ελληνική μουσική
    648 online   ·  210.830 μέλη

    Δημοτικές Εκλογές...

    Melissanthi
    15.10.2006, 18:25
    Ρε παιδιά,μήπως ξέρεις κανένας αν και πώς μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση στους εκλογικούς καταλόγους? Εν ολίγοις, αυτό που εννοώ είναι αν μπορώ να μάθω αν κάποιος που ψάχνω έχει πάει να ψηφίσει σε ένα συγκεκριμένο εκλογικό κέντρο...

    Όποιος ξέρει κάτι...

    thanx

    rigas
    15.10.2006, 21:09
    Σε ποιό κέντρο ψηφίζει κάποιος μπορείς να το μάθεις από το Υπουργείο Εσωτερικών.
    Το άν πήγε κάποιος να ψηφίσει δεν μπορείς να το μάθεις.
    tarkoulis
    16.10.2006, 15:01
    μπορείς, βρίσκεις το που ψιφίζει απο το υπουργίο εξωτερικών και μετα στήνεσαι έξω απο το εκλογικό κέντρο να δεις αν θα έρθει
    πολυ απλο

    Παράθεση:

    Το μέλος rigas στις 15-10-2006 στις 21:09 έγραψε...

    Σε ποιό κέντρο ψηφίζει κάποιος μπορείς να το μάθεις από το Υπουργείο Εσωτερικών.
    Το άν πήγε κάποιος να ψηφίσει δεν μπορείς να το μάθεις.


    rouli726
    16.10.2006, 17:55
    Παράθεση:

    Το μέλος tarkoulis στις 16-10-2006 στις 15:01 έγραψε...

    μπορείς, βρίσκεις το που ψιφίζει απο το υπουργίο εξωτερικών και μετα στήνεσαι έξω απο το εκλογικό κέντρο να δεις αν θα έρθει
    πολυ απλο

    Παράθεση:

    Το μέλος rigas στις 15-10-2006 στις 21:09 έγραψε...

    Σε ποιό κέντρο ψηφίζει κάποιος μπορείς να το μάθεις από το Υπουργείο Εσωτερικών.
    Το άν πήγε κάποιος να ψηφίσει δεν μπορείς να το μάθεις.






    καλα μιλαμε νομιζω αυτη τη λυση εψαχνε!!!!!
    να σαι καλα!!!
    Melissanthi
    16.10.2006, 18:41
    Παράθεση:

    Το μέλος tarkoulis στις 16-10-2006 στις 15:01 έγραψε...

    μπορείς, βρίσκεις το που ψιφίζει απο το υπουργίο εξωτερικών και μετα στήνεσαι έξω απο το εκλογικό κέντρο να δεις αν θα έρθει
    πολυ απλο



    Ναι, αυτό το σκέφτηκα αρχικά,αλλά μετά αποφάσισα ότι δεν διατίθεμαι. Εντάξει,εγώ μόνο μια πληροφορία ήθελα να μάθω, γι αυτό σκεφτόμουν αν μπορούσα να πάω στο συγκεκριμένο εκλογικό κέντρο και να ρωτήσω πολύυυυυυυυ ευγενικά να ανοίξουν τους εκλογικούς τους καταλόγους (βρίσκοντας βέβαια μια καλή δικαιολογία) και να μου πουν αν το άτομο που θέλω πήγε ή όχι να ψηφήσει..

    Εν τάξει, ξέρω ότι αυτό μπορεί επισήμως να μην επιτρέπεται γιατί τότε ουσιαστικά θα παραβιάζονταν τα προσωπικά δεδομένα του ατόμου, αλλά φαντάζομαι ότι αν πας π.χ στις 18:00 λίγο πριν κλείσουν οι κάλπες και πεις ότι ψάχνεις π.χ την μητέρα σου, οπότε θέλεις να μάθεις αν ήρθε τελικά να ψηφήσει, τότε τι θα πουν? Δεν επιτρέπεται να σου πούμε? Το θέμα είναι αν δεν είναι η μητέρα σου...

    Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά ούτως ή άλλως πέρασε η μέρα των εκλογών άρα μάλλον τώρα δεν γίνεται τίποτα!




    Υ.Γ Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι η άμεσα ενδιαφερόμενη (να ψάχνω στα κέντρα και τους εκλογικούς καταλόγους δηλαδή) δεν είμαι καν εγώ, αλλά ένας φίλος που με παρακάλεσε να μάθω.... Ε, ρε τι θυσίες κάνω!


    Οι Ήρωες προχωρούν στα σκοτεινά......

