ελληνική μουσική
    504 online   ·  210.845 μέλη

    Εχει ένα ανάπηρο-αρρωστο παιδί το δικαίωμα να έρθει στη ζωή ?

    nalpha
    11.10.2006, 23:25
    Σήμερα με τα βήματα που έχει κάνει η επιστήμη, μπορεί να φανεί εάν ένα έμβρυο που πρόκειται να γεννηθεί θα είναι ανάπηρο,με σοβαρό καρδιακό πρόβλημα, με πνευματική καθυστέρηση και γενικώς με κάτι τόσο σοβαρό ώστε και οι δικοί του αλλά και το ίδιο θα βασανίζονται για μια ζωή.

    Και το δίλλημα :

    to γενάς αυτό το παιδί ξέροντας ότι η ζωή του θα είναι μια κόλαση ή διακόπτεις την κύηση δεχόμενος ότι η επιστήμη ακριβώς για τέτοιες περιπτώσεις προχώρησε τόσο μπροστά έτσι ώστε να προλαμβάνει και να διακόπτει τέτοιες γεννήσεις?

    ΓΙΝΕΣΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ (Η ΟΧΙ) ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗ ΜΟΙΡΑ (ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΒΑΡΙΑ) ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ??

    Giorgos_arazei
    11.10.2006, 23:57
    Καταρχην δεν μπορεις να πεις νομιζω οτι κατι ειναι προδιαγεγραμμενο. Ποσα παιδια που ηταν αναπηρα ή αρρωστα εγιναν στο μελλον καλα?Πολλα! Αν καταλαβα καλα μιλας για διακοπη εγκυμοσυνης,εκτρωση,σωστα?
    nalpha
    12.10.2006, 00:13
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 11-10-2006 στις 23:57 έγραψε...

    Καταρχην δεν μπορεις να πεις νομιζω οτι κατι ειναι προδιαγεγραμμενο. Ποσα παιδια που ηταν αναπηρα ή αρρωστα εγιναν στο μελλον καλα?Πολλα! Αν καταλαβα καλα μιλας για διακοπη εγκυμοσυνης,εκτρωση,σωστα?



    ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.
    ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ.ΓΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ.

    koini_maria
    12.10.2006, 01:12
    Μάλλον ανήκω στην κατηγορία παιδιών που αναρωτιέσαι αν ''αξίζει'' να έρθουν στην ζωή .
    Δεν σε κατηγορώ , εννοείται , για αυτήν σου την ανησυχία .

    Κοίτα , δεν είναι εύκολο , μα όπως έχω ξαναπεί ουσιαστικά δεν υπάρχει τίποτα εύκολο και δεδομένο σε αυτή την ζωή.
    Κάποιος μπορεί να γεννηθεί υγιής και να νοσήσει σοβαρά στην πορεία και κάποιος άλλος μπορεί να έρθει στον κόσμο πολύ άρρωστος και να ζήσει πολύ όμορφα προσφέροντας χαρά , δύναμη και πολλά-πολλά μαθήματα στους γύρω του .
    Αν έπρεπε να επιλέξω , αν ήταν δηλαδή δικό μου πρόβλημα , μάλλον δεν θα διέκοπτα την κύηση.
    Μία , μονάχα μία καλή στιγμούλα , μία μαγική στιγμούλα μπορεί να δικαιολογήσει μια ολόκληρη ζωή .
    Παρά τις αντιξοότητες μπορεί το παιδί αυτό αλλά και οι συγγενείς πρώτου βαθμού του να βιώσουν καταστάσεις πολύ όμορφες , γεμάτες νόημα.

