την εκανες απολαυση!
    πςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
    krios80
    08.10.2006, 22:06
    το είδος αυτού του τραγουδιού είναι απαράδεκτο(και στίχος και μουσική) και κα υποβαθμίζει τον πολιτισμό της χώρας μας!Και οι εκπροσώποι του.Υπάρχουν τόσα άλλα αξιόλογα είδη τραγουδιού ,που μπορεί να διασκεδάσει ο κόσμος,όπως :ρεμπέτικα,νησιώτικα,δημοτικά,κλασικά λαϊκά.
    πρέπει να αρχίσει σιγά-σιγά να εξαφανίζεται το σκυλάδικο και να αρχίσει να γίνεται μεγαλύτερη προώθηση στα παραπάνω είδη που ανέφερα.Θα βοηθήσει πάρα πολύ αυτό στην πολιτισμική ανάπτυξη του τόπου μας!
    heartbreak-kid
    08.10.2006, 22:14
    Παράθεση:

    Το μέλος krios80 στις 08-10-2006 στις 22:06 έγραψε...

    πρέπει να αρχίσει σιγά-σιγά να εξαφανίζεται το σκυλάδικο και να αρχίσει να γίνεται μεγαλύτερη προώθηση στα παραπάνω είδη που ανέφερα.Θα βοηθήσει πάρα πολύ αυτό στην πολιτισμική ανάπτυξη του τόπου μας!



    πώς να το εξαφανίσουμε?με τί τρόπο?να απολύσουμε όσους τα τραγουδάνε?ή να τους στερήσουμε το δικαίωμα στην εργασία?τι όροι είναι αυτοί?να "εξαφανίσουμε"? στην τελική ποιος υποχρεώνει τον καθένα να πάη στο σκυλάδικο αντί να πάη τον αλκίνοο ιωαννίδη.και στην τελική, αν κάποιος σήμερα άσημος καλλιτέχνης του σκυλάδικου τραγούδαγε τον στίχο: "μην μιλάς μην γελάς,κινδυνεύει η ελλάς...στο κορμί βομβιστές κουβαλάς" τί θα λέγαμε όλοι γι'αυτόν??ότι έκανε στροφή στο ποιοτικό ή οτι ο στίχος είναι για γέλια??
    mariza18
    08.10.2006, 22:31
    συμφωνω απολυτα!!δεν υποβαθμιζεται ο πολιτισμος μας αν καποιος προτιμα να ακουει μπουγα αντι για παπακωνσταντινου η' αλεξιου.Δικαιωμα του καθενος ειναι να ακουει οτι επιθυμει!!!
    nalpha
    08.10.2006, 22:44
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 08-10-2006 στις 22:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος krios80 στις 08-10-2006 στις 22:06 έγραψε...

    πρέπει να αρχίσει σιγά-σιγά να εξαφανίζεται το σκυλάδικο και να αρχίσει να γίνεται μεγαλύτερη προώθηση στα παραπάνω είδη που ανέφερα.Θα βοηθήσει πάρα πολύ αυτό στην πολιτισμική ανάπτυξη του τόπου μας!



    πώς να το εξαφανίσουμε?με τί τρόπο?να απολύσουμε όσους τα τραγουδάνε?ή να τους στερήσουμε το δικαίωμα στην εργασία?τι όροι είναι αυτοί?να "εξαφανίσουμε"? στην τελική ποιος υποχρεώνει τον καθένα να πάη στο σκυλάδικο αντί να πάη τον αλκίνοο ιωαννίδη.και στην τελική, αν κάποιος σήμερα άσημος καλλιτέχνης του σκυλάδικου τραγούδαγε τον στίχο: "μην μιλάς μην γελάς,κινδυνεύει η ελλάς...στο κορμί βομβιστές κουβαλάς" τί θα λέγαμε όλοι γι'αυτόν??ότι έκανε στροφή στο ποιοτικό ή οτι ο στίχος είναι για γέλια??




    Zefuros
    09.10.2006, 00:34
    πες τα μεγάλε! Γιατί πολύ μας τα έχουνε πρήξει με τα "ποιοτικά " τους

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 08-10-2006 στις 22:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος krios80 στις 08-10-2006 στις 22:06 έγραψε...

