ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Ας μιλήσουμε για Θέατρο

    asimov_gr
    15.02.2007, 19:52
    Εγώ είδα παιδιά τελευταία το έργο του Σάμιουελ Μπόμπρικ «Αμλετ Β΄» με τους: Χρ. Κελαντώνης, Γ. Κοτσαρίνης, Βλ. Κυριακίδης, Δ. Μενούνος, Ευθ. Μουρίκη, Γρ. Ποιμενίδης, Π. Σταθακόπουλος, Ελ. Τζώρτζη και Πρ. Τοσουνίδηςς στο θέατρο «Νέο Ριάλτο» στην Κυψέλη.
    Μια παραπολυ καλή κωμωδία αξίζει να την δείτε θα είναι ένα ευχαριστώ βραδύ για εσας και
    την παρέα σας.


    Kerato
    21.02.2007, 21:30
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 17-10-2006 στις 16:48 έγραψε...

    ''Κέρατο''... εννοείς τους ''βρυκόλακες'' στο Απλό θέατρο, σκηνοθεσία Αντύπα με την Ράνια Οικονομίδου, η κάποια άλλη παράσταση;

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 17-10-2006 19:56 ]





    Χίλια συγγνώμη κατ' αρχήν που δεν απάντησα νωρίτερα...Δεν πολυμπαίνω στο φορουμ πια...
    Νομίζω ότι μιλάμε για την ίδια παράσταση. Βασικά πήγα για τον Καταληφό και αν δεν κάνω λάθος έπαιζε και η Οικονομίδου, αλλά με κέρδισε ο Οδυσσέας (Παπασπηλιώπουλος ? δε θυμάμαι το όνομα...)
    Και την ξανθιά που έπαιζε με το μπρασελέ του ρολογιού της, άμα την ξαναδώ θα τη βάλω να το φάει!
    megaloserwtikos
    10.03.2007, 01:05
    Πράγματι οι ''βρυκόλακες'' ήταν πολύ καλή παράσταση...

    Ο Καταλειφός έκανε τον πάστορα, η Οικονομίδου ήταν η κυρία Άλβινγκ, ο Παπασπηλιόπουλος Όσβαλντ...

    Φέτος πάντως μεταξύ άλλων άξιζε πάρα πολύ και το festen, που τώρα κατέβηκε.
    SUPERGIRL
    27.03.2007, 00:37
    την παρασκευη ειδα "την φαλακρη τραγουδιστρια" γιατι επεσε στα χερια μου μια προσκληση κ το περιεργο ειναι οτι σημερα ανακαλυψα αυτο το θεμα στο ΜΗ... περασα 2 πολυ ομορφες ωρες (χωρις να θελω να κολακεψω) πολυ καλη δουλεια μεγαλε ερωτικε!!! αυτη την παρασκευη θα ξαναρθω γιατι θελει μια φιλη μου να το δει κ θελει παρεα κ δεν με πειραζει καθολου που θα το ξαναδω... κατι πηρε το αυτι μου οτι την παρασκευη ειναι κ η τελευταια παρασταση. ισχυει?
    megaloserwtikos
    27.03.2007, 00:51
    Βούλα σε ευχαριστώ εκ μέρους όλης της ομάδας για τα καλά σου λόγια!
    Η τελευταία μας παράσταση είναι την κυριακή που έρχεται.

    (Απλώς δεν θα δώσουμε παράσταση την Πέμπτη, λόγω της απεργίας του σωματείου μας.)
    antreas_dr
    27.03.2007, 11:22
    Είδα πριν λίγες μέρες την παράσταση με τίτλο "Εγώ είμαι το Θείο βρέφος" στο Club 22

    Το έργο Έγραψε, σκηνοθέτησε και παίζει ο Γιάννης Καλαβριανός.

    Πραγματικά υπέροχη παράσταση, ανατρεπτική, με πολύ χιούμορ και εκπληκτικές ερμηνείες. Πραγματικό ρεσιτάλ δίνουν η Μαρία Κοσκινά και ο Χρήστος Θεοδωρίδης.

    Αξίζει να πάτε... 16 ευρω με ποτο παρακαλώ........
    nefos
    29.03.2007, 02:02



    @ Να πας. Οπωσδήποτε το λέω. Να πας. Και θα γελάσεις. Και θα ξαναγελάσεις. Και θα σκεφτείς ανάμεσα στα γέλια. Και φεύγοντας, θα γελάς ακόμα στο δρόμο, αλλά με μια ακόμα σκέψη να φυτρώνει μέσα σου.


