ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.845 μέλη

    Υπνοβασία: πως και γιατί συμβαίνει?

    sylvester1979
    16.10.2006, 06:55
    Για να δούμε λοιπόν.... απόψεις! Τι έχετε ακούσει, τι ξέρετε, τι διαβάσατε σχετικά με αυτό το αρκετά περίεργο ...."φαινόμενο" της υπνοβασίας? Γνωρίζω κάποια πράγματα. Ας ξεκινήσει κάποιος άλλος όμως και αν δω οτι μπορώ να πω κάτι περισσότερο, θα το αναφέρω.
    rompa
    16.10.2006, 08:31
    Περίπου 15% των παιδιών μεταξύ 5-12 ετών αναφέρουν τουλάχιστον ένα επεισόδιο υπνοβασίας (περπατούν στον ύπνο τους χωρίς να ξυπνήσουν, χωρίς να το θυμούνται). Συχνά επεισόδια υπνοβασίας αναφέρονται σε 1-6% των παιδιών στις διάφορες μελέτες.
    Όπως και στις νυχτερινές τρομάρες, το επεισόδιο αρχίζει περίπου 90-120 λεπτά από τη στιγμή που αποκοιμήθηκε το παιδί. Κάθεται ξαφνικά, κάνει κινήσεις άγαρμπες, αδέξιες, όταν του μιλήσετε λέει κάτι μπερδεμένα χωρίς νόημα. Μπορεί να κάνει άσκοπες επαναλαμβανόμενες κινήσεις με τα χέρια. Μπορεί να βγει από το κρεβάτι και να περπατά χωρίς να καταλαβαίνει τι κάνει. Δεν είναι συχνό, αλλά υπάρχουν παιδιά που τραυματίστηκαν κατά την υπνοβασία τους. Συνήθως, μετά από άσχετες κινήσεις και ακατάληπτα λόγια το παιδί ξανακοιμάται. Ισχύει και για την υπνοβασία ό,τι και για τις νυχτερινές τρομάρες: περνάει μόνη της με το μεγάλωμα του παιδιού, συνήθως πριν από τα 15 χρόνια.Συχνά, οι υπνοβάτες έχουν ανοιχτά τα μάτια τους και είτε απλά κάθονται στο κρεβάτι ή σηκώνονται και περπατούν στο σπίτι. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπου οι υπνοβάτες βγαίνουν έξω από το σπίτι!

    Η υπνοβασία δεν είναι μια ασθένεια ή κάτι που θα έπρεπε να ανησυχεί.Σ' αυτή την περίπτωση το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε είναι να προσπαθήσετε να ξυπνήσετε τον υπνοβάτη. Είναι γνωστό ότι το βίαιο ξύπνημα ενός υπνοβάτη του προκαλεί τεράστιο τρόμο.

    Αυτό που μπορείτε να κάνετε εάν σας τύχει καμία φορά μια τέτοια νυχτερινή συνάντηση με υπνοβάτη, είναι να απομακρύνετε οποιαδήποτε επικίνδυνα εμπόδια στο πάτωμα και να προσπαθήσετε ήρεμα να τον καθοδηγήσετε στο κρεβατάκι του, χωρίς να τον ξυπνήσετε.

    Εάν ένα άτομο υπνοβατεί συχνά είναι καλό να επισκεφτεί ένα γιατρό. Δεν υπάρχουν φάρμακα που να "εξαφανίζουν" την υπνοβασία αλλά ο γιατρός θα εξηγήσει στον υπνοβάτη αυτό που του συμβαίνει κατά τις νυχτερινές ώρες και θα προσπαθήσει να τον βοηθήσει ώστε να κοιμάται πιο ήσυχα την νύχτα.

    Σε ακραίες περιπτώσεις, ο γιατρός ίσως να προτείνει ένα "πρόγραμμα ξυπνήματος", δηλαδή το τακτικό ξύπνημα έτσι ώστε να διακόπτεται ο ύπνος πριν φτάσει το άτομο στην φάση όπου θα μπορούσε να υπνοβατήσει.


    nalpha
    16.10.2006, 15:33
    Πάντως παιδιά,έτσι ενημερωτικά να σας πω ότι έχει υπνοβατίσει στο σπίτι μου κάποιος που φιλοξενούσα και το θέαμα είναι παραπάνω από ανατριχιαστικό.
    Ειδικά όταν έχεις σχεδόν πλήρη αγνοια του θέματος.

