ελληνική μουσική
    305 online   ·  210.844 μέλη
    Zefuros
    02.11.2007, 14:40
    Προτεινω να πατε να κανετε μια δημοσκοπηση στα υπο καταληψη σχολεία, και να τους ρωτήσετε για ποιο λόγο κανουν κατάληψη. Σε απαντησεις του στυλ "να μην εφαρμοστεί ο Νομος ΠΛαισιο" προχωρηστε σε 2η ερωτηση: Τι προβλέπει ο Νομος Πλαισιο. Αν σας απαντησει εστω το 5%, κερναω ολο το τοπικ μπυρες....
    (Μην πατε να ρωτησετε τον οργανωτη της ΚΝΕ. Αλλα τους αλλους...)
    Τα σχολεια ξεκινησαν τωρα, ωστε να κανουν Αργοτερα τα ΠΑνεπιστημια κτλ κτλ. Για να βρισκεται σε διαρκη αναβρασμο.

    ΚΑλυτερα ειναι να συμμετεχεις στην σχετικη συζητηση που σου δινεται λογος και μπορεις να δωσεις τις προτασεις σου, παρα να βγαινεις εκτος καινα το παιζεις αγωνιστης (καταλάβατε κυριε Αλαβανε και ΣΙΑ ΕΕ?). Πολιτικά παιχνιδάκια στις πλατες ολων μας.

    Για την ουσία των θεματων, ειναι αλλο θεμα. Πχ, προσωπικα δεν θεωρω πως ολος ο Νομος-πΛΑισιο ειναι στραβος. Εχει πολλά θετικά, και θελει πολλές διορθωσεις σε αλλα σημεια. Για αυτο δεν μουαρεσει η ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΗ αποψη "ΟΧΙ στον Νομο πλαισιο". Το σωστο ειναι να τον μελετησεις και να παρεις τα σωστα του.

    Ομοιως, για την Αναθεωτηση του αρθρου 16, δεν ειμαι κατά. Το να ερθουν ξενα πανεπιστημια απο εξω με βρισκει απολυτα συμφωνω. Αυτο που με προβληματιζει, ειναι μηπως το συστημα δεν λειτουργησει οπως θεωρητικά προβλέπεται και γινει μπαχαλο. Προσφατα ειδα πως το πανεπιστημιο της Σορβοννης ηθελε να ιδρύσει σχολές του στυλ Ελλάδα διχως διδακτρα κτλ τκλ. Γιατι να ειναι κανεις ενάντια σε αυτο? Μηπως η κλίκα τον μεγαλοκαθηγητων/μονιμωμ/βολεμενων κτλ κτλ κτλ??

    Ειναι πολλά τα ζητηματα. Ας μην τρεχουμε να υπερασπιστουμε την "καθε μορφης αντιδραση-οπως και α εχει-κτλκ κτλ"

    renabill
    02.11.2007, 17:43
    Ναι αλλά ως τελευταία λύση. Δεν κάνουμε με την μια κατάληψη κι όποιον πάρει ο Χάρος.Ούτε κάνουμε κατάληψη για να χάσουμε μάθημα όπως το βλέπουν οι περισσότεροι.Τότε έχουμε χάσει το νόημα ...
    Stroumfita456
    04.11.2007, 22:30
    Τις ΒΑΡΕΘΗΚΑ τις καταληψεις χωρις ΣΟΒΑΡΑ αιτηματα....ΕΛΕΟΣ
    SOPHIA-MX-4EVER
    07.11.2007, 00:50
    Φεγγαράκι μου λαμπρό
    φέγγε μου να κρατώ
    το σχολιό
    κλειδαμπαροτό!







    xristos_rock
    07.11.2007, 01:31
    Στο σχολείο ενός φίλου μου κάνουν κατάληψη με το αίτημα ότι δεν θέλουν οι τυρόπιτες να είναι τετράγωνες αλλά στρογγυλές. Ρε παιδιά, ξεφεύγετε. Κάντε κατάληψη για κάποιο σοβαρό θέμα, όχι απλά επειδή είναι της μόδας... Βρείτε ένα σοβαρό λόγο και είμαι μαζί σας...
    Τα σέβη μου.