    Για παράδειγμα , κοιτώντας πίσω , βλέπω άπειρες ώρες σε νοσοκομεία , μονίμως δυσάρεστα ιατρικά ανακοινωθέντα , πόνο , πολύ πόνο , σωματικό και ψυχικό , μα βλέπω και κάποια πανέμορφα λαμπερά πρόσωπα αγαπημένων , κάποια πολύ ζεστά χαμόγελα , πολύ γλυκά λόγια , ηλιοβασιλέματα , αισθήσεις , τον αέρα στο πρόσωπο , το φως στα μάτια , την βροχή να με λούζει και χαίρομαι.
    Αν δεν είχα γεννηθεί δεν θα μου δινόταν ποτέ η ευκαιρία να τους γνωρίσω όλους αυτούς τους υπέροχους ανθρώπους , να σταθώ απέναντι σε μια πτυχή της ομορφιάς της ζωής .
    Αξίζει , νομίζω...
    santourman
    12.10.2006, 01:28
    Ποια η (ουσιώδης) διαφορά της έκτρωσης με το να σκοτώσεις ένα από τα (ήδη γεννημένα) παιδιά σου; Και στις δυο περιπτώσεις αφαιρείς μια ζωή. Τι σημασία έχει αν στη μια περίπτωση εγκυμονείς ενώ στην άλλη όχι; Μπορείς να πεις π.χ. εγώ το κυοφορώ, ό,τι θέλω το κάνω; Αλλίμονο! Το έμβρυο έχει ζωή από την πρώτη μέρα της σύλληψής του. Απορώ πώς υπάρχουν 'μητέρες' που κάνουν έκτρωση (ή για να το πω όπως μας το πασάρουν, πιο εκλεπτυσμένα και πιο αθώα : διακοπή κύησης)...
    Μοναδική μου αμφιβολία θα ήταν αν σε σοβαρή κατάσταση ο γιατρός αποφανθεί : ή η μητέρα, ή το παιδί. Ε τότε....
    Σχετικά με το δίλημμα, ε ναι πιστεύω πως το παιδί πρέπει να γεννηθεί και ας ζήσει όπως ζήσει. Καλύτερα να ταλαιπωρηθείς και εσύ μαζί του και το ίδιο το παιδί, παρά να το σκοτώσεις. Εχει κι αυτό μια ευκαιρία για ζωή. Αν δεν του αρέσει ....εεε... ας αυτοκτονήσει μετά!
    harullis
    12.10.2006, 10:26
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 12-10-2006 στις 00:13 έγραψε...

    ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.
    ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ.ΓΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ.




    dn nomizw na exei opoiosdipote tin e3ousiodotisi k to 8rasos na kanei kati tetoio!
    (dn prosbalw me to "8rasos") apla to 8ewrw poly kako! skeftou an afto to brefos na eisoun esy k se "petagan"? dn 8a eisoun edw na patas twra ta pliktra....
    KAKOFONIKS
    12.10.2006, 10:35
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 12-10-2006 στις 01:12 έγραψε...

    Μάλλον ανήκω στην κατηγορία παιδιών που αναρωτιέσαι αν ''αξίζει'' να έρθουν στην ζωή .
    Δεν σε κατηγορώ , εννοείται , για αυτήν σου την ανησυχία .

    Κοίτα , δεν είναι εύκολο , μα όπως έχω ξαναπεί ουσιαστικά δεν υπάρχει τίποτα εύκολο και δεδομένο σε αυτή την ζωή.
    Κάποιος μπορεί να γεννηθεί υγιής και να νοσήσει σοβαρά στην πορεία και κάποιος άλλος μπορεί να έρθει στον κόσμο πολύ άρρωστος και να ζήσει πολύ όμορφα προσφέροντας χαρά , δύναμη και πολλά-πολλά μαθήματα στους γύρω του .
    Αν έπρεπε να επιλέξω , αν ήταν δηλαδή δικό μου πρόβλημα , μάλλον δεν θα διέκοπτα την κύηση.
    Μία , μονάχα μία καλή στιγμούλα , μία μαγική στιγμούλα μπορεί να δικαιολογήσει μια ολόκληρη ζωή .
    Παρά τις αντιξοότητες μπορεί το παιδί αυτό αλλά και οι συγγενείς πρώτου βαθμού του να βιώσουν καταστάσεις πολύ όμορφες , γεμάτες νόημα.