    πρέπει να αρχίσει σιγά-σιγά να εξαφανίζεται το σκυλάδικο και να αρχίσει να γίνεται μεγαλύτερη προώθηση στα παραπάνω είδη που ανέφερα.Θα βοηθήσει πάρα πολύ αυτό στην πολιτισμική ανάπτυξη του τόπου μας!



    πώς να το εξαφανίσουμε?με τί τρόπο?να απολύσουμε όσους τα τραγουδάνε?ή να τους στερήσουμε το δικαίωμα στην εργασία?τι όροι είναι αυτοί?να "εξαφανίσουμε"? στην τελική ποιος υποχρεώνει τον καθένα να πάη στο σκυλάδικο αντί να πάη τον αλκίνοο ιωαννίδη.και στην τελική, αν κάποιος σήμερα άσημος καλλιτέχνης του σκυλάδικου τραγούδαγε τον στίχο: "μην μιλάς μην γελάς,κινδυνεύει η ελλάς...στο κορμί βομβιστές κουβαλάς" τί θα λέγαμε όλοι γι'αυτόν??ότι έκανε στροφή στο ποιοτικό ή οτι ο στίχος είναι για γέλια??


    thank
    09.10.2006, 01:22
    Εγώ προτείνω στη nalpha να γράψει εκατό φορές (σε χαρτί, όχι σε πισι με copy paste) τη φράση "δεν μου αρμόζει να βιδώνομαι με σκυλάδικα". Ισως κάτι γίνει και επανέλθει στο δρόμο της λογικής, του σωστού κ' αγαθού. ... Μα πως ειναι δυνατόν να μας μπαινουν τέτοια ερωτήματα ? Και όμως ειναι... Ναι ισως νοιώθουμε ενοχές, ίσως δεν μπορούμε να ανεχθούμε τις διαφορετικές και ίσως αντιφατικές αισθητικές μας. Ισως και οι αλλοι να μας οδηγούν σε αυτό. Δεν ειναι καθόλου παράλογο που βιδώνεσαι Νάντια.

    Εγώ προσωπικά στη φάση αυτή της ζωής μου, δεν μπορώ να ακούω καθόλου τα λεγόμενα σκυλάδικα, ούτε να πατάω στα σχετικά μαγαζιά, έστω και πιωμένος. Υπήρξαν και περίοδοι που πήγαινα σε μαγαζία και πέρναγα καλα. Αλλά ειναι και "ποιοτικά τραγούδια" που επίσης δεν μπορώ να ακούω. Από την άλλη, έχω περάσει εκπληκτικά γνωρίζοντας ανθρώπους που άκούνε "σκυλάδικα" - χωρίς να σημαίνει πως ακούνε μόνο αυτά -, και έχω διαπιστώσει πως οι ανθρωποι αυτοί ειναι ψυχάρες, μια χαρα, προβληματισμένοι κλπ. Και αντίθετα, υπάρχουν αλλοι που εκστασιάζονται με "ποιοτικά" τραγούδια, που δεν τους μπορώ ούτε για 5 λεπτά.

    Δεν στέκομαι στο τι ειναι "ποιοτικό και τι οχι" αλλά, το μόνο που ξέρω, ειναι πως ναι μπορούμε να έχουμε παραπάνω από μια αισθητικές, παραπάνω από μία ανάγκες στη ζωή μας. Και πράγματα που ίσως φαντάζουν αντιφατικά, να μας κεντρίζουν το ίδιο έντονα κάποιες χορδές μας.

