ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.830 μέλη

    300: Μπράβο στη Warner Bros

    Astron
    13.03.2007, 18:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 13-03-2007 στις 15:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 13-03-2007 στις 12:13 έγραψε...

    Εμένα πάλι το "HotGates" δε με πείραξε ρε παιδιά... Είναι η ακριβής και σωστή μετάφραση της λέξης "Θερμοπύλες". Γιατί δηλαδή είναι αστείο στα Αγγλικά και όχι στα Ελληνικά;
    Ή προτιμούσατε να ακούμε με αμερικανική προφορά την λέξη "Thermopylae";



    Θά διαφωνήσω αγαπητέ Παύλο.

    Τά τοπωνύμια δέν μεταφράζονται.

    Διαφορετικά,όποιος ξένος κάνει ταινία μέ θέμα π.χ. την Μακρόνησο θά την αναφέρη ώς Long Island

    Η μήπως θά ήταν ωραίο να ακούμε κάποιον ξένο να μιλά γιά το Fast River αναφερόμενος στόν Γοργοπόταμο;



    Η διαφορά εδώ Αλβέρτο είναι ότι δεν είναι κάποιος ξένος που μιλάει για τις Θερμοπύλες. Είναι ένας Σπαρτιάτης που μιλάει για τις Θερμοπύλες, απλά η ταινία είναι στα Αγγλικά. Όπως λοιπόν οι αρχαίοι έλεγαν "Θερμοπύλες" και εννούσαν πράγματι την περιοχή εκείνη με το στενό (πύλες) και τις γνωστές πηγές θερμού νερού, πρέπει στο αγγλόφωνο κοινό η λέξη να έχει το ίδιο νόημα και να μην είναι απλά κάποια "κορακίστικα" όπως φαίνεται σίγουρα στους ξένους η λέξη "Thermopylae".

    Υ.Γ. Πάντως, ούτως ή άλλως κάποιοι γεωγραφικοί όροι και τοπωνύμια μεταφράζονται: Για παράδειγμα ο ωκεανός που σήμερα ονομάζουμε "Ειρηνικός" αν δεν μεταφραζόταν θα έπρεπε σήμερα να λέγεται "Πασιφικός" (pacific ocean) και η Νέα Υόρκη θα έπρεπε να λέγεται "Νιουγιόρκη" (!) (new york).
    alex3
    13.03.2007, 18:21
    Και πάντως τελικά παιδιά μην ξεχνάμε πως μετά από δυό αποτυχημένες εκστρατείες οι Πέρσες κατάφεραν να μας το κάψουν το μαγαζί με τον πιο συνηθισμένο για Έλληνες τρόπο : μας αγόρασαν...και το κλείσαμε μόνοι μας...
    Astron
    13.03.2007, 19:49
    Ένα ωραίο και σύντομο αφιέρωμα του History Channel για την μάχη των Θερμοπυλών.






    chorrer
    13.03.2007, 22:31
    Λοιπον μολις γυρισα απο την ταινια......προσωπικα σχολια:

    (προσοχη περιεχει spoiler)

    1. Πολυ κακο για το τιποτα

    Εννοω οτι ενταξει δεν εγινε κι η τρομερη παραποιηση της ιστοριας, Η Τροια, Ο Μεγας Αλεξανδρος, Ο Ηρακλης κι οτι αλλο εχω δει εγω προσωπικα που να βασιζεται σε ελληνικη ιστορια ή μυθολογια ηταν πολυ χειροτερο (παντα σε βαση με την πρωτοτυπη ιστορια).

    2. Σαν ταινια ειναι μετρια (κατα την γνωμη μου παντα)

    Οι χαρακτηρες χωρις βαθος, χωρις καποια ιδιαιτερη πλοκη και χωρις ο σκηνοθετης να καταφερει να με κανει να συμπαθησω ιδιατερα καποιον ετσι ωστε να λυπηθω την ωρα που πεθαινει....π.χ. Θυμηθειτε την τελευταια σκηνη στο Braveheart την ωρα που πεθαινει και φωναζει Freedom και μετα συγκρινετε την με την τελευταια σκηνη του Λεωνιδα.

    3. Τα εφε

    Τα εφε δεν με ενθουσιασαν κι ιδιαιτερα , πολλες φορες ηταν πολυ καρτουνιστικα και ξεφευγαν κατα πολυ απο την πραγματικοτητα χωρις κανενα ιδιαιτερο λογο....Λυκος που μοιαζει με λυκανθρωπο, ρινοκερος σε υψος ελεφαντα, ελεφαντας σε υψος πολυκατοικιας,κλπ
    Επισης το φιλτραρισμενο χρωμα της ταινιας γενικοτερα που τα εκανε να φαινονται ολα τοσο γκριζα και μουντα μπορω να πω οτι με ψιλοχαλασε.

    4. Ο ηχος

    Πιστευω οτι η επιλογη των suround ηχων ηταν καπως αποτυχημενη (εκτος αν εφταιγαν τα ηχητικα του κινηματογραφου που πηγα) ......οταν ειχε καποια μαχη , ο ηχος ηταν εκωφαντικος αλλα οταν υπηρχε καποιος διαλογος ...με το ζορι μπορουσες να ξεχωρισεις τι ελεγαν

    5. Σχετικα με τις μαχες , θα συμφωνησω με τον Astron , ηταν πολυ φτωχες κι εστιασμενες σε μεμονωμενα ατομα.

