ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Σταύρος Κουγιουμτζής

    selene32607
    31.01.2007, 00:12
    Με μεγαλο ενδιαφερον διαβασα ολα οσα εγραψαν τα διαφορα μελη της λιστας για τον Κουγιουμτζη. Αγαπω το τραγουδι Mi mou thimonis matia mou που μπορω να βρω τα λογια του? Ευχαριστω για τη βοηθεια.
    anka1
    31.01.2007, 00:18
    Στίχοι: Σταύρος Κουγιουμτζής
    Μουσική: Σταύρος Κουγιουμτζής
    Πρώτη εκτέλεση: Γιάννης Πουλόπουλος

    Μη μου θυμώνεις μάτια μου
    που φεύγω για τα ξένα
    πουλί θα γίνω και θα ρθω
    πάλι κοντά σε σένα

    Άνοιξ' το παραθύρι σου
    ξανθέ βασιλικέ μου
    και με γλυκό χαμόγελο
    μια καληνύχτα πες μου

    Μη μου θυμώνεις μάτια μου
    τώρα που θα σ' αφήσω
    κι έλα για λίγο να σε δω
    να σ' αποχαιρετήσω

    Άνοιξ' το παραθύρι σου
    ξανθέ βασιλικέ μου
    και με γλυκό χαμόγελο
    μια καληνύχτα πες μου


    selene32607
    31.01.2007, 04:32
    Καλη φιλη Αnka1

    Χιλια ευχαριστω που μου απαντησες τοσο γρηγορα! You guys here are Super!
    Ολο και κατι μαθαινω απο σας, εδω που βρισκωμαι στα ξενα!

    Selene32607
    anka1
    31.01.2007, 12:32
    Να 'σαι καλά και ότι θές απλά ρώτα!!Φιλιά!!
    Tropaiatissa
    01.02.2007, 09:08
    Παράθεση:

    Το μέλος selene32607 στις 31-01-2007 στις 00:12 έγραψε...

    Με μεγαλο ενδιαφερον διαβασα ολα οσα εγραψαν τα διαφορα μελη της λιστας για τον Κουγιουμτζη. Αγαπω το τραγουδι Mi mou thimonis matia mou που μπορω να βρω τα λογια του? Ευχαριστω για τη βοηθεια.



    Για την Ιστορία ,να πω πως υπάρχει και μια εκτέλεση με την Χορωδία Φ.Ε.Μ. (Φίλων Ελληνικής Μουσικής), στην οποία υπάρχει μια διαφορά στους στίχους. Το τραγούδι λεγόταν "Αποχαιρετισμός". Αργότερα επικράτησε ως "Μη μου θυμώνεις μάτια μου".
    Οι στίχοι είναι:
    Μη μου θυμώνεις μάτια μου
    θα φύγω για τα ξένα
    πουλί θα γίνω και θα'ρθω
    πάλι κοντά σε σένα

    Άνοιξ'το παραθύρι σου
    έρωτα ,βρε αδερφέ μου
    και με γλυκό χαμόγελο
    μια καληνύχτα πες μου

    Μη μου θυμώνεις μάτια μου
    παρηγοριά και φως μου
    κι αυτή τη δύσκολή στιγμή
    μόνο κουράγιο δως μου
    selene32607
    02.02.2007, 18:22


    This version of the song is sweet also.. I make a note of it. Ευχαριστω πολυ
    tsibitos
    21.02.2007, 02:58
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 30-01-2007 στις 14:12 έγραψε...

    Έχω αρχίσει και διαβάζω το βιβλίο του με τίτλο "Χρόνια Σαν Βροχή". Στο πρώτο μέρος που βρίσκομαι τώρα έχει την αυτοβιογραφία του, όπου περιγράφει τα πρώτα του βήματα και πως γνώρισε συνεργάτες και φίλους. Έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και, αν και κουρασμένος από όλη τη μέρα, κάθομαι και το διαβάζω ως αργά.

    Είναι από τις εκδόσεις ΙΑΝΟΣ και κοστίζει 19 - 20 ευρώ.