    Γιώργος Σεφέρης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 17-10-2006 00:13 ]


    W4TT4N4B3
    17.10.2006, 00:35
    πρωτη φορα ακουω ανθρωπο να ψαχνει τη μητερα του στους εκλογικους καταλογους...
    αν πηγαινε στην εφορευτικη και ελεγε αυτο για δικαιολογια θα γελουσαν και τα ψηφοδελτια στο εκλογικο τμημα...
    υχααχαχχα
    Hastaroth
    17.10.2006, 00:43
    Εμάς μάς ρώτησε κάποιος αν ξέραμε ποιόν συνδυασμό κατέβασε ο Καρατζαφέρης (ο γνωστός χέρι-χέρης),επειδή όπως είπε,τόν ψήφιζε επί πολλά χρόνια.....

    Καί νά μήν αναφέρω πόσοι (ή μάλλον πόσες-κυρίως ηλικιωμένες) ήθελαν να τούς αφήσουμε νά ψηφίσουν παρ'όλο που δέν ήταν γραμμένοι στούς εκλογικούς μας καταλόγους...

    Πάντως οι εκλογικοί κατάλογοι δέν είναι "κλειστοί",οπότε άν κάποιος ξέρη σέ ποιό εκλογικό τμήμα είναι γραμμένο το ζητούμενο άτομο καθώς και τά πλήρη στοιχεία του (ονοματεπώνυμο καί ονόματα γονέων),η εφορευτική επιτροπή μπορεί να πή στον ερωτώντα αν το άτομο αυτό πέρασε να ψηφίση ή όχι.Δέν παραβιάζεται κανένα προσωπικό δεδομένο,αφού δέν προκύπτει από τον εκλογικό κατάλογο τί ψήφισε κάποιος,αλλά απλώς άν πέρασε και ψήφισε.
    Melissanthi
    17.10.2006, 02:30
    Παράθεση:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 17-10-2006 στις 00:35 έγραψε...

    πρωτη φορα ακουω ανθρωπο να ψαχνει τη μητερα του στους εκλογικους καταλογους...
    αν πηγαινε στην εφορευτικη και ελεγε αυτο για δικαιολογια θα γελουσαν και τα ψηφοδελτια στο εκλογικο τμημα...
    υχααχαχχα










    ΟΚ, πολύ αστείο. Αυτό που λέω είναι απλούστατο. Θα το επαναλάβω μπας και γίνει κατανοητό

    Έστω ότι ο Α την ημέρα των εκλογών έχει δώσει ραντεβού με τη μητέρα του στις 15:00 αφότου δηλαδή πάει ο καθένας να ψηφίσει στο εκλογικό του κέντρο. Καλά μέχρι εδώ? Η ώρα έχει πάει 15:30 κι η τύπισσα δεν έχει φανεί... Ο Α ανησυχεί, την παίρνει στο κινητό αλλά δεν απαντά. Οπότε, αφού δεν υπάρχει άλλη λύση πηγαίνει στο εκλογικό κέντρο και ρωτάει ευγενικά τους γραμματείς να του πούν αν τουλάχιστον πήγε να ψηφήσει οπότε να ξέρει που πρέπει να κινηθεί για να την ψάξει...
    Πού είναι το παράλογο? Έχει συμβεί εξ' άλλου αυτό. Γι αυτό δεν υπάρχει λόγος να ειρωνεύεσαι
    Melissanthi
    17.10.2006, 02:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 17-10-2006 στις 00:43 έγραψε...

    Εμάς μάς ρώτησε κάποιος αν ξέραμε ποιόν συνδυασμό κατέβασε ο Καρατζαφέρης (ο γνωστός χέρι-χέρης),επειδή όπως είπε,τόν ψήφιζε επί πολλά χρόνια.....

    Καί νά μήν αναφέρω πόσοι (ή μάλλον πόσες-κυρίως ηλικιωμένες) ήθελαν να τούς αφήσουμε νά ψηφίσουν παρ'όλο που δέν ήταν γραμμένοι στούς εκλογικούς μας καταλόγους...

    Πάντως οι εκλογικοί κατάλογοι δέν είναι "κλειστοί",οπότε άν κάποιος ξέρη σέ ποιό εκλογικό τμήμα είναι γραμμένο το ζητούμενο άτομο καθώς και τά πλήρη στοιχεία του (ονοματεπώνυμο καί ονόματα γονέων),η εφορευτική επιτροπή μπορεί να πή στον ερωτώντα αν το άτομο αυτό πέρασε να ψηφίση ή όχι.Δέν παραβιάζεται κανένα προσωπικό δεδομένο,αφού δέν προκύπτει από τον εκλογικό κατάλογο τί ψήφισε κάποιος,αλλά απλώς άν πέρασε και ψήφισε.