    Things go better with ROCK

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 07-11-2007 01:33 ]


    punkster
    07.11.2007, 10:50
    Παράθεση:

    Το μέλος xristos_rock στις 07-11-2007 στις 01:31 έγραψε...

    Στο σχολείο ενός φίλου μου κάνουν κατάληψη με το αίτημα ότι δεν θέλουν οι τυρόπιτες να είναι τετράγωνες αλλά στρογγυλές. Ρε παιδιά, ξεφεύγετε. Κάντε κατάληψη για κάποιο σοβαρό θέμα, όχι απλά επειδή είναι της μόδας... Βρείτε ένα σοβαρό λόγο και είμαι μαζί σας...
    Τα σέβη μου.

    Things go better with ROCK




    Αν ειναι ποτε δυνατον!!!!!!! Το ειχα ακουσει σαν αστειο αυτο με τις τυροπιτες, αλλα ποτε δεν φανταζομουν οτι καποιος θα το εκανε πραγματι!!!!!!!! Πραγματικα ενα μεγαλο, τεραστιο, γιγαντιαιο ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!


    Morpheus91
    07.11.2007, 11:18
    Σήμερα είναι η 15η ημέρα κατάληψης ...
    Απλά ένα δεν μπορώ να καταλάβω :
    Πώς πας να διεκδικήσεις τα δικαιώματα
    σου στερώντας τα δικαιώματα των άλλων ????

    xristos_rock
    07.11.2007, 12:42
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 07-11-2007 στις 10:50 έγραψε...


    Αν ειναι ποτε δυνατον!!!!!!! Το ειχα ακουσει σαν αστειο αυτο με τις τυροπιτες, αλλα ποτε δεν φανταζομουν οτι καποιος θα το εκανε πραγματι!!!!!!!! Πραγματικα ενα μεγαλο, τεραστιο, γιγαντιαιο ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!





    Κι εγώ στην αρχή νόμιζα ότι έκαναν πλάκα αλλά τελικά αυτό ήταν το αίτημά τους...Είναι της μόδας φαίνεται...
    Conspiratus
    07.11.2007, 12:52
    Παράθεση:

    Το μέλος xristos_rock στις 07-11-2007 στις 01:31 έγραψε...

    Στο σχολείο ενός φίλου μου κάνουν κατάληψη με το αίτημα ότι δεν θέλουν οι τυρόπιτες να είναι τετράγωνες αλλά στρογγυλές. Ρε παιδιά, ξεφεύγετε. Κάντε κατάληψη για κάποιο σοβαρό θέμα, όχι απλά επειδή είναι της μόδας... Βρείτε ένα σοβαρό λόγο και είμαι μαζί σας...
    Τα σέβη μου.

    Things go better with ROCK

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristos_rock στις 07-11-2007 01:33 ]





    Ο Χριστος και η μανα του!!! Δεν παμε καλα!!!
    absurdus_delirium
    07.11.2007, 13:19
    Τσκ, τσκ, τσκ... Αυτό με τις τυρόπιτες είναι (από ότι βλέπω πλέον) αστικός θρύλος. Το είχα πρωτακούσει στις μεγάλες καταλήψεις της δεκαετίας του '90 ως ένα από τα αιτήματα της κατάληψης του Ευκλείδη. Απ' ότι φαίνεται είναι διαχρονικό τελικά, ε; Και δημιουργεί εντυπώσεις εξ ίσου καλά με τότε!

    xristos_rock
    07.11.2007, 15:17
    Μα...γιατί;;; Δεν είναι σοβαρό θέμα αυτο;;;; Μα αν είναι δυνατόν τη σήμερον ημέρα οι τυρόπιτες να είναι τετράγωνες και στρογγυλές...Πρέπει να βγουν και σε νέα σχήματα...
    piou-piou
    07.11.2007, 16:00
    Παράθεση:

    Το μέλος xristos_rock στις 07-11-2007 στις 15:17 έγραψε...

