ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.844 μέλη

    Εχει ένα ανάπηρο-αρρωστο παιδί το δικαίωμα να έρθει στη ζωή ?

    absurdus_delirium
    03.04.2007, 15:15
    Όποιος είναι έξω απ' το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει... Είναι ένα αρκετά σύνθετο ερώτημα που σηκώνει πάρα πολλή ανάλυση για να το λήγουμε με μία φράση. Μόνο θα ρωτήσω όσους απερίφραστα εξέφρασαν το θέσφατο "Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να παίρνει μια ανθρώπινη ζωή" ποια είναι η θέση τους πάνω στην θανατική ποινή και αν δεσμεύεται εξίσου ευθέως από αυτό που μόλις είπαν..
    nomiky
    07.04.2007, 00:25
    Ειναι εύκολο για ολους εμας τους απέξω να συμφωνούμε η να διαφωνούμε με πάθος.Εγω αν και μητέρα δεν θα πάρω θέση αλλα θα ρωτησω κατι.Τι συμβενει σε αυτα τα παιδια οταν οι γονεις τους δεν θα μπορουν να τα φροντισουν πια;Για οποιον λογο να ναι υγεια θανατος χρηματα.οταν καταλυγουν σε υδριματα που και ζωα ακομα θα τρομαζαν απο τις συνθηκες που επικρατουν;Ή αντιθετα πια μάνα μπορει να μην ελπίζει οτι το παιδι της δεν θα ναι καλά και πως ή ο γιατρος κανει λαθος ή πως μεαλωνοντας θα γνει καλα
    Γι αυτο ας μην καταδικαζουμε κανεναν τοσο αγογκιστα ουτε τους συμφωνουντες ουτε τους διαφωνούντες
    black_devil
    08.04.2007, 16:53
    Η αλήθεια είναι οτι το θέμα είναι πολύ περίπλοκο. Φυσικά και δεν μπορείς να στερήσεις τη ζωή σε έναν άνθρωπο, φυσικά και πρέπει να παλέψεις και να τα βγάλεις πέρα σε δύσκολες καταστάσεις για να καταλάβεις την αξία της ζωής αλλά πρέπει να έχεις τεράστια ψυχική αντοχή για να αντέξεις μια τέτοια κατάσταση όταν ξέρεις ότι το παιδί σου μια μέρα θα πει "Δεν τη θέλω άλλο τη ζωή μου" ή "Εσυ φταις που τυρανιέμαι". Τότε ίσως πονέσεις περισσότερο απ' ότι θα πόναγες αν έκανες την έκτρωση. Οι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν δυσκολίες και προβλήματα υγείας πάντα προσπαθούν να δουν τη θετική πλευρά των πραγμάτων και το παλεύουν χωρίς να παραπονιούνται, αλλά είναι κι αυτοι άνθρωποι και θα έρθει η μέρα που θα λυγίσουν και θα ζηλέψουν μία κανονική ζωή.
    Προσωπικά δεν ξέρω τι θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση...
    Steppenwolf
    15.04.2007, 04:47
    Εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω με τους mpatzinick και YrIazz. Ξέρω ότι ακούγεται περίεργο, αλλά αντίθετα με τους περισσότερους θεωρώ εγωιστικό να φέρεις ένα παιδί με σοβαρά προβλήματα στον κόσμο.

    Και όπως έκανε ο absurdus_deliriumθα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά που υποστηρίζουν ότι "κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρέσει μια ζωή" και ιδιαίτερα όσους είπαν ότι θα πρέπει το ίδιο το παιδί στο μέλλον να αποφασίσει, τί γνώμη έχουν για την αυτοκτονία.


    renabill
    08.06.2007, 02:59
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 16-10-2006 στις 08:18 έγραψε...

    Αν ήμουν μικρότερη θα έλεγα ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί και δεν πρέπει να συμβαίνει!
    τώρα προσπαθώ να έχω τα πάντα στο μυαλό μου: αν εγώ δεν μπορώ να του παρέχω όσα είναι απαραίτητα για την επιβίωσή του?
    (Μιλάω για κάποια δύσκολη περίπτωση - κυρίως νοητική αναπηρία όχι σωματική)
    Αν δεν μπορώ να το αντέξω ψυχολογικά?Ακούγεται εγωιστικό αλλά χρειάζεται τεράστια ψυχική δύναμη που πολλές φορές οι γονείς δεν έχουν υπό φυσιολογικές συνθήκες - πόσο μάλλον σε τέτοιες καταστάσεις.Πραγματικά είναι μία δύσκολη απόφαση και δεν μπορούμε να καταδικάζουμε καμμία πλευρά.

    ....cause I'll never be with you.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 16-10-2006 08:19 ]





    Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω ότι για τοην ιατρική τις πρώτες μέρες της εγκυμοσυνης το βρέφος δε θεωρείται άνθρωπος.Και ειναι καλύτερο να σκοτώσεις 1 άνθρωπο από τον βασανίζεις όλη τού τη ζωή?
    Liza32
    08.06.2007, 08:28
    Εγω είμαι κατά της έκτρωσης γενικά. Πιστεύω οτι μόνο ο Θεός έχει δικαίωμα να αφαιρέσει μια ζωή, ακόμα και αν πρόκειτε για σωματική η διανοητική αναπηρία.Είναι αλήθεια, οτι αν αποφασίσεις να κρατήσεις ενα τέτοιο παιδάκι, θα επωμιστείς πολλές ευθύνες και βάσανα στο μέλλον. Όμως,δεν είναι λίγα τα παιδάκια που αποδεδειγμένα έχουν καταφέρει να κερδίσουν τη μάχη με την ασθένεια τους, και να ενταχθούν επάξια στο κοινωνικό μας σύνολο. Δεν είναι λίγα τα παιδάκια που κατάφεραν να σπουδάσουν και να δώσουν σε όλους εμάς το μύνημα, οτι δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω, και οτι η δύναμη της θέλησης είναι μεγάλη.
    Tren
    08.06.2007, 10:15
    H εκτρωση ειναι ελευθερη επιλογη και μαλιστα υποδηλωνει ωριμοτητα σε πολλες περιπτωσεις.
    Λογικα οσοι ειναι κατα της εκτρωσης θα πρεπει να ειναι και υπερασπιστες της θεωριας που θελει την συνουσια ως καθαρα μεσο αναπαραγωγης.
    Ζουμε σε μια κοινωνια που κερδισε μετα απο πολλους αγωνες το δικαιωμα του επιλεγειν.
    Το να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι ειναι πολυ μεγαλο πραγμα και θελει πολυ σκεψη σαν βημα.Εκτος αν εισαι αγελαδα οποτε αλλαζουν τα δεδομενα.
    Οταν σκοπιμως φερνεις ενα προβληματικο παιδι στον κοσμο εισαι για μενα αξιος της τυχης σου κι εσυ και το παιδι.
    Υπαρχουν μειονοτητες που ζουν αναμεσα μας και σκοπιμως προκαλουν τετοιες καταστασεις με σκοπο την εκμεταλευση των δυστυχισμενων αυτων πλασματων.
    Καποτε πριν αρκετα χρονια οι γυναικες δεν ηξεραν τι κουβαλουσαν στις κοιλιες τους και αυτο δικαιολογει την αποφαση τους να τεκνοποιησουν κι οτι γινει...
    Σημερα ομως υπαρχει προγεννενετικος ελεγχος.Υπαρχει υπερηχος,εξετασεις.
    Μπορεις να αποφυγεις καταστασεις που εκ των πραγματων δεν οδηγουν πουθενα.
    Δεν καταλαβαινω την λογικη "Κανεις δεν εχει δικαιωμα".Το παιδι ερχεται στο ζευγαρι για να δωσει ευτυχια ,να παρει και να μαθει την ζωη.Για να γινει αυτο πρεπει να ειναι υγειες.Δεν θελω να παρεξηγηθω,αναφερομαι παντα με δεδομενο το οτι η προδιεγραμμενη πορεια του εμβρυου ειναι μη αναστρεψιμη.Μιλαω δηλαδη για καταδικασμενα παιδια καθαρα.
    Ειναι σαν να θελω να παρω ενα αμαξι να γυρισω τον κοσμο και ενω βρισκω ενα που μου αρεσει πολυ εχει καμμενη μηχανη.Κι ολοι μου λενε οτι ειναι αχρηστο μηχανικα ,αλλα εγω χτυπιεμαι οτι θα το αγορασω!
    Τελος ,πιστευω πως αν ο καλος Θεος θεωρει την εκτρωση αμαρτια ,θα θεωρει αμαρτια και την θεα ενος μωρου με σωληνακια και βελονες στις λεπτες φλεβιτσες του,δυο ματακια που κλαινε συνεχεια απο τον πονο καθηλωμενα σ'ενα κρεββατι νοσοκομειου και κοιτουν με απορια τα παιδια που παιζουν μπαλα ξεγνοιαστα στον δρομο...
    Και σιγουρα θα θεωρει αμαρτια που εφοσον αυτος εγκαταλειψε το αθλημα "ΘΑΥΜΑ"εδω και πολυ καιρο εμεις συνεχιζουμε να διαπρατουμε εγκληματα.Γιατι περι εγκληματος προκειται.Γεννω ενα λαθος εις γνωση μου.Επιλεγω συνειδητα εναν Γολγοθα.Φερνω ενα παιδι στον κοσμο που ξερω οτι θα χασω.Θα του φορτωσω αναμνησεις,συναισθηματικο δεσιμο,την αξια της ζωης,την αγαπη,τις ομορφιες του κοσμου και μετα οταν θα ερθει η ωρα(γιατι θα ερθει και το ξερω)θα του πω οτι δεν δικαιουται τιποτα απ'ολα αυτα.Και θα φυγει θλιμμενο και με ενα παραπονο στα ματια ενω θα μπορουσε να φυγει χαμογελαστο και κοιμισμενο απο την ζεστη αγκαλια της μητρας μου. Ειναι σαφης η λογικη επιλογη!
    EffieKakaflika
    08.06.2007, 11:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 08-06-2007 στις 10:15 έγραψε...

