ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.833 μέλη

    Ας μιλήσουμε για Θέατρο

    margo
    06.11.2006, 15:41
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 06-11-2006 στις 15:28 έγραψε...

    Υ.Γ. Μαργαρίτα και Δήμητρα με ξαφνιάσατε. Δεν το περίμενα...
    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.





    Γιατί δεν το περίμενες Πέτρο μου?
    Ε,άργησα λιγάκι αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ!
    Άκουσα οτι πάει πολύ καλά η παράσταση!!
    Εύχομαι καλή συνέχεια.
    dimitrapan
    06.11.2006, 15:43
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 06-11-2006 στις 15:28 έγραψε...
    Υ.Γ. Μαργαρίτα και Δήμητρα με ξαφνιάσατε. Δεν το περίμενα...
    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.



    Κακώς ξαφνιάστηκες πάντως Πέτρε! Τόσο καιρό περίμενα να γράψεις κάτι σχετικό στο μπλογκ σου τουλάχιστον, αφού είναι η ζωή σου αυτή... Αφού είδα κι απόειδα, είπα να το κάνω εγώ... Και μάλιστα είχα κοιτάξει το τόπικ πριν γράψει η Μαργαρίτα και δεν είδα ότι με πρόλαβε... Πάντως πολύ ωραία παράσταση όντως και δεν υπερέβαλα καθόλου σχετικά με την ερμηνεία σου...
    StaSiS
    06.11.2006, 16:04
    Έρχομαι να μπω κι εγω σε αυτούς που προτείνουν Ιονέσκο και "Η Φαλακρή Τραγουδίστρια",
    σε μία ανατρεπτική παράσταση χωρίς λογική και "πρέπει".. Περίμενε το απρόσμενο!

    Πολλά μπράβο στον Πέτρο που με ξάφνιασε θετικά!
    ..Κι ας μου απαντήσει κάποιος.. "Τι απέγινε η φαλακρή τραγουδίστρια???"
    Tziamourani
    06.11.2006, 17:26
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 06-11-2006 στις 11:34 έγραψε...

    Τελευταία παράσταση που παρακολούθησα ήταν στο θέατρο "Βικτώρια"το έργο του Ευγένιου Ιονέσκο"Η φαλακρή τραγουδίστρια".
    Απίθανο έργο που αναφέρεται με εκπληκτικό τρόπο στον παραλογισμό της καθημερινότητάς μας,την έλλειψη επικοινωνίας και την αποδοχή μας σε ένα τυποποιημένο τρόπο σκέψης.
    Πάρα πολύ καλή η παράσταση,πραγματικά ζωντανές οι ερμηνείες των ηθοποιών που σίγουρα,καταφέρνουν να επικοινωνήσουν με το κοινό με πολύ ζεστό τρόπο.
    Εγώ πάντως,έφυγα από το θέατρο με ένα χαμόγελο ικανοποίησης και με διάθεση για κάποιες αλλαγές στη δική μου καθημερινότητα!

    Μη ξεχάσω να συγχαρώ το φίλο μας Πέτρο(megaloserwtikos)για την θαυμάσια ερμηνεία του στο ρόλο του κ.Σμιθ,και να τον ευχαριστήσω πολύ για το κάλεσμα





    margo μου, ήθελα να γράψω και εγώ για το έργο του Ευγένιου Ιονέσκο"Η φαλακρή τραγουδίστρια" και διαβάζοντας το μήνυμά σου με κάλυψες !!!!

    Θα ήθελα να σε συγχαρώ κ. Σμιθ...είσαι φοβερός με ή χωρίς μουστάκι

    Σε ευχαριστούμε Πέτρο μας ........
    megaloserwtikos
    06.11.2006, 17:59
    Και αφού ευχαριστήσω τον Αναστάση, αλλά και την Ελένη για τα καλά τους λόγια...
    (και μόνο στη σκέψη ότι διαβάζουν τα μέλη και οι επισκέπτες του ΜΗ για μένα και την δουλειά μας, με κάνει να νιώθω πολύ άβολα)

    Ας συνεχίσουμε να μιλάμε για παραστάσεις που είδαμε στο Θέατρο...

