ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.851 μέλη
    Melissanthi
    15.10.2006, 20:04
    Ξέρει κανένας πότε θα κυκλοφορήσει ο νέος του δίσκος? Τον περιμένουμε εναγωνίως από τα Χριστούγεννα του 2005....
    megaloserwtikos
    16.10.2006, 03:34
    Θα ξαναβγάλει δίσκο ο Μούτσης;;;
    Μακάρι.
    Πάντως σε μια εκπομπή τις προάλλες, είπε πως η θα θελε να είχε την έμπνευση να ξανακανει ένα τραγούδι σαν το ''όνειρο''...
    Λίγο το είδα, αλλά δεν άκουσα να λέει για νέο δίσκο...
    nalpha
    16.10.2006, 14:46
    Mακάρι να βγάλει δίσκο γιατί έχει λείψει από μας τους fun του.

    Παρεπιπτόντως το "όνειρο" μπορεί καποιος να μου το στείλει γιατί το έχω μονο σε κασσέτα και θέλω να το έχω στον υπολογιστή ?

    thanks.
    Melissanthi
    16.10.2006, 18:08

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 16-10-2006 στις 03:34 έγραψε...

    Θα ξαναβγάλει δίσκο ο Μούτσης;;;
    Μακάρι.
    Πάντως σε μια εκπομπή τις προάλλες, είπε πως η θα θελε να είχε την έμπνευση να ξανακανει ένα τραγούδι σαν το ''όνειρο''...
    Λίγο το είδα, αλλά δεν άκουσα να λέει για νέο δίσκο...







    megale_erwtike, η εκπομπή στην οποια αναφέρεσαι είναι το "Η ζωή είναι αλλού" της Κυριακοπούλου. Μάλλον δεν ήταν και πολύ τις 'προάλλες', αφού προβλήθηκε -αν θυμάμαι καλά- στα μέσα του Γενάρη.
    Αυτό που είπε, ότι θα ήθελε να μπορέσει να γράψει ένα τραγούδι καλλίτερο από το "Όνειρο", ήταν η φράση-κατακλείδα της εκπομπής.
    Όμως πολύ νωρίτερα είχε πει ότι ετοιμάζει την καινούργια του δουλειά,η οποία ήταν να βγει τα Χριστούγεννα αλλά επειδή μπλέχτηκε πολύ άσχημα με τους τραγουδιστές, τους στιχουργούς και τις εταιρείες (με όλο τον κόσμο δηλαδή!) θα καθυστερούσε μέχρι τον Μάρτιο. Τελικά ούτε τότε...
    Έχω μάθει όμως από έγκυρες πηγές ποια είναι η βασική αιτία καθυστέρησης κυκλοφορίας του δίσκου:
    Ο Μούτσης αρχικά είχε επιλέξει τον Λιδάκη ως ερμηνευτή των νέων του τραγουδιών, όμως αφού τον άκουσε μέσες-άκρες στο πιάνο κατάλαβε ότι δεν του κάνει (παρόλο που ήταν απόλυτα σίγουρος για τις φωνητικές του ικανότητες) κι έπρεπε να διεξαγάγει νέα έρευνα εύρεσης του κατάλληλου τραγουδιστή...













    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 16-10-2006 στις 14:46 έγραψε...

    Mακάρι να βγάλει δίσκο γιατί έχει λείψει από μας τους fun του.

    Παρεπιπτόντως το "όνειρο" μπορεί καποιος να μου το στείλει γιατί το έχω μονο σε κασσέτα και θέλω να το έχω στον υπολογιστή ?

    thanks.











    Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσοι fans του Μούτση, ρε παιδιά! Νόμιζα ότι ήμουν η μοναδική...

    Λοιπόν, nalpha, μπορώ (αν καταφέρω να το κάνω attached file, γιατί φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα) να σου στείλω το "Όνειρο". Έχω όλους τους δίσκους του Μούτση (είναι ο αγαπημένος μου δημιουργός), αν χρειαστείς κάτι.... ευχαρίστως!

    Υ.Γ Έχω επίσης μαγνητοσκοπημένες τις δύο εκπομπές στις οποίες εμφανίστηκε ("Η ζωή είναι αλλού" - 15/01/2006 και "Μονόγραμμα" - 14/02/2006). Αν θέλετε,μπορώ να τις ανεβάσω
    Έχουν πολύ ενδιαφέρον...


    megaloserwtikos
    16.10.2006, 18:41
    Δεν βλέπω πολλή τηλεόραση και νόμισα ότι είναι πρόσφατη η εκπομπή.
    Οκ, σόρρυ.
    Οσο αφορά αν είσαι η μόνη που τον θαυμάζει..
    Μα δεν μπορεί να αγαπάει κάποιος την καλή ελληνική μουσική και να μην έχει κάνει μια στάση στον Μούτση, κάποια στιγμή. Πολύ καλός συνθέτης.
    nalpha
    16.10.2006, 22:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 16-10-2006 στις 18:08 έγραψε...


    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 16-10-2006 στις 03:34 έγραψε...