    H εκτρωση ειναι ελευθερη επιλογη και μαλιστα υποδηλωνει ωριμοτητα σε πολλες περιπτωσεις.
    Λογικα οσοι ειναι κατα της εκτρωσης θα πρεπει να ειναι και υπερασπιστες της θεωριας που θελει την συνουσια ως καθαρα μεσο αναπαραγωγης.
    Ζουμε σε μια κοινωνια που κερδισε μετα απο πολλους αγωνες το δικαιωμα του επιλεγειν.
    Το να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι ειναι πολυ μεγαλο πραγμα και θελει πολυ σκεψη σαν βημα.Εκτος αν εισαι αγελαδα οποτε αλλαζουν τα δεδομενα.
    Οταν σκοπιμως φερνεις ενα προβληματικο παιδι στον κοσμο εισαι για μενα αξιος της τυχης σου κι εσυ και το παιδι.
    Υπαρχουν μειονοτητες που ζουν αναμεσα μας και σκοπιμως προκαλουν τετοιες καταστασεις με σκοπο την εκμεταλευση των δυστυχισμενων αυτων πλασματων.
    Καποτε πριν αρκετα χρονια οι γυναικες δεν ηξεραν τι κουβαλουσαν στις κοιλιες τους και αυτο δικαιολογει την αποφαση τους να τεκνοποιησουν κι οτι γινει...
    Σημερα ομως υπαρχει προγεννενετικος ελεγχος.Υπαρχει υπερηχος,εξετασεις.
    Μπορεις να αποφυγεις καταστασεις που εκ των πραγματων δεν οδηγουν πουθενα.
    Δεν καταλαβαινω την λογικη "Κανεις δεν εχει δικαιωμα".Το παιδι ερχεται στο ζευγαρι για να δωσει ευτυχια ,να παρει και να μαθει την ζωη.Για να γινει αυτο πρεπει να ειναι υγειες.Δεν θελω να παρεξηγηθω,αναφερομαι παντα με δεδομενο το οτι η προδιεγραμμενη πορεια του εμβρυου ειναι μη αναστρεψιμη.Μιλαω δηλαδη για καταδικασμενα παιδια καθαρα.
    Ειναι σαν να θελω να παρω ενα αμαξι να γυρισω τον κοσμο και ενω βρισκω ενα που μου αρεσει πολυ εχει καμμενη μηχανη.Κι ολοι μου λενε οτι ειναι αχρηστο μηχανικα ,αλλα εγω χτυπιεμαι οτι θα το αγορασω!
    Τελος ,πιστευω πως αν ο καλος Θεος θεωρει την εκτρωση αμαρτια ,θα θεωρει αμαρτια και την θεα ενος μωρου με σωληνακια και βελονες στις λεπτες φλεβιτσες του,δυο ματακια που κλαινε συνεχεια απο τον πονο καθηλωμενα σ'ενα κρεββατι νοσοκομειου και κοιτουν με απορια τα παιδια που παιζουν μπαλα ξεγνοιαστα στον δρομο...
    Και σιγουρα θα θεωρει αμαρτια που εφοσον αυτος εγκαταλειψε το αθλημα "ΘΑΥΜΑ"εδω και πολυ καιρο εμεις συνεχιζουμε να διαπρατουμε εγκληματα.Γιατι περι εγκληματος προκειται.Γεννω ενα λαθος εις γνωση μου.Επιλεγω συνειδητα εναν Γολγοθα.Φερνω ενα παιδι στον κοσμο που ξερω οτι θα χασω.Θα του φορτωσω αναμνησεις,συναισθηματικο δεσιμο,την αξια της ζωης,την αγαπη,τις ομορφιες του κοσμου και μετα οταν θα ερθει η ωρα(γιατι θα ερθει και το ξερω)θα του πω οτι δεν δικαιουται τιποτα απ'ολα αυτα.Και θα φυγει θλιμμενο και με ενα παραπονο στα ματια ενω θα μπορουσε να φυγει χαμογελαστο και κοιμισμενο απο την ζεστη αγκαλια της μητρας μου. Ειναι σαφης η λογικη επιλογη!


    Συμφωνώ απόλυτα και δεν έχω να προσθέσω τίποτα!

    athanasp
    08.06.2007, 13:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 08-06-2007 στις 10:15 έγραψε...

    H εκτρωση ειναι ελευθερη επιλογη και μαλιστα υποδηλωνει ωριμοτητα σε πολλες περιπτωσεις.
    Λογικα οσοι ειναι κατα της εκτρωσης θα πρεπει να ειναι και υπερασπιστες της θεωριας που θελει την συνουσια ως καθαρα μεσο αναπαραγωγης.
    Ζουμε σε μια κοινωνια που κερδισε μετα απο πολλους αγωνες το δικαιωμα του επιλεγειν.
    Το να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι ειναι πολυ μεγαλο πραγμα και θελει πολυ σκεψη σαν βημα.Εκτος αν εισαι αγελαδα οποτε αλλαζουν τα δεδομενα.
    Οταν σκοπιμως φερνεις ενα προβληματικο παιδι στον κοσμο εισαι για μενα αξιος της τυχης σου κι εσυ και το παιδι.
    Υπαρχουν μειονοτητες που ζουν αναμεσα μας και σκοπιμως προκαλουν τετοιες καταστασεις με σκοπο την εκμεταλευση των δυστυχισμενων αυτων πλασματων.
    Καποτε πριν αρκετα χρονια οι γυναικες δεν ηξεραν τι κουβαλουσαν στις κοιλιες τους και αυτο δικαιολογει την αποφαση τους να τεκνοποιησουν κι οτι γινει...
    Σημερα ομως υπαρχει προγεννενετικος ελεγχος.Υπαρχει υπερηχος,εξετασεις.
    Μπορεις να αποφυγεις καταστασεις που εκ των πραγματων δεν οδηγουν πουθενα.
    Δεν καταλαβαινω την λογικη "Κανεις δεν εχει δικαιωμα".Το παιδι ερχεται στο ζευγαρι για να δωσει ευτυχια ,να παρει και να μαθει την ζωη.Για να γινει αυτο πρεπει να ειναι υγειες.Δεν θελω να παρεξηγηθω,αναφερομαι παντα με δεδομενο το οτι η προδιεγραμμενη πορεια του εμβρυου ειναι μη αναστρεψιμη.Μιλαω δηλαδη για καταδικασμενα παιδια καθαρα.
    Ειναι σαν να θελω να παρω ενα αμαξι να γυρισω τον κοσμο και ενω βρισκω ενα που μου αρεσει πολυ εχει καμμενη μηχανη.Κι ολοι μου λενε οτι ειναι αχρηστο μηχανικα ,αλλα εγω χτυπιεμαι οτι θα το αγορασω!
    Τελος ,πιστευω πως αν ο καλος Θεος θεωρει την εκτρωση αμαρτια ,θα θεωρει αμαρτια και την θεα ενος μωρου με σωληνακια και βελονες στις λεπτες φλεβιτσες του,δυο ματακια που κλαινε συνεχεια απο τον πονο καθηλωμενα σ'ενα κρεββατι νοσοκομειου και κοιτουν με απορια τα παιδια που παιζουν μπαλα ξεγνοιαστα στον δρομο...
    Και σιγουρα θα θεωρει αμαρτια που εφοσον αυτος εγκαταλειψε το αθλημα "ΘΑΥΜΑ"εδω και πολυ καιρο εμεις συνεχιζουμε να διαπρατουμε εγκληματα.Γιατι περι εγκληματος προκειται.Γεννω ενα λαθος εις γνωση μου.Επιλεγω συνειδητα εναν Γολγοθα.Φερνω ενα παιδι στον κοσμο που ξερω οτι θα χασω.Θα του φορτωσω αναμνησεις,συναισθηματικο δεσιμο,την αξια της ζωης,την αγαπη,τις ομορφιες του κοσμου και μετα οταν θα ερθει η ωρα(γιατι θα ερθει και το ξερω)θα του πω οτι δεν δικαιουται τιποτα απ'ολα αυτα.Και θα φυγει θλιμμενο και με ενα παραπονο στα ματια ενω θα μπορουσε να φυγει χαμογελαστο και κοιμισμενο απο την ζεστη αγκαλια της μητρας μου. Ειναι σαφης η λογικη επιλογη!