    Παρα πολυ καλο βιβλιο απαραιτητο σε ολους οσους αγαπουσαν τη μουσικη του Σταυρου.. Ενας απ'αυτους και εγω.. Καλο ταξιδι...
    selene32607
    21.02.2007, 04:58
    Η εκπομπη με τα Σμυρνεικα ειναι 02¨00 ωρα Ελλαδος?? Δηλαδη 2 το πρωι?
    tsibitos
    21.02.2007, 15:37
    Παράθεση:

    Το μέλος selene32607 στις 21-02-2007 στις 04:58 έγραψε...

    Η εκπομπη με τα Σμυρνεικα ειναι 02¨00 ωρα Ελλαδος?? Δηλαδη 2 το πρωι?




    Ναι selene. Στις 2 το πρωι.
    pcstudios1
    11.12.2007, 01:50
    Ayta ta tragoudia exoun meinei stin istoria gia pollous einai anamniseis gia kapoious allous einai stigmes gia kapoious einai istoria..
    spania briskeis tetoia tragoudia simera.. isos giati tote eixan anagi oi anthropoi na ekfrastoun apo ta tragoudia.. (xenitia, xounta)
    kai polles akoma dyskoles stigmes.. thathela na zhso ekeini tin epoxi.. na aisthantho ti simenei na agapas tin patrida sou kai na tragoudas
    gia ta basana tis epoxis ekeinis.. na exeis ta kotsia na pas enanti ayton pou katapiezoun tin ellada kai tous anthrpous.. anthropoi
    opos o ntalaras opos h alexiou to apedixan kai pisteyo pos eixan ta kotsia ayta na xipnisoun tous ellines se polles asximes periodous opos xounta..
    ena megalo mprabo saytous tous "poiites" pou grapsan ta tragoudia ayta kai stous "hrwes" pou ta tragoudisan... i istoria mas distoixos xexniete
    me ton kairo, ta logia kapoion anthropos exoun exatmistei.. ta tragoudia omos einai mia glykia thimisi, einai ena agathi stis kardies ton anthropon
    pou ezhsan ekeini tin epoxi.. ena mathima istorias gia tous neoterous.. h mageia ton tragoudion anatrixiazei tis kardies mas, oi stixoi h mousiki..
    bathia elliniki paradosi.. elliniki istoria, ena megalo MPRABO ston Ko Kougiomtzi.. ena megalo eyxaristo stous tragoudistes.. ena megalo SAGAPO
    stin ellada mas!!!
    Crocodile
    15.02.2008, 11:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 15-01-2007 στις 12:29 έγραψε...

    ____________________________________________________________________

    Ο μέτοικος - 1971


    Ο Γιώργος Νταλάρας ερμηνεύει δώδεκα τραγούδια διαφόρων συνθετών.
    Ο Σταύρος Κουγιουμτζής συμμετέχει με τρία τραγούδια.
    Πρώτη έκδοση 1971 (Απρίλιος), σε δίσκο 33 στροφών (MINOS - 143)

    ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΚΑΙΡΟΣ (Στίχοι: Σταύρος Κουγιουμτζής)
    ΒΑΣΑΝΑΚΙ-ΒΑΣΑΝΑΚΙ (Στίχοι: Σταύρος Κουγιουμτζής)
    Μ' ΕΚΟΨΑΝ ΜΕ ΧΩΡΙΣΑΝ ΣΤΑ ΔΥΟ (Στίχοι: Γιώργος Θέμελης)
    ____________________________________________________________________

    Αγαπητή Dalarofili, επειδή βλέπω την ιδιαίτερα επιμελημένη δουλειά που έχεις κάνει με την παράθεση όλων των εξωφύλλων, σου αναφέρω, εντελώς πληροφοριακά, ο,τι ο συγκεκριμένος δίσκος στην πρώτη έκδοση του 1971 δεν είχε τίτλο "Ο ΜΕΤΟΙΚΟΣ" αλλά αναφέρει στο δεξιό κάτω άκρο του εξωφύλλου μόνο το όνομα "ΝΤΑΛΑΡΑΣ" και περιλαμβάνει επίσης ένα προηγούμενο τραγούδι του Κουγιουμτζή,"Το σακκάκι μου κι αν στάζει", εκτός από αυτα που αναφέρεις.
    Thanasis-Gioglou
    18.10.2008, 21:10