    Κάνω εγώ μια αρχή, με μια παράσταση που παίζεται για δεύτερη χρονιά, στο ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ, είναι μονόλογος, υπέροχα παιγμένος από τον δάσκαλο Αγγελο Αντωνόπουλο ''Ο Μαρξ στο Σόχο''.
    Ο Μαρξ ξανάρχεται στη γη, στη Νέα Υόρκη και εμείς μέσα από τον μονολογό του, έχουμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε καλύτερα τον Μαρξ, ο οποίος προσπαθεί να αποκαταστήσει την φήμη του.

    nalpha
    07.11.2006, 00:47
    Εγω (τέλος σεζόν αν θυμάμαι καλά) είδα το "Πάρτυ Γενεθλίων" στο Απλό με τη Ράνια Οικονομίδου (την είχα δει και στους "Βρυκόλακες") την οποία θεωρώ εξαιρετική ηθοποιό.

    Φέτος δεν έχω αξιωθεί να δω τίποτα πρώτον λόγω ελλειψης χρόνου και δεύτερον επειδή το Σεπτέμβρη με το θεατρικό εργαστήρι του Δήμου Ηλιούπολης ανεβάσαμε χορόδραμα βασισμένο στο μύθο της Ηλέκτρας.Και είχαμε σχεδόν κάθε μέρα πρόβα.

    Βάλτε και το ότι είμαι εργαζόμενη,βάλτε και τα 2 μου πιτσιρίκια με σχολεία και τα λοιπά,που χρόνος...

    Κάθε χρόνο φροντίζω να βλέπω τουλάχιστον 3-4 παραστάσεις...Φέτος δε πρόλαβα.

    Δε πειράζει,ας είμαστε καλά.

    Υ.Γ. Πολύ ωραίο το θέμα σου Πέτρο !


    StaSiS
    10.11.2006, 22:02
    Musical: "Το Μαγαζάκι του Τρόμου" , σε Σκηνοθεσία και Ελληνικά κείμενα των Β.ΑΝΔΡΙΤΣΟΥ-Θ.ΜΑΡΣΕΛΛΟΥ, στο Θέατρο ΚΙΒΩΤΟΣ, Γκάζι!
    Επιτυχημένη απόδοση του αντίστοιχου Little Shop of Horrors των A.MENKEN-H.ASHMAN, αρκετά διασκεδαστικό με την ορχήστρα επι σκηνής να συνοδεύει τη δράση μιας πολυ καλής παράστασης.
    Το είδα, μου άρεσε, σας το προτείνω..
    Desmar
    10.11.2006, 23:13
    ...αγαπάω πολύ το θέατρο ... η σκηνή ... η αμεσότητα με το κοινό ... η τρισδιάσταση οπτική που έχεις ... η δυνατότητα να ακούς και την πιο μικρή ανάσα των ηθοποιών ... τα συναισθήματα που σου δημιουργούνται ...αυτή είναι η μαγεία του θεάτρου για μένα ...

    Μια πρόσφατη παράσταση που είδα και με ενθουσίασε ήταν το "Σκηνές από ένα γάμο" του Μπεργκμαν με Καραμπέτη και Χατζησάββα ... μια απολαυστική παράσταση με πλούτο συναισθηματικών εναλλαγών και ένα "διαφορετικό" τέλος ...