    Συμφωνώ κι εγώ. Και θέλω να θέσω και τα εξής ερωτήματα:
    Μιλαμε για δικαίωμα για ζωή. Υπάρχει όμως υποχρέωση στη ζωή; Όταν ένα παιδί όντας κυοφορούμενο αντιμετωπίζει σοβαρές σωματικές και πνευματικές δυσλειτουργίες, μπορούμε σαν κοινωνία να το υποχρεώσουμε να έρθει στη ζωή για να υποφέρει το ίδιο και η οικογενειά του;
    Και επίσης, πολλοί απ' όσους καταδικάζουν την έκτρωση ακόμα και για ιατρικούς λόγους είναι οι ίδιοι που θα επιδείξουν "ρατσιστική" συμπεριφορά απέναντι στο σωματικά ανάπηρο ή νοητικά στερημένο παιδί (και μετά ενήλικο εάν επιζήσει) ή ακόμα και στο παιδί που θα γεννηθεί χωρίς γάμο των γονέων του. Αυτούς ποιους τους διόρισε Θεούς να επιβάλλουν τη γέννηση ή, ακόμα χειρότερα, την τιμωρία για τη γέννηση; Αν βρεθουν σε θέση να πρέπει να επιλέξουν, ας πράξουν όπως τους υπαγορεύουν τα πιστεύω τους. Αλλιώς, καλύτερα να μην κηρύττουν εκ του ασφαλούς.

    punkster
    08.06.2007, 13:23

    Θα πρεπει να συμφωνησω...

    Συνηθως εχουμε την ταση να τα βλεπουμε ολα πολυ εξιδανικευμενα και ρομαντικα. Δεν εχουμε ζησει καποιες καταστασεις και δεν ξερουμε πως ειναι να εισαι στη θεση αυτων των γονιων, πως ειναι να εισαι το αρρωστο παιδι. Δεν ειναι ολα τοσο απλα. δεν ειναι ολα μονο θεμα ηθικης.
    Οκ, αν ο κοσμος ηταν τελειος και πραγματι οι συνθηκες ευνοουσαν την ομαλη διαβιωση του αρρωστου παιδιου, ναι να το γενησεις το παιδι.

    Και η δικαιολογια οτι το παιδι πρεπει να αποφασισει μονο του για το αν θα ζησει η οχι δεν στεκει. Γιατι τη στιγμη που θα πρεπει να παρθει η αποφαση για το αν θα ερθει στη ζωη, τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης δλδ, το παιδι ειναι πνευματικα ανικανο να παρει οποιαδηποτε αποφαση (λογικο....). Και συμφωνα με την ηθικη που μας επιβαλει και καθοριζεται κατα κυριο λογο απο τη θρησκεια μας, η αυτοκτονια θεωρειται απαγορευμενη.

    Εγω καταληγω συμφωνα με ολα αυτα στο οτι στην ουσια δλδ ο ανθρωπος δεν εχει κανενα δικαιωμα να αποφασιζει για τη ζωη του.

    Χμμμ.........



    Αφηστε που τις πρωτες μερες της εγκυμοσυνης, οπως ειπε και καποιος αλλος δεν θυμαμαι, το εμβρυο ειναι στην ουσια ενας μεγαλος πολυκυτταρος οργανισμος, και οχι ανθρωπος. Μπορει να γινει ανθρωπος, αλλα δεν ειναι. Ακομα τουλαχιστον.


    neerie
    08.06.2007, 14:49
    Να μου επιτρέψετε να σχολιάσω την απάντηση της φίλης Tren, που απευθύνθηκε και σε δικό μου προηγούμενο σχόλιο. Δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται η παράθεση μερών ενός ποστ, απλά βάζω τα δικά μου σχόλια από κάτω με bold


    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 08-06-2007 στις 10:15 έγραψε...

    H εκτρωση ειναι ελευθερη επιλογη και μαλιστα υποδηλωνει ωριμοτητα σε πολλες περιπτωσεις.

    Αναφέρεσαι στην ελεύθερη επιλογή του γονέα (με τη οποία δε συμφωνώ, η ελευθερία του καθενός μας τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου). Άρα δεν γίνεται λόγος για την ελεύθερη επιλογή του αγέννητου (και ανυπεράσπιστου) παιδιού. Επίσης, δεν ξέρω αν θεωρείται ωριμότητα να αποποιούμαι της ευθύνης για κάτι που εγώ προκάλεσα, και μάλιστα για κάτι τόσο μεγαλειώδες όπως τη δημιουργία ενός ανθρώπου! Γνωρίζω ότι έχοντας μια ολοκληρωμένη σχέση μπορεί να προκύψει εγκυμοσύνη, αλλά όταν αυτό γίνεται, επιλέγω να τη διακόψω επειδή δε με βολεύει.



    Λογικα οσοι ειναι κατα της εκτρωσης θα πρεπει να ειναι και υπερασπιστες της θεωριας που θελει την συνουσια ως καθαρα μεσο αναπαραγωγης.
    Ζουμε σε μια κοινωνια που κερδισε μετα απο πολλους αγωνες το δικαιωμα του επιλεγειν.
    Το να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι ειναι πολυ μεγαλο πραγμα και θελει πολυ σκεψη σαν βημα.

    Η συνουσία δεν είναι αποκλειστικά μέσο αναπαραγωγής. Συμφωνούμε όμως ότι είναι μεγάλο βήμα να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο. Και όταν αυτό γίνεται χωρίς να το προγραμματίζεις, τότε ως υπεύθυνο άτομο, αναλαμβάνεις την ευθύνη (ή αν δε θέλεις να το μεγαλώσεις εσύ, το δίνεις σε κάποιον που θέλει... και υπάρχουν πολλοί!)

    Εκτος αν εισαι αγελαδα οποτε αλλαζουν τα δεδομενα.
    Οταν σκοπιμως φερνεις ενα προβληματικο παιδι στον κοσμο εισαι για μενα αξιος της τυχης σου κι εσυ και το παιδι.

    Με το ίδιο σκεπτικό θα πρέπει όλοι οι "προβληματικοί ανθρώποι" να πάψουν να υπάρχουν? Διαφορετικά είναι άξιοι της τύχης τους? Αυτό είναι λίγο σκληρό...


    Υπαρχουν μειονοτητες που ζουν αναμεσα μας και σκοπιμως προκαλουν τετοιες καταστασεις με σκοπο την εκμεταλευση των δυστυχισμενων αυτων πλασματων.

    Νομίζω κανείς δε συμφωνεί με αυτό


    Καποτε πριν αρκετα χρονια οι γυναικες δεν ηξεραν τι κουβαλουσαν στις κοιλιες τους και αυτο δικαιολογει την αποφαση τους να τεκνοποιησουν κι οτι γινει...
    Σημερα ομως υπαρχει προγεννενετικος ελεγχος.Υπαρχει υπερηχος,εξετασεις.
    Μπορεις να αποφυγεις καταστασεις που εκ των πραγματων δεν οδηγουν πουθενα.

    Τι ακριβώς είναι το πουθενά? Σε μια ζωή διαφορετική από τη δικιά μας (των μη "προβληματικών")?

    Και ποιος από εμάς μπορεί να πει ότι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα? (οικονομικό, κοινωνικό, υγείας, πνευματικό κ.ο.κ.?)


    Δεν καταλαβαινω την λογικη "Κανεις δεν εχει δικαιωμα".Το παιδι ερχεται στο ζευγαρι για να δωσει ευτυχια ,να παρει και να μαθει την ζωη.Για να γινει αυτο πρεπει να ειναι υγειες.Δεν θελω να παρεξηγηθω,αναφερομαι παντα με δεδομενο το οτι η προδιεγραμμενη πορεια του εμβρυου ειναι μη αναστρεψιμη.Μιλαω δηλαδη για καταδικασμενα παιδια καθαρα.

    Κανείς δεν έχει δικαίωμα διότι το παιδί δεν είναι κτήμα του. Πως μπορώ να αποφασίσω για κάτι που δεν είναι ΔΙΚΟ μου? Εσύ ανήκεις στους γονείς σου? Σε οποιονδήποτε? Μπορεί οποιοσδήποτε να σου αφαιρέσει τη ζωή? Έστω, να σου αφαιρέσει τη ζωή, χωρίς εσύ να του δώσεις άδεια? Τα αγέννητα παιδιά δεν έχουν δικαίωμα στη δική τους ζωή? Και είναι απλά άτυχα επειδή οι δικοί τους γονείς τους δεν τα θέλουν?

    Ήρθα εγώ στον κόσμο για να κάνω τους γονείς μου ή άλλους ευτυχισμένους? Αυτός είναι ο σκοπός μου? Κι άμα δεν τα καταφέρω? Να πεθάνω?

