ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    300: Μπράβο στη Warner Bros

    melody-music
    09.03.2007, 13:31
    Παράθεση:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 09-03-2007 στις 04:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 08-03-2007 στις 14:46 έγραψε...
    σε ενα αλλο φορουμ ειδα καποιον να λεει γιατι στην ταινια δεν αναφερονται οι 700 θεσπιεις!!! Ε Λ Ε Ο Σ


    Σε ποιο φορουμ;





    στο pathfinder.gr ...αν καταφερεις να βγαλεις ακρη εγω θα γινω αστροναυτης δεν μπορεις να φανταστεις ποσο γελιοι τυποι κυκλοφορουν εκει μεσα! have fun!!!
    melody-music
    09.03.2007, 13:54
    Παράθεση:

    Το μέλος PeteP στις 09-03-2007 στις 11:06 έγραψε...

    Θέλω να ακούσω από το παλλικάρι που λέει ότι πρέπει να υπερασπιστούμε την ιστορία μας (ναι, σε μια ταινία-κόμικ αναφέρεται!!!) αν ξέρει τι έγραψε ο Πλάτωνας, τι είπε ο Ηράκλειτος, αν γνωρίζει σε ποιο έργο υπάρχει κάποιος Κρέων κλπ.
    Αν η ιστορία μας απειλείται, απειλείται κυρίως από εμάς τους νεοέλληνες. Μου φαίνεται ότι τα τηλεοπτικά παράθυρα όπου ο κάθε κανένας έχει άποψη για τα πάντα (τα καφενεία έγιναν ηλεκτρονικά) μας έκαναν να κάψουμε φλάτζες και να χάσουμε την ουσία.




    ΩΡΑΙΟΣ!!!
    alex3
    09.03.2007, 17:02
    Αφού πιάσαμε τα της ιστορίας...θυμάμαι πάρα πολύ έντονα τον παππού μου(κλάση 1919), στη μια και μοναδική φορά που εγώ ξέρω να μίλησε για το θέμα, να περιγράφει τρελλές φρικαλεότητες του ελληνικού στρατου κατά την απόβαση στη Μ.Ασία, με τη φρίκη των οποίων έζησε αναγκαστικά άλλα 67 χρόνια... Όσο για τους Παπαθεμελήδες που λέει ο PeteP, αυτοί είναι επαγγελματίες, έμποροι των ανασφαλειών μας σε κάθε επίπεδο...Το μόνο φάρμακο γι ' αυτούς είναι η Παιδεία, που όμως φθίνει συνεχώς και χάνεται, για να διευκολύνονται ακόμη περισσότερο οι ίδιοι στο επάγγελμά τους... Συγνώμη για το τουρλουμπούκι των σκέψεων, αλλά τα πράγματα στη ζωή είναι, γενικά, σύμπλοκα...
    alex3
    09.03.2007, 17:12
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-03-2007 στις 12:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 09-03-2007 στις 11:52 έγραψε...

    Αυτό που είναι αναγκαίο, είναι η Γνώση-της ιστορίας στην περίπτωση. Η γνώση όμως της ιστορίας απαιτεί την ανάγνωση των απόψεων όλων των εμπλεκόμενων μερών, χωρίς ιδεολογικές, εθνικ-ές/ικιστικές, θρησκευτικές ή ακόμη και ψυχικές προκαταλήψεις. Απαιτεί επίσης τη δυνατότητά μας να ακούσουμε ή να μάθουμε πράγματα που μπορεί να μη μας αρέσουν καθόλου ή να ανατρέπουν δεδομένες για την κουλτούρα μας αξίες...Αντέχουμε...?


    Συμφωνώ Άλεξ. Όμως στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει η άλλη πλευρά; Υπάρχουν δηλαδή κάποιοι που υποστηρίζουν οτι οι Πέρσες ήρθαν με ...τέρατα ή οτι ήταν ανθρωπόμορφα κτήνη;