    Γενικως παντως ηταν μια ταινια που αν την ειχα δει στο σπιτι μου, ξαπλωμενος στο καναπε μου, με το τσιγαρακι μου και με την αναλυση της οθονης του υπολογιστη, μπορω να πω οτι θα ηταν ενα σχετικα ευχαριστο διωρο.
    melios82
    19.03.2007, 00:40
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 13-03-2007 στις 22:31 έγραψε...

    Λοιπον μολις γυρισα απο την ταινια......προσωπικα σχολια:

    (προσοχη περιεχει spoiler)

    1. Πολυ κακο για το τιποτα

    Εννοω οτι ενταξει δεν εγινε κι η τρομερη παραποιηση της ιστοριας, Η Τροια, Ο Μεγας Αλεξανδρος, Ο Ηρακλης κι οτι αλλο εχω δει εγω προσωπικα που να βασιζεται σε ελληνικη ιστορια ή μυθολογια ηταν πολυ χειροτερο (παντα σε βαση με την πρωτοτυπη ιστορια).

    2. Σαν ταινια ειναι μετρια (κατα την γνωμη μου παντα)

    Οι χαρακτηρες χωρις βαθος, χωρις καποια ιδιαιτερη πλοκη και χωρις ο σκηνοθετης να καταφερει να με κανει να συμπαθησω ιδιατερα καποιον ετσι ωστε να λυπηθω την ωρα που πεθαινει....π.χ. Θυμηθειτε την τελευταια σκηνη στο Braveheart την ωρα που πεθαινει και φωναζει Freedom και μετα συγκρινετε την με την τελευταια σκηνη του Λεωνιδα.

    3. Τα εφε

    Τα εφε δεν με ενθουσιασαν κι ιδιαιτερα , πολλες φορες ηταν πολυ καρτουνιστικα και ξεφευγαν κατα πολυ απο την πραγματικοτητα χωρις κανενα ιδιαιτερο λογο....Λυκος που μοιαζει με λυκανθρωπο, ρινοκερος σε υψος ελεφαντα, ελεφαντας σε υψος πολυκατοικιας,κλπ
    Επισης το φιλτραρισμενο χρωμα της ταινιας γενικοτερα που τα εκανε να φαινονται ολα τοσο γκριζα και μουντα μπορω να πω οτι με ψιλοχαλασε.

    4. Ο ηχος

    Πιστευω οτι η επιλογη των suround ηχων ηταν καπως αποτυχημενη (εκτος αν εφταιγαν τα ηχητικα του κινηματογραφου που πηγα) ......οταν ειχε καποια μαχη , ο ηχος ηταν εκωφαντικος αλλα οταν υπηρχε καποιος διαλογος ...με το ζορι μπορουσες να ξεχωρισεις τι ελεγαν

    5. Σχετικα με τις μαχες , θα συμφωνησω με τον Astron , ηταν πολυ φτωχες κι εστιασμενες σε μεμονωμενα ατομα.

    Γενικως παντως ηταν μια ταινια που αν την ειχα δει στο σπιτι μου, ξαπλωμενος στο καναπε μου, με το τσιγαρακι μου και με την αναλυση της οθονης του υπολογιστη, μπορω να πω οτι θα ηταν ενα σχετικα ευχαριστο διωρο.



    ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ CHORRER, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΗΤΑΝΕ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ Η ΤΑΙΝΙΑ, ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ? ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΟΜΠΕΣ, ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ SAFE SEX TO POLY ΕΙΜΑΣΤΕ, ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΜΑΙΑ ΤΗΣ TRASH T.V KAI TOY ΑΔΕΛΦΑΤΟΥ, ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑΙΝΙΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ, ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕ.. O KOSMOS ΘΑ ΘΥΜΑΤΕ ΠΩΣ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΚΑΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΤΙ, ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΧΗ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΑΙΕΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΓΕΝΝΙΩΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΑΝ ΟΙ ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ , Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ(ΣΕ ΠΑΡΑΛΑΓΗ ΒΕΒΑΙΑ) Ο ΞΕΡΞΗΣ,Α, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΒΛΑΚΕΣ ΓΕΛΑΓΑΝΕ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ, ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΝΤΥΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Ο ΞΕΡΞΗΣ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΜΑΝΙΑ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΒΑΦΑΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΛΕΦΑΡΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΜΑΧΗ ΦΡΟΝΤΙΖΑΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΖΗΛΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΤΕΝΙΖΑΝ...ΤΕΣΠΑ, ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΥΑΡΙΑ, ΑΠΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΑΓΗ ΕΚΑΝΕ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΠΕ,,,, ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ, ΤΩΡΑ, ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ, ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ , ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ ΤΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΞΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ , ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΝ ΞΕΡΟΥΝ (ΜΙΛΑς ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΣ Τ.V) AΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ..
    ΤΑ ΣΕΒΗ Μ


    Α, ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ ΠΙΑ ΑΝΑΚΡΙΒΗΣ ΗΤΑΝ , ΟΡΙΣΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙ ΕΙΔΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ,ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΤΣΙ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΚΟΙΛΟΤΑ ΦΟΡΟΥΣΕ Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΓΟΡΓΩ ¨)




