ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.846 μέλη

    Ας μιλήσουμε για Θέατρο

    megaloserwtikos
    17.10.2006, 13:51
    Σας αρέσει να παρακολουθείτε κάποια Θεατρική παράσταση;
    Αν ναι τι παραστάσεις σας αρέσουν, αν όχι τι σας κάνει να το βαριόσαστε...

    Εδώ μπορούμε να γράφουμε οτιδήποτε σχετικά με το Θέατρο και τους ανθρώπους του...
    Αν κάποιος είδε μια καλή παράσταση μπορεί να μας μιλήσει για αυτήν...

    mariza18
    17.10.2006, 14:23
    τη χρονιά που μας περασε ειδα τη''μύγα τσε-τσε'' των ρέππα-παπαθανασίου.Συνεχιζεται και φετος,τη συνιστω ανεπιφύλακτα σε ολους,ειναι μια ξεκαρδιστική κωμωδια!!!!να τη δειτε!!
    rory166
    17.10.2006, 15:26
    "Το ημερωμα της Στριγγλας" ειχα δει μια φορα με το Γιαννη Μπεζο
    παρα πολυ καλο
    αν και δεν ειμαι και πολυ του θεατρου

    Διψαω,σαν ψαρι στο βυθο...
    και ασφυκτιω...
    κι ασφυκτιω σα συννεφακι,
    μεσα στον καθαρο ουρανο....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 17-10-2006 16:07 ]


    antreas_dr
    17.10.2006, 15:54
    Το είχα δει και εγώ αυτο Rory! Πολύ καλό ήταν και τσάμπα (έπαιζε μια φίλη μου και πήγα με πρόσκληση..... χε χε...!!!)
    Melissanthi
    17.10.2006, 16:17
    Μια κορυφαία παράσταση ήταν "Οι Δούλες" του Jean Genet σε σκημοθεσία Λευτέρη Βογιατζή. Πρέπει να είχε και πολύ μεγάλη επιτυχία γενικά γιατί απ' ότι θυμάμαι τα εισιτήρια ήταν sold out για 2 μήνες...
    Δυστυχώς όμως δεν θα ανεβεί και φέτος...

    Άκουσα ότι η "Αντιγόνη" του Βογιατζή που ανέβηκε το καλοκαίρι στην Επίδαυρο ήταν εξαιρετική παράσταση! Την είδε κανείς, παιδιά?
    Kerato
    17.10.2006, 16:43
    Το θέατρο μ'αρέσει πολύ (σαν παιδάκι του δημοτικού που του έβαλαν θέμα σε έκθεση νιώθω...)...
    Όποτε έχω την ευκαιρία πηγαίνω σε καμιά παράσταση, αν και τα περισσότερα θέατρα είναι στην Αθήνα...
    Μέχρι και τη δική μου προσωπική προσπάθεια έκανα να παίξω σε θεατρική παράσταση, αλλά ευτυχώς κατάλαβα νωρίς ότι δεν κάνω για το συγκεκριμένο είδος τέχνης :-/
    Μια από τις τελευταίες καλές παραστάσεις που είδα ήταν οι "Βρυκόλακες" του Ιψεν κι έκλαιγα καθόλη τη διάρκεια του δεύτερου μισού της παράστασης...
    Η ξανθιά δίπλα μου παραλίγο γλύτωσε το λιντσάρισμα από τα χεράκια μου! Αφού δεν είσαι για τέτοια, μανάρα μου, άντε σε κάνα σκυλάδικο να ησυχάσουμε κι εμείς!!!!!!
    megaloserwtikos
    17.10.2006, 16:48
    ''Κέρατο''... εννοείς τους ''βρυκόλακες'' στο Απλό θέατρο, σκηνοθεσία Αντύπα με την Ράνια Οικονομίδου, η κάποια άλλη παράσταση;

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-10-2006 19:56 ]


    meltica
    17.10.2006, 22:35
    Μου αρέσει πολύ το θέατρο. Όταν τέλειωσα το σχολείο έλεγα πως θα πήγαινα όσο πιο συχνά μπορώ. Δυστυχώς πέρασα Ρέθυμνο και καθώς τον περισσότερο καιρό είμαι εδώ δεν πηγαίνω. Αν και πιστεύω πως και στην Αθήνα να πέρναγα εν τέλει πάλι δεν θα πήγαινα. Δυστυχώς δύσκολα βρίσκεις παρέα για θέατρο... όλοι λένε να πάμε, να πάμε και στο τέλος δεν γίνεται τίποτα.
    Tziamourani
    17.10.2006, 22:42
    Μου αρέσει πάρα πολύ να παρακολουθώ θέατρο και πάντα επιδιώκω να πηγαίνω...τα καταφέρνω βλέπω αρκετές παραστάσεις !