    Για παράδειγμα , κοιτώντας πίσω , βλέπω άπειρες ώρες σε νοσοκομεία , μονίμως δυσάρεστα ιατρικά ανακοινωθέντα , πόνο , πολύ πόνο , σωματικό και ψυχικό , μα βλέπω και κάποια πανέμορφα λαμπερά πρόσωπα αγαπημένων , κάποια πολύ ζεστά χαμόγελα , πολύ γλυκά λόγια , ηλιοβασιλέματα , αισθήσεις , τον αέρα στο πρόσωπο , το φως στα μάτια , την βροχή να με λούζει και χαίρομαι.
    Αν δεν είχα γεννηθεί δεν θα μου δινόταν ποτέ η ευκαιρία να τους γνωρίσω όλους αυτούς τους υπέροχους ανθρώπους , να σταθώ απέναντι σε μια πτυχή της ομορφιάς της ζωής .
    Αξίζει , νομίζω...



    Το έθεσες πάρα πολυ σωστά και βέβαια αξίζει και παρα αξίζει.
    Γιατί πολύ απλά όπως και εσύ είπες ζωή είναι ένα χαμόγελο, μια όμορφη κίνηση,"μια μαγική στιγμούλα"!
    rigas
    12.10.2006, 11:49
    Όταν έχεις φέρει ήδη στον κόσμο παιδιά, (όπώς και εγώ), τότε ξέρεις πολύ καλά πως όπως κι αν εννοούμε εμείς τη ζωή, ένα αγγελούδι δεν πρέπει ποτέ να τυρανιέται. Ειδικά όταν η επιστήμη λέει πως "έχει ημερομηνία λήξης".
    Για αναστρέψιμες καταστάσεις σίγουρα πρέπει να το παλεύουμε.
    Η "ανταμοιβή" του να μεγαλώνεις ένα παιδί είναι ανυπολόγιστη.
    neerie
    12.10.2006, 12:35
    Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει μια ζωή, είτε ως έμβρυο, είτε άρρωστο, είτε απόλυτα υγιή. Τα παιδιά δεν είναι ιδιοκτησία των γονέων τους για να αποφασίσουν αυτοί αν θα ζήσουν ή όχι, ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αποφασίσει για τη δική του ζωή.

    Εμένα για παράδειγμα δε θα μου άρεσε να μου αφαιρούσαν τη ζωή οι δικοί μου ή ο οποιοσδήποτε, είτε ήμουν υγιής είτε όχι, εγώ θα πρέπει να το αποφασίσω αυτό. Το ίδιο δικαίωμα έχουν τα βρέφη και τα έμβρυα. Κανείς μας νομίζω δε θέλει να υποφέρει ο άλλος, πόσο μάλλον ένα παιδί... Η ζωή όμως είναι το πολυτιμότερο αγαθό.

    Είναι τόσοι που υποφέρουν και μπορούν όμως να ζουν αξιοπρεπώς βοηθώντας μάλιστα τους γύρω τους... Αυτοί κι αν αξίζει να ζουν!

    Και 2 τελευταία σημεία:
    1. Πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο, ούτε στη μοίρα πιστεύω αλλά ότι ο καθένας μας μπορεί να διαμορφώσει τη ζωή του...
    2. Οι άνθρωποι με πνευματική καθυστέρηση δεν είναι κατ ανάγκην πιο δυστυχισμένοι από άλλους (εκτός αν έχουν πέσει σε κακά χέρια), προσωπικά τους ζηλεύω λίγο γιατί έχουν παραμείνει αγνοί και αθώοι, κάτι που εμείς οι "εξυπνότεροι" έχουμε χάσει εδώ και καιρό... Έχουμε πολλά να μάθουμε από αυτούς.

    Ευχαριστώ



    να με θυμάσαι όταν ξυπνάς, στην προσευχή σου, σε ότι ωραίο αγαπάς, στην ύπαρξή σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 12-10-2006 12:43 ]