    Αντε, ξεκίνα την ... τιμωρία.
    MichPah
    09.10.2006, 03:00
    Κι όμως..... αυτά τα τραγούδια είναι που ξεσηκώνουν τον κόσμο,(μαζί και μένα) μπορεί να φταίει το ποτό(συνήθως έχουμε καταναλώσει σεβαστή ποσότητα αλκοόλης) που τον κάνει να λικνίζεται στο χορό του τραγουδιού, μπορεί να φταίει η ώρα(συνήθως τα ακούμε ξημερώματα και σε μια κατάσταση που δεν αρμόζει σε αυτό που δείχνουμε προς τους άλλους τις πιο ήπιες ώρες). Μπορεί να είναι και στο αίμα του έλληνα(δηλ να είναι το όργανο που τον εξιτάρει, μπουζούκι, σε συνδιασμό με τα λόγια του άσματος, που είθιστε να μιλάνε για όχι και τόσο ευχάριστα πράγματα, συνήθως χωρισμούς, διότι είμαστε λαός, που όσο κι αν δεν θέλουν ορισμένοι να το παραδεχτούνε, ρομαντικός που προσπαθεί να βγάλει το συναίσθημά του μέσα από τα συγκεκριμένα τραγούδια....!!!!!

    Αυτά νομίζω εγώ....!!!!
    kalouka
    09.10.2006, 09:01
    Dr. Feelgood WALKING THE DOG

    Baby, back
    Dressed in black
    No silver buttons down her back
    High heel shoes, red-tipped toes
    She broke the needle but can she sew
    Walking the dog
    I'm just a walking the dog
    If you don't know how to do it
    I'll show you how to walk the dog
    C'mon now c'mon
    I asked her father for those ten cents
    And found YOU ever jumped the fence
    I jumped so high, I touched the skies
    And didn’t come back till you knew what it meant.
    Walking the dog
    I'm just a walking the dog
    If you don't know how to do it
    I'll show you how to walk the dog
    C'mon c'mon now
    Tell me Mary, what's your twelve
    How does your garden grow
    With silver bells and cockle shells?
    No, with rabbits all in a row
    Walking the dog
    I'm just a walking the dog
    If you don't know how to do it
    I'll show you how to walk the dog
    C'mon now c'mon
    Baby, back
    Dressed in black
    No silver buttons down her back
    High heel shoes, red-tipped toes
    She broke the needle but can she sew
    Walking the dog
    I'm just a walking the dog
    If you don't know how to do it
    I'll show you how to walk the dog
    C'mon now c'mon
    Yeah just a walking
    Ooh Wa just a walking
    Ooh Wa just a walking
    Now, if you don't know how to do it
    I'll show you how to walk the dog
    C'mon now c'mon
    If you don't know how to do it
    I'll show you how to walk the dog
    C'mon C'mon
    If you don't know how to do it
    I'll show you how to walk that dog



    sintorin
    09.10.2006, 10:40
    gia kapion sto topic pou eipe oti vgazei to romantismo tou laou, sugnomi ala den vlepo ti romantiko exoun ta skuladika tragoudia.................ego akouo mono tourkikous rythmous, me vlakies logia, pou olo milane gia gkomenes xamilou epipedou.........vasikos einai guftika....apo ekei kai pera, einai gia autous pou theloun na kanoun terastia figoura, kai na deiksoun posa lefta exoun.....emena pote den me ksesikose i tourkiki mousiki, tin theoro oute kan san mousiki, kai einai terastia ntropi gia tin elliniki koinonia, me tosi paradosi, istoria kai pragmatika elliniki mousiki, na xoreuei kai na akouei toso xamilou epipedou savoura......sigoura, to dikaioma kathenos einai na akouei kai na xoreuei oti thelei, opos kai ego exo to dikaioma na po ti aisthanomai otan akouo kati tetio..........den ksero, fainetai oti uparxoun poloi ellines pou aisthanontai polu vathia ta tourkika gonidia pou exoun minei mesa tous........
    efi_kon
    09.10.2006, 12:03
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 10:40 έγραψε...

    gia kapion sto topic pou eipe oti vgazei to romantismo tou laou, sugnomi ala den vlepo ti romantiko exoun ta skuladika tragoudia.................ego akouo mono tourkikous rythmous, me vlakies logia, pou olo milane gia gkomenes xamilou epipedou.........vasikos einai guftika....apo ekei kai pera, einai gia autous pou theloun na kanoun terastia figoura, kai na deiksoun posa lefta exoun.....emena pote den me ksesikose i tourkiki mousiki, tin theoro oute kan san mousiki, kai einai terastia ntropi gia tin elliniki koinonia, me tosi paradosi, istoria kai pragmatika elliniki mousiki, na xoreuei kai na akouei toso xamilou epipedou savoura......sigoura, to dikaioma kathenos einai na akouei kai na xoreuei oti thelei, opos kai ego exo to dikaioma na po ti aisthanomai otan akouo kati tetio..........den ksero, fainetai oti uparxoun poloi ellines pou aisthanontai polu vathia ta tourkika gonidia pou exoun minei mesa tous........