    Οι Σπαρτιάτες ήταν οι καλύτεροι μαχητές του αρχαίου κόσμου, και αυτό πήγαζε απο το γεγονός οτι απο μικρά παιδιά είχαν εκπαιδευτεί στην τέχνη του πολέμου και φυσικά είχαν λάβει μέρος και σε πάρα πολλές μαχες την περίοδο εκείνη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα μια τέλεια συνεργασία μεταξύ των στίχων της φάλαγγας. Η ανδρεία τους ήταν τέτοια που όταν κάποιος είπε πως είχε δεί τον περσικό στρατό και ότι οι τοξότες του έριχναν βέλη που έκρυβαν τον ήλιο, ένας γνωστός Σπαρτιάτης ονόματι Διηνέκης είπε λακωνικά: «Ωραία, τότε θα πολεμήσουμε υπο σκιά».

    Ο βασιλιάς Ξέρξης ο οποίος είχε στήσει τον θρόνο του σε ένα ύψωμα, είχε στείλει έναν αντιπρόσωπο στον βασιλιά Λεωνίδα για να τους πει να παραδώσουν τα όπλα τους και να συνθηκολογήσει με την προσφορά πως, λόγω της εκτίμησης που είχε ο Ξέρξης στους Σπαρτιάτες, θα τους έκανε κυρίαρχους στην Ελλάδα ύστερα από την νίκη της Περσίας. Ο Λεωνίδας απάντησε με το γνωστό «μολών λαβέ» (έλα να τα πάρεις).

    Λόγω της στενότητας του περάσματος, ο Ξέρξης δεν μπορούσε να στείλει όλο τον στρατό για να καταστρέψει τους Έλληνες αλλά μόνο 1000 κάθε φορά. Η μάχη ήταν σφοδρότατη με πάρα πολλά θύματα από την μεριά των Περσών. Οι Πέρσες είχαν πάρα πολύ ελαφρύ οπλισμό, σχεδόν ανύπαρκτη πανοπλία και η ασπίδα τους ήταν σχεδόν ολόκληρη ψάθινη. Έτσι οι Έλληνες οι οποίοι είχαν πολύ βαρύ οπλισμό (μόνο τα μάτια τους φαινόντουσαν κάτω από τις σχισμές της περικεφαλαίας και το υπόλοιπο σώμα καλυπτόταν από θώρακα, κνημίδες, περιβραχιόνια και μια τεράστια ορειχάλκινη ασπίδα) ήταν συγκριτικά ανώτεροι απο τους αντιπάλους τους, αφού ακόμα κι αν το δόρυ τους έπεφτε πάνω σε περσική ασπίδα, την διαπερνούσε και χτύπαγε τον άνθρωπο που βρισκόταν από πίσω. Έτσι στο τέλος της πρώτης ημέρας οι Πέρσες είχαν χάσει 2000 άντρες ενώ οι σύμμαχοι γύρω στους 100.

    Βλέποντας αυτά ο Ξέρξης στην τελευταία μάχη της πρώτης ημέρας αποφάσισε να στείλει στην μάχη την προσωπική του φρουρά, τους "Αθάνατους", οι οποίοι ήταν 10.000. Σαν τελευταία απέλπιδα προσπάθεια, οι Έλληνες επιτέθηκαν στην βασιλική φρουρά την οποία οδηγούσε ο Μαρδόνιος, και τους έτρεψαν σε άτακτη φυγή. Πολλοί από αυτούς έπεφταν από τον γκρεμό στη θάλασσα.

    Η μάχη των Θερμοπυλών ενώ έπρεπε λογικά να κρατήσει μερικές ώρες, κράτησε 3 ολόκληρες ημέρες με τρομερές απώλειες των Περσών. Τελικά ένας προδότης ονόματι Εφιάλτης έδειξε στον Ξέρξη ένα μυστικό και πολύ στενό πέρασμα από το οποίο θα μπορούσε να υπερφαλαγγίσει τους Έλληνες. Την ίδια νύχτα ο Ξέρξης έστειλε πάλι την βασιλική φρουρά, τους 10.000 "Αθανάτους" (οι απώλειες είχαν αντικατασταθεί με νέους πολεμιστές, έτσι ο αριθμός παρέμενε πάντα ο ίδιος) οι οποίοι έφτασαν στα μετόπισθεν των Ελλήνων το πρωί. Εν τω μεταξύ, κατά τη διάρκεια της νύχτας κατάσκοποι του Λεωνίδα τον είχαν προειδοποιήσει για την κίνηση του Ξέρξη.