    Θα ξαναβγάλει δίσκο ο Μούτσης;;;
    Μακάρι.
    Πάντως σε μια εκπομπή τις προάλλες, είπε πως η θα θελε να είχε την έμπνευση να ξανακανει ένα τραγούδι σαν το ''όνειρο''...
    Λίγο το είδα, αλλά δεν άκουσα να λέει για νέο δίσκο...







    megale_erwtike, η εκπομπή στην οποια αναφέρεσαι είναι το "Η ζωή είναι αλλού" της Κυριακοπούλου. Μάλλον δεν ήταν και πολύ τις 'προάλλες', αφού προβλήθηκε -αν θυμάμαι καλά- στα μέσα του Γενάρη.
    Αυτό που είπε, ότι θα ήθελε να μπορέσει να γράψει ένα τραγούδι καλλίτερο από το "Όνειρο", ήταν η φράση-κατακλείδα της εκπομπής.
    Όμως πολύ νωρίτερα είχε πει ότι ετοιμάζει την καινούργια του δουλειά,η οποία ήταν να βγει τα Χριστούγεννα αλλά επειδή μπλέχτηκε πολύ άσχημα με τους τραγουδιστές, τους στιχουργούς και τις εταιρείες (με όλο τον κόσμο δηλαδή!) θα καθυστερούσε μέχρι τον Μάρτιο. Τελικά ούτε τότε...
    Έχω μάθει όμως από έγκυρες πηγές ποια είναι η βασική αιτία καθυστέρησης κυκλοφορίας του δίσκου:
    Ο Μούτσης αρχικά είχε επιλέξει τον Λιδάκη ως ερμηνευτή των νέων του τραγουδιών, όμως αφού τον άκουσε μέσες-άκρες στο πιάνο κατάλαβε ότι δεν του κάνει (παρόλο που ήταν απόλυτα σίγουρος για τις φωνητικές του ικανότητες) κι έπρεπε να διεξαγάγει νέα έρευνα εύρεσης του κατάλληλου τραγουδιστή...













    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 16-10-2006 στις 14:46 έγραψε...

    Mακάρι να βγάλει δίσκο γιατί έχει λείψει από μας τους fun του.

    Παρεπιπτόντως το "όνειρο" μπορεί καποιος να μου το στείλει γιατί το έχω μονο σε κασσέτα και θέλω να το έχω στον υπολογιστή ?

    thanks.











    Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσοι fans του Μούτση, ρε παιδιά! Νόμιζα ότι ήμουν η μοναδική...

    Λοιπόν, nalpha, μπορώ (αν καταφέρω να το κάνω attached file, γιατί φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα) να σου στείλω το "Όνειρο". Έχω όλους τους δίσκους του Μούτση (είναι ο αγαπημένος μου δημιουργός), αν χρειαστείς κάτι.... ευχαρίστως!

    Υ.Γ Έχω επίσης μαγνητοσκοπημένες τις δύο εκπομπές στις οποίες εμφανίστηκε ("Η ζωή είναι αλλού" - 15/01/2006 και "Μονόγραμμα" - 14/02/2006). Αν θέλετε,μπορώ να τις ανεβάσω
    Έχουν πολύ ενδιαφέρον...





    Ευχαριστώ πολύ πολύ για τη διάθεσή σου να με βοηθήσεις.

    Δεν έχω ιδέα τι είναι το attached file.Μήπως μπορείς να μου ε΄ξηγήσεις?

    Με μαιλ δε γίνεται?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
    Mesoxoritis
    17.10.2006, 01:06
    Ε, όχι κι η μόνη θαυμάστρια του Μούτση! Πρόκειται για έναν καταπληκτικό συνθέτη... Γενικά, με τρελαίνουν τα κομμάτια που έχει κάνει με τον Μπιθικώτση ως τραγουδιστή! Τόση ευαισθησία έχουν ορισμένα, που με συγκινούν πάρα πολύ!
    aggeliki
    17.10.2006, 01:26
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 16-10-2006 στις 18:41 έγραψε...

    Μα δεν μπορεί να αγαπάει κάποιος την καλή ελληνική μουσική και να μην έχει κάνει μια στάση στον Μούτση, κάποια στιγμή. Πολύ καλός συνθέτης.




    Για ακόμα μια φορά συμφωνω...
    semplice
    17.10.2006, 01:46
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 17-10-2006 στις 01:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 16-10-2006 στις 18:41 έγραψε...

    Μα δεν μπορεί να αγαπάει κάποιος την καλή ελληνική μουσική και να μην έχει κάνει μια στάση στον Μούτση, κάποια στιγμή. Πολύ καλός συνθέτης.




    Για ακόμα μια φορά συμφωνω...


    Αν συμφωνήσω και εγώ θα γίνουμε βαρετοί?

    Ορίστε ..θα το πω με με μπύρες!!!


    jorge
    17.10.2006, 02:04
    Και λίγες παρτιτούρες-οδηγοί από τραγούδια του Δήμου Μούτση.
    Mesoxoritis
    18.10.2006, 12:43
    Ένα απόσπασμα από το εξαιρετικό βιβλίο του Κώστα Μυλώνα: "Ιστορία του Ελληνικού Τραγουδιού / 3 (1970-1980)", εκδόσεις Κέδρος (1992).