    Όχι Hastaroth, δε συμβαίνει αυτό. Ρώτησα τον πατέρα μου που είναι δικαστικός και μου είπε ότι νομικά -τουλάχιστον- δεν είναι νόμιμο. Ακριβώς επειδή παραβιάζονται τα προσωπικά δεδομένα που σε τέτοια θέματα είναι άκρως απόρρητα. Γιατί δεν μπορεί ο καθένας να μάθει αν εγώ πήγα να ψηφήσω ή όχι. Είναι δικαίωμά μου να θέλω να το κρατήσω μυστικό. Αν το καλοσκεφτείς στέκει. Όπως ακριβώς δεν πρέπει κανένας να μαθαίνει τι ψηφίζει ο άλλος γιατί είναι προσωπικό ζήτημα, έτσι προσωπικό ζήτημα είναι και το δικαίωμά (του καθενός) στην αποχή απο την εκλογική διαδικασία.
    Νομικά, κάθε αποκάλυψη πληροφορίας σχετική με δεδομένα προσωπικά θεωρείται παράπτωμα. Εξαιρείται βέβαια το 11888 του ΟΤΕ όπου εκεί είναι επιλογή του ατόμου να γνωστοποιήσει τα προσωπικά του σοιχεία. Και πάλι όμως έχει την δυνατότητα να τα διατηρήσει απόρρητα.

    Και πέραν των νομικών κωλυμάτων (όσον αφορά στις εκλογές) είναι κι άλλα ζητήματα. Ας πάρουμε την ακραία περίπτωση όπου ένας ψηφοφόρος έχει υποσχεθεί την ψήφο του σε έναν πολιτευτή του τάδε κόμματος αλλά τελικά αθετεί την υποσχεση και δεν πάει καθόλου να ψηφήσει. Ο συγκεκριμένος πολιτευτής από την άλλη, μπορεί να πάει στο εκλογικό κέντρο που είναι εγγεγραμμένος ο 'ψηφοφόρος' και καταθέτοντας τα σωστά στοιχεία (ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, ημερομηνία γέννησης) να μάθει αν ο περιβόητος 'ψηφοφορος' του πήγε ή όχι να ψηφήσει. Άρα αν αποκαλυφθεί αυτό το στοιχείο ο νόμος ουσιαστικά δεν προστατεύει αυτόν ο οποίος το πιθανότερο είναι να μην ήθελε να γνωστοποιηθεί η αποχή του.

    Ξέρω, θα πεις ότι είναι τραβηγμένο, αλλά αυτός είναι ο ρόλος του νόμου να συμπεριλαμβάνει και την πιο ακραία περίπτωση ώστε να είναι καλυμμένος.
    Και σχετικά με το θέμα, όπως έλεγαν και οι Ρωμαίοι: "Dura lex, sed lex"...
    Hastaroth
    19.10.2006, 22:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 17-10-2006 στις 02:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 17-10-2006 στις 00:43 έγραψε...

    Εμάς μάς ρώτησε κάποιος αν ξέραμε ποιόν συνδυασμό κατέβασε ο Καρατζαφέρης (ο γνωστός χέρι-χέρης),επειδή όπως είπε,τόν ψήφιζε επί πολλά χρόνια.....

    Καί νά μήν αναφέρω πόσοι (ή μάλλον πόσες-κυρίως ηλικιωμένες) ήθελαν να τούς αφήσουμε νά ψηφίσουν παρ'όλο που δέν ήταν γραμμένοι στούς εκλογικούς μας καταλόγους...

    Πάντως οι εκλογικοί κατάλογοι δέν είναι "κλειστοί",οπότε άν κάποιος ξέρη σέ ποιό εκλογικό τμήμα είναι γραμμένο το ζητούμενο άτομο καθώς και τά πλήρη στοιχεία του (ονοματεπώνυμο καί ονόματα γονέων),η εφορευτική επιτροπή μπορεί να πή στον ερωτώντα αν το άτομο αυτό πέρασε να ψηφίση ή όχι.Δέν παραβιάζεται κανένα προσωπικό δεδομένο,αφού δέν προκύπτει από τον εκλογικό κατάλογο τί ψήφισε κάποιος,αλλά απλώς άν πέρασε και ψήφισε.