    Αυτό που μάλλον υποννοείται είναι ο υπερρεαλιστικός τονισμός των "βαρβάρων" με εικαστικό τρόπο...προσωπικά δε συμφωνώ καθόλου, λαμβάνοντας υπ'όψιν τον Περσικό πολιτισμό της εποχής, αλλά έτσι την είδε τη δουλεια ο σκιτσογράφος αρχικά και ο σκηνοθέτης τώρα...Και τώρα που το ξανασκέφτομαι, μπορεί και να 'χει και λίγο δίκιο ο absurdus_delirium στα περί μανιχαιστικής διαλεκτικής...Ξέρεις, τα τέρατα από την Ασία/Ανατολή και οι υπερασπιστές της Δύσης...ξέρω 'γω...? θα έχω καλύτερη άποψη αφού τη δώ...
    jorge
    09.03.2007, 18:06
    Ενδιαφέρουσα άποψη. Τα ξαναλέμε όταν δω κι εγώ την ταινία (αν τη δω)
    melody-music
    10.03.2007, 03:07
    Μόλις γύρισα απο την προβολή της ταινίας! δεν ξέρω τι να σας πω! μου άρεσε πάρα πολύ! απο σκηνοθεσία? πάρα πολύ καλό! απο φωτογραφία επισης πολυ καλό απο χορογραφία μάχης εξαιρετικό!! απλα εξαιρετικό σε αυτο το κομμάτι! απο μουσική επένδυση παιδιά καταπληκτικό!ηδη κατεβάζω το soundtrack της ταινίας! η επεξεργασία της εικόνας καταπληκτική! σε όποιον άρεσε το sin city σας λέω οτι δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει αυτή η ταινία! εγω το sin city το έχω στο top 10 των καλύτερων ταινιών μου... anyway. θα τα πούμε άλλη στιγμή αναλυτικότερα για την ταινία γιατί αυτη τη στιγμή είμαι πολυ ενθουσιασμένη και πολύ νυσταγμένη για να σκεφτώ κάτι άλλο να σας πω! καληνύχτα και καλημέρα!!!
    vasiloukos
    10.03.2007, 03:27
    Μόλις είδα την ταινία.... Προσωπικά, μου άρεσε πάρα πολύ, τη βρήκα και θεαματική και ουσιαστική και συγκινητική. Δε θα μπω στη λογική των ιστορικών δεδομένων, κάθε ταινία που έχει τη βάση της σε ιστορικό γεγονός έχει μικρές ή μεγάλες ανακρίβειες. Κρίνω αποκλειστικά απ' αυτό που είδα κι από τις μέσες γνώσεις που έχω πάνω σ' αυτά - ό,τι θυμάμαι δηλ. απ' το Δημοτικό που μας τα διδάσκανε, τπτ περισσότερο, δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα. Ναι, κάποια πράματα είναι κουλά των κουλών, αλλά είναι δοσμένα με τέτοια ένταση και δυναμικότητα -και ευφυία φυσικά-που δε σου προξενούν απέχθεια. Αντίθετα, σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό. Για να μη λέμε πολλά, η ταινία για μένα ήταν πολύ καλή, εντυπωσιάστηκα από πολλά, τα εφέ φυσικά τέλεια, το ενδιαφέρον και η ''πλοκή'' αμείωτο - δεν την περίμενα τόσο καλή, το τρέιλερ με είχε εντυπωσιάσει και είχα απορία να δω τι στο διάολο θα ναι η ταινία. Για το είδος της και δεδομένου ότι προέρχεται από ένα κόμικ, θα της έβεζα χωρίς ενδοιασμούς 8,5 / 10.
    Vangelis86
    10.03.2007, 09:53
    Και εγω το περιμενα για μουφα και δεν ειχα και καμμια διαθεση να το δω αλλα τελικα μ'αρεσε πολυ και μπορω να πω οτι οχι απλα για το ειδος της αλλα γενικα ειναι μια πολυ καλη ταινια που ισως μεινει και διαχρονικη. Το θεμα ειναι οτι δεν αφαιρει τιποτα απο το κατορθωμα των τριακοσσιων, ισα ισα που σε κανει να νιωσεις δεος και θαυμασμο. Απο τη στιγμη που το πετυχαινει αυτο θεωρω ασκοπο για τους Ελληνες να φωναζουν και να διαμαρτυρονται. Μεταφορα απο κομικ ειναι, πολυ λογικο να εχει φανταστικα στοιχεια (αν και απο τι εχω διαβασει εχει και πραγματα που δεν υπαρχουν στο κομικ) τα οποια ομως δεν αλλαζουν το νοημα (πολυ σωστα αυτα που λεει η Melody-music). Επισης δεν παρουσιαζει τους Περσες ως βαρβαρους απλα ενα μερος αυτων εχουν παραμορφωμενα προσωπα (η φρουρα του Ξερξη) δεν ειναι "τερατα" οπως λεμε Ορκ π.χ. Την ξαναβλεπω ανετα. Παρολο που ειναι μεταφορα κομικ ισως ειναι τελικα απο τις καλυτερες ταινιες που εχουν σχεση με αρχαια Ελλαδα. Jorge να την δεις οπωσδηποτε οσο παιζεται στους κινηματογραφους.
    vasiloukos
    10.03.2007, 12:36
    Πράγματι, αυτή η ταινία αξίζει ειδικά στο σινεμά, όποιος είναι να τη δει, ας τη δει εκεί, σε dvd θα χάνει σίγουρα...
    Astron
    10.03.2007, 13:02
    Είδα την ταινία και τα συναισθήματά μου είναι κάπως ανάμικτα.
    Καταρχήν σαν ταινία είναι καλή. Έχει πολύ ωραίες εικόνες, πολύ ωραία ατμόσφαιρα και εντυπωσιακές σκηνές. Όποιος πάει να την δει βέβαια πρέπει να ξέρει ότι είναι αρκετά βίαια, και όπως το sin city, παρουσιάζει την βία με έναν υπερβολικό τρόπο (άθφονο αίμα, αποκεφαλισμοί, ακρωτηριασμοί, τέρατα κλπ).