    Γράφει λοιπόν ο Μυλωνάς (στη σ. 160):

    «Ολοκληρώνοντας την αναφορά στο Δήμο Μούτση θα πρέπει να πούμε ακόμα ότι, τα επόμενα από την δεκαετία του ’70 χρόνια, το ύφος του αλλά και γενικά η στάση του απέναντι στο τραγούδι θ’ αλλάξει. Στηριγμένος ως ένα βαθμό και με τρόπο δημιουργικό και προσωπικό στα ξένα πρότυπα, θ’ αναζητήσει μια νέα πορεία και θ’ ακολουθήσει δρόμους μοναχικούς και ανεξάρτητους, που οδηγούν όμως στα αιτήματα των καιρών. Αγνοώντας τη λογική της δισκογραφικής πιάτσας και παραμερίζοντας τους αγοραίους επαγγελματικούς υπολογισμούς, θα επιδιώξει τη ριζική ανανέωση των εκφραστικών του μέσων και θα γράψει τραγούδια τα οποία θα κινούνται σε εντελώς διαφορετική τροχιά από εκείνα που πραγματοποίησε τις δύο προηγούμενες δεκαετίες. Τραγούδια με σύγχρονο ήχο, που τους στίχους και την ερμηνεία τους δε θα εμπιστευτεί παρά μόνο στον εαυτό του [σημ.:εξαίρεση ο κύκλος "Φράγμα" του 1981 που τους στίχους του έγραψε ο Τριπολίτης και όπου συμμετέχουν ως ερμηνευτές και οι Μπέλλου, Κηλαηδόνης και Πρωτοψάλτη], αρνούμενος έτσι τη διαδικασία εκείνη που υπακούει στο star system και στην εκ των προτέρων εξασφάλιση την εμπορικής επιτυχίας. Η στροφή και οι επιλογές αυτές του συνθέτη, η συνειδητή αυτοπεριθωριοποίησή του, ίσως να μην ήταν επωφελής για την επαγγελματική του σταδιοδρομία. Επίσης, η νέα δουλειά του ίσως να είναι μουσικά λιγότερο εμπνευσμένη από την παλιά και οι επιτυχίες του όχι τόσο μεγάλες όπως άλλοτε. Όμως, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα, η στροφή και οι επιλογές αυτές, είναι προϊόν μιας βαθύτερης εσωτερικής ανάγκης και υπεύθυνης καλλιτεχνικής στάσης του Μούτση, σ’ ό,τι αφορά στο τραγούδι και στα προβλήματά του στους χαλεπούς καιρούς μας.»
    Mesoxoritis
    19.10.2006, 13:25
    Δήμος Μούτσης
    (Πηγή: www.music.gr)

    Από τους σημαντικότερους συνθέτες της γενιάς, που ξεπήδησε στα μέσα του ΄60, συνεχίζοντας τον δρόμο που είχαν ανοίξει ο Χατζιδάκις και ο Θεοδωράκης.
    Σπούδασε βιολί και πήρε κλασσική μουσική παιδεία, παρότι από φτωχή οικογένεια.

    Η επαφή του με το λαϊκό τραγούδι και τον Μάρκο Βαμβακάρη θα τον βάλει σ΄έναν κόσμο, που μέχρι τότε, αγνοούσε. Δουλεύοντας ως μουσικός σε ηχογραφήσεις αρκετών έργων του Χατζιδάκι, θα προκαλέσει το ενδιαφέρον του συνθέτη, που διαισθανόμενος το ταλέντο του, τον παροτρύνει να συνεργαστεί με τον ποιητή Ν. Γκάτσο.

    Το 1968, ο Μούτσης, μπαίνει δυναμικά στο χώρο του λαϊκού τραγουδιού με μιά σειρά σπουδαίων τραγουδιών ( «Ελευσίνα», «Αύριο πάλι», «Μη μου χτυπάς τα μεσάνυχτα τη πόρτα» κ. ά. ). Κορυφαία στιγμή το ΄72, ο «Άγιος Φεβρουάριος», σε ποίηση Μάνου Ελευθερίου, με τον Δ. Μητροπάνο και τήν Π. Σαλπέα.

    Οι συνεργασίες του μέ τραγουδιστές, όπως : Γ. Μπιθικώτσης, Σ. Κόκκοτας, Β. Μοσχολιού (και : Δ. Γαλάνη, Μ. Μητσιάς φυντανάκια τότε) και με στιχουργούς όπως ο Λ. Παπαδόπουλος, πλάι στο Γκάτσο και τον Ελευθερίου, τον καθιερώνουν, σε μιά εποχή ιδιαίτερα δημιουργική για την ελληνική μουσική.

    Το ΄74 ανοίγει ένα νέο κεφάλαιο στη πορεία του αλλά και στο τραγούδι γενικότερα, με την : «Τετραλογία». Εισάγει ηλεκτρονικούς ήχους- μπολιάζοντας το λαϊκό με το σύγχρονο- μελοποιόντας Καβάφη και Σεφέρη.