    Εκεί, εκεί στην κόλαση







    επισυναπτόμενα: flyerfrontsmall.jpg 
    thanasena
    29.03.2007, 13:25
    Χθές είδα την''Μαύρη Κωμωδία'' στο Αεικίνητο Θέατρο της Χαλκίδας,αν και ερασιτεχνική ήταν ωραία προσπάθεια!
    XeniaRodo
    29.03.2007, 22:48
    Πήγα και είδα την παράστασή ΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ του Πέτρου, (megaloserwtikos) και θέλω να πω και δημόσια ότι ήταν μια πολύ πολύ καλή παράσταση.

    Παιδιά να πάτε να τη δείτε, είναι ένα πολύ καλό έργο...
    Η παράσταση θα παίζεται επίσημα μετά το Πάσχα στο θέατρο ΒΙΚΤΩΡΙΑ και αξίζει να περάσετε μια βόλτα.

    Μπράβο στον Πέτρο, εύχομαι και εις ανώτερα....

    (και όπως σου είπα Πέτρο ε? ό,τι μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως...)
    megaloserwtikos
    12.04.2007, 02:59
    Ξένια ευχαριστώ πάρα πολύ !!!
    Paloukeze
    22.04.2007, 14:24
    Είδα χθές το "Αμερικανός Βούβαλος" στο θέατρο "Ιλίσια-Ντενίση", με τους Αντώνη Καφετζόπουλο, Απόστολο Τότσικα, Δημήτρη Αλεξανδρή. Πολύ καλή παράσταση, δυνατή, με σκληρή γλώσσα και διάθεση σκιαγράφησης χαρακτήρων.

    Έναι μαύρη κωμωδία και η υπόθεση κημαίνεται γύρω από ένα νόμισμα αξίας που προσπαθεί να επανακτήσει ένας παλαιοπώλης (Καφετζόπουλος) με τη βοήθεια του "καμμένου" ναρκομανή φίλου του (Τότσικας) κι ενός νευρωτικού κομπιναδώρου (Αλεξανδρής).

    Γούσταρα πολύ που στο διάλειμμα και μετά το τέλος της παράστασης τα μεγάφωνα έπαιζαν Frank Zappa (!!!), και μετά που έκατσα λίγο να μιλήσω στον Καφετζόπουλο, έσκασε με μπλούζα από τη συναυλία "Zappa plays Zappa", τρία δαχτυλίδια και μπότες, και τα 'παμε λίγο γύρω από τη ροκ εκτός των άλλων!

    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 22-04-2007 14:25 ]


    avgi
    22.04.2007, 20:03
    Μπορεί να μου πει κάποιος σχόλια για την παράσταση "Σεσουαρ για δολοφόνους" ; θα έρθει ατην Κύπρο στο Μάη και θέλω πολύ να πάω να το δω!!
    alex3
    23.04.2007, 14:07
    Εγώ πάλι, λυπάμαι που δεν κατάφερα να δω το "Παίζουν το τραγούδι μας" με την Πέγκυ Τρικαλιώτη, για το οποίο είχα ακούσει πολύ καλά σχόλια...
    Thanasis-Gioglou
    27.05.2008, 09:46
    Επίσημη πρεμιέρα έκανε χθες η θεατρική ομάδα του Πνευματικού κέντρου του Δήμου Νίκαιας, στο Κατράκειο Θέατρο, η οποία ανέβασε το έργο του Στρατή Καρρά "Οι μπουλουκτσήδες" σε σηνοθεσία και μουσική επιμέλεια του Γιώργου Τσιμίδη και σκηνικά-κοστούμια της Τασούλας Αμβράζη. Πρόκειται για τη θεατρική αλληγορική απόδοση της προσπάθειας ενός πειραματικού θιάσου να κερδίσει την εμπιστοσύνη του θιασάρχη του και να πάρει τους ρόλους της παράστασης...Η παράσταση προσφέρει πολύ γέλιο με αρκετές αναφορές στους άξιους και τους ανάξιους πού'χουν κατακλύσει το βίο μας.Χθες ήταν η επίσημη πρεμιέρα με την παρουσία του Δημάρχου Νίκαιας κ.Μπενετάτου, του Δημοτικού Συμβουλίου και άλλων φορέων.Xθες παραβρέθηκε επίσης και η κυρία Ευαγγελία Μαργαρώνη,η οποία επί σειρά ετών ήταν πιανίστρια του συγκροτήματος του Βασίλη Τσιτσάνη. Σήμερα είναι η τελευταία παράσταση. Γενικά πρόκειται για μια προσπάθεια κι ένα έργο που τιμά το επίπεδο και το ιδιαίτερο πνεύμα της σημαντικής Κοκκινιώτικης κουλτούρας και ιστορίας, θυμίζοντας πως ό,τι αξίζει δεν είναι απαραίτητο να είναι βαρύγδουπο...Αρκεί να είναι αυθεντικό , από ανθρώπους που παραμένουν στις "επάλξεις"... Οι πληροφορίες για την παράσταση προέρχονται από τον Άρη Αναγνωστόπουλο όπως και οι φωτογραφίες που ακολουθούν. http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...CEB5CEB9CEB.jpg http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...ACEB5CEB9-2.jpg http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...ACEB5CEB9-1.jpg http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...ACEB5CEB9-3.jpg