    You gave me the time to change the memories...
    But if I forget myself will you remember me?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Desmar στις 10-11-2006 23:15 ]


    __ilias__
    11.11.2006, 19:32
    ρε παιδια σορρυ αλλα ειμαι νεος εδω και δεν ξερω και πολλα.. οποτε παιρνω το θαρρος να ρωτησω.. ποιος ηθοποιος ειναι ο ''μεγαλοςερωτικος''?? ποιο ειναι το επωνυμο του?
    ---------------------
    περυσι ειδα μια παρασταση δε θυμαμαι σε ποιο θεατρο με τιτλο 'ενα καπελο γεματο βροχη' με τον Μαριο Αθανασιου. τελεια παρασταση, το θεμα της ηταν τα ναρκωτικα και η εξαρτηση.
    megaloserwtikos
    11.11.2006, 23:59
    Φίλε μου Ηλία, από την όμορφη Αμοργό, δεν είμαι πάρα ένας απλός ηθοποιός, που φέτος συμμετέχω στην παράσταση ''Φαλακρή τραγουδίστρια''. Αυτά.

    Χαίρομαι για την συμμετοχή σου στο αγαπημένο μου θέμα στο ΜΗ, καλώς όρισες στην παρέα, βλέπω είσαι και καινούριος σχετικά.


    maspa
    12.11.2006, 02:15
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-10-2006 στις 13:51 έγραψε...

    Σας αρέσει να παρακολουθείτε κάποια Θεατρική παράσταση;
    Αν ναι τι παραστάσεις σας αρέσουν, αν όχι τι σας κάνει να το βαριόσαστε...

    Εδώ μπορούμε να γράφουμε οτιδήποτε σχετικά με το Θέατρο και τους ανθρώπους του...
    Αν κάποιος είδε μια καλή παράσταση μπορεί να μας μιλήσει για αυτήν...




    Στραβωμάρα!
    Τόσο καιρό δεν έχω δεί καθόλου αυτό το topic!! Ντροπή μου.....
    Αγαπάω πολύ το θέατρο κι ό,τι δήποτε έχει σχέση μ' αυτό.
    Δυστυχώς εδώ στο Ηράκλειο δεν υπάρχουν και πολλές ευκαιρίες για θέατρο. Καμιά επίθεώρηση, κι αυτή τα καλοκαίρια σε διάφορες περιοδίες(τις οποίες δεν παρακολουθώ). Χαίρομαι λοιπόν, που έστω και μέσω αυτού του topic θα παίρνω μια "γεύση" από το τι "παίζεται" με τις παραστάσεις.


    thanasena
    12.11.2006, 13:08
    Το λατρεύω το θέατρο!
    Βλέποντας μια παράσταση νιώθω να συμβαίνει κάτι μαγικό!Ζω μαζί με τους ηθοποιούς τον ρόλο που υποδείονται.Έχω παίξει θέατρο ερασιτεχνικά και είναι η πιο όμορφη στιγμή όταν πιστεύεις αυτό που παίζεις και ξεχνάς ποιος είσαι,ταυτίζεσαι με τον ρόλο.Το θέατρο με ταξιδεύει και είναι ένας λόγος για μένα να ξεφεύγω από την καθημερινότητα.Ακόμα όσες φορές έχω τύχει να είμαι σε ένα άδειο θέατρο,πριν ή μετά από μια παράσταση,όταν όλοι έχουν φύγει...κι αυτό ακόμα μοιάζει μαγικό!Με συγκινεί απόλυτα.
    Πρόσφατα δεν είδα κάποια παράσταση.Δεν θα ξεχάσω όμως πριν 2-3 χρόνια μια παράσταση που είδα(συγχωρήστε με που δεν θυμάμαι ονόματα και τίτλο),όπου οι ηθοποιοί εμφανίζονταν ημίγυμνοι και θαύμασα πόσο επιτυχιμένη παράσταση ήταν,καθώς ως θεατές δεν βλέπαμε το σώμα τους,αλλά κρεμομασταν από τα χείλη τους και το δραματουργικό της παράστασης.
    maspa
    17.12.2006, 23:38
    Εσείς που βρίσκεστε Αθήνα και έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθείτε πλήθος παραστάσεων, πείτε εντυπώσεις για το "2" του Παπαιωάννου(σωστά;). Έχουν ακουστεί εγκωμιαστικά σχόλια....