    Ο Λεωνίδας αποφάσισε να διώξει όλους τους συμμάχους για να μείνουν μόνο οι Λακεδαιμόνιοι και να πεθάνουν στο πεδίο της μάχης τιμημένα. Σύμφωνα με τον Ηρόδοτο (Ζ',220) η απόφαση αυτή επιβεβαίωσε τον χρησμό της Πυθίας που προφήτευε ότι η Σπάρτη ή θα καταστρεφόταν ή θα έχανε τον βασιλιά της. Από τους συμμάχους έμειναν και 700 Θεσπιείς οπλίτες υπό την ηγεσία του Δημοφίλου του Διαδρόμου για να στηρίξουν τους Σπαρτιάτες, παρά τις αντιρρήσεις του Σπαρτιάτη βασιλιά. Οι σύμμαχοι πήγαν να ειδοποιήσουν τους Αθηναίους για την έκβαση της μάχης ώστε να προετοιμαστούν. Το τελευταίο πρωινό ο Ξέρξης δεν ανέβηκε στον θρόνο του αλλά αποφάσισε να ηγηθεί ο ίδιος της μάχης. Οι Έλληνες λέγεται πως αφού όλα τα όπλα τους είχαν σπάσει πολεμούσαν με νύχια και με δόντια. Ο βασιλιάς Λεωνίδας σκοτώθηκε πάνω στη μάχη και την ώρα που οι Πέρσες προσπαθούσαν να κλέψουν το πτώμα του, μια μικρή ομάδα Σπαρτιατών όρμησε και το πήρε πίσω. Ο Ξέρξης φοβούμενος κι άλλες απώλειες διέταξε τους τοξότες του να σκοτώσουν τους Έλληνες μέχρις ενός.
    clapton21
    19.03.2007, 01:28
    Είναι πολύ καλή ταινία !! Νομίζω πως αξίζει κάποιος να τη δει!!
    sea_like_eyes
    19.03.2007, 02:28
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 13-03-2007 στις 22:31 έγραψε...

    Λοιπον μολις γυρισα απο την ταινια......προσωπικα σχολια:

    (προσοχη περιεχει spoiler)

    1. Πολυ κακο για το τιποτα

    Εννοω οτι ενταξει δεν εγινε κι η τρομερη παραποιηση της ιστοριας, Η Τροια, Ο Μεγας Αλεξανδρος, Ο Ηρακλης κι οτι αλλο εχω δει εγω προσωπικα που να βασιζεται σε ελληνικη ιστορια ή μυθολογια ηταν πολυ χειροτερο (παντα σε βαση με την πρωτοτυπη ιστορια).

    2. Σαν ταινια ειναι μετρια (κατα την γνωμη μου παντα)

    Οι χαρακτηρες χωρις βαθος, χωρις καποια ιδιαιτερη πλοκη και χωρις ο σκηνοθετης να καταφερει να με κανει να συμπαθησω ιδιατερα καποιον ετσι ωστε να λυπηθω την ωρα που πεθαινει....π.χ. Θυμηθειτε την τελευταια σκηνη στο Braveheart την ωρα που πεθαινει και φωναζει Freedom και μετα συγκρινετε την με την τελευταια σκηνη του Λεωνιδα.

    3. Τα εφε

    Τα εφε δεν με ενθουσιασαν κι ιδιαιτερα , πολλες φορες ηταν πολυ καρτουνιστικα και ξεφευγαν κατα πολυ απο την πραγματικοτητα χωρις κανενα ιδιαιτερο λογο....Λυκος που μοιαζει με λυκανθρωπο, ρινοκερος σε υψος ελεφαντα, ελεφαντας σε υψος πολυκατοικιας,κλπ
    Επισης το φιλτραρισμενο χρωμα της ταινιας γενικοτερα που τα εκανε να φαινονται ολα τοσο γκριζα και μουντα μπορω να πω οτι με ψιλοχαλασε.

    4. Ο ηχος

    Πιστευω οτι η επιλογη των suround ηχων ηταν καπως αποτυχημενη (εκτος αν εφταιγαν τα ηχητικα του κινηματογραφου που πηγα) ......οταν ειχε καποια μαχη , ο ηχος ηταν εκωφαντικος αλλα οταν υπηρχε καποιος διαλογος ...με το ζορι μπορουσες να ξεχωρισεις τι ελεγαν

    5. Σχετικα με τις μαχες , θα συμφωνησω με τον Astron , ηταν πολυ φτωχες κι εστιασμενες σε μεμονωμενα ατομα.

    Γενικως παντως ηταν μια ταινια που αν την ειχα δει στο σπιτι μου, ξαπλωμενος στο καναπε μου, με το τσιγαρακι μου και με την αναλυση της οθονης του υπολογιστη, μπορω να πω οτι θα ηταν ενα σχετικα ευχαριστο διωρο.


    αμα δεν σου αρεσε δλδ..τι θα μας ελεγες?..ρε παιδια..το μακιγιαζ και η κινηση των χαρακτηρων στην μαχη αποτελουν μαθημα προς ολους τους μελλοντικους σκηνοθετες/παραγωγους/μπλα/μπλα...η ταινια μου αρεσε...και οσον αφορα τους τομεις που προαναφερα με αφησε με το στομα ανοιχτο...οπως και ολο τον κοσμο...
    sea_like_eyes
    19.03.2007, 02:38
    ξεχασα κατι...η new metal μουσικη δεν πιστευω πως ειχε καμια θεση στην ταινια...αλλα μετα σκεφτομαι πως ειναι...comic...
    και κατι ακομα...το ''come and get it''-μολον λαβε...δεν σας πειραξε...?
    tsibitos
    19.03.2007, 03:31
    Ας πω και την δικη μου γνωμη. Μια χαρα ηταν η ταινια. Μια απο τις Καλυτερες ιστορικες ταινιες που εχω δει..
    MagicaDeSpell
    19.03.2007, 05:02
    Συμφωνω κι εμενα μου αρεσε παρα πολυ αν και θεωρω οτι οι περσες δεν εβγαζαν το φρυδι τους ο Ξερξης εμοιαζε με φαλακρο τραβεστι...
    Κι επισης δεν νομιζω οτι οι εφοροι της Σπαρτης ηταν τερατομορφοι σαν λεπροι
    Εκτος απο αυτα ομως μου αρεσε πολυ και πρεπει να παραδεχτουμε οτι μας δοξαζει η ταινια ειδικα στα αμερικανακια που δεν εχουν ιδεα απο ιστορια