    Τα επόμενα χρόνια ψάχνει τις ισορροπίες του στην σύνθεση και το τραγούδι («Μαρτυρίες», «Εργατική Συμφωνία», «Δρομολόγιο») μέχρι το1980, που επηρρεασμένος απο τραγουδοποιούς της τότε ρόκ μουσικής (Bob Dylan) ανοίγει νέο κεφάλαιο στη πορεία του, με μιά σειρά προσωπικών καταθέσεων. Επωμίζεται το ρόλο του τραγουδιστή και του στιχουργου, υποστηρίζοντάς τα -με άποψη- ως σήμερα.

    Αυτές οι δύο δεκαετίες θά δώσουν μερικά έξοχα τραγούδια, αρχής γενομένης με το «Φράγμα», σε στίχους Κ. Τριπολίτη, και μιά εξαιρετική Σ. Μπέλλου στα λαϊκά κομμάτια (1980 ). Ακολουθούν : «Ενέχυρο» (1984), «Νά» (1988), «Για πούλημα λοιπόν» (1994), με μόνη ενδιάμεση συνεργασία με την Ν. Μούσχουρη, που, σχεδόν αποκυρήσει αργότερα.

    Το 1999 επιστρέφει ανακεφαλαιόνοντας την τριαντάχρονη καριέρα του με μία συναυλία στο Ηρώδειο που ηχογραφείται, και την δεδηλωμένη επαναδραστηριοποίηση του μέ νέα τραγούδια. Ερμηνευτής ένας παλιός του συνεργάτης: ο Δ. Μητροπάνος.






    Mesoxoritis
    19.10.2006, 13:30
    Και μετά από αυτό το βιογραφικό του Δήμου Μούτση, θα ήθελα να παραθέσω ένα πολύ ωραίο άρθρο, του ίδιου του Μούτση, για τον μεγάλο του δίσκο, με τίτλο ''Φράγμα''.

    ΦΡΑΓΜΑ
    Κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα...

    Μουσική: Δήμος Μούτσης
    Στίχοι: Κώστας Τριπολίτης
    Ερμηνεία : Σωτηρία Μπέλλου, Δήμος Μούτσης, Λουκιανός Κηλαηδόνης, Άλκηστις Πρωτοψάλτη
    LYRA 1981

    Έχουν περάσει σχεδόν 22 χρόνια από τότε που κυκλοφόρησε το Φράγμα. Πολλά πράγματα δε θυμάμαι ούτε τη συνάντηση ούτε και τον τρόπο συνεργασίας με τον Κώστα Τριπολίτη.Κάποιο πρόβλημα που παρουσιάστηκε λίγο πριν από το στούντιο για το ποιός θα τραγουδούσε την Ερηνούλα και τις άλλες μπαλάντες, ξεπεράστηκε αμέσως, αφού και ο Κώστας και ο συγχωρεμένος ο Πατσιφάς επέμεναν να τις πω εγώ, έτσι απλά όπως τις λέγαμε σπίτι με την κιθάρα μου. Εκείνο όμως που, παρά τα τόσα χρόνια, μου' χει μείνει αξέχαστο, αφορά στο φαινόμενο Μπέλλου και ως τραγουδίστρια και ως άνθρωπο και κυρίως ως συνεργάτιδα.Βρίσκομει,λοιπόν, στα στούντιο της Columbia, με ηχολήπτη τον Στέλιο Γιαννακόπουλο.Έχω τελειώσει την ηχογράφηση όλων των τραγουδιών κι έμεινε το - Δε λες κουβέντα - που επρόκειτο να τραγουδήσει η Μπέλλου.Σημειωτέον της είχα κάνει πρόβα μονάχα τα κουπλέ κι αυτό γιατί στο ρεφρέν το τραγούδι άλλαζε τελείως ύφος και η φωνή της και ο τρόπος που τραγουδούσε δεν θα βοηθούσε στο καλύτερο αποτέλεσμα.
    Η Σωτηρία, βέβαια, αγνοούσε την ύπαρξη αυτού του ρεφρέν.Στήθηκε μπροστά στο μικρόφωνο κι άρχισε να τραγουδάει. Ακούστε όμως, ένα περίεργο φαινόμενο για μια τόσο σπουδαία λαϊκή τραγουδίστρια: κάτι της συνέβαινε με τον ρυθμό του ζεϊμπέκικου! Μυστήριο, αλλά αληθινό! Και στα κέντρα μεν που τα τραγουδούσε ρυθμικά όπως ήθελε, ήταν κοντά της η ορχήστρα και την ακολουθούσε κατά πως τα 'λεγε.
    Στο στούντιο όμως, με την ορχήστρα ήδη μαγνητοφωνημένη, τα πράγματα δυσκόλευαν.
    Εν πάση περιπτώσει, ύστερα από -δεν ξέρω - πόσα μερόνυχτα, τέλος καλό όλα καλά..Τραγουδώντας μάλιστα - επιτέλους - σωστά και την τελευταία φράση του τραγουδιού, της έκανα νόημα ότι τελειώσαμε.Βγήκε από το καμαράκι, με αγκάλιασε, με φίλησε και μου' πε: Ήταν καλά; Τέλεια, της απάντησα. Κι αφού πήρε ένα αντίγραφο σε μια κασέτα, έφυγε.
    Πέντε μέρες αργότερα χτυπάει ξαφνικά το κουδούνι του σπιτιού μου στα Ιλίσια - μέναμε πολύ κοντά.
    Ποιός είναι;
    Η Σωτηρία, ρε άνοιξε. Ανοίγω και μπαίνει μέσα μια Μπέλλου έξαλλη. Τι μ' έβαλες, ρε, να πω αυτό το κωλοτράγουδο; Τραγούδι είνει αυτό;Όλο όχι είναι. Δεν λες κουβέντα, δεν πας πουθενά, δεν κάνεις τίποτα.Τι διάολο δηλαδή, χάθηκε να λέει και κάπου: Παρ' όλα αυτά, σ' αγαπάω; Έστειλα εξώδικο στον Πατσιφά, να μην κυκλοφορήσει. Θα γίνω ρεζίλι.
    Βρόντηξε την πόρτα κι έφυγε. Όταν όμως βγήκε το δείγμα και τ' άκουσε, μου τηλεφώνησε κι ήρθε με κάτι λουλουδάκια σπίτι, μ' αγκάλιασε συγκινημένη και μου' πε: Φχαριστώ ρε Δήμο, τελικά είμαι τυχερή.΄