    Δεν είναι απαραίτητο να είσαι υγιής για να είσαι ευτυχισμένος. Πολλοί που δεν είναι υγιείς είναι ευτυχισμένοι και δεν αυτοκτονούν! Για να μην αναφέρω ότι είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που είναι υγιείς και δυστυχισμένοι. Όπως και να έχει όμως το πράγμα, ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του, πως μπορώ εγώ να σου πω "Αν δεν είσαι υγιής δεν πρέπει να υπάρχεις επειδή δε θα είσαι ευτυχισμένος!"???

    1. Ποιος μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι η κατάσταση κάποιου είναι μη αναστρέψιμη?
    2. Πόσα λάθη έχουν κάνει οι γιατροί στις διαγνώσεις τους?
    3. Και ποιος ξέρει πόσο θα εξελιχθεί η επιστήμη σε μερικά χρόνια ούτως ώστε να βρεθεί γιατριά για πολλές σήμερα "μη αναστρέψιμες" καταστάσεις?
    4. Θα αναφερθώ και στα θαύματα που γίνονται καθημερινά και που πολλές φορές δεν φτάνουν στα αυτιά μας, ή όταν φτάσουν δεν τα πιστεύουμε!

    Καταδικασμένο είναι ένα παιδί με πρόβλημα? Πολύ σκληρός χαρακτηρισμός. Αν το παιδί σου αρρωστήσει ξαφνικά θα το πεις "καταδικασμένο? Τι θα το κάνεις????? Κι επαναλαμβάνω, όλοι όσοι έχουν πρόβλημα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν? Αυτό δεν είναι εγωιστικό?



    Ειναι σαν να θελω να παρω ενα αμαξι να γυρισω τον κοσμο και ενω βρισκω ενα που μου αρεσει πολυ εχει καμμενη μηχανη.Κι ολοι μου λενε οτι ειναι αχρηστο μηχανικα ,αλλα εγω χτυπιεμαι οτι θα το αγορασω!

    Ατυχής πιστεύω η παρομοίωση. Ένας άνθρωπος δεν είναι μηχανή. Και δεν έρχεται εδώ για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες κανενός! (Για να πάρει εμένα μια βόλτα στον κόσμο ας πούμε).

    Επίσης, τις μηχανές όταν χαλάσουν τις φτιάχνουμε ή τις κάνουμε εξαρτήματα. Έναν άνθρωπο τον σκοτώνεις όταν "χαλάσει"?



    Τελος ,πιστευω πως αν ο καλος Θεος θεωρει την εκτρωση αμαρτια ,θα θεωρει αμαρτια και την θεα ενος μωρου με σωληνακια και βελονες στις λεπτες φλεβιτσες του,δυο ματακια που κλαινε συνεχεια απο τον πονο καθηλωμενα σ'ενα κρεββατι νοσοκομειου και κοιτουν με απορια τα παιδια που παιζουν μπαλα ξεγνοιαστα στον δρομο...

    Κανείς δεν ευχαριστείται στη θέα κάποιου που υποφέρει. Ειδικά ο Θεός. Μην ξεχνούμε πως ο ίδιος ο Υιός του Θεού υπέφερε τα πάνδεινα εδώ στη γη για κάποιο σκοπό. Όλα όμως αυτά είναι μέρος της ζωής, της ανθρώπινης ύπαρξης και εξυπηρετούν το σκοπό για τον οποίο ήρθαμε στον κόσμο. (αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα κι έχει συζητηθεί σε άλλες θεματικές. Αν πιστεύουμε ότι ο σκοπός μας δεν είναι άλλος από την αιώνια ζωή τότε όλα εξηγούνται.)

    Και σιγουρα θα θεωρει αμαρτια που εφοσον αυτος εγκαταλειψε το αθλημα "ΘΑΥΜΑ"εδω και πολυ καιρο εμεις συνεχιζουμε να διαπρατουμε εγκληματα.

    Θαύματα γίνονται πολλά καθημερινά, φτάνει να κάνεις μια βόλτα σε κάποια νοσοκομεία (και όχι μόνο). Το θέμα είναι να τα πιστεύουμε.

    Γιατι περι εγκληματος προκειται.Γεννω ενα λαθος εις γνωση μου.


    Ένα παιδί ΔΕΝ είναι λάθος!!!!!!! Όσο προβληματικό κι αν είναι! Μην υποβιβάζουμε την ανθρώπινη ζωή.

    Επιλεγω συνειδητα εναν Γολγοθα.Φερνω ενα παιδι στον κοσμο που ξερω οτι θα χασω.Θα του φορτωσω αναμνησεις,συναισθηματικο δεσιμο,την αξια της ζωης,την αγαπη,τις ομορφιες του κοσμου και μετα οταν θα ερθει η ωρα(γιατι θα ερθει και το ξερω)θα του πω οτι δεν δικαιουται τιποτα απ'ολα αυτα.

    Όλοι μας περνούμε όμορφες στιγμές και όλοι μας περνούμε άσχημες (και ανυπόφορες συχνά). Σημαίνει ότι δεν πρέπει να ζούμε τις ωραίες στιγμές επειδή θα τις χάσουμε μετά???

    Επειδή κάποτε θα πεθάνουμε, σημαίνει ότι δεν πρέπει να ζήσουμε??


    Και θα φυγει θλιμμενο και με ενα παραπονο στα ματια ενω θα μπορουσε να φυγει χαμογελαστο και κοιμισμενο απο την ζεστη αγκαλια της μητρας μου. Ειναι σαφης η λογικη επιλογη!

    Το αν θα φύγει θλιμμένο, με ένα παράπονο στα μάτια εξαρτάται κατά πολύ από τη δική μας αντιμετώπιση, αν το θεωρούμε προβληματικό και δε θέλουμε να ζήσει άλλο, κι έτσι του συμπεριφερόμαστε τότε έτσι θα φύγει! Αν του δώσουμε όλη την αγάπη μας όμως τότε κάνουμε τη (σύντομη) ζωή που έζησε να έχει πραγματικό νόημα!

    Χαμογελαστό και κοιμισμένο στην αγκαλιά της μήτρας μου... Κι εγώ εκεί το σκοτώνω. Ουδέν σχόλιο







    Όσο για τους φίλους punkster και athanasp, θα ήθελα να πω ότι δεν είναι θέμα ρομαντισμού ούτε ηθικολογίες... Δεν έχω βρεθεί στη θέση αυτή αλλά έχω άποψη για το θέμα.

    Κανείς δε θα έπρεπε να κρίνει κάποιον αλλά την πράξη του... Το γεγονός ότι κάποιοι κρίνουν μια πράξη (ως λάθος) δε σημαίνει ότι αυτοί δεν κάνουν λάθη στη ζωή τους γενικά. Και θέλω να πιστεύω ότι, όσοι καταδικάζουν (-ζουμε) μια έκτρωση επειδή αντιλαμβάνονται (-νόμαστε) την μεγάλη αξία της ανθρώπινης ζωής, δε θα αντιμετωπίσουν (-σουμε) ρατσιστικά έναν "προβληματικό" άνθρωπο.


    Το θέμα των εκτρώσεων κρίνεται βασικά στα εξής:
    1) κατά πόσον δεχόμαστε ότι ένα έμβρυο είναι άνθρωπος - οπότε να αντιμετωπίζεται ως τέτοιος με όλα τα δικαιώματα που του αναλογούν
    2) αν η ζωή αξίζει να την ζεις έστω με προβλήματα ή εάν η ζωή είναι τιμωρία για κάποιον με προβλήματα? (κι εδώ το ερώτημα σχετίζεται με το σκοπό της ανθρώπινης ύπαρξης)

    Σημειώνω τέλος (και απολογούμαι για το μακροσκελές ποστ) ότι ψάχνω -κι όταν το βρω θα το παραθέσω εδώ- για ένα φιλμάκι στο οποίο μιλά ένας γιατρός που έχει κάνει πολλές εκτρώσεις, και παρουσιάζει ένα έμβρυο κατά την έκτρωση. Το έμβρυο είναι μια κουκκίδα στη μήτρα, που όταν "βλέπει" το μηχάνημα που πρόκειται να το σκοτώσει να εισέρχεται στη μήτρα, κινείται μανιωδώς (και ανεπιτυχώς) να το αποφύγει... Αν αυτό δεν είναι σημάδι ότι το έμβρυο είναι άνθρωπος και αισθάνεται, καταλαβαίνει τότε τι είναι?

    Να 'στε καλά


    +
    athanasp
    08.06.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 08-06-2007 στις 14:49 έγραψε...

    Να μου επιτρέψετε να σχολιάσω την απάντηση της φίλης Tren, που απευθύνθηκε και σε δικό μου προηγούμενο σχόλιο. Δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται η παράθεση μερών ενός ποστ, απλά βάζω τα δικά μου σχόλια από κάτω με bold


    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 08-06-2007 στις 10:15 έγραψε...

    H εκτρωση ειναι ελευθερη επιλογη και μαλιστα υποδηλωνει ωριμοτητα σε πολλες περιπτωσεις.