    Αν σκεφτουμε οτι βασιζεται σε κομικ η ταινια ξεπερναει τις προσδοκιες

    chorrer
    19.03.2007, 12:37
    @sea_like_eyes και melios82

    Ρε παιδια ελεος....δεν μιλησα ουτε σαν κριτικος κινηματογραφου, ουτε σαν προστατης της ελληνικης ιστοριας.
    Την αποψη μου ειπα σαν ατομο που εχει κολλημα με το χολυγουντ και με τις επικες ταινιες.....

    ...Για παραδειγμα, κατα τη γνωμη μου η ταινια υστερει κατα πολυ απο το Braveheart ή τον Αρχοντα των δαχτυλιδιων σαν επικη ταινια.
    ....Και σαν ταινια επιστημονικης φαντασιας, γυρισμενης σε black box , και παλι υστερει μπροστα σε ταινια οπως το Underworld ή το Resident evil .
    ...Το sin city μου αρεσε παρα πολυ κι ειδικα τα φιλτρα που ειχαν βαλει στα χρωματα και το εκαναν τοσο αποκοσμο, μου αρεσαν και οι χαρακτηρες και τα εφε.....ε, στους 300 δεν μου αρεσαν...τοσο απλα.

    Και γενικως τη θεωρησα καλη ταινια , αλλα οχι απο αυτες που θα θελα να ειχα δωσει τα 8 ευρωπουλα μου για να την δω σε αιθουσα κινηματογραφου (για τους λογους που αναφερα).....παρολα αυτα πιστευω οτι ειναι μια απο τις ταινιες που αν της ειχα δει σπιτι , θα περνουσα ενα ευχαριστο διωρο.
    Amelie
    19.03.2007, 16:43
    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 19-03-2007 στις 05:02 έγραψε...

    Συμφωνω κι εμενα μου αρεσε παρα πολυ αν και θεωρω οτι οι περσες δεν εβγαζαν το φρυδι τους ο Ξερξης εμοιαζε με φαλακρο τραβεστι...
    Κι επισης δεν νομιζω οτι οι εφοροι της Σπαρτης ηταν τερατομορφοι σαν λεπροι
    Εκτος απο αυτα ομως μου αρεσε πολυ και πρεπει να παραδεχτουμε οτι μας δοξαζει η ταινια ειδικα στα αμερικανακια που δεν εχουν ιδεα απο ιστορια

    Αν σκεφτουμε οτι βασιζεται σε κομικ η ταινια ξεπερναει τις προσδοκιες




    Χαχα! Το τι γέλιο ρίξαμε μ' αυτόν τον Ξέρξη δε λέγεται! Δεν μπορείτε να πείτε όμως, πραγματικό καρτούν: οι "κακοί" να είναι γελοίοι και άσχημοι και οι "καλοί" κούκλοι! Κι εμένα μου άρεσε η ταινία, έφυγα από την αίθουσα με αίσθημα υπερηφάνειας και δικαίωσης κι αυτό είναι που μετρά για μένα: η λύτρωση.
    Xrononaytis
    19.03.2007, 18:21
    Einai oraia tainia dinamikia oi maxes se na simio mou thimisan lord of the rings otan oi Perses feran kai mithika terata . Den xero ama exi epothi afto pou tha po se na simio o Leonidas anaferetai stous Athinaious kai tous lei paidarastes filosofous oti kai kai kala mono sta logia einai oxi stin praxi kai tous theorei kai tebelides .

    To 2008 bgaini tania gia ton Odissea .

    .Το μεγαλύτερο πρόβλημα των ημερών μας είναι ο Αχαχαμπαχανισμός. Με αχαχαμπαχανιστές δεν κάνω παρέα, ούτε και με όσους αχαχαμπαχανίζουν μαζί τους αχαχαμπαχάνιστα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Xrononaytis στις 19-03-2007 18:22 ]


    melody-music
    20.03.2007, 12:12
    http://www.solaceincinema.com/2006/10/04/300-comic-to-screen-comparison/



    μπείτε σε αυτή την σελίδα και δείτε το πόσο πιστή είναι η ταινία στο κόμικ! ο άνθρωπος έκανε για μια ακόμη φορά εκπληκτική δουλειά στην ταινία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melody-music στις 20-03-2007 12:13 ]


    melody-music
    20.03.2007, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 13-03-2007 στις 22:31 έγραψε...

    Λοιπον μολις γυρισα απο την ταινια......προσωπικα σχολια:

    (προσοχη περιεχει spoiler)

    1. Πολυ κακο για το τιποτα

    Εννοω οτι ενταξει δεν εγινε κι η τρομερη παραποιηση της ιστοριας, Η Τροια, Ο Μεγας Αλεξανδρος, Ο Ηρακλης κι οτι αλλο εχω δει εγω προσωπικα που να βασιζεται σε ελληνικη ιστορια ή μυθολογια ηταν πολυ χειροτερο (παντα σε βαση με την πρωτοτυπη ιστορια).