    Μέσα στα άγρια μεσανυχτα να περιφέρεται ένα άτομο με μάτια ολάνοιχτα και να μιλάει έντονα,να μπαινοβγαίνει στα δωμάτια,χωρίς να μπορείς να προβλέψεις τι θα κάνει είναι όντως αγριευτικό!

    Ευτυχώς εκείνο το βράδυ είμασταν κάμποσοι στο σπίτι και κάποιος ήρεμα τον έπιασε ελαφρά και τον οδήγησε στο κρεββάτι του.Ακολούθησε πειθήνια δε ξέρω όμως αν γίνεται πάντα έτσι.

    Αν ήμουν μόνη μου ειλικρινά σας το λέω θα είχα κατουρηθεί απ΄το φοβο μου...

    Σας κατέθεσα τη δική μου εμπειρία και να πω καλη εβδομάδα σε όλους..



    ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ Η ΜΑΝΙΝΑ,Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ Η ΠΑΤΤΥ ΤΗΣ ΕΦΗΒΕΙΑΣ ΜΟΥ....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nalpha στις 16-10-2006 15:34 ]


    EffieKakaflika
    16.10.2006, 17:00
    Σας ομιλεί μια υπνοβάτις με βούλα! Υπνοβατώ από παιδί και οι δικοί μου έχουν ρίξει άπειρο γέλιο με το θέαμα. Να φανταστείτε έχω ξυπνήσει από τα γέλια τους (ειδικά της αδελφής μου) επειδή είχα μπερδευτεί (καλέ, κοιμόμουν!!!! ) και αντί να ξαπλώσω στο κρεβάτι ξάπλωσα στον πάγκο της κουζίνας.
    Γενικά μιλάω και γελάω στον ύπνο μου (απ'ό,τι μου έχουν πει, εκτός αν είναι συκοφαντίες) και όταν είμαι ανήσυχη σηκώνομαι κιόλας. Συνήθως πηγαίνω μια σύντομη "βόλτα" στο σπίτι και κάποιες φορές έχω βγεί και στο μπαλκόνι (ναι, αυτό ήταν επικίνδυνο) και γυρίζω στο κρεββάτι μόνη μου, εκτός αν βρεθεί κάποιος καλός χριστιανός, και με καθοδηγήσει ήσυχα ήσυχα στο κρεββάτι μου. Όμως νομίζω είναι κάτι φυσιολογικό για την υπερκινητική και αγχώδη φύση μου. Το θέμα είναι βέβαια, ότι ο ύπνος του υπνοβάτη δεν είναι και τόσο ξεκούραστος. Απλά νοιώθεις ότι δεν ξεκουράστηκες όσο θα έπρεπε για τις ώρες ύπνου που έριξες, παρ'όλο που δεν θυμάσαι ότι σηκώθηκες.
    Πιστεύω ότι είναι καθαρά ψυχολογικό, που έχει να κάνει με άγχος. Απλά το μυαλό συνεχίζει να σκέφτεται και αφού επέλθει σε κατάσταση ύπνου.
    Το συπεραίνω από το γεγονός ότι δεν υπνοβατώ, παρα μόνο αν είμαι αγχωμένη για κάτι ή ακόμα και πολύ στενοχωρημένη.
    nightwhisper
    16.10.2006, 21:26
    Η υπνοβασία δεν είναι μια ασθένεια ή κάτι που θα έπρεπε να ανησυχεί.



    το να μην ανησυχει σχετικο ειναι..γιατι εγω ειχα ναν γνωστο που ανοιγε μπαλκονοπορτες υπνοβατωντας και ηθελε να παει βολτα μια και εξω κατω...
    heartbreak-kid
    16.10.2006, 22:33
    Παράθεση:

    Το μέλος nightwhisper στις 16-10-2006 στις 21:26 έγραψε...