    Αναφέρεσαι στην ελεύθερη επιλογή του γονέα (με τη οποία δε συμφωνώ, η ελευθερία του καθενός μας τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου). Άρα δεν γίνεται λόγος για την ελεύθερη επιλογή του αγέννητου (και ανυπεράσπιστου) παιδιού. Επίσης, δεν ξέρω αν θεωρείται ωριμότητα να αποποιούμαι της ευθύνης για κάτι που εγώ προκάλεσα, και μάλιστα για κάτι τόσο μεγαλειώδες όπως τη δημιουργία ενός ανθρώπου! Γνωρίζω ότι έχοντας μια ολοκληρωμένη σχέση μπορεί να προκύψει εγκυμοσύνη, αλλά όταν αυτό γίνεται, επιλέγω να τη διακόψω επειδή δε με βολεύει.



    Λογικα οσοι ειναι κατα της εκτρωσης θα πρεπει να ειναι και υπερασπιστες της θεωριας που θελει την συνουσια ως καθαρα μεσο αναπαραγωγης.
    Ζουμε σε μια κοινωνια που κερδισε μετα απο πολλους αγωνες το δικαιωμα του επιλεγειν.
    Το να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι ειναι πολυ μεγαλο πραγμα και θελει πολυ σκεψη σαν βημα.

    Η συνουσία δεν είναι αποκλειστικά μέσο αναπαραγωγής. Συμφωνούμε όμως ότι είναι μεγάλο βήμα να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο. Και όταν αυτό γίνεται χωρίς να το προγραμματίζεις, τότε ως υπεύθυνο άτομο, αναλαμβάνεις την ευθύνη (ή αν δε θέλεις να το μεγαλώσεις εσύ, το δίνεις σε κάποιον που θέλει... και υπάρχουν πολλοί!)

    Εκτος αν εισαι αγελαδα οποτε αλλαζουν τα δεδομενα.
    Οταν σκοπιμως φερνεις ενα προβληματικο παιδι στον κοσμο εισαι για μενα αξιος της τυχης σου κι εσυ και το παιδι.

    Με το ίδιο σκεπτικό θα πρέπει όλοι οι "προβληματικοί ανθρώποι" να πάψουν να υπάρχουν? Διαφορετικά είναι άξιοι της τύχης τους? Αυτό είναι λίγο σκληρό...


    Υπαρχουν μειονοτητες που ζουν αναμεσα μας και σκοπιμως προκαλουν τετοιες καταστασεις με σκοπο την εκμεταλευση των δυστυχισμενων αυτων πλασματων.

    Νομίζω κανείς δε συμφωνεί με αυτό


    Καποτε πριν αρκετα χρονια οι γυναικες δεν ηξεραν τι κουβαλουσαν στις κοιλιες τους και αυτο δικαιολογει την αποφαση τους να τεκνοποιησουν κι οτι γινει...
    Σημερα ομως υπαρχει προγεννενετικος ελεγχος.Υπαρχει υπερηχος,εξετασεις.
    Μπορεις να αποφυγεις καταστασεις που εκ των πραγματων δεν οδηγουν πουθενα.

    Τι ακριβώς είναι το πουθενά? Σε μια ζωή διαφορετική από τη δικιά μας (των μη "προβληματικών")?

    Και ποιος από εμάς μπορεί να πει ότι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα? (οικονομικό, κοινωνικό, υγείας, πνευματικό κ.ο.κ.?)


    Δεν καταλαβαινω την λογικη "Κανεις δεν εχει δικαιωμα".Το παιδι ερχεται στο ζευγαρι για να δωσει ευτυχια ,να παρει και να μαθει την ζωη.Για να γινει αυτο πρεπει να ειναι υγειες.Δεν θελω να παρεξηγηθω,αναφερομαι παντα με δεδομενο το οτι η προδιεγραμμενη πορεια του εμβρυου ειναι μη αναστρεψιμη.Μιλαω δηλαδη για καταδικασμενα παιδια καθαρα.

    Κανείς δεν έχει δικαίωμα διότι το παιδί δεν είναι κτήμα του. Πως μπορώ να αποφασίσω για κάτι που δεν είναι ΔΙΚΟ μου? Εσύ ανήκεις στους γονείς σου? Σε οποιονδήποτε? Μπορεί οποιοσδήποτε να σου αφαιρέσει τη ζωή? Έστω, να σου αφαιρέσει τη ζωή, χωρίς εσύ να του δώσεις άδεια? Τα αγέννητα παιδιά δεν έχουν δικαίωμα στη δική τους ζωή? Και είναι απλά άτυχα επειδή οι δικοί τους γονείς τους δεν τα θέλουν?

    Ήρθα εγώ στον κόσμο για να κάνω τους γονείς μου ή άλλους ευτυχισμένους? Αυτός είναι ο σκοπός μου? Κι άμα δεν τα καταφέρω? Να πεθάνω?

    Δεν είναι απαραίτητο να είσαι υγιής για να είσαι ευτυχισμένος. Πολλοί που δεν είναι υγιείς είναι ευτυχισμένοι και δεν αυτοκτονούν! Για να μην αναφέρω ότι είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που είναι υγιείς και δυστυχισμένοι. Όπως και να έχει όμως το πράγμα, ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του, πως μπορώ εγώ να σου πω "Αν δεν είσαι υγιής δεν πρέπει να υπάρχεις επειδή δε θα είσαι ευτυχισμένος!"???

    1. Ποιος μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι η κατάσταση κάποιου είναι μη αναστρέψιμη?
    2. Πόσα λάθη έχουν κάνει οι γιατροί στις διαγνώσεις τους?
    3. Και ποιος ξέρει πόσο θα εξελιχθεί η επιστήμη σε μερικά χρόνια ούτως ώστε να βρεθεί γιατριά για πολλές σήμερα "μη αναστρέψιμες" καταστάσεις?
    4. Θα αναφερθώ και στα θαύματα που γίνονται καθημερινά και που πολλές φορές δεν φτάνουν στα αυτιά μας, ή όταν φτάσουν δεν τα πιστεύουμε!

    Καταδικασμένο είναι ένα παιδί με πρόβλημα? Πολύ σκληρός χαρακτηρισμός. Αν το παιδί σου αρρωστήσει ξαφνικά θα το πεις "καταδικασμένο? Τι θα το κάνεις????? Κι επαναλαμβάνω, όλοι όσοι έχουν πρόβλημα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν? Αυτό δεν είναι εγωιστικό?



    Ειναι σαν να θελω να παρω ενα αμαξι να γυρισω τον κοσμο και ενω βρισκω ενα που μου αρεσει πολυ εχει καμμενη μηχανη.Κι ολοι μου λενε οτι ειναι αχρηστο μηχανικα ,αλλα εγω χτυπιεμαι οτι θα το αγορασω!

    Ατυχής πιστεύω η παρομοίωση. Ένας άνθρωπος δεν είναι μηχανή. Και δεν έρχεται εδώ για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες κανενός! (Για να πάρει εμένα μια βόλτα στον κόσμο ας πούμε).

    Επίσης, τις μηχανές όταν χαλάσουν τις φτιάχνουμε ή τις κάνουμε εξαρτήματα. Έναν άνθρωπο τον σκοτώνεις όταν "χαλάσει"?



    Τελος ,πιστευω πως αν ο καλος Θεος θεωρει την εκτρωση αμαρτια ,θα θεωρει αμαρτια και την θεα ενος μωρου με σωληνακια και βελονες στις λεπτες φλεβιτσες του,δυο ματακια που κλαινε συνεχεια απο τον πονο καθηλωμενα σ'ενα κρεββατι νοσοκομειου και κοιτουν με απορια τα παιδια που παιζουν μπαλα ξεγνοιαστα στον δρομο...

    Κανείς δεν ευχαριστείται στη θέα κάποιου που υποφέρει. Ειδικά ο Θεός. Μην ξεχνούμε πως ο ίδιος ο Υιός του Θεού υπέφερε τα πάνδεινα εδώ στη γη για κάποιο σκοπό. Όλα όμως αυτά είναι μέρος της ζωής, της ανθρώπινης ύπαρξης και εξυπηρετούν το σκοπό για τον οποίο ήρθαμε στον κόσμο. (αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα κι έχει συζητηθεί σε άλλες θεματικές. Αν πιστεύουμε ότι ο σκοπός μας δεν είναι άλλος από την αιώνια ζωή τότε όλα εξηγούνται.)

    Και σιγουρα θα θεωρει αμαρτια που εφοσον αυτος εγκαταλειψε το αθλημα "ΘΑΥΜΑ"εδω και πολυ καιρο εμεις συνεχιζουμε να διαπρατουμε εγκληματα.

    Θαύματα γίνονται πολλά καθημερινά, φτάνει να κάνεις μια βόλτα σε κάποια νοσοκομεία (και όχι μόνο). Το θέμα είναι να τα πιστεύουμε.

    Γιατι περι εγκληματος προκειται.Γεννω ενα λαθος εις γνωση μου.


    Ένα παιδί ΔΕΝ είναι λάθος!!!!!!! Όσο προβληματικό κι αν είναι! Μην υποβιβάζουμε την ανθρώπινη ζωή.