    Παλιότερα μου άρεσε να βλέπω εκτός από τα κλασικά και επιθεωρήσεις αλλά τώρα τελευταία δε πάω καθόλου εκτός αν είναι κάτι πολύ έξυπνα γραμμένο.
    Η παράσταση που μου έχει μείνει στο μυαλό είναι:«Τα Παιδιά ενός Κατώτερου Θεού» ...Βασισμένο στο θεατρικό έργο του Μπρόντγουει (αφηγείται την ιστορία του Τζον Λιντς, ενός ιδεαλιστή καθηγητή και μιας δυναμικής κωφάλαλης κοπέλας, της Σάρα. Αρχικά, ο Λιντς αντιμετωπίζει τη Σάρα ως μια πρόκληση για την επαγγελματική του ιδιότητα. Σύντομα όμως η σχέση καθηγητή μαθήτριας εξελίσσεται σε έναν έρωτα τόσο παθιασμένο που διαλύει το εμπόδιο της σιωπής).

    Με ενθουσίασε πολύ η ερμηνεία της Πέγκυς Τρικαλιώτη ...εξίσου καλός και ο Γιάννης Βούρος...!

    Θυμάμαι ακόμα (σαν χθες) πως μέσα στο θέτρο ήταν παιδιά κωφάλαλα και μετά την παράσταση χειροκροτούσαν με το δικό τους τρόπο...με τα χέρια ψηλά σαν να κάνουν το παιδικό (και γνώριμο σε όλους μας) "κουπεπέ".

    Ήταν μια φανταστική παράσταση που μέχρι τώρα την θυμάμαι....

    Τώρα αυτό που βαριέμαι σε μία παράσταση είναι να βλέπω τον ηθοποιό να ΜΗΝ ερμηνεύει τον ρόλο του, φαίνεται αυτό στους θεατές....και με κάνει να βαριέμαι αφάνταστα!

    megaloserwtikos
    18.10.2006, 01:41
    Μελισάνθη την ''Αντιγόνη'' την είδα στην Επίδαυρο. Υπάρχουν πράγματα που μου γέννησαν αμφιβολίες, αλλά μιλάω πάντα με σεβασμό για την δουλειά γενικότερα του Βογιατζή.

    Ελένη, πραγματικά η Τρικαλιώτη ήταν πολύ καλή στην Σάρα!
    margo
    06.11.2006, 11:34
    Τελευταία παράσταση που παρακολούθησα ήταν στο θέατρο "Βικτώρια"το έργο του Ευγένιου Ιονέσκο"Η φαλακρή τραγουδίστρια".
    Απίθανο έργο που αναφέρεται με εκπληκτικό τρόπο στον παραλογισμό της καθημερινότητάς μας,την έλλειψη επικοινωνίας και την αποδοχή μας σε ένα τυποποιημένο τρόπο σκέψης.
    Πάρα πολύ καλή η παράσταση,πραγματικά ζωντανές οι ερμηνείες των ηθοποιών που σίγουρα,καταφέρνουν να επικοινωνήσουν με το κοινό με πολύ ζεστό τρόπο.
    Εγώ πάντως,έφυγα από το θέατρο με ένα χαμόγελο ικανοποίησης και με διάθεση για κάποιες αλλαγές στη δική μου καθημερινότητα!