    Όχι Hastaroth, δε συμβαίνει αυτό. Ρώτησα τον πατέρα μου που είναι δικαστικός και μου είπε ότι νομικά -τουλάχιστον- δεν είναι νόμιμο. Ακριβώς επειδή παραβιάζονται τα προσωπικά δεδομένα που σε τέτοια θέματα είναι άκρως απόρρητα. Γιατί δεν μπορεί ο καθένας να μάθει αν εγώ πήγα να ψηφήσω ή όχι. Είναι δικαίωμά μου να θέλω να το κρατήσω μυστικό. Αν το καλοσκεφτείς στέκει. Όπως ακριβώς δεν πρέπει κανένας να μαθαίνει τι ψηφίζει ο άλλος γιατί είναι προσωπικό ζήτημα, έτσι προσωπικό ζήτημα είναι και το δικαίωμά (του καθενός) στην αποχή απο την εκλογική διαδικασία.
    Νομικά, κάθε αποκάλυψη πληροφορίας σχετική με δεδομένα προσωπικά θεωρείται παράπτωμα. Εξαιρείται βέβαια το 11888 του ΟΤΕ όπου εκεί είναι επιλογή του ατόμου να γνωστοποιήσει τα προσωπικά του σοιχεία. Και πάλι όμως έχει την δυνατότητα να τα διατηρήσει απόρρητα.

    Και πέραν των νομικών κωλυμάτων (όσον αφορά στις εκλογές) είναι κι άλλα ζητήματα. Ας πάρουμε την ακραία περίπτωση όπου ένας ψηφοφόρος έχει υποσχεθεί την ψήφο του σε έναν πολιτευτή του τάδε κόμματος αλλά τελικά αθετεί την υποσχεση και δεν πάει καθόλου να ψηφήσει. Ο συγκεκριμένος πολιτευτής από την άλλη, μπορεί να πάει στο εκλογικό κέντρο που είναι εγγεγραμμένος ο 'ψηφοφόρος' και καταθέτοντας τα σωστά στοιχεία (ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, ημερομηνία γέννησης) να μάθει αν ο περιβόητος 'ψηφοφορος' του πήγε ή όχι να ψηφήσει. Άρα αν αποκαλυφθεί αυτό το στοιχείο ο νόμος ουσιαστικά δεν προστατεύει αυτόν ο οποίος το πιθανότερο είναι να μην ήθελε να γνωστοποιηθεί η αποχή του.

    Ξέρω, θα πεις ότι είναι τραβηγμένο, αλλά αυτός είναι ο ρόλος του νόμου να συμπεριλαμβάνει και την πιο ακραία περίπτωση ώστε να είναι καλυμμένος.
    Και σχετικά με το θέμα, όπως έλεγαν και οι Ρωμαίοι: "Dura lex, sed lex"...



    Δέν έχεις άδικο σ'αυτό που λές,όμως υποθέτω οτι,εφ'όσον πής στην εφορευτική επιτροπή τά δικά σου στοιχεία καί μπορείς να αποδείξης πως το πρόσωπο που ψάχνεις είναι πρώτου βαθμού συγγενής σου (καί μέ την προϋπόθεση οτι δέν έχουν αυτό το δικαίωμα όσοι είναι υποψήφιοι),δέν αποτελεί παραβίαση προσωπικών δεδομένων.
    Πάντως εμάς δέν μάς έτυχε καμμιά τέτοια περίπτωση.
    Hastaroth
    19.10.2006, 23:05
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 19-10-2006 στις 21:34 έγραψε...

    Εγώ ξέρω ότι πήγα μες στην καλή χαρά να παραλάβω το εκλογικό μου τμήμα το Σάββατο το πρωί στις 9 και έφυγα απ' εκεί το βράδυ στις 11...Και την Κυριακή ήμουν εκεί στις 6 το πρωί και κατέληξα στο σπίτι μου, στις 9 το πρωί της Δευτέρας!!!! Όσο θυμάμαι τη σκηνή που όλοι οι αντιπρόσωποι τρέχαμε με δύο σάκους στον ώμο να παραδώσουμε στις έξι το πρωι στο Πρωτοδικείο...Θαύμα!!!

    Την ώρα της ψηφοφορίας...να έρχονται άτομα και να με ρωτάνε "μπας και ψηφίζω εδώ, έχω γυρίσει όλο το Περιστέρι"....Να τους λέω ότι λυπάμαι αλλά δεν τους έχει ο κατάλογός μου, και να με βρίζουν...ένας με απείλησε ότι δεν θα ψηφίσει καθόλου, εγώ γιατί έπρεπε να στεναχωρηθώ μ' αυτό???????????????? Επίσης ο κατάλογος είχε πολλούς αλλοδαπούς, νόμιμους μετανάστες, που ήρθαν να ασκήσουν το δικαίωμά τους...Ήρθε λοιπόν μία κυρία που μου είπε πολύ τσαντισμένη "Αφήνετε να ψηφίσουν και τα αλλοδαπά? Εγώ έχω γεννηθεί στην Κέρκυρα, όχι στα Τύρανα"...
    Τί να πεις....