    Dj_kerveros
    12.10.2006, 14:07
    Πραγματικά το θέμα που ανοίχτηκε είναι πολύ μεγάλο! Πίστεύω πως κανένας δεν έχει το δικαίωμα να αποφασίσει για τη ζωή κάποιου άλλου, είτε πρόκειται για έμβρυο είτε όχι.
    Πάντα όμως υπήρχε κάτι που προκαλούσε απορία σχετικά με την έκτρωση. Από οτι ξέρω, και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, η διακοπή της εγκυμοσύνης μπορεί να γίνει μεσά στις δύο πρώτες βδομάδες κύησης. Μέσα σε αυτές τις δύο βδομάδες δε γνωρίζω κατά πόσο μπορεί το πλάσμα που κυοφορείται να θεωρηθεί σαν έμβρυο αφού πρόκειται για μία ομάδα κυττάρων που δε συνιστούν ύπαρξη ζωής! Προφανώς είμαι κάθετα αντίθετος με την έκτρωση όταν αυτή γίνεται όταν έχει αναπτυχθεί ζωή!
    mpatzinick
    12.10.2006, 14:40
    η άποψη μου θα φανει απο το εξης : αν ήμουν εγώ αυτό το άρρωστο-αναπηρο παιδί , και μάθαινα τώρα ότι ενώ το ήξεραν αυτό , δεν μου έκαναν εκτρωση , θα τους μπινελικονα αγρια!



    sindy-windy
    12.10.2006, 16:15
    πιστευω πως κανεις δεν εχει το δικαιωμα να αφαιρεση τη ζωη καποιου εστω και αγεννητου οργανισμου. Οπως προαναφερθηκε, η επιστημη κανει θαυματα και πολλα ειναι τα ποσοστα των παιδιων , τα οποια γεννηθηκαν με καποιο προβλημα και μετα με τη βοηθεια ειδικων εγιναν απολυτως καλα και εζησαν μια φυσιολογικη ζωη , γιατι λοιπον να στερησουμε τη ζωη με δικη μας πρωτοβουλια ενω δεν ξερουμε ποιο θα ειναι το απουελεσμα, αν απλως αφησουμε τα πραγματα να εξεληχθουν απο μονα τους?
    spathasref
    12.10.2006, 18:52
    Παράθεση:


    Το μέλος koini_maria στις 12-10-2006 στις 01:12 έγραψε...

    Μάλλον ανήκω στην κατηγορία παιδιών που αναρωτιέσαι αν ''αξίζει'' να έρθουν στην ζωή .
    Δεν σε κατηγορώ , εννοείται , για αυτήν σου την ανησυχία .

    Κοίτα , δεν είναι εύκολο , μα όπως έχω ξαναπεί ουσιαστικά δεν υπάρχει τίποτα εύκολο και δεδομένο σε αυτή την ζωή.
    Κάποιος μπορεί να γεννηθεί υγιής και να νοσήσει σοβαρά στην πορεία και κάποιος άλλος μπορεί να έρθει στον κόσμο πολύ άρρωστος και να ζήσει πολύ όμορφα προσφέροντας χαρά , δύναμη και πολλά-πολλά μαθήματα στους γύρω του .
    Αν έπρεπε να επιλέξω , αν ήταν δηλαδή δικό μου πρόβλημα , μάλλον δεν θα διέκοπτα την κύηση.
    Μία , μονάχα μία καλή στιγμούλα , μία μαγική στιγμούλα μπορεί να δικαιολογήσει μια ολόκληρη ζωή .
    Παρά τις αντιξοότητες μπορεί το παιδί αυτό αλλά και οι συγγενείς πρώτου βαθμού του να βιώσουν καταστάσεις πολύ όμορφες , γεμάτες νόημα.

    Για παράδειγμα , κοιτώντας πίσω , βλέπω άπειρες ώρες σε νοσοκομεία , μονίμως δυσάρεστα ιατρικά ανακοινωθέντα , πόνο , πολύ πόνο , σωματικό και ψυχικό , μα βλέπω και κάποια πανέμορφα λαμπερά πρόσωπα αγαπημένων , κάποια πολύ ζεστά χαμόγελα , πολύ γλυκά λόγια , ηλιοβασιλέματα , αισθήσεις , τον αέρα στο πρόσωπο , το φως στα μάτια , την βροχή να με λούζει και χαίρομαι.
    Αν δεν είχα γεννηθεί δεν θα μου δινόταν ποτέ η ευκαιρία να τους γνωρίσω όλους αυτούς τους υπέροχους ανθρώπους , να σταθώ απέναντι σε μια πτυχή της ομορφιάς της ζωής .
    Αξίζει , νομίζω...