    (Θέλω πολύ να τη δω.... )
    megaloserwtikos
    18.12.2006, 15:10
    Για το 2 έχει ανοιχτεί ειδικό τόπικ, αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να κάνω αναφορά σε άλλο σάιτ από εδώ, αν δεν είναι μπορώ να επεξεργαστώ το μήνυμα, αλλά μπορεί κάποιος να πάει στο athinorama.gr και από την στήλη θέατρο να διαβάσει επίσης πολλές κριτικές για την συγκεκριμένη παράσταση.


    creativeburst
    05.02.2007, 00:39
    Είδα το Χορεύωντας στην Σιωπή. Απίστευτη παράσταση και απίστευτη μουσική. Η ερμηνεία της Μίρκα Παπακωσταντίνου είναι μοναδική.
    alex3
    05.02.2007, 14:27
    Εξαιρετική η παράσταση στο "Ανεσις", Γιώργος Κοτανίδης - Σμαράγδα Σμυρναίου, "Δέκατη ¨Εβδομη Νύχτα"...
    loukaki
    05.02.2007, 15:20
    Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι φέτος συμμετέχω σε μια θεατρική ομάδα και ήδη αισθάνομαι πολύ διαφορετικός άνθρωπος...
    Όσο για θεατρική παράσταση, έχω παρακολουθήσει 4 φέτος, αλλά αυτή που με άγγιξε ήταν το "Ντα" στο θέατρο Βασιλάκου! Ανθρώπινη, τρυφερή, καλοδουλεμένη, με έναν εξαίσιο Γ. Μιχαλακόπουλο, έναν cut out for the role Π. Μπουγιούρη και μια φοβερή φατσούλα,με τέλεια εκφορά του λόγου και υπέροχη χροιά φωνής, τον ηθοποιό(νεαρότατος) που υποδυόταν τον Τσάρλι σε νεαρή ηλικία, του οποίου το όνομα δυστυχώς και ντροπή μου δεν θυμάμαι!
    Έφυγα από το θέατρο γεμάτη...
    giourkas17
    06.02.2007, 00:26
    Το θέατρο πλέον μπορεί να μην είναι
    όσο καλό ήταν κάποτε,ωστόσο υπάρχουν
    αρκετές καλές παραστάσεις και επιθεωρήσεις
    που μπορούν να σαγηνεύσουν τον θεατή!!!
    Εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι κομωδίες,
    ειδικά εκείνες που πρωταγωνιστές είναι ο
    Μουστάκας,ο Ψάλτης και σε κάποιες ο Σεφερλής!!!
    ΑΥΤΑ.....!!!



    giourkas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giourkas17 στις 06-02-2007 00:27 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giourkas17 στις 06-02-2007 00:28 ]


    rompa
    06.02.2007, 09:13
    Φέτος παρακολούθησα τη "Νύχτα Ραδιο-φόνων" με την Ελένη Ράντου , Βασίλη Χαραλαμπόπουλο , Λίνα Σακκά , Μουρατίδη και Ορφέα Αυγουστίδη . Βαρύ έργο που σε φορτίζει αρκετά . Ιδιαίτερα ψυχοφθόρο φαντάζομαι για τους ηθοποιούς ..

    Επίσης είδα τη "Μύγα Τσε Τσε". Μέτριο μου φάνηκε .Έχει κάποιες καλές ατάκες αλλά δεν είναι και από τις καλύτερες κωμωδίες που μπορεί να δει κανείς
    clapton21
    15.02.2007, 18:36
    Είδα τελευταία το θεατρικό έργο "Νοσφεράτου Διδόντικους" στο Θέατρο της Άνοιξης. Ήταν απίστευτα ωραία παράσταση με πολύ γέλιο, κάτι σαν live κόμικ!! Η μουσική είναι του Στάθη Δρογώση, ο οποίος παίζει και ζωντανά κατα τη διάρκεια του έργου! Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους, αξίζει!!

    Like a bird on the wire,
    like a drunk in a midnight choir
    I have tried in my way to be free... (L. Cohen)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : clapton21 στις 15-02-2007 18:38 ]