    Του ΔΗΜΟΥ ΜΟΥΤΣΗ
    ΠΗΓΗ: 100 Δίσκοι και η ιστορία τους - ειδική έκδοση ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ



    Mesoxoritis
    19.10.2006, 13:35
    ΑΓΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ
    Τραγούδι προτρέπον εις εγκλήματα

    Μουσική: Δήμος Μούτσης
    Στίχοι: Μάνος Ελευθερίου
    Ερμηνεία: Δημήτρης Μητροπάνος, Πετρή Σαλπέα
    POLYGRAM 1971

    Η ιστορία του δίσκου ξεκινά την τριετία 1968- 1970, όταν ο Μάνος Ελευθερίου γράφει 30 περίπου κείμενα, εμπνευσμένα από την ενασχόλησή του εκείνης της περιόδου, με καρτ ποστάλ, φωτογραφίες, άρθρα και λοιπές πηγές από τη Σμύρνη προ της Μικρασιατικής καταστροφής.
    Ο Μάνος Ελευθερίου έδωσε τους στίχους του στον Δήμο Μούτση.

    Του τόνισα όμως ότι αυτοί οι στίχοι δεν έιναι η ιστορία της Σμύρνης, αλλά αναφέρονται σε κάτι οριστικά χαμένο σαν τη Σμύρνη, εξηγεί ο στιχουργός.

    Ο Δήμος Μούτσης μελοποίησε μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα εννέα από τα κείμενα. Τα τραγούδια πρωτοπαρουσιάστηκαν ζωντανά τον Οκτώβριο του 1971 στο κέντρο «Περικλής» της Πλάκας, το οποίο μετονομάστηκε σε « Φεβρουάριος» ειδικά γι' αυτές τις παραστάσεις. Τα πιο λαϊκά τραγούδια του κύκλου απέδιδε ο Γιάννης Μπογδάνος, ενώ τα πιο λυρικά κομμάτια ερμήνευε η Πετρή Σαλπέα.
    Ο Μούτσης κράτησε τη Σαλπέα και για τη δισκογράφηση του υλικού, αναζητούσε όμως ερμηνευτή για τα» αντρικά « κομμάτια του δίσκου.

    Δέχτηκα σε ακρόαση πολλούς τραγουδιστές.Δεν έβρισκα όμως αυτό που ήθελα. Τον Δημήτρη Μητροπάνο μου τον πρότειναν από την εταιρεία μου, τη Philips αναφέρει.

    Ο Δήμος Μούτσης κάλεσε τον τραγουδιστή για «δοκιμαστικό», ο νεαρός όμως τότε Δημήτρης Μητροπάνος υπηρετούσε τη στρατιωτική του θητεία στην Αλεξανδρούπολη. Με μέσο της εταιρείας πήρε ολιγοήμερη άδεια, κατέβηκε στην Αθήνα και παρουσιάστηκε στον Μούτση: «Στεγνή φωνή-σκέτη, χωρίς πολλά τσαλίμια, ό,τι έπρεπε γι' αυτό που ήθελα σ' αυτά τα τραγούδια», τονίζει ο συνθέτης.

    Καταφέρνουν να εξασφαλίσουν στον τραγουδιστή νέα άδεια για να ηχογραφήσει. « Στις 20 Δεκεμβρίου του 1971 κατεβαίνω στην Αθήνα και μέσα σε δύο μέρες ηχογραφώ και τα πέντε τραγούδια που λέω στο δίσκο», θυμάται ο Δημήτρης Μητροπάνος.
    Ο Άγιος Φεβρουάριος είναι ένας από τους πρώτους δίσκους που γράφονται σε οκτακάναλο - το οποίο μόλις είχε φτάσει στα στούντιο της Κολούμπια.