    Μα...γιατί;;; Δεν είναι σοβαρό θέμα αυτο;;;; Μα αν είναι δυνατόν τη σήμερον ημέρα οι τυρόπιτες να είναι τετράγωνες και στρογγυλές...Πρέπει να βγουν και σε νέα σχήματα...


    χαχαχαχα και στο σχολειο μου το ειχαν πει αυτο αλλα για πλακα , στο χαρτι με τα αιτηματα δεν υπηρχε . δε λεω ωραια να χανεισ μαθημα αλλα μετα θα πεσουν ολα μαζι και θα ειναι φρικη ...
    xristos_rock
    07.11.2007, 16:28
    piou-piou Ευτυχώς τουλάχιστον που υπάρχουν μερικοί που καταλαβαίνουν ότι μετά θα "μαζευτούν" όλα τα χαμένα μαθήματα. Γι'αυτό δεν υπάρχει λόγος κατάληψης χωρίς...ιδιαίτερο λόγο...Βέβαια, δεν λέω, κι εγώ όταν είχα κατάληψη, ψήφιζα υπέρ...χεχε Μεταξύ μας αυτά...
    StavmanR
    07.11.2007, 16:52
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 07-11-2007 στις 13:19 έγραψε...

    Τσκ, τσκ, τσκ... Αυτό με τις τυρόπιτες είναι (από ότι βλέπω πλέον) αστικός θρύλος. Το είχα πρωτακούσει στις μεγάλες καταλήψεις της δεκαετίας του '90 ως ένα από τα αιτήματα της κατάληψης του Ευκλείδη. Απ' ότι φαίνεται είναι διαχρονικό τελικά, ε; Και δημιουργεί εντυπώσεις εξ ίσου καλά με τότε!






    Ο καλύτερος τρόπος για να σε βάλει κάποιος να κάνεις τη δουλειά του, είναι να σου την πασσάρει ως δική σου.
    Και ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις μία κοινωνία νωχελική και υποτακτική είναι να την κάνεις υπερδιεγερτική εναντίον της εγέρσεως...
    Δυστυχώς είμαστε σκλάβοι της ημιμάθειας και της παραπληροφορήσεως. Κι έτσι δεν πολεμούμε ποτέ την αμάθεια, παρά μόνο το άλλο μισό της γνώσεως που μας λείπει...
    dimitra9
    09.11.2007, 12:04
    τα παντα ειναι θεμα πολιτισμου & παιδειας,και δυστυχως εχουμε μεγααααααλη ελλειψη,οχι πως οι τυροπιτα δεν ειναι ενα θεμα κι αυτο δηλαδηςςςςςςςςς......


    αλλα για μισο βρε παιδια.ειναι στην φυση του μαθητη να θελει να χανει μαθημα,ετσι;τα παιδακια που θεν να μπουν στο πανεπιστημιο (κι ας μην ξερουν το γιατι) κι αυτα θελουν τον χρονο τους για διαβασμα,σωστα;υπαρχουν κι εκεινοι που αγωνιζονται για μια "καλυτερη παιδεια"τηλεκατευθυνομενοι η αυτοβουλως,ε;οκ ολα αυτα μεσα στο προγραμμα ειναι.