    Αν την δει κανείς σαν ταινία φαντασίας θα παρατηρήσει ότι υπάρχουν αρκετά ιστορικά στοιχεία και αν την δει κανείς σαν ιστορική ταινία ίσως απογοητευτεί απ' τον τεράστιο αριθμό φανταστικών στοιχείων.

    SPOILERS (μην διαβάσετε παρακάτω αν σκοπεύετε να δειτε την ταινία στο μέλλον!)
    -------------
    Όσο περίεργο κι αν ακουστεί εμένα οι μάχες δεν με ικανοποίησαν και τόσο. Εστίασε πολύ σε μεμονωμένες σκηνές (Λεωνίδας vs Everyone) ενώ ήλπιζα σε μεγαλύτερες
    οπτικές γωνίες ώστε να φανερώνεται η στρατηγική και το θεαματικό "δέσιμο" της Ελληνικής Φάλαγγας σε αντίθεση με την χαοτική επίθεση των Περσών. Το γεγονός ότι οι 300 του Λεωνίδα έμοιαζαν να είναι καμια 20αριά το πολύ δεν βοηθούσε ιδιαίτερα...

    Ιστορικά να πούμε ότι αρχικά ο Λεωνίδας είχε στην διάθεσή του περίπου 7000 στρατιώτες ενώ στην ταινία έχει 300 Σπαρτιάτες, άντε και 700 Θεσπιείς οι οποίοι όμως παρουσιάζονται ως άχρηστοι πολεμιστές σε σχέση με τους Σπαρτιάτες και σπανίως πολεμάνε.
    Είναι δηλαδή μια "super-hero" version της μάχης των Θερμοπυλών πράγμα με το οποίο δεν έχω καμία αντίρρηση, αφού καταφέρνει τον στόχο της καλά, ωστόσο εμένα θα με ικανοποιούσε μια γενικότερη παρουσίαση της μάχης.

    Ο λόγος που μου έχει μείνει ένα κενό είναι ότι εάν η ταινία είχε συμπεριλάβει και κάποια άλλα ιστορικά στοιχεία θα ήταν πολύ πιο συγκινητική και εντυπωσιακή. Για παράδειγμα στην ταινία ο Λεωνίδας είναι ο τελευταίος απ' τους 300 που πεθαίνει, πράγμα που δεν είναι ιστορικά αληθές. Στην πραγματικότητα είχε πεθάνει στην μάχη την τρίτη μέρα (όταν έχουν μάθει πια ότι αποκαλύφθηκε στους Πέρσες το μυστικό πέρασμα) και πολεμούν με σκοπό να προξενήσουν την μέγιστη ζημιά στον εχθρό. Νομίζω θα ήταν μια μεγαλειώδης στιγμή και πραγματικά περίμενα να δω με ανυπομονησία την απίστευτη μάχη που έγινε γύρω απ' το πτώμα του Λεωνίδα όπου οι Σπαρτιάτες πάλεψαν μανιασμένα για να το διασώσουν και να το πάρουν στην πλευρά τους, όπως κι έγινε. Οι Σπαρτιάτες παρά τις απαιτήσεις των Περσών αρνήθηκαν να δώσουν το σώμα του βασιλιά τους και πάλεψαν όπως αναφέρει ο Ηρόδοτος κυριολεκτικά με νύχια και με δόντια επειδή μετά τους είχαν σπάσει τα δόρατα και τα σπαθιά.
    Αυτές οι εικόνες μου έλειψαν απ' την ταινία που δεν μπόρεσε να ξεφύγει απ' το κλισέ "ο πρωταγωνιστής πεθαίνει τελευταίος" και έτσι δεν μπόρεσε να φανεί αυτή η απόλυτη προσήλωση στον βασιλιά και η σημασία που έδωσαν τότε στην υπεράσπιση του άψυχου κορμιού του.
    Επίσης υπήρχαν κάποια στοιχεία στην ταινία που ήταν πολύ υπερβολικά, όπως το χτίσιμο τείχους με πτώματα (!) πράγμα που για τους αρχαίους Έλληνες θα θεωρείτο σίγουρα ύβρις, κι απ' όσο θυμάμαι δεν έχει καμιά σχέση με τα ιστορικά γεγονότα. Αυτό μαζί με αρκετά άλλα σημεία με έκαναν να αναρρωτηθώ ποια απ' τις δυο πλευρές είναι τελικά η βάρβαρη; Μάλιστα έφτασαν οι Πέρσες να κατηγορούν τους Σπαρτιάτες για ιεροσυλία και βλασφημία... πράγμα λίγο αντιφατικό.