    Μη ξεχάσω να συγχαρώ το φίλο μας Πέτρο(megaloserwtikos)για την θαυμάσια ερμηνεία του στο ρόλο του κ.Σμιθ,και να τον ευχαριστήσω πολύ για το κάλεσμα

    antreas_dr
    06.11.2006, 11:48
    Την περασμένη Πέμπτη παρακολούθησα το "'Ολος ο Σαίξπηρ σε μία ώρα".
    Πολύ πλάκα! Εξαιρετικό θα έλεγα. ο Άκης Σακελλαρίου είναι πραγμετικά απίστευτος σε αυτό το έργο.
    Το μόνο μελανό σημείο κατα την ταπεινή μου άποψη ήταν η ερμηνεία της Ναταλίας Δραγουμη. Ηταν λίγο χάλια....
    incomplete_angel
    06.11.2006, 12:08
    Προτείνονται:

    "Η κατσαρίδα"
    "Το μαγαζάκι του τρόμου"
    και ένα κλασικό παιδικό παραμύθι "Η ωραία Κοιμωμένη" στο θέατρο πόρτα σε πολύ "γιούχου" ανέβασμα (όπως μου το χε πει ένας φίλος όταν μου το πρότεινε! )
    faltsoo
    06.11.2006, 12:21
    Το μαγαζακι του τρομου
    το ειδα προχθες . πολυ καλο και πολυ καλη παραγωγη.
    αξιζε τα λεφτα του .
    ευγε .





    dimitrapan
    06.11.2006, 12:51
    Στους λάτρεις του θεάτρου του παραλόγου νομίζω ότι θα αρέσει πολύ και η παράσταση "Η Φαλακρή τραγουδίστρια" του Ιονέσκο στο θέατρο "Βικτώρια".

    Πολύ καλές ερμηνείες και απολαυστικότατος και ο "δικός μας" Πέτρος Αποστολόπουλος, κοινώς megaloserwtikos, στον ρόλο του κ. Σμιθ...


    movflower
    06.11.2006, 14:31
    latreuw to theatro, alla spania vriskw parea. ta kalokairia oso eimai kypro, prospathw na phgainw oso to perissotero mporw.

    kai kati pou eida prosfata se ena germanogalliko kanali. to theatro kwfalalwn. enthousiasthka!!!!!
    osa apospasmata edeixan kata th diarkeia tou programmatos me sugklonhsan. poso mallon na to evlepa kai zwntana!!!!
    den mou eixe perasei pote apo to mualo oti kati tetoio einai efikto se megala theatra. kai omws!!!!

    filia!!!
    spery
    06.11.2006, 15:13
    Υπέροχες οι θεατρικές παραστάσεις! Πάντοτε σου μένει κάτι από αυτές..
    Την περασμένη Παρασκευή, παρακολούθησα στο θέατρο Δημήτρης Χορν, το
    "Το τρέντυ θα σφυρίξει 3φορές"...Ξεκαρδιστικό!! Ο Σταμάτης Φασουλής σε
    συνδυασμό με τον Ζουγανέλη,δίνουν ρεσιτάλ ερμηνείας..Καυστική σάτιρα,
    αναλυτικός σχολιασμός του "τρέντυ" στην εποχή μας και πολύ γέλιο! Γνήσια
    επιθεώρηση της παλιάς εποχής..
    mariza18
    06.11.2006, 15:22
    Ισως να ειχατε παρακολουθησει πριν 2 χρονια τη παρασταση ''Καμμενα Βουρλα''της Δημητρας Παπαδοπουλου σε σκηνοθεσια-αν δεν κανω λαθος-των Ρέππα-Παπαθανασιου.Ηταν μια ξεκαρδιστικη παρασταση που σατιριζε με καυστικοτητα τη σημερινη πραγματικοτητα(τον ''μεγαλο αδελφο'')αλλα και τη καθημερινοτητα των ανθρωπων και τη ματαιοδοξια τους.Καταπληκτικες ερμηνειες,γρηγορο και εξυπνο σεναριο,με απιθανες ατακες!
    megaloserwtikos
    06.11.2006, 15:28
    Μαρίζα τα ''καμμένα βούρλα'' ήταν σε σκηνοθεσία του Σταμάτη Φασουλή.



    Υ.Γ. Μαργαρίτα και Δήμητρα με ξαφνιάσατε. Δεν το περίμενα...
    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
    mariza18
    06.11.2006, 15:34
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 06-11-2006 στις 15:28 έγραψε...

    Μαρίζα τα ''καμμένα βούρλα'' ήταν σε σκηνοθεσία του Σταμάτη Φασουλή.






    ωχ ναι,με συγχωρειτε.....