    Η υπνοβασία δεν είναι μια ασθένεια ή κάτι που θα έπρεπε να ανησυχεί.



    το να μην ανησυχει σχετικο ειναι..γιατι εγω ειχα ναν γνωστο που ανοιγε μπαλκονοπορτες υπνοβατωντας και ηθελε να παει βολτα μια και εξω κατω...



    είναι πολύ γνωστός ο...εαυτός σου??
    nightwhisper
    16.10.2006, 22:36
    χαχαχαχα,ρε,μην ντρεπεσαι δεν ειπα αμεσα οτι εισαι εσυ ο γνωστος(αν και ολοι το φανταζονται πλεον..)
    Afroulita
    17.10.2006, 00:37
    αυτο που εχω εγω να πω ειναι οτι ο αδερφος μου ενα βραδυ με βρηκε να κανω σπαγκατο!!!!

    You never know....maybe it's your turn to become a dancer!!!
    meltica
    17.10.2006, 10:06
    "Η υπνοβασία οφείλεται σε διέγερση του κινητικού και αυτόνομου συστήματος ιδιαίτερα μάλιστα στην ενεργοποιήση του κινητικού και αυτόνομου νευρικού συστήματος. Η κληρονομικότητα φαίνεται να παίζει σημαντικό ρόλο στην εμφάνιση των επεισοδίων υπνοβασίας, καθώς έχει διαπιστωθεί πως στο 80% των ατόμων με αυτή τη διαταραχή αναφέρεται οικογενειακό ιστορικό υπνοβασίας."

    (Πηγή ψυχοπαθολογία παιδιών και εφήβων- Ευθύμιος Κακούρος, Κατερίνα Μανιαδάκη)

    Ελπίζω να βοήθησα κάπως
    Aiolos_m
    17.10.2006, 11:45
    Παράθεση:

    Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπου οι υπνοβάτες βγαίνουν έξω από το σπίτι!


    Εγώ είμαι αυτός....
    rompa
    17.10.2006, 12:02
    Εγώ έχω ένα συγγενή που μικρός υπνοβατούσε.Μάλιστα οι γονείς του δεν άφηναν τα κλειδιά στην πόρτα γιατί κάποια φορά είχε ξεκλειδώσει και έφυγε.Επίσης έχω ακούσει περιστατικό ανθρώπου που υπνοβάτησε και πήγε και κοιμήθηκε στο μπαλκόνι.
    rory166
    17.10.2006, 16:44
    Πωπω παιδια ειχα ακουσει μια ιστορια για ενα τυπο,στις Ηνωμενες Πολιτειες νομιζω,
    ο οποιος στο "υπνοβατητο" του σηκωθηκε,πηρε το αμαξι,ταξιδεψε καμποσα χιλιομετρα και πηγε και σκοτωσε τα πεθερικα του!!Μετα γυρισε σπιτι του και ησυχα ησυχα ξαπλωσε στο κρεββατακι του..


    Διψαω,σαν ψαρι στο βυθο...
    και ασφυκτιω...
    κι ασφυκτιω σα συννεφακι,
    μεσα στον καθαρο ουρανο....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 17-10-2006 16:46 ]


    Aiolos_m
    17.10.2006, 16:57
    Κύριος...
    megaloserwtikos
    17.10.2006, 17:08
    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 16-10-2006 στις 17:00 έγραψε...