    Παράθεση:


    Το μέλος santourman στις 12-10-2006 στις 01:28 έγραψε...

    Ποια η (ουσιώδης) διαφορά της έκτρωσης με το να σκοτώσεις ένα από τα (ήδη γεννημένα) παιδιά σου; Και στις δυο περιπτώσεις αφαιρείς μια ζωή. Τι σημασία έχει αν στη μια περίπτωση εγκυμονείς ενώ στην άλλη όχι; Μπορείς να πεις π.χ. εγώ το κυοφορώ, ό,τι θέλω το κάνω; Αλλίμονο! Το έμβρυο έχει ζωή από την πρώτη μέρα της σύλληψής του. Απορώ πώς υπάρχουν 'μητέρες' που κάνουν έκτρωση (ή για να το πω όπως μας το πασάρουν, πιο εκλεπτυσμένα και πιο αθώα : διακοπή κύησης)...
    Μοναδική μου αμφιβολία θα ήταν αν σε σοβαρή κατάσταση ο γιατρός αποφανθεί : ή η μητέρα, ή το παιδί. Ε τότε....
    Σχετικά με το δίλημμα, ε ναι πιστεύω πως το παιδί πρέπει να γεννηθεί και ας ζήσει όπως ζήσει. Καλύτερα να ταλαιπωρηθείς και εσύ μαζί του και το ίδιο το παιδί, παρά να το σκοτώσεις. Εχει κι αυτό μια ευκαιρία για ζωή. Αν δεν του αρέσει ....εεε... ας αυτοκτονήσει μετά!


    Συμφωνούμε απόλυτα!
    Δε μου έρχεται τώρα στο μυαλό το όνομα αυτού του τεράστιου φυσικού του καιρού μας, ο οποίος το μόνο που μπορεί να κάνει βιολογικά είναι να σκέφτεται, αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει να προσφέρει τεράστιες υπηρεσίες στην ανθρωπότητα.
    Άλλωστε, μήπως εμείς οι "υγιείς" είμαστε πιο ευτυχισμένοι από τους "αρρώστους"; Αυτοί τουλάχιστο μπορούν να εκτιμούν πράγματα, τα οποία εμείς οι υπόλοιποι ανόητοι και αγνώμονες τα θεωρούμε δεδομένα, καμμιά φορά και ενοχλητικά!
    eneni
    12.10.2006, 19:05
    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 12-10-2006 στις 18:52 έγραψε...

    Συμφωνούμε απόλυτα!
    Δε μου έρχεται τώρα στο μυαλό το όνομα αυτού του τεράστιου φυσικού του καιρού μας, ο οποίος το μόνο που μπορεί να κάνει βιολογικά είναι να σκέφτεται, αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει να προσφέρει τεράστιες υπηρεσίες στην ανθρωπότητα.
    Άλλωστε, μήπως εμείς οι "υγιείς" είμαστε πιο ευτυχισμένοι από τους "αρρώστους"; Αυτοί τουλάχιστο μπορούν να εκτιμούν πράγματα, τα οποία εμείς οι υπόλοιποι ανόητοι και αγνώμονες τα θεωρούμε δεδομένα, καμμιά φορά και ενοχλητικά!




    καλό παράδειγμα.
    Stephen Hawking λέγεται.
    Αν και αυτός αρώστησε αργότερα. Να και τι λεει γι αυτό:
    http://www.hawking.org.uk/disable/dindex.html

    Χωρί να ξέρω αν μπορώ ν απαντήσω τι θα έκανα εγω σε μια παρόμοια περίπτωση, πρέπει να πω οτι η απάντηση της Μαρίας ειναι αποστομωτική.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 12-10-2006 19:06 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : eneni στις 12-10-2006 19:17 ]


    sunwing
    14.10.2006, 21:52
    Και υπάρχει και η σχετικότητα στα λεγόμενα και προβλεπόμενα από τους γιατρούς. Το λέω εξ ιδίας πείρας.
    tolaruba
    15.10.2006, 10:27
    Παράθεση:

    Το μέλος mpatzinick στις 12-10-2006 στις 14:40 έγραψε...

