ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.848 μέλη

    Σκυλάδικο τραγούδι...

    KAKOFONIKS
    09.10.2006, 14:14
    Παράθεση:

    Το μέλος MichPah στις 09-10-2006 στις 03:00 έγραψε...

    Κι όμως..... αυτά τα τραγούδια είναι που ξεσηκώνουν τον κόσμο,(μαζί και μένα) μπορεί να φταίει το ποτό(συνήθως έχουμε καταναλώσει σεβαστή ποσότητα αλκοόλης) που τον κάνει να λικνίζεται στο χορό του τραγουδιού, μπορεί να φταίει η ώρα(συνήθως τα ακούμε ξημερώματα και σε μια κατάσταση που δεν αρμόζει σε αυτό που δείχνουμε προς τους άλλους τις πιο ήπιες ώρες). Μπορεί να είναι και στο αίμα του έλληνα(δηλ να είναι το όργανο που τον εξιτάρει, μπουζούκι, σε συνδιασμό με τα λόγια του άσματος, που είθιστε να μιλάνε για όχι και τόσο ευχάριστα πράγματα, συνήθως χωρισμούς, διότι είμαστε λαός, που όσο κι αν δεν θέλουν ορισμένοι να το παραδεχτούνε, ρομαντικός που προσπαθεί να βγάλει το συναίσθημά του μέσα από τα συγκεκριμένα τραγούδια....!!!!!

    Αυτά νομίζω εγώ....!!!!



    Πολύ σωστός Μιχαλιό συμφωνώ! Επίσης θέλω να πώ οτι για τους λόγος που ανέφερες δεν πρόκειται να εξαλειφθεί αυτό το είδος μουσικής .

    Όσο για το πιο τραγούδι με "φτιάχνει" το "Θέλω να κάνω ταραχή..."
    sintorin
    09.10.2006, 14:43
    Παράθεση:

    Το μέλος MichPah στις 09-10-2006 στις 03:00 έγραψε...

    Κι όμως..... αυτά τα τραγούδια είναι που ξεσηκώνουν τον κόσμο,(μαζί και μένα) μπορεί να φταίει το ποτό(συνήθως έχουμε καταναλώσει σεβαστή ποσότητα αλκοόλης) που τον κάνει να λικνίζεται στο χορό του τραγουδιού, μπορεί να φταίει η ώρα(συνήθως τα ακούμε ξημερώματα και σε μια κατάσταση που δεν αρμόζει σε αυτό που δείχνουμε προς τους άλλους τις πιο ήπιες ώρες). Μπορεί να είναι και στο αίμα του έλληνα(δηλ να είναι το όργανο που τον εξιτάρει, μπουζούκι, σε συνδιασμό με τα λόγια του άσματος, που είθιστε να μιλάνε για όχι και τόσο ευχάριστα πράγματα, συνήθως χωρισμούς, διότι είμαστε λαός, που όσο κι αν δεν θέλουν ορισμένοι να το παραδεχτούνε, ρομαντικός που προσπαθεί να βγάλει το συναίσθημά του μέσα από τα συγκεκριμένα τραγούδια....!!!!!

    Αυτά νομίζω εγώ....!!!!


    isos na exeis dikio.......otan exeis mastourosei kai den ksereis ti sou ginetai.....akoma kai i pio asximi gunaika sou fainetai san thea.............
    nalpha
    09.10.2006, 20:45
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 12:59 έγραψε...

    .
    To vrisko polu krima pou exei ginei moda stin ellada, kai anti na ekselisoun tin elliniki mousiki, oi terastioi ellines mousikoi synthetes, exoun parei auton ton anatolitiko rythmo, μα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 09-10-2006 ...


    ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ.ΟΙ ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΟΙ Ρ ΥΘΜΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΟΔΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ (ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 1922 ΚΑΙ ΜΕΤΑ) ΕΧΟΥΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ.ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΜΑΣ.

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ή ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ "ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ" ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΧΑΡΑΧΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΟ (ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΠΕΡΥΣΙ ΓΑΛΛΟΣ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΕΑΝ ΣΠΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΑΤΑ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ)...

    ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΑ "ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ" ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΑΝΕΔΕΣ.

    ΝΑ ΞΑΝΑΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ.ΠΑΡΌΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΔΕ ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΟΥ ΜΟΡΦΗ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ,ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ,ΟΠΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΕΡΑ,(ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΣΥΜΠΑΘΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ).

    ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΤΟΥΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ.


    ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ "ΛΙΜΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ"
    ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΑΜΠΕΛΕΣ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ)...

    ΦΙΛΙΚΑ



    sintorin
    09.10.2006, 20:57
    den exo kanena provlima me to elliniko laiko...........me to tourkiko den vlepo ti doulia prepei na exoume...........

    kai episis esena mporei na sou aresei na se xaraktirizoun me ta skuladika sti galia, ala otan oi galoi kai oi aggloi lene oti den exoume kamia diafora me tous tourkous, emena me peirazei, esena mporei na se afinei adiafori......

    auta...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 09-10-2006 21:44 ]


    spathasref
    09.10.2006, 21:14
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 09-10-2006 στις 20:45 έγραψε...

    ΝΑ ΞΑΝΑΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ.ΠΑΡΌΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΔΕ ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΟΥ ΜΟΡΦΗ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ,ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ,ΟΠΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΕΡΑ,(ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΣΥΜΠΑΘΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ).

    ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΤΟΥΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ.


    ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ "ΛΙΜΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ"
    ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΑΜΠΕΛΕΣ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ)...

    ΦΙΛΙΚΑ




    Μαζί σου με 1000!!!
    Και για να πω τις αμαρτίες μου, καμμιά φορά πιάνω τον εαυτό μου να σιγοτραγουδά Χριστοδουλόπουλο, ή Μελά... Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...
    nalpha
    09.10.2006, 21:20
    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 09-10-2006 στις 21:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 09-10-2006 στις 20:45 έγραψε...

    ΝΑ ΞΑΝΑΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ.ΠΑΡΌΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΔΕ ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΟΥ ΜΟΡΦΗ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ,ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ,ΟΠΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΕΡΑ,(ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΣΥΜΠΑΘΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ).

    ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΤΟΥΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ.


    ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ "ΛΙΜΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ"
    ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΑΜΠΕΛΕΣ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ)...

    ΦΙΛΙΚΑ




    Μαζί σου με 1000!!!
    Και για να πω τις αμαρτίες μου, καμμιά φορά πιάνω τον εαυτό μου να σιγοτραγουδά Χριστοδουλόπουλο, ή Μελά... Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...




    karelia
    09.10.2006, 21:26



    Πιστεύεις ότι η παρέα σου,θα σε ακολουθούσε το ίδιο εύκολα σε ένα έντεχνο σχήμα-στέκι?
    φιλικά το λέω,χωρίς παρεξήγηση,και δεν εξειδικεύω συγκεκριμένα στη δική σου παρέα,απλά το αναφερω ως παράδειγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 09-10-2006 21:31 ]


    nalpha
    09.10.2006, 22:57
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 20:57 έγραψε...

    den exo kanena provlima me to elliniko laiko...........me to tourkiko den vlepo ti doulia prepei na exoume...........

    kai episis esena mporei na sou aresei na se xaraktirizoun me ta skuladika sti galia, ala otan oi galoi kai oi aggloi lene oti den exoume kamia diafora me tous tourkous, emena me peirazei, esena mporei na se afinei adiafori......

    auta...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 09-10-2006 21:44 ]






    ΔΕ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ?

    ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΣ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ.
    ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΟΥΒΑΛΑΩ.

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΘΑ ΚΟΥΒΑΛΑΝ ΝΤΡΟΠΙΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ (ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΧΙΤΛΕΡ Π.Χ.) ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΚΥΛΑΔΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ...Ε,ΣΙΓΑ Τ΄ΑΥΓΑ !

    ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ..
    ΓΙΑΤΙ ΜΑΝΑΡΙ ΜΟΥ?


    nalpha
    09.10.2006, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 09-10-2006 στις 21:26 έγραψε...