    2. Σαν ταινια ειναι μετρια (κατα την γνωμη μου παντα)

    Οι χαρακτηρες χωρις βαθος, χωρις καποια ιδιαιτερη πλοκη και χωρις ο σκηνοθετης να καταφερει να με κανει να συμπαθησω ιδιατερα καποιον ετσι ωστε να λυπηθω την ωρα που πεθαινει....π.χ. Θυμηθειτε την τελευταια σκηνη στο Braveheart την ωρα που πεθαινει και φωναζει Freedom και μετα συγκρινετε την με την τελευταια σκηνη του Λεωνιδα.

    3. Τα εφε

    Τα εφε δεν με ενθουσιασαν κι ιδιαιτερα , πολλες φορες ηταν πολυ καρτουνιστικα και ξεφευγαν κατα πολυ απο την πραγματικοτητα χωρις κανενα ιδιαιτερο λογο....Λυκος που μοιαζει με λυκανθρωπο, ρινοκερος σε υψος ελεφαντα, ελεφαντας σε υψος πολυκατοικιας,κλπ
    Επισης το φιλτραρισμενο χρωμα της ταινιας γενικοτερα που τα εκανε να φαινονται ολα τοσο γκριζα και μουντα μπορω να πω οτι με ψιλοχαλασε.

    4. Ο ηχος

    Πιστευω οτι η επιλογη των suround ηχων ηταν καπως αποτυχημενη (εκτος αν εφταιγαν τα ηχητικα του κινηματογραφου που πηγα) ......οταν ειχε καποια μαχη , ο ηχος ηταν εκωφαντικος αλλα οταν υπηρχε καποιος διαλογος ...με το ζορι μπορουσες να ξεχωρισεις τι ελεγαν

    5. Σχετικα με τις μαχες , θα συμφωνησω με τον Astron , ηταν πολυ φτωχες κι εστιασμενες σε μεμονωμενα ατομα.

    Γενικως παντως ηταν μια ταινια που αν την ειχα δει στο σπιτι μου, ξαπλωμενος στο καναπε μου, με το τσιγαρακι μου και με την αναλυση της οθονης του υπολογιστη, μπορω να πω οτι θα ηταν ενα σχετικα ευχαριστο διωρο.





    θα γίνω κακιά αλλά απο τα λεγομενά σου έβγαλα μόνο ένα συμπέρασμα γιατι αλλιώς δεν μπορω να δικαιολογήσω αυτά που λές. ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΣΟΚ. αυτό έπαθες βλέποντας την ταινία... τοση τέχνη μαζεμένη σε μπέρδεψε...
    sea_like_eyes
    20.03.2007, 14:02

    heartbreak-kid
    22.03.2007, 00:23
    κατάφερα και είδα την ταινία χθες. όσο και αν είναι "εμπνευσμένη"από το ιστορικό γεγονός δεν μπορώ να μην σχολιάσω τα παρακάτω:

    α) ο καιάδας που αναφέρεται στην αρχή της ταινίας ελέγχεται ώς προς την πραγματικότητά του. μάλιστα υπάρχουν πολλοί ιστορικοί που υποστηρίζουν ότι δεν υπήρχε. ίσως κάπου πρέπει να ρίξουμε τα αίτια της ευγονικής του χίτλερ...
    β) γίνεται σαφής νύξι για τις ομοφυλοφιλικές τάσεις των αθηναίων. ο λεωνίδας τους αποκαλεί "εραστές αγοριών" με ειρωνική και προσβήτική έννοια. η ομοφυλοφιλικές "συνήθειες" των αρχαίων ελλήνων και δη των αθηναίων αποτελούν θεμελιώδη ψἐμματα της παγκόσμιας ιστορίας. στο άμεσο μέλλον ελπίζω να καταφέρω να γράψω αποδείξεις στο blog.
    γ) καταγωγή εφιάλτη ή επιάλτη. παρουσιάζεται ως σπαρτιάτης, που δεν ηταν σίγουρα. η καταγωγή τού ελεγχεται αλλἀ κάποιοι τον θέλουν "Γεφυραίο". τώρα ποιοι ήταν οι γεφυραίοι και ποια η καταγωγή τους στην πραγματικότητα, είναι στο ψάξιμο (πάντως οι αίωνια αυτοκαταστροφικοί έλληνες ας έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι μπορεί να μην ήταν έλληνας).
    δ) αποφεύγεται και μάλιστα εμφανώς η παρουσία-παρουσίασι του άνδρα ο οποίος επηρέαζε περισσότερο τον ξέρξι και στρατηγός του, ο μαρδούχ ή μαρδόνιος ή μαρδοχαίος εβραικής καταγωγής( όπως και η γυναίκα του ξέρξη μετά την εκστρατεία, εσθηρ). το πιθανότερο να μην αναφέρεται για να μην την πατήσουμε όπως ο μελ γκιμπσον με τα πάθη του χριστού, που ακόμα τρέχει...
    για να είμαι δίκαιος, νμίζω ότι στην ταινία δεν αναφέρθηκε ούτε ο δημαρατος, βασιλέας της σπάρτης ο οποίος για κάποιος λόγους που δεν είναι ώρα να τους αναλύσουμε, έφυγε από την σπάρτη και εντάχθηκε στον περσικό στρατό με στόχο να επανακτήση τον θώκο(καταδικαστέος και ντροπη του).
    ε) και σημαντικότερον...σε μια σκηνή στην αρχή του έργου δείχνει τους σπαρτιάτες να γονατίζουν και να προσκυνουν τον βασιλιά του Λεωνίδα. κατά την γνώμη μου εδω διαπράττεται μια από τις μεγαλύτερες προσβολές προς τα ελληνικά ήθη. οι έλληνες είναι γνωστό ότι ΔΕΝ ΓΟΝΑΤΙΖΟΥΝ μπροστά σε ανθρώπους. μάλιστα λεγόταν το περίφημο: "ουκ ειθισται (παρα) τοις ελλησιν ανθρωπους προσκυνεειν". ακόμα και όταν κάναν καποια δέησι στους θεους μας, το κάνανε υπερήφανα καμαρωτα και με τα χέρια προς τα πάνω.