    Μην λειτουργείς ρατσιστικά σε ό,τι αφορά την μουσική...άδικο δεν είναι να θεωρείς και να χαρακτηρίζεις τουρκικη (ή και γύφτικη) όποιαδήποτε μελωδία ή ρυθμό δεν σου αρέσει;
    Αν ήξερες έστω και λίγο την τούρκικη μουσική (εγώ την γνώρισα από το ούτι, αυτό για να μην βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα για την καταγωγή μου ) θα καταλάβαινες ότι έχει πολλά κοινά στοιχεία με την ελληνική (κυρίως με κάποια είδη της παραδοσιακής ελληνικής μουσικής).
    Όσο για τον ρομαντισμό που λέει ο Μιχάλης, φαντάζομαι ότι εννοεί το συναίσθημα που βγαίνει λόγω κατάστασης , όχι ότι είναι ρομαντικά τα ίδια τα τραγούδια...
    Αυτά...γιατί είμαι και off topic και θα με κυνηγάνε σε λίγο!
    sintorin
    09.10.2006, 12:59
    Giati to theoreis oti leitourgo amesos ratsistika otan leo gia tourkiki mousiki;....kai den milisa gia opiadipote mousiki pou den mou aresei, milisa sugkekrimena gia tin tourkiki i/kai guftiki mousiki...den paei na pei oti exo provlima me autous tous laous, aplos ta autia mou den antexoun autous tous thorivous pou kanoun...
    To vrisko polu krima pou exei ginei moda stin ellada, kai anti na ekselisoun tin elliniki mousiki, oi terastioi ellines mousikoi synthetes, exoun parei auton ton anatolitiko rythmo, kai vgazoun ena tragoudi mesa se duo lepta, graphoun tous stoixous mesa se ena lepto, kai kanoun ta lefta tous etsi....
    Kai edo pou ta leme i diki mou apopsi, den nomizo na metraei, giati oti kai na po, den tha alaksei tipota....
    Aplos einai diki mou apopsi.....kai den exei tipota na kanei me ratsismo....den akouo oute melodia, oute pioisi, kati pou eixe prin xronia i elliniki mousiki..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 09-10-2006 13:03 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 09-10-2006 13:04 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 09-10-2006 13:09 ]


    maspa
    09.10.2006, 13:09
    Το μέλος heartbreak-kid στις 08-10-2006 στις 22:14 έγραψε...

    Παράθεση:


    και στην τελική, αν κάποιος σήμερα άσημος καλλιτέχνης του σκυλάδικου τραγούδαγε τον στίχο: "μην μιλάς μην γελάς,κινδυνεύει η ελλάς...στο κορμί βομβιστές κουβαλάς" τί θα λέγαμε όλοι γι'αυτόν??ότι έκανε στροφή στο ποιοτικό ή οτι ο στίχος είναι για γέλια??






    Πάντως ένα κόλλημα με το Νταλάρα το 'χείς!

    Το μέτρο δεν είναι η μετριότητα,είναι η κορύφωση

    (Από το βιβλίο "Η μοναξιά είναι από χώμα" της Μάρως Βαμβουνάκη)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 09-10-2006 13:12 ]


    heartbreak-kid
    09.10.2006, 13:17
    τούρκικα γονίδια???για μισό λεπτό!!από πού κι ως πού μπορεί κάποιος να πετάη άλογες κουβέντες περί γονιδίων όταν κορυφαίοι ανθρωπολόγοι μιλούν περί του αντιθέτου??άντε γιατί ξεκινάει ενα τοπικ στο χαλαρό και κάποιοι βρίσκουν πάτημα να βγάλουν ανομολόγητα πάθη και συμπλέγματα.αντε πια...