    Επιλεγω συνειδητα εναν Γολγοθα.Φερνω ενα παιδι στον κοσμο που ξερω οτι θα χασω.Θα του φορτωσω αναμνησεις,συναισθηματικο δεσιμο,την αξια της ζωης,την αγαπη,τις ομορφιες του κοσμου και μετα οταν θα ερθει η ωρα(γιατι θα ερθει και το ξερω)θα του πω οτι δεν δικαιουται τιποτα απ'ολα αυτα.

    Όλοι μας περνούμε όμορφες στιγμές και όλοι μας περνούμε άσχημες (και ανυπόφορες συχνά). Σημαίνει ότι δεν πρέπει να ζούμε τις ωραίες στιγμές επειδή θα τις χάσουμε μετά???

    Επειδή κάποτε θα πεθάνουμε, σημαίνει ότι δεν πρέπει να ζήσουμε??


    Και θα φυγει θλιμμενο και με ενα παραπονο στα ματια ενω θα μπορουσε να φυγει χαμογελαστο και κοιμισμενο απο την ζεστη αγκαλια της μητρας μου. Ειναι σαφης η λογικη επιλογη!

    Το αν θα φύγει θλιμμένο, με ένα παράπονο στα μάτια εξαρτάται κατά πολύ από τη δική μας αντιμετώπιση, αν το θεωρούμε προβληματικό και δε θέλουμε να ζήσει άλλο, κι έτσι του συμπεριφερόμαστε τότε έτσι θα φύγει! Αν του δώσουμε όλη την αγάπη μας όμως τότε κάνουμε τη (σύντομη) ζωή που έζησε να έχει πραγματικό νόημα!

    Χαμογελαστό και κοιμισμένο στην αγκαλιά της μήτρας μου... Κι εγώ εκεί το σκοτώνω. Ουδέν σχόλιο







    Όσο για τους φίλους punkster και athanasp, θα ήθελα να πω ότι δεν είναι θέμα ρομαντισμού ούτε ηθικολογίες... Δεν έχω βρεθεί στη θέση αυτή αλλά έχω άποψη για το θέμα.

    Κανείς δε θα έπρεπε να κρίνει κάποιον αλλά την πράξη του... Το γεγονός ότι κάποιοι κρίνουν μια πράξη (ως λάθος) δε σημαίνει ότι αυτοί δεν κάνουν λάθη στη ζωή τους γενικά. Και θέλω να πιστεύω ότι, όσοι καταδικάζουν (-ζουμε) μια έκτρωση επειδή αντιλαμβάνονται (-νόμαστε) την μεγάλη αξία της ανθρώπινης ζωής, δε θα αντιμετωπίσουν (-σουμε) ρατσιστικά έναν "προβληματικό" άνθρωπο.


    Το θέμα των εκτρώσεων κρίνεται βασικά στα εξής:
    1) κατά πόσον δεχόμαστε ότι ένα έμβρυο είναι άνθρωπος - οπότε να αντιμετωπίζεται ως τέτοιος με όλα τα δικαιώματα που του αναλογούν
    2) αν η ζωή αξίζει να την ζεις έστω με προβλήματα ή εάν η ζωή είναι τιμωρία για κάποιον με προβλήματα? (κι εδώ το ερώτημα σχετίζεται με το σκοπό της ανθρώπινης ύπαρξης)

    Σημειώνω τέλος (και απολογούμαι για το μακροσκελές ποστ) ότι ψάχνω -κι όταν το βρω θα το παραθέσω εδώ- για ένα φιλμάκι στο οποίο μιλά ένας γιατρός που έχει κάνει πολλές εκτρώσεις, και παρουσιάζει ένα έμβρυο κατά την έκτρωση. Το έμβρυο είναι μια κουκκίδα στη μήτρα, που όταν "βλέπει" το μηχάνημα που πρόκειται να το σκοτώσει να εισέρχεται στη μήτρα, κινείται μανιωδώς (και ανεπιτυχώς) να το αποφύγει... Αν αυτό δεν είναι σημάδι ότι το έμβρυο είναι άνθρωπος και αισθάνεται, καταλαβαίνει τότε τι είναι?

    Να 'στε καλά


    +


    Αγαπητή φίλη
    Απαντώ, επειδή δεν μου αρέσει να με παρερμηνεύουν ούτε να με βάζουν "στο ίδιο τσουβάλι" με όσους συμφωνώ σε κάποια σημεία. Δεν μίλησα ούτε για ηθικολογία και ρομαντισμό προσωπικά δικό σου ή άλλου. Εγώ έθεσα δύο ερωτήματα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όσοι βρεθουν στην εικτρή θέση να πρέπει να επιλέξουν, ας πράξουν όπως τους υπαγορεύουν τα πιστεύω τους. Η άμβλωση (ειδικά για ιατρικούς λόγους) είναι, κατά τη δική μου άποψη, δικαιωματική επιλογή των γονέων και κυρίως της μητέρας. Σε καμία περίπτωση δεν είπα τι πρέπει να κάνει κάποιος, ούτε θεωρώ ότι έχω δικαίωμα να του υποδείξω πορεία. Αλλά, αν είμαστε δίκαιοι, πρέπει και συ να παραδεχθεις ότι πολλοί άνθρωποι (στην μη αγγελικά πλασμένη κοινωνία μας) δεν κινούνται κατά της αμβλώσεως για τους απόλυτα σεβαστούς λόγους που μας ανέφερες, αλλά βασει άλλης ατζέντας. Και η Πολιτεία, κακά τα ψέματα, δεν στηρίζει επαρκώς μεσω των μηχανισμών της αυτούς τους γονείς που από επιλογή ή από άγνοια φέρνουν στον κόσμο ένα παιδί με σοβαρό σωματικό ή διανοητικό πρόβλημα, αλλά τους αφήνει τις περισσότερες να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους.
    Tren
    08.06.2007, 15:51
    Φυσικα και αναφερομαι στην ελευθερη βουληση του γονεα.Σε πληροφορω οτι ο ρολος της μητροτητος δεν περιοριζεται στο ρολο του σκευους μεταφορας ενος εμβρυου.
    Το οτι προκαλεσες ενα λαθος δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανεις μεγαλυτερο.
    Κανεις δεν μιλησε για εγκυμοσυνες που δεν βολευουν.Νομιζω πως ειναι πολυ συγκεκριμενο το θεμα σε τι εγκυμοσυνες αναφερεται και εκει τοποθετηθηκα .
    Αλλο η δημιουργια ενος ανθρωπου κι αλλο η δημιουργια ενος ετοιμοθανατου.

    Οι προβληματικοι ανθρωποι πρεπει να ζουν και να αγωνιζονται για τη λυση του προβληματος τους .Επαναλαμβανω και το τονισα στο αρχικο post μου οτι αναφερομαι στα καταδικασμενα απο τη μητρα παιδια.Η επιμονη σου να παραφραζεις τις θεσεις μου,λυπαμαι που στο λεω αλλα δηλωνει δυο πραγματα.Α)η δεν εχεις επιχειρηματα Β)η εθελοτυφλεις

    Παμε παρακατω..

    Το πουθενα ειναι ο θανατος ,η ημερομηνια ληξης,που σαφως ολοι εχουμε αλλα τουλαχιστον προσπαθουμε να μην υποφερουμε μεχρι τοτε.Εχουμε αυτη την πολυτελεια βλεπεις "εμεις"!

    Το παιδι δεν ειναι κτημα κανενος .Το σπερματοζωαριο ομως που μετεφερθηκε απο τους ορχεις του Χ στην μητρα της Ψ το κανεις οτι γουσταρεις και κρινεις οτι σε παιρνει να κανεις...


    Ο γιος του Θεου δεν με αφορα καθοτι απ'οτι ισως θα εχεις καταλαβει ειμαι αθεη αλλα και παλι οταν καταφερουμε να γενναμε μυριζοντας κρινους το ξανασυζηταμε.

    Ο σκοπος σου στη γη ειναι να παρεις και να δωσεις. Φυσικα και ανηκω στους γονεις μου.Δεν φυτρωσα!Ειμαι κομματι τους και τωρα και παντα .Σε αυτη τη διασταση και σε οποια αλλη υπαρχει.

    Στα υπολοιπα που εγραψες ειναι τοσο ασχετα και γενικα που δεν θα απαντησω.


    Μπλεχτα οσο θες εσυ εγω θα συνεχισω να ειμαι συγκεκριμενη.


    "ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΝΑΠΗΡΟ-ΑΡΡΩΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ"


    ΟΧΙ.ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ???










    Astron
    08.06.2007, 16:19
    Προς Neerie:
    Κατά τη γνώμη μου η έκτρωση θα πρέπει να γίνεται με ένα πράγμα μόνο στο νου των γονέων "τί θα ήθελε το παιδί." Μιλάμε πάντα για ακραίες περιπτώσεις ασθενειών που θα έκαναν το παιδί να ζει μια πάρα πολύ δυσάρεστη ζωή.
    Επειδή ακριβώς δεν είναι σε θέση να αποφασίσει, πρέπει κάποιος άλλος να πάρει την δύσκολη αυτή απόφαση για εκείνο.
    Απλά τα πράγματα.
    Όπως όταν γεννιέται το παιδί ο γονιός αποφασίζει τί είναι το καλύτερο για εκείνο, έτσι πρέπει και πριν τη γέννηση.