    Η σύγχρονη τεχνολογία ηχογράφησης προσφέρει στον Δήμο Μούτση τη δυνατότητα πειραματισμού. Ο συνθέτης βάζει τον Δημήτρη Μαριολά να παίξει με το μπουζούκι του συνδεδεμένο στον ενισχυτή.
    Η ενορχήστρωση του δίσκου προκαλεί αμηχανία στους κριτικούς. Η εφημερίδα Ακρόπολις (1972) επισημαίνει «την επίδραση της σύγχρονης ποπ στον τρόπο έκφρασης του συνθέτη».

    Ο δίσκος κυκλοφορεί το 1972 και δεν ξεπερνά σε πωλήσεις τα 2.000 αντίτυπα. Η αποτυχία είναι καθολική, μέχρι που λαμβάνει χώρα η υπόθεση Κοεμτζή και ο συγγραφέας Δημήτρης Ψαθάς, σε κείμενό του στην πρώτη σελίδα των ΝΕΩΝ, αναφέρει το Ο Χάρος βγήκε παγανιά ως τραγούδι προτρέπον εις εγκλήματα.
    Ο κόσμος αρχίζει να αναζητεί το συγκεκριμένο τραγούδι και οι πωλήσεις του Αγίου Φεβρουαρίου ανεβαίνουν ραγδαία...

    Δ. Μπάκα
    ΠΗΓΗ: 100 Δίσκοι και η ιστορία τους από τον Μελωδία fm 99,2 - ειδική έκδοση,Καθημερινή


    Mesoxoritis
    19.10.2006, 13:38
    ΔΗΜΟΣ ΜΟΥΤΣΗΣ:
    «ΤΕΤΡΑΛΟΓΙΑ» (COLUMBIA)

    Η μελοποίηση κορυφαίων Ελλήνων ποιητών βρίσκεται στο αποκορύφωμά της ενάμισι χρόνο μετά τη μεταπολίτευση, όταν ο Δήμος Μούτσης προς το τέλος του 1975 επιχειρεί να «ντύσει» μουσικά δέκα ποιήματα τεσσάρων σημαντικών δημιουργών. Ο Κωνσταντίνος Καβάφης, ο Γιώργος Σεφέρης, ο Κώστας Καρυωτάκης και ο Γιάννης Ρίτσος συνυπάρχουν μοναδικά μέσα από τις μελωδίες του σπουδαίου συνθέτη, ο οποίος με το έργο του αυτό ανοίγει ένα νέο δρόμο στην ελληνική μουσική.

    Τα τραγούδια μοιράζονται ο Μανώλης Μητσιάς (που ο Μούτσης καθιέρωσε έξι χρόνια νωρίτερα με την «Ελευσίνα»), ο αείμνηστος Χρήστος Λεττονός και η Άλκηστη Αττικιουζέλ, που κάνει το δισκογραφικό της ντεμπούτο και μετονομάζεται σε ...Πρωτοψάλτη από τον ίδιο τον συνθέτη!

    Οι δύο πλευρές του δίσκου βινυλίου «ανοίγουν» με το ίδιο μουσικό θέμα, που θυμίζει κάτι μεταξύ στρατιωτικής παρέλασης (με τα πνευστά που κυριαρχούν) και ξεφαντώματος καρναβαλιστών (με τις φωνές που ακούγονται). Από εκεί και πέρα, ο Μητσιάς αποδίδει μοναδικά τα «Κι αν ο αγέρας φυσά» και «Πες της το μ' ένα γιουκαλίλι», η Πρωτοψάλτη φανερώνει από την πρώτη στιγμή το αστείρευτο ταλέντο της ερμηνεύοντας τα «Η πόλις», «Είναι παλιό το λιμάνι» και «Μετά την ήττα», ενώ ο Λεττονός πραγματικά συγκλονίζει με τη θεατρική του ερμηνεία στα «Πρέβεζα» και «Ιδανικοί αυτόχειρες».

    Αξίζει να σημειωθεί ότι ο «Θρήνος για τον Άδωνι» είναι ποίημα του Σίδνεϋ Κιζ μεταφρασμένο από τον Γιώργο Σεφέρη, ενώ τρία από τα ποιήματα του δίσκου μελοποιήθηκαν αργότερα και από άλλους συνθέτες: «Κι αν ο αγέρας φυσά» (μουσική Ηλίας Ανδριόπουλος στο δίσκο «Κύκλος Σεφέρη», ερμηνεία Νίκος Ξυλούρης -1976), «Ιδανικοί αυτόχειρες» (μουσική Λουκάς Θάνος στο δίσκο «Σάλπισμα», ερμηνεία Νίκος Ξυλούρης -1978) και «Πρέβεζα» (μουσική Γιάννης Γλέζος στο δίσκο «Φοβάμαι», ερμηνεία Βασίλης Παπακωνσταντίνου -1982).

    Ο δίσκος ηχογραφήθηκε στα στούντιο της «Κολούμπια» με ηχολήπτη τον Γιώργο Κωνσταντόπουλο και βοηθούς τον Γιάννη Παπαϊωάννου και τον Γιώργο Τζάννες. Παραγωγός ήταν ο Γιώργος Μακράκης.