    Βέβαια, εάν το δούμε όλο αυτό σαν μια ελεύθερη απόδοση της μάχης των Θερμοπυλών και δεν μας νοιάζει τόσο η ιστορική ακρίβεια των πραγμάτων, θα μείνουμε αρκετά ικανοποιημένοι απ' όλο το θέαμα.
    --------------

    Όπως καταλάβατε και απ τα παραπάνω το παράπονό μου δεν έχει να κάνει τόσο με την ίδια την ταινία, όσο με το ότι δεν έχει γίνει μέχρι τώρα μια καλή επική ιστορική ταινία που να αφορά το θέμα αυτό, όπως ήταν πχ το Braveheart, και αναγκαστικά όποιος θέλει να δει ταινία για τις Θερμοπύλες θα πρέπει να βολευτεί με αυτήν την σουρεαλιστική απόδοση των γεγονότων.

    Κατα τ' άλλα είναι μια ταινία με πάρα πολύ καλή ατμόσφαιρα, πολύ όμορφες εικόνες και άψογη σκηνοθεσία που σίγουρα θα εντυπωσιάσει τον θεατή.
    Vangelis86
    10.03.2007, 13:50
    ναι αλλα και το Braveheart δεν ειχε καμμια σχεση με την πραγματικη ιστορια
    Astron
    10.03.2007, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 10-03-2007 στις 13:50 έγραψε...

    ναι αλλα και το Braveheart δεν ειχε καμμια σχεση με την πραγματικη ιστορια



    Τα πάντα όμως γίνονταν σε ρεαλιστική βάση. Οι μάχες ήταν ρεαλιστικότατες, όπως θα γίνονταν δηλαδή εκείνη την εποχή. Δεν έχει καμία σχέση με το 300...

    Vangelis86
    10.03.2007, 14:57
    Ναι σ'αυτο εχεις δικιο
    Sweetdreamer
    11.03.2007, 19:54
    Παράθεση:

    Το μέλος PeteP στις 09-03-2007 στις 11:06 έγραψε...

    Θέλω να ακούσω από το παλλικάρι που λέει ότι πρέπει να υπερασπιστούμε την ιστορία μας (ναι, σε μια ταινία-κόμικ αναφέρεται!!!) αν ξέρει τι έγραψε ο Πλάτωνας, τι είπε ο Ηράκλειτος, αν γνωρίζει σε ποιο έργο υπάρχει κάποιος Κρέων κλπ.
    Αν η ιστορία μας απειλείται, απειλείται κυρίως από εμάς τους νεοέλληνες. Μου φαίνεται ότι τα τηλεοπτικά παράθυρα όπου ο κάθε κανένας έχει άποψη για τα πάντα (τα καφενεία έγιναν ηλεκτρονικά) μας έκαναν να κάψουμε φλάτζες και να χάσουμε την ουσία.



    Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά αν λες για μένα κρίνω πρέπον από την πλευρά μου να πω ότι και Πλάτωνα έχω διαβάσει και Ηράκλειτο και δεν το θεωρώ σκόπιμο να δώσω "εξετάσεις" αν γνωρίζω τα σοφά τους λόγια απλώς και μόνον γιατί δεν θα προσφέρει τίποτα εποικοδημητικό στην παρούσα συζήτηση και φυσικά και γνωρίζω τον Κρέων και σε ποιο έργο υπάρχει αυτός {Αντιγόνη του Σοφοκλή}.