    δλδ περα απο τον χαβαλε ,η ελληνικη εκπαιδευση δεν αντιμετωπιζει κανενα θεμα;δεν υπαρχουν προβληματα;δεν χρειαζεται ο αγωνας;οι γονεις και οι καθηγητες που ειναι σε ολα αυτα;δεν πρεπει να ενωθουν με τους μαθητες και ως ωριμοτεροι να διεκδικησουν κι αυτοι;να βγουν στους δρομους;να κατευθυνουν τους νεους που υποτιθεται οτι δεν εχουν μυαλο,οτι ειναι ανεγκεφαλοι,οτι καταλυουν τα κτηρια για μια τυροπιτα.......κι ολοι εμεις τι κανουμε;τους κοιταμε και λεμε:"α,για κοιτα το χαζο κανει καταληψη επειδη η τυροπιτα δεν ειναι οχταγωνη"

    εμεις λοιπον που γνωριζουμε τους νομους,τα χρηματα που πρεπει να διατεθουν για την εκπαιδευση,που γνωριζουμε οτι η παραπαιδεια ειναι βασικη οικονομικη πηγη του κρατους ας αγωνιστουμε εμεις λοιπον για τα παιδια.ας το κανουμε εμεις καλυτερα απο εκεινα.


    και κυριως ας τα μαθουμε πως οι αγωνες εχουν κερδη αλλα εχουν και τιμημα.
    σαν μαθητρια ημουν κατα της καταληψης.θυμαμαι τοτε ελεγα:"θα συμμετεχω στην καταληψη αλλα θα ειμαι εδω ολη μερα και θα παρω ολες τις απουσιες που μου αναλογουν κι ας χασω χρονια".κανεις δεν το δεχτηκε.τοτε δεν εγιναν καταληψεις απο το σχολειο μας,αλλα κλειναμε τους δρομους


    pepe-le-pew
    09.11.2007, 16:46
    @dimitra9:
    Έχεις δίκιο....αλλά οι καταλήψεις στα σχολεία έχουν γίνει καθεστώς πλέον και έτσι αντιμετωπίζονται και από την πλειοψηφία του κόσμου....
    --Elena--
    09.11.2007, 16:52
    Κι εμείς κατάληψη έχουμε!!!Αν και το πηγαίναμε μόνο για αποχή,τελικά....από Δευτέρα κατάληψη!!!!



    επισυναπτόμενα: Αποχή.jpg 
    Vaya-kou
    09.11.2007, 21:54
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 07-11-2007 στις 10:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xristos_rock στις 07-11-2007 στις 01:31 έγραψε...

    Στο σχολείο ενός φίλου μου κάνουν κατάληψη με το αίτημα ότι δεν θέλουν οι τυρόπιτες να είναι τετράγωνες αλλά στρογγυλές. Ρε παιδιά, ξεφεύγετε. Κάντε κατάληψη για κάποιο σοβαρό θέμα, όχι απλά επειδή είναι της μόδας... Βρείτε ένα σοβαρό λόγο και είμαι μαζί σας...
    Τα σέβη μου.

    Things go better with ROCK




    Αν ειναι ποτε δυνατον!!!!!!! Το ειχα ακουσει σαν αστειο αυτο με τις τυροπιτες, αλλα ποτε δεν φανταζομουν οτι καποιος θα το εκανε πραγματι!!!!!!!! Πραγματικα ενα μεγαλο, τεραστιο, γιγαντιαιο ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!





    Παράθεση:


    to allo to kalo to akousate? sxoleio sto volo teleitai upo katalhpsh,zhtwntas to zabon twn sandwiches na eina yfanths k oxi nikas....ante meta na se paroun sovara k na akousoun ta pragmatika sou aithmata....


    Efklidis
    10.11.2007, 11:14
    Εμείς δεν έχουμε αλλά να κάνουν οι αλλοι και εμεις να χάσουμε? Θα κάνουν απο την Δευτέρα μεχρι την Παρασκευη. ΟΚ για μια βδομαδουλα διακοπες δεν με χαλάει αλλα αμα το παρατραβάς τοτε ... ρε παιδες αμα έχετε παρατηρησει όλοι οι &^$%&%^ κανουν καταληψη ΤΕΣΠΑ
    Conspiratus
    11.11.2007, 15:34
    Ετσι οπως παμε σε λιγο οταν θα κανουμε μαθημα θα ειναι σαν να επαναστατουμε απο...την καταληψη!!!!