    Το Σάββατο 25 Οκτωβρίου στις 11 το βράδυ η εκπομπή "Η παρέα μας" με τον Κώστα Μπλιάτκα στην ΕΤ-3 θα είναι αφιερωμένη στο Σταύρο Κουγιουμτζή.
    Εκτός από την Αιμιλία Κουγιουμτζή στην εκπομπή, που γυρίστηκε πριν από λίγο στη μουσική σκηνή "Αίγλη" στη Θεσ/νίκη, παραβρίσκονται οι Γιώργος Νταλάρας, Μαρία Κουγιουμτζή, Μελίνα Ασλανίδου, Μανώλης Χατζημανώλης, Ανδρέας Καρακότας, Παντελής Θεοχαρίδης, Δέσποινα Παγιούλα, Ντίνος Χριστιανόπουλος,  Γιάννης Κακουλίδης, Φίλιππος Γράψας, Γιώργος Καζαντζής, Γιάννης Μαγκριώτης, Κώστας Γκιουλέκας, Χριστόδουλος Οικονομίδης, Ιγνάτιος Καιτετζίδης, Γιώργος Κεδίκογλου, Χρήστος Τσολάκης, Χριστίνα Χαλεπλίδου, Κώστας Πάτσας και η παλιά δόξα του ελαφρού τραγουδιού Ελίζα Μαρέλη.

    Η εκπομπή θα προβληθεί σε επανάληψη την Τρίτη 28 Οκτωβρίου στις 7 το απόγευμα.


    kwstasagas
    18.10.2008, 23:02

    Θανάση, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !!!

     


    Thanasis-Gioglou
    25.10.2008, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanasis-Gioglou στις 18-10-2008 στις 21:10 έγραψε...

    Το Σάββατο 25 Οκτωβρίου στις 11 το βράδυ η εκπομπή "Η παρέα μας" με τον Κώστα Μπλιάτκα στην ΕΤ-3 θα είναι αφιερωμένη στο Σταύρο Κουγιουμτζή.
    Εκτός από την Αιμιλία Κουγιουμτζή στην εκπομπή, που γυρίστηκε πριν από λίγο στη μουσική σκηνή "Αίγλη" στη Θεσ/νίκη, παραβρίσκονται οι Γιώργος Νταλάρας, Μαρία Κουγιουμτζή, Μελίνα Ασλανίδου, Μανώλης Χατζημανώλης, Ανδρέας Καρακότας, Παντελής Θεοχαρίδης, Δέσποινα Παγιούλα, Ντίνος Χριστιανόπουλος,  Γιάννης Κακουλίδης, Φίλιππος Γράψας, Γιώργος Καζαντζής, Γιάννης Μαγκριώτης, Κώστας Γκιουλέκας, Χριστόδουλος Οικονομίδης, Ιγνάτιος Καιτετζίδης, Γιώργος Κεδίκογλου, Χρήστος Τσολάκης, Χριστίνα Χαλεπλίδου, Κώστας Πάτσας και η παλιά δόξα του ελαφρού τραγουδιού Ελίζα Μαρέλη

    ΥπενθύμισηWink


    Thanasis-Gioglou
    08.03.2009, 21:32

    Την Παρασκευή 27 Μαρτίου στις 7μμ , στην αίθουσα μουσικών εκδηλώσεων του Κολλεγίου "Ανατόλια" στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης, θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση αφιερωμένη στην Άνω Πόλη και στον Σταύρο Κουγιουμτζή.

    Το αφιέρωμα στον Σταύρο Κουγιουμτζή θα πραγματοποιηθεί από μικρή ορχήστρα αποτελούμενη από τους παρακάτω μουσικούς:

    Γιώργο Καραμφίλλη (μπουζούκι)
    Πέτρο Πετράκη (κιθάρα)
    Θοδωρή Χαϊκάλη (κρουστά)
    Θανάση Γιώγλου (κιθάρα-τραγούδι)

    Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.


    Thanasis-Gioglou
    23.03.2009, 09:50

    alkyoni
    12.03.2011, 03:44

    Ηταν σαν σημερα... 12 του Μαρτη του 2005, που εφυγε απο κοντα μας, αλλα παραμενει ζωντανος και αγαπημενος μεσα στις καρδιες μας μαζι με τα τραγουδια του....
    Στην μνημη του Σταυρου Κουγιουμτζη.... ενα μικρο αποσπασμα απο την εκπομπη "στην υγεια μας" οπου μιλαει  και  ο αξεχαστος Ευγενιος Σπαθαρης  για τον καλο του φιλο τον Σταυρο....  {#emotions_dlg.crying}