    Εννοείται βέβαια ότι η απόφαση των γονέων εξαρτάται και απ' τη ηθική τους. Για παράδειγμα εάν ανήκουν σε μια ηθική που θεωρεί ότι το παιδί πρέπει να γεννηθεί οπωσδήποτε, όσο και αν βασανιστεί, όσο και αν υποφέρει στην υπόλοιπη ζωή του, τότε προφανώς θα πράξουν αντίστοιχα και θα το αφήσουν να γεννηθεί. Αν όμως το ζητούμενο είναι το ευ ζειν, τότε θα πράξουν διαφορετικά.

    Είναι ζήτημα καθαρά υποκειμενικό που έχει να κάνει με τις αντιλήψεις, την ηθική και πολλές φορές την θρησκεία του καθενός.
    Για αυτό Neerie, οι φράσεις σου "Μην ξεχνούμε πως ο ίδιος ο Υιός του Θεού υπέφερε τα πάνδεινα εδώ στη γη για κάποιο σκοπό." και "Θαύματα γίνονται πολλά καθημερινά (....) Το θέμα είναι να τα πιστεύουμε" καθώς και άλλες αναφορές στον χριστιανικό Θεό, είναι όχι μόνο εντελώς υποκειμενικές δικές σου αλήθειες, αλλά ανήκουν και σε ένα συγκεκριμένο θρησκευτικό σύστημα. Αυτό σημαίνει ότι δεν αποτελούν κοινή βάση για όλους τους συνομιλητές σου. Πόσο μάλλον για τους πολίτες μιας ολόκληρης χώρας.

    Κι εμένα μου φάνηκαν λίγο σκληρές οι παρομοιώσεις της Tren.

    Η έκτρωση για μένα παίρνει τελείως διαφορετικές διαστάσεις όταν γίνεται για λόγους ...βλακείας, ή για λόγους καθαρά βολικούς.
    Με λίγα λόγια η τυχαία εγκυμοσύνη στην εποχή μας, (εκτός από ειδικές περιπτώσεις) είναι ένα γεγονός που προκύπτει εξαιτίας μεγάλης ηλιθιότητας και απερισκεψίας. Τα προφυλακτικά, τα αντισυλληπτικά χάπια κλπ είναι πια γνωστά σε όλους, είναι ασφαλή και δεν υπάρχουν αντικειμενικές δικαιολογίες για τη μη χρήση τους.

    Εκεί, ναι, υπάρχει πραγματικά δίλημμα για το αν η έκτρωση πρέπει ή δεν πρέπει να γίνεται. Όμως γενικά τάσσομαι υπέρ του "ευ ζειν" και όχι υπέρ της αναγκαστικής συνέχισης της ζωής.

    ------------
    Παύλος Κ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 08-06-2007 16:26 ]


    neerie
    08.06.2007, 18:50
    Αγαπητή athanasp,

    Απολογούμαι, θεώρησα ότι συμφώνησες με το ποστ της Tren και γι' αυτό απευθύνθηκα και σε εσένα.

    Όσον αφορά στα ερωτήματα σου, πιστεύω, (όπως υποστήριξα και στο ποστ μου) ότι έστω και με προβλήματα, μπορεί και πρέπει κανείς να προσπαθεί να ζει τη ζωή του όσο το δυνατό καλύτερα, ότι δεν είναι πολίτης ή άνθρωπος δεύτερης κατηγορίας και ότι στην τελική, μπορεί να πάρει και να προσφέρει πολλά και να ζήσει σαν ολοκληρωμένος άνθρωπος.

    Στο θέμα "υποχρέωση στη ζωή" θεωρώ ότι έγκειται στον καθένα να το αποφασίσει από μόνος του και όχι στον κάθε γονέα που για τους δικούς του λόγους αποφασίζει και πράττει σαν πιο δυνατός αν θα ζήσει ή όχι το παιδί του (μου θυμίζει λίγο "το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό", "η επικράτηση του ισχυρότερου").

    Εννοείται ότι ο καθένας πράττει ανάλογα με τα πιστεύω του και δε διαφωνώ ότι στην κοινωνία μας και γενικότερα σε Ελλάδα (και Κύπρο) δεν υπάρχει επαρκής ενημέρωση και στήριξη για το συγκεκριμένο θέμα. Όσο για την ατζέντα του καθενός και πάλι δε μπορώ να διαφωνήσω, μακάρι να μην υπήρχαν ανέντιμα κίνητρα πίσω από τις αμβλώσεις.



    Αγαπητή Tren,


    Θέτουμε το θέμα σε διαφορετικές βάσεις αφού εσύ θεωρείς ότι ένα παιδί μπορεί να είναι "λάθος" ή "σωστό" αναλόγως των συνθηκών μέσα από τις οποίες προέρχεται (ή της φυσικής του κατάστασης?). Διαφωνώ, θεωρώ ότι κανένα παιδί δεν είναι λάθος, άσχετα από συγκυρίες και φυσικής κατάστασης. Το να δώσεις σε κάποιον ζωή δεν είναι λάθος, αλλά το πολυτιμότερο αγαθό που μπορείς να του δώσεις.

    Αυτό που εσύ θεωρείς "κακή" ζωή για τον άλλο, μπορεί κάλλιστα να του αρέσει και να είναι ευτυχισμένος.

    Αυτό που θεωρούσαμε καταδικασμένο (σε θάνατο) από τη μήτρα μπορεί:
    1. λάθος να θεωρήθηκε καταδικασμένο
    2. μετά να γιατρευτεί λόγω και της εξέλιξη της επιστήμης (άρα αν έρθει στη ζωή, κάποια στιγμή γιατρεύεται και μπορεί να ζήσει όπως εμείς - και δε θα αναφερθώ πάλι σε θαύματα εφόσον απορρίπτονται από άθεους ή αλλόθρησκους)
    3. να ζήσει μια φυσιολογική και ευτυχισμένη ζωή, αν και άρρωστο-ανάπηρο.


    Γι αυτό το λόγο επιμένω ότι εναπόκειται σε αυτόν να αποφασίσει αν θα ζήσει ή όχι.

    Δεν κατάλαβα τελικά αν πιστεύεις ότι ένα παιδί είναι ή όχι κτήμα κάποιου. ανήκει ή όχι στους γονείς του? Μπορούν ή όχι να κρίνουν αν θα ζήσει ή θα πεθάνει?

    Το σπερματοζωάριο όταν ενωθεί με το ωάριο στη μήτρα φτιάχνει (εκτός απροόπτου) μια ζωή, άρα θεωρώ ότι έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται το έμβρυο, ως μια ζωή.



    Αγαπητέ Astron,

    Συμφωνώ ότι το αγέννητο παιδί δεν είναι σε θέση να πάρει αυτή την απόφαση, κι αυτός είναι άλλος ένας λόγος γιατί να ΜΗΝ του αφαιρέσει κανείς αυτό το δικαίωμα, δώσε του εσύ ζωή (που έτσι κι αλλιώς τη δικαιούται), κι αν δεν του αρέσει ας αποφασίσει όταν μπορεί, ο ίδιος τι να την κάνει . (Όπως "αφήνουμε" τα άτομα με νοητική υστέρηση να ζήσουν τη ζωή τους ασχέτως αν σκέφτονται λογικά και καταλαβαίνουν αν θα ήθελαν να ζήσουν ή όχι).

    Επίσης, όταν γεννιέται το παιδί οι γονείς μπορούν να αποφασίσουν σε τι σχολεία να το στείλουν, που θα ζήσει και πως, ανεξαρτήτως της φυσικής ή νοητικής του κατάστασης.

    Δεν αποφασίζουν ΑΝ ΘΑ ΖΗΣΕΙ Η ΟΧΙ (και κακώς αν το κάνουν ορισμένοι, πιστεύω συμφωνούμε σε αυτό!) διότι τότε μιλούμε για έγκλημα.

    Γιατί να μην το βλέπουμε έτσι και όταν το παιδί είναι έμβρυο?



    Σχετικά με τις αναφορές μου στο Θεό και στη χριστιανική πίστη τις παρέθεσα (και δεν αρνούμαι ότι ενστερνίζομαι τη χριστιανική πίστη στο Θεό) ως απάντηση στη φίλη που μίλησε πρώτη για την έλλειψη θαυμάτων από το Θεό.

    Όσο για το "ευ ζειν", λέω και πάλι ότι η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ για να ξέρουμε εμείς πέραν πάσης αμφιβολίας τί είναι καταδικαστέα κατάσταση ή όχι.
    ΄

    Σε απάντηση στους άλλους φίλους που έθεσαν τα θέματα της θανατικής καταδίκης, της αυτοκτονίας (και προσθέτω ευθανασίας) πιστεύω ότι η δήλωση "κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρέσει μια ανθρώπινη ζωή" είναι εξίσου δεσμευτική.