    η ταινία δεν είναι ιστορική και ως μην ιστορική πρέπει να εκληφθή. παρ΄όλα αυτά, μην μας πιάνουν και κώτσους τα (συμπαθή) αμερικανάκια και πάσης φύσεως και φυλής, φιλο(χρημα)έλληνες...
    alexia-vicky
    22.03.2007, 09:34
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 22-03-2007 στις 00:23 έγραψε...

    κατάφερα και είδα την ταινία χθες. όσο και αν είναι "εμπνευσμένη"από το ιστορικό γεγονός δεν μπορώ να μην σχολιάσω τα παρακάτω:

    α) ο καιάδας που αναφέρεται στην αρχή της ταινίας ελέγχεται ώς προς την πραγματικότητά του. μάλιστα υπάρχουν πολλοί ιστορικοί που υποστηρίζουν ότι δεν υπήρχε. ίσως κάπου πρέπει να ρίξουμε τα αίτια της ευγονικής του χίτλερ...
    β) γίνεται σαφής νύξι για τις ομοφυλοφιλικές τάσεις των αθηναίων. ο λεωνίδας τους αποκαλεί "εραστές αγοριών" με ειρωνική και προσβήτική έννοια. η ομοφυλοφιλικές "συνήθειες" των αρχαίων ελλήνων και δη των αθηναίων αποτελούν θεμελιώδη ψἐμματα της παγκόσμιας ιστορίας. στο άμεσο μέλλον ελπίζω να καταφέρω να γράψω αποδείξεις στο blog.
    γ) καταγωγή εφιάλτη ή επιάλτη. παρουσιάζεται ως σπαρτιάτης, που δεν ηταν σίγουρα. η καταγωγή τού ελεγχεται αλλἀ κάποιοι τον θέλουν "Γεφυραίο". τώρα ποιοι ήταν οι γεφυραίοι και ποια η καταγωγή τους στην πραγματικότητα, είναι στο ψάξιμο (πάντως οι αίωνια αυτοκαταστροφικοί έλληνες ας έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι μπορεί να μην ήταν έλληνας).
    δ) αποφεύγεται και μάλιστα εμφανώς η παρουσία-παρουσίασι του άνδρα ο οποίος επηρέαζε περισσότερο τον ξέρξι και στρατηγός του, ο μαρδούχ ή μαρδόνιος ή μαρδοχαίος εβραικής καταγωγής( όπως και η γυναίκα του ξέρξη μετά την εκστρατεία, εσθηρ). το πιθανότερο να μην αναφέρεται για να μην την πατήσουμε όπως ο μελ γκιμπσον με τα πάθη του χριστού, που ακόμα τρέχει...
    για να είμαι δίκαιος, νμίζω ότι στην ταινία δεν αναφέρθηκε ούτε ο δημαρατος, βασιλέας της σπάρτης ο οποίος για κάποιος λόγους που δεν είναι ώρα να τους αναλύσουμε, έφυγε από την σπάρτη και εντάχθηκε στον περσικό στρατό με στόχο να επανακτήση τον θώκο(καταδικαστέος και ντροπη του).
    ε) και σημαντικότερον...σε μια σκηνή στην αρχή του έργου δείχνει τους σπαρτιάτες να γονατίζουν και να προσκυνουν τον βασιλιά του Λεωνίδα. κατά την γνώμη μου εδω διαπράττεται μια από τις μεγαλύτερες προσβολές προς τα ελληνικά ήθη. οι έλληνες είναι γνωστό ότι ΔΕΝ ΓΟΝΑΤΙΖΟΥΝ μπροστά σε ανθρώπους. μάλιστα λεγόταν το περίφημο: "ουκ ειθισται (παρα) τοις ελλησιν ανθρωπους προσκυνεειν". ακόμα και όταν κάναν καποια δέησι στους θεους μας, το κάνανε υπερήφανα καμαρωτα και με τα χέρια προς τα πάνω.

    η ταινία δεν είναι ιστορική και ως μην ιστορική πρέπει να εκληφθή. παρ΄όλα αυτά, μην μας πιάνουν και κώτσους τα (συμπαθή) αμερικανάκια και πάσης φύσεως και φυλής, φιλο(χρημα)έλληνες...