    Πιστεύεις ότι η παρέα σου,θα σε ακολουθούσε το ίδιο εύκολα σε ένα έντεχνο σχήμα-στέκι?
    φιλικά το λέω,χωρίς παρεξήγηση,και δεν εξειδικεύω συγκεκριμένα στη δική σου παρέα,απλά το αναφερω ως παράδειγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 09-10-2006 21:31 ]





    ΔΕ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΕΕΣ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑΙ.
    ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΤΟΣΑ ΕΤΗ..





    karelia
    09.10.2006, 23:03
    το έθεσα κυρίως ως γενικότερο προβληματισμό.
    νομίζω ότι ένας που ακούει έντεχνο,μπορεί μια φορά έτσι και για το κέφι της παρέας να πάει στα μπουζούκια,
    ενώ κάποιος που ακούει μπουζούκια,δύσκολα θα πήγαινε σε ένα έντεχνο στέκι.
    -γνώμη μου-.
    ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 09-10-2006 23:04 ]


    Aiolos_m
    09.10.2006, 23:10
    Το προσκλητήριοοο μου έπεσε απ' τα χέριααα
    όοοχι δε γίνεται, δεν είναι δυνατόν. (τιριριριριν)
    εσύ που μουυυ' ταζες τον ουρανό τ' αστέριααα
    τώρα στο γάμο σου με θές ναα μαι παρόν. (τιριριριριν)...



    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 09-10-2006 23:10 ]


    επισυναπτόμενα: xristodoulopoulos_02.jpg 
    sintorin
    10.10.2006, 10:33
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 09-10-2006 στις 22:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 09-10-2006 στις 20:57 έγραψε...

    den exo kanena provlima me to elliniko laiko...........me to tourkiko den vlepo ti doulia prepei na exoume...........

    kai episis esena mporei na sou aresei na se xaraktirizoun me ta skuladika sti galia, ala otan oi galoi kai oi aggloi lene oti den exoume kamia diafora me tous tourkous, emena me peirazei, esena mporei na se afinei adiafori......

    auta...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 09-10-2006 21:44 ]






    ΔΕ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ?

    ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΣ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ.
    ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΟΥΒΑΛΑΩ.

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΘΑ ΚΟΥΒΑΛΑΝ ΝΤΡΟΠΙΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ (ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΧΙΤΛΕΡ Π.Χ.) ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΚΥΛΑΔΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ...Ε,ΣΙΓΑ Τ΄ΑΥΓΑ !

    ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ..
    ΓΙΑΤΙ ΜΑΝΑΡΙ ΜΟΥ?




    opos eipa, ean esena sou aresei na se sxetizoun me ena lao pou exei kanei ena soro genoktonies, pou den exei prosferei tipota stin anthropotita, pou prospathise epi aiones na katastrepsei oti elliniko uparxei, einai diko sou dikaioma.....diladi tora ti eisai tourkala i ellinida;....giati ksero tourkous, kai milane akrivos san kai sena......ala kai ego exo to dikaioma na min thelo na exo kamia sxesi me auti ti nootropia....
    pou vlepeis esu tin empathia;.....ego milao gia dedomena, kai alithies.....kai sto kato kato milame gia mousiki etsi;...loipon auton to araviko thorivo den ton mporo, mou aresei i paradosiaki mousiki polon koultouron, den mou aresei i sugkekrimeni anatoliki mousiki.....i ellada exei arketi istoria kai koultoura kai diki tis mousiki, pou den xreiazetai na parei apo alous, kai idika apo tous tourkous....

    oi ispanoi, oi italoi, kai aloi pou exoun zusei pola xronia kato apo araviko kathestos, den exoun kamia araviki epiroi stin mousiki tous, giati to kanoun oi ellines;.......mipos einai pio eukolo na antigrapseis kati to telios metrio, apo to na kathiseis na dimiourgiseis;......

    kai sugnomi ala den eimai to manari sou.........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 10-10-2006 10:37 ]


    sea_like_eyes
    10.10.2006, 15:31
    mipos einai pio eukolo na antigrapseis kati to telios metrio, apo to na kathiseis na dimiourgiseis;......

    ...πλεον..ναι.. ..μην ξεχνας,στο Ελλαντα ζουμε..
    maspa
    10.10.2006, 15:45
    Τι είν'τούτο!! Μόλις άκουσα στο ράδιο ένα τραγούδι....μα τι τραγούδι! Ακούστε ή μάλλον διαβάστε στίχο! :
    ήταν η ζωή μου κόλαση και την έκανες απόλαυση! Ε Λ Ε Ο Σ !!

    Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου δηλαδή!