    Η ανθρώπινη ζωή είναι το πλέον πολύτιμο δώρο που πρέπει να εκτιμούμε δεόντως, ασχέτως αν το αξίζουμε ή αν το θέλουμε. Διαφορετικά δεν υπάρχει νόημα.


    Το φιλμάκι στο οποίο αναφέρθηκα προηγουμένως είναι του Bernard Nathanson, "Σιωπηλή Κραυγή" (Silent Scream) το βρει κάποιος ας το βάλει εδώ.


    Κι επειδή δε θέλω να επαναλαμβάνομαι και να κουράζω άλλο, σας χαιρετώ!

    +


    να με θυμάσαι όταν ξυπνάς, στην προσευχή σου, σε ότι ωραίο αγαπάς, στην ύπαρξή σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 08-06-2007 19:10 ]


    Tren
    08.06.2007, 19:56
    Το να γινει καποιος γονιος αποτελει για καθε ωριμο ανθρωπο αποτελεσμα προσωπικης επιθυμιας και σκεψης.Η ωριμοτητα αυτη και το γεγονος οτι ζει σε μια χωρα που του παρεχει στοιχειωδες συστημα υγειας(η Ελλαδα π.χ)του δινουν την πολυτελεια να ξεκινησει αυτη τη διαδικασια σωστα.
    Επισκεπτεται γιατρους κανει εξετασεις και μπαινει σε μια σειρα πραγματων που αν δεν τα εκανε ολοι θα τον θεωρουσαμε ανευθυνο.
    Ο λογος λοιπον που μια γυναικα βαζει τον εαυτο της στα χερια της ιατρικης παρακολουθησης εχοντας διπλα της εναν γυναικολογο εναν παθολογο και μια μαια δεν ειναι "συντροφικος".Ειναι γιατι μια σωστη εγκυμοσυνη δεν βαζει σε κινδυνο την ζωη της μητερας και πιστοποιει την σωστη αναπτυξη του εμβρυου.
    Μην μου μιλατε λοιπον με "μπορει" και "αν" κανουν λαθος οι γιατροι στις προγνωσεις γιατι με τον ιδιο τροπο μπορω κι εγω να πω "κι αν οχι?"

    Θαυμαζω πραγματικα την ευαισθησια που δειχνετε καποιοι στο θεμα "παιδι" και ελπιζω να μην ειναι μονο θεωρητικη.
    Θα θελα κι εγω με τη σειρα μου να ρωτησω κατι.Επειδη η πραγματικοτητα στην οποια εγω ζω δεν περιλαμβανει τοσο στρωτα σεναρια..
    Και ακουγομαι ισως λιγο κυνικη και σκληρη στις αποψεις μου...

    Δεν ειναι λαθος λαοι που βιωνουν την απολυτη εξαθλιωση και εχουν αθλιο βιοτικο επιπεδο να γεννοβολανε σαν τα κουνελια?

    Δεν ειναι λαθος καθε υπαρξη που μπορει να γεννησει εχει δεν εχει μυαλο στο κεφαλι της να κανει παιδια και μετα να τα βγαζει στην ζητιανια η να τα πεταει στα ιδρυματα?

    Ειναι η δεν ειναι λαθος η βιασμενη κοπελα να γεννησει τον σπορο του βιαστη της?

    Ειναι η οχι λαθος επειδη εχω καλο στο μυαλο και σαδομαζοχιστικες τασεις ,αλλα γερα σπερματοζωαρια,να κανω παιδια -τασακια να χω καπου να σβηνω τα τσιγαρα μου?

    Να κανω κορες και να τις πουλαω στα πορνεια για να ξεχρεωσω τα χωραφια?


    Και κατι πιο σαφες αλλα απολυτα αληθες.


    Αν ο γιατρος πει για πιθανο σοβαρο προβλημα στην αναπτυξη του εμβρυου τοτε ζητω η ανθρωπινη υπαρξη !
    Αν ομως σου λεγε πιθανη επιπλοκη της δικης σου υγειας?

    Τι θα λεγες τοτε?Ε?
    Tren
    08.06.2007, 20:10
    Δεν ειμαι ρομαντικη στο θεμα των παιδιων γιατι δεν ειμαι παιδι.
    Ζω στον κοσμο των μεγαλων και αυτο με υποχρεωνει να σκεφτομαι διπλα οπως πολυ σωστα ειπε ο Astron.


    Επισης ξεχασα να αναφερω πως αναλογικα με τα νοσοκομεια τα νεκροταφεια εχουν περισσοτερο κοσμο.


    Κι επισης ξεχασα να σου απαντησω Neerie




    Κτημα σαφως των γονεων τους και κτισμα αν θες ειναι τα παιδια μεχρι την ενηλικιωση.Κηδεμονες αγρυπνοι φρουροι και συντροφοι.
    Λεμε "Τα παιδια ΜΟΥ"δεν λεμε οι ανθρωπινες υπαρξεις που φεραμε στον κοσμο.
    punkster
    08.06.2007, 20:24
    Παράθεση:


    Σημειώνω τέλος (και απολογούμαι για το μακροσκελές ποστ) ότι ψάχνω -κι όταν το βρω θα το παραθέσω εδώ- για ένα φιλμάκι στο οποίο μιλά ένας γιατρός που έχει κάνει πολλές εκτρώσεις, και παρουσιάζει ένα έμβρυο κατά την έκτρωση. Το έμβρυο είναι μια κουκκίδα στη μήτρα, που όταν "βλέπει" το μηχάνημα που πρόκειται να το σκοτώσει να εισέρχεται στη μήτρα, κινείται μανιωδώς (και ανεπιτυχώς) να το αποφύγει... Αν αυτό δεν είναι σημάδι ότι το έμβρυο είναι άνθρωπος και αισθάνεται, καταλαβαίνει τότε τι είναι?

    Να 'στε καλά


    +



    Βασικα, αυτο που λες και το λενε πολλοι δεν εχει καμια σχεση με το αν ειναι ανθρωπος ή οχι και δεν αποδεικνυει τιποτα. Ακομα και κατωτερες μορφες ζωης οταν βρεθουν σε ακραιες καταστασεις και αισθανθουν τον κινδυνο αντιδρουν με τροπο τετοιο ωστε να αναστρεψουν και να αποφυγουν αυτη την κατασταση. Δεν ειναι θεμα "αισθανουμαι/καταλαβαινω" γιατι το να "καταλαβαινει" κανεις κατι σημαινει οτι εχει ανεπτυγμενο εγκεφαλο σε τετοιο βαθμο ωστε να μπορει να δεχεται και να επεξεργαζεται τα ερεθισματα του περιβαλλοντος.

    Η αντιδραση του εμβρυου ειναι καθαρα αυτο που λεμε ενστικτο, αυτη η ανεξηγητη εκτη αισθηση ας πουμε που ειναι ζωτικης σημασιας για την επιβιωση του ειδους.

    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 08-06-2007 20:34 ]


    edelweiss
    09.06.2007, 04:46
    Εγώ αν και μικρή... Είμαι της ιδέας πως από την στιγμή που παίρνουν οι γονείς την απόφαση να κάνουν ένα παιδί... Θα πρέπει να τα έχουν λάβει όλα υπόψην... Ακόμα και τις πιο απίθανες περιπτώσεις, από το να κάθονται και να αφαιρούν ζωή που είδη άρχισε να δημιουργήται... Γιατί δεν στερείς μόνο σε αυτόν τον οργανισμό την ζωή, αλλά και η μητέρα φθείρεται (δεν μιλάω σωματικά... Αλλά γυναικολογικά και συναισθηματικά... Γιατί είναι ταλαιπωρία η όλη φάση).

    Δεν λέω ειναι περίπλοκο το θέμα, μα πιστεύω πως όχι τόσο περίπλοκο όσο φαίνεται...
    YrIazz
    09.06.2007, 09:16
    Στην θεωρια ειναι πολυ ομορφο να μιλας για δικαιωμα στη ζωη..... Στην πραξη ειναι πολυ πιο σκληρα κ δυσκολα τα πραγματα... Και ενταξει οσο ζεις να στηριζεις εσυ το παιδι... Οταν πεθανεις? Που πιστευεις οτι θα παει? Μηπως θα ειναι σε θεση να συντηρησει μονο του τον εαυτο του ή μηπως θα πρεπει να παει σε ιδρυμα?

    Ειμαι περιεργη, εαν ειχατε γεννηθει με ολικη αναπηρια απο το λαιμο κ κατω κ βλεπατε την ζωη να περναει διπλα σας χωρις να μπορειτε να χαρειτε τιποτα, θα ησασταν της ιδιας αποψης?

    Και δεν καταλαβαινω γιατι να βαλω την ηθικη μου πανω απο την ευτυχια του παιδιου που θα φερω στον κοσμο... ειναι πολυ εγωιστικο...

    Εχω την αισθηση οτι μιλατε χωρις να εχετε ζησει εστω κ για καποιες ωρες, διπλα σε τετοια παιδια.....

    Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με οσα ειπαν οι Astron, Tren κ Athanasp.