    Σας ομιλεί μια υπνοβάτις με βούλα! Υπνοβατώ από παιδί και οι δικοί μου έχουν ρίξει άπειρο γέλιο με το θέαμα. Να φανταστείτε έχω ξυπνήσει από τα γέλια τους (ειδικά της αδελφής μου) επειδή είχα μπερδευτεί (καλέ, κοιμόμουν!!!! ) και αντί να ξαπλώσω στο κρεβάτι ξάπλωσα στον πάγκο της κουζίνας.
    Γενικά μιλάω και γελάω στον ύπνο μου (απ'ό,τι μου έχουν πει, εκτός αν είναι συκοφαντίες) και όταν είμαι ανήσυχη σηκώνομαι κιόλας. Συνήθως πηγαίνω μια σύντομη "βόλτα" στο σπίτι και κάποιες φορές έχω βγεί και στο μπαλκόνι (ναι, αυτό ήταν επικίνδυνο) και γυρίζω στο κρεββάτι μόνη μου, εκτός αν βρεθεί κάποιος καλός χριστιανός, και με καθοδηγήσει ήσυχα ήσυχα στο κρεββάτι μου. Όμως νομίζω είναι κάτι φυσιολογικό για την υπερκινητική και αγχώδη φύση μου. Το θέμα είναι βέβαια, ότι ο ύπνος του υπνοβάτη δεν είναι και τόσο ξεκούραστος. Απλά νοιώθεις ότι δεν ξεκουράστηκες όσο θα έπρεπε για τις ώρες ύπνου που έριξες, παρ'όλο που δεν θυμάσαι ότι σηκώθηκες.
    Πιστεύω ότι είναι καθαρά ψυχολογικό, που έχει να κάνει με άγχος. Απλά το μυαλό συνεχίζει να σκέφτεται και αφού επέλθει σε κατάσταση ύπνου.
    Το συπεραίνω από το γεγονός ότι δεν υπνοβατώ, παρα μόνο αν είμαι αγχωμένη για κάτι ή ακόμα και πολύ στενοχωρημένη.



    Εφη πως να νιώσεις ότι ξεκουράστηκες, αν όλο το βραδυ περπατάς πέρα- δώθε στο σπίτι;
    Γενικώς μου αρέσει που το παίρνεις τόσο ανάλαφρα και το διασκεδάζεις.
    nightwhisper
    17.10.2006, 19:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Afroulita στις 17-10-2006 στις 00:37 έγραψε...

    αυτο που εχω εγω να πω ειναι οτι ο αδερφος μου ενα βραδυ με βρηκε να κανω σπαγκατο!!!!

    You never know....maybe it's your turn to become a dancer!!!




    εσυ αφρουλιτα μετα τις λαλακιεσ που εκανες χθες μαλλον κατι αλλο επρεπε να κανεις
    sindy-windy
    17.10.2006, 20:09
    ειναι γεγονος πως δεν ξερω πολλα υπνοβασια αλλα ξερω πως αν δεις καποιο υπνοβατη την ωρα που εισαι μισοκοιμισμενη σιγουρα (ειδικα αν εισαι μεγαλος σε ηλικια ) τ καρδιακο δεν το γλιτωνεις εχω δει προσωπικα υπνοβατη και δεν ηταν οτι καλυτερο μεσα στη νυχτα!!!
    poison_girl
    17.10.2006, 20:51
    εγω υπνοβατω πολυ συχνα σνιιιιιιιιιιιιφ σνιφ συνηθως πηγαινω στο τηλεφωνο η στο πλυντηριο-συμφωνα μ αυτα που μου χουν πει-

    sindy-windy
    17.10.2006, 20:55
    μην στενοχωριεσαι δεν ειναι κατι το κακο....και εγω εχω υπνοβατισει ορισμενες φορες και το
    αποτελεσμα ηταν καταστροφικο!!!Τη πρωτη αρχισε να βαραει ο συναγερμος και τη δευτερη κοντεψαν να παθουν οι γονεις μου καρδιακη προσβολη οταν με ειδαν!!
    efi_kon
    17.10.2006, 21:38
    Κι εγώ υπνοβατούσα παλιότερα, απ' όσο έχω παρατηρήσει σε περιόδους άγχους...
    Δεν είναι και τόσο τρομερό...εκτός από δύο περιπτώσεις που δεν με πήρε χαμπάρι κανείς και κοιμήθηκα στην αυλή (ευτχώς δεν είχα κλειδιά της εξώπορτας...)!!!
    houlina
    17.10.2006, 21:52
    είχα υπνοβατίσει μια φορά όταν ήμουν περίπου 9 χρονών και κάτι φώναζα δυνατά και τους ξύπνησα όλους και έτρεχαν να με πιάσουν μπας και πέσω απ'τις σκάλες!!!