    η άποψη μου θα φανει απο το εξης : αν ήμουν εγώ αυτό το άρρωστο-αναπηρο παιδί , και μάθαινα τώρα ότι ενώ το ήξεραν αυτό , δεν μου έκαναν εκτρωση , θα τους μπινελικονα αγρια!





    Δηλαδη θα προτιμουσες να μην ειχες γεννηθει ποτε αντι να πολεμισεις και να χαρεις τα ΘΕΤΙΚΑ της ζωης?

    Παντως αν ημουν εγω το αρρωστο παιδι,θα ενιωθα περηφανη για τους γονεις μου που αποφασισαν να αγωνιστουν μαζι μου και δευτερον περηφανη για τον εαυτο μου,αφου η επιβιωση μου θα ηταν σαφως δυσκολοτερη πραγμα που θα με δυναμωνε πανω απο ολα πνευματικα και ψυχικα.Γιατι για μενα αυτο εχει σημασια.

    Τωρα αν ημουν η κοπελα που ειναι εγκυος δε θα εκανα εκτρωση.Βεβαια οι περισσοτεροι απο μας δε γνωριζουν καταστασεις και απαντον αμεσως οχι.Αν για παραδειγμα η κοπελα δεν εχει συζυγο και κανενα συγγενη καθως και μικρη οικονομικη ανεση?Τι να κανει?Το παιδι δυστυχισμενο 8α ειναι.
    Αν ομως τα παραπανω δεν υσχυουν ειναι αμαρτια να κανεις ενα φονο γιατι στο μυαλο σου τα ειχες φτιαξει ολα ονειρεμενα χωρις αρωστειες και φοβιες.Αυτα ειναι μεσα στη ζωη και πρεπει να τα αντιμετωπισουμε.
    augustina
    15.10.2006, 12:27
    Κατά τη δική μου άποψη, απο τη στιγμή που ένας οργανισμός παίρνει ζωή, ακόμα κι αν αυτή βρίσκεται υπο ανάπτυξη, έχει τηην ελεύθερη βούληση...κάποιος άλλος λοιπόν, που θεωρείται πιο έμπειρος και πιο έξυπνος, δε δεν μπορεί με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ να παίρνει τη ζωή του άλλου... Πρόσφατα άκουσα και κάτι άλλο... Καθώς ο γιατρός πάει να τραβήξει το εν μέρει ανεπτιγμένο παιδί απο την κοιλιά της μητέρας, εκείνο κουρνιάζει σε μια γωνίτσα, και κλωτσάει προσπαθώντας να ξεφύγει...
    Τέλος, θέλω να παραθέσω ενα κείμενο που μου το διάβαζαν παλιά και δεν υπήρξε φορά που να μη με άγγιξε...

    ΕΚΤΡΩΣΗ=ΦΟΝΟΣ


    Οι ενέργειες και οι πράξεις των ανθρώπων γίνονται πάντοτε κατόπιν σκέψεως. Όταν κανείς ενεργεί χωρίς μυαλό ή βρίσκεται εκτός εαυτού, τότε απαλλάσεται.
    Θέματα ή προβλήματα που μας απασχολούν όχι μόνο ορισμένες στιγμές ή ώρες, αλλά μήνες ολόκληρους που σκεπτόμαστε και τα ξαναμετράμε, όπως είναι, το άν θ' αφήσουμε να έρθει στη ζωή το έμβρυο που κρατιέται στα σπλάχνα της μητέρας, ή θα το εκτελέσομε εν ψυχρώ και μάλιστα τόσο σφικτά φυλακισμένο, που δεν έχει τη δυνατότητα ούτε να αμυνθεί, ούτε να καλέσει σε βοήθει, ούτε να αντιδράσει καθ' οποιονδήποτε τρόπο. Είναι φρικτό και αποτρόπαιο το έγκλημα
    Το ΕΝΑ ΜΙΣΟΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ που παραθέτεται παρακάτω, ας ευχηθούμε όπως προβληματίσει αρκετά όσους το διαβάσουν και όπως βοηθήσει σε ορθές ενέργειες σύμφωνα με το θέλημα του Θεού.
    ΕΝΑ ΜΙΣΟΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