    Astron
    10.10.2006, 15:51
    Εμένα όλα αυτά που λέγονται "σκυλάδικα" μου φέρνουν αυτόματα ζαλάδα και δεν μπορώ να τα ακούσω πάνω από λίγα δευτερόλεπτα.
    Οι μελωδίες κουραστικές και χιλιοπαιγμένες, οι στίχοι χειρότεροι από τους στίχους που θα γραφε ενα 10χρονο. Τέτοια συσσώρευση βλακείας νομίζω μόνο στο σκυλάδικο τραγούδι μπορεί να υπάρχει.
    Αλλά υπάρχει ένα θετικό: τις περισσότερες φορές το σκυλάδικο έχει αυτογνωσία και δεν παριστάνει κάτι που δεν είναι.

    Το λαϊκό τραγούδι βέβαια δεν έχει καμία σχέση με το σκυλάδικο. Κακώς ονομάζουν κάποιοι τα σκυλάδικα "λαϊκά".

    Στην τελική τί γίνεται σε αυτά τα μαγαζιά; Πάει ο κόσμος, τα πίνει ε και με τη φασαρία και το αλκοόλ έρχεται στο κέφι ακούγοντας αυτό το είδος "μουσικο-φασαρίας". Στο τέλος βέβαια ο λογαριασμός είναι πολύ μεγάλος, αλλά δε βαριέσαι πάλι πίτα γίναμε και γουστάραμε, αύριο πάλι!

    Εμένα αυτός ο τρόπος διασκέδασης δεν με εκφράζει. Από εκεί και πέρα είναι θέμα υποκειμενικό, αλλά από άποψη τέχνης δεν νομίζω κανείς να θεωρεί αξιόλογα τα σκυλάδικα και αυτούς που τα τραγουδάνε.
    Astron
    10.10.2006, 15:52
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-10-2006 στις 15:45 έγραψε...

    Τι είν'τούτο!! Μόλις άκουσα στο ράδιο ένα τραγούδι....μα τι τραγούδι! Ακούστε ή μάλλον διαβάστε στίχο! :
    ήταν η ζωή μου κόλαση και την έκανες απόλαυση! Ε Λ Ε Ο Σ !!

    Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου δηλαδή!




    Ελπίζω όχι στο Radio Musicheaven
    sintorin
    10.10.2006, 16:27
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-10-2006 στις 15:45 έγραψε...

    Τι είν'τούτο!! Μόλις άκουσα στο ράδιο ένα τραγούδι....μα τι τραγούδι! Ακούστε ή μάλλον διαβάστε στίχο! :
    ήταν η ζωή μου κόλαση και την έκανες απόλαυση! Ε Λ Ε Ο Σ !!

    Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου δηλαδή!




    i ena alo pou akousa se ena nisi to kalokairi....elege kati san mexri tin kina tha pao se ena mina...kati tetio, diladi mou eirthe na paro to radiofono tou kafeniou kai na to spaso, ala aplos alaksa kafenio......kai me epiase kai enas tromeros ponokefalos thumamai......
    heartbreak-kid
    10.10.2006, 17:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-10-2006 στις 15:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-10-2006 στις 15:45 έγραψε...

    Τι είν'τούτο!! Μόλις άκουσα στο ράδιο ένα τραγούδι....μα τι τραγούδι! Ακούστε ή μάλλον διαβάστε στίχο! :
    ήταν η ζωή μου κόλαση και την έκανες απόλαυση! Ε Λ Ε Ο Σ !!

    Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου δηλαδή!




    Ελπίζω όχι στο Radio Musicheaven



    το έχω βάλει εγώ στο MusicHeaven...
    Astron
    10.10.2006, 17:29
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 10-10-2006 στις 17:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-10-2006 στις 15:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-10-2006 στις 15:45 έγραψε...

    Τι είν'τούτο!! Μόλις άκουσα στο ράδιο ένα τραγούδι....μα τι τραγούδι! Ακούστε ή μάλλον διαβάστε στίχο! :
    ήταν η ζωή μου κόλαση και την έκανες απόλαυση! Ε Λ Ε Ο Σ !!

    Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου δηλαδή!




    Ελπίζω όχι στο Radio Musicheaven



    το έχω βάλει εγώ στο MusicHeaven...



    Μωρέ κάτι ξέρω εγώ που δεν σ' ακούω
    heartbreak-kid
    10.10.2006, 17:30