    Hastaroth
    11.03.2007, 20:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Sweetdreamer στις 11-03-2007 στις 19:54 έγραψε...
    φυσικά και γνωρίζω τον Κρέων


    Αν γνώριζες να κλίνης καί το ονομά του σωστά θά ήταν ακόμη καλύτερα.
    Sweetdreamer
    11.03.2007, 22:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 11-03-2007 στις 20:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Sweetdreamer στις 11-03-2007 στις 19:54 έγραψε...
    φυσικά και γνωρίζω τον Κρέων


    Αν γνώριζες να κλίνης καί το ονομά του σωστά θά ήταν ακόμη καλύτερα.



    Ουπς
    mariza18
    12.03.2007, 00:21
    Απλά τέλειο!!!Δεν έχω λόγια να το περιγράψω..Δείτε το όπωσδήποτε
    moufidis
    12.03.2007, 00:30
    Επιτέλους παριζάκι !!
    rapsodos
    12.03.2007, 09:40
    Επειδή ενίοτε μου αρέσει να κάνω τον "δικηγόρο του διαβόλου" , έτσι για να δω πως είναι απο την αντιπερα όχθη, να αναφέρω ότι ...

    Η ταινία ομιλεί την αγγλική, μονάχα που οι Σπαρτιάτες μιλούν με βρετανική προφορά και οι Πέρσες με αμερικάνικη
    Οι Πέρσες παρουσιάζονται ως ανθρωπόμορφα κτήνη (που φυσικά δεν ήταν), οι δε Έλληνες είναι όχι τόσο υποστηρικτές του πολιτισμού όσο του Νόμου
    Οι Σπαρτιάτες πολεμούν εκτός από τους Πέρσες και τέρατα όπως λυκάνθρωπους και άλλα κατοικίδια...
    Ο Ξέρξης βγήκε λίγο πιο σκούρος και μοιάζει με Αφρικανό βασιλιά και όχι Πέρση...
    Ο ξερός μιλιταρισμός και η ωμή βία υποσκελίζουν το νόημα της ιστορίας του Λεωνίδα και των 300 που είναι το να μάχεσαι μέχρι τέλους για τα ιδανικά σου και όχι ένας διαγωνισμός του ποιός έχει το μεγαλύτερο...σπαθί!
    Οι Θερμοπύλες μεταφράζονται ως ... Hotgates. Κάτι δηλαδή σαν Hot babes κ.ο.κ.

    Χμμ.. τελικά όμως θα προτιμήσω τη θέση της υπεράσπισης μιας και ...ο κατήγορος στη συγκεκριμένη περίπτωση δε με έπεισε. Θα προτιμήσω να δω την ταινία, να περάσω 2 ωρίτσες - ή όσο είναι τελος πάντων - ευχάριστα (μιας και τέτοιου είδους περιπέτειες ανήκουν στις προτιμήσεις μου), θα εντυπωσιαστώ με τα εφφέ,θα γελάσω με "ανακρίβειες", δε θα κράξω μιας και ταινία είναι και μάλιστα καλογυρισμένη αν υπολογίσω το budget και ...αν θελήσω να ξαναθυμηθώ αυτά που η Ελληνική ιστορία μας έμαθε ... θα ανοίξω κανένα βιβλίο με τη Μάχη των Θερμοπυλών ή το πολύ πολύ να μπω στο wikipedia (στην αγγλική γλώσσα όμως μιας και στα Ελληνικά το πολύ πολύ να βρεις την περίληψη).
    Άντε , το πολύ πολύ να το ξαναδώ σε DCD όταν βγει γιατί ... θα προτιμούσα και ένα τσιγαράκι με καμιά μπυρίτσα καθώς θα το έβλεπα .
    Τα υπόλοιπα ...στους κριτικούς κινηματογράφου και ιστορίας.
    moufidis
    12.03.2007, 10:33
    Παράθεση:

    Το μέλος rapsodos στις 12-03-2007 στις 09:40 έγραψε...

    Ο Ξέρξης βγήκε λίγο πιο σκούρος και μοιάζει με Αφρικανό βασιλιά και όχι Πέρση...


    Εμένα πάλι μου θύμισε πολύ έντονα τον Dhalsim

    Παράθεση:

    Οι Θερμοπύλες μεταφράζονται ως ... Hotgates. Κάτι δηλαδή σαν Hot babes κ.ο.κ.