    5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ: Σήμερα η ζωή μου αρχίζει. Οι γονείς μου δεν το γνωρίζουν ακόμη. Είμαι μικρούτσικο, μικρότερο και απο απο ένα σπόρο μήλου, αλλά ήδη είμαι κάτι. Πρόκειται να γίνω κοριτσάκι, θα έχω ξανθά μαλλάκια, και θα αγαπώ τα άνθη.
    19 Οκτωβρίου: Έχω μεγαλώσει λιγάκι αλλά ακόμη είμαι πολύ μικρό για να φροντίσω τον εαυτό μου. Η μητέρα κάνει τα πάντα για μένα. Το αστείο είναι οτι εκείνη δεν γνωρίζει τη μικρή μου ύπαρξη, οτι ζώ κάτω απο την καρδιά της και οτι τρέφομαι με το αίμα της.
    23 Οκτωβρίου: Το στόμα μου μόλις αρχίζει να σχηματίζεται. Σκέφτομαι πως ύστερα απο ένα έτος θα γελάω, αργότερα θα μπορώ να μιλάω. Ξέρω ποιά θα είναι η πρώτη μου λέξη:ΜΑΜΑ.
    27 Οκτωβρίου: Η καρδούλα μου αρχίζει να χτυπά. Απο σήμερα και πέρα θα χτυπά για όλη μου τη ζωή χωρίς να ηεκουράζεται ποτέ. Ύστερα απο χρόνια θα ξεκουραστεί και θα σταματήσει. Αλλά γιατί να σκέπτομαι το τέλος αφού είμαι ακόμη στην αρχή;
    2 Νοεμβρίου: Κάθε μέρα μεγαλώνω και λιγάκι. Τα χέρια μου και τα πόδια μου αρχίζουν να παίρνουν μορφή. Θα πρέπει όμως να περιμένω πολύ πρίν τα μικρά μου πόδια με οδηγήσουν τρέχοντας στης μανούλας την αγκαλιά και πρίν τα μικρά μου χέρια μπορέσουν να αγκαλιάσουν τον πατέρα.
    12 Νοεμβρίου: Τώρα τα μικροσκοπικά μου δαχτυλάκια αρχίζουν να σχηματίζονται. Πόσο αστεία είναι, μα πόσο όμορφα θα γίνουν! Ίσως κάποτε μάθουν να ζωγραφίζουν!
    20 Νοεμβρίου: Σήμερα ο γιατρός είπε στη μητέρα για τη μικρή μου ύπαρξη. Δεν είσαι ευτυχισμένη μητέρα;
    25 Νοεμβρίου:Οι γονείς μου δεν ξέρουν οτι είμαι ένα κοριτσάκι. Ίσως να περιμένουν αγόρι ή και δίδυμα ακόμη μα εγώ θα τους εκπλήξω με την παρουσία μου. Θα ήθελα να μυ δώσουν το όμορφο όνομα Αικατερίνη.
    10 Δεκεμβρίου: Το πρόσωπο μου έχει σχηματιστεί εντελώς. Πόσο θέλω να μοιάζω της μανούλας!
    15 Δεκεμβρίου: Τώρα είμαι ικανή να βλέπω, μα όλα γύρω μου είναι σκοτεινά. Γρήγορα όμως τα ματάκια μου θα ανοίξουν στον κόσμο του ήλιου, των λουλουδιών και των μικρών παιδιών.
    24 Δεκεμβρίου: Μανούλα: μπορώ να ακούσω τους χτύπους της καρδιάς σου. Αναλογίζομαι αν και εσύ ακούς τους ψιθύρους της δικής μου καρδιάς. Είναι τόσο συχνοί, τικ-τακ, τικ-τακ. Ύστερα απο λίγο θα έχεις μια γερή και όμορφη ΚΟΡΗ μανούλα! Ξέρω πως μερικά μωρά φτάνουν δύσκολα στον κόσμο, αλλά υπάρχουν καλοί γιατροί, που βοηθούν τις μητέρες και τα μωρά... Ξέρω επίσης μερικές μητέρες που δεν θέλουν τα μωρά τους. Αλλά εγώ με λαχτάρα περιμένω να βρεθώ στην αγκαλιά σου, να αγγίξω το πρόσωπό σου, να κοιτάξω τα μάτια σου, να σε φιλώ συνέχεια, να σε βοηθώ. Με περιμένεις κι εσύ μητέρα, έτσι δεν είναι;
    28 Δεκεμβρίου: Μανούλα γιατι; Γιατί τους άφησες να διακόψουν τη ζωούλα μου; Το τόλμησες κι εσύ; Το άντεξες; Γιατί; Γιατί; θα ήμασταν τόσο ευτυχισμένοι μαζί, τόσο ευτυχισμένοι...Αχ γιατί; Πού με στέλνεις; Μάνα; Γνωρίζεις; Εσύ τώρα θα
    ησυχάσεις ποτέ...;