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 27-05-2008 10:05 ]


    Peace18
    27.05.2008, 13:31

    Ωραία παράσταση (από σκηνοθετικής, σκηνογραφικής και υποκριτικής αποψης) ήταν "Το λεωφορείον ο Πόθος" που ανέβηκε από το ΚΘΒΕ! Πέμυ Ζούνη, Βασίλης Μπισμπίκης, Ιωάννα Παγιατάκη, Θάλεια Σκαρλάτου, Γιάννης Χαρίσης και άλλοι αξιόλογοι ηθοποιοί δίνουν αριστουργηματικά το κλασσικό έργο του Τένεσι Ουίλιαμς κάτω από το σκηνοθετικό όραμα του (ομολογουμένως) ευριματικότατου Αντώνη Καλογρίδη! Υπέροχη παράσταση, φανταστικά σκηνικά, προτοπορειακή οπτική γωνία ενός κλασσικού αμερικάνικου έργου!{#emotions_dlg.thumbup}


    PashalinaMakia
    27.05.2008, 14:22

    Εγώ συνήθως βλέπω παραστάσεις στο Θέατρο του παραλόγου...Μιλάμε κάθε λεπτό και άλλη παράσταση!Μεγάλη θεματολογία!


    esta
    27.05.2008, 15:46

    "Ο μαρξ στο Σόχο".ΑΝ και παίζεται τόσα χρόνια στην ΑΘηνα,εχτέ μόλις αξιωθήκαμε να το δούμε στην Πάτρα.Κάλλιο αργά παρά ποτέ!Πολύ καλή!:)


    Peace18
    27.05.2008, 16:02

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 27-05-2008 στις 15:46 έγραψε...

    "Ο μαρξ στο Σόχο".ΑΝ και παίζεται τόσα χρόνια στην ΑΘηνα,εχτέ μόλις αξιωθήκαμε να το δούμε στην Πάτρα.Κάλλιο αργά παρά ποτέ!Πολύ καλή!:)



    Πάρα πολύ καλή παράσταση και ενδιαφέρον κείμενο! Με τον Αντωνόπουλο είναι ακόμα?


    esta
    27.05.2008, 16:20

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 27-05-2008 στις 16:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 27-05-2008 στις 15:46 έγραψε...

    "Ο μαρξ στο Σόχο".ΑΝ και παίζεται τόσα χρόνια στην ΑΘηνα,εχτέ μόλις αξιωθήκαμε να το δούμε στην Πάτρα.Κάλλιο αργά παρά ποτέ!Πολύ καλή!:)



    Πάρα πολύ καλή παράσταση και ενδιαφέρον κείμενο! Με τον Αντωνόπουλο είναι ακόμα?



     

    Ναι,ακόμα με τον Αντωνόπουλο!Πραγματικά κορυφαίος!Για το κείμενο,τί να πω?!Εξαιρετικό,με μυνήματα αλλά και χιούμορ.Θέλω να βρω το βιβλίο,νομίζω κυκλοφορεί!


    Peace18
    27.05.2008, 16:33

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 27-05-2008 στις 16:20 έγραψε...

    Ναι,ακόμα με τον Αντωνόπουλο!Πραγματικά κορυφαίος!Για το κείμενο,τί να πω?!Εξαιρετικό,με μυνήματα αλλά και χιούμορ.Θέλω να βρω το βιβλίο,νομίζω κυκλοφορεί!


    Ναι κυκλοφορεί το βιβλίο! Εγώ το έχω! Όσο για τον Αντωνόπουλο... δεν υπάρχουν λόγια! Φοβερός!Innocent