    α) κατά πόσον ελέγχεται η ύπαρξη του καιάδα, δεν το ξέρω. πάντως, υπάρχει συγκεκριμένο μέρος στην Σπάρτη, ως αρχαιολογικό σημείο.
    β)ομοφυλοφιλικές σχέσεις. Υπάρχουν πηγές από πολλά γραπτά αρχαίων ιστορικών, φιλοσόφων ακόμα και από τον Όμηρο, όπως επίσης και από εικονογραφίες σε αγγεία ότι ισχύει. Βέβαια, τότε δεν αποτελούσε κάτι το μεμπτό, παρά το ότι με αυτό το τρόπο οι άνδρες δημιουργούσαν ακόμα στενότερους δεσμούς φιλίας. Βέβαια, στη Σπάρτη το συγκεκριμένο "έθιμο" δεν υπήρχε!
    γ) δ) ε)
    ο Εφιάλτης ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν ήταν Σπαρτιάτης!!! Σπαρτιάτης και να έκανε κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται. Για τις υπόλοιπες αναφορές, σχετικά με τον Μαρδόνιο και την Εσθήρ, ένα έργο 2 ωρών είναι! Πόσα να έβαζε μέσα???? Εδώ π.χ. δεν 'έδειξε πως ο Λεωνίδας έστειλε αγγελιοφόρους σε όλους τους Έλληνες να συνδράμουν αλλά εκείνοι επιδεικτικά τον "έγραψαν"! Ιστορικές ανακρίβειες μπορούμε να βρούμε αρκετές (π.χ. ο Λεωνίδας δεν ήταν τόσο νεος τότε ) αλλά το θέμα είναι να κρατήσουμε πως αυτοί οι άνθρωποι εξυμνούν τους Σπαρτιάτες και παράλληλα όλους τους Έλληνες παγκοσμίως, με τον καλύτερο και τον πιο περήφανο τρόπο!!
    Ντροπή σε εμάς που δεν έχουμε φανεί άξιοι να κάνουμε κάτι παρόμοιο αλλά μόνο ένα "Ριζότο", για παράδειγμα!!


    Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ, έφυγα κλαίγοντας και περήφανη για την καταγωγή μου.
    heartbreak-kid
    22.03.2007, 10:36
    @ακεξιλ:
    έγραψα πουθενά οτι αμφισβητώ την ύπαρξι του καιάδα ως μέρος? την σημασία του έθιξα όχι το αν υπἠρχε. αλλά αν μπορώ να βαφτίζω σημασίες, μπορώ να βαφτίζω και μέρη...
    έγραψα πουθενά οτι δεν υπήρχαν ομοφυλόφιλοι? έθιξα το θέμα των ΗΘΩΝ που κάποιοι (ποιοι?) τα παρουσιάζουν χαλαρά. και επειδή είσαι μανιάτισσα, μήπως θές να σου πω ότι κάποιοι απο τους παραπάνω έχουν υποστηρίξει οτι οι 300 ήταν 150 ζευγάρια?έτσι για να σε βάλω λίγο στην πρίζα
    όσο για μαρδουχ-εσθηρ, τα έγρψα πιο πάνω. ο μελ γκιμπσον ας είναι οδηγός για τον αμερικάνικο ή και παγκόσμιο κινηματογράφο

    η ταινία δεν δοξάζει τους έλληνες, διοτι απλούστατα οι έλληνες δεν εχουν την ανάγκη ταινιών για να δοξαστούν. αν τους συμπάθησε ο τελευταίος άξεστος κάφρος επι γης, λίγο με ενδιαφέρει. οι υπόλοιποι μη άξεστοι σίγουρα τους έχουν δοξάσει μέσα από το 5% της ελληνίκης λογοτεχνίας που έχουμε (μέχρι στιγμής) στην διάθεσι μας. κατά τα άλλα, νομίζω ότι η αντίδρασί μας έπρεπε να είναι οπως των σκώτων με το braveheart. αλλά μάλλον ζητάω πολλά, από μια χώρα που γουστάρει να βλέπη ταινιά με τους έλληνες να παλεύουν σαν τον ultimate warrior
    Amelie
    22.03.2007, 12:02
    Πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς που λέμε ότι νιώσαμε περήφανοι κτλ. δεν περιμέναμε μια ταινία για να το νιώσουμε, αλλά είχαμε βιώσει αυτή τη συγκίνηση και την υπερηφάνεια από μικρά παιδιά που διαβάζαμε ιστορία. Η ταινία απλά στάθηκε αφορμή να μας το ξαναθυμίσει και σε αυτό τουλάχιστον έπαιξε καλά το ρόλο της. Τώρα το τι ισχύει και τι όχι το ξέρουμε όλοι όσοι διαβάσαμε ιστορία και αν όχι ποτέ δεν είναι αργά να ανατρέξουμε σε βιβλία για να θυμηθούμε ή να επιβεβαιώσουμε.
    Κατά τα άλλα, φυσικά και δεν είναι ιστορική η ταινία αφού και ο ίδιος ο δημιουργός της λέει ότι μεταφορά από κόμικ έκανε στην οθόνη. Οι όποιες ανακρίβειες και παραλείψεις νομίζω δικαιολογούνται από αυτό το γεγονός. Ο καθένας έχει τη στοιχειώδη νοημοσύνη και το ανήσυχο πνεύμα να αναζητήσει την αλήθεια. Ακόμα και οι θεατές-παιδάκια - έχω την εντύπωση- πως δεν πρόκειται να μείνουν σε ό, τι είδαν και ότι ίσως κι αυτή ακόμα η ταινία αποτελέσει για εκείνα αφορμή να ζητήσουν να μάθουν πολλά περισσότερα.