    Μετά απο αυτό όποιος καταφέρει να κάνει την έκτρωση (για μένα πάντα...)θα πρέπει να του αποδωθεί ο τίτλος αναισθησίας...ακόμα κι αν το παιδάκι έχει προβλήματα στην υγεία του...

    Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον
    στο μέλλον που φτιάχνετε όπως θέλετε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : augustina στις 15-10-2006 12:30 ]


    rompa
    16.10.2006, 08:18
    Αν ήμουν μικρότερη θα έλεγα ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί και δεν πρέπει να συμβαίνει!
    τώρα προσπαθώ να έχω τα πάντα στο μυαλό μου: αν εγώ δεν μπορώ να του παρέχω όσα είναι απαραίτητα για την επιβίωσή του?
    (Μιλάω για κάποια δύσκολη περίπτωση - κυρίως νοητική αναπηρία όχι σωματική)
    Αν δεν μπορώ να το αντέξω ψυχολογικά?Ακούγεται εγωιστικό αλλά χρειάζεται τεράστια ψυχική δύναμη που πολλές φορές οι γονείς δεν έχουν υπό φυσιολογικές συνθήκες - πόσο μάλλον σε τέτοιες καταστάσεις.Πραγματικά είναι μία δύσκολη απόφαση και δεν μπορούμε να καταδικάζουμε καμμία πλευρά.

    ....cause I'll never be with you.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 16-10-2006 08:19 ]


    YrIazz
    23.03.2007, 13:26
    Συγνωμη ρε παιδια αλλα ετσι οπως το παρουσιαζεται (ΕΚΤΡΩΣΗ=ΦΟΝΟΣ) ειναι σαν να λετε οτι αν μεινεις εγκυος το κρατας... οκ ναι .. ωραια ολα στη θεωρια αλλα στην πραξη πολυ διαφορετικα... δεν ειναι τυχαιο που 3/5 γυναικες εχει κανει τουλαχιστον 1 εκτρωση....

    Και οσον αφορα για το κυριως θεμα του topic, δεν ξερω τι θα εκανα... εχω γνωστους που εχουν ενα παιδακι 5 χρονων που απο το λαιμο κ κατω ειναι αναπηρο...
    ναι ετσι γεννηθηκε και το ξερανε... δεν ξερω τι θα εκανα...

    τωρα που ειναι μικρουλα ειναι πιο ευκολα, οταν θα συνειδητοποιησει την κατασταση της ομως δεν ξερω.... οταν θα βλεπει την αδερφη της να τρεχει, να κανει μπανια στη θαλασσα, να χορευει, να τρωει μονη της, να εχει φιλες, γκομενους , οικογενεια... και η μικρουλα που σας λεω να ειναι παντα εκει... σε αυτο το κρεβατι που θα ειναι κ ο παντοτινος συντροφος της... ε οχι αν ημουν στη θεση της θα επελεγα να μην γεννηθω... αλλα αυτο ειμαι απλα εγω...
    pluton
    03.04.2007, 13:27
    Δεν χωράει ερώτηση σε αυτό το θέμα. Ο οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να έρθει στη ζωή