    Εγώ πήγα την Κυριακή το πρωϊ στίς 6 παρά καί έφυγα την Δευτέρα στίς 4.30!Καί ευτυχώς που ήταν το εκλογικό τμήμα 5 λεπτά απ'το σπίτι μου και μπόρεσα να πάω να ξαπλώσω μιά ωρίτσα μέ τά ρούχα πρίν φύγω γιά το γραφείο...

    Τό αποκορύφωμα ήταν όταν,κατά τίς 4 τά ξημερώματα καί αφού είχαμε τελειώσει τά πάντα,μετρήσαμε μιά τελευταία φορά τά ψηφοδέλτια και μάς έβγαινε ένα παραπάνω.Ενας από τους εκπροσώπους συνδυασμών που ήταν μαζί μας άρχισε να χτυπά το κεφάλι του στην πόρτα και φοβηθήκαμε μήπως πάθη κάτι.Τελικά βρέθηκε οτι τό άτομο που έγραφε τό πρωτόκολλο καταμέτρησης είχε καταχωρήσει ένα ψηφοδέλτιο δυό φορές-και ησυχάσαμε άπαντες....
    Melissanthi
    20.10.2006, 15:35
    Δέν έχεις άδικο σ'αυτό που λές,όμως υποθέτω οτι,εφ'όσον πής στην εφορευτική επιτροπή τά δικά σου στοιχεία καί μπορείς να αποδείξης πως το πρόσωπο που ψάχνεις είναι πρώτου βαθμού συγγενής σου (καί μέ την προϋπόθεση οτι δέν έχουν αυτό το δικαίωμα όσοι είναι υποψήφιοι),δέν αποτελεί παραβίαση προσωπικών δεδομένων.
    Πάντως εμάς δέν μάς έτυχε καμμιά τέτοια περίπτωση.






    Φαντάζομαι πώς έχεις δίκιο, στην περίπτωση που το πρόσωπο που ψάχνεις είναι α' βαθμού συγγένειας και μπορείς να το αποδείξεις.Όμως το θέμα αφορούσε άτομο που δεν έχει συγγένεια μαζί σου. Γι αυτό σου όλα αυτά...

    Hastaroth, για να μάθεις τέτοιες πληροφορίες απευθύνεσαι στους γραμματείς (των δικαστικών αντιπροσώπων), όχι στην εφορευτική...
    Εσύ στην εφορευτική δεν ήσουν?
    Hastaroth
    20.10.2006, 15:59
    Ναί,στην εφορευτική ήμουν αλλά ο εκλογικός κατάλογος δέν ήταν σφραγισμένος κάπου,ανοιχτός μπροστά στό άτομο που εκτελούσε χρέη γραμματέα ήταν΄.
    Τώρα άν είχα εγώ δικαίωμα να κυττάξω μέσα στόν κατάλογο και να δώ γιά κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο,αυτό δέν το ξέρω...
    Fler
    21.10.2006, 14:20
    Παράθεση:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 17-10-2006 στις 00:35 έγραψε...

    πρωτη φορα ακουω ανθρωπο να ψαχνει τη μητερα του στους εκλογικους καταλογους...
    αν πηγαινε στην εφορευτικη και ελεγε αυτο για δικαιολογια θα γελουσαν και τα ψηφοδελτια στο εκλογικο τμημα...
    υχααχαχχα





    Να'σαι καλά!!!
    maraki24
    21.10.2006, 17:14
    Εγώ ήμουν δικαστική αντιπρόσωπος και μερικοί ήρθαν και έψαχναν μέλη της οικογενείας τους, αν έχουν περάσει πριν απ' αυτούς να ψηφίσουν...Βέβαια ήταν σίγουρα μέλη της ιδίας οικογένειας, το διασταύρωσα, αλλά και να μην ήταν, εντάξει μωρέ, θα τους έλεγα...δεν τρέχει και τίποτε...Καλά στις τελευταίες βουλευτικές που ήμουν σε ένα μικρό χωριό, αυτή η δουλειά γινόταν συνέχεια, όλοι έμπαιναν να δουν αν έχουν έρθει οι άλλοι....