    Τα τραγούδια του δίσκου

    1. Θέμα (ορχηστρικό)
    2. Η πόλις (Άλκ. Πρωτοψάλτη-Χρ. Λεττονός- χορωδία)
    (Κ. Καβάφη)
    3. Κι αν ο αγέρας φυσά (Μ. Μητσιάς)
    (Γ. Σεφέρη)
    4. Η Πρέβεζα (Χρ. Λεττονός)
    (Κ. Καρυωτάκη)
    5. Είναι παλιό το λιμάνι (Άλκ. Πρωτοψάλτη-Χρ. Λεττονός-χορωδία)
    (Γ. Σεφέρη)
    6. Ιδανικοί αυτόχειρες (Χρ. Λεττονός)
    (Κ. Καρυωτάκη)
    7. Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον (Άλκ. Πρωτοψάλτη)
    (Κ. Καβάφη)
    8. Πες της το μ’ ένα γιουκαλίλι (Μ. Μητσιάς)
    (Γ. Σεφέρη)
    9. Θάλασσα του πρωϊού (Χρ. Λεττονός-χορωδία)
    10. Μετά την ήττα (Άλκ. Πρωτοψάλτη)
    (Γ. Ρίτσου)
    11. Θρήνος για τον Άδωνι (Μ. Μητσιάς)
    (Σίδνεϊ Κιζ -μετάφραση Γ. Σεφέρη)

    Πηγή: www.musiccorner.gr



    Mesoxoritis
    19.10.2006, 21:09
    Το ''Έτσι είν' η ζωή'' είναι πράγματι του Δήμου Μούτση, σε στίχους Ηλία Λογοθέτη.
    Είναι απολύτως λογικό να μην σου αρέσουν όλα τα τραγούδια του Μαρία! Κάθε συνθέτης έχει καλύτερα και χειρότερα τραγούδια! Άλλωστε, όπως αναφέρεται και σε άρθρο που παρέθεσα παραπάνω, ο Μούτσης από το 75' και μετά άλλαξε το ύφος της μουσικής του, και γενικά είναι ένας συνθέτης που ψάχτηκε πολύ με το ύφος της μουσικής του! Αυτό δικαιολογεί και το γεγονός ότι δεν σου αρέσουν όλα τα κομμάτια του! Πάντα συμβαίνει αυτό, με όλους τους συνθέτες.
    semplice
    19.10.2006, 21:13
    Από τα πιο αγαπημένα μου...:

    Μακρινή της αγάπης ώρα

    Μητσιάς Μανώλης

    Μουσική/Στίχοι: Μούτσης Δήμος/Γκάτσος Νίκος



    Στη ζωή μας βρήκαμε ήλιους και φεγγάρια
    Μόνοι μας τα σβήσαμε κι ήρθανε σκοτάδια

    Μακρινή της αγάπης ώρα
    σε ξεχάσαμε
    Μες στη λάσπη και μες στη μπόρα
    τις ψυχές μας τις χάσαμε

    Όλα γκρεμιστήκανε, δεν υπάρχει νόμος
    Στην καρδιά παράπονο και στα μάτια ο δρόμος

    Το σκυλί στην πόρτα μας
    έγινε τσακάλι
    Πέφτουν οι καλύτεροι
    προχωρούν οι άλλοι


    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 19-10-2006 21:16 ]


    Lansetris
    20.10.2006, 00:46
    ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΔΙΦΩΝΟ: τα 60 προσωπα του (20ού) αιώνα.
    ΔΗΜΟΣ ΜΟΥΤΣΗΣ: "Ξεκίνησε σπουδάζοντας βιολί και αγαπούσε τον Μπαχ, ώσπου άκουσε ένα τραγούδι του Μάρκου Βαμβακάρη. Ο Μάνος Χατζηδάκις τον άκουσε να σφυρίζει μια μελωδία και έκατσε και του έγραψε ο ίδιος στίχους. Στη συνέχεια τον παρέδωσε στο Νίκο Γκάτσο. Μετά τον βαμβακάρη ήρθε ο Ντύλαν - για να τον πάει αλλού, όπου εξακολουθεί να βρίσκεται ως σήμερα. Αν τα παιδιά - θαύματα είχαν όριο ηλικίας, ο Δ. Μούτσης θα ήταν ανάμεσά τους. Ως "θαύμα" έχει φτιάξει εξαιρετικά πράγματα και ως παιδί τα έχει σκορπίσει σαν χαλασμένα παιχνίδια... "
    Ως θαύμα: Άγιος φεβρουάριος, Τετραλογία, Φράγμα.
    Ως παιδί: εργατική συμφωνία, Για πούλημα λοιπόν.
    ΥΓ. Δεν πιστεύω ότι τελικά θα βγάλει νέο δίκσο ο Δήμος Μούτσης. Έχει ματαιώσει την κυκλοφορία του άπειρες φορές χρόνια τώρα...


