ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.830 μέλη
    Melissanthi
    10.11.2006, 03:36
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 19-10-2006 στις 21:21 έγραψε...

    Θα ήθελα να προτείνω σε όλους να αγοράσουν και να μελετήσουν το Μεγάλο μας τσίρκο, του Ξαρχάκου και του Ιάκωβου Καμπανέλλη...Εξαιρετικός δίσκος. Πρόκειται για την παράσταση που ανέβασε ο θίασος των Καρέζη-Καζάκου σε δύσκολους καιρούς για την Ελλάδα, το 1973. Τραγουδούσαν οι δύο πρωταγωνιστές, (υπέροχη εδώ η Καρέζη) και βέβαια ο μέγας Νίκος Ξυλούρης. Όπως λέει ο Κώστας Γεωργουσόπουλος στο σημείωμα του δίσκου, το Μεγάλο τσίρκο ήταν μια σειρά σατιρικών νούμερων που ξεμπρόστιαζαν τις μεγάλες απάτες της πολιτικής μας ιστορίας και εξεθείαζαν τις λίγες και αιματωμένες στιγμές της λαικής ηρωικής παρουσίας...
    Η παράσταση, απ' όσο έχω ακούσει, είχε βάλει σε αρκετούς μπελάδες τους συντελεστές της...Η μουσική είναι εξαίσια....υπέροχη...Έξι τραγούδια με τον Ξυλούρη, κάποια άλλα με την Καρέζη, χορωδιακά, παρλάτες...Ένα μάθημα για την σύγχρονή μας ιστορία...Και επειδή τα ραδιόφωνα θυμούνται να το παίζουν μόνο σε εθνικές επετείους και αυτό όχι κάθε χρόνο, καλό είναι να το ανακαλύψει κανείς μόνο του...






    Ναι, αλλά που στο καλό μπορώ να το βρω? Έχω φάει τα Metropolis με το κουτάλι και μου λενε κατι ασυναρτησιες! Δυο μάλιστα δεν καταλάβαιναν το ονομα του Ξαρχακου!
    "Ξαρ.... πώς τον είπατε?" (!!??!)

    margo
    10.11.2006, 09:44
    Aν θέλεις μπορώ να σου το στείλω με mail .
    Στο μεταξύ φαντάζομαι μπορείς να το παραγγείλεις να στο φέρουν στα Metropolis.
    (αν τους το..συλλαβίσεις..? ΞΑ-ΡΧΑ-ΚΟΣ!!)
    margo
    11.11.2006, 11:59
    OK?