    οδήγησέ με στο τέλος του ονείρου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lansetris στις 20-10-2006 00:49 ]


    Mesoxoritis
    21.10.2006, 01:02
    Παρακάτω, η δισκογραφία του Δήμου Μούτση κατά χρονολογική σειρά

    ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ | 1968 | COLUMBIA. | . | GSX37 | | LP & CD |

    ΚΟΚΟΤΑΣ | 1968 | HMV | 834554 | GCLP33 | | LP & CD |

    ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ | 1969 | COLUMBIA. | 856277 | SCXG3256 | | LP & CD |

    ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ | 1970 | COLUMBIA. | . | SCXG3253 | επανέκδοση | LP & CD |

    ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΗΤΣΙΑΣ | 1971 | COLUMBIA. | 480975 | SCXG 68 | | LP & CD |

    ΑΓΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ | 1971/12 | PHILIPS | 836535 | 6331028 | | LP & CD | P

    ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΣ Α | 1972 | OLYMPIC | 1195 | 1088 | | LP & CD | G

    ΠΡΩΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ / ΔΗΜΟΣ ΜΟΥΤΣΗΣ | 1973 | HMV | 489787 | SCXG 98 | | LP & CD |

    ΣΤΡΟΦΕΣ | 1973 | OLYMPIC | 526490 | 1094 | | LP & CD | G

    ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ | 1974 | COLUMBIA. | 480935 | 70145 | | LP & CD |

    ΠΡΩΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ / ΔΗΜΟΣ ΜΟΥΤΣΗΣ | 1974 | COLUMBIA. | 489787 | 70098 | επανέκδοση | LP & CD |

    ΤΕΤΡΑΛΟΓΙΑ | 1975 | COLUMBIA. | 70189 | 70189 | | LP & CD |

    ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ | 1976 | COLUMBIA. | 480302 | 70804 | από θεατρική παράσταση | LP & CD |

    ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΗΣ ΛΙΖΕΤΑΣ | 1977 | COLUMBIA. | . | 70842 | | LP |

    ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ | 1978 | REGAL | 480224 | 70739 | συλλογή | LP & CD |

    ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ | 1979 | COLUMBIA. | 480104 | 70969 | | LP & CD |

    30 ΧΡΥΣΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΟΥΤΣΗ | 1980/06 | COLUMBIA. | 71115 | 71115/6 | | 2LPs & CD |

    ΦΡΑΓΜΑ | 1981 | LYRA | 3750 | 3750 | | LP & CD |

    ΕΝΕΧΥΡΟ | 1983/10 | LYRA | 3763 | 3763 | | LP & CD |

    ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ | 1984 | PHILIPS | . | 822862 | | 2LPs |

    ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ | 1984/11 | MINOS | . | 545/6 | | 2LPs |

    ΝΑ | 1987 | POLYDOR | 831612 | 831612 | | LP & CD |

    ΠΡΩΤΕΣ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ / ΔΗΜΟΣ ΜΟΥΤΣΗΣ | 1987/09 | COLUMBIA. | 480222 | 170165 | συλλογή | LP & CD |

    ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ του ΔΗΜΟΥ ΜΟΥΤΣΗ | 1990 | HMV | 489773 | 170365 | συλλογή | LP & CD |

    ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ | 1990 | PHILIPS | 848223 | 848223 | | LP & CD |

    ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ | 1991 | EMI | 856277 | 170424 | επανέκδοση | LP & CD |

    ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ | 1991 | EMI | . | 170424 | επανέκδοση | LP & CD |

    ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ | 1994 | EMI | 480539 | 480540/1 | | LP & CD |

    ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ | 1994/10 | WEA | 996686 | 996686 | | LP & CD |

    ΑΓΓΕΛΟΙ ΔΙΑΒΟΛΟΙ | 1995/05 | FM | 258 | 258 | | LP & CD |

    ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ, 23 ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ | 1995/10 | POLYDOR | 521926 | 521926 | συλλογή | LP & CD |

    ΑΓΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ | 1999 | MERCURY | 836535 | . | επανέκδοση | CD |

    ΗΡΩΔΕΙΟ | 1999/11 | MINOS | 523944 | . | live recording | 2CDs |

    ΣΠΑΝΙΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ | 2000/07 | LEGEND | 5038 | . | | CD |

    ΤΕΤΡΑΛΟΓΙΑ | 2002/03 | EMI | 538747 | . | επανέκδοση | CD |

    ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥ | 2002/07 | EMI | 540679 | . | συλλογή | CD |

    ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ | 2002/09 | LEGEND | 5178/9 | . | live recording | 2CDs |

    ΑΝΟΙΧΤΟ ΒΙΒΛΙΟ | 2002/10 | LEGEND | 5187 | . | live recording | CD |

    ΤΕΤΡΑΛΟΓΙΑ | 2005 | EMI | 342692 | . | επανέκδοση | CD |

    ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΣ Α | 2005/10 | MERCURY | 9874919 | . | επανέκδοση | CD |

    ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΟΥΤΣΗ | 2006/04 | EMI | 361471 | . | συλλογή | 2CDs |

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ Σ' ΑΓΑΠΩ | 2006/05 | EMI | 362373 | . | live recording | 2CDs |
    krios80
    23.10.2006, 11:08
    Ένας από τους ποιό αξιόλογους και σημαντικούς ερμηνευτές της χώρας μας!Μπράβο που αποφασίζουν οι μεγάλοι συνθέτες να ξαναβγάλουν κιανούρια δουλειά.
    Μας έχουν ζαλίσει με το λαϊκο pop και το σκυλάδικο............!
    Εύχομαι και άλλοι να το επαναλάβουν!Τους περιμένουμε!